بهداشت و درمان در کانادا

بهداشت و درمان در کانادا

مراقبت های بهداشتی کانادا

مراقبت های بهداشتی یک جنبه مهم برای برنامه ریزی زندگی شما در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی است. این اطلاعات شما را برای مدیریت سلامتی خود در طول مطالعات آماده می کند:

 • بیمه درمانی در کانادا
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • خدمات درمانی موجود
 • هزینه مراقبت های بهداشتی در کانادا
 • سوابق پزشکی و ایمن سازی شما
 • در مواقع اضطراری
 • خرید دارو در کانادا
 • مراقبت از سلامت روانی شما

همه چیز درباره بیمه خدمات درمانی کانادا

خدمات عمومی درمانی در کانادا

یکی از خدمات عمومی ارزنده دولت کانادا که در جهت رفاه و آسایش عمومی ارائه می‌گردد بهداشت و درمان است. در کانادا تقریبا هر سال 10 درصد از تولید خالص ملی صرف خدمات درمانی می‌شود. برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا در مورد برخورداری از خدمات درمانی در این کشور سوالات زیادی مطرح می‌شود. با توجه به متفاوت بودن برنامه هر یک از ایالات در پوشش درمانی مهاجرین، آگاهی نسبت به درمان و بهداشت و موضوعات مرتبط، برای هر متقاضی مهاجرت ضروری است. در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

همچنین درباره بیمه در کانادا و خدمات به تازه واردان کشور کانادا بخوانید.

خدمات درمانی در کانادا برای مهاجرین

مهاجرین تقریبا 3 ماه پس از ورود به کانادا کارت سلامت دریافت می‌کنند که با در دست داشتن آن از خدمات پزشکی رایگان برخوردار می‌شوند. برخی از آزمایشات پزشکی نیز با داشتن کارت سلامت به صورت رایگان انجام می‌شود. 

خدمات درمانی در بدو ورود به کانادا

 خدمات درمانی در بدو ورود به کانادا

مهاجرین در روزهای اول ورود به کانادا باید اقداماتی را جهت برخورداری از پوشش بیمه درمانی انجام بدهند. اگر به صورت خانوادگی به کانادا مهاجرت کرده‌اید باید برای هر شخص، کارت درمانی جداگانه تقاضا بدهید. فرم لازم جهت ثبت تقاضا را می‌توانید از اداره بیمه ایالتی که در آن اقامت دارید دریافت کنید. همچنین این فرم از مطب پزشکان داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها نیز قابل دریافت است. زمانی که به اداره بیمه برای دریافت کارت سلامت مراجعه می‌کنید باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • برگه IMM1000 یا IMM5292
 • کارت مهاجرت یا maple leaf card
 • پاسپورت یا مدرکی که ثابت کند شما ساکن آن ایالت هستید مانند گواهی‌نامه رانندگی، قرارداد اجاره خانه
 • ارائه کارت بیمه اجتماعی یا I.N البته در مواردی ارائه این مدرک ضروری است.

تا زمانی که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نگرفته باشید هزینه استفاده از خدمات پزشکی به صورت آزاد برای شما محاسبه می‌شود. در این صورت بابت استفاده از مشاوره پزشک خانواده باید 60 دلار و در صورت مراجعه به پزشک متخصص باید 100 دلار بپردازید.

به مهاجرین توصیه می‌شود که پرونده پزشکی خود را در صورت داشتن بیماری خاص به کانادا ببرند و بدین ترتیب در انجام هزینه آزمایشات و معاینه‌های مجدد صرفه‌جویی کنند. همچنین در صورتی که در کانادا قصد دارید پزشک خود را عوض کنید بهتر است از او تقاضا کنید تا پرونده پزشکی شما را برای پزشک جدید ارسال کند. 

شرایط بیمه درمانی در انتاریو

شرایط بیمه درمانی در انتاریو

در صورت اقامت در این استان‌ باید در زمان شروع پوشش بیمه باید 3 ماه در ایالات مذکور اقامت داشته باشید. در طول مدت سه ماه اول اقامت که دولت کانادا خدمات پوشش بیمه درمانی را در اختیار مهاجرین قرار نمی‌دهد باید با یک شرکت بیمه قرارداد منعقد کنید. شما می‌توانید با یکی از شرکت‌های زیر جهت بستن قرارداد تماس بگیرید:

 • Canada Life
 • Manulife Financial
 • Blue Cross Visitors to Canada Travel Insurance Plan

خدمات درمانی در ایالت آنتاریو با نام OHIP  شناخته می‌شود. پوشش بیمه درمانی در آنتاریو، هزینه ویزیت پزشک، دارو، اقامت در بیمارستان، درمان سرپایی و آمبولانس را در بر می‌گیرد. با ارائه کارت درمان ایالت انتاریو، تمامی هزینه‌های مذکور رایگان خواهد بود.

درباره بهداشت و درمان انتاریو بیشتر بخوانید.

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

پوشش بیمه درمانی کبک

یکی از امتیازات ایالت کبک کانادا برای مهاجرین این است که در اوایل حضور در این ایالت که هنوز از پوشش بیمه درمانی برخوردار نیستید بابت دارو مبلغ کمی از شما دریافت می‌شود اما هزینه ویزیت پزشک را باید به صورت آزاد پرداخت کنید.

 ساکنان در ایالت کبک که از شرایط لازم جهت دریافت خدمات درمانی در ایالت کبک برخوردار هستند می‌توانند برای استفاده از طرح بیمه درمانی در ایالت کبک که توسط برنامه بیمه درمانی کبک) مدیریت می شود، ثبت نام نمایند. برنامه خدمات درمانی در کبک با عنوان RAMQ شناخته می شود. مهاجران و ساکنان جدید در ایالت کبک باید برای  استفاده از حق بیمه جهت هزینه های درمانی خود در کانادا حداکثر سه ماه پس از تاریخ ثبت نام در لیست انتظار باشند.

پوشش بیمه درمانی بریتیش کلمبیا

بیمه درمانی که در ایالت بریتیش کلمبیا در اختیار شهروندان و مهاجرین قرار می‌گیرد تحت عنوان msp شناخته می‌شود. مهاجرین معمولا سه ماه پس از ورود به بریتیش کلمبیا از این بیمه برخوردار می‌شوند و کارت سلامت دریافت می‌کنند. جالب است بدانید که با در دست داشتن کارت بیمه سلامت این ایالت علاوه بر خدمات درمانی که در سایر ایالات ارائه می‌گردد شما از خدامات چشم‌پزشکی و جراحی دندان و دهان نیز به صورت رایگان برخوردار هستید.

بیشتر بخوانید: بهداشت و درمان بریتیش کلمبیا

خدمات بهداشت و درمان در ایالت آلبرتا

بیمه درمانی که در ایالت آلبرتا به ساکنین تعلق می‌گیرد با نام AHCIP  شناخته می‌شود. اگر مهاجر هستید و آلبرتا را برای زندگی در کانادا انتخاب نموده‌اید باید در همان روزهای اول ورود به آلبرتا برای برخورداری از بیمه سلامت، ثبت نام کنید. برای دریافت کارت سلامت باید مدارکی که ثابت کند شما در این ایالت ساکن هستید در زمان ثبت نام به همراه داشته باشید.

درباره بهداشت و درمان آلبرتا در تراست بیشتر بخوانید.

بهداشت و درمان ساسکاچوان

بهداشت و درمان ساسکاچوان

شهروندان و مهاجرین در ساسکاچوان نیز مانند سایر ایالت کانادا از کارت بهداشت و درمان برخوردار هستند. مهاجرین در ایالت ساسکاچوان باید در زمان ثبت نام برای دریافت کارت بهداشت، مدارکی را که نشان دهنده اقامت آن‌ها در ساسکاچوان باشد ارائه کنند.

بهداشت و درمان در مانیتوبا

مهاجرینی که مانیتوبا را برای زندگی در کانادا انتخاب کرده‌اند از زمان دریافت مجوز اقامت دائم در این کشور از خدمات درمانی رایگان البته با در دست داشتن کارت سلامت برخوردار می‌شوند. شما باید به محض دریافت مجوز مذکور، برای ثبت نام جهت دریافت کارت سلامت با همراه داشتن مدارک دال بر اقامت قانونی شما در کانادا و مانیتوبا اقدام کنید.

بیمه سلامت در کانادا

بسیاری از دانشجویان در بدو ورود به کانادا بابت بیمه درمان خود نگران هستند. اما به این دسته از هم‌وطنان باید گفت که بابت بیمه سلامت خود در مدت زمان اقامت در کانادا جای نگرانی نیست چون در دوره دانشجویی اگر هنوز موفق به دریافت مجوز اقامت دائم در کانادا نشده باشید این امکان برای شما وجود دارد تا با دریافت وام از بانک، نسبت به انعقاد قرارداد بیمه سلامت با  شرکت معتبر اقدام کنید.

معمولا در زمان ثبت نام در دانشگاه یکی از مدارکی که از شما درخواست می‌شود بیمه قرارداد بیمه سلامت است. شما در هر مقطع تحصیلی که از دانشگاه های کانادا پذیرش گرفته باشید باید مدرک مذکور را ارائه کنید. مراقب باشید که در رابطه با بستن قرارداد بیمه سلامت، سهل‌انگاری نکنید چرا که در صورت نیاز به استفاده از خدمات پزشکی مجبور به دریافت خدمات با هزینه آزاد می‌شوید و این امر می‌تواند نهایتا شما را با هزینه‌های بسیار زیادی مواجه کند.

بیمه مکمل در کانادا

بیمه مکمل در کانادا

در کانادا به ندرت برخی از آزمایش‌ها و داروهای درمانی، تحت پوشش بیمه دولتی قرار ندارند. به همین دلیل برخی از اشخاص برای دریافت بیمه تکمیلی اقدام می‌کنند. برای استفاده از بیمه تکمیلی باید با یک شرکت بیمه در کانادا قرارداد ببندید تا در صورت لزوم برای استفاده از خدمات درمانی مذکور، مجبور به پرداخت هزینه درمان به صورت آزاد نباشید.

ساز و کار بیمه درمانی کانادا

کانادا بیمه های درمانی مختلفی دارد که هر کدام توسط استان های متفاوتی ارائه میشود. در این صورت اگر بیمه درمانی استانی را بخرید کارت عضویتی در اختیارتان خواهد بود که فقط در همان منطقه قابل استفاده است.

شما به عنوان یک شهروند جدید باید مدت زمانی برای دریافت بیمه این کشور منتظر بمانید. این زمان متغیر است و هیچگاه بیشتر از 3 ماه نخواهد شد. پیشنهاد ما این است که از قبل درخواست بیمه را محض احتیاط داده باشید.

بیمه دولتی کانادا

بیمه دولتی سلامت، خدمات استانداردی را به شما ارائه میدهد، پزشکان مراقبت های اولیه و بیمارستان ها را تقریبا در همه جا در اختیارتان قرار میدهد. با این  حال در بعضی استان ها خدمات اضافی مثل پوشش دندان و فیزیوتراپی و داروهای تجویزی را هم پوشش میدهند. تا زمانی که قانون تغییری نکرده باشد شرکت های بیمه موظف ارائه به خدماتی که در قانون نباشد نیستند.

خدمات متداولی که اکثرا توسط شرکت ها ارائه نمی شوند شامل چشم پزشکی و دندان پزشکی، داروهای تجویز شده و بینایی سنجی است.

بیمه خصوصی کانادا

بیمه خصوصی کانادا

بیمه سلامت خصوصی هم در عین حال وجود دارد. معمولا با عقد قرار داد، این بیمه ارائه می شود و منطقا قیمت آن ها هم پیرو خدمات گران تر است. کسانی که از عهده هزینه آن بر می آیند می توانند از خدمات دندان و چشم هم استفاده کنند.

موارد استثنایی هم وجود دارد که افراد بخاطر موقعیت های خاص‌شان تنها می توانند از بیمه خصوصی استفاده کنند. معمولا بیماران مزمن که پروسه درمانی مفصل و طولانی دارند، مثل مراقبت در منزل و دیگر خدماتی که در برنامه های بیمه عمومی گنجانده نشده است.

مزیت دیگر بیمه های خصوصی علاوه بر گستردگی‌ نبود معطلی برای دریافت خدمات درمانی است. بالاخص در موارد پیچیده تر مثل جراحی یا تشخیص بیماری های خطرناک که در بیماری های عمومی رایج است نیاز پیدا کنیم.

هزینه کلینیک های خصوص عموما توسط بیمه های خصوصی پوشش داده میشود که در حدود ۸۰ درصد هزینه را می‌پردازند.

هرچند بیمه خصوصی مزیت های قابل توجهی بر بیمه عمومی دارد اما کانادایی ها بیمه خدمات درمانی عمومی را ترجیح می‌دهند هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت.

بیمه درمانی کانادا برای دانشجویان خارجی

برای دانشجویان خارجی در کانادا همه آنها باید بیمه را از یک روش با روش دیگر دریافت کنند. معمولا این توافق از طریق دانشگاهی که آن ها را پذیرش کرده است انجام می‌گیرد. در اینجا هم همه چیز بستگی به استان دارد. در بعضی استان ها خدمات بیمه عمومی درمانی به دانشجویان خارجی ارائه نمی‌شود و آن ها باید از بیمه خصوص استفاده کنند.

بیشتر طرح های بیمه سلامت به دانشجویان خارجی پیشنهاد کمک های ۲۴ ساعته در کل هفته و با هزینه ای مقرون به صرفه می‌دهند.

ویزیت دکتر و هزینه بیمارستان پوشش داده میشود همچنین می‌توانند از آمبولانس هوایی، دارو های تجویز شده، موارد اورژانسی مربوط به دندان، تماس با بستگان و امکانات ترجمه و … استفاده کنند.

دانشجویان پیش از رسیدن به کار، کارهای بیمه سلامت را انجام انجام داده باشند. آنها می‌توانند درخواست خود را به شرکت های مربوطه ارسال کنند یا برای خدمات دانشگاه یا کالج ثبت نام کرده یا اقدام به ارسال درخواست برای بیمه های عمومی کنند و منتظر بمانند.

بیمه درمانی مسافرتی کانادا

بیمه درمانی مسافرتی متفاوت از بیمه درمانی اصلی است. اگر مدت زمان حضور شما در کانادا کوتاه باشد (کمتر از 1 سال) و یا اگر می خواهید در مناطق مختلف کانادا زندگی کنید این بیمه مفید خواهد بود. به موارد زیر توجه کنید:

 • دبیرستان فقط 9 یا 10 ماه
 • آموزش زبان به مدت 12 یا 20 هفته (کمتر از 6 ماه)
 • یک کمپ مدرسه زبان تابستانی
 • برنامه تعاونی یا کارآموزی به عنوان بخشی از تحصیلات دانشگاه

برای اطلاع از مکان و چگونگی خرید بیمه مسافرتی تماس بگیرید با:

 • نماینده سفر شما
 • مدرسه کانادایی که قصد دارید در آن شرکت کنید

بیشتر بخوانید: بیمه مسافرتی کانادا

هزینه مراقبت های بهداشتی در کانادا

هزینه مراقبت های بهداشتی در کانادا

هزینه مراقبت های بهداشتی در هنگام تحصیل در کانادا چقدر است؟ آیا واجد شرایط دریافت خدمات درمانی رایگان می باشید؟ جواب این سوالات، به استانی که شما عنوان مقصد مطالعه خود انتخاب کرده اید بستگی دارد. با مدرسه ، کالج یا دانشگاه خود تماس بگیرید تا دریابید که چگونه می توانید در هنگام تحصیل از خدمات درمانی استفاده کنید.

درباره بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بخوانید.

هزینه بیمه درمانی در استان های کانادا

در هر استان سیاست های بیمه سلامت متفاوت است و با توجه به آن دانشجویان خارجی باید هر ماه هزینه ای را برای برنامه ای که بر حسب بودجه شان انتخاب میکنند پرداخت کنند.

 • نیوفاندلند و لابرادور

دانشجویانی که در این استان زندگی میکنند که مشمول ارائه خدمات بیمه درمانی عمومی نمیشوند باید باید از بیمه خصوصی استفاده کنند که به راحتی توسط موسسه آموزشی که در آن تحصیل میکنند قابل دسترسی است. هزینه معمولی برای هر دانشجو چیزی حدود 480 دلار کانادا است.

 • نوااسکوشیا

در این استان دانشجویان باید برای بیمه درمانی به ازای هر سال مبلغ 500 دلار کانادا پرداخت کنند. مگر اینکه شما از بیمه ای استفاده کنید که هزینه های درمانی را در خارج از کشور هم پرداخت کند در این صورت شما میتوانید برای بیمه عمومی از طریق دانشگاه یا کالجتان اقدام به ثبت نام برای طرح دانشجویان خارجی کنید.

 • نیوبرانزویک

برای کسانی که قصد تحصیل در برانزوئیک دارند میتوانند از طریق دانشگاه یا کالج درخواست بیمه درمان را به ازای سال 275 دلار کانادا بدهند. اگر چه این طرح بیمه محدود به خدمات اساسی است و برای رفع این محدودیت ها باید 200 دلار کانادای دیگر پرداخت شود تا هزینه های دندان پزشکی و داروهای تجویزی برای یکسال پوشش داده شود.

 • پرنس ادوارد آیلند

اگر شما هیچ بیمه خصوصی برای پوشش هزینه های درمانیتان در خارج نداشته باشید شما برای خرید بیمه خصوصی در این استان باید برای هر سال 500 دلار کانادا پرداخت کنید. دانشگاه یا کالج پس از تصمیم گیری و پرداخت هزینه به موضوع رسیدگی میکند

 • کبک

اگر شما در این استاد درس بخوانید باید برای برنامه مراقب سلامتی دانشگاهی که در آن پذیرش گرفته اید مثل سایر دانشجویان خارجی  ثبت نام کنید. گستردگی این برنامه بسیار محدود است، شامل معاینات پزشکی و برخی شرایط دیگر. با این حال حدود 500 دلار کانادا برای هر سال برایتان هزینه خواهد داشت.

 • آنتاریو

دانشجویان خارجی در این استان از طرح های بیمه عمومی نمیتوانند استفاده کنند و باید از بیمه های خصوصی را برای خود خریداری کنند. برنامه خدمات بیمه درمانی دانشگاه در اونتاریو 450 دلار کانادا هزینه خواهد داشت و تنها درمان های اساسی را پوشش میدهد.

 • مانیتوبا

اگر قرار است بیشتر از 6 ماه در این استان مشغول به تحصیل باشد اجازه استفاده از بیمه درمانی عمومی را تا حد زیادی خواهید داشت. هزینه این بیمه برای هر سال 450 دلار کانادا است که همراه با شهریه پرداخت میشود.

 • ساسکاچوان

در این استان شما اجازه استفاده از بیمه درمانی عمومی را تا زمانی که این استان اولین مکان شما برای اقامت بیشتر از 3 ماه بعد از آمدن به کانادا باشد خواهید داشت. خدمات تا حد قابل قبولی گسترده است، البته دندان پزشکی و مراقبت ها چشم را شامل نمیشود.

 • آلبرتا

در آلبرتا دانشجویان هر ماه هزینه ای برای بهره مندی از خدمات بیمه در موارد پایه ای عمومی پرداخت میکنند. این برنامه مخصوص دانشجویان خارجی طراحی شده و هزینه ای معادل 68 دلار کانادا به ازای هر ماه به همراه دارد.

 • بریتیش کلمبیا

اگر قصد شما برای ادامه تحصیل در این استان باشد شما باید در برنامه های خدمات درمانی ثبت نام کرده و حدود 2 تا 3 ماه از زمان ثبت درخواست منتظر بمانید تا پروسه اعطای بیمه انجام شود. تا آن زمان شما میتوانید از بیمه ماهانه درمانی خصوصی استفاده کنید یا چک کنید که دانشگاهتان چه طرح هایی دارد. پرداخت بیمه در این استان به صورت ماهانه 36 دلار کانادا انجام میشود.

خدمات درمانی موجود در کانادا

خدمات درمانی موجود در کانادا

کانادا طیف کاملی از خدمات درمانی با کیفیت بالا را برای سلامت روحی و جسمی شما ارائه می دهد. ارائه دهندگان خدمات درمانی ما شامل موارد زیر هستند:

 • کایروپراکتور و پوکی استخوان
 • مشاوران ، روانشناسان و روانپزشکان
 • دندانپزشکان و بهداشت دهان و دندان
 • بینایی سنج ها و چشم پزشکان
 • پزشکان طبی ، پزشکان پرستار و پرستاران
 • متخصصان تغذیه
 • فیزیوتراپیست

بیشتر دانشگاه ها و دانشکده ها دارای یک درمانگاه بهداشتی در محوطه دانشگاه هستند. برخی استان ها و سرزمین ها مراکز بهداشتی و درمانی را ارائه می دهند. این سرویس رایگان به شما امکان صحبت با یک پرستار را می دهد که به سوالات بهداشتی پاسخ می دهد و مشاوره در مورد مسائل بهداشتی غیر فوری را از طریق تلفن ارائه می شود.

امروزه  کانادا برنامه ای به نام Maple دارد که شما را به صورت آنلاین یا از طریق تلفن برای مراقبت پزشکی با پزشک متصل می کند. در صورت عدم پوشش بیمه ، این خدمات نیاز به پرداخت دارد.

سوابق پزشکی و ایمن سازی شما در خاک کانادا

برنامه ریزی برای سلامتی شما در کانادا مهم است. قبل از ترک خانه ، از پزشک یا کلینیک بهداشت بخواهید تا موارد زیر را به شما ارائه دهد:

 • کپی سوابق پزشکی ، به ویژه برای یک وضعیت بهداشتی مداوم مانند دیابت یا صرع
 • لیستی از داروهای تجویزی مورد نیاز شما در کانادا
 • سوابق ایمن سازی شما

در حالی که هیچ قانون واکسیناسیون اجباری در کانادا وجود ندارد ، مدارس ابتدایی و دبیرستان معمولا نیاز دارند که دانش آموزان برای بسیاری از بیماری های دوران بچگی واکسینه شده باشند. نوع ایمن سازی دانشجویان در استان ها و مناطق مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در مدارس آنتاریو و نیوبرانزویک هستند موظفند در هنگام ثبت نام سوابق ایمن سازی را به مدرسه ارائه دهند. آنها باید برای دیفتری ، کزاز ، فلج اطفال ، سرخک ، اوریون و سرخجه واکسینه شوند. دانش آموزان در مانیتوبا در صورت تمایل به ثبت نام در مدرسه لازم نیست واکسیناسیون سرخک داشته باشند ، اما کسانی که واکسینه نشده اند باید در صورت بروز شیوع بیماری در خانه بمانند.

اگر بخشی از برنامه تعاونی یا تجربه کار هستید و در یک سایت ساخت و ساز یا خارج از منزل کار می کنید ، ممکن است نیاز به واکسیناسیون کزاز داشته باشید.

مواقع اضطراری در کانادا چه باید کرد

در سراسر کشور ، برای دسترسی به خدمات اورژانسی ، مانند آمبولانس ، با شماره 911 از طریق تلفن همراه یا هر تلفنی، تماس بگیرید تا در صورت مصدومیت ای بیماری شدید ، شما را به بیمارستان برسانید.

اگر بسیار بیمار یا مجروح هستید ، به اورژانس یک بیمارستان بروید. برای دریافت خدمات باید کارت بیمه درمانی خود را به کارمندان بیمارستان نشان دهید.

خرید دارو در کانادا

خرید دارو در کانادا

داروها در کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. داروهایی که بدون نسخه پزشک، از داروخانه قابل خرید است.
 2. داروهایی که فقط با داشتن نسخه قابل پرداخت است.

داروها در کانادا به دلیل تعلق گرفتن سوبسید دولتی به آن‌ها ارزان هستند. حتی برخی از شرکت‌ها با دریافت فاکتور، هزینه خرید دارو را به کارمندان خود پرداخت می‌کنند.

شما می‌توانید داروهای مورد نیاز را از داروخانه یا سوپرمارکت‌های بزرگ که بخش داروخانه دارند تهیه کنید.

قیمت دارو در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. در کانادا داروهای کمی را می‌توان بدون نسخه پزشک از داروخانه دریافت کرد و معمولا مشخصات مشتری به همراه دارویی که خریداری کرده است در داروخانه ثبت می‌شود.

داروخانه‌ها در هر ایالت فقط نسخه پزشک همان ایالت را می‌پذیرند. بنابراین اگر در ایالت دیگری به پزشک مراجعه کرده باشید و قصد تهیه دارو در ایالت محل سکونت خود را داشته باشید باید به یک پزشک محلی مراجعه کنید و از او بخواهید تا دارو را در یک نسخه جدید بنویسد.

در کانادا داروخانه‌های شبانه‌روزی هم فعالیت دارند و شما می‌توانید اسامی آن‌ها را در داروخانه مشاهده کنید. اگر منزل شما نزدیک به داروخانه باشد می‌توانید درخواست کنید تا دارو را به منزل بیاورند. در داروخانه‌های کانادا علاوه بر دارو، مواد شوینده و وسایل بهداشتی نیز به فروش می‌رسد.

مراقبت از سلامت روانی شما

سلامت روان به تندرستی عاطفی شما اشاره دارد. این بخش مهمی از سالم ماندن است. اکثر دانشگاه ها و کالج های کانادا مشاوران بهداشت روان را در محوطه دانشگاه دارند. در صورت نیاز به صحبت با کسی به كلینیك بهداشتی در مدرسه خود مراجعه کنید. اگر با چالش های شخصی سر و کار دارید ، برای پشتیبانی به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، حمایت از سلامت روان می تواند به شما در مقابله با موضوعاتی کمک کند. از قبیل:

 • فشار بار سنگین کار در مدرسه
 • استرس به دلیل کار و تحصیل همزمان
 • قلدری ، آزار جنسی یا تعرض
 • شوک فرهنگی
 • افسردگی یا اضطراب

در سراسر کشور ، خط تلفن های بهداشت روان از طریق تلفن خدمات مشاوره به صورت محرمانه ارائه می شود. کارمندان داوطلبان یا متخصصانی آموزش دیده اند که در آنجا هستند تا به مشکلات شما گوش دهند و شما را به سمت منابع موردنیاز برای گذراندن یک دوره دشوار راهنمایی کنند.

پزشک خانواده در کانادا

پزشک خانواده در کانادا

در کانادا هر شخص باید یک پزشک به نام پزشک خانواده داشته باشد. پزشک خانواده شخصی است که با بروز مشکلی در سلامت خود باید به او مراجعه کنید. اگر پزشک خانواده مراجعه به متخصص را لازم بداند شما را به او ارجاع می‌دهد. شما به هر بیمارستانی که مراجعه کنید شرح حالتان برای پزشک خانواده ارسال می‌شود. پزشک خانواده در کانادا باید از وضعیت سلامت شما مطلع باشد.

برای انتخاب پزشک خانواده در کانادا می‌توانید با پزشک مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید و در مورد امکان پذیرش بیمار جدید با او صحبت کنید. در غیر این صورت می‌توانید به اداره نیوکامرز کانادا مراجعه کنید و برای شرکت در برنامه انتخاب پزشک خانواده از مسئولین اداره راهنمایی بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که در کانادا، پزشک خانواده معمولا ویزیت در منزل انجام نمی‌دهد و شما در صورت نیاز باید به مطب مراجعه کنید.

خدمات دندانپزشکی در کانادا

در کانادا خدمات دندانپزشکی رایگان نیست. البته برخی از شرکت‌ها هزینه دندانپزشکی کارکنان خود را به صورت کامل یا جزیی پرداخت می‌کنند. اگر به دنبال پیدا کردن خدمات دندانپزشکی رایگان در کانادا هستید بهتر است به کلینیک دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه کنید. در این مراکز درمانی، خدمات از سوی دانشجویان و با هزینه ارزان ارائه می‌شود.

کلینیک‌ها در کانادا

کلینیک‌ ها در کانادا

برخی از مهاجرین ممکن است مراجعه به کلینیک را برای دریافت خدمات تخصصی ترجیح بدهند. شما می‌توانید با در دست داشتن کارت سلامت، از درمان رایگان در کلینیک‌های کانادا برخوردار شوید اما در برخی از کلینیک‌ها خدمات پزشکی رایگان نیست که این موضوع در تابلو نصب شده در داخل کلینیک اعلام می‌شود. در کانادا چند نوع کلینیک فعالیت دارند:

 • کلینیک سرپایی کانادا: در کلینیک سرپایی، نوبت‌دهی بر اساس زمان مراجعه بیمار انجام می‌شود. یعنی بیماری که زودتر در کلینیک حاضر شده باشد پیش از سایرین توسط پزشک معاینه می‌شود. در این کلینیک‌، ثبت نام از بیماران نیم ساعت قبل از حضور پزشک انجام می‌شود و اگر تعداد بیماران به حد نصاب مشخصی برسد ممکن است از ثبت نام مراجعین بعدی خودداری شود. کلینیک‌های سرپایی معمولا ساعت کاری مشخصی ندارند و معمولا با توجه به زمان حضور پزشک در کلینیک، ساعات کاری آن‌ها متغیر خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از حضور در کلینیک از طریق تماس تلفنی، از ساعت کاری کلینیک کانادا مطلع شوید.
 • مراکز بهداشت خانواده کانادا: مراکز بهداشت خانواده را در مناطق مختلف هر شهر در کانادا می‌توان مشاهده کرد. در این مراکز معمولا برنامه‌های آموزشی جهت ارتقای دانش مردم در رابطه با خودمراقبتی ارائه می‌شود. همچنین در این مراکز، اقدامات لازم برای تشخیص بیماری و مراقبت‌های لازم برای کنترل بیماران انجام می‌شود.
 • کلینیک سفر کانادا: این کلینیک برای ارائه مشاوره به اشخاصی که قصد مسافرت به خارج از کانادا را دارند تاسیس شده است. شما می‌توانید با حضور در کلینیک سفر کانادا و معرفی کشور مقصد، از وضعیت بهداشتی کشور مورد نظر و ریسک سفر به آن از لحاظ مسائل مرتبط با بهداشت و درمان مطلع شوید. در این کلینیک تمام راهنمایی‌های پزشکی برای مدت زمان حضور در خارج از کانادا در اختیارتان قرار می‌گیرد.
 • کلینیک پیشگیری سرطان: بیشتر مراجعین این کلینیک، خانم‌هایی هستند که تازه وارد کانادا شده‌اند و هنوز کارت بیمه سلامت ندارند. با مراجعه به کلینیک پیشگیری سرطان، تست پاپ اسمیر را می‌توانید انجام بدهید.

بخش اورژانس بیمارستان کانادا

در بیمارستان‌های کانادا بخشی به نام اورژانس به صورت 24 ساعتی خدمات‌رسانی می‌کند. با مراجعه به این بخش معمولا در ابتدا توسط یک پرستار ماهر معاینه می‌شوید و اگر به دریافت خدمات پزشکی یا بستری در بخش نیاز داشتید توسط پرستار راهنمایی خواهید شد. اگر امکان مراجعه به بیمارستان را ندارید با یک پزشک تماس بگیرید تا به منزل بیایید. معمولا تلفن پزشکان در ایستگاه‌های پلیس موجود است. معمولا دندانپزشک‌ها در خارج از ساعات کاری خود به مطب نمی‌روند. بنابراین در صورت فوری بودن نیاز شما برای مراجعه به دندانپزشکی توصیه می‌شود از خدمات کلینیک‌های مستقر در دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنید.

پزشکان در کانادا

پزشک‌هایی که در کانادا مجاز به طبابت می‌شوند جزء بهترین‌هایی هستند که موفق به پشت سر گذاشتن آزمون‌های معتبر پزشکی شده‌اند. شما می‌توانید در کانادا به پزشک‌ در بیمارستان کانادا دسترسی داشته باشید. همچنین امکان مراجعه به پزشک کانادایی در مطب شخصی نیز وجود دارد. شما می‌توانید از روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 دقیقه صبح تا 7 عصر به مطب پزشک در کانادا مراجعه کنید. در کانادا تمام پزشکان با داشتن وقت قبلی شما را معاینه می‌کنند. همچنین در کانادا نباید بدون اطلاع قبلی و هماهنگی با پزشک نوبت ویزیت خود را لغو کنید چون ممکن است مجبور به پرداخت ویزیت بشوید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا می‌توانم داروهای تجویز شده در ایران را با خود به کانادا ببرم؟

 بله این امکان وجود دارد به شرطی که نسخه پزشک را به همراه داشته باشید. همچنین باید علت مصرف دارو در نسخه قید شده باشد. دارو را با بسته‌بندی اصلی آن حمل کنید در غیر این صورت ممکن است در فرودگاه مامور بازرسی، حمل آن را غیر مجاز بداند.

  آیا در کانادا می‌توان از کارت درمان شخص دیگر استفاده کرد؟

خیر این عمل، جرم محسوب می‌شود.

مدت زمان انتظار برای دریافت بیمه عمومی سلامت کانادا چقدر است؟

با توجه به اینکه شما برای دریافت بیمه عمومی سلامت در کدام منطقه اقدام می‌کنید، اگر همه شرایط را دارا باشید ممکن است این فرایند تا 3 ماه زمان ببرد. در این دوره انتظار شما باید تحت پوشش شرکت بیمه دیگری باشید.

آیا من واجد شرایط بیمه عمومی سلامت کانادا هستم؟

برای ثبت درخواست بیمه عمومی سلامت شما باید ساکن دائم و یا شهروند کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر حول این موضوع باید به وبسایت کارگزاری بهداشت منطقه مورد نظر خود رجوع کنید.

آیا خدمات درمانی در کانادا رایگان است؟

اگر شما واجد شرایط بیمه عمومی کانادا باشید، مالیات‌هایتان صرف مخارجی مانند بیمه همگانی کانادا می‌شود. اگر شما تحت پوشش بیمه سلامت عمومی کانادا باشید هزینه‌های عمومی خدمات بهداشتی شما رایگان خواهد بود و بطور کلی نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت خدمات پزشکی نخواهید داشت مگر در مواردی که بطور خاص در بیمه سلامت عمومی قرار نداشته باشند.

چگونه باید بعنوان یک پناهنده خدمات بیمه درمانی دریافت کرد؟

اگر شما یک پناهنده هستید، احتمالا برای بیمه خدمات درمانی کانادا واجد شرایط خواهید بود. برنامه موقتی از طرف دولت فدرال برای پوشش این افراد وجود دارد اما باید از دارا بودن شروط آن اطمینان کسب کنید.
باید درنظر داشته باشید که این بیمه درمانی از نوع موقت می‌باشد.

چگونه باید یک پزشک در کانادا پیدا کنیم؟

شما می‌توانید به روش‌های زیر به جستجوی پزشک بپردازید:
– یک کلینیک پزشکی بیابید.
– به سازمان‌های مربوط به مهاجران مراجعه کنید.
– به مراکز خدمات پزشکی منطقه‌های مختلف رجوع کنید.

چگونه باید یک دندانپزشک در کانادا پیدا کنیم؟

شما می‌توانید بصورت آنلاین به جستجوی دندانپزشک بپردازید. به یاد داشته باشید که هزینه‌های دندانپزشکی تحت پوشش بیمه اولیه قرار ندارند و اگر می‌خواهید وقت دندانپزشکی تنظیم کنید باید بطور کلی پوشش بیمه‌ای کامل‌تری داشته باشید.

چگونه باید علیه یک دکتر کانادایی شکایت تنظیم نمود؟

اگر شما می‌خواهید علیه یک پزشک کانادایی شکایت تنظیم کنید، باید به مراجع زیر رجوع کنید:
– وزارت بهداشت در منطقه زندگیتان
– دانشکده پزشکی و جراحی منطقه زندگیتان

آیا تنها یک برنامه خدمات بیمه‌ای در کانادا وجود دارد؟

کل کشور کانادا تحت پوشش یک بیمه به نام Medicare قرار دارد. اما هر منطقه از کانادا برنامه‌های مختلفی را برای خدمات پزشکی ارائه می‌دهد و با توجه به اینکه شما ساکن کدام یک از مناطق کانادا هستید خدمات متفاوتی نیز دریافت خواهید کرد.

چه مواردی تحت پوشش بیمه اولیه کانادا نیست؟

برخی از خدمات پزشکی در پوشش اولیه کانادا وجود ندارند که شامل موارد زیر هستند:
– آمبولانس و خدمات فوری پزشکی
– نگهداری خانگی
– دندانپزشکی
– چشم‌پزشکی
– دریافت داروهای نسخه شده

دیدگاهتان را بنویسید