اقامت کانادا

اقامت کانادا

بسیاری از افرادی که قصد رفتن به کانادا را دارند، به اخذ اقامت دائم این کشور فکر می کنند و به دنبال روشی هستند که آن ها را به اقامت دائم کانادا برساند. در یک دسته بندی کلی می توان گفت ۶ روش اصلی برای اقامت دائم کانادا وجود دارد!

روش های اخذ اقامت کانادا

توجه!

کلاینت های مختلفی همواره در مورد امکان اخذ اقامت کانادا از طریق خرید ملک از ما سوال می کنند! بهتر است در اینجا اشاره کنیم که کانادا تحت هیچ برنامه ای از طریق خرید مستقیم یک ملک یا آپارتمان اقامت دائم ارائه نمی دهد.

توجه کنید که کانادا به خودی خود کشور ثروتمندی است و لزوما به دنبال جذب سرمایه نمی باشد بلکه مهم تر از آن به دنبال جذب تجربه و تخصص سرمایه گذاران است. به همین دلیل نیز روش های مختلفی جهت اخذ اقامت کانادا برای صاحبان سرمایه وجود دارد که می توانند با بکارگری تجربه و تخصص خود بیزینس یا استارتاپی در کانادا راه اندازی کنند و علاوه بر کسب درآمد دلاری، اقامت کانادا را نیز کسب نمایند!

لینک های مفید!

اقامت کانادا از طریق تحصیل

متقاضیان اقامت در کانادا بر اساس معیارهای مختلفی مانند مهارت، تحصیلات، سن و سابقه کار ارزیابی می شوند.

اگر داوطلبی تصمیم به تحصیل در کانادا داشته باشد، در سه زمینه زبان، تحصیلات و تجربه کاری و در صورت جوان بودن امتیاز اضافی کسب می کند. تحصیل در کانادا می تواند امتیازات ارزشمندی را برای جریان های مهاجرتی مختلف مانند جریان های اکسپرس انتری یا PNP ارائه دهد.

دانشجویان همچنین اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته در حین گذراندن دوره تحصیلی خود کار کنند که به آن ها کمک می کند تا تجربه کاری ارزشمند کانادایی را به دست آورند

تحصیل در کانادا به شما کمک می کند تا با فرهنگ، مردم و زبان (انگلیسی/فرانسوی) آشنا شوید و با برآورد کردن شرایط اقامت دائم کانادا را کسب کنید.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

مزایای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)

 • جدا از ارائه یکی از بهترین تسهیلات به دانشجویان بین المللی، سیاست اخیر اتخاذ شده توسط دولت به دانشجویان اجازه می دهد تا پس از پایان تحصیلات خود، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) خود را دریافت کنند.
 • PGWP به دانشجویان خارجی کمک می کند تا پس از اتمام دوره تحصیلی خود در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) تجربه شغلی در کانادا کسب کنند. PGWP بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی به مدت سه سال معتبر است.
 • تجربه کاری به دست آمده از طریق PGWP زمانی که درخواست مهاجرت فدرال یا استانی خود را برای ویزای PR ارسال می کنند، مزیت بزرگی است. بر اساس سیستم اکسپرس انتری، متقاضیانی که در کانادا تحصیل کرده اند امتیاز بیشتری برای تحصیل و تجربه کاری خود در این کشور دریافت خواهند کرد. این به امتیاز CRS آن ها اضافه می کند.
 • این دانشجویان همچنین می‌توانند تحت برنامه کلاس تجربه کانادا که تجربه کاری کسب‌ شده در کانادا در درخواست اقامت دائم را به رسمیت می‌شناسد، درخواست دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

پاسخ به سوالات پر تکرار مهاجرت تحصیلی به کانادا

مرحله جمع آوری مدارک و برنامه ریزی

مرحله اقدام برای اپلای و پذیرش

مرحله ویزا و پس از آن

اخذ اقامت دائم کانادا بعد از پایان تحصیلات آسان است؟

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

اقامت کانادا از طریق اکسپرس انتری

نامزدی که برای ویزای اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری درخواست می کند، باید از طریق یک سیستم انتخاب مبتنی بر امتیاز بگذرد. سیستم اکسپرس انتری اساساً از سه زیر مجموعه تشکیل شده است:

 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)
 • برنامه اسکیلد تریدز فدرال (Federal Skilled Trades Program)
 • برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

اگر شما یک کارگر ماهر هستید، می توانید برای ویزای PR تحت برنامه کارگران ماهر فدرال درخواست دهید. این کار توسط دولت کانادا در سال 2015 آغاز شد تا کارگران ماهر را تشویق کند که بیایند و در این کشور مستقر شوند. برای واجد شرایط بودن در این برنامه، باید بتوانید 67 امتیاز از 100 را در فاکتورهای واجد شرایط بودن زیر کسب کنید:

 • سن: افراد بین 18 تا 35 سال حداکثر امتیاز را می گیرند. افراد بالای 35 سال امتیاز کمتری دریافت می کنند و حداکثر سن برای واجد شرایط بودن 45 سال است.
 • تحصیلات: در این دسته، مدرک تحصیلی شما باید با تحصیلات متوسطه بالاتر مطابق با استانداردهای کانادا باشد.
 • سابقه کار: برای حداقل امتیاز، باید حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت داشته باشید. تجربه کاری بیشتر به معنای امتیاز بیشتر است. شغل شما در یکی از زیر مجموعه های نوع مهارت 0 یا مهارت سطح A یا B طبقه بندی ملی شغلی (NOC) قرار گیرد.
 • توانایی زبان: شما باید حداقل نمره 6 در آزمون آیلتس خود داشته باشید و اعتبار آن به مدت ۲ سال است. اگر به زبان فرانسه مسلط باشید امتیاز بیشتری دریافت می کنید.
 • سازگاری: اگر همسر یا شریک زندگی مشترک شما مایل به مهاجرت با شما به کانادا باشد، شما مستحق 10 امتیاز اضافی برای سازگاری هستید.
 • جاب آفر: اگر پیشنهاد معتبری از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، می توانید حداکثر 10 امتیاز کسب کنید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که از طریق برنامه اکسپرس انتری واجد شرایط ویزای اقامت دائم باشید، می توانید بر اساس پروفایل اکسپرس انتری خود از بین کاندیداهای واجد شرایط انتخاب شوید. شما یک دعوتنامه برای درخواست ITA  برای وضعیت اقامت دائم کانادا دریافت خواهید کرد. اگر ITA خود را دریافت کردید، می توانید فرآیند اسناد ویزای PR خود را شروع کنید.

ITA مشابه پاسخی است که IRCC برای متقاضیان اکسپرس انتری ارسال می کند. برای کسانی ارسال می شود که بالاترین امتیاز CRS را در قرعه کشی اکسپرس انتری خاص دارند که معمولاً به صورت ماهانه برگزار می شود.

هنگامی که ITA خود را دریافت کردید، 90 روز به شما فرصت داده می شود تا اسنادی را ارسال کنید که از اطلاعاتی که برای ایجاد پروفایل اکسپرس انتری خود ارائه کرده بودید پشتیبانی می کند.

ITA به شما اطلاع می دهد که برای کدام برنامه برای درخواست ویزای CEC یا هر برنامه اکسپرس انتری دیگر انتخاب شده اید. اگر پورتال اکسپرس انتری را بررسی کنید، لیستی از مدارک را خواهید دید که مخصوص برنامه ای است که درخواست داده اید. شما همچنین باید این مدارک را همراه با درخواست خود ارسال کنید.

مدارک لازم برای اقامت و ثبت نام در سیستم اکسپرس انتری

 • مدارکی که از نتایج آزمون زبان انگلیسی شما پشتیبانی می کند
 • مدارک وضعیت مدنی مانند شناسنامه شما
 • مدارکی برای اثبات موفقیت های تحصیلی شما
 • مدارکی دال بر سابقه کار شما
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • عکس ها
 • همچنین باید گواهی پزشکی از پزشک مورد تایید IRCC ارائه دهید.

مرحله بعدی ارائه مشخصات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) است. در صورتی که می خواهید بیومتریک خود را بدهید، می توانید به نزدیکترین مرکز جمع آوری بیومتریک مراجعه کنید.

پس از تکمیل آزمایشات پزشکی، بیومتریک و مدارک مورد نیاز، می توانید درخواست خود را ارسال کنید.

زمان پردازش ممکن است متفاوت باشد، اما تقریباً شش ماه طول می کشد تا ویزای اقامت دائم شما پردازش شود.

اگر IRCC تشخیص دهد نیاز به مصاحبه است، ممکن است مجبور شوید قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست خود، در یک مصاحبه کوتاه شرکت کنید.

اگر درخواست شما پذیرفته شود، تاییدیه اقامت دائم COPR  را از طریق پست از IRCC دریافت خواهید کرد. تایید به این معنی است که شما و اعضای خانواده همراه شما ویزاهایی دریافت خواهید کرد که به آن ها اجازه می دهد برای دریافت مدارک اقامت دائم خود به بندر ورودی کانادا POE سفر کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

ببینید و بشنوید!

ویزای اکسپرس اینتری کانادا از زبان وکیل مهاجرت موسسه تراست

پادکست اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری

رادیو تراست

موضوع: اکسپرس اینتری کانادا

سریع ترین راه اخذ اقامت کانادا

به طور کلی می توان گفت مهاجرت از طریق اکسپرس انتری سریعترین، آسان ترین و بهترین راه مهاجرت به کاناداست.

اقامت کانادا از طریق تخصص کاری

سازمان مهاجرت در کانادا هر سال به دلیل نیازمندی در بسیاری از بخش های کاری خود، تصمیم به استخدام نیروهای کار متخصص می گیرد و به دلیل افزایش مشاغل موجود در بخش های مختلف تعداد استخدامی ها نیز افزایش پیدا می کند تا بتواند این خلاء های شغلی را پر کند.

به طور کلی برای اینکه بتوانید از طریق تخصص کاری اقامت دائم کانادا را بگیرید، باید حداقل یک سال سابقه کاری داشته باشید و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی هم کسب کنید. در این حالت دو گزینه پیش روی شماست. پذیرش دولت فدرال و پذیرش دولت های محلی. البته استان کبک روش های مهاجرتی مخصوص به خود و شرایط خودش را در این باره دارد.

برنامهتوضیحات
مهاجرت نیروهای متخصص دولت فدرال کانادااگر سابقه کار و تخصصی دارید از طریق برنامه کارکنان ماهر یا اسکیل ورکر کانادا به هر ایالتی که می خواهید می توانید سفر کنید.
برنامه مهاجرت نیروهای متخصص استانیدر این روش، استان های مختلف کانادا نیروی متخصص خود را از طریق نامینت شدن استانی جذب می کنند و شرایط اخذ اقامت دائم را برای آن ها فراهم می کنند.
برنامه مهاجرت نیروهای متخصص کبکدر این نوع برنامه، متخصص، توسط ۹ فاکتور ارزیابی می شود و فرد باید حدقل ۵۰ امتیاز کسب کند.

لینک های مفید مهاجرت کاری

شرایط کاری کانادا از زبان وکیل مهاجرت موسسه تراست

کتاب بازار کار کانادا
کتاب بازار کار کانادا

لینک های مفید مهاجرت متخصصان هر حوزه کاری به کانادا

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

انواع روش های سرمایه گذاری کانادا را به صورت زیر می توان دسته بندی کرد.

انواع سرمایه گذاری در کانادا

استارت اپ کانادا

برای پیاده کردن ایده های خود و یا پیوند دادن ایده خود به یک بیزنس، شما می توانید از طریق استارتاپ اقدام نمایید.

کارافرینی کانادا

به دست گرفتن مالکیت مشاغل و بیزنس ‌ها به عنوان سرمایه گذار یکی از بزرگترین تعهداتی است که می ‌توانید بر عهده بگیرید.

خرید بیزنس در کانادا

خرید بیزینس در کانادا یکی از بهترین راه‌ های ورود به این کشور است، اما اصولا با چالش های بسیاری مواجه خواهید شد.

خود اشتغالی کانادا

این برنامه مختص هنرمندان و ورزشکاران است تا با راه اندازی کسب و کار شخصی خود اقامت کانادا را نیز دریافت کنند.

ثبت شرکت در کانادا

با ثبت شعبه‌ای از شرکت خود در کانادا یا ثبت شرکتی جدید با ارائه بیزینس پلن مناسب می توانید کارت اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در استان های کانادا

دولت کانادا مسیر کارآفرینی برنامه های مهاجرت استانی کانادا را برای جذب سرمایه ‌گذاران و کارآفرینان خارجی ارائه داده است.

مروری بر برنامه اقامت دائم سرمایه گذاران کانادا

برنامه های سرمایه گذار مهاجر توسط دولت کانادا ایجاد شد تا افراد تجاری ثروتمند و سرمایه آن ها را به کانادا جذب کند. سرمایه گذاران و خانواده نزدیک آن ها می توانند با رعایت پنج معیار انتخاب دولتی زیر، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند:

 • شما باید تجربه تجاری مرتبط را، همانطور که در مقررات تعریف شده است، اثبات کنید. در اصل، شما باید قبلاً یک کسب و کار واجد شرایط را برای حداقل دو سال از پنج سال قبل از درخواست خود مدیریت یا سازمان دهی کرده باشید.
 • شما و همسرتان باید از نظر قانونی دارایی خالص شخصی حداقل 2 میلیون دلار کانادا را به دست آورده باشید.
 • تمام خانواده شما باید ارزیابی ‌های پزشکی و امنیتی کانادا را تکمیل کرده و بگذرانند.
 • شما باید 1.2 میلیون دلار کانادا برای یک دوره پنج ساله بدون بهره (0%) تحت یکی از دو برنامه سرمایه گذار مهاجر موجود سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری توسط دولت تضمین شده است و در پایان دوره سرمایه گذاری به طور کامل بازپرداخت می شود.
 • شما همچنین از نظر سن، زبان، تحصیلات، تجربه و زمان سپری شده در کبک بر اساس یک سیستم امتیازی ارزیابی خواهید شد.

راه های مختلفی برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد. محبوب ترین برنامه های اقتصادی عبارتند از:

متقاضیانی که می خواهند در استان کبک کانادا مستقر شوند، باید قبل از درخواست برای اقامت دائم به دولت، گواهی انتخاب کبک CSQ  را دریافت کنند. دارندگان CSQ ملزم به اقامت در استان کبک هستند.

مزایای کلیدی اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

 • یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان
 • آموزش مقرون به صرفه و با کیفیت بالا
 • شهرهای چندفرهنگی، فعال و پر جنب و جوش
 • مکانی عالی برای انجام تجارت، با دسترسی به کل بازار آمریکای شمالی
 • واجد شرایط بودن برای درخواست شهروندی پس از سه سال از دوره اقامت پنج ساله

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

رویه ها و چارچوب زمانی برنامه مهاجرت سرمایه گذاران کانادا

برای در نظر گرفتن برنامه های اقامتی، باید درخواستی به اداره دولتی مربوطه ارائه شود. در این مرحله یک شماره مرجع پرونده صادر می شود که به متقاضیان امکان می دهد وضعیت درخواست خود را بررسی کنند. پس از تایید، اگر از کشوری هستید که معاف از ویزا هستید، باید پاسپورت خود را به سفارت یا کنسولگری محلی کانادا ارسال کنید و ویزای اقامت دائم صادر خواهد شد.

پس از ورود به کانادا با ویزا، اقامت دائم به شما داده می شود. بسته به اینکه در کدام دسته قرار می گیرند و در کجا درخواست ارسال شده است، زمان پردازش درخواست متفاوت است. وب سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، زمان رسیدگی به پرونده ها را به صورت تخمینی به شما می گوید. توجه داشته باشید که برای حفظ وضعیت اقامت دائم، حضور فیزیکی دو سال از پنج سال در کانادا الزامی است.

کتابخانه مهاجرت سرمایه گذاری کانادا

سرمایه گذاری در آنتاریو
سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا
سرمایه‌گذاری در استان آلبرتا
سرمایه‌گذاری در استان کبک
سرمایه‌گذاری در ساسکاچوان
سرمایه گذاری در استان منیتوبا
سرمایه‌گذاری در پرنس ادوارد آیلند
سرمایه گذاری در نیوبرانزویک
سرمایه‌گذاری در آبوتسفورد
سرمایه‌گذاری در یوکان
سرمایه گذاری در میلتون
سرمایه‌گذاری در سوری
سرمایه گذاری در شارلوت تاون
سرمایه گذاری در پرنس جورج
سرمایه گذاری در میسیساگا
سرمایه گذاری در شهر نورث بی
سرمایه‌گذاری در شهر بری
سرمایه گذاری در پیتـربورو
سرمایه گذاری در نوناووت
سرمایه گذاری در نانایمو
سرمایه گذاری در برمپتون
سرمایه گذاری در همیلتون
سرمایه گذاری در رددیر
سرمایه گذاری در یلونایف
سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی

پاسخ به سوالات پرتکرار مهاجرت سرمایه گذاری

سوالات پرتکرار!

راهنمای راه اندازی بیزینس های مختلف در کانادا

پادکست بشنوید!

پادکست سرمایه گذاری در کانادا

رادیو تراست

موضوع: سرمایه گذاری در کانادا

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ

یکی دیگر از روش هایی که می تواند منجر به اخذ اقامت دائم کانادا شود، از طریق ویزای اسپانسرشیپ است. فرد متقاضی می تواند همسر، فرزندان، والدین خود، پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورد. این قضیه در خصوص فرزندانی که به سرپرستی گرفته شده اند نیز صدق می کند. با اخذ ویزای اسپانسرشیپ کانادا، می توانید در این کشور کار کنید یا ادامه تحصیل دهید.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ

بررسی شرایط اخذ ویزا

در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند حداقل شرایط موردنیاز برای اخذ ویزا را دارند. از جمله شرایط فرد اسپانسرشونده می توان به دارا بودن حداقل 18 سال سن، دارا بودن تمکن مالی موردنیاز، حضور در کانادا در زمان اسپانسرشیپ و داشتن کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نام برد. شرایط فرد اسپانسر کننده نیز بسته به این که همسر، خواهر یا برادر، والدین یا فرزند متقاضی باشد متفاوت خواهد بود

 

دریافت پکیج اپلای

این پکیج توسط اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان اسپانسرشیپ قرار داده می شود و شامل نقشه راه و چک لیست مدارک مورد نیاز هم برای اسپانسر و هم فرد حمایت شونده است و تمامی فرم های مورد نیاز که باید تکمیل شوند نیز در آن وجود دارد.

تکمیل پکیج

پس از دریافت این پکیج، باید تمامی اسناد و مدارک را طبق دستور العملی که در آن وجود دارد، جمع آوری و تمامی فرم ها را نیز تکمیل کرد.

پرداخت هزینه های مورد نیاز

این هزینه ها شامل هزینه پروسه اسپانسرشیپ، هزینه حق اقامت دائم کانادا و هزینه احراز هویت بیومتریک می شوند. البته، هزینه معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم جزو هزینه هایی هستند که گاهی اوقات و بسته به شرایط متقاضی، باید پرداخت شوند.

ارسال درخواست اسپانسرشیپ

شما هم از طریق ایمیل میتوانید درخواست خود را ارسال کنید و هم از طریق خدمات پیک. آدرس های مورد نیاز در دستور العملی که در پکیج اپلای وجود دارد، قید شده است.

ارسال اطلاعات تکمیلی

اداره مهاجرت کانادا گاهی اوقات در طول پروسه بررسی پرونده ی اسپانسرشیپ درخواست ارائه یک سری اطلاعات تکمیلی می کند که معمولا شامل احراز هویت بیومتریک، معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند.

اقامت کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا

کانادا نزدیک به 80 برنامه نامزد استانی مختلف یا PNP را ارائه می دهد که شرایط مخصوص خود را دارند. برنامه PNP به استان ها اجازه می دهد تا نیازهای مهاجرتی خود را با کمک به آن ها در پر کردن مشاغل مورد تقاضا و رفع کمبود نیروی کار در استان خود برآورده کنند.

اکثر PNP ها از متقاضیان می خواهند که ارتباطی با استان داشته باشند. یا باید زودتر در آن استان کار می کردند یا آنجا درس می خواندند. یا برای ویزای شغلی از یک کارفرما در استان پیشنهاد شغلی داشته باشند.

با این حال، برخی از PNP ها وجود دارند که نیازی به اتصال قبلی به استان مورد نظر شما ندارند، می توانید مستقیماً برای برنامه PNP آن استان درخواست دهید.

معیارهای واجد شرایط بودن برای PNP های استانی

متقاضی باید حداقل امتیاز را کسب کند تا بتواند برای ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کند. در اینجا معیارهای مختلفی وجود دارد که براساس آن ها می توانید امتیاز کسب کنید تا شرایط واجد شرایط بودن را برآورده کنید:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • توانایی زبانی
 • تطبیق پذیری
 • استخدام ترتیب داده شده

درخواست ویزای PR از طریق برنامه PNP نیازمند این است که متقاضیان تا حدودی با استان ارتباط داشته باشند. شما می توانید در آن استان کار کنید یا در آنجا تحصیل کرده باشید. اگر پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما در استان داشته باشید، می توانید واجد شرایط باشید.

معیارهای ارزیابی درخواست اقامت در کانادا می تواند برای هر استان متفاوت باشد.

اگر امتیاز CRS شما به اندازه کافی بالا نباشد و همچنان نامزد استانی خود را دریافت کنید، PNP  گزینه ای است که می توانید انتخاب کنید. هنگام درست کردن برنامه PNP خود، می توانید استانی را انتخاب کنید که از آنجا بر اساس پروفایل خود نامزدی دریافت کنید.

دو روش برای درخواست روش PNP-Non-Express Entry و روش Express Entry وجود دارد.

 • در روش غیر اکسپرس انتری، شما مستقیماً به استان یا منطقه ای که می خواهید در آن کار کنید، درخواست می دهید. شما باید یک اعلان علاقه (NOI) به استان ارسال کنید و در صورت انتخاب، یک ITA  برای اقامت دائم دریافت خواهید کرد. این روند ممکن است 15 تا 19 ماه طول بکشد.
 • در روش اکسپرس انتری، شما باید یک پروفایل اکسپرس انتری آنلاین ایجاد کنید که طی آن از شما خواسته می شود استان یا قلمرو مورد علاقه خود را مشخص کنید. سپس با توجه به استان یا قلمرو باید مستقیماً برای نامزدی اقدام کنید یا از طرف استان انتخاب و به شما اطلاع داده خواهد شد.

در جدول زیر برخی از مهمترین معیارهای استان های کانادا برای اقامت دائم را خواهید دید:

استانمعیارتوضیحات
پرنس ادوارد آیلنداولین جنبه مهم این است که شما باید با رعایت الزامات هر یک از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال، واجد شرایط نامزدی تحت PEI Express Entry باشید:
برنامه کارگران ماهر فدرال
برنامه تجارت ماهر فدرال
کلاس تجربه کانادایی
PEI بسته به اینکه آیا شما یک پیشنهاد شغلی در PEI دارید یا خیر، دو مسیر را برای اقامت دائم از طریق دسته اکسپرس انتری ارائه می دهد. اولویت اول با کسانی است که در استان زندگی و کار می کنند.
ساسکاچوانشما باید در اکسپرس انتری IRCC پذیرفته شده باشید و هزینه درخواست غیرقابل استرداد 350 دلاری به مبلغ 350 کانادا را بپردازید. اگر در خارج از کانادا زندگی می کنید یا مدرکی دال بر وضعیت قانونی خود دارید، واجد شرایط این برنامه خواهید بود. سایر شرایط واجد شرایط بودن عبارتند از:
شما باید حداقل امتیاز 60 در شبکه ارزیابی امتیاز SINP داشته باشید.
نتیجه آزمون زبان شما باید الزامات زبان فدرال اکسپرس انتری را برآورده کند.
شما باید تحصیلات پس از متوسطه را گذرانده باشید یا دوره آموزشی که حداقل با یک سال تحصیل در کانادا قابل مقایسه باشد.
شما باید دیپلم، گواهینامه یا مدرک داشته باشید.
برای هر مدرک تحصیلی که در خارج از کانادا تکمیل شده است، باید یک ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) از لیست سازمان های تایید شده IRCC ارائه دهید.
شما باید تجربه کاری داشته باشید.
حداقل سابقه کار مورد نیاز:
برای متخصصان ماهر (نه تجار): تجربه کاری یک ساله در 10 سال گذشته.
برای تاجران ماهر: دو سال سابقه کار در یک حرفه ماهر در پنج سال گذشته.
یک سال سابقه کار در کانادا در سه سال گذشته (تجار ماهر و متخصصان ماهر).
تجربه کاری شما باید با شغل و تحصیلات شما مرتبط باشد.
مانیتوبااطلاعات هویت شما
اطلاعات تماس شما
تحصیلات، تجربه کاری و مهارت زبان رسمی شما
ارتباط شما با مانیتوبا و کانادا
دوست یا خویشاوندی که دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادایی است، باید یک کارگر غیر ماهر در خارج از کشور برای ابراز علاقه ارسال کند.
بریتیش کلمبیابرای واجد شرایط بودن، ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای معتبر در بریتیش کلمبیا داشته باشید.شما همچنین باید آموزش و تجربه مربوطه را داشته باشید.
آلبرتانامزدهایی که روابط خوبی با آلبرتا نشان داده اند یا می توانند به حمایت از رشد اقتصادی و اهداف متنوع سازی دولت کمک کنند، می توانند درخواست دهند.شما باید قصد داشته باشید که به طور دائم در نیوفاندلند و لابرادور زندگی کنید
نیوفاندلند و لابرادورشما باید در دوازده ماه گذشته در آزمون آیلتس یا برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی (CELPIP) شرکت کرده باشید و امتیازی برابر با معیار زبان کانادایی (CLB) سطح 5 یا بالاتر داشته باشید. شما باید حداقل 21 سال سن داشته باشید. 
نوا اسکوشیاشما باید حداقل 1 سال سابقه کار در استان داشته باشید.
شما باید بین 21 تا 55 سال باشید.
تحصیلات شما باید مدرک دبیرستانی کانادا یا معادل آن باشد.
شما باید توانایی زبان انگلیسی یا فرانسوی را در معیار زبان کانادایی (CLB) داشته باشید.
مشخصات شما باید در سیستم اکسپرس انتری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ثبت شده باشد.
برای درخواست برای این استان، متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار در نوا اسکوشیا در یک شغل بسیار ماهر داشته باشند.
آنتاریوقبل از اینکه بتوانید به صورت آنلاین برای نامزد شدن برای اقامت دائم توسط دولت انتاریو درخواست دهید، باید مشخصات کاملی در سیستم اکسپرس انتری مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) داشته باشید و یک اطلاعیه علاقه از انتاریو دریافت کنید.جریان اولویت ‌های سرمایه انسانی انتاریو اکسپرس انتری یک جریان مهاجرت تحت برنامه نامزد مهاجر انتاریو (OINP) است.
قلمروهای شمال غربینامه پذیرش اکسپرس انتری را در اختیار داشته باشید.
یک کد اعتبارسنجی کارجوی معتبر ارائه دهید.
وضعیت قانونی را در طول فرآیند درخواست در استخر اکسپرس انتری حفظ کنید.
الزامات واجد شرایط بودن را برای جریان کارگر ماهر در مناطق شمال غربی برآورده کنید.
باید علاقه مند به اسکان دائم در سرزمین های شمال غربی باشید.
 

کسانی که مایل به درخواست برای برنامه های PNP مرتبط با اکسپرس انتری هستند، ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کنند. همچنین گزینه ای برای اعمال تحت PNP های تراز شده غیر اکسپرس انتری وجود دارد.

اگر تحت چنین PNP درخواست می دهید، می توانید 600 امتیاز CRS به برنامه Express Entry خود اضافه کنید. این امکان شما را برای دریافت دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای ویزای اقامت دائم خود در دور دعوت بعدی افزایش می دهد. کسانی که مایل به درخواست برای چنین برنامه های PNP هستند ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کنند.

از شما خواسته می شود استان یا قلمرو مورد علاقه خود را مشخص کنید. سپس یا باید مستقیماً برای نامزدی بسته به استان یا قلمرو اقدام کنید یا اینکه استان انتخاب و به شما اطلاع داده خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به این سایت مراجعه فرمایید.

برنامه های نامزد استانی در کانادا

استان برنامه
آلبرتاExpress Entry Alberta Opportunity Stream Self-employed farmer stream
بریتیش کلمبیاSkills Immigration Express Entry BC Entrepreneur immigration  
مانیتوباSkilled Workers in Manitoba, International Education Stream, Skilled Workers Overseas
نیوبرانزویکEntrepreneurs, International graduates Skilled workers with employer support Skilled workers under EE stream
نیوفاندلند و لابرادورExpress Entry Skilled workers International graduates Entrepreneurs
نوا اسکوشیاExpress Entry Skilled workers Entrepreneurs
انتاریوHuman Capital Priorities Stream
پرنس ادوارد آیلندExpress Entry Entrepreneur International graduates
ساسکاچوانExpress Entry Skilled worker Occupation In-Demand
قلمروهای شمال غربیEmployer driven Business
یوکانForeign workers Business nominee

برنامه PNP استان ساسکاچوان

برنامه نامزد مهاجر ساسکاچوان (SINP) دارای رده کارگر ماهر بین المللی است که دارای دو جریان فعال است که نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند. اولین مورد، جریان مرتبط با اکسپرس اینتری ساسکاچوان است که متقاضی را ملزم می کند تا یک پروفایل فعال در سیستم اکسپرس اینتری فدرال داشته باشد. مورد دوم، جریان مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان است که متقاضی را ملزم می کند حداقل یک سال سابقه کار در یکی از موقعیت های موجود در لیست مشاغل مورد تقاضا ساسکاچوان داشته باشد.

مراحل درخواست برای برنامه نامزد مهاجر ساسکاچوان (SINP):

 • یک حساب آنلاین ایجاد کنید.
 • برای تکمیل بخش های مختلف فرم را پر کنید.
 • پس از تکمیل اصول اولیه، تمام فرم های تکمیل شده و سایر اسناد پشتیبان خود را در برنامه آنلاین خود در قالب PDF اسکن و آپلود کنید. (به یاد داشته باشید که نسخه اصلی را برای مراجعات بعدی نگه دارید.)
 • درخواست خود را به صورت آنلاین ذخیره و ارسال کنید، سپس منتظر دستورالعمل‌ها برای تکمیل مراحل بعدی باشید.
 • هنگامی که SINP درخواست های آنلاین کامل را دریافت کرد، یک رسید به نامزدها ارائه می دهد.
 • در مرحله بعد، درخواست ها را بر اساس معیارهای واجد شرایط بودن و در صورت مفقود شدن یا ناقص بودن مدارک یا اطلاعات ارزیابی می کند. در همین رابطه با نامزد تماس گرفته خواهد شد.
 • در صورت داشتن شرایط واجد شرایط بودن، نامزدها را برای وضعیت اقامت دائم به دولت فدرال منصوب می کند.
 • نامزدهایی که برای SINP نامزد شده اند 30 روز فرصت دارند تا نامزدی را در سیستم اکسپرس انتری بپذیرند.
 • نامزدها 60 روز از زمان پذیرش نامزدها فرصت دارند تا این درخواست را ارسال کنند.
 • IRCC در صورتی که کاندید تمام شرایط لازم را داشته باشد ویزای اقامت دائم صادر می کند.

مدت زمان پردازش برای استان ساسکاچوان

اطلاعات مربوط به زمان پردازش درخواست SINP  (هر سه ماه یکبار) به روز می شود. پس از دریافت درخواست تکمیل شده متقاضی، رسیدگی شروع می شود.

مزایای برنامه نامزد مهاجرت ساسکاچوان

اگر متقاضی مایل به درخواست ویزای دائمی در کانادا باشد، برنامه SNIP مزایای بسیاری را ارائه می دهد. در زیر به تعدادی از آنها اشاره می شود:

 • هر سال، SINP  تعداد زیادی درخواست دریافت می کند.
 • پردازش برنامه به سرعت انجام می شود.
 • کمک سریع مقامات مهاجرت در سطح استان
 • برای واجد شرایط بودن برای این برنامه، باید حداقل 4-5 سطح CLB داشته باشید.

برنامه PNP‌ استان مانیتوبا

برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا (MPNP) از فارغ التحصیلان، کارگران ماهر، تاجران و خانواده های آن ها برای اسکان در استان به عنوان مقیم دائم استقبال می کند. مسیرهای PNP در مانیتوبا:

برنامهتوضیحات
Skilled Worker Streamاین جریان برای کارگران ماهر که می توانند نیازهای بازار کار محلی را برآورده کنند باز است. در این دسته دو جریان وجود دارد:
Skilled Workers in Manitoba Skille
Workers Overseas
International Education Streamاین جریان برای دانشجویان بین المللی و فارغ التحصیلان مانیتوبا است. در زیر این جریان سه مسیر وجود دارد:
Career Employment Pathway
Graduate Internship Pathway
International Student Entrepreneur Pilot
دانشجویان بین المللی از استان های دیگر واجد شرایط این جریان نیستند.
Business Investor Streamتحت این جریان، مانیتوبا سرمایه‌گذاران و کارآفرینان واجد شرایط کسب‌وکار را از سراسر جهان که قصد راه‌اندازی یا خرید کسب‌وکاری در مانیتوبا را دارند، جذب و معرفی می‌کند. در زیر این جریان دو مسیر وجود دارد:
Entrepreneur Pathway
Farm Investor Pathway

الزامات واجد شرایط بودن اقامت در مانیتوبا

 • متقاضی باید بین 21 تا 45 سال سن داشته باشد.
 • باید حداقل مدرک لیسانس یا دیپلم داشته باشد.
 • حداقل نمره 60 از 100 را در شبکه ارزیابی MPNP داشته باشید.
 • دارای حداقل 2 سال سابقه کار در زمینه مربوطه
 • باید یک پیشنهاد شغلی معتبر در یک شغل مورد تقاضا داشته باشد.
 • باید حداقل نمره 4.5 IELTS را داشته باشد.

برنامه PNP استان آلبرتا

استان آلبرتا طی سال‌ها تبدیل به یک مقصد محبوب برای مهاجران جهت اقامت در کانادا تحت برنامه استانی (PNP) شده است. این استان به دلیل رشد اقتصادی چشمگیر خود در سال های اخیر فرصت های شغلی متعددی را ارائه می دهد. PNP آلبرتا به عنوان برنامه نامزد مهاجرت آلبرتا (AINP) شناخته می شود.

نامزدها باید مهارت ها و توانایی های لازم برای رفع کمبود شغل در استان را داشته باشند. افرادی که تحت این برنامه نامزد شده اند می توانند به همراه همسر و فرزندان تحت تکفل خود برای ویزای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند.

برنامه های کاربردی برای AINP توسط IRCC مدیریت می شود. تصمیمات نهایی در مورد ویزای PR توسط دولت فدرال گرفته می شود.

الزامات واجد شرایط بودن برای AINP

 • متقاضیان باید یک پیشنهاد شغلی برای استخدام تمام وقت یا دائمی از یک کارفرمای آلبرتا داشته باشند.
 • باید دارای تجربه کاری اولیه مورد نیاز کارفرما برای واجد شرایط بودن برای نامزدی مهاجرت باشند.
 • باید حداقل نمرات را در آزمون های مهارت زبان داشته باشند تا واجد شرایط نامزدی شوند.
 • باید قصد زندگی و کار در آلبرتا را داشته باشند.
 • متقاضیان باید مجوز کار قانونی و سایر اسناد مرتبط را داشته باشند.
 • شغل متقاضیان باید تحت یکی از دسته های NOC  O، A  و B باشد.
 • متقاضیان باید مدرکی مبنی بر اقامت قانونی در کشور خود ارائه دهند.
 • متقاضیان باید نامه تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کار LMIA داشته باشند.

مراحل درخواست برای اقامت از طریق PNP‌ آلبرتا

 • مرحله 1. شرایط و ضوابط AINP را بخوانید.
 • مرحله 2. معیارهای انتخاب AINP را مرور کنید.
 • مرحله 3. الزامات آزمون زبان را برآورد کنید.
 • مرحله 4. چک لیست اسناد را دانلود کرده و فرم های مورد نیاز را تکمیل کنید.
 • مرحله 5. درخواست را ایمیل کنید.

برنامه PNP آنتاریو

آنتاریو پرجمعیت ترین استان کانادا است که بیش از 40 درصد کانادایی ها در اینجا زندگی می کنند. آنتاریو پایتخت کانادا است.

برنامه نامزدهای استانی انتاریو، برنامه نامزد مهاجر انتاریو (OINP) نامیده می شود. متقاضیان اقامت، با مهارت و تجربه یک نامزدی استانی دریافت می کنند که از طریق آن می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

OINP دارای دسته های مهاجرتی زیر است:

برنامهتوضیحات
Human Capital Categoryدارای دو دسته است، جریان های اکسپرس انتری انتاریو و جریان های فارغ التحصیلان بین المللی.
جریان اکسپرس انتری: نامزد باید اعلان علاقه خود را از انتاریو دریافت کرده باشد و یک پروفایل به روز داشته باشد.
جریان فارغ التحصیلان بین المللی: برای واجد شرایط بودن در هر یک از دو رشته آن (دوره های کارشناسی ارشد یا دوره های فارغ التحصیل دکترا) داوطلب باید مدرکی از دانشگاه واجد شرایط انتاریو داشته باشد و ظرف دو سال پس از دریافت مدرک درخواست دهد.
Employer Job Offer Category- three streamsForeign Worker stream
International Student stream
In-Demand Skills stream
Business Categoryنامزد باید یک کارآفرین از خارج از کانادا باشد که به دنبال اجرای یک ایده تجاری جدید یا خرید یک تجارت موجود در انتاریو است.

برنامه PNP استان نیوبرانزویک

نیوبرانزویک یک استان دریایی در کانادا است. این تنها استان رسمی دو زبانه در کانادا است که حدود 30 درصد از جمعیت آن به زبان اول فرانسوی صحبت می کنند. برنامه نامزدهای استانی نیوبرانزویک یا NBPNP مهاجران احتمالی را هدف قرار می دهد که مهارت ها و تجربه لازم را دارند.

NBPNP دارای جریان های زیر برای دسته های مختلف مهاجرت است:

 • Express Entry Labor Market Stream
 • Skilled Workers with Employer Support
 • Post-Graduate Entrepreneurial Stream
 • Entrepreneurial Stream
 • Skilled Workers with Family Support
 • Succession Connect pilot program

الزامات واجد شرایط بودن برای NBPNP

 • نامزد باید بین 22 تا 55 باشد.
 • دارای تسلط زبانی لازم و داشتن نتیجه آزمون زبان حداقل دو ساله به عنوان مدرک
 • باید ECA را تکمیل کرده باشد.
 • در صورت درخواست برای نامزدی استانی تحت یک شغل، متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای نیوبرانزویک داشته باشد.
 • حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت یا پاره وقت در استان سه سال قبل از ارائه درخواست داشته باشید.
 • باید برای زندگی و کار در استان تعهدنامه امضا کند.
 • مدارکی مبنی بر داشتن بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده‌شان نشان دهد.

مراحل درخواست برای NBPNP

 • صلاحیت خود را بسنجید.
 • برای بهترین جریان برنامه نامزد استانی نیوبرانزویک نسبت به شرایط خود درخواست دهید.
 • ECA  خود را انجام دهید.
 • آزمون های مهارت زبان را کامل کنید.
 • درخواست خود را ارسال کنید.
 • گواهی نامزدی استانی خود را دریافت کنید.

برنامه PNP نوا اسکوشیا

نوا اسکوشیا استان بسیار مورد علاقه مهاجران است زیرا از کارگران بسیار ماهر حمایت می کند.

نوا اسکوشیا PNP به متقاضیان اجازه می دهد تا تحت طیف وسیعی از مشاغل ماهر واجد شرایط شوند. به غیر از این کارآفرینان، فارغ التحصیلان بین المللی و کارمندان موقت خارجی می توانند از PNP این استان برای اقامت در کانادا استفاده کنند.

برنامه مهاجرت نوا اسکوشیا با سیستم اکسپرس انتری هماهنگ است. کاندیداهایی که پروفایل اکسپرس انتری فعال دارند واجد شرایط درخواست برای این برنامه هستند. PNP نوا اسکوشیا دو دسته ارائه می دهد.

 • رده A که داوطلبان را ملزم به داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در استان می کند. این می تواند یک چالش برای متقاضیان خارج از کانادا باشد.
 • دسته Bچنین شرطی ندارد. داوطلبان فقط باید در هر یک از مشاغل مورد تقاضا در استان تجربه داشته باشند.

  در اینجا شرایط واجد شرایط بودن برای درخواست در دو دسته وجود دارد:

شرایط رده Aشرایط رده B
متقاضی باید مشخصات خود را در سیستم اکسپرس انتری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ثبت کند.
باید حداقل 67 امتیاز یا بیشتر در معیارهای واجد شرایط بودن کسب کند.
باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای نوا اسکوشیا برای کار تمام وقت با اعتبار حداقل یک سال پس از صدور ویزای اقامت دائم شما داشته باشد.
وی باید حداقل یک سال سابقه کار ماهر مرتبط با شغل داشته باشد.
باید تحصیلات معادل مدارک دبیرستان کانادا را گذرانده باشد.
باید بر اساس معیار زبان کانادایی مهارت خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ثابت کند.
باید منابع مالی داشته باشد تا بتواند در استان مستقر شود.
متقاضی باید مشخصات خود را در سیستم اکسپرس انتری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ثبت کند.
او باید حداقل 67 امتیاز یا بیشتر در معیارهای واجد شرایط بودن کسب کند.
وی باید حداقل 1 سال سابقه کار ماهر در یکی از مشاغل مورد نظر استان داشته باشد.
باید تحصیلات معادل مدارک دبیرستان کانادا را گذرانده باشد.
باید بر اساس معیار زبان کانادایی مهارت خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ثابت کند.
باید منابع مالی داشته باشد تا بتواند در استان مستقر شود.

برنامه PNP‌ پرنس ادوارد آیلند

برنامه نامزدهای استانی جزیره پرنس ادوارد که به عنوان PEI PNP نیز شناخته می شود، فرصت هایی را برای مهاجران احتمالی فراهم می کند تا برای گواهی نامزدی استانی جزیره پرنس ادوارد درخواست دهند و پس از آن می توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

PEI PNP سه دسته عمده مهاجرت را ارائه می دهد:

دستهتوضیحات
PEI PNP Express Entryتحت این دسته، داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس انتری هستند و علاقه مند به زندگی در استان هستند، می توانند درخواست دهند. با این حال، فقط آن دسته از داوطلبانی که دارای مهارت هایی باشند که با نیازهای نیروی کار استان مطابقت داشته باشند، برای نامزدی در این بخش در نظر گرفته می شوند.
فرآیند برنامه
مرحله 1: پس از ارسال درخواست کامل و ارائه کلیه مدارک پشتیبان، دوره رسیدگی به درخواست های واجد شرایط تا سه ماه یا بیشتر طول خواهد کشید.
مرحله 2: ظرف شش ماه پس از دریافت گواهی نامزد خود، برای ویزای اقامت دائم برای مهاجرت، پناهندگان و شهروندی IRCC درخواست دهید. برای اتباع خارجی واجد شرایط، ترکیب PEI PNP Express Entry مهاجرت به استان را سریعتر و آسان تر می کند. هنگام استفاده از کانادا اکسپرس انتری، کل فرآیند مهاجرت به PEI در برخی موارد ممکن است تا شش ماه طول بکشد.
Labor Impact Categoryمتقاضیان مهاجرتی که دارای مهارت و تجربه لازم برای رفع نیازهای بازار کار در استان هستند. این جریان دارای سه دسته است:
1. Skilled Worker Stream: این جریان برای کارگرانی است که توسط یک کارفرما در استان انتخاب یا شناسایی شده اند. برای واجد شرایط بودن، متقاضی باید یا در استان مشغول به کار باشد یا از یک کارمند در استان پیشنهاد شغلی داشته باشد.
2. Critical Worker Stream: این جریان برای کارگرانی که توسط یک کارفرما در استان استخدام شده اند و کارفرما مایل است از آنها برای ویزای PR حمایت کند، قابل اجرا است. متقاضیان می توانند به یک حرفه نیمه ماهر یا غیر ماهر تعلق داشته باشند.
3. International Graduate Stream: فارغ التحصیلان اخیر از دانشگاه ها و کالج های معتبر در استان که قبلاً توسط یک کارفرمای PEI استخدام شده اند. متقاضیان واجد شرایط باید در یک حرفه ماهر مرتبط با رشته تحصیلی خود کار کنند.
Business Impact Categoryاین دسته دارای یک جریان واحد به نام Work Permit Stream است. این جریان برای افرادی است که می خواهند در یک تجارت در استان سرمایه گذاری کنند. برنامه آزمایشی مهاجرت پایلوت جزیره پرنس ادوارد همچنین یکی از چهار استانی است که در برنامه آزمایشی پایلوت (AIPP) گنجانده شده است.

برنامه PNP بریتیش کلمبیا

PNP بریتیش کلمبیا (BC) مسیری برای اقامت دائم برای کارگران بسیار ماهر، کارگران مورد تقاضا و کارآفرینان است. این برنامه توسط دولت استان و با همکاری اداره مهاجرت فدرال و IRCC اجرا می شود. این استان هر سال تعداد محدودی نامزد انتخاب می کند.

BC PNP برنامه های کاربردی را در سه دسته اصلی می پذیرد:

 • Skills Immigration
 • Express Entry BC
 • Entrepreneur Immigration
برنامهتوضیحات
Skills immigrationاین جریان کارگران ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز مشاغل پرتقاضا در استان را هدف قرار داده و به پنج دسته تقسیم می شود.
رده کارگر ماهر
رده حرفه ای مراقبت های بهداشتی
رده فارغ التحصیلان بین المللی
رده بین المللی فوق لیسانس
رده کارگران سطح ورودی و نیمه ماهر
دعوت نامه های تحت این جریان بر اساس امتیاز صادر می شود. برخی از دسته ها نیازی به تجربه کاری قبلی ندارند. کارگران ماهر به تجربه کاری نیاز دارند در حالی که کارگران سطح ابتدایی و نیمه ماهر نیاز به تجربه کاری در استان دارند. فارغ التحصیلان بین المللی اخیر از یک دانشگاه یا کالج کانادایی نیازی به تجربه کاری قبلی ندارند.
Express Entry BCاین جریان راه سریع تری را برای مهاجرت کارگران ماهر به استان فراهم می کند. برای واجد شرایط بودن برای این جریان، باید تحت یک برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال واجد شرایط باشید. متقاضیان باید پروفایل اکسپرس انتری خود را تکمیل کنند و شرایط واجد شرایط بودن را در یکی از برنامه های مهاجرتی زیر تحت اکسپرس اینتری برآورده کنند:
Federal Skilled Worker Program
Federal Skilled Trades Program
Canadian Experience Class
Entrepreneur Immigrationاین برنامه به سه دسته زیر تقسیم می شود:
Entrepreneur Immigration Category
Entrepreneur Immigration — Regional Pilot
Strategic Projects Category

اقامت کانادا از طریق تجربه کانادایی

برنامه کلاس تجربه کانادا یا CEC با هدف کمک به کارگران خارجی یا دانشجویانی که به طور موقت در کانادا اقامت دارند، برای اقامت دائم است.

اگر در کانادا تحصیل یا کار کرده باشید و حداقل شرایط را داشته باشید، می توانید واجد شرایط دریافت این ویزا شوید. سایر الزامات مهم واجد شرایط بودن عبارتند از:

 • 12 ماه سابقه کار تمام وقت یا پاره وقت در سه سال گذشته
 • سابقه کار باید دارای مجوز مناسب باشد.
 • متقاضی باید برنامه هایی برای زندگی در استانی خارج از کبک داشته باشد.
 • الزامات مهارت زبان را برآورده کنید.

شرایط پذیرش

 • متقاضیان برنامه CEC باید حداقل یک سال تجربه شغلی مهارتی، حرفه ای یا فنی در کانادا را ظرف 36 ماه از تاریخ درخواست کسب کرده باشند.
 • متقاضیان باید برای زندگی و کار در خارج از مرزهای کبک برنامه ریزی کنند.
 • افرادی که دارای تجربه کاری در کبک هستند و قصد دارند در کبک زندگی کنند، واجد شرایط درخواست برای کلاس تجربه کبک هستند.

در کانادا، یک سال سابقه کار (یا 12 ماه) به عنوان حداقل 1560 ساعت کار ماهر تعریف می شود. برای تکمیل 1560 ساعت می توان از کار تمام وقت یا پاره وقت استفاده کرد.

افرادی که دیگر در کانادا نیستند می توانند برای کلاس تجربه کانادایی درخواست دهند به شرطی که درخواست خود را ظرف سه سال پس از ترک موقعیت خود در کانادا ارسال کنند.

اگر کاندید بتواند با موفقیت دعوتنامه مهاجرت را تحت CEC دریافت کند، نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر تمکن مالی ندارد.

دلیل اینکه تجربه کانادا در برنامه های مهاجرت فدرال و استانی بسیار مرتبط شده است این است که تحقیقات دولت کانادا نشان می دهد که چنین تجربه ای برای یک نامزد مهاجرت می تواند به راحتی در بازار کار کانادا در دراز مدت عملکرد خوبی داشته باشد.

به دلایل مختلف، تجربه کار کانادایی اهمیت دارد. این به متقاضیان مهاجر کمک می کند تا مهارت های زبانی خود را توسعه دهند، که جزء اصلی سیستم رتبه بندی جامع است. علاوه بر این، متقاضیانی که تجربه کار یا تحصیلات کانادایی را کسب می کنند، می توانند به کارفرمایان کانادایی نشان دهند که تخصص و دانشی را دارند که کارفرمایان به دنبال آن هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

اقامت کانادا از طریق تجربه کبکی

کارکنان موقت می توانند از طریق کلاس تجربه کبک برای اقامت دائم خود درخواست دهند. کلاس تجربه کبک (QEC) مشابه کلاس تجربه کانادایی (CEC) است، اما معیارهای اضافی تحت QEC مورد نیاز است.

متقاضیان تحت QEC باید حداقل 1 سال در یک موقعیت حرفه ای در کبک خدمت کرده باشند و باید فرانسوی را در سطح متوسط صحبت کنند.

به دلیل وجود موقت آن، دریافت مجوز کار اغلب در مقایسه با اقامت دائم آسان تر است. اگرچه تجربه کاری و یک پیشنهاد شغلی قانونی می تواند مزیت بزرگی را در هنگام درخواست اقامت دائم ایجاد کند، اما سایر شرایط مانند مهارت های زبانی، کفایت بودجه و مدارک تحصیلی باید توسط متقاضی رعایت شود.

درخواست اقامت دائم تنها در صورتی می تواند با اخذ مجوز کار، سابقه کار و پیشنهاد شغلی تقویت شود که با معیارهای برنامه skilled worker که متقاضی قصد مهاجرت به کانادا را دارد، باشد.

هزینه اخذ اقامت کانادا

عنوانهزینه
هزینه ویزای تحصیلی کاناداثبت پرونده: 150 دلار کانادا
شهریه تحصیل کارشناسی در کانادامتغیر بین 15 هزار تا 35 هزار دلار کانادا در سال
شهریه مقطع کارشناسی ارشد در کانادامتغیر بین 8 تا 20 هزار دلار کانادا در سال
شهریه تحصیل دکتری در کانادامتغیر بین 6 تا 9 هزار دلار کانادا در سال
شهریه تحصیل در کالج های کانادامتغیر بین 5 تا 11 هزار دلار کانادا در سال
شهریه تحصیل در مدارس کانادامتغیر بین 10 تا 35 هزار دلار کانادا در سال
هزینه ویزای کار کاناداهزینه ثبت پرونده: 155 دلار کانادا
هزینه ویزای توریستی کاناداثبت پرونده: 100 دلار کانادا
هزینه مهاجرت به کانادا ثبت نام اکسپرس اینتری825 + 500 دلار کانادا
هزینه ویزای استارتاپ کانادا1575 + 500 دلار کانادا
حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کاناداحداقل 100 هزار دلار کانادا
هزینه انگشت نگاری ویزای کانادا85 دلار کانادا برای یک نفر
175 دلار کانادا هر نفر برای خانواده
255 دلار کانادا برای درخواست گروهی

مزایای اخذ اقامت کانادا

مزایاتوضیحات
کار و زندگی در کاناداکانادا به عنوان دومین کشور برتر دنیا برای زندگی و کار رتبه بندی شده است.
هنگامی که اقامت کانادا را دریافت کردید، حق دارید به هر منطقه یا استانی در کانادا نقل مکان کنید.
شما مجبور نیستید به یک کارفرما، شغل یا حتی یک استان پایبند باشید.
ویزای خود را بعد از 5 سال تمدیداکثر کارت های وضعیت اقامت دائم کانادا به مدت 5 سال معتبر هستند، اگرچه برخی از آنها فقط 1 سال اعتبار دارند. علاوه بر این، هیچ محدودیتی برای اینکه چند بار می توانید وضعیت ویزای خود را تمدید کنید، وجود ندارد.
تمدید ویزا توسط افسر برای ارزیابی اینکه آیا دلیل موجهی برای ادامه اقامت شما وجود دارد در نظر گرفته می شود.
امکان همراهی خانواده شمااعضای خانواده شما همچنین می توانند در صورت اقامت دائم در کانادا زندگی، تحصیل و کار کنند.
تحصیل رایگان برای فرزندانتاندولت کانادا تحصیل رایگان تا کلاس دوازدهم را برای همه کودکان (تا سن 18 سال) مقیم دائم تضمین می کند.
علاوه بر این، در مورد تحصیلات دانشگاهی، هزینه های تحصیل برای ساکنان دائم به طور چشمگیری کاهش می یابد.
مراقبت های بهداشتی همگانیمهاجرت به کانادا مراقبت های بهداشتی جهانی را ارائه می دهد که توسط دولت و مقامات کانادا ارائه می شود.
برای هر دارنده ویزای اقامت دائم کانادا در کانادا، مراقبت های پزشکی رایگان است و تمام داروهای تجویزی که از طریق مالیات پرداخت می شوند را نیز پوشش می دهد.
همچنین می توانید به عنوان مقیم دائم کانادا برای بیمه سلامت عمومی اقدام کنید.
مزیت های اجتماعیاگر متقاضیان در کانادا 40 امتیاز اعتبار کسب کرده باشند، می توانند از مزایای تامین اجتماعی زیادی برخوردار شوند. این معادل 10 سال کار است.
ساکنان کانادا می توانند مشاغل پردرآمد مناسب و تخفیف های مالیاتی داشته باشند که به آن ها کمک می کند از زندگی باکیفیت برخوردار شوند.
سایر مزایای اجتماعی شامل پرداخت های بازنشستگی، مزایای از کارافتادگی و مزایای بازماندگان برای کارگران متوفی است.
اخذ شهروندی کاناداپس از دریافت اقامت دائم در کانادا، می توانید پنج سال در آنجا زندگی کنید.
اگر از این پنج سال به مدت 1095 روز (سه سال) در این کشور زندگی کرده باشید، واجد شرایط شهروندی کانادا می شوید.
با این حال، تنها 5 سال قبل از تاریخ ثبت درخواست شهروندی معتبر در نظر گرفته می شود.
امکان مهاجرت و سفر آزادانهشما می توانید با کارت PR کانادا به خارج یا داخل کانادا سفر کنید.
این موضوع به شما این امکان را می دهد که در استان دیگری نیز جابجا شوید و اقامت داشته باشید.
شما می توانید شغل جدید، فرصتی جدید یا انواع دیگر مشاغل را در سراسر کشور دنبال کنید.
شروع یک بیزنسساکنان دائمی کانادا می توانند به طور قانونی شرکت خود را پس از مهاجرت به کانادا راه اندازی کنند.
تحت مزایای اقامت دائم کانادا، شما می توانید بدون داشتن شهروندی کانادایی، سرمایه گذاری کنید یا یک تجارت جدید را با مالکیت انحصاری، راه اندازی کنید.
محیط امن برای زندگیکانادا در سال 2007 توسط مجله اکونومیست به عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان معرفی شد.
این کشور، یک مقصد امن و مطمئن برای زندگی است. افرادی که امنیت را در اولویت قرار می دهند، این کشور را مهمترین مزیت زندگی در کانادا می دانند.

دلایل ریجکت شدن ویزای اقامت دائم کانادا

دلیلتوضیحات
ارائه اطلاعات نادرستاین اطلاعات غلط می تواند هر چیزی باشد مثلا می تواند اطلاعات نادرست یا اطلاعات گمراه کننده باشد. در هر صورت در اصل قضیه تاثیری ندارد و منجر به رد ویزا می شود. ممکن است داده‌ های ناقص ارائه کرده باشید یا دستورالعمل‌های فرم واضح نبوده و در تکمیل آن اشتباه کرده‌ باشید. از ارائه اطلاعات نادرست خودداری کنید. به عنوان مثال اعلام کنید که در حال کار هستید در حالی که نیستید. از آنجایی که هرگونه خطای مهمی می تواند شما را از درخواست مجدد برای ویزا در آینده منع کند، هنگام پر کردن فرم درخواست خود مراقب باشید.
بی توجهی به ددلاین هامراحل متعددی در روند درخواست ویزای اقامت دائم کانادا گنجانده شده است. به منظور ساده تر کردن فرآیند، هر مرحله باید در یک بازه زمانی مشخص تکمیل شود. عدم انجام این مراحل در مهلت مقرر می تواند منجر به رد ویزای شما شود. بسته به مهلت های زمانی، روند درخواست خود را برنامه ریزی کنید. به خودتان زمان کافی برای جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز بدهید تا بتوانید درخواست خود را به موقع ارسال کنید و در مهلت مقرر فرآیند را تکمیل کنید.
واجد شرایط نبودنکانادا با معیارهای واجد شرایط بودن خود مانند سن، مدارک تحصیلی، تجربه شغلی، سطح مهارت و غیره، برنامه های مهاجرتی زیادی دارد. اگر الزامات واجد شرایط بودن را برآورده نکنید ممکن است درخواست اقامت شما رد شود. برخی از برنامه های مهاجرتی در مقایسه با سایرین، دعوت نامه های بیشتری را برای نامزدها ارسال می کنند. به شناسایی این برنامه ها و ارزیابی اینکه آیا واجد شرایط آن ها هستید یا خیر بپردازید.
عدم ارسال مدارک مورد نیازاسناد اجباری باید همراه با ارسال PR شما باشد. عدم رعایت این ماده به این معنی است که درخواست شما رد خواهد شد. لیستی از مدارک مورد نیاز تهیه کنید و مطمئن شوید که آن ها را در مهلت مقرر به سفارت کانادا ارسال کرده اید.
عدم اثبات تمکن مالییک متقاضی اقامت دائم کانادایی باید نشان دهد که بودجه کافی دارد. مدارکی به صورت صورت حساب بانکی یا گواهی بانکی باید ارائه شود. این برای این است که نشان دهد او دارای بودجه ای است که بتواند خود و خانواده اش را تامین کند.
اشکال در سوابق پزشکیدولت کانادا معتقد است که یک گواهی پزشکی یا یک گزارش پزشکی رضایت بخش باید توسط هر متقاضی اقامت دائم ارائه شود. این امر برای اطمینان از این است که پس از ورود به کانادا، فشاری بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایجاد نکنند یا خطری برای عموم مردم کانادا ایجاد نکنند.
داشتن سوء سابقهمتقاضیان اقامت در کانادا باید نامه عدم سوء پیشینه بگیرند. آن ها نباید سابقه ارتکاب جنایاتی در کشور مبدا خود داشته باشند. این برای جلوگیری از ورود مهاجرانی است که ممکن است تهدیدی برای مردم و ایالت کانادا باشد.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزا برای انواع مختلف روش های اخذ اقامت کانادا

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

لینک های مفید ویژه تازه واردان به کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

آیا اخذ اقامت کانادا محدودیت سنی دارد؟

لزوما خیر. البته، در برخی از برنامه های مهاجرتی مانند برنامه های نامزدی استانی افرادی که در بازه سنی مناسب (۲۵ تا ۳۵ سال) قرار داشته باشند، حداکثر امتیاز را از این فاکتور به دست خواهند آورد.
اما برای روش هایی مانند سرمایه گذاری یا خرید بیزینس، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و حتی کمی بالا بودن سن، نشان از تجربه مدیریتی بیشتر شخص می دهد که در نهایت، به نفع وی خواهد بود.

من شهروند کانادا هستم و دخترم در حال تحصیل در کانادا است. آیا از طریق من می تواند PR بگیرد؟

اگر بالای ۲۲ سال سن داشته باشند، خیر. خودشان باید بعد از اتمام تحصیلشان، ورک پرمیت بگیرند و با PGWP برای PR اقدام کنند.

من قبلا اقامت دائم کانادا داشتم، اما ۱۰ سال است که باطل شده. برای صدور مجدد آن باید چه کار کنم؟

اگر ۱۰ سال پیش PR گرفته بودید، هنوز هم دارید. اما دوباره برای شما صادر نخواهد شد. فقط ممکن است بتوان آن را حفظ کرد تا یک Travel Document دریافت کنید و وارد کانادا شوید. درمورد اینکه چطور می توان این کار را کرد و PR را نگه داشت، باید یک وقت مشاوره رزرو کنید.

چرا وقتی دو نفر با هم برای اقامت دائم درخواست می دهند، پاسخ آن ها با هم نمی آید؟

درخواست دادن به صورت همزمان، لزوما به معنی اینکه پاسخ آن ها هم همزمان صادر خواهد شد نیست. به هر حال، هر چقدر هم شرایط دو پرونده با هم شباهت داشته باشد، تمامی پرونده ها در جزئیات خود با هم تفاوت دارند و به واسطه همین تفاوت ها، زمان پاسخ به آن ها هم متفاوت خواهد بود.
آفیسرها موارد بسیار زیادی را بررسی می کنند و ممکن است از چندین مرجع مختلف برای بررسی هر پرونده استعلام بگیرند. پاسخ استعلام ها هم به شرایط هر فرد و موارد بسیار مختلف زیادی بستگی دارد و به همین علت، زمان آن ها متفاوت است.

من ۳ سال پیش انگشت نگاری کردم آیا برای PR لازم است که دوباره انگشت نگاری کنم؟

انگشت نگاری هایی که برای ویزاهای موقت انجام داده اید، برای اقامت دائم مورد قبول نیستند. پس باید دوباره انگشت نگاری کنید.

اگر با روش استارتاپ، ورک پرمیت کانادا را دریافت کنیم، اما نتوانیم اقامت دائم بگیریم، باید چه کار کنیم؟

باید از طریق یک روش دیگر مثل تحصیلی، کارآفرینی، خرید بیزینس، فرانچایز، جاب آفر، ثبت شرکت یا… اقدام کنید. زیرا مجوز کارتان هم تمدید نخواهد شد.

آیا خرید بیزینس در کانادا منجر به اقامت دائم خواهد شد؟

دریافت PR از طریق روش هایی نظیر خرید بیزینس یا راه اندازی کسب و کار، در دو مرحله کلی انجام می شود که مرحله دوم آن، منجر به اقامت دائم خواهد شد. در مرحله اول، ورک پرمیت کانادا را دریافت خواهید کرد.
با گذشت ۱ سال از فعالیت بیزینس مورد نظر، اگر واجد شرایط باشید و الزامات مورد نیاز مثل مدرک زبان یا استخدام حداقل ۱ نیروی کار کانادایی را فراهم کرده باشید، متخصصین تراست جهت دریافت PR کانادا برای شما اقدام خواهند کرد. هیچ یک از روش های خرید بیزینس در کانادا، منجر به صدور PR به صورت آنی نمی شوند.

در تمکن مالی برای اخذ اقامت کانادا به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بهترین شرایط تمکن مالی، زمانی است که نشان دهید مبلغ مورد نیاز، حداقل برای ۶ ماه در حسابتان بوده است. فرضا اگر به ۵۰۰ میلیون تومان تمکن مالی نیاز دارید، باید با ارائه گردش حساب ۶ ماهه نشان دهید که در این مدت، موجودی حسابتان هیچ وقت به کم تر از ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. اگر این مبلغ برای مدتی کم تر از ۶ ماه در حسابتان بوده، می توانید به همان اندازه گردش حساب ارائه دهید، اما بهترین حالت، همان ۶ ماه است.

برای مهاجرت به کانادا می توانیم پول نقد زیادی همراهمان داشته باشیم؟

بله از نظر قانونی، مشکل خاصی ندارد. اما پول نقد بیشتر از ۱۰ هزار دلار را باید اعلام کرده باشید. دقت کنید که در صورت داشتن پول نقد زیاد، به دلیل مسائل مهاجرتی، از شما سوال می شود هدفتان از آوردن این همه پول نقد چیست؟
مثلا برای ویزای توریستی، نیازی به داشتن ۵۰ هزار دلار پول نقد ندارید. و به دلیل مسائل ضد پولشویی هم باید مشخص کنید که آن را از کجا آورده اید؟ زیرا نشان می دهید که قصد نداشتید از سیستم بانکی استفاده کنید و این، باعث مشکوک شدن آفسیر می شود و در پی آن، ریسک ریجکت شدن ویزای شما را افزایش می دهد.
مهم تر از همه، چنین مبلغی را نمی توانید از ایران خارج کنید چون قوانین مرزی ایران اجازه نمی دهد بیشتر از ۵ هزار یورو یا معادل آن، پول نقد از کشور خارج کنید.

آیا می توان برای دو برنامه مهاجرتی به کانادا به طور همزمان اقدام کرد؟

در سطح فدرال، مشکلی برای اینکار وجود ندارد. اما دقت کنید که اطلاعات پرونده هایتان نباید ضد و نقیض شود. مثلا اگر در یک پرونده به عنوان هنرمند خوداشتغال اقدام کرده اید، طبیعتا نمی توانید یک پرونده دیگر به صورت استارتاپ داشته باشید که نشان دهید می خواهید یک ایده تجاری در زمینه IT پیاده سازی کنید. پس در کل، بهتر است فقط یک پرونده داشته باشید و تمام تمرکز خود را روی آن قرار دهید.
 همچنین، در بسیاری از برنامه های مهاجرت استانی نظیر بریتیش کلمبیا، امکان اقدام در دو پرونده مجزا وجود ندارد.

آیا همزمان با تحصیل در کانادا می توان اقامت دائم گرفت؟

بله، ممکن است. در واقع، هر زمانی که واجد شرایط باشید، می توانید برای دریافت PR خود اقدام کنید. به عنوان مثال، با دریافت جاب آفر یا به دست آوردن شرایط شرکت در سیستم اکسپرس انتری، می توانید حین تحصیل در کانادا برای اقامت دائم اقدام کنید.

تحصیلات در کانادا برای دارندگان اقامت دائم رایگان است؟

دارندگان اقامت دائم تا سن 18 سالگی از حق تحصیلات رایگان در نظام مدارس دولتی کانادا برخوردار هستند. در دانشگاه باید شهریه بپردازند اما میزان آن تا حد زیادی از میزان شهریه‌ای که دانشجویان خارجی می‌پردازند کمتر است.

حداقل نمره مورد نیاز مدرک زبان برای اقامت در کانادا چقدر است؟

اکسپرس انتری: ۶
برنامه های نامزد استانی: ۶
برنامه نامزد مهاجر ساسکاچوان: ۴.۵
کبک: ۵

چند امتیاز برای اقامت در کانادا لازم است؟

اگر یک کارگر ماهر در خارج از کشور هستید، باید جریان FSW – Federal Skilled Worker را برای درخواست اقامت دائم کانادا انتخاب کنید. شما باید حداقل 67 امتیاز برای جریان FSW کسب کنید. این بر اساس مهارت زبان فرانسوی/انگلیسی، تجربه کاری، تحصیلات و سن شما برای ایجاد پروفایل است. در صورت انتخاب، به فهرست نامزدها در سیستم اکسپرس انتری وارد خواهید شد.

مدت اعتبار ویزای PR کانادا چقدر است؟

ویزای PR کانادا پنج سال اعتبار دارد.
دارندگان ویزای PR باید از تاریخ انقضای ویزای PR خود آگاه باشند.
آنها باید شش ماه قبل از انقضای ویزای اقامت کانادا خود، درخواست تمدید خود را ارسال کنند.

کسی که 45 سال سن دارد می‌تواند به کانادا مهاجرت کند؟

اگر دعوتنامه به شما داده شود تا برای اقامت دائم از طریق سیستم ورود سریع تحت برنامه FSW اقدام کنید، بله. اگر بیش از 47 سال داشته باشید، در بخش سن FSW هیچ امتیازی نمی‌گیرید اما همچنان می‌توانید درخواست خود را ارائه کنید.

چگونه می‌توان از ویزای دانشجویی به ویزای اقامت دائم (PR) در کانادا تغییر داد؟

برای اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل، می‌توانید برای برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) اقدام کنید.
این برنامه برای دانشجویانی است که از یک موسسه عالی کانادایی فارغ‌التحصیل شده باشند. همچنین یک روش مفید برای به دست آوردن تجربه کار اضافی، برای کمک به شما برای درخواست اقامت دائم از طریق Express Entry است.
اجازه کار PGWPP  در طول دوره تحصیل شما می‌تواند تا سه سال دوام داشته باشد و برنامه تحصیلی‌ای که متقاضی آن هستید، باید حداقل هشت ماه طول بکشد. به عنوان مثال، اگر متقاضی دوره چهار ساله هستید، فقط می‌توانید به مدت سه سال کار کنید. اگر متقاضی دوره هشت ماهه هستید، فقط می‌توانید برای آن هشت ماه کار کنید. این در مورد تمام دوره‌هایی که بیشتر از هشت ماه باشد صدق می‌کنند.

سوپر ویزای کانادا چیست؟

این یک ویزای چند بار ورود طولانی مدت کانادا برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و والدین یک شهروند کانادایی یا دارنده ویزای اقامت دائم است. ویزای PGP Super Visa یک مجوز اقامت موقت است. این اجازه را به پدربزرگ و مادربزرگ و والدین می دهد که در هر بازدید حداکثر 2 سال در کانادا بمانند. مدت اعتبار این ویزا حداکثر 10 سال است.
ویزای چند بار ورود معمولی نیز حداکثر 10 سال اعتبار دارد. اما اجازه اقامت 180 روز در هر بازدید را می دهد.

چه کسانی می توانند برای شهروندی کانادا اقدام کنند؟

نامزدها باید حداقل 18 سال سن داشته باشند تا بتوانند روند درخواست شهروندی کانادا را آغاز کنند. برای درخواست تابعیت از طرف یک کودک زیر 18 سال، باید شرایط زیر وجود داشته باشد:
فردی که برای شهروندی کانادا درخواست می کند والدین یا قیم قانونی کودک است
کودک مورد نظر باید مقیم دائم کانادا باشد، اما لازم نیست که به مدت سه سال در کانادا زندگی کرده باشد.
یکی از والدین در حال حاضر شهروند کانادا بوده یا در حال درخواست برای شهروندی نیز می باشد. این شرط در مورد والدین فرزندخوانده نیز صدق می کند.

به عنوان مقیم دائم کانادا، آیا فرد باید در کانادا بماند؟

در هر دوره پنج (5) ساله، یک مقیم دائم باید حداقل به مدت 730 روز در آن دوره پنج (5) ساله به طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشد. استثناها برای کسانی هستند که خارج از کانادا هستند و یک شهروند کانادایی را همراهی می کنند، که همسر یا شریک قانونی او یا فرزند همراه والدین یا خارج از کانادا است که به طور تمام وقت توسط یک تجارت کانادایی یا یک همراه کار می کند. همسر، شریک زندگی مشترک یا فرزند مقیم دائمی که در خارج از کانادا است و به صورت تمام وقت در یک تجارت کانادایی استخدام شده است.

پردازش درخواست ما چقدر زمان می برد؟

نمی توان به طور دقیق زمانی را برای پردازش درخواست تعیین کرد. هر درخواستی متفاوت بوده و زمان مختص خودش را دارد.
با توجه به نوع پردازش درخواست ما چقدر زمان می برد؟ می توان تخمین هایی زد. زمان های پردازش را بررسی کنید تا درباره ی زمان پردازش بیشتر درخواست ها مطلع شوید.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم، چقدر باید در کانادا بمانیم؟

برای حفظ وضعیت اقامت دائم، باید در طول 5 سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا بوده باشید. نیاز نیست که این 730 روز متوالی باشد. ممکن است بعضی از روز های خارج از کانادای شما، جزئی از 730 روزتان باشد. اینجا را ببینید.
برای پیگیری راحت تر زمان خود در کانادا، از travel journal استفاده کنید.

ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست دهیم؟

بله امکان از بین رفتن وضعیت اقامت دائم ( PR ) وجود دارد.
اگر در طول 5 سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا نبوده باشید، ممکن است وضعیت PR خود را از دست بدهید.
ممکن است تحت شرایط زیر هم وضعیت PR خود را از دست بدهید:
انصراف ( renounce ) از وضعیت PR
غیر قابل مجاز برای ماندن در کانادا
مقیمان دائم دارای امتیازات و حمایت های یکسانی با شهروندان کانادا نیستند. اگر به عنوان یک مقیم دائم تخلفی انجام دهید، ممکن است مجبور شوید برای همیشه کانادا را ترک کنید.

آیا می توانیم از وضعیت اقامت دائم خود انصراف دهیم؟

بله می توانید از وضعیت اقامت دائم خود انصراف ( renounce ) دهید. برای این کار باید:
– مقیم دائم کانادا باشید.
– شهروند یا مقیم دائم یک کشور دیگر باشید.

تفاوت بین change of address و Address Notification online services چیست؟

Address Notification:
از این خدمات زمانی استفاده می کنید که به عنوان مقیم دائم تازه به کانادا مهاجرت کرده اید. با این کار کارت اقامت دائم خود را به صورت خودکار دریافت می کنید.
اگر آدرس شما ظرف 180 روز از تاریخ ورود به کانادا دریافت نشود، باید دوباره درخواست کارت اقامت دائم داده و هزینه ها را پرداخت کنید.
Change of address:
سایر اشخاص باید با استفاده از آن، آدرس خانه ی جدید و نشانی پستی خود را اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر، به اینجا مراجعه کنید.

عبارت immigration category روی تائیدیه ی اقامت دائم به چه معناست؟

هنگام پذیرش مهاجرت به عنوان مقیم دائم، شما سند تائیدیه ی اقامت دائم ( COPR ) دریافت خواهید کرد. هنگام اعطای نهایی اقامت دائم، یک مامور مهاجرت در مرکز مرزی یا دفتر IRCC، تاریخ و امضایی داخل این مدرک درج می کند.
مقیمان دائم از این مدرک برای استفاده از خدمات استانی و منطقه ای استفاده می کنند؛ این همان immigration category پرینت شده در سند شما می باشد.
برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

در صورت اخذ تابعیت، کارت اقامت دائم ما چه می شود؟

به محض اخذ تابعیت، دیگر مقیم دائم نیستید و کارت PR شما معتبر نخواهد بود. کارت اقامت دائم در مراسم شهروندی جمع آوری می شود.

من و خانواده ام برای اقامت دائم درخواست داده ایم. چرا نمی توانیم وضعیت درخواست خود را در CAS ببینیم؟

ممکن است اطلاعات اشتباهی را در وضعیت درخواست مشتری ( CAS ) وارد کرده باشید. اگر خواستید اطلاعات درخواست اقامت دائم را برای بیش از یک شخص ببینید، باید:
– اطلاعات درست را وارد کنید.
– تمام بخش های CAS حاوی اطلاعات شخص اصلی متقاضی باشد (شخصی که برای درخواست ورود به کانادا اقدام کرده است)

هنگام مهاجرت به کانادا، کدام عضو خانواده می تواند همراهمان بیاید؟

اگر اعضای خانواده برای اقامت دائم به عنوان تحت تکفل شما پردازش شده باشند، می توانند همراهتان بیایند. شامل:
– همسر یا شریک قانونی
– فرزندان تحت تکفل
– همسر یا شریک قانونی فرزندان وابسته
– فرزند وابسته فرزندان تحت تکفل
اعضای خانواده ای که نمی توانند همراهتان بیایند:
– والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگ
– برادر یا خواهر
– عمو، خاله، عمه و دایی
– خواهر یا برادر زاده
– سایر اقوام
همراهان نمی توانند پیش از شما وارد کانادا شوند. باید همراه با شما یا پس از شما وارد شوند. ممکن است پس از مهاجرت خود بتوانید اسپانسر آن ها شوید.
درباره ی حمایت مالی از خانواده بیشتر بخوانید.

چطور کارت اقامت دائم خود را تمدید کنیم؟

اگر کارت اقامت دائم شما ( PR ) منقضی شده یا در کمتر از 9 ماه منقضی خواهد شد، می توانید درخواست کارت جدیدی بدهید. که تاریخ انقضای جدیدی خواهد داشت. اکثر کارت ها تا 5 سال تاریخ دارند.
برای اخذ صلاحیت کارت PR لازم است:
مقیم دائم باشید.
– درخواست خود را داخل کانادا ارسال کرده باشید.
نحوه ی درخواست کارت PR

پردازش کارت PR چقدر زمان می برد؟

می توانید زمان های پردازش فعلی را برای کارت های PR چک کنید. اگر زودتر به کارت نیاز دارید، درخواست فوری بدهید. البته در صورت نداشتن صلاحیت، درخواستتان به صورت معمول پردازش خواهد شد.

چطور می توان کارت اقامت دائم اخذ کرد؟

برای درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) باید دارای شرایط لازم باشید. اگر کارت اقامت دائم دارید و در حال انقضاست یا گم شده، دزدیده شده یا از بین رفته، می توانید درخواست تمدید بدهید.
مقیمان دائم جدید کارت های اقامت خود را به صورتی پستی دریافت می کنند و نیازی به درخواست نیست.

اگر کارت اقامت دائم ما گم شد و یا نابود شد و به سرقت رفت، چه کنیم؟

بستگی دارد که داخل یا خارج کانادا باشید. در هر صورت باید اطلاع دهید تا از استفاده ی اشخاص دیگر از کارتتان جلوگیری شود.
در صفحه ی درخواست کارت PR، دستور العمل های بخش Replaced a lost, stolen or destroyed PR card را دنبال کنید.

در صورت انقضای کارت PR خود چه کنیم؟

در صورت انقضای کارت اقامت دائم خود، همچنان وضعیت PR دارید و می توانید در کانادا بمانید. اما برای برخی از خدمات استانی به کارت PR معتبر نیاز دارید.
اگر کانادا را ترک کنید، برای بازگشت به کشور با وسیله ی نقلیه ی تجاری، به کارت PR معتبر نیاز دارید. اگر قصد ترک کانادا را دارید و کارت PR معتبری ندارید، می توانید درخواست تمدید یا جایگزینی بدهید.

به تازگی اقامت دائم کانادا را گرفته ام. لازم است درخواست کارت اقامت دائم کنم؟

خیر، کارت اقامت دائم شما ( PR ) پس از ورود به کانادا برایتان پست می شود. اگر هنگام اخذ اقامت دائم آدرس پستی کانادایی خود را نفرستاده اید، از ابزار اعلان آنلاین آدرس برای ارسال آن استفاده کنید. باید ظرف 180 روز از تاریخ اخذ اقامت دائم آدرس را بفرستید.
اگر این کار را نکنید، PR فعلی شما کنسل شده و باید درخواست جدیدی بدهید و هزینه هایش را پرداخت کنید.
زمان های پردازش فعلی را چک کنید تا بفهمید ارسال کارت جدید چقدر طول می کشد. اگر کارتتان را در طول زمان پردازش دریافت نکردید، اطلاع دهید.

هزینه کارت اقامت دائم را چطور پرداخت کنیم؟

باید به صورت آنلاین پرداخت کنید. سایر روش های پرداخت مورد قبول نیست. پس از پرداخت، از رسید خود پرینت بگیرید و همراه با درخواست کاغذی بفرستید. (پرداخت آنلاین هزینه ها)

اگر کارت اقامت دائم ما اشتباهی داشت یا چیزی کم داشت، چه کنیم؟

اگر اشتباه از جانب IRCC بود، باید درخواست صدور مجدد کارت اقامت دائم بدهید. اگر نام اصلی یا خانوادگی شما بیش از 28 حرف باشد، روی کارت PR کوتاه خواهد شد. این اشتباه محسوب نمی شود و کارت شما به این دلیل صدور مجدد نخواهد شد.
برای کارت های صادره قبل از 21 نوامبر 2015، محدودیت هایی داریم:
– نام کوچک: 15 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 20 حرف یا کمتر
برای کارت های صادره بعد از 21 نوامبر 2015:
– نام کوچک: 28 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 28 حرف یا کمتر

کارت اقامت دائم ما از طریق پست ارسال می شود؟

مقیم جدید ساکن کانادا باشید:
بله اگر مقیم دائم جدید باشید، کارت PR خود را از طریق چست دریافت می کنید.
داخل کانادا هستم و قبلا اقامت گرفته ام:
 احتمالا بله، بیشتر مقیمان دائم کانادا کارت های PR جایگزین یا تمدید شده ی خود را از طریق پست دریافت می کنند. البته از شما خواسته می شود آن را از یک دفتر محلی IRCC تحویل بگیرید. اگر لازم به تحویل باشد، با شما تماس گرفته می شود و زمان تحویل تنظیم خواهد شد. اگر نمی توانید در آن زمان حاضر باشید، با دفتر IRCC دوباره هماهنگ کنید. اگر ظرف 180 روز کارت را تحویل نگیرید، کارت معدوم شده و باید دوباره درخواست دهید.
مقیم دائم ساکن بیرون کانادا هستم:
خیر، کارت های PR به خارج از کانادا پست نمی شود. اگر لازم است به کانادا برگردید و کارت PR شما منقضی، گم، نابود یا دزدیده شده، باید درخواست سند سفر اقامت دائم بدهید که فقط برای یک بار ورود مجدد اعتبار دارد.
هنگام برگشت به کانادا می توانید برای کارت PR درخواست دهید.

کارت اقامت دائم چقدر هزینه می برد؟

درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) 50 دلار به ازای هر شخص است. نیاز نیست برای تمدید یا جایگزینی کارت دوباره هزینه پرداخت کنید.

همراه با درخواست کارت PR باید عکس هم ارسال کنیم؟

بله، درخواست شما باید شامل عکس های دارای مشخصه خاصی باشد. اگر فرمت عکس ها اشتباه بود، درخواستتان باز می گردد.

چه زمانی باید درخواست کارت اقامت دائم بدهیم؟

اگر مهاجر جدید کانادا هستید، نیازی به درخواست کارت اقامت دائم نیست. پس از ورود به کانادا، کارت برای شما پست می شود.
در شرایط زیر، باید درخواست کارت PR بدهید:
– قصد ترک کانادا و بازگشت به آن را از طریق وسایل نقلیه ی تجاری مثل اتوبوس، هواپیما، قطار یا قایق دارید.
– پس از ارسال آدرس پستی خود در کانادا کارت PR را دریافت نکرده اید و از زمان ارسال آدرس 180 روز می گذرد.
– نیاز به مدرک برای وضعیت PR خود دارید.
– کارت شما گم، دزدیده یا معدوم شده و نیاز به کارت جدید دارید.
– از انقضای کارت شما کمتر از 9 ماه مانده.
– نام خود را قانونی تغییر داده و نیاز به نام جدیدی روی کارت PR دارید.
دریافت کارت اقامت دائم چقدر طول می کشد؟ زمان های پردازش را بخوانید.

چگونه می توانیم از تاخیر یا رد در رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد درخواست، مطمئن شوید:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کرده باشید.
– اگر کارتتان گم، دزدیده یا معدوم شده بود و یا آن را دریافت نکرده اید بخش Solemn Declaration را پر کنید.
– تمام مدارک خواسته شده در چک لیست مدارک را در انتهای فرم ارائه دهید.
– با کارت اعتباری، هزینه را آنلاین پرداخت کنید.
– مدرک پرداخت را همراه با درخواست خود ارائه دهید.

چه کسانی می توانند درخواست کارت اقامت دائم بدهند؟

برای درخواست کارت اقامت دائم، باید:
– قبلا مقیم دائم کانادا شده باشید.
– به صورت فیزیکی در کانادا حاضر باشید.
– دولت کانادا خواستار خروج شما از کشور نباشد.
– شهروند کانادا نباشید.

به من گفته شده کارت اقامت دائمم ارسال شده اما کارتی دریافت نکرده ام. راهکار چیست؟

اگر قبل از پایان شش هفته کارت PR خود را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت اقامت دائم خود هستید اما هنوز شش ماه از پست کردن آن نمی گذرد، باید تا پایان این زمان منتظر بمانید.
اگر پس از شش هفته کارت PR را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت هستید و پس از شش هفته از تاریخ پست کردن آن، دریافتش نکردید، باید یک بیانیه ی رسمی ( Solemn Declaration ) را تکمیل کنید. راهنمای پستی در انتهای فرم آورده شده است.
توجه کنید که اگر 180 روز از تاریخ پست کردن کارت PR گذشته باشد، باید دوباره درخواست کارت بدهید. بخش G ) Solemn Declaration ) را پر کرده و هزینه ها را پرداخت کنید.

در صورت تغییر قانونی اسم، کارت PR چگونه بروز می شود؟

باید درخواست کارت PR جدیدی بکنید تا نام روی کارت اصلاح شود. حتما مدارک مربوط به تغییر اسم را ارائه دهید.

بدون کارت PR می توانیم کانادا را ترک کنیم؟

بستگی به سفر شما دارد. اگر با وسیله ی نقلیه ی شخصی سفر کنید، برای بازگشت به کانادا به مدارک دیگری نیاز دارید. اگر با وسیله نقلیه تجاری سفر کنید، برای بازگشت به کانادا به کارت اقامت دائم ( PR ) نیاز دارید. اگر کارت PR شما هنگام سفر منقضی می شود، قبل از ترک کشور، آن را تمدید کنید.
کارت PR را فقط از داخل کانادا می توانید تمدید کنید. اگر خارج از کانادا هستید و کارت PR معتبری ندارید، برای بازگشت به کانادا نیاز به سند سفر اقامت دائم ( PRTD ) دارید. فقط از خارج کانادا می توانید درخواست PRTD بدهید.

زمان سپری شده خارج از کانادا، جزئی از وضعیت اقامت دائم محسوب می شود؟

بستگی به کاری که می کنید و همسفرتان دارد. اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید، زمان سپری شده تان خارج از کانادا، جزئی از وضعیت اقامت دائم حساب می شود:
بیرون کانادا کار کنید:
باید به صورت تمام وقت برای یک کسب و کار یا سازمان کانادایی و یا دولت فدرال، استانی یا منطقه ای کانادا کار کنید.
همراه با همسر یا شریک قانونی تان سفر کنید:
لازم است همسر یا شریک قانونی شما:
– شهروند کانادا باشد یا
– مقیم دائم شاغل برای یک کسب و کار کانادایی یا دولت فدرال، استانی یا ایالتی خارج از کانادا باشد.
فرزند تحت تکفل هستید و همراه با والدین سفر می کنید:
لازم است والدین شما:
– شهروند کانادا باشند یا
– مقیم دائم شاغل برای یک کسب و کار کانادایی یا دولت فدرال، استانی یا ایالتی خارج از کانادا باشند.

باید کانادا را ترک کنم و کارت اقامت دائم هم ندارم. می توانم بعدا بدون کارت PR به کانادا بازگردم؟

بستگی به نوع سفرتان دارد:
بازگشت با وسیله نقلیه شخصی:
مدارک دیگری وجود دارد که می توانید برای ورود به کانادا استفاده کنید. وقتی به کانادا بازگشتید، اگر باز هم قصد ترک داشتید، درخواست کارت PR بدهید.
مثال هایی از وسیله ی نقلیه شخصی: خودرو، کامیون، موتور سیکلت و وسیله ی تفریحی که مالک آن هستید، یا آن را اجاره و قرض کرده اید؛ وسیله ای که برای استفاده عموم موجود نیست.
بازگشت با وسیله نقلیه عمومی( تجاری ) مثل اتوبوس، قایق، قطار و هواپیما:
باید درخواست سند سفر اقامت دائم بکنید. وگرنه ممکن است نتوانید وارد کانادا شوید. می توانید پس از بازگشت به کانادا درخواست کارت PR بدهید.
اگر سفری در پیش دارید یا قبلا درخواست کرده اید:
اگر می دانید که سفری با وسیله نقلیه عمومی در پیش دارید، می توانید درخواست تمدید فوری کارت PR را بدهید. اگر قبلا برای کارت PR درخواست داده اید و همچنان منتظرید، پروسه های زمانی و وضعیت درخواست را چک کرده و درخواست خود را برای پیگیری های لازم به اکانتتان لینک کنید.
اگر از پست کردن کارت بیش از 6 هفته گذشته و هنوز آن را دریافت نکرده اید، تماس بگیرید.

اگر قبل از ترک کانادا کارت PR من حاضر نشد، چه کنم؟

برای بازگشت به کانادا با وسیله ی نقلیه عمومی، نیاز به کارت اقامت دائم ( PR ) دارید. اگر وسیله ی شخصی بود، می توانید از مدارک دیگری هم استفاده کنید.
اگر می دانید که کارت PR شما در طول سفر خارج منقضی خواهد شد، قبل از ترک کانادا درخواست کارت جدیدی کنید. اگر خارج از کانادا باشید، شخص ثالثی کارت PR را برایتان پست نمی کند. کارت PR اصلا به نشانی های غیر کانادایی ارسال نمی شود.
اگر کارت PR جدید شما قبل از ترک کشور حاضر نشد، همچنان می توانید سفر کنید اما برای بازگشت به کانادا با وسیله نقلیه عمومی، به سند سفر اقامت دائم ( PRTD ) نیاز دارید. فقط خارج از کانادا می توانید درخواست PRTD دهید.

اگر کارت PR من وقتی خارج از کانادا هستم منقضی شود، چه می شود؟

اگر کارت شما هنگامی که خارج از کانادا هستید منقضی شود، همچنان وضعیت اقامت دائم دارید و برای حفظ آن باید مدت مشخصی را در کانادا بمانید.
هنگام انقضای کارت PR در حالی که خارج از کانادا هستیم، چه اتفاقی می افتد؟ بستگی به نوع سفر شما دارد. (در دو سوال بالا ذکر شد)
اعتبار کارت PR:
بیشتر کارت های PR تا 5 سال اما بعضی از آن ها فقط 1 سال اعتبار دارند. تاریخ انقضا روی کارت درج می شود. پس از انقضای کارت PR، نمی توانید از آن به عنوان مدرک سفر استفاده کنید.
اگر کارت PR شما ظرف شش ماه منقضی می شود، باید درخواست تمدید بدهید (باید داخل کانادا باشید)

می توان کارت PR را به صورت فوری دریافت کرد؟

بله، هنگام ارسال درخواست باید توضیح دهید که نیاز به پردازش سریع دارید. قبل از ارسال درخواست، اول تحقیق کنید که برای پردازش فوری واجد شرایط هستید یا نه؟ اگر نباشید، پردازش شما به صورت عادی خواهد بود.
اگر قبلا درخواست را ارسال کرده اید، می توانید با توجه به شرایط، درخواست پردازش فوری کنید.
اگر خارج از کانادا هستید و قصد بازگشت دارید، نحوه ی بازگشت بدون کارت PR را بخوانید.

چطور ثابت کنیم که برای درخواست کارت اقامت دائم خود به پردازش فوری نیاز داریم؟

برای اثبات احتیاج خود به پردازش فوری کارت اقامت دائم ( PR ) به موارد زیر نیاز دارید:
– مدرک سفری ( به عنوان مثال یک کپی از بلیط یا برنامه سفر خود ) که تاریخ و مقصد سفر شما را نشان می دهد.
– یک کپی از رسید خود همراه با تاریخ، مبلغ پرداختی و روش پرداخت
– نامه ی توضیحی برای علت نیاز فوری شما
– مدرک اضطراری ( مثلا یادداشت پزشک، گواهی فوت یا نامه ی کارفرما )
اگر چیزی از قلم بیندازید یا برای پردازش فوری واجد شرایط نباشید، درخواستتان به صورت عادی پردازش می شود.

چه مدارک مهاجرتی در صورت معدوم شدن، سرقت یا مفقودی، جایگزین می شوند؟

داخل کانادا:
– گواهی عزیمت ( IMM 0056 )
– ویزای مهاجرت و سابقه ی فرود ( IMM 1000 ) / تائیدیه ی اقامت دائم ( IMM 5292 )
– سوابق گردشگر ( visitor record – IMM 1097 )
– ویزای کار ( IMM 1102 ) و ویزای تحصیل ( IMM 1208 )
– Exclusion order ( IMM 1214  )
– Deportation order ( IMM 1215 )
– Departure order ( IMM 5238 )
– جواز ورود و اقامت در کانادا ( IMM 1263 )
– مجوز بازگشت به کانادا طبق طبق بند 52 (1) قانون مهاجرت ( IMM 1203 )
خارج از کانادا:
– ته برگ / ته قبض ( counterfoil ) ویزای اقامت موقت.
– ته برگ ویزای اقامت دائم
– تائیدیه ی اقامت دائم

مدارک مهاجرت مفقودی / معدومی / مسروقی را چطور جایگزین کنیم؟

اگر مدرک مهاجرت شما معدوم شد، یا به سرقت رفت و گم شد:
تایید وضعیت یا جایگزینی سند مهاجرت را تکمیل کنید.
– آن را به مرکز پشتیبانی عملیات ( OSC ) در اُتاوا، اونتاریو ارسال کنید.

مدرک تائید وضعیت ( Verification Of Status ) چیست؟

فرم جدید تائید وضعیت یا جایگزینی مدارک مهاجرت، جایگزین فرم قدیمی ورود می شود. اگر نیاز به تاریخچه ی اطلاعات مهاجرت خود دارید، ( مثل تاریخ و محل ورود به کانادا ) این فرم را تکمیل کنید. برای مدارک زیر به کار می رود:
– سابقه ورود
– تائیدیه ی اقامت دائم
– ویزای تحصیل، ویزای کار و ویزیتور رکورد
– مجوز بازگشت به کانادا
– جواز اقامت موقت
– Exclusion order
– Deportation order
– Departure order

اگر قبلا فرم تائید ورود را ارسال کرده باشیم، نیاز به ارسال دوباره است؟

خیر، فرم های تائید ورودی که قبل ارسال شده اند، پردازش می شوند. نیاز به درخواست دوباره نیست.

آیا کپی معتبری از سند مهاجرت خود دریافت می کنیم؟

خیر، فقط یک سند کاغذی ساده از مدرک تائید وضعیت شما صادر خواهد شد. کپی های معتبر دیگر ارسال نمی شوند.

چطور می توان کارت اقامت دائم را تمدید کرد؟

اگر کارت اقامت دائم ( PR ) منقضی شده یا در کمتر از 9 ماه منقضی شود، می توانید درخواست کارت جدید دهید. کارت جدید، تاریخ انقضای جدیدی هم خواهد داشت. بیشتر کارت های PR جدید، تا 5 سال معتبرند.
شرایط اخذ کارت PR:
– مقیم دائم باشید.
– درخواست خود را داخل کانادا ارسال کرده باشید.
نحوه ی درخواست کارت PR را بخوانید.

پردازش کارت PR چقدر طول می کشد؟

زمان های پردازش کارت های PR را چک کنید. اگر زودتر به کارت نیاز دارید، می توانید درخواست فوری دهید. اگر واجد شرایط نباشید، درخواستتان به صورت عادی پردازش می شود.

اگر کارت اقامت دائم ما گم شد و یا نابود شد و به سرقت رفت، چه کنیم؟

بستگی دارد که داخل یا خارج کانادا باشید. در هر صورت باید اطلاع دهید تا از استفاده ی اشخاص دیگر از کارتتان جلوگیری شود.
در صفحه ی درخواست کارت PR، دستور العمل های بخش Replaced a lost, stolen or destroyed PR card را دنبال کنید.

هزینه کارت اقامت دائم را چطور پرداخت کنیم؟

باید به صورت آنلاین پرداخت کنید. سایر روش های پرداخت مورد قبول نیست. پس از پرداخت، از رسید خود پرینت بگیرید و همراه با درخواست کاغذی بفرستید. ( پرداخت آنلاین هزینه ها )

اگر کارت اقامت دائم ما اشتباهی داشت یا چیزی کم داشت، چه کنیم؟

اگر اشتباه از جانب IRCC بود، باید درخواست صدور مجدد کارت اقامت دائم بدهید. اگر نام اصلی یا خانوادگی شما بیش از 28 حرف باشد، روی کارت PR کوتاه خواهد شد. این اشتباه محسوب نمی شود و کارت شما به این دلیل صدور مجدد نخواهد شد.
برای کارت های صادره قبل از 21 نوامبر 2015، محدودیت هایی داریم:
– نام کوچک: 15 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 20 حرف یا کمتر
برای کارت های صادره بعد از 21 نوامبر 2015:
– نام کوچک: 28 حرف یا کمتر
– نام خانوادگی: 28 حرف یا کمتر

کارت اقامت دائم ما از طریق پست ارسال می شود؟

مقیم جدید ساکن کانادا باشید:
بله اگر مقیم دائم جدید باشید، کارت PR خود را از طریق چست دریافت می کنید.
داخل کانادا هستم و قبلا اقامت گرفته ام:
 احتمالا بله، بیشتر مقیمان دائم کانادا کارت های PR جایگزین یا تمدید شده ی خود را از طریق پست دریافت می کنند. البته از شما خواسته می شود آن را از یک دفتر محلی IRCC تحویل بگیرید. اگر لازم به تحویل باشد، با شما تماس گرفته می شود و زمان تحویل تنظیم خواهد شد. اگر نمی توانید در آن زمان حاضر باشید، با دفتر IRCC دوباره هماهنگ کنید. اگر ظرف 180 روز کارت را تحویل نگیرید، کارت معدوم شده و باید دوباره درخواست دهید.
مقیم دائم ساکن بیرون کانادا هستم:
خیر، کارت های PR به خارج از کانادا پست نمی شود. اگر لازم است به کانادا برگردید و کارت PR شما منقضی، گم، نابود یا دزدیده شده، باید درخواست سند سفر اقامت دائم بدهید که فقط برای یک بار ورود مجدد اعتبار دارد.
هنگام برگشت به کانادا می توانید برای کارت PR درخواست دهید.

همراه با درخواست کارت PR باید عکس هم ارسال کنیم؟

درخواست کارت اقامت دائم ( PR ) 50 دلار به ازای هر شخص است. نیاز نیست برای تمدید یا جایگزینی کارت دوباره هزینه پرداخت کنید.

چه زمانی باید درخواست کارت اقامت دائم بدهیم؟

اگر مهاجر جدید کانادا هستید، نیازی به درخواست کارت اقامت دائم نیست. پس از ورود به کانادا، کارت برای شما پست می شود.
در شرایط زیر، باید درخواست کارت PR بدهید:
– قصد ترک کانادا و بازگشت به آن را از طریق وسایل نقلیه ی تجاری مثل اتوبوس، هواپیما، قطار یا قایق دارید.
– پس از ارسال آدرس پستی خود در کانادا کارت PR را دریافت نکرده اید و از زمان ارسال آدرس 180 روز می گذرد.
– نیاز به مدرک برای وضعیت PR خود دارید.
– کارت شما گم، دزدیده یا معدوم شده و نیاز به کارت جدید دارید.
– از انقضای کارت شما کمتر از 9 ماه مانده.
– نام خود را قانونی تغییر داده و نیاز به نام جدیدی روی کارت PR دارید.
دریافت کارت اقامت دائم چقدر طول می کشد؟ زمان های پردازش را بخوانید.

چگونه می توانیم از تاخیر یا رد در رسیدگی به درخواست کارت اقامت دائم خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد درخواست، مطمئن شوید:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کرده باشید.
– اگر کارتتان گم، دزدیده یا معدوم شده بود و یا آن را دریافت نکرده اید بخش Solemn Declaration را پر کنید.
– تمام مدارک خواسته شده در چک لیست مدارک را در انتهای فرم ارائه دهید.
– با کارت اعتباری، هزینه را آنلاین پرداخت کنید.
– مدرک پرداخت را همراه با درخواست خود ارائه دهید.

به من گفته شده کارت اقامت دائمم ارسال شده اما کارتی دریافت نکرده ام. راهکار چیست؟

اگر قبل از پایان شش هفته کارت PR خود را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت اقامت دائم خود هستید اما هنوز شش ماه از پست کردن آن نمی گذرد، باید تا پایان این زمان منتظر بمانید.
اگر پس از شش هفته کارت PR را دریافت نکردید:
اگر منتظر کارت هستید و پس از شش هفته از تاریخ پست کردن آن، دریافتش نکردید، باید یک بیانیه ی رسمی ( Solemn Declaration ) را تکمیل کنید. راهنمای پستی در انتهای فرم آورده شده است.
توجه کنید که اگر 180 روز از تاریخ پست کردن کارت PR گذشته باشد، باید دوباره درخواست کارت بدهید. بخش G ( Solemn Declaration ) را پر کرده و هزینه ها را پرداخت کنید.

در صورت تغییر قانونی اسم، کارت PR چگونه بروز می شود؟

باید درخواست کارت PR جدیدی بکنید تا نام روی کارت اصلاح شود. حتما مدارک مربوط به تغییر اسم را ارائه دهید.

گواهی / کارت تابعیت خود را گم کرده ام. چگونه آن را بازیابی کنم؟

بازیابی کارت شهروندی:
صدور کارت های شهروندی و گواهی نامه های یادبود در فوریه 2012 متوقف شده است. پس کارت یا گواهی یادبود جدیدی برای شما ارسال نمی شود.
برای یازیابی کارت های مسروقه یا گم شده، باید درخواست گواهی شهروندی بدهید.
بازیابی گواهی شهروندی:
اگر گم شده یا سرقت رفته، باید دوباره درخواست بدهید.
سایر مدارک مورد پذیرش برای تابعیت:
می توانید از مدارک دیگری هم به عنوان مدرک تابعیت استفاده کنید. اینجا را بخوانید.

چه مدارکی را همراه با درخواست گواهی شهروندی ( proof of citizenship ) ارسال کنیم؟

چک لیست مدارک توضیح می دهد که:
– با توجه به شرایط، باید چه مدارکی ارسال کنید.
– فرمت مورد نیاز برای مدارک ( اصل مدرک یا کپی رنگی ) – کپی رنگی یا سیاه و سفید مدارک شما باید واضح و خوانا باشد.
اگر مدارک شما به زبان انگلیسی یا فرانسه نبود:
– ترجمه ی آن ها را ارسال کنید.
– اگر مترجم، مترجم مورد قبول کانادایی نیست، سوگند نامه ( affidavit – حاوی امضای شخص در حضور شاهد معتبر ) او را حتما ارسال کنید. – ترجمه ی خود شخص یا اعضای خانواده ی او پذیرفته نیست.

اگر غلط املایی یا اشتباه دیگری در گواهی شهروندی بود، می توانیم آن را بازیابی کنیم؟

بله، گواهی تابعیت تحت شرایط زیر تجدید می شود:
– در پردازش آن اشتباهی شده باشد.
– از زمان دریافت آن توسط شما، حداکثر 90 روز گذشته باشد.
اگر بیش از 90 روز از دریافت گواهی در مراسم شهروندی، ارسال آن از طریق پست و یا دریافت از طرف کنسولگری یا سفارت کانادا گذشته باشد، باید دوباره درخواست گواهی داده و هزینه های پردازش را پرداخت کنید.
برای جایگزین شدن گواهی شهروندی به دلایل دیگر، باید پروسه ی زیر را طی کنید:
نحوه ی درخواست برای جایگزین کردن گواهی به دلیل وجود ایراد:
اگر بیش از 90 روز از دریافت گواهی نگذشته، موارد زیر را ارسال کنید:
– گواهی شهروندی دارای ایراد
– یک یادداشت توضیحی درباره ی نوع ایراد
– اگر درخواست شما اضطراریست: کلمه ی urgent را درشت و تیره روی پاکت نامه بنویسید – یک توضیح هم درباره ی علت فوریت ارائه دهید. – مدارک اثبات توضیحات را هم ارسال کنید.
گواهی نامه ی شما به صورت رایگان جایگزین می شود.
درخواست را کجا ارسال کنیم؟
اگر ساکن کانادا یا آمریکا هستید، آدرس های ارتباطی زیر موجود است:
ارسال از طریق پست عادی:
CPC-Sydney
P.O. Box 10000
Sydney, NS
B1P 7C1
ارسال از طریق شرکت پیک:
Request for replacement certificate
CPC-Sydney
49 Dorchester Street
Sydney, NS
B1P 5Z2
اگر خارج از کانادا یا آمریکا زندگی می کنید، درخواست خود را به کنسولگری یا سفارت کانادا در منطقه ی خود تحویل دهید.
اگر درخواست شما رد شد:
اگر درخواست بازیابی گواهی رد شد ( مشخص شده خطایی در پردازش نبوده است )، مدارک شما بازگشت داده می شود. همچنین علت عدم تایید هم به شما گفته خواهد شد.

چطور می توان برای افراد زیر 18 سال گواهی تابعیت گرفت؟

باید والدین یا سرپرست قانونی آن ها باشید و درخواست گواهی تابعیت بدهید.

من به صورت قانونی تغییر نام داده ام. چطور این تغییر در گواهی / کارت تابعیت من لحاظ می شود؟

برای تغییر نام در گواهی تابعیت:
– قدم هایی مشابه درخواست گواهی تابعیت طی کنید.
– مدارکی را که نشان دهنده ی تغییر اسم هستند ارسال کنید.
اگر می خواهید نام خود را روی کارت پلاستیکی تابعیت تغییر دهید، باز هم باید درخواست گواهی شهروندی بدهید. صدور کارت های تابعیت از فوریه 2012 متوقف شده است. اگر درخواست شما تایید شود، گواهی تابعیت تازه ای دریافت می کنید.

چطور اشتباه روی مدرک مهاجرت را تصحیح کنیم؟

اگر اشتباهی روی مدرک مهاجرت شما بود:
این فرم ها را تکمیل کنید.
– آن ها را به مرکز پشتیبانی عملیات ( OSC ) در اُتاوا، اونتاریو ارسال کنید.
وقتی در صورتی اصلاحیه انجام خواهد شد، که سند با اطلاعات شخصی موجود در گذرنامه مطابقت نداشته باشد.

تصحیح سابقه فرود یا تائیدیه ی اقامت دائم را چطور به صورت مطمئن انجام دهیم؟

برای جلوگیری از تاخیر یا رد:
فرم های درخواست را به درستی پر و امضا کنید.
– همه مدارک موجود در بخش Form and Supporting documents راهنما را ارائه دهید.

برای دارندگان اقامت دائم کانادا، درمان رایگان است؟

بیشتر خدمات مراقبت سلامت برای دارندگان اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور رایگان است.

کدام استان کانادا راحت‌تر pr می‌دهد؟

برنامه نامزدی مهاجرت کانادا (OINP) یا برنامه نامزدی استانی انتاریو (OPNP)

حقوق خوب در کانادا چقدر است؟

میانگین حقوق خوب در کانادا 66،300 دلار کاناد در سال یا 34 دلار کاناد در ساعت است.

کدام استان کانادا بهترین هوا را دارد؟

استان بریتیش کلمبیا.

شرایط سنی برای گرفتن پی آر کانادا چیست؟

افراد بین 18 تا 35 سال حداکثر امتیاز را می‌گیرند. افراد بالای 35 سال امتیاز کمتری می‌گیرند. حداکثر سن برای واجد شرایط شدن 45 سال است.

هزینه زندگی ماهانه در کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی در کانادا در شهرهای مختلف متفاوت است ما به طور متوسط برای یک فرد مجرد 2730 دلار کانادا در ماه است و برای یک خانواده 4 نفره به طور میانگین 5158 دلار کانادا.

آیا وضعیت اقامت موقت در کانادا به من اجازه‌ی کار یا ورود به ایالات متحده را خواهد داد؟

وضعیت اقامت دائم در کانادا تأثیری روی شرایط مهاجرت به آمریکا برای کار ندارد. توافق‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، که شهروندان کانادا مشمول آن می‌شوند، در موارد مشخص اشتغال در ایالات متحده را تسهیل می‌کند.

چه زمانی می‌توان تابعیت کانادا را کسب کرد؟

تابعیت کانادا را معمولاً می‌توان پس از چهار سال اقامت موقت در کانادا کسب نمود.

آیا پس از ورود با اقامت دائم، مجبوریم در کانادا حضور داشته باشیم؟

اقامت دائم شما را موظف به ماندن در کانادا نخواهد کرد و افراد هیچ‌وقت از خروج منع نخواهند شد. با این حال، با اقامت دائم در کانادا، باید روزهای اقامت (residency days) شما در هر دوره‌ی پنج‌ساله، حداقل دو سال باشد تا تعهدات خود برای اقامت در کانادا را برآورده کنید.

متقاضی در طول پروسه ی اخذ اقامت، باید حتما به کانادا سفر کند؟

خیر، ضرورتی ندارد. هر چند که آشنا بودن با مقصد خود، تاثیر مثبتی بر ارزیابی ویزای شما دارد. متقاضیان طبقه ی سرمایه گذار یا موسس شرکت، تشویق می شوند که به کانادا سفر کرده و در جلسات ایالات شرکت کنند. برای متقاضیان طبقه ی موسس شرکت، یک فرصت طلایی خواهد بود تا توانایی های خود را برای ورود به این چالش جدید محک بزنند.

هزینه های اخذ اقامت دائم به چه شکل است؟

پروسه ی اخذ اقامت دائم کانادا، شامل هزینه های غیر قابل بازگشت برای خود متقاضی و همراهان او می باشد. از طریق برنامه ی مهاجرتی کارگران ماهر، به ازای هر شخص بالای 22 سال، 550 دلار کانادا پول نیاز است. برای اشخاص زیر 22 سال، 150 دلار خواهد بود. به علاوه 490 دلار هم هزینه های مالیاتیست که مخصوص افراد بالای 22 سال می باشد.
هزینه ها باید در طول برنامه پرداخت شود که مدرک آن تسلیم دفتر مهاجرتی می شود. البته متقاضیان برای کاهش این هزینه، به انجام ماموریت های محلی تشویق می شوند.

اقامت دائم کانادا شامل چه چیزی می شود؟

بر اساس قانون اساسی کانادا، دارنده ی اقامت دائم، مجاز به زندگی و کار کردن در همه ی ده ایالت کاناداست. هم چنین دارندگان کارت اقامت دائم می توانند در آموزشگاه های ابتدایی و بالاتر بدون پرداخت شهریه ثبت نام کنند. به علاوه، آن ها مشمول مراقبت های بهداشتی نیز هستند.

فرم ها و مدارک مورد نیاز به کجا داده می شود؟

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم طبقه ی کارگران ماهر، به طور کلی داخل یک دفتر مرکزی واقع در نوا اسکوشیای کانادا، بایگانی می شود. به محض پذیرش، مدارک به یکی از دفاتر مهاجرتی بیرون کانادا، ارسال می شود. دفتر مهاجرتی جاییست که متقاضی، شهروند یا مقیم دائم آنجاست.

برنامه اقامت دائم چه کسانی را شامل می شود؟

خود متقاضی، همسر یا شریک قانونی وی به شرطی که بالای 16 سال باشد و هر فرزند مجرد زیر 19 سال. فرزندان بالای 19 سال هم تحت شرایط خاص مشمول این برنامه می شوند.

از لحاظ اقتصادی، چه افرادی واجد شرایط اقامت دائم هستند؟

کارگران توانمندی که بتوانند کیفیت و مهارت خود را نشان دهند، جزئی از جامعه ی اقتصادی کانادا خواهند بود. متقاضیان بر مبنای 6 فاکتور، از 100 امتیاز ارزیابی می شوند. افراد دارای حداقل یک سال تجربه ی کاری مداوم، یا ده سال کار پاره وقت پیش از درخواست اقامت، هم چنین افراد دارای بودجه کافی اقامت، از این ارزیابی موفق بیرون می آیند. افرادی که در این ارزیابی رد می شوند هم تحت شرایطی احتمال پذیرش دارند.
تحت طبقه بندی کارگران ماهر کبک ( Quebec Skilled Worker Class ) و یا طبقه بندی کاندیدهای ایالتی ( Provincial Nominee Class )، متقضیان می توانند اقامت دائم اخذ کنند؛ البته بر اساس قوانین و معیار های کبک و سایر ایالات.
طبقه ی سرمایه گذار ( The Investor Class )، مخصوص متقاضیانی است که توانایی خود را ثابت کرده و تجربه ی مدیریتی و دارایی خالص زیادی داشته باشند. پذیرش این افراد مشروط به این است که متعد شوند مبلغ 800 هزار دلار را داخل یکی از صندوق های سپرده ی دولتی، بدون دریافت سود سرمایه گذاری کنند. البته در 11 فوریه 2014، دولت کانادا پایان برنامه ی مهاجرتی طبقه ی سرمایه گذار را اعلام کرد. امروزه این برنامه تنها در ایالت کبک قابل اجراست.
یک متقاضی موفق تحت برنامه ی طبقه ی سرمایه گذار کبک، کسی است که:
– از 5 سال گذشته، 2 سال را صاحب یک بنگاه بوده باشد و یا پست مدیریتی بالا در کمپانی های خصوصی یا دولتی داشته باشد.
– ارزش خالص دارایی های او حداقل 1 میلیون و 600 هزار دلار کانادا باشد.
– معتهد شود که مبلغ 800 هزار دلار را در یکی از صندوق های سپرده ی دولتی بدون سود، به مدت 5 سال سرمایه گذاری کند.
هم چنین متقاضیان می توانند مبلغ 180 تا 220 هزار دلار را در یک پروژه ی دولتی مورد تایید برای 5 سال سرمایه گذاری کنند.
طبقه ی موسسان شرکت ( The Entrepreneur Class )، نیز بر اساس تجربه ی کاری افراد و ارزش خالص دارایی های شخصی آن هاست. پذیرش در این طبقه، مشروط به سرمایه گذاری و فعالیت مدیریتی در یکی از بنگاه های فعال کاناداست که از لحاظ اقتصادی فعال بوده و استخدام نیرو داشته باشد.
موسسان همچنین می توانند زیر نظر طبقه ی موسسان کبک یا برنامه ی کاندید های ایالتی درخواست اقامت دهند.
یک متقاضی موفق تحت این برنامه شخصی است که:
– از پنج سال گذشته، دو سال را به مدیریت یا کنترل یک بنگاه اقتصادی گذرانده باشد.
– ارزش خالص دارایی های وی 300 هزار دلار باشد.
– متعهد به اداره ی یک بنگاه کانادایی شده و مدیریت فعال در آن داشته باشد که حداقل یک شغل تمام وقت را برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا ایجاد کند.
شرط فوق، باید در طول یک سال کامل از سه سال گذشته اتفاق بیفتد؛ درست بعد از روزی که متقاضی اقامت دائم اخذ کرده است.
طبقه بندی خود اشتغالی ( The Self-Employed Class )، مخصوص افرادیست که تمایل دارند کسب و کار خود را داشته باشند و یک تاثیر ارزشمند فرهنگی، هنری یا ورزشی بر کانادا داشته باشند. یا اینکه کسب و کار خود را از طریق خرید و مدیریت یک مرزعه شروع کنند.
متقاضی موفق تحت این برنامه، شخصی است که در 5 سال گذشته، حداقل 2 سال تجربه ی کاری در زمینه ی فرهنگی یا ورزشی داشته باشد؛ در حقیقت باید در سطح جهانی، فعالیت فرهنگی ورزشی کرده باشد یا سابقه ی مدیریت مزرعه را دارا باشد. برای اخذ شرایط، متقاضی باید سطح مناسبی از دارایی را داشته باشد؛ البته نه به اندازه ی یک موسس شرکت. بلکه به اندازه ای که بتواند شغل خود را آغاز کرده و تاثیر مثبتی بر اقتصاد کانادا بگذارد و شرایط یک مقیم دائم را اخذ کند.

اگر کبک مقصد متقاضی تعیین شود، شرایط چگونه می شود؟

مطابق مفاد توافق نامه ی کبک / کانادا، قانون مهاجرت و حمایت از پناهنگان و قانون احترام به اتباع خارجی، استانداری کبک، تنها استانداری در کاناداست که توافق نامه ای را با هدف تسهیل در اجرای سیاست ها و برنامه های مهاجرتی افراد خارجی برای آمدن به ایالت را منعقد کرده است.
با این حال، مقامات مهاجرتی و شهروندی، همچنان صلاحیت صدور ویزا یا تصمیم درباره ی عدم پذیرش پزشکی و کیفری را دارند.
متقضیانی که اقامت خود را دریافت کرده و مایل به زندگی در کبک هستند، تشویق می شوند که مدارک خود را برای یک نمایندگی کبک، خارج از خود ایالت ارسال کنند. به محضی که پرونده ی شما تایید شد، دفتر ویزا برنامه های مناسب شما را بازبینی می کند.

ویزای اقامت دائم، چگونه به شما برای مهاجرت موقت به ایالات متحده کمک می کند؟

شهروندان کشورهای لیستی به نام لیست A ( برای مهاجرت به آمریکا نیاز به ویزا ندارند )، باید مدارک خود را برای یکی از کنسولگری های آمریکا ارسال کنند. این کار 100 دلار هزینه دارد. متقاضیان، به ترتیب زمان ارسال مدارک، احتمالا نیاز به انجام مصاحبه هم خواهند داشت؛ البته به غیر از کودکان زیر 16 سال، افراد بالای 60 سال و دیپلمات های سیاسی.
ویزا پس از صدور، بین 5 تا 10 سال اعتبار خواهد داشت. مهاجران مقیم کانادا که پاسپورت یکی از کشور های لیست B را دارند، برای سفر به کانادا نیازی به ویزا ندارند؛ زیرا کشور های آن ها با آمریکا توافق نامه ای عقد کرده است.   

ساکنان دائمی چه کارهایی را می‌توانند انجام دهند و چه کارهایی را نمی‌توانند؟

اگر مقیم کانادا باشید:
– به منافع اجتماعی دسترسی داشته خواهید داشت؛ مانند مراقبت‌های بهداشت و سلامت
– دسترسی به کار، زندگی و تحصیل در هر کجای کانادا خواهید داشت.
– به حمایتهایی که توسط قوانین کانادا ارائه می‌شود، دسترسی دارید.
– می‌توانید درخواست تابعیت کانادا را بدهید.
اگر مقیم دائم باشید، نمی‌توانید:
– رأی بدهید یا برای تصدی منصب‌های مهم نامزد شوید.
– شغلی داشته باشید که از سطح امنیتی بالایی برخوردار باشد

چگونه می‌توان برای اقامت دائم (PR) به عنوان یک فرد بازنشسته درخواست کرد؟

اگر قصد بازنشستگی در کانادا را دارید، باید برای اقامت دائم اقدام کنید. در این راستا دولت کانادا توانایی شما را در حمایت از خود در دوران بازنشستگی بررسی می‌کند.
موارد زیر راه‌هایی برای بهبود نمره شما در مصاحبه اقامت دائم می‌باشند:
– انگلیسی یا فرانسوی را روان صحبت کنید.
– دارای مدرک دانشگاهی باشید.
– نشان دهید که پس انداز کافی برای حمایت از خود و خانواده دارید.
– همسری داشته باشید که دارای مدرک دانشگاهی باشد.
– مایل به سرمایه گذاری در مشاغل کانادایی باشید.
این موارد روش‌هایی برای بهبود شانس شما برای درخواست موفق به عنوان متقاضی بازنشسته هستند.

چگونه می‌توان اقامت دائم (PR) برای یک خانواده در کانادا کسب کرد؟

شما می‌توانید از یک حامی مالی کمک بگیرید و یا خودتان یک حامی مالی بشوید. برای حامی مالی شدن باید تعدادی از نیازمندی‌ها را برآورده کنید.

چگونه در صورت ازدواج با یک کانادایی، شهروند کانادایی شویم؟

اگر با یک فرد کانادایی ازدواج کنید، فوراً تابعیت کانادا را بدست نخواهید آورد. موارد مختلفی وجود دارد که باید برای آن‌ها واجد شرایط باشید،  این موارد عبارتند از:
– توانایی‌های زبان
– تشکیل پرونده مالیات بر درآمد
– وضعیت اقامت دائم
– چه مدت در کانادا زندگی کرده‌اید
– دانش شما در مورد کانادا
– ممنوعیتها
– توانایی‌های زبان
شما باید یکی از دو زبان فرانسه یا انگلیسی را بلد باشید. شما باید بتوانید:
– گرامر، ساختار و مراحل اساسی را درک کنید.
از واژگان و اصطلاحات عادی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنید.
در مورد موضوعات روزمره با دیگران صحبت کنید.
دستورالعمل‌ها و سوالات اساسی را درک کنید.
این مهارت‌های زبانی در صورتی نیاز هستند که شما بین 18 تا 55 سال سن داشته باشید.
– تشکیل پرونده مالیات بر درآمد
اگر می خواهید شهروند کانادا شوید، باید طبق قانون، مالیات بر درآمد را پرداخت کنید. اگر این قانون در مورد شما صدق کند، باید وظایف خود را برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد در چهار سال، به طور معمول 6 سال قبل از درخواست تابعیت، انجام دهید.
– وضعیت اقامت دائم
اگر مایل به درخواست تابعیت هستید، ابتدا باید اقامت دائم داشته باشید. این وضعیت اقامت دائم (PR) نباید:
– تحت ظن تقلب در مهاجرت قرار بگیرد.
– چه مدت در کانادا زندگی کرده‌اید.
شما باید حداقل1460 روز، 6 سال قبل از اولین درخواست تابعیت، مقیم دائم کانادا باشید. توجه داشته باشید اگر زیر 18 سال سن داشته باشید نیازی به نگرانی در مورد دوره 1460 روزه نخواهید داشت.
– چقدر خوب کانادا را می‌شناسید.
برای درخواست تابعیت کانادا، باید در مورد کانادایی بدانید:
– نمادها
– نهادها
– تاریخ
– ارزش‌های کاناد
– حقوق شهروندی
– مسئولیت‌ها و امتیازات
شما لازم است آین ازمون را:
– به فرانسوی یا انگلیسی پاسخ دهید.به سؤالات راهنمای مطالعه Discover Canada پاسخ دهید.
– با استفاده از آزمون کتبی پاسخ دهید، مگر اینکه آزمون را به طور شفاهی با یک افسر تابعیت انجام دهید.
– اگر بین 19 تا 55 سال دارید، باید این آزمون را بدهید.
توجه: هرکسی که در این گروه های سنی قرار نمی‌گیرد ، مجبور نیست این تست‌ها را انجام دهد.
– ممنوعیتهای خاص
اگر شرایط زیر را دارا باشید نمی‌توانید برای شهروندی درخواست دهید:
– در داخل یا خارج از کانادا مرتکب جرم شده‌اید.
– در حال گذراندن دوره محکومیت در خارج از کانادا هستید.
– توسط کانادا به جرم قابل مجازات متهم شده‌اید.
– در کشور دیگری که کانادا نیست متهم به تخلف هستید.
– در طی چهار سال پیش از درخواست تابعیت محکوم شده‌اید.
توجه: هر زمان سپری شده برای دوران محکومیت جزو زمان‌های سپری شده در کانادا محاسبه نمی‌شود.

کارت اقامت دائم چیست؟

کارت اقامت دائم نشان می‌دهد که شما مقیم دائم (PR) کانادا هستید. این کارت هنگام مسافرت بین کشورها استفاده می‌شود و در صورت بازگشت به کشور مورد نیاز است. اگر هنگام مسافرت کارت PR ندارید یا آن را گم کرده‌اید، به یک سند مسافرتی دائمی نیاز دارید. (این سند فقط برای یک ورود قابل استفاده است)
توجه: اگر کارت اقامت دائم شما منقضی شود، اقامت دائم خود را از دست نمی‌دهید.

فرزند من در دانشگاه تورنتو تحصیل می کند، آیا می تواند قبل از اتمام دوره تحصیل خود برای اقامت دائم درخواست دهد؟

در صورت داشتن تجربه کار کانادایی یا تجربه کار خارج از کانادا، داشتن جاب آفر یا به حد نصاب رسیدن امتیاز برای برنامه فدرال اسکیل ورکر، بله. در غیر این صورت، باید ادامه تحصیل بدهد.

3 دیدگاه برای “اقامت کانادا

  سلام ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون?
  کسی که از طریق برنامه استانی اقدام میکنه مثلا نیوفاندلند و یا ساسکاچوان،آیا اقامت کل کانادارو داره یا مجبوره تا همیشه در همین استان زندگی و کار کنه؟ بعد از چه مدتی و در چه صورت میتونه محل اقامتش رو در کانادا عوض کنه؟

  با سلام ممنون از همراهی شما.
  کسی که از روش های استانی برای گرفتن اقامت استفاده میکند (مثلا جاب آفر استانی) موظف هست که تا گرفتن PR در استان مربوطه اقامت داشته باشد و تغییر محل زندگی میتواند برای پرونده اقامتی مشکل ساز باشد.اما بعد از گرفتن PR لزومی به ماندن در آن استان نیست و متقاضی میتواند سایر استان ها را برای اقامت نیز انتخاب کند.زمان گرفتن کارت PR با توجه به نوع برنامه اقامتی میتواند از چند ماه تا چند سال متغییر باشد.
  برای اطلاعات بیشتر می توانید وقت مشاوره رزرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.