گواهینامه در کانادا

گواهینامه در کانادا

قوانین راهنمایی رانندگی و نحوه‌ ی گرفتن گواهینامه در هر کشوری و گاهی حتی در هر استانی متفاوت است. یکی از دغدغه‌ های مهاجران و یا گردشگران، رانندگی در کشور میزبان است. گاهی هزینه‌ های جابه جایی آن قدر بالا است، که داشتن ماشین و یا رانندگی کردن به‌ صرفه ‌تر است. لذا شما می‌ توانید در کشورهای دیگر هم گواهینامه گرفته و علاوه بر سرعت در انجام امور و کارها، هزینه کمتری را متحمل شوید. ما در تراست شما را با قوانین گرفتن گواهینامه در کانادا آشنا خواهیم کرد.

پادکست بشنوید!

گفتگو با مرتضی آل داوود ؛ خرید خودرو در کانادا

رادیو تراست

موضوع: خرید خودرو در کانادا

پل ارتباطی با مرتضی آل داود (مشاور خرید خودرو در کانادا)
carcanadatrust@gmail.com

رانندگی در سفر توریستی و گواهینامه در کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که قوانین هر استان با استان دیگر متفاوت است. اما نیازی به نگرانی نیست، زیرا پایه و اساس همه آن‌ ها با هم برابر است و گاهی در جزئیات با هم اختلاف دارند. اگر قصد سفری کاری و یا گردشی و تفریحی به کانادا دارید، می‌توانید از گواهینامه‌ ای که در کشور خود اخذ کرده‌اید هم استفاده کنید.

شما می‌ بایست با مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل‌ رانی جمهوری اسلامی ایران، گواهینامه‌ ی خود را به گواهینامه‌ ی بین‌ المللی تبدیل کنید. این گواهینامه به هفت زبان از جمله فرانسه و انگلیسی ترجمه شده است. بدین ترتیب می‌ توانید با رعایت قوانین و مقررات در کشور کانادا با اتومبیل خود و یا کرایه کردن آن، بدون نگرانی رانندگی کنید.

مهاجرت و اخذ گواهینامه در کانادا

مهاجرت و اخذ گواهینامه در کانادا

با هدف مهاجرت و زندگی در کانادا، دیگر نمی‌توانید از گواهینامه کشور خود استفاده کنید. مگر این که از کشورهای تایوان، نیوزلند، ژاپن، کره‌ جنوبی، ایرلند، کشورهای بریتانیا، فرانسه، بلژیک، سوئیس، آلمان، اتریش، استرالیا و آمریکا گواهینامه گرفته باشید و به کانادا مهاجرت کرده باشید. اگر از کشورهای نام برده سفر می‌ کنید، می‌ توانید گواهینامه خود را معادل‌ سازی کرده و در کانادا استفاده کنید. برای این کار باید سوابق رانندگی خود را به همراه داشته باشید‌.

جالب است بدانید افرادی که دو سال سابقه رانندگی داشته باشند، بلافاصله گواهینامه سطح پنج را در کانادا دریافت می‌ کنند. علاوه بر این‌، مدارکی چون پاسپورت و مدارک اقامت و اجازه نامه را هم باید به همراه داشته باشید. اما اگر از ایران سفر می‌ کنید، باید در کشور کانادا گواهینامه‌ ی جدید اخذ کنید. البته داشتن گواهینامه در ایران سبب می‌ شود شما با مهارت رانندگی آشنا باشید، و در این صورت ملزومات گواهینامه گرفتن را کمتر کنید و در آزمون رانندگی کمتر دچار سختی و مشکل بشوید.

همچنین بهتر است برگه‌ ی سوابق رانندگی خود را از مراکز راهنمایی و رانندگی دریافت کرده و با خود به همراه داشته باشید. این مدارک می‌ تواند در هنگام گرفتن گواهینامه در کانادا مفید باشد. فراموش نکنید که برگه‌ های شما باید به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسه ترجمه شده باشند.

درباره مهاجرت به کانادا و خرید خودرو در کانادا بخوانید.

مراحل گرفتن گواهینامه در کانادا

مراحل گرفتن گواهینامه در کانادا

 1. برای اخذ گواهینامه در کانادا و رانندگی کردن با سواری، ون و کامیون کوچک شما باید حداقل 16 سال تمام سن داشته باشید. سپس باید در آزمون کتبی‌ ای با عنوان G1 شرکت نمایید. در صورت قبولی شما می‌ توانید همراه با یک سرنشین که دارای گواهینامه باشد، طبق شرایط خاصی در برخی مناطق رانندگی کنید.

 2. برای ارتقای سطح گواهینامه‌ی خود باید دوازده ماه در سطح G1 تمرین کنید و یا در کلاس‌ های رانندگی شرکت کرده و این زمان را به هشت ماه کاهش دهید.

 3. بعد از سپری شدن این مدت در آزمون جاده‌ ای G1 شرکت کرده و در صورت قبولی می‌ توانید در آزمون G2 شرکت کرده و سطح خود را ارتقا دهید. بعد از کسب G2 دیگر نیازی به همراه نخواهید داشت و محدودیت‌ های مکانی و زمانی هم برداشته می‌ شود. در آزمون جاده‌ ای G2 شما باید اتومبیل امتحان را خودتان ببرید که از نظر پلاک و بیمه مشکلی نداشته باشد. پس از قبولی در G2 می‌ توانید در آزمون G شرکت کنید.

 4. اعتبار گواهینامه‌ در کانادا به طور معمول پنج سال است و پس از این مدت فرد با پرداخت وجه گواهینامه خود را تمدید می‌ کند. ممکن است اگر بیش از یک سال از تاریخ تصدیق رانندگی بگذرد، نیاز باشد تا فرد مذکور مجددا در آزمون شرکت کند.

داشتن گواهینامه و شرکت در آزمون‌ ها، این دید را به شرکت‌ های بیمه می‌ دهد، که شما توانایی لازم برای کار با اتومبیل را دارا هستید و هزینه‌ های شما را کاهش می‌ دهد.

بیشتر بخوانید: بیمه در کانادا

مدارک مورد نیاز دریافت گواهینامه در کانادا

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه در کانادا

آگاهی از مدارک و اسناد سبب سهولت و تسریع انجام کارهایتان می‌ شود، که در اینجا مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی نامه رانندگی در کانادا در زیر عنوان می شود:

ساکنین موقت

 1. کارت ایالتی عکس‌ دار
 2. اجازه‌ نامه تحصیلی و یا کاری
 3. اجازه‌ نامه سکونت موقت
 4. تاییدیه‌ ی پناهندگی
 5. مدرک بازدید کننده بودن فرد

شهروندان کانادایی

 1. کارت شهروندی عکس‌ دار
 2. کارت گواهی امن
 3. کارت ایالتی عکس‌ دار
 4. پاسپورت

ساکنین دائمی

 1. کارت ایالتی عکس‌ دار
 2. کارت اقامت دائم
 3. پاسپورت معتبر
 4. گواهی سکونت

بیشتر بخوانید: اقامت کانادا ، شهروندی کانادا ، اقامت موقت کانادا

قوانین رانندگی با انواع گواهینامه در کانادا

قوانین رانندگی با انواع گواهینامه در کانادا

سطح G1

محدودیت‌ های این سطح برای تمامی سنین برابر است. در صورت وجود الکل در خون مجاز به رانندگی نمی‌ باشند. در این سطح اجازه رانندگی در تند راه‌ ها و بزرگ‌ راه‌ های سری 400 را ندارند، مگر با حضور یک مربی. تمامی سرنشینان باید کمربند ایمنی خود را بسته باشند.

راننده باید یک همراه در کنار خود داشته باشد، که حداقل چهار سال سابقه رانندگی داشته باشد و میزان الکل خون وی کمتر از 0.5 باشد. اگر فرد همراه سنی کمتر از بیست و یک داشته باشد، لازم است میزان الکل خون او صفر باشد.

سطح  G2

محدودیت‌ های این سطح فقط مخصوص سنین نوزده و کمتر از آن است. در G2 در شش ماه ابتدایی از ساعت دوازده الی پنج صبح، در صورت به همراه نداشتن یک راننده‌ ی حرفه‌ ای اجازه‌ ی داشتن، بیش از یک سرنشین را ندارید و سرنشین باید نوزده ساله یا کوچکتر باشد. پس از شش ماه، این تعداد به سه نفر سرنشین می‌ رسد.

محدودیت نداشتن الکل در خون و بستن کمربند ایمنی تمام سرنشینان شامل تمامی سنین در سطح G2 است.

سطح G

در این سطح محدودیتی برای فرد دارای گواهینامه وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز گواهینامه در کانادا در آزمون G1 و G2

قبل از شرکت در آزمون جاده‌ ای و یا تئوری G1 باید دفترچه MTO شامل قوانین و مقررات را مطالعه نمایید. در آزمون تئوری به همراه داشتن مدرک شناسایی، هزینه‌ ی آزمون و نیز عینک (در صورت نیاز) ضروری است. و همچنین برای آزمون جاده‌ ای داشتن اتومبیل، هزینه‌ ی آزمون و نیز عینک (در صورت نیاز) لازم است. این شرایط برای آزمون جاده‌ ای G2 نیز صدق می‌ کند.

انواع گواهینامه در کانادا

انواع گواهینامه در کانادا

در کانادا پانزده شکل گواهینامه صادر می‌شود که با کم شدن عدد آن ‌ها، ارزش بالاتری پیدا می‌ کنند.

دسته A

این دسته گواهینامه ماشین‌ های سنگین من جمله تریلر، کامیون است.

دسته B

این دسته گواهینامه مخصوص اتوبوس حداقل 24 نفره است.

دسته C

این دسته می‌ توانند وسایل‌ نقلیه‌ D،  F و G و اتوبوس‌ های معمولی را استفاده کنند.

دسته D

این افراد می‌ توانند وسایل نقلیه مجاز دسته‌ G و هر گونه وسیله با وزن مشخص را برانند.

دسته E

این دسته وسایل نقلیه‌ مجاز در F و G و اتوبوس مدرسه با حداکثر طرفیت 24 نفر را می‌ توانند برانند.

دسته F

گواهی نامه در کانادا در این دسته وسایل نقلیه‌ ی مجاز دسته‌ی G و آمبولانس و اتوبوس معمولی با حداکثر ظرفیت 24 نفر را شامل می‌ شود.

دسته G

گواهینامه مبتدی برای تازه‌ واردان است. این افراد می‌ توانند هرگونه ون، خودرو و یا کامیون کوچک را برانند.

دسته G1

این افراد می‌ توانند در حضور یک فرد که دارای حداقل چهار سال سابقه‌ ی رانندگی است برانند.

دسته G2

این افراد می‌ توانند بدون حضور شخص ناظر تحت شرایط محدودی برانند.

دسته M

گواهینامه در کانادا در این دسته شامل موتور سیکلت می‌ باشد.

دسته M1

سطح یک گروه M می‌ باشد و افراد تحت شرایط خاص می‌ توانند رانندگی کنند.

دسته M2

سطح دوم گروه M می‌ باشد و این افراد در صورتی که الکلی در خون‌شان موجود نباشد، می‌ توانند رانندگی کنند.

سن رانندگی و گواهینامه در کانادا در استان‌‌ های مختلف

سن رانندگی به تفکیک استان به استان کانادا مشخص می‌ شود، که اغلب در شانزده سالگی است.

آلبرتا

گواهینامه سطح 7 یا G:

افراد در سن 14 سالگی با رضایت نامه‌ ی والدین می‌ توانند اقدام به دریافت گواهینامه در کانادا بکنند. البته پیش از آن باید در آزمون شرکت کرده  و نمره حداقل 83.3 را کسب کنند و در تست بینایی نیز مشکلی نداشته باشند. همچنین در هنگام رانندگی الکل خون آن‌ ها باید صفر باشد و شخصی با پنج سال سابقه رانندگی در صندلی جلو و کنار آن‌ها قرار داشته باشد.

گواهینامه سطح 6 یا F (موتور سیکلت):

فرد در سن شانزده سالگی می‌ تواند اقدام کند و می‌ تواند بدون ناظر رانندگی کند اما پیش از آن باید گواهینامه سطح هفت را به مدت یک سال داشته بوده باشد. در شب تا ساعت پنج صبح اجازه‌ ی  موتور سواری از این رانندگان سلب می‌ شود.

گواهینامه سطح پنج یا E:

این گواهینامه در کانادا را پس از دوسال که از گرفتن گواهینامه آزمایشی سطح پنج می‌ گذرد، می‌ توان اخذ کرد. حداقل سن مورد نیاز هجده سال تمام می‌ باشد و فرد باید در آزمون پیشرفته‌ ی جاده‌ ای قبول شود. از این گواهینامه با عنوان “راننده‌ی کاملا مجاز” یاد می‌ شود.

گواهینامه سطح چهار:

 با این گواهینامه فرد می‌ تواند آمبولانس، تاکسی و اتوبوس با حداکثر 24 سرنشین را رانندگی کند.

گواهینامه سطح سه:

این مدرک به فرد اجازه می‌ دهد وسایل نقلیه‌ ی موتوری با حداقل سه محور را رانندگی کند.

بریتیش کلمبیا

سطح 8L (مجوز یادگیری موتور سیکلت): در این سطح گواهینامه در کانادا، را پس از سن شانزده سالگی می‌ توان دریافت کرد. برای این منظور آزمونی با عنوان تست مهارت موتور سیکلت در یک پارکینگ از متقاضی گرفته می‌ شود و پس از این تست فرد می‌ تواند به تنهایی موتور سواری کند.

سطح 7L:  این گواهینامه را با رضایت والدین پس از شانزده سالگی و قبولی 80 درصدی در آزمون می توان دریافت کرد. فرد متقاضی باید در حضور و کنار یک فرد 25 سال به بالا رانندگی کند. همچنین الکل خون راننده باید صفر باشد. علاوه بر این باید یک برگه با علامت L روی شیشه نصب کند. در این سطح گواهینامه در کانادا، راننده بیش از دو مسافر نمی‌ تواند داشته باشد. استفاده از وسایل الکترونیکی ممنوع است و از ساعت 12 شب تا 5 صبح نمی‌ تواند رانندگی کند. بعد از دوازده ماه راننده می‌ تواند، برای سطح بالاتر امتحان دهد.

سطح 6 (موتور سیکلت): این مجوز به راننده اجازه می‌ دهد بدون محدودیت موتور سیکلت براند.

سطح 5 (مجوز کامل وسیله‌ نقلیه): این مجوز کامل وسیله نقلیه مسافربری است و برخلاف سطح 7 محدودیت اضافی ندارد.

سطح 4: این گواهینامه به متقاضی اجازه می‌ دهد تاکسی، آمبولانس و اتوبوس را براند‌‌. حداقل سن لازم برای کسب این مدرک 19 سالگی است.

سطح 3 (کامیون‌ های سنگین تجاری): دارنده‌ ی این گواهینامه در کانادا اجازه رانندگی با کامیون‌ های بیش از دو محور مانند یدک‌ کش‌ های بزرگ و کمپرسی را دارد. حداقل سن لازم در این سطح 18 است.

سطح 2: دارنده‌ این گواهینامه اجازه رانندگی با اتوبوس مدرسه را دارد‌‌. حداقل سن لازم برای این مدرک 19 سال است.

سطح 1: در سطح یک مجاز به راندن کامیون‌ های نیمه تریلر و تمام وسایل موتوری به جز موتور سیکلت است. حداقل سن لازم 19 سال تمام می‌ باشد.

بریتیش کلمبیا از سال 1998 از سیستم GDL استفاده می‌ کند. این سیستم در سال 2003 تجدید نظر شد که شامل تغییرات زیادی در مدت زمان گرفتن مجوز کامل بود.

مانیتوبا

سطح 6M: این سطح گواهینامه در کانادا برای رانندگی موتور سیکلت است و حداقل سن لازم برای گرفتن این مدرک 16 سال تمام است.

سطح 6L: این سطح پس از دوره‌ ی یادگیری موتور سیکلت است. در این مرحله راننده حق داشتن مسافر یا رانندگی در شب یعنی ساعات 12 الی 5 صبح را ندارد. پس از 9 ماه راننده می‌ تواند امتحان جاده‌ ای داده تا دوره‌ ی میانی را تمام کند.

سطح 6I: این سطح بعد از اتمام آزمون جاده‌ ای، به عنوان سطح متوسط صادر می‌ شود.

سطح ‌6F: این سطح پانزده ماه پس از مرحله متوسط است، که گواهینامه کامل موتور سیکلت است.

سطح 5L: این سطح گواهینامه در کانادا، در استان منیتوبا، یادگیری وسیله نقلیه است. راننده باید یک همراه که حداقل 3 سال سابقه رانندگی دارد کنار خود داشته باشد و سطح الکل آن شخص کمتر از 0.05 باشد. راننده پس از 9 ماه می‌ تواند در آزمون جاده‌ ای شرکت کند، و حداقل سن مورد نیاز برای این سطح 16 است.

سطح 5I: گواهینامه سطح متوسط وسیله نقلیه است و پس از موفقیت در آزمون جاده‌ ای به دست می‌ آید. میزان سطح الکل راننده باید صفر باشد و در شب یعنی ساعات 12 الی 5 صبح اجازه داشتن مسافر را ندارد. در شب ناظر باید سطح الکلش حداکثر 0.8 باشد‌.

سطح 5F: این بخش گواهینامه کامل وسیله‌ ی نقلیه است. راننده پس از پانزده ماه قادر به اقدام برای این بخش خواهد شد. پس از 36 ماه از اخذ این مجوز راننده می‌ تواند حداکثر سطح الکل 0.05 داشته باشد و یک همراه در صندلی جلو داشته باشد.

سطح 4: گواهینامه کار با آمبولانس و تاکسی و سایر وسایل اضطراری در این استان است. همچنین اتوبوس با ظرفیت 24 نفر و اتوبوس مدرسه با ظرفیت  36 نفر مجاز است. حداقل سن لازم برای این مدرک 18 سال تمام می‌ باشد.

سطح 3: دارنده‌ این گواهی نامه اجازه کار با کامیون‌ هایی با بیش از دو محور را دارد، که وزن ناخالص بیش از 4540 کیلو را یدک می‌ کشد. همچنین وسایل نقلیه‌ سطح 5 و 4 را شامل می شود. حداقل سن لازم برای این سطح  18 می‌ باشد.

سطح 2: در این سطح به راننده اجازه کار با اتوبوس‌ هایی با ظرفیت بیش از 24 نفر و اتوبوس مدرسه با ظرفیت بیش از 36  نفر را می‌ دهد. همچنین با این گواهینامه در کانادا می‌ تواند وسایل نقلیه‌ ی سطح 3 و سطح 4 و سطح 5 را استفاده کند. حداقل سن مورد نیاز برای این مدرک 18 است.

سطح 1: دارنده‌ ی این گواهی نامه اجازه کار با کامیون‌ های نیمه تریلر را دارد. همچنین اجازه کار با تمام وسایل موتوری به جز موتور سیکلت را دارا است. حداقل سن لازم برای این مدرک 18 است.

نیوبرانزویک

گواهینامه در کانادا در استان نیوبرانزویک، در سطوح پایین تر مشابه دیگر استان ها است ولی در سطح 9 و 8 و 7 مانند زیر است:

سطح 9: فرد با این گواهی نامه اجازه کار با تراکتور کشاورزی را دارد.

سطح 8: در این سطح حداقل سن لازم برای گرفتن این مدرک  با اجازه پدر و مادر 14 سال می‌ باشد.

سطح 7: حداقل سن برای گرفتن این مدرک با اجازه پدر و مادر 16 سال می‌ باشد.

نیوفاندلند و لابرادور

در نیوفاندلند و لابرادور، فرد می‌ تواند در 16 سالگی برای وسایل نقلیه‌ سطح پنج یعنی سواری یا کامیون سبک، برای گواهینامه در کانادا اقدام کند، و تا هفده سالگی نمی‌ تواند گواهینامه خود را دریافت کند. همچنین گواهینامه کار با موتور سیکلت پس از قبولی در آزمون و تست بینایی سطح 5 دریافت می‌ شود.

این گواهینامه که به آن گواهینامه یادگیرنده می‌ گویند، راننده را به یک مسافر در ماشین محدود می‌ کند؛ که 4 سال سابقه داشته باشد. راننده در شب اجازه رانندگی ندارد و میزان الکل خون او باید صفر باشد. علامت راننده تازه‌ کار باید روی شیشه جلو قرار بگیرد. اجازه پدر و مادر برای متقاضی زیر  19 سال ضروری است.

پس از دوازده ماه در سطح 1 یا هشت ماه دوره‌ آموزشی مصوب دولت که شامل آموزش تئوری و عملی است، می‌ توان برای صعود به سطح 2 آزمون جاده‌ای داد. پس از دوازده ماه که مرحله دو طول می‌ کشد، محدودیت‌ های کمتری نسبت به مرحله اولیه دارد. رانندگان در طول روز مجاز به رانندگی هستند. اما در شب باید یک نفر که چهارسال سابقه رانندگی دارد، همراه داشته باشند. همچنین نباید مسافر دیگری داشته باشند و الکل خون آن‌ها باید صفر باشد.

پس از دوازده ماه در مرحله 2، راننده به طور خودکار به سطح پنج ارتقا می‌ یابد.

 • سطح یک مجاز به استفاده از کامیون‌ های نیمه تریلر.
 • سطح دو مجاز به کار با اتوبوس‌ های بیش از 24 نفر.
 • سطح سه مجاز با کامیون‌ های دارای سه محور یا بیشتر.
 • سطح چهار مجاز به کار با تاکسی، آمبولانس و اتوبوس با حداکثر 24 نفر.
 • سطح پنج مجاز به کار کردن با تمام وسایل نقلیه‌ ی موتوری با دو محور و ترکیبی از وسایل نقلیه که یدک کشی بیش از 4500 کیلو ندارد، اتوبوس‌ ها، تاکسی‌ ها، تراکتورهای کشاورزی و آمبولانس‌ ها در حالی که مسافر حمل نمی‌ کنند و کامیون‌ های طراحی شده برای خارج از بزرگراه‌ ها هستند.
 • سطح شش مجاز به کار با موتورسیکلت.
 • سطح هفت مرحله یادگیرنده‌ سطح  5 و 6 و 8.
 • سطح هشت مجاز به کار با وسایل نقلیه‌ ی موتور کششی.

نوااسکوشیا

فرد برای گرفتن گواهینامه در کانادا در استان نوا اسکوشیا؛ باید حداقل باید 16 سال سن داشته باشد. پس از موفقیت در تست بینایی و قبولی در آزمون تئوری، گواهینامه صادر می‌ شود. این گواهینامه به فرد اجازه می‌ دهد در جاده با یک ناظر دارای گواهینامه و شخصی حرفه‌ ای رانندگی کند. الکل خون او باید حداکثر 0.05 باشد.

انتاریو

سطح G1: با موفقیت در تست بینایی و قبولی در آزمون تئوری راننده می‌ تواند، با حضور یک ناظر با گواهینامه سطح G  و سابقه‌ی رانندگی چهار ساله و با سطح الکل حداکثر 0.05 رانندگی کند. این راننده در شب یعنی در محدوده‌ ساعت 12 الی 5 صبح حق رانندگی ندارد. حداقل سن مورد نیاز برای اخذ این مدرک 16 است. سطح‌ های بعدی به ترتیب سطح G2 و سطح G هستند.

جزیره پرنس ادوارد

حداقل سن لازم برای گرفتن گواهینامه در کانادا در جزیره پرنس ادوارد، 16 سال می‌ باشد. برای کسب گواهینامه موفقیت در آزمون کتبی یا شفاهی، یادگیری علائم راهنمایی، یادگیری رانندگی، موفقیت در تست بینایی لازم است. در صورتی که کارت گواهینامه انقضای بیش از یک سال داشته باشد، باید مجدد تست بینایی انجام شود.

استان کبک

در این استان افراد برای تمام سطح‌ ها ابتدا باید یک ماه گواهینامه 6R learner را بدست آورند. اجازه فعالیت موتور سیکلت را فقط برای اهداف یک دوره رانندگی یا یک آزمون رسمی پیست بسته می‌ دهند.

حداقل 11 ماه مجوز فراگیری سطح 6A را دارند و باید آزمون جاده را پشت سر گذاشته باشند. باید مجوز آزمایشی یعنی سطح 5 را به مدت 24 ماه نگه دارند. حداقل سن برای دریافت گواهینامه سطح 5، شانزده سال تمام است.

بیمه رانندگی و گواهینامه در کانادا

بیمه رانندگی و گواهینامه در کانادا

رانندگی بدون بیمه ماشین در کانادا غیرقانونی می‌ باشد. اگر صاحب اتومبیل هستید باید تحت پوشش بیمه باشید. اگر به طور مداوم از ماشین دوست یا اقوام استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که در برنامه‌ ی بیمه‌ او ثبت شوید. شما می‌ توانید از انواع مختلف بیمه استفاده کنید. من جمله بیمه صدمه اتومبیل یا صدمه خود و یا آسیب دیدن دیگران. هزینه بیمه به طرحی که انتخاب کردید و موارد زیر بستگی دارد:

 1. سن
 2. سابقه رانندگی
 3. محل زندگی
 4. تجربه‌ی رانندگی

هزینه‌ ها در شرکت‌ های مختلف بیمه متفاوت هستند.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

کتاب های راهنمای رانندگی در کانادا

کتاب راهنمای رانندگی سواری و کامیون آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای مربیگری رانندگان جدید آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی وسایل نقلیه کوچک آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودروهای تجاری آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی سواری و کامیون آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتورسیکلت آلبرتا ترجمه فارسی
کتاب راهنمایی و رانندگی استان آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتورسیکلت آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی کامیون ها آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رسمی ترمز بادی آنتاریو ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودرو سواری بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی موتور سیکلت بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی
کتاب راهنمای رانندگی خودروهای تجاری بریتیش کلمبیا ترجمه فارسی

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

چگونه می توانم گواهینامه رانندگی در کانادا دریافت کنم؟

به طور کلی سه مرحله وجود دارد:
1. در یک آزمون کتبی (و گاهی تست چشم) شرکت کنید.
2. پس از یک سال تمرین، می توانید در یک آزمون جاده ای شرکت کنید تا مجوز میانی را بگیرید.
3. بعد از یک تا دو سال رانندگی مجاز به شرکت در آزمون جاده و دریافت کامل گواهینامه هستید.

هزینه دریافت گواهینامه در کانادا چقدر است؟

در کانادا، هزینه گواهینامه رانندگی حدود 158.25 دلار کانادا است.

کدام کشورها می توانند گواهینامه رانندگی را در کانادا معادله کنند؟

آمریکا، استرالیا، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، انگلیس، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند، ایرلند شمالی، جمهوری ایرلند، سوئیس، تایوان.

دیدگاهتان را بنویسید