آزمون MCAT

آزمون MCAT

 MCAT مخفف عبارت Medical College Admission Test است و نزدیک به یک قرن قدمت دارد. آزمون MCAT یک آزمون استاندارد، چند گزینه‌ ای و رایانه ای است که انجمن کالج های پزشکی ایالات متحده آمریکا آن را برگزار می کند. این آزمون مخصوص متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا و آمریکا است.

اگر می خواهید اطلاعات مفیدی در مورد موضوعات آزمون، زمان بندی آزمون، نحوه ثبت نام در آزمون و اطلاعات ضروری دیگر به دست آورید، این مقاله را در تراست دنبال کنید.

آزمون MCAT چه آزمونی است

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کشورهای آمریکا یا کانادا را دارید، باید خود را برای شرکت در آزمون MCAT آماده کنید. چون تقریبا همه کالج های پزشکی آمریکا و کانادا برای پذیرش کردن شما به این مدرک نیاز دارند.

MCAT یک آزمون جامع بین رشته ای است که مفاهیم مختلفی را در خود جای داده است. سوالات آزمون پاسخ های چند گزینه ای دارند و با استفاده از رایانه باید در آزمون شرکت کنید. با شرکت در آزمون MCAT علاوه بر ارزیابی شدن دانش شما در زمینه علوم طبیعی، علوم اجتماعی و رفتاری، توانایی های دیگر شما مانند قدرت تفکر نقادانه و توانایی حل مشکلات نیز مورد سنجش قرار می گیرد.

آزمون MCAT چهار بخش دارد که عبارت‌اند از:

 • اصول فیزیک و شیمی سیستم های زیستی، شامل 59 سوال چند گزینه ای با 95 دقیقه زمان در حوزه بیوشیمی پایه، زیست شناسی، شیمی عمومی، شیمی ارگانیک و فیزیک
 • تحلیل نقادانه و مهارت‌ های استدلالی، شامل 53 سوال چند گزینه ای با 90 دقیقه زمان و سوالاتی مشابه سوالات درک مطلب آزمون های استاندارد دیگر و سوالات متنوعی از علوم انسانی و اجتماعی
 • اصول زیست شناسی و بیوشیمی سیستم های زنده، شامل 59 سوال چند گزینه ای با 95 دقیقه زمان در حوزه زیست شناسی پایه، شیمی ارگانیک، شیمی غیر ارگانیک و بیوشیمی
 • اصول رفتاری روانشناسی، اجتماعی و زیست شناسی، شامل 59 سوال چند گزینه ای با 95 دقیقه زمان در حوزه رواشناسی مقدماتی، جامعه شناسی و زیست شناسی

درباره تحصیل در آمریکا یا کانادا و رشته پزشکی در کانادا بیشتر بخوانید.

زمان بندی آزمون MCAT

زمان بندی آزمون MCAT

مجموع زمانی که باید برای آزمون MCAT در نظر بگیرید، 7 ساعت و 33 دقیقه است که زمان استراحت را نیز در بر می گیرد. زمان خالصی که باید برای پاسخگویی به سوالات آزمون صرف کنید، 6 ساعت و 15 دقیقه است. فرایند کلی آزمون به صورت زیر است:

 • 10 دقیقه اول/ زمان مقدمات آزمون
 • 95 دقیقه/ زمان پاسخگویی به 59 سوال بخش اول آزمون (اصول فیزیک و شیمی سیستم های زیستی)
 • 10 دقیقه/ وقت استراحت (اختیاری)
 • 90 دقیقه/ زمان پاسخگویی به 53 سوال بخش دوم آزمون (تحلیل نقادانه و مهارت‌ های استدلالی)
 • 30 دقیقه/ وقت استراحت میانه آزمون (اختیاری)
 • 10 دقیقه/ وقت استراحت (اختیاری)
 • 95 دقیقه/ زمان پاسخگویی به 59 سوال بخش چهارم آزمون (اصول رفتاری روانشناسی، اجتماعی و زیست شناسی)
 • 5 دقیقه/ زمان پاسخگویی به سوالاتی که نمره موثر در نتیجه آزمون ندارند
 • 5 دقیقه انتهایی/ زمان پاسخگویی به 12 سوال نظرسنجی رضایت از آزمون (اختیاری)

زمان اعلام نتایج رسمی آزمون MCAT نیز حدود 1 ماه تا 35 روز پس از برگزاری آزمون است. ولی نکته هیجان انگیز در مورد آزمون MCAT این است که می توانید بلافاصله پس از پایان آزمون، نمره خود را ببینید. این باعث می شود که تکلیف خود را پس از آزمون بدانید و بتوانید زودتر برای آزمون بعدی تصمیم گیری کنید.

نمره های آزمون MCAT

نمره های هر قسمت از آزمون MCAT بین 118 تا 132 قرار دارد و نمره 125 نمره میانه هر بخش خواهد بود. به این ترتیب با جمع نمرات هر بخش از آزمون، نمره 472 تا 528 با نمره میانه 500 برای شرکت کنندگان در آزمون ثبت می شود. اگر بتوانید نمره 500 را در این آزمون کسب کنید، در MCAT قبول می شوید.

نمره آزمون MCAT سه سال اعتبار دارد. شرکت در آزمون MCAT محدودیت دارد. به این صورت که در طول یک سال، می توانید حداکثر 3 بار در این آزمون شرکت کنید و اگر بخواهید در 2 سال متوالی در آزمون شرکت کنید، 4 بار می توانید آزمون بدهید. در کل فقط می توانید 7 بار در آزمون MCAT شرکت کنید.

این آزمون حدود 25 بار در طول یک سال برگزار می شود و امکان بالایی به شما می دهد که در هر زمان سال که تصمیم به آزمون دادن گرفتید، پس از مدت کوتاهی در آزمون شرکت کنید.

برای ثبت نام در آزمون MCAT چه باید کرد

برای ثبت نام در آزمون MCAT باید وارد سایت AAMC شوید و یک حساب کاربری در این سایت بسازید. طی فرایند ثبت نام، ابتدا باید مشخصات شخصی و سوابق تحصیلی خود را در سایت ثبت کنید. پس از وارد کردن این اطلاعات، می توانید زمان و مکانی را که می خواهید آزمون دهید، انتخاب کنید.  دقت داشته باشید که نام و نام خانوادگی خود را به زبان انگلیسی، همان طور که اسم و فامیلتان در گذرنامه تان نوشته شده است، تایپ کنید.

مراحل ثبت نام در آزمون MCAT

مراحل ثبت نام در آزمون MCAT

 • ورود به سایت رسمی آزمون و ساختن حساب کاربری
 • ورود به پروفایل شخصی خودتان در سایت و انتخاب گزینه Start Exam Registration
 • وارد کردن اطلاعات شخصی
 • ورود به صفحه Schedule سایت و انتخاب گزینه Schedule an MCAT Exam
 • انتخاب زمان و محل برگزاری آزمون
 • انتخاب گزینه Proceed to Checkout و پرداخت هزینه های لازم

اگر تصمیمتان برای زمان شرکت در آزمون عوض شد و خواستید زمان شرکت در آزمون را تغییر دهید، نهایتا تا 8 روز قبل از زمان برگزاری آزمون فرصت دارید که این کار را انجام دهید. پس از تغییر مکان و زمان برگزاری آزمون، تا 24 ساعت بعد ایمیلی مبنی بر اعمال شدن تغییر و زمان محل برگزاری آزمون برایتان ارسال خواهد شد.

بر حسب این که چند روز قبل از برگزاری آزمون اقدام به ثبت نام در این آزمون کنید، هزینه هایی که باید برای شرکت در آزمون بپردازید، متفاوت است.

همچنین بخوانید: فلوشیپ خارج از کشور

هزینه های شرکت در آزمون MCAT

هزینه رزرو اولیه آزمون MCAT

از 29 روز تا 8 روز مانده به برگزاری آزمون، هزینه شرکت در MCAT باید هزینه معینی را برای رزرو اولیه آزمون بپردازید ولی اگر بخواهید در 8 روز منتهی به برگزاری آزمون این کار را انجام دهید، باید حدود 25 درصد هزینه بیشتری برای رزرو اولیه MCAT بپردازید.

هزینه تغییر زمان و مکان آزمون MCAT

اگر در 15 تا 8 روز مانده به برگزاری آزمون بخواهید زمان یا مکانی را که برای شرکت در آزمون انتخاب کرده اید تغییر دهید، باید حدود 70 درصد هزینه بیشتری نسبت به هزینه ای که باید از 29 تا 15 روز مانده به برگزاری آزمون برای تغییر زمان و مکان آزمون پرداخت کنید، بپردازید.

هزینه اضافه برای متقاضیان بین المللی آزمون MCAT

این هزینه در طول زمان ثابت است و با نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون بیشتر نمی شود.

همچنین اگر از 29 تا 15 روز قبل از برگزاری آزمون به دلایلی برای لغو آزمون اقدام کنید، حدود 35 درصد از هزینه رزرو اولیه به شما بازگزدانده می شود. پس از این زمان دیگر هیچ بخشی از هزینه ثبت نام به شما بازگردانده نمی شود.

نکات مهم در مورد آزمون MCAT

نکات مهم در مورد آزمون MCAT

از آن جایی آزمون MCAT در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در این آزمون باید به یک کشور خارجی سفر کنید، باید اصول و مقدمات خروج از کشور را رعایت کنید. علاوه بر نکاتی که باید در مورد خروج از کشور مورد توجه قرار دهید، نکات دیگری مربوط به آزمون وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می شود:

 • با اطمینان کامل از دانش خود اقدام به ثبت نام برای آزمون MCAT کنید. هزینه هایی که باید برای ثبت نام در آزمون و برای سفر به کشوری خارجی بپردازید، هزینه های کمی نیستند. پس نباید ریسک کنید و بدون آمادگی کامل اقدام به شرکت در آزمون نکنید.
 • گذرنامه خودتان را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که تاریخ انقضای گذرنامه تان تمام نشده است. اگر به تاریخ انقضای گذرنامه خود توجه نداشته باشید، غافلگیر می شوید و به راحتی آزمون را از دست می دهید.
 • مکان برگزاری آزمون را با دقت بررسی کنید و راه های ممکن برای رسیدن به محل برگزاری آزمون را جستجو کنید. قطعا اگر اولین بار باشد که وارد یک کشور خارجی می شوید، دچار سردرگمی هستید و با خیابان های شهر آشنایی ندارید.
 • حداقل 30 دقیقه قبل از شروع آزمون در محل برگزاری آزمون MCAT حضور داشته باشید.
 • دقیقه نودی عمل نکنید! نه برای ثبت نام و نه برای حضور در کشور خارجی برای آزمون دادن، لحظه آخر و در دقیقه نود اقدام نکنید. این کار علاوه بر این که استرس بسیاری به شما وارد می کند، ممکن است باعث شود که فرصت ثبت نام در زمان مناسب یا فرصت حضور به موقع در محل برگزاری آزمون را از دست بدهید.

نتیجه گیری

آزمون MCAT بخش های مختلف دانش شما را مورد ارزیابی قرار می دهد، پس باید در زمینه های مختلف آزمون توانایی و دانش خود را ثابت کنید. با توجه به تنوع موضوعاتی که بر اساس آن ها در آزمون مورد سنجش قرار می گیرید، باید حجم زیادی از مطالب را مطالعه کنید و با تسلط کامل وارد آزمون شوید. با توجه به هزینه هایی که آزمون برایتان دارد، اگر بدون تسلط علمی وارد آزمون شوید، از نظر مالی هم زیاد متضرر خواهید شد.

اگر پس از مطالعه این مقاله باز هم سوالاتی در مورد آزمون MCAT در ذهن دارید، می توانید به صورت تلفنی از مشاوره های مشاوران تراست استفاه کنید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

آیا آزمون MCAT مصاحبه دارد؟

خیر. آزمون MCAT نیازی به مصاحبه ندارد و صرفا با موفق شدن در آزمون رایانه ای 7 ساعت و 33 دقیقه ای، در این آزمون قبول می شوید.

دوره‌ های لازم یا پیش نیازهایی برای شرکت در آزمون MCAT وجود دارد؟

همه مفاهیم مورد ارزیابی در آزمون MCAT در دوره های مقدماتی که در بیشتر دانشکده ها تدریس می شوند، وجود دارد. این دوره ها شامل زیست شناسی مقدماتی، شیمی عمومی، شیمی ارگانیک، فیزیک، روانشناسی ترم اول، جامعه شناسی و بیوشیمی می شود. روش های تحقیق و مفاهیم آماری آزمون MCAT نیز در آزمایشگاه های علمی مقدماتی و در دوره های مقدماتی جامعه شناسی و روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای ورود به دانشکده پزشکی، چه موقع باید در آزمون MCAT شرکت کرد؟

معمولا دانشجویان در همان سالی که برای پذیرش شدن در دانشکده های پزشکی اقدام می کنند، برای شرکت در آزمون MCAT داوطلب می شوند. مثلا اگر می خواهید در پاییز 2022 وارد دانشکده پزشکی شوید، می توانید در طول سال 2021 در آزمون MCAT شرکت کنید.

آزمون MCAT در چه کشورهایی برگزار می شود؟

کشورهایی مانند کانادا، ایالات متحده آمریکا، چین، هنگ کنگ، آلمان، فرانسه، قبرس، ژاپن، استرالیا، قزاقستان، مالزی، قطر، سنگاپور، تایوان و برخی کشورهای دیگر میزبان این آزمون هستند.

آیا مدرک MCAT برای همه دانشگاه های پزشکی کشور کانادا نیاز است؟

برای پذیرش در بیشتر دانشکده های پزشکی کانادا باید در آزمون MCAT نمره قابل قبول کسب کنید. ولی تعدادی از دانشگاه های پزشکی برای پذیرش کردن شما نیازی به مدرک MCAT ندارند. دانشکده پزشکی فرانکوفون و دانشگاه اتاوا از جمله دانشگاه هایی هستند که نیازی به MCAT ندارند.

آزمون MCAT چند ساعت به طول می انجامد؟

زمانی که باید برای کل فرایند برگزاری آزمون صرف کنید، 7 ساعت و 33 دقیقه است ولی زمان خالص برای پاسخگویی به سوالات آزمون، 6 ساعت و 15 دقیقه است.

آیا آزمون MCAT آزمون دشواری است؟

آزمون MCAT سخت تر از یک آزمون دانشگاهی سنتی است. این آزمون ساده نیست چون بین رشته ای است و طیف وسیعی از موضوعات را در می گیرد. این آزمون را دست کم نگیرید و تا زمانی که مطمئن نشدید که تسلط کافی به مفاهیم مورد ارزیابی در آزمون را ندارید، اقدام به ثبت نام نکنید و هز ینه و زمان خود را هدر ندهید.

منابع مناسب برای MCAT کدامند؟

برای موفقیت در آزمون MCAT منابع بسیاری وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. کتاب هایی مانند Kaplan MCAT Review Pack و Examkrackers MCAT Complete Study Package منابعی هستند که می توانند برای موفقیت در این آزمون به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید