پزشکی در کانادا

متخصص قلب و عروق، متخصص اطفال، متخصص گوش، متخصص چشم، جراح عمومی، متخصص داخلی، جراح مغز و اعصاب

رشته پزشکی در کانادا

معرفی رشته پزشکی در کانادا

پزشکی شامل شاخه های فراوانی از علم می شود که در تلاش هستند تا این مسئله را توضیح بدهند که بدن انسان چگونه کار می کند. این دانش که از زیست شناسی پایه ای شروع می شود، به طور سنتی به شاخه هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی، پاتولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک تقسیم می شود. دانشجویان و نیز کسانی که در این رشته مشغول به کار هستند، بر اهمیت ارتباط میان ذهن و بدن و نوع تغذیه هم تاکید می کنند.

اطلاع از این که نحوه ی عملکرد بدن انسان به چه صورت است، لازمه ی اساسی تحصیل در شاخه ی پزشکی و مشغول به کار شدن در این رشته است. برای آن که یک پزشک بتواند نحوه ی درمان یک بیماری را بفهمد، در ابتدا می بایست بداند که یک بدن سالم چگونه کار می کند. بنابراین، درمان یک بیماری بدون اطلاع از تاثیرات بیماری‌ها بر بدن سالم کاری غیرممکن است. دروسی که در رشته ی پزشکی ارائه می شوند، علاوه بر آن که به دانشجو فهم درستی را از بدن انسان می دهند، در این زمینه‌ها نیز اطلاعاتی را در اختیار دانشجو قرار می دهند: 1- اصطلاحات و کلمات تخصصی این رشته، 2- نحوه ی ارتباط موثر و همراه با اعتماد با بیمار و 3- نحوه ی ارائه مشاوره و داروها. این مسئله برای یک پزشک حیاتی است که بیماران به تخصص او ایمان کامل داشته باشند.

اهمیت رشته پزشکی در کانادا

خبر خوب برای کسانی که علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در کانادا هستند این است که بازار کاری کانادا به شدت محتاج پزشکان متخصص است! این نیاز به اندازه ای است که اداره ی مشاغل کانادا، آن ها را در لیست مشاغل مورد احتیاج، تحت کد 3112، طبقه بندی کرده است. این مسئله به این معنی است که کانادا به مهاجرانی که در این رشته تحصیل کرده باشند اجازه می دهد تا وارد این کشور بشوند و بر اساس برنامه ی فدرال مهاجرت کارکنان ماهر، به آن ها ویزای اقامت دائم اعطا می کند. طبق این برنامه، دولت کانادا این قصد را دارد که تا سال 2021، دست کم یک میلیون مهاجر متخصص را از سراسر جهان جذب کند.

شما پس از به پایان رساندن تحصیلتان در این رشته، می توانید در کانادا بمانید و با بهره مندی از اقامت دائم، به کار پزشکی بپردازید. بنابراین، مهاجرت به کانادا به عنوان یک دانشجوی پزشکی کار بسیار عاقلانه ای است!

درباره بازار کار پزشکی در کانادا و درآمد پزشکان در کانادا بخوانید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

در این رابطه دو مسئله وجود دارد:

 1. در کشور کانادا رشته ی لیسانسی ارائه نمی شود که با پزشکی در ارتباط باشد
 2. برای ورود به مقطع MD (دکتری پزشکی)، متقاضی می بایست دوره ی لیسانس خودش را به پایان رسانده باشد.

این دو مسئله موجب می شود که دانشجویانی که علاقمند هستند تا در رشته ی پزشکی در کانادا تحصیل کنند، می بایست پیش از ورود به دوره ی دکتری پزشکی، لیسانس مرتبطی را (در دوره ای سه یا چهار ساله) به پایان رسانده باشند. بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی کانادا، از دانشجو می خواهند که دست کم دو سال را در مقطع لیسانس گذرانده باشد و حداقل شصت واحد را پاس کرده باشد.

علاوه بر این مسئله، می بایست برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا شهریه بپردازید. اما این نکته نباید ته دلتان را خالی کند! اگر سابقه ی تحصیلی قابل قبول داشته باشید، می توانید از هزاران کمک هزینه ای بهره مند شوید که دانشگاه های کانادا برای دانشجویان مستعد ارائه می کنند.

از طرف دیگر، برای ورود به کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی می بایست ویزای دانشجویی دریافت کنید. این کار را می توانید از طریق سفارت خانه های کشور کانادا در یکی از کشورهای همسایه انجام بدهید.

درباره ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در کانادا

کلاس های دانشگاه ها در کشور کانادا به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می شود. بنابراین، دانشگاه ها از شما خواهند خواست تا در آزمونی مثل تافل یا آیلتس شرکت کنید و با بدست آوردن نمره ی قابل قبولی در این آزمون ها مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کنید. البته ممکن است که دانشگاه های فرانسوی زبان از شما بخواهند تا در آزمونی که مختص به خودشان است شرکت کنید و در آن آزمون حد نصاب لازم را بدست آورید.

علاوه بر این، می بایست سابقه ی تحصیلی خود را (که معمولا شامل مدرک دبیرستان و لیسانسی می شود که پیش از ورود به دوره ی پزشکی آن را به پایان رسانده اید) ترجمه کنید و برای دانشگاه هدف بفرستید. در بعضی از موارد ارسال با ایمیل کفایت می کند، اما ممکن است که بعضی از دانشگاه ها از شما بخواهند تا نسخه ی فیزیکی مدارکتان را هم از طریق پست ارسال کنید. در کنار مدارک تحصیلی، معمولا می بایست رزومه ی تحصیلی خودتان را هم در سایت دانشگاه ها آپلود کنید و از استادان قبلی خود بخواهید توصیه نامه ای را برای شما به دانشگاه هدفتان بفرستند. اما این شرایط از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و برای اطلاع دقیق تر از آن ها بهتر است که به وبسایت دانشگاه موردنظر خود سر بزنید.

درباره آزمون تافل برای کانادا بخوانید.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته پزشکی در کانادا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری پزشکی در کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است اما به طور عمومی می توان گفت که تحصیل در این رشته از دو دوره ی دو ساله تشکیل می شود. در دوره ی دو ساله ی نخست، دانشجو به آموزش های تئوری می پردازد و آن ها را به طور کامل فرا می گیرد. در دوره ی دو ساله ی دوم، دانشجو آموخته های خود را در یک محیط بیمارستانی به آزمون می گذارد و از طریق روبرو شدن با جنبه ی عملی مسئله، آموخته های تئوری خود را عمیق تر می کند.

شهریه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا بسته به خود دانشگاه و این که شهروند کانادا باشید یا نه متفاوت است. اما می توان گفت که به طور متوسط، تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور کانادا، سالانه بین  17000 دلار کانادا تا 27000 دلار خرج بر می دارد. اما بد به دلتان راه ندهید! راه هایی هست که از طریق آن می توانید کمک هزینه ی دانشگاه ها را از آن خود کنید و بدون دغدغه ی مسائل مالی، در کانادا مشغول به تحصیل شوید.

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در کانادا

تقریبا تمام دانشگاه هایی که در کانادا وجود دارند، کمک هزینه ها، بورسیه ها، گرنت ها و اسکالرشیپ هایی را به دانشجویان مستعد ارائه می کنند تا آن ها بدون دغدغه مسائل مالی بتوانند در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند. شما هم می توانید از این کمک هزینه ها بهره مند شوید. برای این کار، می بایست سابقه ی تحصیلی قابل قبولی داشته باشید. یعنی در مقطع قبلی (که لیسانسی در ارتباط با پزشکی است) نمرات قابل قبولی کسب کرده باشید و رزومه ی پر و پیمانی داشته باشید. می توانید در رزومه ی خود مقاله هایی که به چاپ رسانده اید، کنفرانس هایی که شرکت کرده اید، پروژه های مرتبطی را که انجام داده اید و سابقه ی دستیاری اساتید را بگنجانید.

بعضی از دانشگاه ها بر اساس موفقیت های شما در رشته های ورزشی و هنری و یا بر اساس منطقه و کشوری که در آن زندگی می کنید، کمک هزینه هایی را ارائه می کنند. از آن جا که این کمک هزینه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، برای اطلاع دقیقتر از آن ها به سایت دانشگاه موردنظر خود سر بزنید. حواستان باشد که اپلای برای هرکدام از این اسکالرشیپ ها مهلت معینی دارد که نباید فراموش کنید.

درباره بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور و اپلای پزشکی بخوانید.

آینده شغلی رشته پزشکی در کانادا

فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در کانادا از فرصت های متنوعی برای مشغول به کار شدن برخوردارند. آن ها پس از اخذ مجوز های لازم برای کار می توانند مطب شخصی خود را تاسیس کنند، در بیمارستان های سراسر کانادا مشغول به فعالیت شوند، در دانشگاه مشغول به تدریس شوند و یا در مراکز تحقیقاتی به پژوهش و تحقیق در این رشته بپردازند. بنابراین خیالتان راحت باشد که پس از به پایان رساندن رشته ی پزشکی در کانادا، فرصت های بسیار متنوع شغلی ای وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

رشته پزشکی در کانادا

دانشگاه های دارای رشته پزشکی در کانادا

معیاری جهانی به نام QS وجود دارد که به طور سالانه دانشگاه ها را براساس کیفیت رشته هایی که در این دانشگاه ها ارائه می شود و کیفیت خدماتی آن ها رتبه بندی می کند. در گزارشی که این معیار در سال 2020 ارائه داده است، حدود 19 دانشگاه در سراسر کانادا وجود دارد که رشته ی پزشکی را ارائه می دهد. بر اساس همین معیار، ده دانشگاه برتری که در کانادا این رشته را ارائه می دهند عبارتند از:

درباره دانشگاه های کانادا ، رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان ترین دانشگاه های کانادا بخوانید.

گرایش های رشته پزشکی در کانادا

شناخت انسان از بدنش روز به روز عمیق تر و پیچیده تر می شود. برای همین است که در این رشته شاخه های بسیار متنوعی به وجود آمده است که هر کدام قسمتی از بدن انسان را بررسی می کند. این گرایش ها به دانشجویان کمک می کنند تا هم بتوانند شاخه ی مورد علاقه ی خود را راحت تر انتخاب کنند و هم بتوانند با سهولت بیشتری در آن شاخه مشغول به تحصیل شده و به درجه ی تخصص برسند. در این بخش مهم ترین گرایش های رشته ی پزشکی در کانادا ارائه شده است. اما بدیهی است که گرایش های این رشته به همین موارد محدود نمی شود و می توانید گرایش های دیگری را هم در دانشگاه های کانادا پیدا کنید که بیشتر به مذاق شما خوش بیاید.

 • آنژیولوژی
 • متخصص قلب
 • متخصص غدد درون ریز
 • متخصص دستگاه گوارش
 • متخصص امراض سالمندان
 • متخصص خون شناسی
 • متخصص کبد شناسی
 • متخصص داروهای مواقع بحرانی

درباره فلوشیپ خارج از کشور بخوانید.

بهترین استان های کانادا برای کار بعد از فراغت از رشته پزشکی

مدیکال پست که خبرگزاری معتبری در زمینه ی مسائل مربوط به پزشکی است، در یکی از گزارش های خود از شش معیار استفاده کرده است تا بهترین استان های کانادا را بر این اساس طبقه بندی کند که کدام یک از آن ها برای متخصصان پزشکی محل بهتری برای زندگی است. در این طبقه بندی، استان های کشور کانادا بر این اساس که پزشکان چه میزان در آن ها حقوق می گیرند، چه سطحی از استرس را تجربه می کنند و در چه رفاهی به سر می برند تقسیم بندی شده است. بر اساس این معیار، بهترین استان های کانادا برای کار به عنوان یک پزشک عبارتند از:

کد مشاغل رشته پزشکی در کانادا

سازمان رده بندی مشاغل در کانادا، مشاغل مربوط به پزشکی را تحت کد 3112 طبقه بندی کرده است. بر اساس این طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا، پزشکان می‌توانند در این دسته از مشاغل مشغول به کار شوند: متخصص آلرژی، آناتوموپاتولوژیست، متخصص بیهوشی، پاتولوژیست کالبد شکافی، جراح قلب، متخصص قلب و عروق، متخصص قفسه سینه، متخصص اطفال، ایمونولوژیست بالینی، پاتولوژیست بالینی، متخصص گوش، متخصص چشم، جراح عمومی، متخصص داخلی، جراح مغز و اعصاب، پزشکی هسته ‌ای، روان پزشک و متخصص بیماری‌های پوستی.

مسیر شغلی رشته پزشکی در کانادا

برای آن که بتوانید فعالیت خود را به عنوان یک پزشک در کانادا شروع کنید می بایست این چهار مرحله را طی کنید:

 • مدرک پزشکی معتبری را یکی از دانشگاه‌هایی که «فهرست راهنمای جهانی دانشگاه‌های پزشکی» (WDMS) تایید کرده است، اخذ کرده باشید
 • برای اخذ مجوز از شورای پزشکی کشور کانادا اقدام کنید و بر اساس معیار های این سازمان تایید شوید
 • یک سال تحصیلات تکمیلی را تحت نظر مقامات پزشکی در استان مورد نظر خود بگذرانید
 • تاییدیه ‌ی رسمی را از کالج پزشکان خانواده در کانادا، کالج پادشاهی پزشکان و جراحان در کانادا و کالج پزشکی کبک دریافت کنید.

پس از طی این مراحل شما مجوز لازم را برای مشغول به کار شدن به عنوان یک پزشک در کانادا خواهید داشت.

مسیر شغلی رشته پزشکی در کانادا

وظایف شغلی رشته پزشکی در کانادا

بر اساس تقسیم‌ بندی اداره ‌ی مشاغل در کانادا، پزشکان به سه دسته تقسیم می‌شوند و متناسب با این تقسیم ‌بندی وظایف زیر را بر عهده می گیرند:

متخصصان پزشکی بالینی

 • تشخیص و درمان بیماری‌ های فیزیولوژیکی و یا روانی
 • تجویز دارو و ارجاع مریضان به جراحان
 • مشاوره به دیگر پزشکان

متخصصان پزشکی آزمایشگاهی

 • بررسی طبیعت، علت و توسعه ی بیماری ‌ها در انسان
 • انجام تحلیل شیمیایی و میکروسکوپی نمونه‌ های آزمایشگاهی
 • نظارت بر فعالیت ‌های آزمایشگاهی

متخصصان جراحی

 • انجام و نظارت بر جراحی
 • مشاوره به دیگر پزشکان
 • تعیین جراحی مناسب برای درمان بیمار

زمینه های کاری رشته پزشکی در کانادا

پس از اخذ مجوز های لازم (در بخش‌ های قبلی توضیح داده شد) می‌ توانید علاوه بر تاسیس مطب شخصی، در یکی از این مکان‌ ها مشغول به کار شوید:

 • تدریس در دانشگاه ‌ها
 • پژوهش در مراکز تحقیقاتی
 • فعالیت در بیمارستان ‌ها
 • تاسیس، نظارت و کار در آزمایشگاه‌ ها

حداقل و حداکثر حقوق پزشکان در کانادا

پزشکان کانادایی به طور متوسط در سال 307482 دلار دریافت می کنند. البته میزان این حقوق از استانی به استان دیگر متفاوت است. در بریتیش کلمبیا پزشکان سالانه 273000، در آلبرتا 288995، در منیتوبا 354705، در آنتاریو 360000، در کبک 302123 و در جزیره پرینس ادوارد 305091 دلار کانادا درآمد دارند.

همچنین بخوانید

درآمد در کانادا

کار در کانادا

کار پس از تحصیل در کانادا

مهارت‌های مورد نیاز برای کار پزشکان در کانادا

یک پزشک موفق می‌ بایست این مهارت ها را در خود داشته باشد:

 • مهارت کار عملی
 • مهارت حل مسئله
 • مهارت تصمیم گیری درست
 • مهارت رهبری و مدیریت
 • مهارت های ارتباطی
 • توان تحلیلی

سوالات متداول

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا چقدر است؟

متوسط ​​هزینه تحصیل پزشکی (MBBS) در کانادا و هزینه‌های زندگی سالانه برای دانشجویان خارجی بین 30000 تا 125000 دلار کانادا است. با مقایسه هزینه تحصیل در کانادا با کشورهای دیگر مثل آمریکا یا انگلستان متوجه می‌شویم تحصیل در کانادا مقرون به صرفه‌تر است.

تحصیل رشته پزشکی در کانادا معمولا چقدر طول می‌کشد؟

در اکثر دانشگاه‌های کانادا تحصیل در رشته‌ی پزشکی چهار سال طول می‌کشد. در این میان دانشگاه مک مستر و دانشگاه کلگری کمی متفاوتند و برنامه‌ها به مدت 3 سال و بدون وقفه در تابستان اجرا می‌شوند.

شرایط و ملزومات تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا مدرک کارشناسی لازم است. دکترای پزشکی (MD) یا  کارشناسی ارشد جراحی (MD، CM) در کانادا ، از نظر فنی مدرک کارشناسی محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل  رشته پزشکی در کانادا چقدر است؟

به طور متوسط ​​دانشجوی پزشکی کانادایی با بیش از 158000 دلار بدهی فارغ‌التحصیل می‌شود. افزایش هزینه تحصیل پزشکی بدان معناست که اکثر دانشجویان اکنون با بیش از 150 هزار دلار بدهی به صورت وام دانشجویی و اعتبارات تحصیلی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

کدام دوره پزشکی در کانادا بهترین است؟

کارشناسی ارشد پزشکی تجربی (M.Sc. Experimental Medicine) ارائه دهنده: دانشگاه مک گیلl(McGil)
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
کارشناسی ارشد فیزیوتراپی کارشناسی ارشد علوم پزشکی، ارائه دهنده: دانشگاه مک  مستر (McMaster University)
کارشناسی ارشد سلامت عمومی ارائه دهنده:دانشگاه مونترال (University of Montreal)

 اخذ پذیرش تحصیل رشته پزشکی در کانادا برای دانشجویا ن خارجی چقدر سخت است؟

طبق تجربه یکی از دانشجویان: بیشتر شما که به تحصیل در دانشکده پزشکی کانادا فکر می‌کنید ، پیش‌بینی نمی‌کنید که پذیرش چقدر دشوار باشد. آمارها نشان می‌دهد کمتر از 15٪ از متقاضیان در اولین اقدام پذیرش پذیرفته می‌شوند و اما هیچکس نمی‌خواهد جز آن 85 درصد باشد.

تعداد فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کانادا هر سال چه تعداد است؟

هر ساله حدود 2900 دانشجو از 17 دانشکده پزشکی کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند. در کل 3300 موقعیت آموزش تحصیلات تکمیلی در سراسر کانادا در همه رشته‌های ورودی وجود دارد. از نظر تئوری، فضای لازم برای اشتغال همه فارغ‌التحصیلان وجود دارد.

آیا امکان تحصیل دکتری پزشکی در کانادا وجود دارد؟

اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در کانادا هستید، می‌توانید 23 دکترا که ارائه میشود را مشاهده کنید. بسیاری دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا مدرک دکترا را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. قبل از شروع یک برنامه، باید دانش زبان انگلیسی داشته باشید.

آیا می‌توان در دانشکده پزشکی در کانادا تحصیل کرد و در ایالات متحده کار کرد؟

کانادا تنها کشوری است که ایالات متحده به طورمستقیم به مدرک پزشکی (با فرض معتبر بودن) اخذ شده از این کشور اقامت می‌دهد. به طور کلی، هیئت‌های مجوز ایالتی تقریباً برای تمام ایالت‌های آمریکا، پزشكانی را كه تحصیلات پزشكی خود را در كانادا به پایان رسانده‌اند، معادل فارغ‌التحصیلان پزشكی آمریكا می‌دانند.