کارآفرینی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ

اگر تحصیلات مناسب و ایده ای برای راه اندازی یک کسب کار نوین دارید، دولت کانادا این مسیر مهاجرتی را برای شما تعبیه کرده است. در این طرح، شما به شرکت های خصوصی سرمایه گذاری و شتاب دهنده وصل خواهید شد تا طرح شما بررسی شود. اگر طرح شما سود آور و در راستای سیاست های توسعه کانادا شمرده شود، به شما و خانواده ی شما، ابتدا به مدت 5 سال، سپس در صورت موفقیت طرح شما اقامت دائم در کانادا اعطا خواهد شد تا بدین واسطه، به کانادا بیاید و خود و کشور کانادا را از کسب و کار نوین خود منتفع کنید.

این طرح به شکل سایر سیستم ها رشد دهنده و شتاب دهنده ی ایده ها عمل می کند، لذا به عنوان پیش نیاز، بیشتر توانایی های علمی شما و ایده ی کاری شما مورد بررسی قرار می گیرد. به همین علت، برای قبول شدن در این طرح، لازم نیست سرمایه ی اولیه برای ثبت نام ارائه دهید. این یکی از مزایای بسیار مهم این مسیر مهاجرتی است. سالیانه حدود 2750 شخص یا گروه موفق به دریافت این ویزای مهاجرتی از دولت فدرال می شوند.

شرایط احراز صلاحیت

هدف اصلی این طرح، به کار گیری افراد خارجی نوآور و کار آفرین، تولید فرصت های شغلی جدید و رشد اقتصادی کانادا است. شما باید با شناختن هدف کلی این مسیر مهاجرتی طرح پیشنهادی خود را برای اقدام به ثبت نام آماده سازی کنید تا شانس پذیرش خود را بالا ببرید. افرادی که برای ویزای استارت آپ کانادا می خواهند اقدام نمایند، باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند:

 • دارای مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی معدل با CLB 5 در تمامی مهارت ها (معادل نمره ی آیلتس جنرال 5 برای تمام مهارت ها به غیر 4 برای ریدینگ)
 • استطاعت مالی برای سکونت در کشور کانادا (توانایی مالی حدود 13 هزار دلار برای یک نفر و 4 هزار دلار برای هر نفر همراه)
 • اعلام قصد سکونت در یکی از ایالت های کانادا به غیر از ایالت کبک
 • پذیرفته شدن در آزمون تست سلامت و سوابق شخصی
 • ارائه مدرک دال بر پذیرفته شدن و حمایت مالی یک شرکت کانادایی از طرح شما
 • ارائه طرح مجاز مالکیت برای طرح خود

در مسیر مهاجرتی ویزای استارت آپ، حداکثر 5 نفر می توانند برای یک طرح ثبت نام نمایند.

شرایط سرمایه گذاری بر طرح استارت آپ در کانادا

 شرایط سرمایه گذاری بر طرح استارت آپ در کانادا

سازمان مهاجرت کانادا سه لیست از شرکت های سرمایه گذاری معرفی کرده است که می توانید برای جلب سرمایه با آنها ارتباط برقرار کنید. این سه لیست venture capital funds ، angel investor  groups و business incubator organizations نام دارند و برای قبولی شرایط ویزای استارت آپ باید مقادیر متفاوتی از سرمایه را با توجه به لیست جذب نمایید. 

اگر موفق شدید از یکی از شرکت های لیست venture capital funds حمایت مالی جذب نمایید، حداقل سرمایه قابل قبول برای اعطای ویزای استارت آپ مبلغ 200.000 دلار کانادا می باشد. شما باید سند مربوط به اختصاص این مبلغ بر طرح خود را برای روند کاری ویزا ارائه دهید. برای لیست angel investor  groups به همین صورت، حداقل مبلغ سرمایه گذاری شده ی 75.000 دلاری برای اعطای ویزای استارت آپ قابل قبول است. برای لیست شرکت های business incubator organizations چنین اختصاص مالی ای لازم نیست و تنها کافی است نامه ای مبنی بر قبولی طرح خود از یکی از شرکت های این لیست ارائه دهید.

در بحث سرمایه گذاری، متقاضیان ملزم به سرمایه گذاری شخصی در طرح اعلامی خود نیستند و مبنای سرمایه گذاری ها در این مسیر مهاجرتی تنها شرکت های کانادایی هستند.

درباره سرمایه گذاری در کانادا بیشتر بدانید.

سند مربوط به جلب حمایت مالی

به منظور ارائه ی مدرک برای موافقت یکی از شرکت های لیست های venture capital funds ، investor  angel groups و business incubator organizations از حمایت مالی طرح شما، شرکت سرمایه گذار باید گواهی تعهد سرمایه گذاری بر طرح شما را مستقیماً به سازمان مهاجرت کانادا تسلیم کند.  این گواهی باید حاوی یک نسخه از قرارداد مابین متقاضی و شرکت سرمایه گذار باشد. هدف اصلی برای سازمان مهاجرت، اطلاع از ریز شرایط تعهد های مابین متقاضی مهاجرت و شرکت سرمایه گذار است.

مضاف بر این، متقاضیان دریافت ویزای استارت آپ، پس از جلب موافقت یک شرکت سرمایه گذاری بر حمایت مالی، نامه های دریافتی مبنی بر تصدیق سرمایه گذاری را نیز برای انجام مراحل ثبت نام ویزا باید ارائه دهند. اگر گروهی از متقاضیان برای مهاجرت و تاسیس یک شرکت دانش بنیان اقدام می نمایند، نام یک نفر به عنوان سر گروه باید برای تعهد نامه ها، قرار داد ها و نامه نگاری ها  قید شود و به این نکته هم باید دقت شود که اگر به هر علت با ویزای سرگروه موافقت نشود، درخواست ویزای سایر اعضای گروه نیز ملغی می شود.

ممکن است برای تقاضای ویزای استارت آپ یک گروه چند نفره، تعدادی از اعضای گروه به غیر از سر گروه موفق به دریافت ویزا نشوند. در چنین شرایطی ممکن است شرکت حمایت کننده مالی در قرارداد خود شروطی برای موفقیت کسب ویزای اعضای گروه گذاشته باشد. در این صورت نیز عدم موافقت ویزای سرگروه اصلی طرح منجر به لغو قرارداد سرمایه گذاری شرکت بر طرح خواهد شد.

درباره نظام مالیات کانادا بیشتر بدانید.

حمایت مالی از چند شرکت

حمایت مالی از چند شرکت

این امکان برای متقاضیان وجود دارد که از چند شرکت برای حمایت مالی موافقت جلب نمایند و قرارداد هایی با هر یک از شرکت ها امضا نمایند. در چنین صورتی، قراردادی نیز باید مابین سرمایه گذاران تنظیم شود و در نهایت، شرکت های سرمایه گذاری تنها یک نامه برای سازمان مهاجرت کانادا با قید تمامی شرایط قرارداد ها، مبنی بر حمایت مالی متقاضی مهاجرت ارسال نمایند.

درباره اقامت در کانادا و کار در کانادا بیشتر بدانید.

در صورتی که یکی از شرکت های لیست venture capital funds جزو شرکت های سرمایه گذار باشد، مبلغ مورد نیاز برای موافقت با تقاضای مهاجرت شما به حداقل 200.000 هزار دلار کانادا افزایش خواهد یافت. و اگر یکی از شرکت های لیست angel group در بین شرکت های حمایت کننده باشد، مبلغ سرمایه گذاری مورد تایید به حداقل 75.000 دلار کانادا افزایش خواهد یافت.

بازرسی موازی از پرونده های ویزای استارت آپ کانادا

سازمان مهاجرت کانادا به منظور جلوگیری از هر گونه پرونده سازی و تبانی برای کسب ویزای استارت آپ کانادا ، ساز و کاری بازرسی موازی پرونده ها را طرح دیده است که از انجام شدن هدف اصلی این مسیر مهاجرتی، یعنی شروع به کار یک شرکت نوآورانه ی جدید در کانادا اطمینان حاصل کند. در این صورت، ممکن است افسر مهاجرتی از شما درخواست کند طرح خود را به صورت موازی برای یک یا چند شرکت دیگر بفرستید و نظر شرکت ثالث برای قضاوت افسر مهاجرت ارسال شود. در چنین حالتی از شما در خواست می شود که پرونده را برای یک شرکت در لیست متفاوت ارسال کنید و نظر شرکت جدید با نظر شرکتی که جلب حمایت مالی از آن گرفته ای تجمیع می شود.

این بررسی و بازرسی موازی از نتیجه ی داوری کارشناسان شرکت ها بر اساس معیار های کاربرد صنعتی انجام می شوند و انتخاب شرکت موازی به عهده ی افسر، و در یا به صورت تصادفی می باشد. در صورتی که نظر شرکت دوم بر خلاف شرکت اول باشد با تقاضای ویزای شما مخالفت خواهد شد و در برخی از مواقع در صورتی که اثبات شود تبانی در کار بوده است، طرفین با اقدامات تنبیهی مواجه خواهند شد.

گزارش شرکت موازی دوم برای داوری مجدد برای اطمینان حاصل کردن دولت فدرال از موارد زیر است:

 1. اطمینان حاصل شدن از تاسیس شرکت توسط مهاجر
 2. اطمینان حاصل کردن از این که متقاضی واجد شرایط و دارای شایستگی برای این ویزا است
 3. اطمینان حاصل کردن از این که تمامی پیش بینی های مورد نیاز برای انجام طرح از قبیل اجرایی بودن طرح، طرح توجیه اقتصادی، مسائل حقوقی و مربوط به مالکیت و ریسک انجام پروژه به درستی انجام شده است.
 4. اطمینان حاصل کردن از سود آوری طرح و موافقت آن با اهداف اشتغال زایی و رونق اقتصادی کانادا
 5. رسمیت دادن به طرح و کمک برای اجرای سریع تر آن

این برنامه ی مهاجرتی به صورت دو مرحله ای اجرا می شود. در ابتدا مهلت 5 ساله به متقاضی و شرکت های سرمایه گذاری داده می شود که طرح خود را عملیاتی کنند. در طول این مدت نیز از اجرا و نتیجه ی پروژه ی شما بازرسی به عمل خواهد آمد و در صورت موفقیت، ممکن است پیش از مهلت 5 ساله به شما اقامت دائم اعطا شود. در غیر این صورت ویزای شما تمدید نخواهد شد.

درباره ویزای کانادا بیشتر بدانید.

سوالات متداول

خیر، مبنای مسیر مهاجرتی ویزای استارت آپ، سرمایه گذاری صنعت کانادا بر روی ایده شما و دو طرف است. در این مسیر مهاجرتی شما نیاز نخواهید داشت سرمایه ی اولیه ای برای شروع کار به صورت شخصی داشته باشید. اما برای دریافت ویزا، باید مدرک توانایی مالی برای ورود و اسکان یک‌ساله در کانادا را ارائه دهید. این مبلغ 13.000 دلار برای یک نفر و 4000 دلار برای هر نفر همراه است.

این کار خلاف قوانین مهاجرتی و خط و مشی سازمان مهاجرت کانادا است. تمام تلاش پلیس مهاجرت کانادا بر کمتر کردن تمامی تخلفات مهاجرتی است و در سال های اخیر، با تجربه تخلفات قبلی، ساز و کار های بسیار جدی برای جلوگیری از هر گونه تخلف مهاجرتی انجام گرفته است. این اقدامات به قدری پیش گیرانه است که در پاره ای از موارد به سخت گیری های پیش از اندازه نیز منتهی می شود. لذا از تمام پیشنهاد های اغوا کننده در ازای پول عبور کنید چرا که احتمال موفقیت آنها بسیار کم بوده و ریسک کلاه برداری و تنبیهات قانونی آن بسیار زیاد است.

بله، اما شما نمی توانید به مدت طولانی در کبک ساکن شوید و یا مجوز کار یا تاسیس شرکت دریافت کنید. اگر تمایل به تاسیس شرکت استارت آپ خود در کبک هستید، مسیر مهاجرتی ویزای استارت آپ دولت محلی کبک برای شما وجود دارد.

خدمات تراست نوعی سرمایه گذاری برای رسیدن به دستاوردهای بیشتری که در مسیر مهاجرتی خود با آن رو به رو خواهید شد، به شمار می رود. خدمات تراست دانش شما برای تصمیم گیری های جدی تر و هشیارانه تر را افزایش می دهد. همیشه وجود یک مشاور خبره و امین در گرفتن تصمیم های حیاتی و مهم به موفقیت شما کمک شایان ذکری خواهد کرد.

روند مهاجرت دارای جزئیات و پروسه های پیچیده ای است که ممکن است برای بسیاری متقاضیان خسته کننده و گیج کننده باشد. وجود خدمات حرفه ای تراست در آگاهی به این مسیر ها و چالش های پیش رو و ایجاد حس اعتماد به نفس در متقاضی و در نتیجه پیمودن مسیر موفقیت به شما کمک خواهد کرد.

وجود وکلای با تجربه ی تراست در تنظیم اسناد و قراردادها، احتمال خطا را کاهش داده و با مشاوره ی حقوقی حرفه ای به شما، روند سرمایه گذاری و کارآفرینی شما را بهبود می بخشند. همچنین وکلای تراست درغیاب شما می توانند امورات لازم را در کانادا پیگیری کنند که این امر هزینه های مالی و زمانی شما را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد. فواید خدمات تراست به همین موارد ختم نمی شوند، اما در کل می توان بیان کرد که خدمات تراست شانس مهاجرت شما را افزایش می دهد، مسیر مهاجرتی شما را کوتاه تر می کند و آینده پس مهاجرت شما را بهبود می بخشد.

اگر در دریافت ویزای کارآفرینی و یا هر نوع دیگری از ویزای کانادا پرونده شما مورد موافقت قرار نگیرد، شما به عنوان یک متقاضی مهاجرت به کانادا از این حق برخوردار هستید که به افسر اصلی یا افسران داوری کننده ی پرونده مهاجرت خود اعتراض کنید. این اعتراض باید به دادگاه مهاجرت کانادا وارد شود؛ کما اینکه سالانه تعداد زیادی از این قبیل اعتراض ها به رای های صادر شده صورت می گیرد و پس از بررسی مجدد بسیاری از آن ها تایید خواهند شد. بنابراین حتی پس از رد شدن پرونده خود بدون هیچگونه نگرانی اعتراض خود به رای صادره را اعلام کنید. اگر پرونده شما نیز به هر علتی رد شده و شما به آن اعتراض دارید، وکلای حرفه ای تراست پرونده شما را به عهده خواهند گرفت و از حق شما به بهترین نحو دفاع خواهند کرد.

برای دریافت ویزای استارت آپ یا ویزای کارآفرینی کانادا، لازم است تا طرحی مناسب که به خوبی بتواند نظر مسئولان صنایع کانادا را جلب کند، ارائه دهید. بخش عمده ای از درصد موفقیت شما در این مسیر مهاجرتی، مربوط به درخشان بودن همین طرح و ایده شماست. اما در این میان، شما به عقد قرار داد های متعدد، نامه نگاری های بسیار دقیق و بی نقص و به احتمال بسیار زیاد سفر توریستی کاری پیش از درخواست، احتیاج خواهید داشت. در حوزه ی خدمات حقوقی، وکلای تراست در بخش مسائل مرتبط با عقد قرار داد ها و پیگیری های مختلف به نیابت شما، به بهترین نحو به شما کمک خواهند کرد و در تمامی مراحل، برای انجام امورات مهاجرتی و نامه نگاری ها، مشاورین خبره تراست همراه شما خواهند بود.

Load More