پرچم کانادا

پرچم کانادا

پرچم‌های کشورهای مختلف معانی خاص خود را دارند و هر کدام تاریخ و خاطرات و رویدادهای ملی را در خود زنده نگه داشته‌اند. پرچم کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. جالب است بدانید، پرچم قرمز رنگ کشور کانادا با نقش برگ افرای قرمز درون مربعی سفید، از همان ابتدا به این شکل نبود و رویدادها و افراد زیادی در شکل‌گیری نماد این پرچم نقش داشتند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه شکل‌گیری پرچم کانادا بدانید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با تراست همراه باشید.

آشنایی با نماد پرچم کانادا

امروزه همه مردم در سراسر جهان پرچم ملی کانادا را با برگ قرمز درخت افرا می‌شناسند. رنگ پرچم کانادا قرمز و برگ افرای قرمز درون مربعی سفید قرار دارد. استفاده از رنگ قرمز در پرچم کانادا به عنوان نمادی از نبرد ویمی‌ریج در ویمی فرانسه است. برگ درخت افرا از قرن هجدهم به عنوان نماد طبیعت و محیط زیست کشور کانادا وارد پرچم این کشور شد. علاوه بر این خوب است بدانید، این پرچم به زبان فرانسوی (L’Unifolié) برگ افرا خوانده می‌شود. به این ترتیب رنگ‌های قرمز و سفید به عنوان رنگ‌های رسمی کانادا تعیین شدند.

 اما آیا کشور کانادا همیشه پرچمی با برگ افرای قرمز و سفید است؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید که این پرچم نسبتاً جدید است و دارای تاریخچه‌ی پر ماجرایی است! در واقع پرچم کانادا با مشخصات امروزی قدمت چندانی ندارد و فقط از سال 1965 تا کنون به عنوان پرچم رسمی کانادا، جایگزین پرچم اتحاد بریتانیا شده است. قبل از سال 1965، هنگام نیاز به پرچمی مستقل برای این کشور، نسخه‌‌ای از پرچم اتحاد بر روی زمینه‌ی قرمز، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بیشتر بخوانید: حقایق جالب در مورد کانادا ، تاریخچه کشور کانادا

تاریخچه پرچم کانادا

تاریخچه پرچم کانادا

در حالی که تلاش‌ها برای دستیابی به پرچمی ملی برای کانادا به اواخر قرن نوزدهم و اوایل بیستم بر می‌گردد، پرچمی که امروزه می‌بینید از تحولات عمده اجتماعی در دهه‌های 1950 و 1960 در نزدیک به صدمین سالگرد کنفدراسیون در  سال 1965 شکل گرفت و جایگزین پرچم اتحاد شد. در واقع قبل از به تصویب رسیدن پرچم ملی کانادا، چندین پرچم مختلف در این کشور مورد استفاده قرار گرفت. از روزهای اول حضور اروپا در خاک کانادا، پرچم هایی از سرزمین‌های اصلی اروپا مانند فرانسه معرف پرچم این کشور بودند.

اما نخست ‌وزیر کانادا، لستر بولز پیرسون در سال ۱۹۶۴، کمیته ‌ای را برای حل و فصل این مسئله به راه انداخت و به طور جدی برای تغییر پرچم کشور تلاش کرد. سرانجام دکتر جرج استنلی و جان ماتسون با الهام از پرچم کالج نظامی سلطنتی کانادا طراح برگ افرای این پرچم را به پایان رساندند. یکی از دلایل پیشنهاد طرح برگ درخت افرا برای پرچم ملی کانادا، امکان روئت آن از فواصل دور بود.

درباره نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، بخوانید.

طراحی پرچم ملی کانادا

همزمان که نخست وزیر کانادا و آقای لستر بولز پیرسون در سال 1964، خواستار اولویت بخشی به ایجاد پرچمی جدید برای این کشور شدند، هزاران طرح پیشنهادی به کمیته ویژه پرچم کانادا ارسال شد که در نهایت از میان آن‌ها سه طرح انتخاب شدند:

طرح اول با سه برگ افرای قرمز در وسط و دو نوار آبی در طرفین (معروف به Pearson Pennant)

طرح دوم با یک برگ افرای قرمز در مربعی سفید و دو نوار قرمز در طرفین

طرح سوم با نماد پرچم بریتانیا و سه نماد گل زنبق

سرانجام با انتخاب طرح دوم در 28 ژانویه 1965، ملکه الیزابت دوم پرچم ملی کانادا را رسما معرفی کرد و از تاریخ 15 فوریه 1965، مورد استفاده قرار گرفت. شایان ذکر است کشور کانادا فقط دو سال تا جشن یکصدمین سال خود فاصله داشت که پرچم برگ افرا به عنوان پرچم رسمی این کشور انتخاب شد.

نکا‌ت مهم در طراحی پرچم کانادا

نکا‌ت مهم در طراحی پرچم کانادا

طول پرچم ملی کانادا دو برابر عرض آن است که هر کدام  از دو قسمت قرمز رنگ در دو طرف پرچم که به اندازه نیمی از مربع سفید هستند و برگ افرا نیز درست در مرکز قسمت سفید رنگ پرچم قرار دارد. ابعاد پرچم کانادا کاملا خاص است و هیچ پرچم‌ دیگری در دنیا به این ابعاد وجود ندارد. یکی از نکات مهم در طراحی پرچم کانادا، توجه به تعداد نوک برگ افرا در وسط پرچم است.

تصویر برگ افرا را ژاک سیتن کرای طراحی کرد. با این حال، با توجه به ادعای جک کوک، یازده گوشه‌ی برگ افرا الهام گرفته از فروشگاه صنایع دستی کانادا در اتاوا بوده است. به این ترتیب برگ افرا در این پرچم دارای 11 نوک است. طوری که طی سال‌ها با همه‌ی طراحی‌های صورت گرفته از این پرچم، 11 نوک برگ افرا دست نخورده باقی مانده است.

شایان ذکر است برخی مردم به غلط تصور می‌کنند که 11 نوک برگ افرا نشانی از تعداد استان‌های کانادا (10) و دولت مرکزی (1) است. اما در واقع این 11 نوک برگ، صرفا به شکل طبیعی برگ درخت افرا اشاره دارد و هیچ معنای خاصی ندارد. همچنین در کشور کانادا هر استان و قلمرو پرچم خود را دارد. این پرچم سمبل کانادا و پرچم ملی کاناداست.

برگ افرا در پرچم کانادا

در حالی که طراحی پرچم کانادا جدید است اما برگ افرا در این پرچم نماد آشنایی است که سابقه استفاده طولانی مدت در کانادا دارد. برگ افرا در قرن نوزدهم به عنوان نمادی از هویت کانادایی ظهور کرد و در همه جای فرهنگ کانادا نظیر کتاب‌ها، آهنگ‌ها، سکه‌ها، نشان‌ها، آگهی‌ها و بسیاری موارد دیگر وجود داشت. علاوه بر این بومیان کانادا، برگ افرا را به عنوان نماد هویتی خود پذیرفته بودند.

در طول جنگ جهانی اول نیز برگ افرا به عنوان نشان کلاه سربازان کانادا استفاده می‌شد. برگ افرا همچنین بر روی بسیاری از سنگ قبرهای زنان و مردان کانادایی که در طول دو جنگ جهانی جان خود را از دست دادند، حک شده است. از نظر بسیاری از مردم کانادا، برگ افرا نمادی مشترک از غرور، شجاعت و وفاداری در این کشور است. بنابراین طراحی پرچم جدید برای اولین بار در تاریخ ۱3 فوریه ۱۹۶۵، رونمایی شد و با تایید 15 نفر از اعضای این کمیته دو روز بعد یعنی در تاریخ 15 فوریه بر فراز پارلمان برافراشته گردید و تا به امروز نیز به عنوان پرچم رسمی کانادا با افتخار به اهتزاز درآمده است.

علاوه بر این پرچم ‌های مختلفی مانند پرچم مقامات کانادایی، نهادهای دولتی و همینطور نیروهای نظامی از این پرچم الگوبرداری کردند و بسیاری از آن‌ها دارای نشان برگ افرا هستند. البته پرچم اتحاد نیز همچنان در کانادا به عنوان پرچم رسمی شناخته می‌شود و در پرچم‌های استان‌هایی مانند بریتیش کلمبیا، آنتاریو و مانیتوبا قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: فرهنگ مردم کانادا

بیانیه پرچم ملی کانادا

بعد از به تصویب رسیدن قطعنامه پرچم جدید در مجلس کانادا، طرح مذکور سرانجام با امضای ملکه کانادا به ‌طور کاملا رسمی به تصویب رسید. این قطعنامه و امضاها به شکل سندی روشن با خوشنویسی ایوان دیسمن و تصاویر آرم‌ شناسی بر روی پوست گوساله با استفاده از تیغ جوجه تیغی و با جوهر سیاه و سفید ثبت شد. تصاویر آرم ‌شناسی موجود در این سند نیز از رنگ حل شده با آب و آمیخته با عسل و صمغ و همینطور با رنگ طلایی گواش کشیده و در نهایت با مهر بزرگ کانادا بر روی روبان ابریشمی ممهور شده است.

ابتدا، خوشنویس با دقت خاصی پوست گوساله را امضا و سپس امضاهای رسمی ملکه الیزابت دوم، نخست ‌وزیر لستر بولز پیرسون و دادستان کل کشور گای فاوریو نیز بر روی آن منقوش کرد. سند فوق با توجه به تغییراتی که در اثر حمل و نقل به بریتانیا برای امضای ملکه و همینطور حمل و نقل به کارائیب برای امضای گای فاوریو پیدا کرد، در سال ۱۹۹۰ مرمت و هم ‌اکنون در دما و رطوبت مناسب محفوظ مانده است.

 روز ملی پرچم کانادا

روز 15 فوریه سال 1996، در تقویم کانادا به عنوان روز پرچم ملی کانادا نام گرفت و از آن زمان تا به امروز هر ساله بزرگداشت روز پرچم ملی کانادا در این کشور برگزار می‌شود.

 روز ملی پرچم کانادا

بزرگترین پرچم کانادا

بزرگترین پرچم کانادا در شهر همیلتون و در جریان بازی فوتبال بین تیم‌های تایگر کَتس و آرگونوت‌ها در سال 2009، رونمایی شد. این پرچم با 38 متر عرض و 76 متر طول، به حداقل 80 نفر برای حمل آن در زمین بازی نیاز داشت.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

نماد کشور کانادا چیست؟

در طول تاریخ، برگ افرا به عنوان نماد کشور کانادا اهمیت داشته و امروزه نیز شناخته شده ترین سمبل این کشور محسوب می شود.

رنگ های رسمی پرچم کانادا کدام اند؟

رنگ‌ های قرمز و سفید به عنوان رنگ‌ های رسمی پرچم کانادا تعیین شده اند.

بزرگداشت پرچم ملی کانادا کی است؟

روز 15 فوریه در تقویم کانادا به عنوان روز پرچم ملی کانادا نام گرفته است و هر ساله بزرگداشت روز پرچم ملی کانادا در این تاریخ در کشور کانادا برگزار می‌شود.

چه کسانی در طراحی پرچم کانادا نقش داشتند؟

دکتر جورج استنلی و جان ماتسون با الهام از پرچم کالج نظامی سلطنتی کانادا طراحی برگ افرای این پرچم را انجام دادند و سرانجام ملکه الیزابت دوم پرچم ملی کانادا را رسما معرفی کرد و از تاریخ 15 فوریه 1965، مورد استفاده قرار گرفت.

طرح پرچم ملی کانادا چیست؟

یک برگ افرای قرمز در مربعی سفید و دو نوار قرمز در طرفین آن. طول پرچم ملی کانادا دو برابر عرض آن است و دو قسمت قرمز رنگ در دو طرف پرچم که هر کدام به اندازه نیمی از مربع سفید هستند قرار دارد. برگ افرا نیز درست در مرکز قسمت سفید رنگ پرچم می باشد.

برگ افرا در وسط پرچم کانادا چند گوشه دارد و معنی آن چیست؟

برگ افرا در پرچم کانادا 11 گوشه دارد که صرفا به شکل طبیعی برگ درخت افرا اشاره دارد و هیچ معنای خاصی ندارد.

ابعاد بزرگترین پرچم کانادا که تاکنون ساخته شده چقدر است؟

بزرگترین پرچم کانادا در شهر همیلتون و در جریان بازی فوتبال بین تیم‌های تایگر کَتس و آرگونوت‌ها در سال 2009، رونمایی شد. این پرچم با 38 متر عرض و 76 متر طول، به حداقل 80 نفر برای حمل آن در زمین بازی نیاز داشت.

چه زمانی پرچم کانادا برای اولین بار در پارلمان هیل برافراشته شد؟

در ظهر 15 فوریه 1965، پرچم برگ افرا قرمز و سفید کانادا برای اولین بار در پارلمان هیل برافراشته شد.

معنی برگ افرا روی پرچم کانادا چیست؟

برگ افرا بیش از 300 سال است که سمبل کشور کانادا است و از آن برای نماد کانادا، سرزمین و مردم این کشور استفاده می شود. برگ افرا همچنین به عنوان نماد طبیعت و محیط زیست کشور کانادا نیز شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید