تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا مسئله‌ای مهم و ضروری برای ساکنین ایرانی و مقیم این کشور به شمار می‌رود. منظور ما از تمدید این است که مدت اعتبار گذرنامه فعلی شما به اتمام رسیده یا کمتر از شش ماه از پایان یافتن اعتبار آن باقی‌مانده است. در این صورت، اگر نیاز به تمدید آن دارید، شاید از روش‌های آن اطلاع نداشته باشید. باید گفت، این کار روش آسانی دارد که در ادامه مطلب آن را معرفی می‌کنیم و تنها کافی است مدارک مورد نظر را آماده کرده و مراحل قانونی آن را سپری کنید.

خوشبختانه، تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا امکان‌پذیر است و از این نظر مشکلی را نخواهید داشت. البته، در حال حاضر امور مربوط به کنسولگری و سفارت ایران در کانادا در سفارت پاکستان آمریکا انجام می‌شود که حافظ منافع ایران است. باید توجه داشت که مدارک لازم باید به صورت کامل و بدون نقص در وب‌سایت آنلاین میخک آپلود شود که فهرست این مدارک در ادامه بیان می‌شوند. علاوه بر آن، پس از ایجاد حساب کاربری در این وب‌سایت باید مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را به صورت حضوری به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا، یعنی سفارت پاکستان تحویل دهید یا پست کنید.

درباره سفارت کانادا بیشتر بدانید.

مدرک لازم برای ثبت نام در سامانه میخک شامل تصاویر مدارک شناسایی و حتی عکس پرسنلی هستند و مدارکی نیز برای ارسال به دفتر سفارت مورد نیاز خواهد بود. باید گفت، در صورتی که مدارک را به صورت کامل ارسال کنید و در مراحل ثبت نام اینترنتی مشکلی وجود نداشته باشد، تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا به صورت سریع و در کمترین زمان انجام خواهد شد. بنابراین، بهتر است در مراحل ثبت نام اینترنتی در سامانه میخک و دریافت کد پیگیری آن دقت کنید تا فرآیند صدور گذر نامه شما به تعویق نیافتد. برای اطلاع از مراحل صدور گذرنامه جدید ایرانی در کانادا می‌توانید ادامه مطلب را مطالعه کنید یا در صورت نیاز می‌توانید از طریق این لینک با کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

تمدید پاسپورت ایران در خارج از کشور

باید گفت، اصولا کارهای تمدید گذرنامه ایرانی در خارج از کشور باید از طریق سفارت ایران در آن کشور انجام شود. با این حال، اکنون به دلیل مشکلاتی سفارت ایران در کشور کانادا فعالیت ندارد و شما برای انجام امور سفارتی مانند تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا یا امور مربوط به اسناد و املاک رسمی، باید به دفتر حافظ منافع ایران مراجعه کنید. نزدیکترین محل مورد نظر در کشور آمریکا است که زیر نظر سفارت پاکستان فعالیت می‌کند.

درباره سفارت کانادا در ترکیه ، سفارت کانادا در گرجستان و سفارت کانادا در دبی بیشتر بدانید.

بنابراین، نیاز خواهید داشت تا پس از ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری و اطلاعات مورد نظر، مدارک لازم را به این دفتر پست کنید یا به صورت حضوری تحویل دهید. پس از این کار و در صورت کامل و مورد تایید بودن مدارک، مراحل تشکیل پرونده و تمدید گذرنامه شما آغاز خواهد شد. در صورت مراجعه به وب‌سایت رسمی این دفتر به آدرس اینترنتی Daftar.org، شما می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید. باید گفت، علاوه بر انجام امور تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا، امور مربوط به ثبت احوال یا امور دانشجویی نیز در آن انجام می‌شود.

البته، باید گفت وب‌سایت امور خارجه ایران که از طریق این لینک قابل دسترسی است، اطلاعات مرتبط با تمدید گذرنامه در سایر کشورها را نیز ارائه داده است و ساکنین کشورهایی غیر از کانادا نیز می‌توانند پس از تشکیل پرونده، امور مربوط به گذر نامه را به انجام برسانند. باید گفت، شما می‌توانید پس از تشکیل پرونده در وب‌سایت امور خارجه و دریافت کد پیگیری خود، مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را به صورت حضوری تقدیم دفتر واشنگتن کنید. با این حال، در شرایط کنونی امکان ارسال مدارک از طریق روش‌های پستی نیز امکان‌پذیر است.

چگونه پاسپورت ایرانی در کانادا را تمدید کنیم

چگونه پاسپورت ایرانی در کانادا را تمدید کنیم

همان‌طور که گفته شد، شما مراحل ساده و آسانی را برای این کار پیش رو خواهید داشت. مراحل مختلف این کار به صورت زیر هستند که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست نیز تماس بگیرید:

 • ثبت نام در سامانه میخک و ثبت مدارک مورد نیاز در آن
 • ثبت اطلاعات هویتی به صورت دقیق و بدون کم و کاست در سامانه
 • انتخاب دفتر واشنگتن به عنوان نمایندگی دریافت خدمت
 • ثبت نهایی و پرینت از کد رهگیری و رسید مربوطه
 • پر کردن فرم شماره یک از وب‌سایت دفتر واشنگتن به آدرس
 • ارسال مدارک به دفتر واشنگتن و شروع فرآیند تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

پس از پایان مراحل ثبت نام در سامانه میخک شما یک رسید دریافت خواهید کرد که پس از مطالعه و تصدیق آن، می‌توانید اطلاعات خود را ثبت نهایی کنید. باید گفت، در صورت مغایرت اطلاعات ثبت شده در این سامانه و مدارک ارسالی به دفتر واشنگتن، مطمئنا روند صدور گذر نامه شما با تاخیر مواجه خواهد شد. پس بهتر است این اطلاعات را به صورت کامل و دقیق به ثبت برسانید. زمان مورد نیاز برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا وابسته به شلوغی نمایندگی انتخاب شده طی مراحل ثبت نام است. در صورتی که خوش شانس باشید، این فرآیند به سرعت انجام خواهد شد و گذرنامه جدید سریع‌تر به دستتان خواهد رسید.

باید گفت، در صورتی که نیاز به تمدید گذرنامه برای افراد زیر 18 سال دارید، این امکان در وب‌سایت میخک فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به راهنمای موجود در سایت مربوطه مراجعه کنید که از طریق این لینک در دسترس است. ثبت نام تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا برای افراد زیر 18 سال توسط پدر یا جد پدری و قیم قانونی انجام می‌شود. این کار نیز، نیاز به ثبت نام در وب‌سایت مربوطه دارد؛ با این تفاوت که در قسمت مورد نظر باید گزینه درخواست گذرنامه برای فرزند را انتخاب کنید.

روش های تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

در حالت کلی، شما باید از طریق یکی از نمایندگی‌های رسمی سفارت ایران برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا اقدام کنید. شاید بهترین انتخاب برای شما همان دفتر حافظ منافع ایران در شهر واشنگتن آمریکا باشد که زیر نظر سفارت پاکستان کار می‌کند. البته، برای آسانتر شدن شرایط صدور گذرنامه در کانادا برای ایرانیان مقیم این کشور، امکان ارسال پستی مدارک نیز فراهم شده است که پس از ثبت نام در سیستم میخک انجام خواهد شد.

در واقع، روش راحت و در دسترس برای شما که مقیم کانادا هستید یا قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید، استفاده از نزدیک‌ترین نمایندگی است. با این حال، می‌توانید در قسمت مربوطه در سامانه میخک نمایندگی دیگری را نیز انتخاب کنید تا کارها توسط آن انجام شود. با انتخاب نمایندگی واشنگتن اطلاعات شما به صورت سیستمی به این دفتر ارسال خواهد شد و پس از آن مدارک پست شده با این اطلاعات مطابقت داده می‌شوند. در صورت نبود مشکل، مراحل صدور گذرنامه شما طی خواهد شد.

مدارک لازم تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

مدارک لازم تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا شامل دو بخش کلی هستند. ابتدا شما باید مدارکی را برای ثبت درخواست در سامانه میخک آماده کرده و با دقت آن‌ها را به ثبت برسانید. باید دقت کنید که در مرحله ورود به قسمت گذر نامه باید یکی از گزینه‌های “درخواست گذرنامه برای خود” یا گزینه “درخواست گذرنامه برای فرزند” را انتخاب کنید. پس از این کار، نیاز است تا اطلاعات هویتی را به دقت وارد کرده و وارد مرحله ثبت مدارک شوید.

درباره رفع ریجکتی ویزای کانادا بیشتر بدانید.

مرحله اول تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

در مرحله نخست، باید وارد سایت میخک به این آدرس شده و پس از ثبت نام اولیه، درخواست تمدید گذرنامه را به ثبت برسانید. مدارک مورد نظر سامانه میخک برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا به صورت زیر است:

 • تصویر مدرک اقامتی معتبر
 • تصویر صفحه اول شناسنامه و دیگر مدارک شناسایی مانند کارت ملی
 • اسکن عکس پرسنلی
 • تصویر کارت پایان خدمت
 • تصویر مدرک تحصیلی رسمی

علاوه بر این، ثبت اطلاعات مربوط به نشانی منزل و اطلاعات تماس نیز در سامانه الزامی است و در صورت تکمیل موفقیت‌آمیز مراحل، شما رسید نهایی و کد رهگیری را دریافت خواهید کرد. در حالت کلی، باید گفت ثبت نام شما در میخک نیاز به زمان زیادی ندارد و در صورت در دست داشتن تمامی مدارک گفته شده، این کار در چند دقیقه انجام خواهد شد. البته، قبل از ثبت درخواست تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا، ابتدا نیاز است تا در سامانه ثبت نام کنید که شامل ثبت اطلاعات شخصی و هویتی است. پس از ثبت نام اولیه، می‌توانید به قسمت امور گذر نامه مراجعه کنید و مراحل آن را طی کنید.

درباره بک‌گراند چک ویزای کانادا بیشتر بدانید.

مرحله دوم تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

مرحله دوم تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا

پس از انجام درست مرحله قبلی و تطبیق اطلاعات، می‌توانید ثبت نهایی را انجام دهید و پس از آن رسید و کد پیگیری را دریافت کنید. با دریافت رسید بهتر است آن را پرینت کنید چرا که برای مراحل بعدی به آن نیاز خواهید داشت. در مرحله دوم نیاز است تا به سایت اینترنتی دفتر واشنگتن به این آدرس مراجعه کنید و پرسشنامه عمومی مربوط به تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را با دقت پر کنید. این فایل با نام فرم 001 در وب‌سایت مربوطه قرار گرفته است. در صورتی که برای گذرنامه غیر دانشجویی اقدام کنید، مدارک مورد نیاز شما برای تحویل به دفتر واشنگتن اقدام کنید به صورت زیر است:

 • رسید نهایی دریافتی از سامانه میخک
 • فرم شماره 001
 • اصل گذر نامه منقضی شده
 • اصل شناسنامه
 • اصل یا تصویر کارت ملی
 • اصل یا تصویر مدرک اقامتی معتبر
 • اصل یا تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم شما (این مدرک برای آقایان بین ۱۸ تا ۵۰ سال مورد نیاز است)
 • تعداد دو عدد عکس جدید از متقاضی
 • هزینه خدمات به صورت Money Order

گفتنی است، برای محصلان و دانشجویانی که به دنبال تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا هستند، نیاز است تا فرم مربوطه امور دانشجویی نیز آماده شود که در وب سایت با فرم شماره ۵۰ موجود است. بر اساس اعلام دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا، تغییر محل اقامت در گذرنامه تنها با تقاضای مستقیم از طرف متقاضی ممکن است و برای این کار باید شرایط مورد نظر را نیز داشته باشید. در کنار این موضوع، هزینه تغییر محل اقامت از ایران به کشور دیگر نیز افزون بر هزینه Money Order خواهد بود. البته، اگر شناسنامه فرد متقاضی بالای ۱۵ سال عکس دار نباشد، الزامی است تا همزمان با درخواست تمدید پاسپورت در کانادا، درخواست عکس دار کردن شناسنامه را نیز ثبت کنید.

چه زمانی برای تمدید گذرنامه ایرانی در کانادا اقدام کنیم

باید دقت داشته باشید که بهترین زمان برای این کار وقتی است که از مدت اعتبار گذر نامه هنوز چند ماه باقی‌مانده است. در واقع، بهترین زمان اعتبار ۶ ماهه یا کمتر برای گذرنامه است. البته، در شرایط مختلف مانند مفقود شدن یا پر شدن صفحات مختلف آن نیز لازم است تا درخواست تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را به ثبت برسانید. در هر صورت، می‌توان مواردی را که در آن نیاز است گذر نامه خود را تعویض کنید یا درخواست صدور Passport جدید دهید به صورت زیر بیان کرد:

 • پایان اعتبار(اعتبار ۶ ماه یا کمتر از آن)
 • پر شدن صفحات پاسپورت
 • تغییر نام یا نام خانوادگی یا تاریخ تولد
 • تغییر محل اقامت
هزینه تمدید پاسپورت در کانادا یا Money Order

هزینه تمدید پاسپورت در کانادا یا Money Order

امور گذرنامه یا سایر امور دفتر واشنگتن دارای هزینه‌های مختص به خود هستند و شما باید این Money Order را بر اساس درخواست خود و فهرست ارائه شده از طرف دفتر واشنگتن آماده کنید. اطلاعات مورد نظر از طریق وب‌سایت Daftar.org اعلام شده است و شما باید فهرست مورد نظر را بر اساس این فرم تکمیل کنید. نکته مهم این است که هزینه‌های کنسولی و برآورد شده را باید در قالب یک Money Order و در وجه EMBASSY OF PAKISTAN ارسال کنید. این مدرک را می‌توانید از بانک تهیه کنید اما بر اساس اعلام دفتر واشنگتن، بهتر است این مانی اُردر را از پست تهیه کنید تا مراحل تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا با سرعت بیشتری انجام شوند.

هزینه‌های مربوطه شامل بخش‌های متعددی هستند که در ادامه بیان می‌شوند:

نوع درخواستهزینه به دلار آمریکا
صدور گذرنامه برای افراد با سن بالای ۱۸ سال(در صورت تقاضای تغییر محل اقامت ۲۳ دلار به این مبلغ اضافه خواهد شد)۱۳۰ دلار
صدور گذرنامه برای افراد زیر ۱۸ سال( در صورت تغییر محل اقامت ۲۳ دلار به این مبلغ اضافه خواهد شد)۶۵ دلار
تغییر محل اقامت در گذرنامه(در صورت دارا بودن شرایط و درخواست خود متقاضی)۲۳ دلار
صدور گذرنامه مفقودی یا مخدوش شده۲۴۱ دلار
صدور گذرنامه برای عابرین غیر مجاز۳۲۹ دلار
تفکیک فرد از گذرنامه، برای افراد با سن بالای ۱۸ سال۲۳۲ دلار
تفکیک فرد از گذرنامه، برای افراد زیر ۱۸ سال۱۶۷ دلار

شما برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا باید این هزینه‌ها را به دقت محاسبه کنید و مانی اُردر را آماده کنید. باید گفت، هزینه پست هر پاکت پستی برای بازگرداندن مدارک متقاضی به محل سکونت، برای داخل کشور آمریکا ۳۰ دلار و برای کشور کانادا ۴۰ دلار محاسبه خواهد شد که باید به همراه دیگر هزینه‌ها در نظر گرفته شود.

شرایط تمدید پاسپورت مفقوده در کانادا

در صورتی که گذرنامه ایرانی شما در کشور کانادا یا خارج از آن مفقود شده باشد، می‌توانید بر اساس مدارک مورد نیاز آن را تعویض کنید. البته، مراحل این کار مشابه تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا است اما مدارکی که لازم است کمی تفاوت خواهد داشت. برای نمونه، نیاز است تا گواهی پلیس برای مفقود شدن Passport را نیز برای دفتر واشنگتن ارسال کنید تا گم شدن آن را تایید کند. باید گفت، در صورت مفقود شدن Passport هزینه‌های مورد نظر هم تفاوت دارد که می‌توانید از طریق فهرست هزینه‌ها آن را محاسبه کنید. مدارک لازم برای تمدید پاسپورت مفقودی در کانادا به صورت زیر هستند:

 • رسید نهایی درخواست “صدور گذرنامه مفقودی” از سایت میخک
 • تکمیل فرم شماره یک از وب‌سایت دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن
 • تصویر گذر نامه مفقودی(در صورت امکان)
 • اصل شناسنامه
 • اصل یا تصویر کارت ملی متقاضی تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا
 • اصل یا تصویر مدرک اقامتی معتبر
 • اصل یا تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان با سن 18 تا 50 سال
 • تعداد دو عدد عکس جدید از متقاضی
 • هزینه خدمات کنسولی به صورت Money Order و بر اساس اطلاعیه شماره 600

در صورتی که شما به عنوان قیم یا پدر برای تمدید یا صدور شناسنامه ایرانی در کانادا اقدام می‌کنید، باید در قسمت مربوطه در وب‌سایت میخک گزینه “درخواست شناسنامه برای فرزند” را انتخاب کنید که در این صورت هزینه‌های مورد نظر نیز کمی متفاوت خواهند بود.

مدارک لازم تفکیک پاسپورت ایرانی در کانادا

مدارک لازم تفکیک پاسپورت ایرانی در کانادا

تفکیک پاسپورت زمانی نیاز است که شما بخواهید گذرنامه مشترک را تعویض و برای اعضای خانواده خود Passport جداگانه دریافت کنید. این کار نیز مانند تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا از طریق امور کنسولی دفتر واشنگتن امکان‌پذیر است اما مدارک ارسالی شما باید به صورت زیر باشند. نکته مهم این است که با ثبت نام و درخواست در سامانه میخک، باید درخواست خود را برای “تفکیک گذرنامه” به ثبت برسانید و رسید نهایی را دریافت کنید:

 • رسید درخواست تفکیک گذرنامه دریافتی از سامانه میخک
 • فرم شماره 001 از وب‌سایت Daftar.org
 • اصل گذرنامه که با آن از ایران خارج شده‌اید
 • اصل شناسنامه
 • اصل یا تصویر کارت ملی
 • اصل یا تصویر مدرک اقامت معتبر
 • اصل یا تصویر کارت پایان خدمت برای آقایان یا معافیت دائم(این مدرک برای افراد بین 18 تا 50 سال نیاز است)
 • تعداد دو عدد عکس جدید از متقاضی
 • هزینه خدمات کنسولی بر اساس فهرست شماره 600 و به صورت Money Order

نکات مهم تمدید گذرنامه ایرانی در کانادا

باید گفت، شما برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا روش بسیار آسانی را در اختیار دارید. در صورت طی کردن مراحل ثبت نام در سایت امور خارجه و تحویل مدارک کامل به دفتر واشنگتن، این فرآیند به سرعت انجام خواهد شد. در صورت نیاز به آماده‌سازی یا اطلاع از شرایط مختلف و آخرین جزئیات می‌توانید از طریق این لینک یا سایر روش‌های ارتباطی با کارشناسان و وکلای موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید. در واقع، بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا، از قوانین و مدارک مورد نیاز آن اطلاع پیدا کنید. در غیر این صورت، امکان تاخیر در مراحل تمدید یا صدور گذر نامه وجود خواهد داشت.

در طول ثبت نام و آماده‌سازی مدارک بهتر است نکاتی را در نظر داشته باشید که به صورت زیر هستند و توجه به آن‌ها می‌تواند کار شما را سریع‌تر پیش ببرد:

 • دقت در ثبت اطلاعات هویتی در سامانه میخک
 • دقت در انتخاب نوع درخواست برای گذرنامه(تمدید، صدور یا تفکیک پاسپورت)
 • دقت در آماده‌سازی فرم شماره 001
 • تحویل مدارک هویتی به صورت کامل و دقیق
 • تحویل عکس جدید متقاضی
 • ارائه فرم شماره 50 برای متقاضیان مشغول به تحصیل
 • آماده کردن دقیق Money Order بر اساس نوع درخواست و اضافه کردن هزینه بازگرداندن مدارک
تمدید گذرنامه ایرانی در کانادا

تمدید گذرنامه ایرانی در کانادا

در صورتی که ساکن کشور کانادا هستید یا اقامت دائم آن را دارید، مراجع مربوطه روش مناسبی را برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا فراهم کرده‌اند. شما برای انجام این فرآیند باید در یکی از نمایندگی‌های کشور ایران در خارج از کشور حضور پیدا کنید که در مورد کشور کانادا، دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نام دارد. علاوه بر امور مربوط به گذرنامه، شما می‌توانید امور دیگری مانند صدور شناسنامه برای فرزندان و ثبت ازدواج را نیز در آن به ثبت برسانید.

باید گفت، تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا نیازمند دقت شما در مراحل ثبت اطلاعات هویتی در سامانه میخک است که باید به صورت دقیق انجام شوند. پس از آن مدارک مورد نظر باید به دفتر نمایندگی انتخاب شده در سامانه تحویل داده شود تا بر اساس درخواست مورد نظر فرآیند بررسی شروع شود. در تمامی مراحل ثبت درخواست تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست استفاده کنید. برای این کار امکان ارتباط از طریق روش‌های مختلف با کارشناسان تراست فراهم شده است.

تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا با خدمات موسسه مهاجرتی تراست

تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا یا حتی صدور گذرنامه جدید برای ایرانیان امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مربوطه برای خود یا فرزندان و افراد خانواده، درخواست تمدید یا صدور گذرنامه جدید را به ثبت برسانید. برای این کار بهتر است مدارک مورد نظر را که در قسمت قبلی گفته شد، آماده کنید.

موسسه تراست در تمامی مراحل اخذ Passport یا تمدید آن در کنار شما خواهد بود و در این مسیر، می‌توانید با استفاده از خدمات تراست مراحل مورد نظر برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را در زمان کمتری طی کنید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

آیا امکان تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا وجود دارد؟

بله. می‌توانید از طریق ثبت درخواست در سامانه میخک و تحویل مدارک به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن پاسپورت خود را تمدید کنید.

چه مدارکی برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای سامانه میخک شامل مدارک هویتی، تصاویر مدرک تحصیلی و پایان خدمت برای آقایان هستند و علاوه بر آن، نیاز است تا مدارکی مانند اصل شناسنامه و کارت ملی، اصل گذر نامه، عکس پرسنلی و هزینه خدمات صدور پاسپورت را به دفتر واشنگتن تحویل دهید.

مراحل تمدید گذرنامه ایرانی در کشور کانادا چیست؟

شما در حالت کلی باید دو مرحله را طی کنید که شامل مرحله یک، یعنی ثبت نام در سامانه میخک و ثبت درخواست تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا و مرحله دو، یعنی تحویل مدارک به دفتر واشنگتن است.

هزینه مورد نیاز برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا چقدر است؟

هزینه‌های مورد نیاز برای تمدید یا صدور گذرنامه بر اساس فرم ارائه شده از طرف دفتر واشنگتن محاسبه خواهد شد که برای صدور گذر نامه افراد بالای 18 سال 130 دلار و برای افراد زیر 18 سال 65 دلار است. البته، هزینه بازگرداندن مدارک به محل سکونت نیز به صورت جدا محاسبه می‌شود که برای کشور کانادا 40 دلار است.

چه زمانی باید برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا اقدام کرد؟

در صورتی که اعتبار پاسپورت شما تمام شده باشد یا گذر نامه خود را گم‌ کرده باشید، باید در اولین فرصت برای طی کردن مراحل صدور مدرک جدید اقدام کنید. البته، بهتر است این روند را قبل از پایان اعتبار آن شروع کنید.

آیا امکان تمدید پاسپورت در کانادا توسط قیم برای فرزند وجود دارد؟

بله. برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا توسط قیم، باید در زمان ثبت درخواست در سامانه میخک گزینه مربوطه را انتخاب کنید و مدارک ارسالی مورد نظر را به دفتر واشنگتن ارسال کنید.

آیا امکان ویرایش اطلاعات ثبت شده در سامانه میخک وجود دارد؟

شما پس از ثبت نهایی اطلاعات و درخواست تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا در وب‌سایت، امکان ویرایش آن را نخواهید داشت. با این حال، می‌توانید در مرحله دوم و با حضور در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن اطلاعات مورد نظر را ویرایش کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • عادل

  درود پسر من قبل از رفتن به کانادا ،در دانشگاه ایران قبول شد و با گذاشتن وثیقه از ایران خارج شد ودر حال حاضر در کانادا مدت یکسال و جند ماه است مشغول به تحصیل میباشد ،با توجه به شرایط فوق ،چگونه میتواند پاسپورتش را تمدید نماید ؟

 • Se

  سلام
  چرا در سایت دفتر مبلغ تمدید گذر نانه رو ۱۱۰ دلار زده ولی اینحا شما ۱۳۰ دلار گفتین؟

 • سعیده

  باسلام من تحصیلم در کانادا تمام شده وبا داشتن ورک پرمیت مشغول به کار هستم الان برای تمدید گذرنامه ایرانی در قسمت مدرک اقامتی معتبر چه مدرکی می‌بایست بگذریم، کپی ورک پرمیت یا قراداداجاره منزل کانادا من این قسمت را متوجه نشدم و اینکه تغییر آدرس را نمی‌خواهم فعلا در کانادا بزنم آیا مشکلی پیش نمی‌آید یا باید بزنم؟ممنون از پاسخگویی

 • نارسیس

  درود
  من پاسپورت ایرانی دارم و به تازگی سیتیزن شیپ شدم پاس پرت کانادایی ندارم،
  ایا میتوانم به کشور ترکیه سفر کنم و دوباره برگردم به کانادا؟

 • مهدی

  با سلام،

  با توجه به تاخیرهای اخیر سفارت در مکزیک و حافظ منافع در واشنگتن، می تونیم برای تمدید پاسپورت از کانادا در سامانه میخک، وزارت خارجه رو انتخاب کنیم و پاسپورت رو همراه مسافر بفرستیم ایران و یک نفر در ایران که از ما وکالت داره کار تمدید رو انجام بده؟ وزارت خارجه در ایران، کسی رو به عنوان وکیل می پذیره یا حتما باید خودمون حضور داشته باشیم؟

  با تشکر

 • لاوین

  با سلام
  در تاریخ 29 مارچ مدارک به همراه اصل گذرنامه برای وکالت نامه به دفتر حفاظت منافع در واشنگتن ارسال گردید. اکنون بعد از گذشت دو ماه و نیم هنوز گذرنامه ام را که قرار بودبا پست به آدرس منزل برگردانده شود ، دریافت نکردم .
  متاسفانه شماره تماس دفتر واشنگتن هم که به هیچ عنوان پاسخگو نیستن .
  لطفا راهنمایی بفرمایید به چه طریق من باید پیگیر گذرنامه ام شوم .
  با تشکر

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. متاسفانه طولانی شدن پروسه های دریافت مدارک مسئله ای است که بسیاری از مراجعه کنندگان درگیر این قضیه هستند. با تماس مجدد با دفتر واشنگتن و به خصوص در ساعات اولیه صبح می توانید پیغام بگذارید که با شما تماس بگیرند. یا اینکه از طریق ایمیل با دفتر واشنگتن مکاتبه داشته باشید.

 • سعیده

  باسلام آیا تاریخ پاسپورت اگر بیشتر از یکسال باشد را میشود درخواست تمدید داد؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام.
   برای تمدید پاسپورت با توجه به اینکه در کانادا نمی توان اقدام کرد، بایستی پاسپورت را به دفتر حافظ منافع ایران در کشور آمریکا ارسال کرد که مشکلی نخواهد داشت.

 • نینا

  نمی دونم اطلاعات این سایت جدید هست و یا قدیمی، ولی من نتونستم از کانادا (اداره پست و بانک تی دی) مانی اردر برای سفارت بگیرم. می گفتن که چند سال اخیر کانادا مانی اردر با دلار آمریکا صادر نکرده و تنها با دلار کانادا می دن. شما می دونید از کجا میشه تهیه کرد؟