نخست وزیر کانادا

نخست وزیر کانادا

کشور کانادا یک کشور پهناور و بسیار پیشرفته می‌باشد. این کشور واقع در آمریکای شمالی است. کشور کانادا از مشرق به اقیانوس اطلس و از سمت غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می‌شود. نخست وزیر کانادا جاستین ترودو می‌باشد. این مرد یک سیاستمدار بسیار دلسوز و باتدبیر است. وی بیست و سومین نخست وزیر کانادا می‌باشد. جاستین ترودو 49 ساله و در چندین دانشگاه آموزش دیده است.

بیوگرافی نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو متولد 25 دسامبر سال 1971 می‌باشد. به عبارتی وی در سال 1350 هجری شمسی متولد شده است. نخست وزیر کانادا در سال 2005 با سوفی گروگو ازدواج کرده است. او صاحب دو فرزند پسر و یک فرزند دختر می‌باشد. لازم به ذکر است که بگوییم نخست وزیر کانادا عضو حزب لیبرال است؛ و مسیحی می‌باشد. وی از دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک گیل فارغ‌التحصیل شده است. وی قبل از این که سیاستمدار شود یک معلم و استاد دانشگاه بوده است.

نخست وزیر کانادا کیست

بیست و سومین نخست وزیر کانادا که جاستین ترودو می‌باشد یک چشم‌انداز بسیار عالی به این کشور دارد. او کشور کانادا را به‌گونه‌ای اداره کرده است که همواره همه‌ی افراد یک فرصت واقعی و منصفانه برای موفقیت داشته باشند. تجربیات وی به عنوان معلم، پدر، رهبر و مدافع جوانان باعث شده تا ساکنین کانادا نسبت به وی علاقه‌مند باشند.

جاستین ترودو به این دلیل که بتواند تغییری محسوس و عالی برای کانادایی‌ها ایجاد کند وارد سیاست شد. ترودو به عنوان نخست وزیر، رهبر دولتی است که برای پیشرفت روز افزون کانادا سخت تلاش می‌کند. تیم او در مبارزه با تغییرات آب و هوای کانادا، ایجاد مشاغل خوب در طبقه متوسط، مقرون به صرفه‌تر کردن زندگی، ایمن نگه داشتن جوامع کانادا و پیشبرد آشتی با مردم بومی متمرکز شده است.

همچنین بخوانید: سیستم سیاسی در کانادا

ترودو کانادا

ترودو کانادا

جاستین ترودو از سال 2008 فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد و در سال‌های 2011، 2015 و 2019 نیز به عنوان عضوی از مجلس عوام کانادا انتخاب شد. وی در سال 2013 رهبر حزب لیبرال (رهبر آزادی خواهان) شد.

شما می توانید برای اطلاع بیشتر از حزب لیبرال به این لینک مراجعه کنید.

نخست وزیر کانادا در جشن نوروزی

جاستین ترودو یک شخص آزادی‌خواه می‌باشد و خواهان فرصتی برابر برای تمامی افراد است. او نوروز 1398 در جشن عید نوروز ایرانیان کانادا شرکت کرد. وی به زبان فارسی عید نوروز را به همه مردم ایران و ایرانیان ساکن کانادا تبریک گفت. جاستین ترودو در این جشن با افراد زیادی عکس‌های سلفی گرفت و مردم را بیش از گذشته به خود علاقه‌مند کرد. ویدئوهای این جشن را می‌توانید در این سایت مشاهده کنید.

همچنین وی در سال جدید یعنی آغاز سال 1400 بار دیگر عید نوروز را به ‌تمامی ایرانیان، مردم افغانستان، کردها، زرتشتیان و… تبریک گفت. وی در ادامه صحبت‌هایش خاطر نشان کرد که سال گذشته و سال جدید به دلیل وجود ویروس کرونا بسیار متفاوت‌تر از قبل می‌باشد. همچنین او به خانواده‌های که عزیزان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند تسلیت گفت و برایشان آرزوی آرامش کرد.

درباره مهاجرت به کانادا در کرونا، مزایای زندگی در کانادا و معایب زندگی در کانادا بخوانید.

نخست وزیر کانادا و خرید واکسن فایزر

جاستین ترودو در یکی از نشست های خبری اعلام کرد که دولت کانادا قصد دارد 20 میلیون دوز دیگر از واکسن فایزر را خریداری کند. او در ادامه گفت: قبلاً 40 میلیون دوز از واکسن فایزر را خریده است و اکنون 20 میلیون دوز دیگر را سفارش داده است. می‌توان نتیجه گرفت دولت کانادا درمجموع 80 میلیون دوز واکسن فایزر از آمریکا خریداری کرده است. این مقدار از واکسن به‌اندازه‌ای است که می‌توان تمام مردم کانادا را در سال 2021 واکسینه و ایمن کند. نخست وزیر کانادا اعلام کرد این 20 میلیون دوز در ماه آوریل به کانادا تحویل داده می‌شود.

 جاستین ترودو در هفته داوطلب به کلیه افرادی که وقت خود را جهت تهیه غذا، بخش آتش‌نشانی و کلیه داوطلبانی که در اردوی ملی کوید 19 داوطلبانه شرکت کرده اند تبریک گفت. جاستین ترودو در هفته داوطلب از آن دسته از افرادی که قصد بازگشت از این کمپین حمایت را دارند به خاطر فداکاری هایشان تقدیر و تشکر کرد. به اعتقاد او این گونه افراد کشور را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کرده اند.

نخست وزیر کانادا خوشتیپ ترین دیپلمات جهان

نخست وزیر کانادا خوشتیپ ترین دیپلمات جهان

جاستین ترودو گوی خوش‌تیپ‌ترین دیپلمات را ربود. هرساله بعد از پایان سال میلادی خوش‌لباس‌ترین سیاست‌مدار انتخاب می‌شود. وی در سال 2016 خوش‌لباس‌ترین و خوش‌تیپ‌ترین سیاست‌مدار در سال 2016 شد. وی زمانی که 44 سال سن داشت با یک کت‌وشلوار سورمه‌ای که به تن داشت و در نیویورک سخنرانی کرد عنوان خوش‌تیپ‌ترین مرد دیپلمات 2016 را برای خود رقم زد.

آقای ترودو که برای شرکت در کنفرانس جوایز کاتالیس به نیویورک رفته بود با کت‌وشلوار سورمه‌ای‌اش که گویی از مجله مد انتخاب‌شده بود بر روی فرش آبی قدم گذاشت و تحسین بسیاری از افراد را هم به دنبال داشت. کنفرانس جوایز کاتالیس هرساله کارشناسان را از سراسر جهان برای گفتگو درباره رهبری فراگیر و دیگر عوامل مربوط به زنان گرد هم می‌آورد. در این گردهمایی از جاستین ترودو و فعالیت‌هایش درباره احقاق حقوق زنان تقدیر شد. شما می توانید ویدئوی این خبر را در این لینک مشاهده کنید.

زندگی ‌نامه نخست وزیر کانادا

زمانی که ترودو شش‌ساله بود، والدینش از یکدیگر جدا شدند. مادرش، مارگارت نام داشت وی 29 سال از شوهرش کوچک‌تر بود. مارگارت دختر جیمز سینکلر نماینده حزب لیبرال بود. برای وی شایعاتی ساخته شد از جمله اینکه با ستاره‌های راک و افراد مشهور دیگر رابطه عاشقانه داشته است. ترودو و دو برادر کوچک‌ترش توسط پدری تنها پرورش یافتند که او نیز به مدت 15 سال کشورش را هدایت کرد (79- 1968؛ 1984- 1980).

ترودو پس از تحصیل در کالج ژان دو بریبوف، همان مدرسه خصوصی فرانسوی در مونترال که پدرش در آن تحصیل کرده بود، مدرک خود را کسب کرد. وی سپس به عنوان مربی اسنوبرد مشغول به کار شد. او مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه بریتیش کلمبیا به دست آورد پس از آن وی در ونکوور به تدریس ریاضیات دبیرستان فرانسه و دبستان پرداخت.

در سال 2000، در سن 28 سالگی، او در مراسم تشییع جنازه پدرش سخنرانی شیوا و مهیجی را ایراد کرد که او را دوباره در کانون توجهات ملی قرار داد. زندگینامه کامل وی در این لینک وجود دارد.

پس از بازگشت به کبک در سال 2002، ترودو شروع به تحصیل کرد و سپس تحصیلات مهندسی را در دانشگاه مونترال رها کرد. وی همچنین مدرک کارشناسی ارشد جغرافیای محیط زیست را در مک گیل دنبال کرد اما تکمیل نکرد. در این میان، او در یک ایستگاه رادیویی مونترال کار کرد و در آن زمان بازی‌های المپیک 2004 آتن را پوشش می‌داد، در مینی زنجیره تلویزیونی جنگ بزرگ که در سال 2007 ساخته شده بود نقش داشت و سخنگوی انجمن پارک‌ها و بیابان‌های کانادا بود.

همچنین درباره حقایق جالب در مورد کانادا و تاریخچه کشور کانادا بخوانید.

وعده‌ های نخست وزیر کانادا

از جمله وعده‌های انتخاباتی ترودو، تعهد برای تعیین کابینه متعادل جنسیتی بود که وی این کار را پیگیری کرد و 15 زن را به کابینه 30 عضوی خود وارد کرد. هنگامی که خبرنگاری از او پرسید که چرا این روش را اتخاذ کرده است، ترودو یک پاسخ قاطع و حقیقی داد وی گفت زیرا سال 2015 است؛ و در عصری کاملاً پیشرفته و اصولی قدم گذاشته‌ایم.

یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی ترودو، تعهد به جرم زدایی از ماری‌جوانای تفریحی بود. این سیاست بر اساس دو هدف اصلی بنا شده است: اولین مورد تمایل به حمایت از کودکان بود. ترودو در این رابطه بسیار مطالعه کرده بود او با تحقیق در ارتباط با 29 کشور متوجه شد جوانان به راحتی می‌توانند به این ماده مخدر دسترسی داشته باشند و این مورد را غیر قانونی عنوان کرد. دومین مورد این بود که وی تعهد داد تا از سود جرائم سازمان یافته از فروش ماری‌جوانای غیرقانونی جلوگیری کند.

از دیگر تعهدات وی این بود تا دریافت مالیات را از افرادی که در سطح متوسط جامعه قرار دارند کمتر کند و از افراد پر درآمد در جامعه مالیات بیشتری دریافت کند. اخبار بیشتر در ارتباط با وعده های نخست وزیر کانادا در این لینک قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: مالیات در کانادا ، درآمد در کانادا

همسر نخست وزیر کانادا

همسر نخست وزیر کانادا

نام همسر نخست وزیر کانادا سوفیا گرگور می‌باشد. وی فعال حقوق زنان است و در این امر بسیار فعالیت دارد. خانم سوفیا گرگور در سال 1975 در مونترال متولد شده است. به عبارتی وی 46 ساله است و از همسرش 3 سال کوچک‌تر است. خانم گرگور در شهر سین تل متولد شد و در سن چهار سالگی همراه با خانواده خودش به مونترال نقل مکان کرد.

دوست دوران کودکی وی میشل ترودو برادر کوچک‌تر جاستین ترودو بود. وی فارغ‌التحصیل از دانشگاه مونترال است. رشته تحصیلی وی هنر در ارتباطات می‌باشد. اولین شغل وی مجری‌گری در رادیو بود و در اتاق خبر مشغول به کار شد. او تا سال 2010 به عنوان خبرنگار و مجری در کبک مشغول به فعالیت بود.

وی در سال 2003 بعد از مدت‌ها در یک مجلس خیریه با جاستین ترودو ملاقات داشت و بعد از آن با یکدیگر رابطه برقرار کردند. این دو در سال 2005 در کلیسا سنت مادلین با یک دیگر ازدواج کردند.

ارتباط نخست وزیر کانادا با ایرانیان مقیم کانادا

ازآنجایی‌که جاستین ترودو یک شخص مدافع حقوق بشر است نسبت به تمامی افراد در کانادا منصفانه برخورد می‌کند. او در جشن‌ها و مراسمات مختلف ایرانیان در کانادا شرکت می‌کند و گاهی به زبان فارسی با آن‌ها صحبت می‌کند. جاستین ترودو همیشه در صحبت‌هایش از ایرانیان در کانادا دفاع کرده و سعی می‌کند عدالت را برای آن‌ها برقرار کند. تا آنجایی که کانادا برای ایرانیان مرکزی بسیار مهم برای سرمایه گذاری و رفاه در زندگی شده است.

درباره اقامت کانادا، مهاجرت به کانادا و آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا بخوانید.

دین و زبان نخست وزیر کانادا

دین نخست وزیر کانادا مسیحی است. البته کشور کانادا به کشور چند فرهنگی معروف می‌باشد. جاستین ترودو به چند فرهنگی بودن این کشور افتخار می‌کند. او در روز چند فرهنگی کانادا گفت: امروز در روز فرهنگ چند فرهنگی کانادا، من به کانادایی‌های سراسر کشور می‌پیوندم تا تنوع خود را جشن بگیرم و بار دیگر بر تعهد خود به عدالت، جنسیت و احترام متقابل تأکید کنم. روز چند فرهنگی کانادا فرصتی برای شناخت مشارکت‌های مهم است.

او تأکید کرد که تمامی افراد ساکن کانادا کمک کرده اند تا در زمینه‌های مختلف برای ساخت و شکل دادن به یک جامعه قوی‌تر، متنوع‌تر قدم برداریم و روز به روز باعث پیشرفت کشور بشویم. چند فرهنگی یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت کانادا و یکی از مؤلفه‌های حیاتی بافت ملی ماست. همه کانادایی‌ها صرف‌نظر از قومیت، مذهب، فرهنگ و زبان حق دارند به آنچه که هستند وفادار باشند و به عنوان دوست، همسایه و همكارشان در آرامش زندگی كنند.

او اعتقاد دارد مردم در سراسر کانادا و سراسر جهان صدای خود را بلند کرده اند و درخواست کرده اند که ما به نژاد پرستی سیستمی که در کشورها و نهادهای کانادا وجود دارد، بپردازیم. ما، دولت کانادا، برای خاتمه بخشیدن به آن باید با کانادایی‌های نژاد پرست و بومیان به طور معنی دار کار کنیم و بگوییم که نژاد پرستی در کانادا معنی ندارد و این موضوع را برای همیشه متوقف کنیم.

 او در ادامه افزود به نمایندگی از دولت کانادا، من از کانادایی‌ها دعوت می‌کنم تا در یکی از رویدادهای مجازی در سراسر کشور شرکت کنند و این تنوع را جشن بگیرند. من همچنین شما را تشویق می‌کنم که با همسایگان خود صحبت کنید و زمانی را برای شنیدن و یادگیری از کسی که تجربه زندگی متفاوتی داشته است اختصاص دهید. ما می‌توانیم با درک عمیق‌تر از اختلافاتی که باعث قوی‌تر شدن ما می‌شود، جامعه کامل‌تری بسازیم. اخبار این جشن در این سایت به اشتراک گذاشته شده است.

درباره فرهنگ مردم کانادا و زبان کانادا بیشتر بخوانید.

سلفی های نخست وزیر کانادا

سلفی های نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو فردی بسیار مردمی می‌باشد و وی پس از آنکه در انتخابات دوباره پیروز شد به متروهای کانادا رفت و با هوادارن خودش عکس‌های سلفی انداخت. او در سوپرمارکت‌های ایرانی نیز حضور پیدا می‌کند و با مردم در آن سوپر مارکت عکس‌های سلفی بسیار زیبایی با ایرانیان مقیم کانادا می‌اندازد. او با کودکان ایرانی بسیار خوش‌رفتار است و آن‌ها را هیچ‌گاه جدا از کودکان کانادایی نمی‌داند. قطعاً این رفتار به‌ دور از تکبر جاستین ترودو باعث افزایش محبوبیت اش بین مردم شده است.

ویدئوهای این خبر در این سایت برای شما عزیزان قابل مشاهده می باشد.

طول دوره نخست وزیری در کانادا

نخست وزیران کانادا به نوعی با رضایت و اجازه علی حضرت فعالیت می‌کنند، بدین معنا نماینده ملکه در کانادا استعفای آن‌ها را می‌پذیرد یا آن‌ها را از سمت خود برکنار می‌کند. سر ویلفرید لوریر با 15 سال و 86 روز طولانی‌ترین رئیس نخست وزیر کانادا است. ویلیام لیون مکنزی کینگ با 21 سال و 154 روز طولانی‌ترین نخست وزیر است که به‌طور متوالی خدمت نمی‌کند و کوتاه‌ترین سیر چارلز توپر با 68 روز است.

قانون اساسی می‌گوید که هیچ دولتی بیش از پنج سال نمی‌تواند کار کند، اگرچه در سال 1914 به دلیل جنگ جهانی اول با 12 مجلس برای رابرت بوردن 5 سال و 10 ماه و 22 روز استثنا قائل شد. هیچ مانعی وجود ندارد نخست وزیران تا زمانی که بتوانند اعتماد مجلس عوام را کسب کنند می‌توانند، خدمت کنند؛ اما گاهی این جریان پیچیده می‌شود. به نوعی انتخابات باید هر چهار سال یک‌بار اجرا شود؛ اما اگر دولت رأی عدم اعتماد به مجلس عوام را از دست بدهد و فرماندار کل تصمیم بگیرد انتخابات جدید را زودتر تشکیل خواهد داد.

اکثر کشورهای دموکراتیک OECD که از سیستم‌های رأی‌گیری متناسب استفاده می کنند بسیار ناپایدار و کوتاه‌مدت هستند زیرا نه دولت و نه مخالف انگیزه زیادی برای همکاری طولانی‌مدت ندارند. در مقایسه با آلمان، نیوزیلند، نروژ، اسکاتلند یا ولز، سیاست‌های انتخاباتی کانادا بسیار ناپایدار هستند. به‌هرحال ویلیام لیون مکنزی پادشاه حزب لیبرال با طولانی‌ترین نخست‌وزیری کانادا بود. وی از 1921–1926، 1926–1930 و 1935–1948 به‌عنوان نخست وزیر فعالیت داشت.

وی در سال 1926 پس از، از دست دادن رأی عدم اعتماد، برای چند روز از قدرت برکنار شد، فرماندار کل رهبر وقت که با مکنزی مخالف بود، نخست وزیر پیشین آرتور میگن را برای تشکیل دولت دعوت کرد اما چند روز بعد از کار برکنار شد؛ و دوباره مکنزی به فعالیت پیشین خود ادامه داد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با نخست وزیران کانادا به این لینک مراجعه کنید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

حقوق دریافتی جاستین تردو چند دلار است و چگونه تأمین می‌شود؟

حقوق این نخست وزیر از طریق بودجه‌های مصوب مجلس تأمین می‌شود. وی بالغ بر 357 هزار دلار حقوق دریافت می‌کند.

نام پدر جاستین ترودو چه بوده است و چه شغلی داشته است؟

پیر ترودو نام پدر وی بوده است و قبلاً نیز به عنوان نخست وزیر کانادا فعالیت داشته است. پدر جاستین ترودو پانزدهمین نخست وزیر کانادا بوده است.

چه کسی طولانی‌ترین نخست وزیر کانادا بود؟

بر اساس این سیستم، نخست وزیر مکنزی کینگ باسابقه‌ترین نخست وزیر کانادا بود که در سه دوره غیر متوالی به مدت بیست و یک سال و صد و پنجاه و چهار روز منصب خود را حفظ کرد.

چه کسی بهترین نخست وزیر کانادا بود؟

ویلیام لیون مکنزی کینگ دارای بالاترین رتبه نخست وزیر بر اساس سه نتیجه کلی از Maclean است و همچنین طولانی ترین نخست وزیر کانادا است.

چه کسی جوان ترین نخست وزیر کانادا بود؟

جو کلارک جوانترین فردی که نخست وزیر شد، یک روز قبل از چهلمین سالگرد تولد خود بود. چارلز توپر در 74 سالگی و 304 روز پیرترین شخص نخست وزیر شد.

جاستین ترودو چند فرزند دارد؟

جاستین ترودو نخست وزیر فعلی کانادا صاحب یک دختر و دو پسر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید