اقامت کانادا

اقامت کانادا

توضیح ساده تفاوت اقامت کانادا و شهروندی این کشور این است که برای رسیدن به شهروندی، باید از مرحله اقامت دائم کانادا عبور کرد. بعد از چند سال که از گرفتن اقامت دائم کانادا گذشت، در صورت داشتن شرایط و معیارهای لازم، می‌توانید برای گرفتن شهروندی درخواست دهید. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا به کسانی داده می‌شود که به این کشور مهاجرت کرده‌اند؛ این افراد شهروند کانادا نیستند، بلکه شهروندی کشوری دیگر را دارند.

افرادی که به طور موقت در کانادا هستند، مثل دانشجویان و کارگران یا کارکنان خارجی، اقامت دائم یا همان پی آر کانادا را ندارند.

دارندگان اقامت دائم کانادا کارت اقامت دائم کانادا (PR کانادا) داده می‌شود. کارت اقامت دائم مدرکی دال بر اقامت شماست. اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید، علاوه بر پاسپورت، باید کارت اقامت خود را نیز همراه داشته باشید. در صورتی که بدون کارت PR کانادا یا کارت پی آر معتبر از کانادا خارج شوید، برای بازگشت به کشور باید درخواست «مدرک سفر اقامت دائم» بدهید.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا، باید در پنج سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا زندگی کرده باشید. نیازی نیست اقامت در دوره‌ی 730 روز به صورت پیاپی باشد.

مزایای داشتن اقامت دائم کانادا

مزایای داشتن اقامت دائم کانادا

شش مزیت اصلی داشتن اقامت دائم کانادا به شرح زیر هستند:

می ‌توانید در هر کجای کانادا که بخواهید کار و زندگی کنید

وقتی اقامت دائم کانادا را داشته باشید، قانوناً حق دارید در هر جای کشور که می‌خواهید زندگی کنید. اگر در شروع کار در مونترال مستقر شده‌اید اما کار بهتری در تورنتو پیدا کرده‌اید، بدون هیچ مشکلی می‌توانید جابه‌جا شوید. وضعیت PR کانادا شما را به کارفرما یا استان خاصی متصل نمی‌کند.

از مراقبت سلامت همگانی و خدمات اجتماعی عمومی بهره مند می‌شوید

خدمات اجتماعی و مراقبت سلامت کانادا شامل تمام کسانی می‌شود که اقامت دائم کانادا را دارند. مراقبت سلامت کانادا همگانی است، یعنی به صورت رایگان به مراقبت‌های پزشکی دسترسی خواهید داشت.

شرایط بهتر تحصیلی برای دارندگان اقامت دائم کانادا

دارندگان اقامت دائم کانادا، تا سن 18 سالگی، از تحصیل رایگان در نظام مدارس دولتی کانادا برخوردار خواهند بود.

در خصوص تحصیلات عالی، شهریه دانشگاه برای کسانی که پی آر کانادا را دارند، در مقایسه با دانشجویان خارجی، کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه مک گیل در سال 2020-2019 برای مقیمان کبک 2،544 دلار کانادا بود، در حالی که این رقم برای دیگر کانادایی‌ها 7،940 دلار کانادا و برای دانشجویان خارجی، بسته به رشته تحصیلی، 18،110 تا 48،747 دلار کانادا بود.

می‌ توانید اسپانسر همسر و فرزندانتان شوید

وقتی پی آر کانادا را بگیرید، می‌توانید اسپانسر همسر و فرزندان خود شوید تا بتوانند در کانادا به شما بپیوندند. البته اگر از طریق ورود سریع به کانادا مهاجرت می‌کنید، می‌توانید نام اعضای خانواده را در فرم درخواست خود وارد کنید بنابراین به اسپانسری نیازی نخواهید داشت.

می ‌توانید شهروندی کانادا را بگیرید

می ‌توانید شهروندی کانادا را بگیرید

گام نخست برای گرفتن شهروندی کانادا، گرفتن اقامت دائم یا PR کاناداست. بعد از گذشت سه سال از پنج سال اقامت دائم، واجد شرایط شهروندی می‌شوید.

کتاب شهروندی کانادا به فارسی

اقامت دائم کانادا را نمی ‌توانند از شما بگیرند

پس از اخذ اقامت دائم کانادا، کسی نمی‌تواند این اقامت را از شما بگیرد؛ مگر اینکه جرمی جدی مرتکب شوید یا تعهدات اقامت را عملی نکنید. دارندگان اقامت دائم کانادا باید از هر پنج سال، دو سال را در کانادا بمانند، در غیر این صورت، نمی‌توانند وضعیت اقامت دائم خود را تمدید کنند.

اقامت موقت کانادا

منظور از اقامت موقت کانادا، اقامتی است که برای ورود قانونی افراد خارجی به کانادا برای مقاصد موقت داده می‌شود. مقاصد موقت شامل گردشگری، دانشجویی، کاری و مانند این‌هاست.

برای اقامت موقت در کانادا، ویزای اقامت موقت کانادا (TRV) صادر می‌شود که به آن ویزای ویزیتور نیز گفته می‌شود. تی آر وی کانادا مدرکی رسمی است که اداره ویزای کانادا صادر کرده و در پاسپورت چسبانده می‌شود. اخذ اقامت موقت کانادا یعنی شرایط پذیرش به عنوان مقیم موقت کانادا (چه به عنوان گردشگر یا دانشجو یا کارگر) را به دست آورده‌اید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار

ابتدا می‌توانید با اجازه کار موقت وارد کانادا شوید و بعد برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از چهار راه اصلی زیر اقدام کنید:

برنامه کارگر ماهر فدرال

برنامه کارگر ماهر فدرال

اگر با اجازه موقت کاری برای کارفرمایی کانادایی کار می‌کنید و کارفرمایتان به شما پیشنهاد استخدام دائم داده است، ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم تحت برنامه کارگر ماهر فدرال باشید. در این شرایط باید امتیاز یا پوینت (point) لازم برای برنامه کارگر ماهر فدرال را به دست آورید. امتیازها بر اساس عواملی چون تحصیلات، سن، انطباق پذیری، مهارت‌های زبانی و پیشنهاد شغلی تعیین می‌شوند. این فرایند ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد.

دسته تجربه کانادا

کارگران موقت ماهر می‌توانند از تجربه کاری خود در کانادا برای درخواستِ برنامه دسته تجربه کانادا استفاده کنند. این انتخاب برای آن دسته کارگران موقتی است که امتیاز لازم برای برنامه کارگر ماهر فدرال را به دست نیاورده‌اند.

برنامه نامزدی استانی

تقریباً تمام استان‌ها برنامه نامزدی استانی اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار را دارند؛ این برنامه به استان‌ها اجازه می‌دهد تا خارجی‌ها را برای درخواست اقامت دائم کانادا نامزد کنند. متقاضیانی که از طریق برنامه استانی درخواست می‌دهند باید در همان استانی اقامت کنند که برایش درخواست داده‌اند. درخواست‌ها برای اقامت دائم تحت PNP ممکن است 12 تا 18 ماه به طول بیانجامند.

دسته تجربه کبک

کارگران موقت می‌توانند از طریق دسته تجربه کبک برای اقامت دائم درخواست بدهند. این برنامه شبیه برنامه دسته تجربه کاناداست با این تفاوت که الزامات و شرایط بیشتری دارد.

متقاضیان QEC باید دست کم 1 سال به عنوان کارگر ماهر در کبک کار کرده باشند (از طریق مجوز کار موقت) و در حد متوسط به زبان فرانسه مسلط باشند. متقاضیانی که پذیرفته شوند، گواهی انتخاب کبک از استان کبک می‌گیرند. این گواهی به آنها امکان ارائه درخواست اقامت دائم را می‌دهد.

همچنین شایان ذکر است که خارجیانی که با ویزای کار تعطیلات در کانادا هستند، می‌توانند از طریق QEC برای اقامت دائم درخواست دهند؛ مشروط بر اینکه شرایط یاد شده را تامین کنند. نکته مهم‌تر اینکه این گزینه فقط برای QEC شدنی است.

فرآیند تبدیل اقامت کاری موقت به اقامت دائم از طریق QEC 1 سال یا کمتر زمان می‌برد.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشجویان خارجی، بعد از اتمام تحصیلات خود در کانادا، تصمیم می‌گیرند در کانادا بمانند. کانادا اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برای دانشجویان ممکن کرده است. از طرفی بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی کانادا مستلزم این هستند که فرد تا اندازه‌ی مشخصی، تجربه کاری داشته باشد؛ این مسئله ممکن است برای دانشجویان خارجی مشکل ایجاد کند. اما نکته امیدوار کننده این است که بیشتر دانشجویان خارجی در کانادا، اجازه دارند برای اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی درخواست دهند؛ به این ترتیب می‌توانند در کانادا کار کنند و تجربه کاری لازم را به دست آورند.

با توجه به این توضیحات، برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، ابتدا باید مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی بگیرید و بعد از طریق شیوه اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران و خانواده درجه یک می‌توانند، در صورت تامین شرایط زیر، برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند.

 • داشتن تجربه کاری مرتبط؛ باید نشان دهید که قبلاً کسب و کاری موفق را دست کم به مدت دو سال در پنج سال گذشته مدیریت یا راه‌اندازی کرده‌اید.
 • داشتن حداقل 2 میلیون دلار کانادا سرمایه (مجموع دارایی خود و همسرتان که از راه قانونی به دست آمده است).
 • گذراندن ارزیابی‌های امنیتی و پزشکی کانادا برای خود و تمام اعضای خانواده‌تان.
 • سرمایه گذاری 1.2 میلیون دلار کانادا برای یک دوره پنج ساله بدون بهره (0%) تحت یکی از دو برنامه مهاجرتی سرمایه‌گذاری موجود.
 • گذراندن ارزیابی‌های فردی مثل سن، تحصیلات، تجربه و مانند آن.

برای گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، راه‌های زیادی وجود دارد که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

 • برنامه سرمایه‌گذاری کبک
 • برنامه ورود سریع (فدرال)
 • برنامه‌های نامزدی استانی

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری مزایایی دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • مالیات فوت یا ارث ندارد
 • مالیات بر درآمد از سرتاسر جهان ندارد
 • رتبه اقتصاد آن تریپل ای (AAA) است
 • محیط کانادا برای کسب و کار مناسب است
 • به محض ورود اقامت دائم می‌گیرید
 • برای خرید ملک محدودیتی ندارید
 • اجازه ملیت دوگانه دارید
 • محدودیت حداکثری سن ندارید
 • راهی سریع و ساده برای گرفتن اقامت دائم است
اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

کانادا ترجیح می‌دهد به کسانی اقامت دائم اعطا کند که برای کار وارد کشور می‌شوند. با وجود این، با اعطای اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج هم مخالفتی ندارد. بنابراین کسی که اقامت دائم یا شهروندی کانادا را دارد می‌تواند به همسر خود کمک کند تا به کانادا مهاجرت کند.

در بسیاری موارد با ویزای کاری می‌توانید همسر خود را به کانادا بیاورید، اما اگر مقیم کانادا هستید، باید برای اخذ کارت پی آر همسرتان، اسپانسر او شوید.

برای اینکه بتوانید اسپانسر همسر خود شوید، باید بتوانید از لحاظ مالی او را حمایت کنید. همچنین هیچ یک از شما نباید سابقه جزایی داشته باشید. شاید بتوان گفت مهم‌ترین بخش اسپانسری، بخش حمایت مالی باشد چون دولت کانادا نمی‌خواهد بار اضافی بر دوش جامعه خود تحمیل کند.

برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج، دو درخواست باید ارائه شود. همسر شما باید به مرکز بررسی پرونده در کانادا، درخواست اقامت دائم بدهد و در همین حین شما باید درخواست اسپانسری او را ارائه کنید. این فرآیند کمی بیشتر از یک ماه طول خواهد کشید.

اخذ اقامت دائم کانادا و اخذ تابعیت از طریق تولد

هر کسی که در کانادا متولد شود، حتی اگر والدینش ملیت یا شهروندی این کشور را نداشته باشند، شهروند کانادا محسوب خواهد شد. با وجود این، تولد کودک در کانادا باعث نمی‌شود که والدینش شهروندی کانادا یا حتی اقامت دائم این کشور را بگیرند. همچنین این احتمال وجود دارد که کودکتان و شما اجازه ماندن در کانادا را نداشته باشید. دلیل این امر شیوع پدیده‌ای به نام گردشگری تولد است؛ یعنی شهروندان غیر کانادایی که فرزندان خود را در کانادا به دنیا می‌آورند تا بتوانند شهروندی بگیرند.

اگر فرزند کانادایی دارید اما اقامت دائم کانادا را ندارید، می‌توانید اقامت موقت کانادا را به عنوان گردشگر، دانشجو یا کارگر بگیرید؛ مشروط بر اینکه واجد شرایط اقامت موقت باشید. توجه داشته باشید به صرف اینکه فرزند شما کانادایی است، دولت این کشور به شما اقامت موقت کانادا را نمی‌دهد.

کودکانی که به دنبال پدیده گردشگری تولد، شهروندی کانادا را می‌گیرند، معمولاً مجبورند با والدین خود به کشور مبدا برگردند. اما کودک وقتی به سن قانونی رسید می‌تواند به تنهایی به کانادا برگردد و زندگی‌اش را در این کشور شروع کند.

محدودیت های اقامت دائم نسبت به شهروند کانادا

محدودیت های اقامت دائم نسبت به شهروند کانادا

محدودیت‌های داشتن اقامت کانادا و شهروندی این است که مقیمان دائم کانادا نمی‌توانند:

 • در انتخابات فدرال رای بدهند
 • پاسپورت کانادایی داشته بشند
 • در برخی مشاغل که نیازمند صلاحیت امنیتی سطح بالاست مشغول به کار شوند
 • در انتخابات فدرال نامزد شوند

همچنین، وقتی اقامت دائم کانادا را دارید، باید وضعیت خود را حفظ کنید، مراقب باشید آن را از دست ندهید و در صورت لزوم، برای گرفتن کارت پی آر خود دوباره درخواست دهید. همچنین باید از قوانین کانادا پیروی کنید، مالیات بدهید و به دیگر تعهدات مقیمان دائم متعهد باشید.

تمدید پی آر کارت کانادا

اگر پی آر کارت شما کمتر از 9 ماه دیگر منقضی می‌شود، وقت آن است که برای تمدید آن اقدام کنید. بیشتر کارت‌های اقامت دائم پنج سال اعتبار دارند. برای ارائه درخواست پی آر کارت کانادا باید در کانادا حضور داشته باشید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که وضعیت اقامت دائم کانادا با منقضی شدن کارت PR از دست نمی‌رود.

همانطور که پیشتر گفته شد، برای اینکه بتوانید وضعیت اقامت دائم خود را حفظ کنید، باید در پنج سال قبل از ارائه درخواست، حداقل 730 روز در کانادا زندگی کرده باشید. 

هزینه اقامت دائم در کانادا

هزینه بررسی اقامت دائم در کانادا شامل هزینه‌های عملیاتی، پردازش و ارائه خدمات برای تمام برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم کانادا می‌شود. هزینه‌های بررسی اقامت دائم کانادا به شرح زیر هستند:

 • متقاضیان اصلی کلاس کسب و کار اقتصادی (خود اشتغالی، ویزای استارتاپ، گردشگری کبک، کارآفرین کبک و خود اشتغالی کبک) 1575 دلار کانادا
 • متقاضیان اصلی کلاس غیر کسب و کار اقتصادی، 825 دلار کانادا
 • هزینه همسر برای کلاس اقتصادی، 825 دلار کانادا
 • هزینه فرزندان کلاس اقتصادی، 225 دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائم، 500 دلار.

این هزینه‌ها در سال 2022 اضافه خواهند شد.

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

چطور می توانیم وضعیت درخواست خود را بررسی کنیم؟

بستگی به نوع درخواستتان دارد. اگر تا به حال پاسخی دریافت نکرده اید، اینجا را بخوانید.
اگر آنلاین درخواست داده باشید ( به جز eTA ):
با اقدامات زیر می توانید وضعیت خود را به صورت آنلاین در اکانت چک کنید:
وارد اکانت خود شوید.
– زیر View my submitted applications or profiles روی check status and messages کلیک کنید.
اگر از طریق eTA درخواست داده اید:
اگر برای eTA درخواست داده اید، می توانید وضعیت خود را به صورت آنلاین چک کنید.
اگر نتوانستید از ابزار بررسی آنلاین eTA استفاده کنید: در بعضی موارد مثل وقتی که ایمیل تایید خود را گم کرده اید، نمی توانید از ابزار بررسی وضعیت آنلاین eTA استفاده کنید. به جای آن، از وبسایت استفاده کرده و قدم های زیر را دنبال کنید:
– زیر Type of Application، گزینه ی Electronic Travel Authorization را انتخاب کنید.
– سپس Case Specific Enquiries را انتخاب کنید.
– تا حد امکان جزئیات کافی را فراهم کنید.
ارسال پاسخ ممکن است چند روزی طول بکشد.
اگر به صورت کاغذی درخواست داده اید:
برای بررسی آنلاین درخواست کاغذی خود، دو راه دارید. وضعیت شما تنها زمانی نمایش داده می شود که پردازش درخواست شروع شده باشد. بین زمان دریافت و پردازش درخواست، تاخیراتی وجود دارد. چطور می توانیم از دریافت درخواست خود مطمئن شویم؟
استفاده از ابزار آنلاین: می توانید از ابزار آنلاین استفاده کنید که روزانه آپدیت می شود.
ساخت یک اکانت آنلاین و پیوست درخواست کاغذی: برای این کار دو قدم وجود دارد: ساخت اکانت آنلاینپیوست درخواست کاغذی به اکانت آنلاین
همه ی درخواست ها هم نمی توانند لینک شوند. کدام درخواست ها قابلیت پیوست دارند؟
با این کار، شما:
– جزئیات درخواست فعلی خود را می بینید.
– به جای ایمیل، اطلاعات درخواست را با پیام های آنلاین مشاهده می کنید.

پردازش درخواست ما چقدر زمان می برد؟

نمی توان به طور دقیق زمانی را برای پردازش درخواست تعیین کرد. هر درخواستی متفاوت بوده و زمان مختص خودش را دارد.
با توجه به نوع دپردازش درخواست ما چقدر زمان می برد؟رخواست، می توان تخمین هایی زد. زمان های پردازش را بررسی کنید تا درباره ی زمان پردازش بیشتر درخواست ها مطلع شوید.

پس از ارسال درخواست ما چه اتفاقی می افتد؟

در بیشتر موارد، درخواست شما از طریق قدم های زیر پیش خواهد رفت:
اگر متقاضی مجوز سفر الکترونیکی ( eTA ) هستید:
اطلاع رسانی با ایمیل: در بیشتر موارد، چند دقیقه پس از ارسال درخواست eTA، یک ایمیل تایید دریافت می کنید. اگر چه پردازش بعضی درخواست ها چند روزی طول می کشد. اگر این مورد رخ داد، حداکثر تا 72 ساعت ایمیلی را دریافت می کنید که اقدام بعدی شما را توضیح می دهد. هنگام درخواست، یک آدرس ایمیل فعال بدهید.
تغییر آدرس ایمیل: اگر پس از درخواست eTA، آدرس ایمیل خود را تغییر دهید، باید به صورت آنلاین آن را آپدیت کنید. می توانید با استفاده از وبسایت انجامش دهید.
پس از دریافت eTA: eTA شما تا پنج سال و یا تا تاریخ انقضای پاسپورت، اعتبار دارد. هر کدام که زودتر باشد. eTA شما به پاسپورتی که هنگام درخواست استفاده می کنید، پیوست می شود. هر بار که پرواز دارید، باید پاسپورت را به مامور خط هوایی نشان دهید.
اگر متقاضی ویزای ویزیتور، تحصیل یا کار هستید:
– تکمیل بودن درخواست شما بررسی می شود.
– به محض پرداخت هزینه های اثر انگشت، نامه ای حاوی توضیح نحوه ی ارسال عکس و اثر انگشت دریافت می کنید.
– اثر انگشت و عکس شما پس از ارسال به محل جمع آوری، دریافت و بررسی می شود.
– درباره ی صلاحیت شما برای ورود و ماندن در کانادا تصمیم گیری می شود ( بررسی پیش زمینه )
– تعیین صلاحیت شما درباره ی کار، تحصیل یا بازدید از کانادا
– توضیح نحوه ی انجام آزمایش پزشکی ( در صورت نیاز )
– تعیین می شود به مصاحبه نیاز دارید یا نه.
– نتیجه ی نهایی درخواست به شما گفته می شود.
اگر آنلاین درخواست داده باشید، از طریق اکانت با شما تماس گرفته می شود. اگر کاغذی درخواست داده باشید، با اطلاعات ورودی خودتان تماس می گیرند.
اگر متقاضی اقامت دائم یا اسپانسری یک عضو خانواده هستید:
– تکمیل بودن درخواست شما بررسی می شود.
– به محض پرداخت هزینه های اثر انگشت، نامه ای حاوی توضیح نحوه ی ارسال عکس و اثر انگشت دریافت می کنید.
– اثر انگشت و عکس شما یا اعضای خانواده تان پس از ارسال به محل جمع آوری، دریافت و بررسی می شود.
– درباره ی صلاحیت اسپانسری شما تصمیم گیری می شود.
– درباره ی صلاحیت شما برای اقامت دائم تصمیم گیری می شود.
– زمان شروع پردازش به شما گفته می شود.
– اگر قبل از ارسال درخواست آزمایش پزشکی نداده باشید، نحوه انجام آن توضیح داده می شود.
– یک غربالگری امنیتی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود هیچکدام از متقاضیان خطر امنیتی برای کانادا ندارند.
– تعیین می شود به مصاحبه نیاز دارید یا نه.
– نتیجه ی نهایی درخواست به شما گفته می شود.
اگر متقاضی شهروندی هستید:
برای پروسه ی درخواست برای اعطای تابعیت کانادایی:
– تکمیل بودن درخواست شما بررسی می شود.
– هزینه را پرداخت کرده تا نامه ی رسید دریافت را بگیرید.
– درخواستتان بررسی می شود تا تعیین شود صلاحیت شهروندی را دارید یا خیر.
– اگر بین 14 تا 64 سال باشید، آزمون شهروندی شما تنظیم می شود.
– مصاحبه ای برایتان تعیین می شود ( همه ی متقاضیان مصاحبه ای با یکی از مقامات IRCC خواهند داشت. بعضی متقاضیان لازم است با افسر شهروندی یا قاضی تابعیت هم جلسه ای داشته باشند. )
– نتیجه ی نهایی درخواست به شما گفته می شود.
– اگر درخواست تایید شود، تاریخی برای سوگند حضوری شهروندی در یک مراسم تنظیم می شود.
برای بررسی وضعیت درخواست، چند راه وجود دارد.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم، چقدر باید در کانادا بمانیم؟

برای حفظ وضعیت اقامت دائم، باید در طول 5 سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا بوده باشید. نیاز نیست که این 730 روز متوالی باشد. ممکن است بعضی از روز های خارج از کانادای شما، جزئی از 730 روزتان باشد. اینجا را ببینید.
برای پیگیری راحت تر زمان خود در کانادا، از travel journal استفاده کنید.

ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست دهیم؟

بله امکان از بین رفتن وضعیت اقامت دائم ( PR ) وجود دارد.
اگر در طول 5 سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا نبوده باشید، ممکن است وضعیت PR خود را از دست بدهید.
ممکن است تحت شرایط زیر هم وضعیت PR خود را از دست بدهید:
انصراف ( renounce ) از وضعیت PR
غیر قابل مجاز برای ماندن در کانادا
مقیمان دائم دارای امتیازات و حمایت های یکسانی با شهروندان کانادا نیستند. اگر به عنوان یک مقیم دائم تخلفی انجام دهید، ممکن است مجبور شوید برای همیشه کانادا را ترک کنید.

آیا می توانیم از وضعیت اقامت دائم خود انصراف دهیم؟

بله می توانید از وضعیت اقامت دائم خود انصراف ( renounce ) دهید. برای این کار باید:
– مقیم دائم کانادا باشید.
– شهروند یا مقیم دائم یک کشور دیگر باشید.

دلایل انصراف از وضعیت اقامت دائم چیست؟

دلایل متفاوتی برای علت انصراف شما از وضعیت PR وجود دارد. به عنوال مثال:
– تنها قصد بازدید از کانادا را دارید و نمی خواهید دائمی بمانید.
– برای حفظ وضعیت PR خود، به اندازه ی کافی در کانادا نبوده اید.
– قصد دارید مقیم دائم یا شهروند کشور دیگری باشید و ملزم به انصراف از وضعیت فعلی خود هستید.
– متقاضی ویزای اقامت موقت یا مجوز الکترونیکی سفر ( eTA ) هستید.
– برای اخذ موقعیت دیپلماتیک و رسمی با یک دولت خارجی، باید از وضعیت PR خود انصراف دهید.
درخواست داوطلبانه ی انصراف از وضعیت اقامت دائم.

تفاوت بین change of address و Address Notification online services چیست؟

Address Notification:
از این خدمات زمانی استفاده می کنید که به عنوان مقیم دائم تازه به کانادا مهاجرت کرده اید. با این کار کارت اقامت دائم خود را به صورت خودکار دریافت می کنید.
اگر آدرس شما ظرف 180 روز از تاریخ ورود به کانادا دریافت نشود، باید دوباره درخواست کارت اقامت دائم داده و هزینه ها را پرداخت کنید.
Change of address:
سایر اشخاص باید با استفاده از آن، آدرس خانه ی جدید و نشانی پستی خود را اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر، به اینجا مراجعه کنید.

عبارت immigration category روی تائیدیه ی اقامت دائم به چه معناست؟

هنگام پذیرش مهاجرت به عنوان مقیم دائم، شما سند تائیدیه ی اقامت دائم ( COPR ) دریافت خواهید کرد. هنگام اعطای نهایی اقامت دائم، یک مامور مهاجرت در مرکز مرزی یا دفتر IRCC، تاریخ و امضایی داخل این مدرک درج می کند.
مقیمان دائم از این مدرک برای استفاده از خدمات استانی و منطقه ای استفاده می کنند؛ این همان immigration category پرینت شده در سند شما می باشد.
برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

از کجا بفهمیم قادر به درخواست اقامت دائم هستیم یا خیر؟

برای دریافت این موضوع، از ابزار کام تو کانادا استفاده کنید. این ابزار کمک می کند بفهمید کدام برنامه ی مهاجرتی برایتان مناسب تر است.
این ابزار در برخی سوالات هم کمکتان می کند. بر اساس پاسخ ها و وضعیت شما:
– لیستی از گزینه ها را ارائه می دهد.
– دستور العمل قدم به قدم نحوه ی درخواست را توضیح می دهد.
همچنین کمکتان می کند که ملزومات مهاجرت، بازدید، تحصیل یا کار در کانادا را بفهمید. البته برای مهاجرت صحیح به کانادا، باید فرم های درخواست درست را ارسال کنید.

در صورت اخذ تابعیت، کارت اقامت دائم ما چه می شود؟

به محض اخذ تابعیت، دیگر مقیم دائم نیستید و کارت PR شما معتبر نخواهد بود. کارت اقامت دائم در مراسم شهروندی جمع آوری می شود.

من و خانواده ام برای اقامت دائم درخواست داده ایم. چرا نمی توانیم وضعیت درخواست خود را در CAS ببینیم؟

ممکن است اطلاعات اشتباهی را در وضعیت درخواست مشتری ( CAS ) وارد کرده باشید. اگر خواستید اطلاعات درخواست اقامت دائم را برای بیش از یک شخص ببینید، باید:
– اطلاعات درست را وارد کنید.
– تمام بخش های CAS حاوی اطلاعات شخص اصلی متقاضی باشد (شخصی که برای درخواست ورود به کانادا اقدام کرده است)

هنگام مهاجرت به کانادا، کدام عضو خانواده می تواند همراهمان بیاید؟

اگر اعضای خانواده برای اقامت دائم به عنوان تحت تکفل شما پردازش شده باشند، می توانند همراهتان بیایند. شامل:
– همسر یا شریک قانونی
– فرزندان تحت تکفل
– همسر یا شریک قانونی فرزندان وابسته
– فرزند وابسته فرزندان تحت تکفل
اعضای خانواده ای که نمی توانند همراهتان بیایند:
– والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگ
– برادر یا خواهر
– عمو، خاله، عمه و دایی
– خواهر یا برادر زاده
– سایر اقوام
همراهان نمی توانند پیش از شما وارد کانادا شوند. باید همراه با شما یا پس از شما وارد شوند. ممکن است پس از مهاجرت خود بتوانید اسپانسر آن ها شوید.
درباره ی حمایت مالی از خانواده بیشتر بخوانید.

چطور کارت اقامت دائم خود را تمدید کنیم؟

اگر کارت اقامت دائم شما ( PR ) منقضی شده یا در کمتر از 9 ماه منقضی خواهد شد، می توانید درخواست کارت جدیدی بدهید. که تاریخ انقضای جدیدی خواهد داشت. اکثر کارت ها تا 5 سال تاریخ دارند.
برای اخذ صلاحیت کارت PR لازم است:
مقیم دائم باشید.
– درخواست خود را داخل کانادا ارسال کرده باشید.
نحوه ی درخواست کارت PR

پردازش کارت PR چقدر زمان می برد؟

می توانید زمان های پردازش فعلی را برای کارت های PR چک کنید. اگر زودتر به کارت نیاز دارید، درخواست فوری بدهید. البته در صورت نداشتن صلاحیت، درخواستتان به صورت معمول پردازش خواهد شد.

چطور می توان کارت اقامت دائم اخذ کرد؟

برای درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) باید دارای شرایط لازم باشید. اگر کارت اقامت دائم دارید و در حال انقضاست یا گم شده، دزدیده شده یا از بین رفته، می توانید درخواست تمدید بدهید.
مقیمان دائم جدید کارت های اقامت خود را به صورتی پستی دریافت می کنند و نیازی به درخواست نیست.

اگر کارت اقامت دائم ما گم شد و یا نابود شد و به سرقت رفت، چه کنیم؟

بستگی دارد که داخل یا خارج کانادا باشید. در هر صورت باید اطلاع دهید تا از استفاده ی اشخاص دیگر از کارتتان جلوگیری شود.
در صفحه ی درخواست کارت PR، دستور العمل های بخش Replaced a lost, stolen or destroyed PR card را دنبال کنید.

در صورت انقضای کارت PR خود چه کنیم؟

در صورت انقضای کارت اقامت دائم خود، همچنان وضعیت PR دارید و می توانید در کانادا بمانید. اما برای برخی از خدمات استانی به کارت PR معتبر نیاز دارید.
اگر کانادا را ترک کنید، برای بازگشت به کشور با وسیله ی نقلیه ی تجاری، به کارت PR معتبر نیاز دارید. اگر قصد ترک کانادا را دارید و کارت PR معتبری ندارید، می توانید درخواست تمدید یا جایگزینی بدهید.

به تازگی اقامت دائم کانادا را گرفته ام. لازم است درخواست کارت اقامت دائم کنم؟

خیر، کارت اقامت دائم شما ( PR ) پس از ورود به کانادا برایتان پست می شود. اگر هنگام اخذ اقامت دائم آدرس پستی کانادایی خود را نفرستاده اید، از ابزار اعلان آنلاین آدرس برای ارسال آن استفاده کنید. باید ظرف 180 روز از تاریخ اخذ اقامت دائم آدرس را بفرستید.
اگر این کار را نکنید، PR فعلی شما کنسل شده و باید درخواست جدیدی بدهید و هزینه هایش را پرداخت کنید.
زمان های پردازش فعلی را چک کنید تا بفهمید ارسال کارت جدید چقدر طول می کشد. اگر کارتتان را در طول زمان پردازش دریافت نکردید، اطلاع دهید.

هزینه کارت اقامت دائم را چطور پرداخت کنیم؟

باید به صورت آنلاین پرداخت کنید. سایر روش های پرداخت مورد قبول نیست. پس از پرداخت، از رسید خود پرینت بگیرید و همراه با درخواست کاغذی بفرستید. (پرداخت آنلاین هزینه ها)

اگر کارت اقامت دائم ما اشتباهی داشت یا چیزی کم داشت، چه کنیم؟

اگر اشتباه از جانب IRCC بود، باید درخواست صدور مجدد کارت اقامت دائم بدهید. اگر نام اصلی یا خانوادگی شما بیش از 28 حرف باشد، روی کارت PR کوتاه خواهد شد. این اشتباه محسوب نمی شود و کارت شما به این دلیل صدور مجدد نخواهد شد.
برای کارت های صادره قبل از 21 نوامبر 2015، محدودیت هایی داریم:
– نام کوچک: 15 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 20 حرف یا کمتر
برای کارت های صادره بعد از 21 نوامبر 2015:
– نام کوچک: 28 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 28 حرف یا کمتر

کارت اقامت دائم ما از طریق پست ارسال می شود؟

مقیم جدید ساکن کانادا باشید:
بله اگر مقیم دائم جدید باشید، کارت PR خود را از طریق چست دریافت می کنید.
داخل کانادا هستم و قبلا اقامت گرفته ام:
 احتمالا بله، بیشتر مقیمان دائم کانادا کارت های PR جایگزین یا تمدید شده ی خود را از طریق پست دریافت می کنند. البته از شما خواسته می شود آن را از یک دفتر محلی IRCC تحویل بگیرید. اگر لازم به تحویل باشد، با شما تماس گرفته می شود و زمان تحویل تنظیم خواهد شد. اگر نمی توانید در آن زمان حاضر باشید، با دفتر IRCC دوباره هماهنگ کنید. اگر ظرف 180 روز کارت را تحویل نگیرید، کارت معدوم شده و باید دوباره درخواست دهید.
مقیم دائم ساکن بیرون کانادا هستم:
خیر، کارت های PR به خارج از کانادا پست نمی شود. اگر لازم است به کانادا برگردید و کارت PR شما منقضی، گم، نابود یا دزدیده شده، باید درخواست سند سفر اقامت دائم بدهید که فقط برای یک بار ورود مجدد اعتبار دارد.
هنگام برگشت به کانادا می توانید برای کارت PR درخواست دهید.

کارت اقامت دائم چقدر هزینه می برد؟

درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) 50 دلار به ازای هر شخص است. نیاز نیست برای تمدید یا جایگزینی کارت دوباره هزینه پرداخت کنید.

همراه با درخواست کارت PR باید عکس هم ارسال کنیم؟

بله، درخواست شما باید شامل عکس های دارای مشخصه خاصی باشد. اگر فرمت عکس ها اشتباه بود، درخواستتان باز می گردد.

چه زمانی باید درخواست کارت اقامت دائم بدهیم؟

اگر مهاجر جدید کانادا هستید، نیازی به درخواست کارت اقامت دائم نیست. پس از ورود به کانادا، کارت برای شما پست می شود.
در شرایط زیر، باید درخواست کارت PR بدهید:
– قصد ترک کانادا و بازگشت به آن را از طریق وسایل نقلیه ی تجاری مثل اتوبوس، هواپیما، قطار یا قایق دارید.
– پس از ارسال آدرس پستی خود در کانادا کارت PR را دریافت نکرده اید و از زمان ارسال آدرس 180 روز می گذرد.
– نیاز به مدرک برای وضعیت PR خود دارید.
– کارت شما گم، دزدیده یا معدوم شده و نیاز به کارت جدید دارید.
– از انقضای کارت شما کمتر از 9 ماه مانده.
– نام خود را قانونی تغییر داده و نیاز به نام جدیدی روی کارت PR دارید.
دریافت کارت اقامت دائم چقدر طول می کشد؟ زمان های پردازش را بخوانید.

چگونه می توانیم از تاخیر یا رد در رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد درخواست، مطمئن شوید:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کرده باشید.
– اگر کارتتان گم، دزدیده یا معدوم شده بود و یا آن را دریافت نکرده اید بخش Solemn Declaration را پر کنید.
– تمام مدارک خواسته شده در چک لیست مدارک را در انتهای فرم ارائه دهید.
– با کارت اعتباری، هزینه را آنلاین پرداخت کنید.
– مدرک پرداخت را همراه با درخواست خود ارائه دهید.

چه کسانی می توانند درخواست کارت اقامت دائم بدهند؟

برای درخواست کارت اقامت دائم، باید:
– قبلا مقیم دائم کانادا شده باشید.
– به صورت فیزیکی در کانادا حاضر باشید.
– دولت کانادا خواستار خروج شما از کشور نباشد.
– شهروند کانادا نباشید.

به من گفته شده کارت اقامت دائمم ارسال شده اما کارتی دریافت نکرده ام. راهکار چیست؟

اگر قبل از پایان شش هفته کارت PR خود را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت اقامت دائم خود هستید اما هنوز شش ماه از پست کردن آن نمی گذرد، باید تا پایان این زمان منتظر بمانید.
اگر پس از شش هفته کارت PR را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت هستید و پس از شش هفته از تاریخ پست کردن آن، دریافتش نکردید، باید یک بیانیه ی رسمی ( Solemn Declaration ) را تکمیل کنید. راهنمای پستی در انتهای فرم آورده شده است.
توجه کنید که اگر 180 روز از تاریخ پست کردن کارت PR گذشته باشد، باید دوباره درخواست کارت بدهید. بخش G ) Solemn Declaration ) را پر کرده و هزینه ها را پرداخت کنید.

در صورت تغییر قانونی اسم، کارت PR چگونه بروز می شود؟

باید درخواست کارت PR جدیدی بکنید تا نام روی کارت اصلاح شود. حتما مدارک مربوط به تغییر اسم را ارائه دهید.

بدون کارت PR می توانیم کانادا را ترک کنیم؟

بستگی به سفر شما دارد. اگر با وسیله ی نقلیه ی شخصی سفر کنید، برای بازگشت به کانادا به مدارک دیگری نیاز دارید. اگر با وسیله نقلیه تجاری سفر کنید، برای بازگشت به کانادا به کارت اقامت دائم ( PR ) نیاز دارید. اگر کارت PR شما هنگام سفر منقضی می شود، قبل از ترک کشور، آن را تمدید کنید.
کارت PR را فقط از داخل کانادا می توانید تمدید کنید. اگر خارج از کانادا هستید و کارت PR معتبری ندارید، برای بازگشت به کانادا نیاز به سند سفر اقامت دائم ( PRTD ) دارید. فقط از خارج کانادا می توانید درخواست PRTD بدهید.

زمان سپری شده خارج از کانادا، جزئی از وضعیت اقامت دائم محسوب می شود؟

بستگی به کاری که می کنید و همسفرتان دارد. اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید، زمان سپری شده تان خارج از کانادا، جزئی از وضعیت اقامت دائم حساب می شود:
بیرون کانادا کار کنید:
باید به صورت تمام وقت برای یک کسب و کار یا سازمان کانادایی و یا دولت فدرال، استانی یا منطقه ای کانادا کار کنید.
همراه با همسر یا شریک قانونی تان سفر کنید:
لازم است همسر یا شریک قانونی شما:
– شهروند کانادا باشد یا
– مقیم دائم شاغل برای یک کسب و کار کانادایی یا دولت فدرال، استانی یا ایالتی خارج از کانادا باشد.
فرزند تحت تکفل هستید و همراه با والدین سفر می کنید:
لازم است والدین شما:
– شهروند کانادا باشند یا
– مقیم دائم شاغل برای یک کسب و کار کانادایی یا دولت فدرال، استانی یا ایالتی خارج از کانادا باشند.

باید کانادا را ترک کنم و کارت اقامت دائم هم ندارم. می توانم بعدا بدون کارت PR به کانادا بازگردم؟

بستگی به نوع سفرتان دارد:
بازگشت با وسیله نقلیه شخصی:
مدارک دیگری وجود دارد که می توانید برای ورود به کانادا استفاده کنید. وقتی به کانادا بازگشتید، اگر باز هم قصد ترک داشتید، درخواست کارت PR بدهید.
مثال هایی از وسیله ی نقلیه شخصی: خودرو، کامیون، موتور سیکلت و وسیله ی تفریحی که مالک آن هستید، یا آن را اجاره و قرض کرده اید؛ وسیله ای که برای استفاده عموم موجود نیست.
بازگشت با وسیله نقلیه عمومی( تجاری ) مثل اتوبوس، قایق، قطار و هواپیما:
باید درخواست سند سفر اقامت دائم بکنید. وگرنه ممکن است نتوانید وارد کانادا شوید. می توانید پس از بازگشت به کانادا درخواست کارت PR بدهید.
اگر سفری در پیش دارید یا قبلا درخواست کرده اید:
اگر می دانید که سفری با وسیله نقلیه عمومی در پیش دارید، می توانید درخواست تمدید فوری کارت PR را بدهید. اگر قبلا برای کارت PR درخواست داده اید و همچنان منتظرید، پروسه های زمانی و وضعیت درخواست را چک کرده و درخواست خود را برای پیگیری های لازم به اکانتتان لینک کنید.
اگر از پست کردن کارت بیش از 6 هفته گذشته و هنوز آن را دریافت نکرده اید، تماس بگیرید.

اگر قبل از ترک کانادا کارت PR من حاضر نشد، چه کنم؟

برای بازگشت به کانادا با وسیله ی نقلیه عمومی، نیاز به کارت اقامت دائم ( PR ) دارید. اگر وسیله ی شخصی بود، می توانید از مدارک دیگری هم استفاده کنید.
اگر می دانید که کارت PR شما در طول سفر خارج منقضی خواهد شد، قبل از ترک کانادا درخواست کارت جدیدی کنید. اگر خارج از کانادا باشید، شخص ثالثی کارت PR را برایتان پست نمی کند. کارت PR اصلا به نشانی های غیر کانادایی ارسال نمی شود.
اگر کارت PR جدید شما قبل از ترک کشور حاضر نشد، همچنان می توانید سفر کنید اما برای بازگشت به کانادا با وسیله نقلیه عمومی، به سند سفر اقامت دائم ( PRTD ) نیاز دارید. فقط خارج از کانادا می توانید درخواست PRTD دهید.

اگر کارت PR من وقتی خارج از کانادا هستم منقضی شود، چه می شود؟

اگر کارت شما هنگامی که خارج از کانادا هستید منقضی شود، همچنان وضعیت اقامت دائم دارید و برای حفظ آن باید مدت مشخصی را در کانادا بمانید.
هنگام انقضای کارت PR در حالی که خارج از کانادا هستیم، چه اتفاقی می افتد؟ بستگی به نوع سفر شما دارد. (در دو سوال بالا ذکر شد)
اعتبار کارت PR:
بیشتر کارت های PR تا 5 سال اما بعضی از آن ها فقط 1 سال اعتبار دارند. تاریخ انقضا روی کارت درج می شود. پس از انقضای کارت PR، نمی توانید از آن به عنوان مدرک سفر استفاده کنید.
اگر کارت PR شما ظرف شش ماه منقضی می شود، باید درخواست تمدید بدهید (باید داخل کانادا باشید)

می توان کارت PR را به صورت فوری دریافت کرد؟

بله، هنگام ارسال درخواست باید توضیح دهید که نیاز به پردازش سریع دارید. قبل از ارسال درخواست، اول تحقیق کنید که برای پردازش فوری واجد شرایط هستید یا نه؟ اگر نباشید، پردازش شما به صورت عادی خواهد بود.
اگر قبلا درخواست را ارسال کرده اید، می توانید با توجه به شرایط، درخواست پردازش فوری کنید.
اگر خارج از کانادا هستید و قصد بازگشت دارید، نحوه ی بازگشت بدون کارت PR را بخوانید.

چطور ثابت کنیم که برای درخواست کارت اقامت دائم خود به پردازش فوری نیاز داریم؟

برای اثبات احتیاج خود به پردازش فوری کارت اقامت دائم ( PR ) به موارد زیر نیاز دارید:
– مدرک سفری ( به عنوان مثال یک کپی از بلیط یا برنامه سفر خود ) که تاریخ و مقصد سفر شما را نشان می دهد.
– یک کپی از رسید خود همراه با تاریخ، مبلغ پرداختی و روش پرداخت
– نامه ی توضیحی برای علت نیاز فوری شما
– مدرک اضطراری ( مثلا یادداشت پزشک، گواهی فوت یا نامه ی کارفرما )
اگر چیزی از قلم بیندازید یا برای پردازش فوری واجد شرایط نباشید، درخواستتان به صورت عادی پردازش می شود.

چه مدارک مهاجرتی در صورت معدوم شدن، سرقت یا مفقودی، جایگزین می شوند؟

داخل کانادا:
– گواهی عزیمت ( IMM 0056 )
– ویزای مهاجرت و سابقه ی فرود ( IMM 1000 ) / تائیدیه ی اقامت دائم ( IMM 5292 )
– سوابق گردشگر ( visitor record – IMM 1097 )
– ویزای کار ( IMM 1102 ) و ویزای تحصیل ( IMM 1208 )
– Exclusion order ( IMM 1214  )
– Deportation order ( IMM 1215 )
– Departure order ( IMM 5238 )
– جواز ورود و اقامت در کانادا ( IMM 1263 )
– مجوز بازگشت به کانادا طبق طبق بند 52 (1) قانون مهاجرت ( IMM 1203 )
خارج از کانادا:
– ته برگ / ته قبض ( counterfoil ) ویزای اقامت موقت.
– ته برگ ویزای اقامت دائم
– تائیدیه ی اقامت دائم

مدارک مهاجرت مفقودی / معدومی / مسروقی را چطور جایگزین کنیم؟

اگر مدرک مهاجرت شما معدوم شد، یا به سرقت رفت و گم شد:
تایید وضعیت یا جایگزینی سند مهاجرت را تکمیل کنید.
– آن را به مرکز پشتیبانی عملیات ( OSC ) در اُتاوا، اونتاریو ارسال کنید.

مدرک تائید وضعیت ( Verification Of Status ) چیست؟

فرم جدید تائید وضعیت یا جایگزینی مدارک مهاجرت، جایگزین فرم قدیمی ورود می شود. اگر نیاز به تاریخچه ی اطلاعات مهاجرت خود دارید، ( مثل تاریخ و محل ورود به کانادا ) این فرم را تکمیل کنید. برای مدارک زیر به کار می رود:
– سابقه ورود
– تائیدیه ی اقامت دائم
– ویزای تحصیل، ویزای کار و ویزیتور رکورد
– مجوز بازگشت به کانادا
– جواز اقامت موقت
– Exclusion order
– Deportation order
– Departure order

اگر قبلا فرم تائید ورود را ارسال کرده باشیم، نیاز به ارسال دوباره است؟

خیر، فرم های تائید ورودی که قبل ارسال شده اند، پردازش می شوند. نیاز به درخواست دوباره نیست.

آیا کپی معتبری از سند مهاجرت خود دریافت می کنیم؟

خیر، فقط یک سند کاغذی ساده از مدرک تائید وضعیت شما صادر خواهد شد. کپی های معتبر دیگر ارسال نمی شوند.

چطور می توان کارت اقامت دائم را تمدید کرد؟

اگر کارت اقامت دائم ( PR ) منقضی شده یا در کمتر از 9 ماه منقضی شود، می توانید درخواست کارت جدید دهید. کارت جدید، تاریخ انقضای جدیدی هم خواهد داشت. بیشتر کارت های PR جدید، تا 5 سال معتبرند.
شرایط اخذ کارت PR:
– مقیم دائم باشید.
– درخواست خود را داخل کانادا ارسال کرده باشید.
نحوه ی درخواست کارت PR را بخوانید.

پردازش کارت PR چقدر طول می کشد؟

زمان های پردازش کارت های PR را چک کنید. اگر زودتر به کارت نیاز دارید، می توانید درخواست فوری دهید. اگر واجد شرایط نباشید، درخواستتان به صورت عادی پردازش می شود.

اگر کارت اقامت دائم ما گم شد و یا نابود شد و به سرقت رفت، چه کنیم؟

بستگی دارد که داخل یا خارج کانادا باشید. در هر صورت باید اطلاع دهید تا از استفاده ی اشخاص دیگر از کارتتان جلوگیری شود.
در صفحه ی درخواست کارت PR، دستور العمل های بخش Replaced a lost, stolen or destroyed PR card را دنبال کنید.

هزینه کارت اقامت دائم را چطور پرداخت کنیم؟

باید به صورت آنلاین پرداخت کنید. سایر روش های پرداخت مورد قبول نیست. پس از پرداخت، از رسید خود پرینت بگیرید و همراه با درخواست کاغذی بفرستید. ( پرداخت آنلاین هزینه ها )

اگر کارت اقامت دائم ما اشتباهی داشت یا چیزی کم داشت، چه کنیم؟

اگر اشتباه از جانب IRCC بود، باید درخواست صدور مجدد کارت اقامت دائم بدهید. اگر نام اصلی یا خانوادگی شما بیش از 28 حرف باشد، روی کارت PR کوتاه خواهد شد. این اشتباه محسوب نمی شود و کارت شما به این دلیل صدور مجدد نخواهد شد.
برای کارت های صادره قبل از 21 نوامبر 2015، محدودیت هایی داریم:
– نام کوچک: 15 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 20 حرف یا کمتر
برای کارت های صادره بعد از 21 نوامبر 2015:
– نام کوچک: 28 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 28 حرف یا کمتر

کارت اقامت دائم ما از طریق پست ارسال می شود؟

مقیم جدید ساکن کانادا باشید:
بله اگر مقیم دائم جدید باشید، کارت PR خود را از طریق چست دریافت می کنید.
داخل کانادا هستم و قبلا اقامت گرفته ام:
 احتمالا بله، بیشتر مقیمان دائم کانادا کارت های PR جایگزین یا تمدید شده ی خود را از طریق پست دریافت می کنند. البته از شما خواسته می شود آن را از یک دفتر محلی IRCC تحویل بگیرید. اگر لازم به تحویل باشد، با شما تماس گرفته می شود و زمان تحویل تنظیم خواهد شد. اگر نمی توانید در آن زمان حاضر باشید، با دفتر IRCC دوباره هماهنگ کنید. اگر ظرف 180 روز کارت را تحویل نگیرید، کارت معدوم شده و باید دوباره درخواست دهید.
مقیم دائم ساکن بیرون کانادا هستم:
خیر، کارت های PR به خارج از کانادا پست نمی شود. اگر لازم است به کانادا برگردید و کارت PR شما منقضی، گم، نابود یا دزدیده شده، باید درخواست سند سفر اقامت دائم بدهید که فقط برای یک بار ورود مجدد اعتبار دارد.
هنگام برگشت به کانادا می توانید برای کارت PR درخواست دهید.

همراه با درخواست کارت PR باید عکس هم ارسال کنیم؟

درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) 50 دلار به ازای هر شخص است. نیاز نیست برای تمدید یا جایگزینی کارت دوباره هزینه پرداخت کنید.

چه زمانی باید درخواست کارت اقامت دائم بدهیم؟

اگر مهاجر جدید کانادا هستید، نیازی به درخواست کارت اقامت دائم نیست. پس از ورود به کانادا، کارت برای شما پست می شود.
در شرایط زیر، باید درخواست کارت PR بدهید:
– قصد ترک کانادا و بازگشت به آن را از طریق وسایل نقلیه ی تجاری مثل اتوبوس، هواپیما، قطار یا قایق دارید.
– پس از ارسال آدرس پستی خود در کانادا کارت PR را دریافت نکرده اید و از زمان ارسال آدرس 180 روز می گذرد.
– نیاز به مدرک برای وضعیت PR خود دارید.
– کارت شما گم، دزدیده یا معدوم شده و نیاز به کارت جدید دارید.
– از انقضای کارت شما کمتر از 9 ماه مانده.
– نام خود را قانونی تغییر داده و نیاز به نام جدیدی روی کارت PR دارید.
دریافت کارت اقامت دائم چقدر طول می کشد؟ زمان های پردازش را بخوانید.

چگونه می توانیم از تاخیر یا رد در رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد درخواست، مطمئن شوید:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کرده باشید.
– اگر کارتتان گم، دزدیده یا معدوم شده بود و یا آن را دریافت نکرده اید بخش Solemn Declaration را پر کنید.
– تمام مدارک خواسته شده در چک لیست مدارک را در انتهای فرم ارائه دهید.
– با کارت اعتباری، هزینه را آنلاین پرداخت کنید.
– مدرک پرداخت را همراه با درخواست خود ارائه دهید.

به من گفته شده کارت اقامت دائمم ارسال شده اما کارتی دریافت نکرده ام. راهکار چیست؟

اگر قبل از پایان شش هفته کارت PR خود را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت اقامت دائم خود هستید اما هنوز شش ماه از پست کردن آن نمی گذرد، باید تا پایان این زمان منتظر بمانید.
اگر پس از شش هفته کارت PR را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت هستید و پس از شش هفته از تاریخ پست کردن آن، دریافتش نکردید، باید یک بیانیه ی رسمی ( Solemn Declaration ) را تکمیل کنید. راهنمای پستی در انتهای فرم آورده شده است.
توجه کنید که اگر 180 روز از تاریخ پست کردن کارت PR گذشته باشد، باید دوباره درخواست کارت بدهید. بخش G ( Solemn Declaration ) را پر کرده و هزینه ها را پرداخت کنید.

در صورت تغییر قانونی اسم، کارت PR چگونه بروز می شود؟

باید درخواست کارت PR جدیدی بکنید تا نام روی کارت اصلاح شود. حتما مدارک مربوط به تغییر اسم را ارائه دهید.

گواهی / کارت تابعیت خود را گم کرده ام. چگونه آن را بازیابی کنم؟

بازیابی کارت شهروندی:
صدور کارت های شهروندی و گواهی نامه های یادبود در فوریه 2012 متوقف شده است. پس کارت یا گواهی یادبود جدیدی برای شما ارسال نمی شود.
برای یازیابی کارت های مسروقه یا گم شده، باید درخواست گواهی شهروندی بدهید.
بازیابی گواهی شهروندی:
اگر گم شده یا سرقت رفته، باید دوباره درخواست بدهید.
سایر مدارک مورد پذیرش برای تابعیت:
می توانید از مدارک دیگری هم به عنوان مدرک تابعیت استفاده کنید. اینجا را بخوانید.

چه مدارکی را همراه با درخواست گواهی شهروندی ( proof of citizenship ) ارسال کنیم؟

چک لیست مدارک توضیح می دهد که:
– با توجه به شرایط، باید چه مدارکی ارسال کنید.
– فرمت مورد نیاز برای مدارک ( اصل مدرک یا کپی رنگی ) – کپی رنگی یا سیاه و سفید مدارک شما باید واضح و خوانا باشد.
اگر مدارک شما به زبان انگلیسی یا فرانسه نبود:
– ترجمه ی آن ها را ارسال کنید.
– اگر مترجم، مترجم مورد قبول کانادایی نیست، سوگند نامه ( affidavit – حاوی امضای شخص در حضور شاهد معتبر ) او را حتما ارسال کنید. – ترجمه ی خود شخص یا اعضای خانواده ی او پذیرفته نیست.

اگر غلط املایی یا اشتباه دیگری در گواهی شهروندی بود، می توانیم آن را بازیابی کنیم؟

بله، گواهی تابعیت تحت شرایط زیر تجدید می شود:
– در پردازش آن اشتباهی شده باشد.
– از زمان دریافت آن توسط شما، حداکثر 90 روز گذشته باشد.
اگر بیش از 90 روز از دریافت گواهی در مراسم شهروندی، ارسال آن از طریق پست و یا دریافت از طرف کنسولگری یا سفارت کانادا گذشته باشد، باید دوباره درخواست گواهی داده و هزینه های پردازش را پرداخت کنید.
برای جایگزین شدن گواهی شهروندی به دلایل دیگر، باید پروسه ی زیر را طی کنید:
نحوه ی درخواست برای جایگزین کردن گواهی به دلیل وجود ایراد:
اگر بیش از 90 روز از دریافت گواهی نگذشته، موارد زیر را ارسال کنید:
– گواهی شهروندی دارای ایراد
– یک یادداشت توضیحی درباره ی نوع ایراد
– اگر درخواست شما اضطراریست: کلمه ی urgent را درشت و تیره روی پاکت نامه بنویسید – یک توضیح هم درباره ی علت فوریت ارائه دهید. – مدارک اثبات توضیحات را هم ارسال کنید.
گواهی نامه ی شما به صورت رایگان جایگزین می شود.
درخواست را کجا ارسال کنیم؟
اگر ساکن کانادا یا آمریکا هستید، آدرس های ارتباطی زیر موجود است:
ارسال از طریق پست عادی:
CPC-Sydney
P.O. Box 10000
Sydney, NS
B1P 7C1
ارسال از طریق شرکت پیک:
Request for replacement certificate
CPC-Sydney
49 Dorchester Street
Sydney, NS
B1P 5Z2
اگر خارج از کانادا یا آمریکا زندگی می کنید، درخواست خود را به کنسولگری یا سفارت کانادا در منطقه ی خود تحویل دهید.
اگر درخواست شما رد شد:
اگر درخواست بازیابی گواهی رد شد ( مشخص شده خطایی در پردازش نبوده است )، مدارک شما بازگشت داده می شود. همچنین علت عدم تایید هم به شما گفته خواهد شد.

چطور می توان برای افراد زیر 18 سال گواهی تابعیت گرفت؟

باید والدین یا سرپرست قانونی آن ها باشید و درخواست گواهی تابعیت بدهید.

من به صورت قانونی تغییر نام داده ام. چطور این تغییر در گواهی / کارت تابعیت من لحاظ می شود؟

برای تغییر نام در گواهی تابعیت:
– قدم هایی مشابه درخواست گواهی تابعیت طی کنید.
– مدارکی را که نشان دهنده ی تغییر اسم هستند ارسال کنید.
اگر می خواهید نام خود را روی کارت پلاستیکی تابعیت تغییر دهید، باز هم باید درخواست گواهی شهروندی بدهید. صدور کارت های تابعیت از فوریه 2012 متوقف شده است. اگر درخواست شما تایید شود، گواهی تابعیت تازه ای دریافت می کنید.

چطور اشتباه روی مدرک مهاجرت را تصحیح کنیم؟

اگر اشتباهی روی مدرک مهاجرت شما بود:
این فرم ها را تکمیل کنید.
– آن ها را به مرکز پشتیبانی عملیات ( OSC ) در اُتاوا، اونتاریو ارسال کنید.
وقتی در صورتی اصلاحیه انجام خواهد شد، که سند با اطلاعات شخصی موجود در گذرنامه مطابقت نداشته باشد.

تصحیح سابقه فرود یا تائیدیه ی اقامت دائم را چطور به صورت مطمئن انجام دهیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کنید.
– همه مدارک موجود در بخش Form and Supporting documents راهنما را ارائه دهید.

تحصیلات در کانادا برای دارندگان اقامت دائم رایگان است؟

دارندگان اقامت دائم تا سن 18 سالگی از حق تحصیلات رایگان در نظام مدارس دولتی کانادا برخوردار هستند. در دانشگاه باید شهریه بپردازند اما میزان آن تا حد زیادی از میزان شهریه‌ای که دانشجویان خارجی می‌پردازند کمتر است.

برای دارندگان اقامت دائم کانادا، درمان رایگان است؟

بیشتر خدمات مراقبت سلامت برای دارندگان اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور رایگان است.

کدام استان کانادا راحت‌تر pr می‌دهد؟

برنامه نامزدی مهاجرت کانادا (OINP) یا برنامه نامزدی استانی انتاریو (OPNP)

گرفتن pr در کانادا ساده است؟

از طریق برنامه ورود سریع بله. سریع‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا زیر شش ماه برای کارگران ساده است. ساده‌ترین راه برای گرفتن اقامت دائم کانادا نیز محسوب می‌شود.

برای اخذ اقامت دائم کانادا در سال 2020 چند امتیاز لازم است؟

67 امتیاز

حقوق خوب در کانادا چقدر است؟

میانگین حقوق خوب در کانادا 66،300 دلار کاناد در سال یا 34 دلار کاناد در ساعت است.

کدام استان کانادا بهترین هوا را دارد؟

استان بریتیش کلمبیا.

شرایط سنی برای گرفتن پی آر کانادا چیست؟

افراد بین 18 تا 35 سال حداکثر امتیاز را می‌گیرند. افراد بالای 35 سال امتیاز کمتری می‌گیرند. حداکثر سن برای واجد شرایط شدن 45 سال است.

هزینه زندگی ماهانه در کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی در کانادا در شهرهای مختلف متفاوت است ما به طور متوسط برای یک فرد مجرد 2730 دلار کانادا در ماه است و برای یک خانواده 4 نفره به طور میانگین 5158 دلار کانادا.

کسی که 45 سال سن دارد می‌تواند به کانادا مهاجرت کند؟

اگر دعوتنامه به شما داده شود تا برای اقامت دائم از طریق سیستم ورود سریع تحت برنامه FSW اقدام کنید، بله. اگر بیش از 47 سال داشته باشید، در بخش سن FSW هیچ امتیازی نمی‌گیرید اما همچنان می‌توانید درخواست خود را ارائه کنید.

آیا وضعیت اقامت موقت در کانادا به من اجازه‌ی کار یا ورود به ایالات متحده را خواهد داد؟

وضعیت اقامت دائم در کانادا تأثیری روی شرایط مهاجرت به آمریکا برای کار ندارد. توافق‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، که شهروندان کانادا مشمول آن می‌شوند، در موارد مشخص اشتغال در ایالات متحده را تسهیل می‌کند.

چه زمانی می‌توان تابعیت کانادا را کسب کرد؟

تابعیت کانادا را معمولاً می‌توان پس از چهار سال اقامت موقت در کانادا کسب نمود.

کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

کارت اقامت دائم کانادا کارت پلاستیکی کوچک و محکمی است که اطلاعات شخصی دارنده‌ی کارت روی آن است و وضعیت اقامت دائم کانادا را برای او تأیید می‌کند.

آیا پس از ورود با اقامت دائم، مجبوریم در کانادا حضور داشته باشیم؟

اقامت دائم شما را موظف به ماندن در کانادا نخواهد کرد و افراد هیچ‌وقت از خروج منع نخواهند شد. با این حال، با اقامت دائم در کانادا، باید روزهای اقامت (residency days) شما در هر دوره‌ی پنج‌ساله، حداقل دو سال باشد تا تعهدات خود برای اقامت در کانادا را برآورده کنید.

متقاضی در طول پروسه ی اخذ اقامت، باید حتما به کانادا سفر کند؟

خیر، ضرورتی ندارد. هر چند که آشنا بودن با مقصد خود، تاثیر مثبتی بر ارزیابی ویزای شما دارد. متقاضیان طبقه ی سرمایه گذار یا موسس شرکت، تشویق می شوند که به کانادا سفر کرده و در جلسات ایالات شرکت کنند. برای متقاضیان طبقه ی موسس شرکت، یک فرصت طلایی خواهد بود تا توانایی های خود را برای ورود به این چالش جدید محک بزنند.

هزینه های اخذ اقامت دائم به چه شکل است؟

پروسه ی اخذ اقامت دائم کانادا، شامل هزینه های غیر قابل بازگشت برای خود متقاضی و همراهان او می باشد. از طریق برنامه ی مهاجرتی کارگران ماهر، به ازای هر شخص بالای 22 سال، 550 دلار کانادا پول نیاز است. برای اشخاص زیر 22 سال، 150 دلار خواهد بود. به علاوه 490 دلار هم هزینه های مالیاتیست که مخصوص افراد بالای 22 سال می باشد.
هزینه ها باید در طول برنامه پرداخت شود که مدرک آن تسلیم دفتر مهاجرتی می شود. البته متقاضیان برای کاهش این هزینه، به انجام ماموریت های محلی تشویق می شوند.

اقامت دائم کانادا شامل چه چیزی می شود؟

بر اساس قانون اساسی کانادا، دارنده ی اقامت دائم، مجاز به زندگی و کار کردن در همه ی ده ایالت کاناداست. هم چنین دارندگان کارت اقامت دائم می توانند در آموزشگاه های ابتدایی و بالاتر بدون پرداخت شهریه ثبت نام کنند. به علاوه، آن ها مشمول مراقبت های بهداشتی نیز هستند.

فرم ها و مدارک مورد نیاز به کجا داده می شود؟

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم طبقه ی کارگران ماهر، به طور کلی داخل یک دفتر مرکزی واقع در نوا اسکوشیای کانادا، بایگانی می شود. به محض پذیرش، مدارک به یکی از دفاتر مهاجرتی بیرون کانادا، ارسال می شود. دفتر مهاجرتی جاییست که متقاضی، شهروند یا مقیم دائم آنجاست.

برنامه اقامت دائم چه کسانی را شامل می شود؟

خود متقاضی، همسر یا شریک قانونی وی به شرطی که بالای 16 سال باشد و هر فرزند مجرد زیر 19 سال. فرزندان بالای 19 سال هم تحت شرایط خاص مشمول این برنامه می شوند.

از لحاظ اقتصادی، چه افرادی واجد شرایط اقامت دائم هستند؟

کارگران توانمندی که بتوانند کیفیت و مهارت خود را نشان دهند، جزئی از جامعه ی اقتصادی کانادا خواهند بود. متقاضیان بر مبنای 6 فاکتور، از 100 امتیاز ارزیابی می شوند. افراد دارای حداقل یک سال تجربه ی کاری مداوم، یا ده سال کار پاره وقت پیش از درخواست اقامت، هم چنین افراد دارای بودجه کافی اقامت، از این ارزیابی موفق بیرون می آیند. افرادی که در این ارزیابی رد می شوند هم تحت شرایطی احتمال پذیرش دارند.
تحت طبقه بندی کارگران ماهر کبک ( Quebec Skilled Worker Class ) و یا طبقه بندی کاندید های ایالتی ( Provincial Nominee Class )، متقضیان می توانند اقامت دائم اخذ کنند؛ البته بر اساس قوانین و معیار های کبک و سایر ایالات.
طبقه ی سرمایه گذار ( The Investor Class )، مخصوص متقاضیانیست که توانایی خود را ثابت کرده و تجربه ی مدیریتی و دارایی خالص زیادی داشته باشند. پذیرش این افراد مشروط به این است که متعد شوند مبلغ 800 هزار دلار را داخل یکی از صندوق های سپرده ی دولتی، بدون دریافت سود سرمایه گذاری کنند. البته در 11 فوریه 2014، دولت کانادا پایان برنامه ی مهاجرتی طبقه ی سرمایه گذار را اعلام کرد. امروزه این برنامه تنها در ایالت کبک قابل اجراست.
یک متقاضی موفق تحت برنامه ی طبقه ی سرمایه گذار کبک، کسیست که:
– از 5 سال گذشته، 2 سال را صاحب یک بنگاه بوده باشد و یا پست مدیریتی بالا در کمپانی های خصوصی یا دولتی داشته باشد.
– ارزش خالص دارایی های او حداقل 1 میلیون و 600 هزار دلار کانادا باشد.
– معتهد شود که مبلغ 800 هزار دلار را در یکی از صندوق های سپرده ی دولتی بدون سود، به مدت 5 سال سرمایه گذاری کند.
هم چنین متقاضیان می توانند مبلغ 180 تا 220 هزار دلار را در یک پروژه ی دولتی مورد تایید برای 5 سال سرمایه گذاری کنند.
طبقه ی موسسان شرکت ( The Entrepreneur Class )، نیز بر اساس تجربه ی کاری افراد و ارزش خالص دارایی های شخصی آن هاست. پذیرش در این طبقه، مشروط به سرمایه گذاری و فعالیت مدیریتی در یکی از بنگاه های فعال کاناداست که از لحاظ اقتصادی فعال بوده و استخدام نیرو داشته باشد.
موسسان همچنین می توانند زیر نظر طبقه ی موسسان کبک یا برنامه ی کاندید های ایالتی درخواست اقامت دهند.
یک متقاضی موفق تحت این برنامه شخصیست که:
– از پنج سال گذشته، دو سال را به مدیریت یا کنترل یک بنگاه اقتصادی گذرانده باشد.
– ارزش خالص دارایی های وی 300 هزار دلار باشد.
– متعهد به اداره ی یک بنگاه کانادایی شده و مدیریت فعال در آن داشته باشد که حداقل یک شغل تمام وقت را برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا ایجاد کند.
شرط فوق، باید در طول یک سال کامل از سه سال گذشته اتفاق بیفتد؛ درست بعد از روزی که متقاضی اقامت دائم اخذ کرده است.
طبقه بندی خود اشتغالی ( The Self-Employed Class )، مخصوص افرادیست که تمایل دارند کسب و کار خود را داشته باشند و یک تاثیر ارزشمند فرهنگی، هنری یا ورزشی بر کانادا داشته باشند. یا اینکه کسب و کار خود را از طریق خرید و مدیریت یک مرزعه شروع کنند.
متقاضی موفق تحت این برنامه، شخصیست که در 5 سال گذشته، حداقل 2 سال تجربه ی کاری در زمینه ی فرهنگی یا ورزشی داشته باشد؛ در حقیقت باید در سطح جهانی، فعالیت فرهنگی ورزشی کرده باشد یا سابقه ی مدیریت مزرعه را دارا باشد. برای اخذ شرایط، متقاضی باید سطح مناسبی از دارایی را داشته باشد؛ البته نه به اندازه ی یک موسس شرکت. بلکه به اندازه ای که بتواند شغل خود را آغاز کرده و تاثیر مثبتی بر اقتصاد کانادا بگذارد و شرایط یک مقیم دائم را اخذ کند.

چه کسانی باید در مصاحبه انتخابی شرکت کنند؟

خود متقاضی و همسر او، باید به دفتر ویزا رفته و در مصاحبه ی انتخابی شرکت کنند. البته در خیلی از موارد، نیازی به حضور همسر نیست.
اگر چه در بعضی موارد، نیاز است که فرزندان بالای 22 سال نیز در مصاحبه حاضر شوند.

مصاحبه انتخابی چیست؟

به طور کلی هدف این مصاحبه، راستی آزمایی اطلاعات ارسالی در مدارک شماست؛ که شامل تایید پیش زمینه ی متقاضی، دارایی های او برای اقامت، عدم وجود سابقه ی کیفری، اطمینان از قصد متقاضی برای ورود به بازار کار کانادا، تعیین محل مناسب برای سکونت دادن او و … می باشد. مصاحبه شامل راستی آزمایی توانایی زبانی متقاضی نمی شود.
متقاضیان طبقه ی بنگاهی ( سرمایه گذار، موسس، خود اشتغال )، برای تایید اطلاعات شغلی و قانونی خود مورد مصاحبه قرار می گیرند.
توصیه می شود هنگام رفتن به مصاحبه، تمام مدارکی را که سخنان شما را تایید می کند، همراه ببرید؛ مثل مدارک عدم وجود سابقه ی کیفری و بودجه ی لازم برای اقامت.

در چه صورت نیاز به مصاحبه انتخابی نیست؟

فاکتور هایی مشخص، باعث نادیده گرفته شدن مصاحبه برای شما می شود. تصمیم آن به عهده ی اداره ی مهاجرت می باشد که بستگی به محل زندگی متقاضی و مدارک صلاحیت وی دارد.

برای حفظ اعتبار اقامت دائم خود، باید ساکن کانادا باشیم؟

طبق قوانین جدید، مقیم کانادا برای حفظ اعتبار اقامت خود، باید حداقل 2 سال ( 733 روز ) از یک دوره ی 5 ساله را ساکن کانادا باشد یا اینکه شرایط دیگری را رعایت کند.
اگر به صورت فیزیکی ساکن کانادا نباشد، زندگی در خارج از کشور، همراه با همسر یا والدین شهروند کانادا، کار کردن برای کارفرمای کانادایی یا زندگی در کنار یک مقیم دائم کانادا که برای یک کارفرمای کانادایی کار می کند، اعتبار اقامت را حفظ خواهد کرد.
به صورت آزمایشی بهتر است که اگر کم تر از 5 سال مقیم بوده اید، آن 2 سال را به محض ورود به کانادا، طی کنید.  بازرس حق ندارد که کسی را به خاطر سه سال زندگی خارج از کشور، از 2 سال باقی مانده محروم کند. بلکه می توانید 3 سال را خارج زندگی کرده و 2 سال از 5 سال باقی مانده را در کانادا بمانید.
قوانین اقامت در کانادا، بسیار انعطاف پذیر هستند. به عنوان مثال شخصی که به تازگی ویزای اقامت دائم گرفته و آن را فعال کرده است، می تواند 3 سال اول را خارج از کانادا زندگی کند.

چه مقدار مالیات برای مقیمان دائم لحاظ می شود؟

دولت کانادایی مالیات را بر اساس اقامت می گیرد و نه شهروندی. یعنی می شود که شهروند کانادا بود اما مالیات نداد. بعد از اخذ اقامت دائم، متقاضی باید بر اساس درآمد جهانی خود، مالیات پرداخت کند. دارایی های مهاجر تازه وارد، بر اساس قوانین کانادا مشمول مالیات نمی شود.

اگر کبک مقصد متقاضی تعیین شود، شرایط چگونه می شود؟

مطابق مفاد توافق نامه ی کبک / کانادا، قانون مهاجرت و حمایت از پناهنگان و قانون احترام به اتباع خارجی، استانداری کبک، تنها استانداری در کاناداست که توافق نامه ای را با هدف تسهیل در اجرای سیاست ها و برنامه های مهاجرتی افراد خارجی برای آمدن به ایالت را منعقد کرده است.
با این حال، مقامات مهاجرتی و شهروندی، همچنان صلاحیت صدور ویزا یا تصمیم درباره ی عدم پذیرش پزشکی و کیفری را دارند.
متقضیانی که اقامت خود را دریافت کرده و مایل به زندگی در کبک هستند، تشویق می شوند که مدارک خود را برای یک نمایندگی کبک، خارج از خود ایالت ارسال کنند. به محضی که پرونده ی شما تایید شد، دفتر ویزا برنامه های مناسب شما را بازبینی می کند.

اگر مقصد متقاضی یکی از ایالت های موجود در برنامه نام نویسی مهاجرت باشد، چه می شود؟

همه ایالت های موجود، با دولت توافق نامه ای برای نام نویسی مهاجرت امضا کرده اند که محدودیت مهاجری پذیری آن ها را در سال تعیین می کند. بیشتر برنامه های ایالتی، به حمایت کارفرما برای نام نویسی نیاز دارند. به علت تعداد زیاد متقضیان و الزام به حمایت کارفرما، برنامه ی نام نویسی مهاجران آن ها را تشویق می کند که یک پیشنهاد کاری معتبر دریافت کنند؛ با توجه به نمره ای که در ارزیابی اخذ کرده اند. که بتوانند شانس خود را برای نام نویسی بالاتر ببرند.
جزئیات بیشتر در مورد این نام نویسی را در اینجا بخوانید.

ویزای اقامت دائم، چگونه به شما برای مهاجرت موقت به ایالات متحده کمک می کند؟

شهروندان کشور های لیستی به نام لیست A ( برای مهاجرت به آمریکا نیاز به ویزا ندارند )، باید مدارک خود را برای یکی از کنسولگری های آمریکا ارسال کنند. این کار 100 دلار هزینه دارد. متقاضیان به ترتیب زمان ارسال مدارک، احتمالا نیاز به انجام مصاحبه هم خواهند داشت؛ البته به غیر از کودکان زیر 16 سال، افراد بالای 60 سال و دیپلمات های سیاسی.
ویزا پس از صدور، بین 5 تا 10 سال اعتبار خواهد داشت. مهاجران مقیم کانادا که پاسپورت یکی از کشور های لیست B را دارند، برای سفر به کانادا نیازی به ویزا ندارند؛ زیرا کشور های آن ها با آمریکا توافق نامه ای عقد کرده است.   

چگونه می شود مجوز اقامت دریافت کرد؟

باید از طریق دفتر ویزای کشور خودتان، برای ویزای تحصیلی درخواست دهید که بسته به برنامه ی مهاجرتی شما، به مدارک زیر نیاز دارید:
– نامه پذیرش.
– مدرک شناسایی.
– مدرک توانایی مناسب مالی برای تحصیل در کانادا.

هزینه حق اقامت دائم کانادا چیست؟

هزینه حق اقامت دائم (RPRF) هزینه‌ای است که هر متقاضی و همراهان قانونیش برای دریافت ویزای اقامت دائم باید بپردازد. این هزینه چند صد دلار کانادا است و برای کودکان باتوجه به سن آن‌ها متغیر است. این هزینه از سایر هزینه‌های مهاجرت متفاوت است و حتی اگر شما هم‌اکنون نیز در کانادا بسر ببرید برای دریافت اقامت دائم باید این هزینه را پرداخت کنید. قابل ذکر است که این هزینه بطور پیوسته توسط دولت کانادا در حال تغییر است.

اقامت دائم چیست؟

مقیم دائم شخصی است که دارای اقامت دائم است، با داشتن اقامت دائم شهروند کانادا نخواهید بود. مقیم دائم فردی با تابعیت کشوری بجز کانادا به شمار می‌رود. پناهندگان می‌توانند از طریق برنامه حمایت مالی پناهندگان یا برنامه پناهندگان با کمک دولت، مقیم دائم شوند.
توجه: تنها درخواست پناهندگی از طرف شما اقامت دائم را به دنبال نخواهد داشت. ادعای شما باید توسط هیئت مهاجرت و پناهندگان تأیید شود، سپس می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. دانشجویان یا نیروهای کار خارجی مقیم دائم در نظر گرفته نمی‌شوند.

ساکنان دائمی چه کارهایی را می‌توانند انجام دهند و چه کارهایی را نمی‌توانند؟

اگر مقیم کانادا باشید:
– به منافع اجتماعی دسترسی داشته خواهید داشت؛ مانند مراقبت‌های بهداشت و سلامت
– دسترسی به کار، زندگی و تحصیل در هر کجای کانادا خواهید داشت.
– به حمایتهایی که توسط قوانین کانادا ارائه می‌شود، دسترسی دارید.
– می‌توانید درخواست تابعیت کانادا را بدهید.
اگر مقیم دائم باشید، نمی‌توانید:
– رأی بدهید یا برای تصدی منصب‌های مهم نامزد شوید.
– شغلی داشته باشید که از سطح امنیتی بالایی برخوردار باشد

چگونه می‌توان برای اقامت دائم (PR) به عنوان یک فرد بازنشسته درخواست کرد؟

اگر قصد بازنشستگی در کانادا را دارید، باید برای اقامت دائم اقدام کنید. در این راستا دولت کانادا توانایی شما را در حمایت از خود در دوران بازنشستگی بررسی می‌کند.
موارد زیر راه‌هایی برای بهبود نمره شما در مصاحبه اقامت دائم می‌باشند:
– انگلیسی یا فرانسوی را روان صحبت کنید.
– دارای مدرک دانشگاهی باشید.
– نشان دهید که پس انداز کافی برای حمایت از خود و خانواده دارید.
– همسری داشته باشید که دارای مدرک دانشگاهی باشد.
– مایل به سرمایه گذاری در مشاغل کانادایی باشید.
این موارد روش‌هایی برای بهبود شانس شما برای درخواست موفق به عنوان متقاضی بازنشسته هستند.

چگونه می‌توان اقامت دائم (PR) برای یک خانواده در کانادا کسب کرد؟

شما می‌توانید از یک حامی مالی کمک بگیرید و یا خودتان یک حامی مالی بشوید. برای حامی مالی شدن باید تعدادی از نیازمندی‌ها را برآورده کنید.

چگونه می‌توان از ویزای دانشجویی به ویزای اقامت دائم (PR) در کانادا تغییر داد؟

برای اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل، می‌توانید برای برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) اقدام کنید.
این برنامه برای دانشجویانی است که از یک موسسه عالی کانادایی فارغ‌التحصیل شده باشند. همچنین یک روش مفید برای به دست آوردن تجربه کار اضافی، برای کمک به شما برای درخواست اقامت دائم از طریق Express Entry است.
اجازه کار PGWPP  در طول دوره تحصیل شما می‌تواند تا سه سال دوام داشته باشد و برنامه تحصیلی‌ای که متقاضی آن هستید، باید حداقل هشت ماه طول بکشد. به عنوان مثال، اگر متقاضی دوره چهار ساله هستید، فقط می‌توانید به مدت سه سال کار کنید. اگر متقاضی دوره هشت ماهه هستید، فقط می‌توانید برای آن هشت ماه کار کنید. این در مورد تمام دوره‌هایی که بیشتر از هشت ماه باشد صدق می‌کنند.

چگونه در صورت ازدواج با یک کانادایی، شهروند کانادایی شوید؟

اگر با یک فرد کانادایی ازدواج کنید، فوراً تابعیت کانادا را بدست نخواهید آورد. موارد مختلفی وجود دارد که باید برای آن‌ها واجد شرایط باشید،  این موارد عبارتند از:
– توانایی‌های زبان
– تشکیل پرونده مالیات بر درآمد
– وضعیت اقامت دائم
– چه مدت در کانادا زندگی کرده‌اید
– دانش شما در مورد کانادا
– ممنوعیتها
– توانایی‌های زبان
شما باید یکی از دو زبان فرانسه یا انگلیسی را بلد باشید. شما باید بتوانید:
– گرامر، ساختار و مراحل اساسی را درک کنید.
از واژگان و اصطلاحات عادی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنید.
در مورد موضوعات روزمره با دیگران صحبت کنید.
دستورالعمل‌ها و سوالات اساسی را درک کنید.
این مهارت‌های زبانی در صورتی نیاز هستند که شما بین 18 تا 55 سال سن داشته باشید.
– تشکیل پرونده مالیات بر درآمد
اگر می خواهید شهروند کانادا شوید، باید طبق قانون، مالیات بر درآمد را پرداخت کنید. اگر این قانون در مورد شما صدق کند، باید وظایف خود را برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد در چهار سال، به طور معمول 6 سال قبل از درخواست تابعیت، انجام دهید.
– وضعیت اقامت دائم
اگر مایل به درخواست تابعیت هستید، ابتدا باید اقامت دائم داشته باشید. این وضعیت اقامت دائم (PR) نباید:
– تحت ظن تقلب در مهاجرت قرار بگیرد.
دستور حذف را داشته باشید. (این بدان معنی است که از شما خواسته شده باشد که از کانادا خارج شوید)
– چه مدت در کانادا زندگی کرده‌اید
شما باید حداقل1460 روز، 6 سال قبل از اولین درخواست تابعیت، مقیم دائم کانادا باشید. توجه داشته باشید اگر زیر 18 سال سن داشته باشید نیازی به نگرانی در مورد دوره 1460 روزه نخواهید داشت.
– چقدر خوب کانادا را می‌شناسید
برای درخواست تابعیت کانادا، باید در مورد کانادایی بدانید:
– نمادها
– نهادها
– تاریخ
– ارزش‌های کاناد
– حقوق شهروندی
– مسئولیت‌ها و امتیازات
شما لازم است آین ازمون را:
– به فرانسوی یا انگلیسی پاسخ دهید.به سؤالات راهنمای مطالعه Discover Canada پاسخ دهید.
– با استفاده از آزمون کتبی پاسخ دهید، مگر اینکه آزمون را به طور شفاهی با یک افسر تابعیت انجام دهید.
– اگر بین 19 تا 55 سال دارید، باید این آزمون را بدهید.
توجه: هرکسی که در این گروه های سنی قرار نمی‌گیرد ، مجبور نیست این تست‌ها را انجام دهد.
– ممنوعیتهای خاص
اگر شرایط زیر را دارا باشید نمی‌توانید برای شهروندی درخواست دهید:
– در داخل یا خارج از کانادا مرتکب جرم شده‌اید.
– در حال گذراندن دوره محکومیت در خارج از کانادا هستید.
– توسط کانادا به جرم قابل مجازات متهم شده‌اید.
– در کشور دیگری که کانادا نیست متهم به تخلف هستید.
– در طی چهار سال پیش از درخواست تابعیت محکوم شده‌اید.
توجه: هر زمان سپری شده برای دوران محکومیت جزو زمان‌های سپری شده در کانادا محاسبه نمی‌شود.

کارت اقامت دائم چیست؟

کارت اقامت دائم نشان می‌دهد که شما مقیم دائم (PR) کانادا هستید. این کارت هنگام مسافرت بین کشورها استفاده می‌شود و در صورت بازگشت به کشور مورد نیاز است. اگر هنگام مسافرت کارت PR ندارید یا آن را گم کرده‌اید، به یک سند مسافرتی دائمی نیاز دارید. (این سند فقط برای یک ورود قابل استفاده است)
توجه: اگر کارت اقامت دائم شما منقضی شود، اقامت دائم خود را از دست نمی‌دهید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
1 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات