برنامه های مهاجرت برای دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل در کانادا

برنامه های مهاجرت برای دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل در کانادا

اکنون که از یک موسسه آموزش عالی کانادا فارغ التحصیل شده اید قصد دارید چه کاری انجام دهید؟

گزینه های بسیاری برای اقامت در کانادا پس از فارغ التحصیلی وجود دارد. یک گواهی آموزشی کانادایی و سابقه کار در داخل کانادا شما را به کاندید واجد شرایط در بسیاری از برنامه های مهاجرت تبدیل میکند.

برخی از برنامه ها تنها به یک گواهی آموزشی مانند فوق لیسانس یا دکترا نیاز دارند، اما داشتن سابقه کار در کانادا یا یک پیشنهاد کاری فرصتهای بیشتری را پیش روی شما قرار میدهد.

پس از فارغ التحصیلی امکان دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP (Post Graduation Work Permit) نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد حدود 3 سال در هر نقطه از کانادا مشغول به کار شوید. قبل از پایان اعتبار گواهی PGWP میتوانید برای مهاجرت تقاضا دهید، اما حتی اگر در حین انتظار برای تصمیم‌گیری درباره تقاضای شما این گواهی منقضی شود میتوانید به کمک مجوز کار آزاد یا (Bridging Open Work Permit) در کانادا بمانید.

بهترین برنامه مهاجرت برای شما به برخی عوامل از جمله موارد به شرح ذیل بستگی دارد:

  • در کدام منطقه از کانادا مستقر هستید؛
  • در کدام منطقه از کانادا قصد زندگی دارید؛
  • بالاترین مدرک تحصیلی شما چیست؛
  • چه مدت سابقه کار دارید؛
  • در چه مواردی تجربه دارید؛
  • مهارت زبانی رسمی شما در چه اندازه است؛
  • چه مدت در انتظار پردازش تقاضای خود هستید؛
  • چه مبلغی را بابت هزینه های تقاضا پرداخت میکنید.

بیش از 100 مسیر مهاجرت اقتصادی وجود دارد (100 economic immigration pathways). در ادامه به برخی از این گزینه های مهاجرت مناسب دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده در کانادا اشاره شده است.

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری گزینه اصلی برای مهاجران کلاس اقتصادی است. در واقع یک سیستم مدیریت تقاضا برای سه برنامه مهاجرت نیروی کار متخصص فدرال است: برنامه نیروی کار متخصص دارای سابقه کار در کانادا، برنامه نیروی کار متخصص فدرال و برنامه نیروی کار متخصص فنی و حرفه ‌ای فدرال.

در صورتی که شما یک پروفایل در سیستم اکسپرس انتری داشته باشید، میتوانید واجد شرایط لازم چندین برنامه باشید.

اکسپرس انتری از یک سیستم امتیازدهی به نام سیستم رتبه بندی جامع (CRS) استفاده میکند.

ورود به سیستم اکسپرس انتری رایگان است، اما چنانچه قصد اخذ اقامت دائم دارید باید هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.

برنامه منتخب استانی

برنامه منتخب استانی یا PNP (Provincial Nominee Program) به استانهای کانادا اجازه میدهد تا گزینه های اقامت دائم را به مهاجرانی پیشنهاد دهند که مناسب بازار کار استانها هستند. اکثر استانهای کانادا برنامه PNP مختص خود را دارند.

برنامه PNP یک فرایند دو مرحله ای است. در مرحله نخست شما برای کاندید شدن در برنامه استان مربوطه تقاضا میدهید. سپس اگر به عنوان کاندید انتخاب شدید، این استان از تقاضای شما برای اقامت دائم کانادا پشتیبانی میکند. تنها دولت فدرال از قدرت ارائه موقعیت اقامت دائم برخوردار است.

در ادامه برخی از گزینه های PNP مناسب دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده در کانادا معرفی شده است.

انتاریو

انتاریو دو برنامه مختص دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده در کانادا دارد: (1) برنامه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد (Masters Graduate Stream) و (2) برنامه فارغ التحصیلان دکترا (PhD Graduate Stream). در هیچ کدام از این دو برنامه لازم نیست برای ارائه تقاضا فرد حتماً دارای پیشنهادات کاری باشد.

مانیتوبا

برنامه آموزش بین الملل مانیتوبا (International Education Stream) برای افرادی است که از یک موسسه آموزش عالی در این استان فارغ التحصیل شده باشند. این برنامه دارای سه زیر گروه شامل (1) مسیر استخدام شغلی (Career Employment Pathway)، (2) مسیر کارآموزی فارغ التحصیلان (Graduate Internship Pathway) و مسیر دانشجو کارآفرین (Student Entrepreneur Pathway) است.

ساسکاچوان

طبق برنامه مهاجرت گروه سابقه کار ساسکاچوان (Saskatchewan Experience Category)، دانشجویانی که اخیراً از یک موسسه آموزش عالی کانادایی معتبر فارغ التحصیل شده اند میتوانند برای زیر گروه دانشجویان تقاضا دهند. شما باید یک پیشنهاد کاری تمام وقت از یک کارفرما در ساسکاچوان داشته باشید که مورد تأیید استان باشد. کارفرمای شما باید در وبسایت برنامه مهاجر منتخب ساسکاچوان بخش کارفرما (Saskatchewan Immigrant Nominee Program (SINP) employer website) ثبت نام کند تا تأییدات لازم را دریافت نماید. استانداری یک نامه تأیید شغل برای شما ارسال خواهد کرد و سپس شما میتوانید این نامه را همراه به تقاضای خود برای SINP ارسال کنید.

بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا از طریق اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا (Express Entry British Columbia) و سیستم مهاجرت بر اساس تخصص (Skills Immigration) چندین گزینه به دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده در کانادا پیشنهاد میدهد. اگرچه در برنامه های فرعی این دو سیستم، کاندیدها باید پیشنهادات کاری داشته باشند، اما اگر شما واجد شرایط لازم گروه بین المللی پس از فارغ التحصیلی (International Post-Graduate Category) باشید نیازی به پیشنهاد کاری ندارید.

نیو برونزویک

فارغ التحصیلان از نیو برونزویک میتوانند واجد شرایط برنامه مهاجرت نیروی کار متخصص نیو برونزویک باشند (New Brunswick Skilled Worker Stream). این برنامه برای افراد خارجی است که دارای یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در نیو برونزویک هستند. این برنامه تنها مختص دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده نیست، اما افرادی که یک برنامه یک ساله را در یک موسسه آموزش عالی نیو برونزویک گذرانده اند را از شرط سابقه کار یک ساله معاف میکند.

نوا اسکوشیا

برنامه مهاجرت دانشجوی کارآفرین بین المللی فارغ التحصیل شده (International Graduate Entrepreneur Stream) مختص فارغ التحصیلانی است که حداقل 2 دو سال تحصیل تمام وقت در یک دانشگاه یا کالج نوا اسکوشیا داشته باشند. شما باید کسب و کار خود را در این استان برای حداقل یک سال راه اندازی کرده باشید و قصد اقامت در نوا اسکوشیا را داشته باشید.

جزیره پرنس ادوارد (P.E.I.)

برنامه فارغ التحصیلان بین المللی (International Graduate Stream) برای فارغ التحصیلان اخیر از موسسه های آموزش عالی P.E.I. هستند که هم اکنون یک پیشنهاد کاری در این استان دارند. این پیشنهاد کاری باید یکی از مشاغل تخصصی در زمینه تحصیلی شما باشد.

نیوفاندلند و لابرادور

نیوفاندلند و لابرادور دو برنامه مهاجرتی برای فارغ التحصیلان دارد. برنامه فارغ التحصیلان بین المللی (International Graduate Category) برای فارغ التحصیلان از موسسه های آموزشی کانادایی معتبر است که مشغول به کار هستند یا دارای یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در نیوفاندلند و لابرادور است. این شغل باید در زمینه تحصیلی شما باشد.

برنامه دانشجویان کارآفرین بین المللی فارغ التحصیل شده (International Graduate Entrepreneur Category) برای فارغ التحصیلان نیوفاندلند و لابرادور است که قصد راه اندازی یک کسب و کار در این استان را دارند.

کبک

کبک دارای برنامه مهاجرت اقتصادی مختص به خود است (economic immigration program). دانشجویان بین المللی که در استان کبک تحصیل میکنند ممکن است واجد شرایط برنامه سابقه کار در کبک یا PEQ (Quebec Experience Program) باشند. علاوه بر یک پیشنهاد کاری و سابقه کاری، شما باید اثبات کنید که تسلط کافی به زبان فرانسه دارید.

برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک

برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot) قرار است در سال 2022 به یک برنامه دائمی تبدیل شود. این برنامه به کارفرمایان اجازه میدهد در چهار استان آتلانتیک اقدام به استخدام نخبگان خارجی کنند و مسیری برای اخذ اقامت دائم را فراهم آورد.

فارغ التحصیلان از موسسه های معتبر در نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیو برونزویک میتوانند برای برنامه فارغ التحصیلان بین المللی آتلانتیک (Atlantic International Graduate Program) تقاضا دهند. این برنامه به فارغ التحصیلان اجازه میدهد بدون نیاز به سابقه کار قبلی برای اقامت دائم تقاضا دهند.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید؟

بیشتر بخوانید:
آنلایـن در کــانادا تحـصیل کنید و مجوز کار PGWP بگیرید!
بازگشت کلاسهای حضوری دانشگاه های کانادا از فصل پاییز
چرا تحصیل در کانادا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.