رانندگی در کانادا

رانندگی در کانادا

بیشتر قوانین موجود در کانادا در خصوص رانندگی، شبیه به قوانین رانندگی در آمریکا است. با این حال برخی از قوانین جزئی آن ها با یکدیگر فرق می کند. برای رانندگی در کانادا، به گواهینامه در کانادا و مدرک بیمه خودرو نیاز دارید که هر دو این مدارک برای رانندگی الزامی هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با کلیه اطلاعات لازم در خصوص رانندگی در کانادا آشنا کنیم.

پادکست بشنوید!

گفتگو با مرتضی آل داوود ؛ خرید خودرو در کانادا

رادیو تراست

موضوع: خرید خودرو در کانادا

پل ارتباطی با مرتضی آل داود (مشاور خرید خودرو در کانادا)
carcanadatrust@gmail.com

قوانین رانندگی در جاده ها در کانادا

قوانین رانندگی در کانادا بسته به استانی که می خواهید در آن زندگی کنید ممکن است با استان های دیگر متفاوت باشد. با این حال قوانین مشترکی در خصوص رانندگی در کانادا وجود دارد که در قسمت زیر آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

قوانین مشترک در خصوص رانندگی در کانادا

محدودیت های سرعت در هنگام رانندگی در کانادا

 در کانادا، محدودیت های سرعت در واحدهای متریک بیان می شود. محدودیت های مشترک شامل 50 کیلومتر در ساعت (31 مایل در ساعت) در شهرها ، 80 کیلومتر در ساعت (50 مایل در ساعت) در بزرگراه های دو خطه و 100 کیلومتر در ساعت (62 مایل در ساعت) در بیشتر بزرگراه ها است.

علائم جاده ای در هنگام رانندگی در کانادا

 بسته به اینکه در کدام استان کانادا هستید، علائم راهنمایی به انگلیسی، فرانسوی یا هر دو نشان داده می شود. به عنوان مثال، در کبک، برخی از علائم ممکن است فقط به زبان فرانسوی باشد.

کمربند ایمنی در هنگام رانندگی در کانادا

 همه افراد داخل خودرو ملزم به بستن کمربند ایمنی بدون در نظر گرفتن سن هستند و صندلی ماشین برای کودکان تا سن 9 سالگی ضروری است.

سیگار کشیدن در هنگام رانندگی در کانادا

بسیاری از استان های کانادا، از جمله بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند و لابرادور، مانیتوبا، انتاریو، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند، ساسکاچوان و منطقه یوکان، سیگار کشیدن را در خودروهایی که کودکان خردسال در آن حضور دارند، ممنوع کرده اند.

استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی در کانادا

 استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی در کانادا ممنوع است مگر اینکه از هندزفیری استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین رانندگی موجود در کانادا، بر روی این لینک کلیک کنید.

قوانین رانندگان بین المللی در کانادا

در صورتی که بخواهید در بازه زمانی کمی در حد چند ماه در این کشور بمانید، نیازی به اخذ گواهینامه بین المللی ندارید و می توانید از گواهینامه ای که از کشورتان گرفته اید استفاده کنید.

اما در صورتی که بخواهید مدت بیشتری در کانادا بمانید و یا اقامت دائم کانادا را بگیرید، باید گواهی نامه بین المللی IDL داشته باشید. مورد دیگر این است که شما حتی می توانید در کانادا خودرو اجاره کنید. برای این کار باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

رانندگی در کانادا در فصل زمستان

بارش باران، بارش برف شدید و خراب شدن ناگهانی آب و هوا حتی، گاهی مواقع می تواند رانندگان با تجربه را به چالش بکشد. بنابراین حتما پیش از شروع رانندگی در برف و سرما، وضعیت آب و هوایی منطقه را بررسی کنید، پاور بانک همراه خود داشته باشید، زنجیر چرخ در ماشین داشته باشید و مقداری وسایل ضروری مانند غذا، از قبل تهیه کنید.

شهرهایی که زمستان های بسیار سختی دارند

 • پلاستا در نیوفاندلند و لابرادور
 • لت لیت در آلبرتا
 • گاندر در نیوفاندلند و لابرادور
 • بی و لایک در نوناووت
 • وال دیور در کبک
 • وینیپگ در منیتوبا
 • بیورکریک در یوکان
 • تامپسون در منیتوبا
 • کینگستون در ساسکاچوان
 • اتاوا در انتاریو
 • کنورا در انتریو

بیمه ماشین در کانادا

توجه داشته باشید که رانندگی در کانادا بدون داشتن بیمه خودرو غیر قانونی است. به همین دلیل شما به عنوان صاحب ماشین حتما باید بیمه ماشین داشته باشید. اگر ماشینی که از آن استفاده می کنید متعلق به شخص دیگری است، مطمئن شوید که ماشین بیمه شده است.

اطلاعات بیشتر در این باره را از این سایت مطالعه فرمایید؛ همچنین درباره انواع بیمه در کانادا در تراست بخوانید.

مجوز رانندگی بین المللی در کانادا

برای رانندگی خودرو در کانادا هم به گواهینامه رانندگی معتبر و هم به سند بیمه خودرو احتیاج دارید، اما رانندگی در کانادا با مجوز و بیمه ایالات متحده هر دو معتبر است. اگر اهل کشور دیگری هستید، ممکن است نیاز به دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشید. این امر به ویژه اگر در کانادا با گواهینامه خارجی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست رانندگی کنید، صادق است.

برای دریافت گواهینامه بین المللی، شما باید حداقل 16 سال سن داشته باشید و هنگام رانندگی باید کپی مجوز مالکیت وسیله نقلیه را همراه داشته باشید. داشتن IDP آسان است و حتی می توانید آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

گواهی نامه های رانندگی در کانادا

برای رانندگی قانونی در کانادا، به گواهینامه رانندگی که توسط دولت یا قلمرو مربوطه صادر شده باشد، نیاز دارید. با داشتن این گواهینامه می توانید به همه استان ها و شهرهای کانادا سفر کنید.

 • اگر دارای مجوز معتبر از کشور خود هستید، احتمالاً می توانید از آن برای رانندگی در کانادا برای مدت کوتاهی پس از ورود به این کشور استفاده کنید.
 • اگر قصد استفاده از گواهینامه رانندگی خارجی در کانادا را دارید، باید مجوز رانندگی بین المللی IDP را در کشور خود دریافت کنید.

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا بستگی به استان یا قلمرو محل زندگی شما و سابقه رانندگی شما دارد. در قسمت زیر به اطلاعاتی در خصوص اخذ گواهینامه در استان های مختلف کانادا اشاره می شود:

اخذ گواهینامه رانندگی در استان آلبرتا

مراحل صدور مجوز رانندگی در کانادا

در آلبرتا حداقل 3 سال طول می کشد تا گواهینامه رانندگی کامل و GDL Non دریافت کنید:

مرحله۱: یادگیرنده (Class 7 Licence)

برای دریافت گواهینامه رانندگی در استان آلبرتا باید:

 • بیش از ۱۴ سال سن داشته باشید
 • اگر زیر ۱۸ سال دارید رضایت والدین یا سرپرست خود را داشته باشید
 • آزمون تئوری رانندگی استان آلبرتا را بگذرانید
 • آزمایش بینایی سنجی را بگذرانید

مرحله ۲: دوره آزمایشی ۶ ماه (Class 5-GDL Licence)

برای دریافت این گواهینامه رانندگی آزمایشی در استان آلبرتا باید:

 • بیش از ۱۶ سال سن داشته باشید
 • اگر زیر 18 سال سن دارید رضایت والدین یا سرپرست را داشته باشید
 • مجوز Class 7 learner’s licence را حداقل به مدت ۱۲ ماه داشته باشید

مرحله ۳: دوره کامل، non-GDL (Class 5 Licence)

برای تبدیل شدن به یک راننده دارای مجوز کامل در استان آلبرتا باید:

 • در مدت ۲ سال به عنوان راننده 5-GDL سابقه رانندگی داشته باشید
 • در 12 ماه آخر مرحله آزمایشی هیچگونه تعلیق مجوز نداشته باشید
 • بتوانید آزمون پیشرفته را با موفقیت پشت سر بگذارید

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، بر روی این لینک کلیک کنید.

گواهی نامه (Class 7) در استان آلبرتا: این مجوز را می توان در 14 سالگی اخذ کرد و تنها زمانی می توان از آن استفاده کرد که راننده دارای گواهینامه غیر آزمایشی Class 5 یا بالاتر باشد. توجه داشته باشید که متقاضیان زیر ۱۸ سال، باید فرم رضایت والدین را حتما همراه داشته باشند.

گواهینامه ( Class 6) موتور سیکلت در استان آلبرتا: حداقل سن برای دریافت این مجوز 16 سال است. مجوز Class 7 باید به مدت یک سال قبل از درخواست مجوز Class 6 درخواست و اخذ شده باشد. دانش آموزان دارای گواهینامه Class 6 نباید در طول شب موتورسواری کند.

گواهینامه (Class 5 – GDL) در استان آلبرتا: این مجوز را می توان هنگامی دریافت کرد که راننده دارای گواهینامه Class 7 برای حداقل یک سال بدون تعلیق باشد. علاوه بر این، راننده باید قبل از درخواست مجوز، 16 ساله باشد. این مجوز محدودیت های بیشتری نسبت به مجوز غیر آزمایشی دارد.

گواهینامه (Class 5 – GDL, Full): این مجوز را می توان پس از 2 سال اخذ مجوز آزمایشی (Class 5) بدون تعلیق دریافت کرد. حداقل سن برای اخذ این مجوز 18 سال است. برای اخذ این مجوز باید بتوانید آزمون راه پیشرفته را بگذرانید. راننده ای با این گواهینامه “راننده دارای مجوز کامل” نامیده می شود.

گواهینامه (Class 4): دارنده این گواهینامه می تواند به عنوان راننده تاکسی، راننده آمبولانس یا راننده اتوبوس با حداکثر ۲۴ صندلی مشغول به کار شود.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان بریتیش کلمبیا

افرادی که از کشورهای دیگر برای زندگی به استان بریتیش کلمبیا مهاجرت می کنند، تا ۹۰ روز زمان دارند تا گواهی رانندگی خود را مطابق قوانین موجود در کانادا تغییر دهند.

افراد تحت شرایط زیر لازم نیست تا ۹۰ روز بعد از ورود به این استان گواهینامه خود را تغییر دهند:

 • افرادی که به قصد توریستی و گردشگری به استان بریتیش کلمبیا (B.C) سفر کرده اند و کمتر از ۶ ماه در این استان می مانند.
 • دانشجویانی که به صورت تمام وقت در یک موسسه آموزشی معتبر ثبت نام کرده باشند.
 • کارگران موقت خارجی با مجوز کار فدرال که نشان می دهد در برنامه کارگران کشاورزی فصلی (SAWP) هستند. کارگران SAWP  ممکن است تا 12 ماه با مجوز معتبر از حوزه قضایی کشور خود رانندگی کنند. اگر بیش از 12 ماه تحت SAWP هستید و می خواهید رانندگی خود را ادامه دهید، باید مدرک B.C. گواهینامه رانندگی استان بریتیش کلمبیا را کسب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان منیتوبا

برای اخذ گواهینامه در استان منیتوبا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • باید ساکن فعلی استان مانیتوبا باشید.
 • باید ۱۶ سال یا بالاتر باشید.
 • اگر دانش آموز دبیرستانی مانیتوبا هستید و در یک دوره آموزش رسمی رانندگی در مدرسه خود ثبت نام کرده اید، می توانید در 15 سالگی اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه رانندگی را انجام دهید.
 • باید از نظر جسمی قوی باشید و توانایی رانندگی داشته باشید.
 • باید در معاینه بینایی سنجی موفق شوید.
 • باید در آزمون Manitoba Class 5 پذیرفته شوید.

اگر به اطلاعات بیشتری در این باره نیاز دارید، بر روی این لینک کلیک کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان نیوبرانزویک

همه رانندگان در ایالت نیوبرانزویک موظف اند مهارت و دانش لازم برای رانندگی را از خود نشان دهند. رانندگان باید قوانین راهنمایی و رانندگی را که نیوبرانزویک اعمال می کند بیاموزند و همچنین باید در هنگام حرکت با موتورسیکلت، کامیون یا ماشین از این قوانین پیروی کنند.

استان نیوبرانزیوک برای افرادی که می خواهند گواهینامه این استان را بگیرند، بیش از یک مرکز خدماتی در نظر گرفته است. بنابراین مرکزی که در نزدیکی محل زندگی شما قرار دارد را پیدا کنید، با آن ها تماس بگیرید و با گرفتن وقت قبلی به آنجا بروید.

مدارک مورد نیاز متقاضیان گواهینامه رانندگی

برای اینکه بتوانید گواهینامه رانندگی مربوط به استان نیوبرانزویک را دریافت کنید، نیاز به مدارکی دارید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • گواهی تولد (اصل و کپی)
 • گذرنامه (در صورت وجود)
 • حداقل ۲ مدرک معتبر که آدرس دقیق محل سکونت شما در استان نیوبرانزویک را تعیین کند (مانند صورتحساب برق و آب و گاز، سندهای پرداختی یا فرم های مالیات بر درآمد)

نکته

آن دسته از متقاضیانی که کمتر از 19 سال سن دارند باید قبل از شروع پروانه صدور مجوز، رضایت والدین یا سرپرست قانونی خود را ارائه دهند. به یاد داشته باشید که والدین (یا سرپرست) شما باید همراه شما به مرکز ثبت نام برای رانندگی بروند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به این سایت مراجعه فرمایید.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان نیوفاندلند و لابرادور

برای اینکه گواهینامه رانندگی در استان نیوفاندلند را داشته باشید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ارسال درخواست گواهینامه

  پس از ثبت نام در مرکز آموزش رانندگی مورد نظر، در ابتدا شما باید در آزمون کتبی رانندگی قبول شوید و تست بینایی انجام دهید. قیمت دفترچه کتبی آزمون رانندگی استان نیوفاندلند و لابرادور حدودا ۲.۳۰ دلار است. نمره قبولی برای اخذ گواهینامه ۸۵ است.

 • پس از ۱۲ ماه در آزمون جاده ای شرکت کنید

  اگر دوره آموزشی تأیید شده رانندگی را گذرانده باشید، می توانید در مدت 8 ماه در آزمون جاده ای کانادا شرکت کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی در سرزمین های شمال غربی

انواع گواهینامه در سرزمین های شمالی

گواهینامه راننده تاکسی، راننده کامیون و یا راننده اتوبوس

افرادی که قصد دارند به عنوان راننده تاکسی، راننده کامیون و یا راننده اتوبوس کار کنند، باید معیارهای خاصی را برای دریافت گواهینامه استانی داشته باشند. مجوزهای سرزمین های شمالی شامل (Class1,2,3 & 4) هستند. متقاضیان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند، معاینات و تست بینایی را در یک مرکز معتبر انجام دهند.

گواهی نامه Class 7

این گواهینامه برای رانندگان جدیدی است که می خواهند با ماشین های کوچک، مینی ون یا کامیون های کوچک رانندگی کنند.

متقاضیان باید حداقل ۱۵ سال سن داشته باشند، در آزمون کتبی رانندگی قبول شوند و تست بینایی را انجام دهند.

گواهینامه موتور سیکلت

رانندگان موتور سیکلت در سرزمین های شمالی کانادا باید حتما گواهینامه Class 6‌ داشته باشند، حداقل سن‌ آن ها ۱۶ سال باشد و تخلفی در خصوص رانندگی نداشته باشند.

گواهی نامه Class 5

این نوع گواهی نامه برای رانندگان مجرب و واجد شرایط صادر می شود که تجربه کافی از رانندگی دارند و می خواهند به سطح بالاتری دست پیدا کنند. حداقل سن برای اخذ این گواهینامه ۱۶ سال در نظر گرفته شده است.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان نوا اسکوشیا

نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در نوا اسکوشیا بستگی به محل تولد شما و میزان تجربه قبلی رانندگی شما دارد. برخی از افراد پس از مهاجرت به نوا اسکوشیا می توانند فوراً گواهینامه خود را عوض کنند. در حالی که دیگران ممکن است نیاز به شرکت در آزمون رانندگی داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی این لینک کلیک کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان نوناووت

تنوع و شرایط رانندگی بسته به عوامل مختلفی می تواند در استان نوناووت کانادا متفاوت باشد. مردم با توجه با بارانی، برفی، آفتابی بودن و… هوا ممکن است از وسایل نقلیه مختلفی برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنند. رانندگی با ماشین یا موتور سیکلت نیاز به اخذ مجوزهای مخصوص این استان دارد.

آشنایی با سطح آزمون های رانندگی در استان نوناووت به صورت آنلاین در دسترس است. این آزمون ها به شما کمک می کند تا قوانین مربوط به رانندگی را کاملا بشناسید و برای آزمون نهایی آماده شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی این لینک کلیک کنید.

اخذ گواهینامه رانندگی در استان انتاریو

گواهینامه استان انتاریو یک کارت آبی رنگ است که روی آن عکس، نام و نام خانوادگی، آدرس و تاریخ تولد راننده درج شده است. توجه داشته باشید که همیشه به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید تا پیش از به اتمام رسیدن آن، گواهینامه را تمدید کنید.

انواع گواهینامه ها در استان انتاریو

 • کلاس G شامل G1 و G2

  برای خودروها، وانت ها و کامیون های کوچک

 • کلاس M  شامل M1 و M2

  برای موتورسیکلت ها و دوچرخه سواران

نکته

انجام تست بینایی و داشتن سن بالاتر از 16 سال، دو شرط اصلی برای اخذ گواهینامه در استان انتاریو به شمار می رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی این لینک کلیک کنید.

در تراست بخوانید: خرید خودرو در کانادا

اجاره ماشین در کانادا

اجاره ماشین از فرودگاه

اجاره ماشین در کانادا تقریبا شرایطی شبیه اجاره ماشین در ایالات متحده دارد. شرکت های بزرگ اجاره اتومبیل از جملهAvis ، Budget ،Hertz  و موارد دیگر همانند ایالات متحده در کانادا در دسترس هستند. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید با هواپیما به کانادا سفر کنید، اجاره ماشین از فرودگاه ساده ترین راه و در عین حال گران ترین راه برای رسیدن به مقصد است. اگر از نظر هزینه مشکلی برای اجاره ماشین ندارید می توانید از همان فرودگاه اقدام به اجاره ماشین کنید.

سریع ترین و ارزان ترین راه برای حرکت در شهرهای کانادا استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. ازدحام ترافیک در شهرهای کانادا گاهی به شدت زیاد است. اگر چه وسایل حمل و نقل عمومی مختلفی برای گردش در میان شهر وجود دارد، داشتن ماشین می تواند تاثیر زیادی در عبور و مرور شما داشته باشد.

نکاتی در خصوص اجاره ماشین در کانادا

از محدودیت سنی آگاه باشید

سن رانندگی و اخذ گواهینامه در استان های مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت است اما بیشتر استان های کانادا، سن ۱۶ سالگی را برای گواهینامه تعیین کرده اند. با این حال اگر بخواهید در کانادا ماشین اجاره کنید، باید حداقل ۲۱ سال داشته باشید و سابقه رانندگی شما به حداقل ۱ سال برسد.

نوع خودروی اجاره ای را تعیین کنید

اگر بخواهید در کانادا ماشین اجاره کنید، انتخاب های گسترده ای خواهید داشت بنابراین از قبل تصمیم بگیرید چه نوع ماشینی برای کرایه می خواهید چرا که نوع خودرو در مبلغ اجاره خودرو تاثیر زیادی دارد. این که ماشین مورد نظر شما اتوماتیک باشد یا خیر نیز تاثیر زیادی در اجاره ماشین دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی این لینک کلیک کنید.

نکات مهم در خصوص رانندگی و اخذ گواهی نامه در کانادا

همه استان های کانادا گواهی نامه صادر می کنند

همان گونه که پیش از این گفته شد، قوانین مربوط به صدور گواهی نامه در کانادا بستگی به استانی دارد که می خواهید در آن زندگی کنید. مدارکی مانند ارائه فرم اقامت دائم یا کارت اقامت دائم در صورت وجود برای اخذ گواهی نامه های کانادا لازم است.

هنگامی که در کانادا هستید، باید گواهینامه رانندگی خود را از استان محل سکونت خود دریافت کنید. اگر مجوز خود را در یک استان اخذ کرده و سپس به استان دیگری نقل مکان کرده اید، باید مجوز معتبری از استان جدید دریافت کنید.

کانادا دارای یک قرارداد مبادله مجوز خارجی است

افرادی که اقامت یکی از کشورهای ایالات متحده آمریکا، استرالیا، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند، سوئیس، تایوان و انگلستان را داشته باشند می توانند از امتیاز تبادل مجوز خارجی استفاده کنند. همچنین می توانید از مجوز رانندگی بین المللی (IDP) استفاده کنید. ساکنان دائم فقط می توانند از IDP برای مدت زمان مشخص استفاده کنند. این معمولاً بسته به استان مد نظر بین 60 تا 90 روز متغیر است. شما باید از کشور خود IDP بگیرید.

الزامات مربوط به اخذ گواهینامه را در کانادا انجام دهید

گواهینامه فعلی خود را همراه داشته باشید، آزمون بینایی را انجام دهید و در آزمون کتبی در نظر گرفته شده استان ها برای رانندگی شرکت کنید و دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه استانی را ارائه دهید.

حداقل شرایط اخذ گواهینامه را در کانادا داشته باشید

این شرایط بسته به استان مد نظرتان متفاوت است اما حداقل ۱۶ سال سن داشته باشید، سلامت پزشکی و بینایی و شنوایی سنجی را انجام دهید و آزمون کتبی رانندگی را بگذرانید.

از سیستم های رانندگی موجود در کانادا مطلع باشید

این سیستم دارای 3 سطح است:

 • G1 یک مجوز فراگیر است
 • G2 یک مجوز آزمایشی است
 • G یک مجوز کامل است

انتقال از مجوز G1 به مجوز G کامل تا 2 سال طول می کشد. اما، شما 5 روز فرصت دارید تا مجوز G خود را از روزی که در آزمون G1 قبول شده اید، دریافت کنید. بنابراین اگر می توانید از تبادل گواهینامه خارجی استفاده کنید یا اینکه گواهینامه رانندگی خارجی را کسب کنید تا زمان و هزینه دریافت گواهینامه G کامل را کاهش دهید.

بیمه اتومبیل داشته باشید

هر استان و سرزمینی در کانادا، رانندگان را ملزم به داشتن بیمه اتومبیل می کند.

رانندگی در کانادا بدون بیمه اتومبیل غیرقانونی است و می توانید با مجازات های جدی روبرو شوید که شامل موارد زیر است:

 • جریمه از 5،000 دلار – 25،000 دلار برای اولین بار
 • جریمه از 10،000 دلار – 50،000 دلار برای دومین بار
 • تعلیق گواهینامه رانندگی شما
 • توقیف خودروی شما تا سه ماه
 • حداقل شرایط بیمه خودرو نیز در هر استان متفاوت است. بنابراین مهم است بدانید که برای رانندگی خودرو باید چه بیمه ای داشته باشید.

با قوانین راهنمایی و رانندگی استان های مختلف کانادا آشنا باشید

به طور کلی قوانین راهنمایی و رانندگی در استان های کانادا مشابه است اما در جزئیات با یکدیگر تفاوت هایی دارند. بنابراین به یاد داشته باشید که آشنایی با این قوانین بسته به استان مورد نظرتان اهمیت بسیار زیادی دارد.

با شرایط رانندگی در استان های کانادا آشنا باشید

شرایط رانندگی در کانادا بسته به فصل متفاوت است. بنابراین شما باید ماشین خود را برای شرایط رانندگی تابستانی و زمستانی آماده کنید.

ممکن است ماشین شما مجهز به لاستیک های تمام فصل باشد. اما اگر اینطور نیست، باید لاستیک های زمستانی بر روی ماشینتان بیاندازید تا هنگام رانندگی در برف و یخ برای شما مشکلی ایجاد نشود. در فصول سرما حتما وسایلی مانند بیل برفی، پتو، کلاه و دستکش و زنجیرچرخ در ماشین خود داشته باشید.

اطلاعات بیشتر در این خصوص را از این سایت مطالعه فرمایید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

کتاب های راهنمای رانندگی در کانادا

کتاب راهنمای رانندگی سواری و کامیون آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای مربیگری رانندگان جدید آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی وسایل نقلیه کوچک آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودروهای تجاری آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی سواری و کامیون آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتورسیکلت آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمایی و رانندگی استان آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتورسیکلت آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی کامیون ها آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رسمی ترمز بادی آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودرو سواری بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتور سیکلت بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودروهای تجاری بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

چه کسانی واجد شرایط دریافت گواهینامه بین المللی در کانادا هستند؟

هر فردی که 18 سال یا بیشتر از 18 سال سن داشته باشد و گواهینامه رانندگی خود را حداقل به مدت شش ماه قبل گرفته باشد، واجد شرایط دریافت گواهینامه بین المللی در این کشور است. با این حال، اجاره ماشین در کانادا شما را ملزم می کند که حداقل 21 سال سن داشته باشید.

انواع گواهینامه در کانادا کدام است؟

گواهینامه G
گواهینامه G 2
گواهینامه G 1
گواهینامه GDL PROGRAM

اخذ گواهی نامه در کانادا الزامی است؟

در صورتی که قصد اقامت دائم در کشور کانادا را دارید بهتر است هر چه سریع تر برای دریافت گواهینامه خود اقدام کنید. چرا که برای انجام بیشتر کارهایتان نیاز به جا به جایی دارید و یا ممکن است شغل شما در کانادا به گونه ای باشد که حتما نیاز به رانندگی داشته باشید.

آیا گواهینامه ای که در ایران اخذ کردیم در کانادا اعتبار دارد؟

بله اما اعتبار این گواهینامه تنها ۳ ماه است. به همین دلیل یکی از اقدامات مهمی که پس از مهاجرت به کانادا باید انجام دهید، اخذ گواهینامه بر اساس قوانین استانی است که در آن زندگی می‌کنید.

محدودیت سرعت در کانادا چقدر است؟

محدودیت سرعت در کانادا به جای مایل در ساعت بر حسب کیلومتر در ساعت اندازه گیری می شود. علائم محدودیت سرعت در همه جاده ها نصب شده است.
در مناطق شهری دور از شریان های اصلی، سرعت مجاز معمولاً 50 کیلومتر در ساعت خواهد بود مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.
برای جاده های روستایی خارج از شهرها، سرعت مجاز 60-80 کیلومتر در ساعت خواهد بود
حداکثر سرعت مجاز در بزرگراه ها 80-100 کیلومتر در ساعت خواهد بود (و حداقل حد 60 کیلومتر در ساعت)

هزینه بیمه خودرو در کانادا به چه صورت است؟

هزینه بیمه خودرو در کانادا بسته سن شما، محل زندگیتان در استان مد نظر، تجربه و سابقه رانندگی و … متفاوت است. اما با این حال توجه داشته باشید که در انتخاب نوع بیمه خود دقت کنید و بیمه ای را انتخاب کنید که بیشتر موارد را تحت پوشش قرار دهد.

انواع جاده ها در کانادا کدام اند؟

جاده های محلی
راه های جمع آوری کننده
راه های شریانی فرعی
راه های شریانی اصلی
بزرگراه ها

بیشترین محدودیت سرعت در کانادا چقدر بیان شده است؟

۱۲۰ کیلومتر بر ساعت

آیا رانندگی در کانادا در سمت چپ جاده است یا راست؟

مانند بیشتر کشورهای دنیا، کانادایی‌ها در سمت راست جاده رانندگی می‌کنند.

آیا رانندگی در کانادا آسان است؟

رانندگی در کانادا نسبتاً آسان است. کانادایی‌ها به ادب و نظم معروف هستند و این امر به عادت‌های رانندگی آن‌ها نیز تسری دارد. آن‌ها هنگام رانندگی تمرکز زیادی بر ایمنی و کنترل سرعت خود دارند.

قوانین عمومی رانندگی در کانادا چیست؟

وسایل نقلیه در سمت راست جاده رانندگی می‌کنند.
از سمت چپ جاده باید سبقت گرفت.
همیشه در محل‌های عبور عابر پیاده اولویت با عابران پیاده است.
همه سرنشینان یک وسیله نقلیه باید از کمربند ایمنی استفاده کنند.
استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی مجاز نیست، به‌استثنای هندزفری.
استفاده از چراغ‌های نشانگر هنگام چرخش همیشه ضروری است.
ردیاب‌های راداری ممنوع است.
رانندگان باید در هنگام رانندگی همیشه گواهینامه معتبر رانندگی خود، اسناد مالکیت و اسناد بیمه را به همراه داشته باشند.

آیا می‌توانم به‌عنوان توریست در کانادا رانندگی کنم؟

اگر از کشور خود گواهینامه معتبری داشته باشید، پس از ورود به کانادا می‌توانید برای مدت کوتاهی از آن برای رانندگی در کانادا استفاده کنید.

بیشترین محدودیت سرعت در کانادا چقدر است؟

120 کیلومتر در ساعت.
بیشترین محدودیت سرعت در کانادا در بزرگراه کوکیهلا بریتیش کلمبیا با سرعت مجاز 120 کیلومتر در ساعت (75 مایل در ساعت) مشاهده می‌شود.

چه کسی واجد شرایط برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی IDP است؟

هرکسی که 18 سال یا بیشتر سن دارد و گواهینامه رانندگی او برای حداقل شش ماه معتبر است. اگرچه، برای اجاره خودرو در کانادا، فرد باید حداقل 21 سال سن داشته باشد.

چه مدت می‌توانم از گواهینامه رانندگی بین‌المللی خود در کانادا استفاده کنم؟

IDP از تاریخ صدور به مدت یک سال معتبر است، مشروط بر اینکه مجوز کانادایی شما برای این مدت‌زمان نیز معتبر باشد.

محدودیت سرعت رانندگی در کانادا چگونه است؟

در مناطق شهری: 50 کیلومتر در ساعت است.
در جاده‌های روستایی (خارج از شهرها): 60-80 کیلومتر در ساعت
حداکثر سرعت مجاز در بزرگراه‌ها 80-100 کیلومتر در ساعت (و حداقل حد مجاز 60 کیلومتر در ساعت است)

اجاره خودرو در کانادا چگونه است؟

بسیاری از افراد در کانادا به‌جای خرید خودرو، یک خودرو را از فروشنده آن اجاره می‌کنند. این اجاره‌نامه توافقی قانونی بین شما و فروشنده است که در آن شما موافقت می‌کنید که برای استفاده از خودرو برای مدت‌زمان مشخصی (معمولاً چندین سال) هزینه‌ای بپردازید و پس از پایان زمان اجاره‌نامه، خودرو را در شرایط مناسب به نمایندگی بازمی‌گردانید.

حداقل سن برای رانندگی در کانادا چقدر است؟

حداقل سنی که می‌توانید رانندگی کنید، در بیشتر استان‌ها 16 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید