CAQ یا گواهی پذیرش کبک

CAQ یا گواهی پذیرش کبک

یکی از ایالت‌های کانادا، ایالت کبک است که برای مهاجرت قانون‌های خاصی دارد. یکی از این قانون‌ها، داشتن دو مدرک CSQ و CAQ است. اگر دانشجویی بخواهد به‌طور موقت در این ایالت تحصیل کند یا کارگران خارجی بخواهند در ایالت کبک کار کنند باید گواهی پذیرش کبک CAQ را دریافت کنند و اگر مهاجری بخواهد به شکل دائم در این ایالت زندگی کند باید مدرک CSQ داشته باشد.

هدف از این مقاله، دادن اطلاعات بیشتر در مورد CAQ است. پس تا انتها با تراست همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا و تجربه کبکی

گواهی پذیرش کبک CAQ برای دانشجویان

اگر دانشجویان بین‌المللی بخواهند در یکی از دانشگاه‌های ایالت کبک تحصیل کنند باید علاوه بر داشتن شرایط موردنیاز برای تحصیل، گواهی پذیرش کبک CAQ را نیز داشته باشند. این مدرک به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود که دوره تحصیلی آن‌ها بیش از 6 ماه است.

اپلای کردن برای گواهی پذیرش کبک CAQ

دانشجویان برای اپلای کردن این مدرک باید مراحلی مانند

 • دریافت نامه پذیرش
 • ارسال مدارک موردنیاز CAQ
 • پر کردن فرم درخواست
 • و مراحل بعد از دریافت CAQ را بگذرانند.

دانشجو برای گرفتن گواهی پذیرش کبک CAQ باید در موسسه آموزشی معتبر DLI پذیرش شود که این موسسه در صورت قبولی، به او نامه پذیرش می‌دهد. نامه پذیرش، یک مدرک رسمی است که نشان می‌دهد دانشجو می‌تواند در کشور کانادا تحصیل کند و شرایط موردنیاز را دارد.

به‌طورکلی، دانشجویان باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند.

 • گذرنامه عکس‌دار
 • کپی از تمام صفحات گذرنامه و تاریخ انقضا
 • مشخص کردن دانشجوی تمام‌وقت یا پاره‌وقت بودن
 • ارسال اصل ریزنمرات
 • کپی از گواهی اثبات تمکن مالی
 • نامه پذیرش

مدارک باید به زبان فرانسوی یا انگلیسی ترجمه شوند. اگر تقاضای شما موردقبول قرار گرفت، یک کپی از گواهی CAQ دریافت خواهید کرد.

لطفاً برگه تقاضای خود را با دقت کامل کنید، زیرا اطلاعات نادرست یا مدارک گمشده می‌تواند روی نتیجه و رد CAQ تأثیر بگذارد.

وقتی دانشجوی بین‌المللی می‌خواهد برای CAQ درخواست دهد باید فرم متقاضی را در وب‌سایت immigration Quebec به شکل آنلاین کامل کند، اطلاعات خواسته‌شده را وارد کرده و هزینه‌های موردنیاز را با کارت اعتباری پرداخت کند. زمانی که هزینه مربوطه پرداخت شد باید فرم را پرینت و دانلود کرده و آن را برای اداره مهاجرت فدرال کانادا یا MIDI ارسال کند.

متقاضی این نکته را باید در نظر داشته باشد که فرم باید امضا شود و انجام این کار برای دریافت گواهی پذیرش کبک CAQ اهمیت دارد. اگر فرم متقاضی امضا نداشته باشد، درخواست او رد می‌شود.

زمانی که متقاضی گواهی پذیرش کبک CAQ را با موفقیت دریافت کرد باید برای گرفتن مجوز تحصیلی از دولت فدرال کانادا اقدام کند؛ زیرا اگر متقاضی مجوز تحصیلی نداشته باشد، نمی‌تواند در این ایالت تحصیل کند.

شرایط دریافت گواهی پذیرش کبک CAQ

برای اپلای کردن گواهی پذیرش کبک، متقاضی باید تمام شرایط اداره مهاجرت فدرال کانادا MIDI را داشته باشد. برای راحت شدن کار دانشجویان بین‌المللی، شرایط کلی دریافت CAQ در زیر آورده شده است. بااین‌حال، ممکن است شرایط از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد.

 • گرفتن نامه پذیرش از موسسه آموزشی معتبر DLI در کبک
 • پرداخت هزینه‌های خواسته‌شده برای گذراندن مراحل CAQ
 • داشتن بیمه سلامتی در حین دوره تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی، این قسمت مهم‌ترین قسمت اقدام کردن برای گرفتن گواهی پذیرش کبک است. به‌طورکلی، باید به ایالت کبک ثابت کنید که از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه برمی‌آیید. باید حداقل حدود 12000 دلار آمریکا برای هزینه‌های زندگی داشته باشید. برای اثبات تمکن مالی باید مدارکی مانند تأییدیه بورسیه و مقدار آن، رسید حقوق و نامه بانک را به شکل اسکن، کپی یا پرینت شده ارسال کنید.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کبک و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

گواهی پذیرش کبک CAQ برای نیروی کار

هرساله بازار کار ایالت کبک کارگران ماهر خارجی را استخدام می‌کند که این کارگران علاوه بر داشتن مجوز کار موقت باید گواهی پذیرش کبک CAQ را نیز داشته باشند. بااین‌حال، اگر مدت‌زمان شغلی در ایالت کبک حدود یک ماه یا کمتر طول بکشد، نیاز به داشتن این مدرک نیست.

همچنین اگر فرزندان نیروی کار خارجی بخواهند در ایالت کبک تحصیل کنند باید گواهی پذیرش کبک CAQ و مجوز تحصیلی داشته باشند. اگر همسران نیروی کار خارجی بخواهند در ایالت کبک کار کنند، می‌توانند هم‌زمان با متقاضی کار مجوز کار دریافت کنند و برای تحصیل در این ایالت نیز باید CAQ و مجوز تحصیلی داشته باشند.

مراحل اپلای برای گواهی پذیرش کبک برای نیروی کار خارجی

 • فرم درخواست گواهی پذیرش کبک برای کار موقت را کامل کرده و ارسال کند. مطمئن باشد که تمام قسمت‌های فرم به‌ویژه قسمت «authorization» را کامل کرده است، زیرا این قسمت نشان می‌دهد که متقاضی می‌تواند شغل موردنظر را به‌خوبی انجام دهد.
 • مدارک خواسته‌شده را ارسال کند. مدارک باید به زبان فرانسه یا انگلیسی ترجمه شوند. دفتر ترجمه رسمی باید این مدارک را امضا کند و مهر بزند.
 • هزینه‌های درخواست شده باید پرداخت شوند و این هزینه‌ها پس داده نمی‌شوند. (هزینه درخواست برای گرفتن گواهی پذیرش کبک حدود 205 دلار آمریکا است.)

مدارک لازم برای گواهی پذیرش کبک CAQ

متقاضی باید مدارک زیر را ارسال کند.

 • ارسال کپی صفحات گذرنامه
 • ارسال کپی سوابق کاری
 • ارسال کپی سوابق تحصیلی

بیشتر بخوانید: کار در کبک کانادا و سرمایه ‌گذاری در کبک

مدت‌ زمان اعتبار گواهی پذیرش کبک CAQ

به‌طورکلی، گواهی پذیرش کبک CAQ برای طول دوره تحصیلی دانشجو تا 49 ماه معتبر است و هرزمانی که مقطع تحصیلی دانشجو عوض شد باید برای گرفتن گواهی جدید پذیرش کبک دوباره درخواست دهد، هزینه‌ها درخواست شده را واریز کند و تمام مدارک را دوباره بفرستد.

همچنین معمولاً مدرک CAQ برای دانشجویان کارشناسی و دکتری حدود 4 سال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد حدود 1 تا 2 سال اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کانادا

دلایل رد شدن گواهی پذیرش کبک

اگر درخواست شما نیز رد شود، نامه رد درخواست برایتان ایمیل می‌شود و ممکن است به علت دلایل زیر باشد.

 • داشتن سوابق کیفری، اگر فرد متقاضی سوابق کیفری داشته باشد، ممکن است درخواست او رد شود.
 • نداشتن پول کافی، اگر وضع مالی شما خوب و کافی نباشد، ممکن است درخواست CAQ رد شود.
 • اگر متقاضی مدارک خواسته‌شده را نفرستد یا ناقص بفرستد. درخواست او رد می‌شود.

همچنین اگر درخواست متقاضی رد شود، می‌تواند در بخش TAQ ایالت کبک تجدیدنظر کند. زمانی که نامه دلایل رد درخواست برای متقاضی ارسال شد، 90 روز فرصت دارد تا درخواست تجدیدنظر دهد.

پس از دریافت درخواست تجدیدنظر، بخش TAQ جلسه‌ای برگزار می‌کند که به متقاضیان اجازه می‌دهد تا از خود دفاع کنند. سپس مدیران این بخش بعد از شنیدن استدلال‌ها، در مورد رد یا قبولی درخواست متقاضی تصمیم می‌گیرند.

گواهی پذیرش کبک و یادگیری زبان فرانسوی

به‌تازگی مقامات ایالت کبک گفته‌اند که دانشجویان و کارگران مهاجر برای گرفتن گواهی پذیرش کبک CAQ باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند. متقاضی باید در نظر داشته باشد که در ایالت کبک بیشتر افراد به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دانشگاه های کبک

هزینه گواهی پذیرش کبک CAQ برای دانشجویان و کارگران خارجی

برای دانشجویان حدود 117 و برای نیروی کار خارجی حدود 205 دلار آمریکا است که متقاضی می‌تواند آن را با ویزا کارت یا مستر کارت پرداخت کند. همچنین متقاضیان باید در نظر داشته باشند که 90 روز بعد از فعال شدن اکانت خود، مهلت دارند تا هزینه‌ها را پرداخت کنند و پول گرفته‌شده قابل‌استرداد نیست.

این لینک جزئیات بیشتری در مورد این هزینه‌های موردنیاز دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

سخن نهایی

در این مقاله در مورد گواهی پذیرش کبک CAQ اطلاعاتی داده شد. بااین‌حال، گروه تراست نیز در زمینه مهاجرت پروژه‌های بسیاری انجام داده است و می‌تواند دانشجویان عزیز را از اولین قدم ورود به کانادا تا دانشجوی بین‌المللی شدن در این کشور، از انتخاب یک دانشگاه، رشته تحصیلی، گرفتن نامه پذیرش تا درخواست برای گواهی پذیرش کبک CAQ و مجوز تحصیلی کمک و همراهی کند. در این گروه مشاوران با سابقه و با تجربه‌ای وجود دارند که به دانشجویان عزیز کمک می‌کنند تا به هدف خود برسند.

امکان تحصیل در استان کبک به زبان انگلیسی وجود دارد؟

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

گرفتن گواهی پذیرش کبک CAQ چه مدت طول می کشد؟

گرفتن گواهی پذیرش کبک CAQ تقریباً حدود 4 هفته طول می‌کشد.

شرط گرفتن گواهی پذیرش کبک CAQ چیست؟

اولین و مهم‌ترین شرط گرفتن گواهی پذیرش کبک این است که ابتدا باید در دانشگاه قبول شوید و سپس برای گرفتن CAQ اقدام کنید. علاوه بر این، نمی‌توانید به‌طور هم‌زمان برای گرفتن مجوز تحصیلی و گواهی پذیرش کبک درخواست دهید.

هزینه CAQ چقدر است؟

هزینه دریافت گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان حدود 116 دلار آمریکا و برای کارگران خارجی حدود 205 دلار آمریکا است.

اگر دانشجویی بخواهد کمتر از شش ماه در ایالت کبک تحصیل کند باید گواهی پذیرش کبک CAQ را داشته باشد؟

خیر. نیازی به داشتن این مدرک نیست، اما حتماً باید ویزای موقت شهروندی TRV را داشته باشد.

چگونه به متقاضی اطلاع داده می‌شود که او پذیرفته شده است؟

در صورت پذیرش، دو کپی از گواهی پذیرش کبک برای متقاضی ارسال می‌شود و بعدازآن برای مجوز کار یا تحصیل اقدام می‌کنید.

تا چه مدت‌زمان دارم تا هزینه را پرداخت کنم و فرم‌ها را انجام دهم؟

دانشجو یا متقاضی کار تا 90 روز بعد از فعال شدن اکانت خود مهلت دارد هزینه را پرداخت کند و فرم ها نیز حدود 30 دقیقه در وب‌سایت فعال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید