دین کانادا

دین کانادا

کشور پهناور کانادا از سمت جنوب به کشور ایالت متحده آمریکا ختم می‌شود. این کشور در قاره آمریکای شمالی واقع است. البته بخش زیادی از این کشور به دلیل اینکه در قطب شمال قرار دارد خالی از سکونت است. تاریخ شناسان به این نتیجه رسیده اند که سکونت در این کشور به 26 هزار سال پیش باز می‌گردد.

دین اکثر مردم کانادا مسیحی است؛ و در این کشور افراد مختلفی با قومیت‌ها و دین‌های متفاوتی زندگی می‌کنند. در واقع این کشور به چند فرهنگی شهرت دارد. حتی در کانادا روزی به نام چند فرهنگی به رسمیت شناخته می‌شود و مردم آن روز را جشن می‌گیرند.

درباره تاریخچه کشور کانادا و فرهنگ مردم کانادا با مراجعه به هر لینک اطلاعات بیشتری کسب کنید.

واقعیت ‌هایی درباره دین در کانادا

استان کبک کانادا اخیراً قانون جدیدی را تصویب کرد که بسیاری از کارمندان عمومی از جمله معلمان، افسران پلیس و قضات را از استفاده از نمادهای مذهبی در محل کار منع می‌کند. برخی می‌گویند این امر باعث جدایی کلیسا و ایالت می‌شود، ولی برخی دیگر این قانون را در دادگاه به چالش کشیده و گفته‌اند که این مساله زنان مسلمان را هدف قرار داده و آزادی مذهبی را از بین می‌برد.

کبک تنها حوزه قضایی نیست که محدودیت لباس مذهبی را در انظار عمومی وضع می‌کند. در حقیقت، فرانسه که زمانی کبک را به عنوان بخشی از مستعمرات بزرگ آمریکای شمالی موسوم به فرانسه جدید اداره می‌کرد، در سال 2004 روسری و سایر نمادهای مذهبی را در مدارس دولتی ممنوع کرد و در سال 2011 حجاب‌های صورت کامل را در همه مکان‌های عمومی ممنوع کرد.

ممنوعیت حجاب‌های صورت در چندین کشور اروپایی دیگر نیز در حال اجرا است. اگرچه مرکز تحقیقات این قوانین را در کانادا در نظر نگرفته است؛ اما برخی از کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی را برای حجاب زنان مسلمان در نظر گرفته است.

بیشتر بخوانید: پوشش مردم کانادا

دین اکثر مردم کانادا چیست

بیش از نیمی از کانادایی‌ها مسیحی هستند. تعداد زیادی از کانادایی‌هایی که مسیحی شناخته می‌شوند، رو به کاهش است، در حالی که بیشتری آن‌ها می‌گوید که آن‌ها هیچ مذهبی ندارند. آخرین تحقیق ما که در کانادا انجام شد، نشان داد که اکثریت ناچیز بزرگ‌سالان کانادایی (55٪) می‌گویند مسیحی هستند، از جمله 29٪ کاتولیک و 18٪ پروتستان هستند.

از هر ده نفر سه نفرشان می‌گویند که آن‌ها بدون دین هستند. آگنوستیک (5٪) و حدود 16 درصد از آن‌ها هیچ دین خاصی ندارند. داده‌های سرشماری کانادا نشان می‌دهد که تعداد کانادایی‌ها در این گروه غیر مذهبی از 4٪ در 1971 به 24٪ در 2011 افزایش یافته است، اگرچه کمترین میزان بی مذهبی در شهر کبک است.

علاوه بر این، سهم فزاینده ای از کانادایی‌ها با سایر ادیان، از جمله اسلام، هندوئیسم، یهودیت و بودیسم شناخته می‌شوند که دلیل عمده آن مهاجرت به کانادا است. نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو 2018 نشان داد که این پنج گروه با هم 8 درصد بزرگ‌سالان کانادایی را تشکیل می‌دهند. اطلاعات دقیق تری از این آمار را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

تاثیر دین در زندگی مردم کانادا

اکثر کانادایی‌ها می‌گویند که تأثیر مذهب در زندگی عمومی در کشور آن‌ها رو به کاهش است. بررسی ما در سال 2018 نشان داد که تقریباً دو سوم بزرگ‌سالان کانادایی (64٪) می‌گویند دین نقش مهمی در کشورشان ندارد. آنها اعتقاد دارند این طرز فکر تا بیست سال پیش به این شکل نبوده و در گذشته دین و مذهب در زندگی آنها نقش مهمی را ایفا می کرده است.

در واقع، فقط تعداد کمی می‌گویند دین در جامعه کانادا اهمیت بیشتری پیدا کرده است. تحلیل این آمار نشان می‌دهد که مردم کانادا نسبت به دین یک دیگر اهمیتی نشان نمی‌دهند و به سادگی به زندگی خود می‌پردازند.

محدودیت‌ های دین در کانادا

بر اساس مطالعه مرکز تحقیقات پیو با استفاده از اطلاعات جدیدترین سال موجود، کانادا دارای محدودیت‌های کمی در مورد دین است. قانون اساسی این کشور از آزادی مذهب حمایت می‌کند و دادگاه عالی در این کشور در سال 2006 حکم داد افرادی که مذهب و دینشان اقتضا می‌کند می‌توانند عمامه بر سر بگذارند.

اخیراً، در سال 2018، دادگاه کبک این مساله را عنوان کرد که به غلط به یک زن مسلمان گفته شده بود که حجاب خود را در سالن دادگاه از بین ببرد و اگر به ضرر منافع عمومی نیست، روسری باید در دادگاه مجاز باشد.

حضور مردم کانادا در مراسم مذهبی و دینی چگونه است

حضور مردم کانادا در مراسم مذهبی و دینی چگونه است

کانادایی‌ها مذهبی‌تر از فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها هستند؛ تقریباً تعداد کمی از کانادایی‌ها مرتباً به کارهای مذهبی سنتی مانند نماز روزانه یا عبادت هفتگی مشغول می‌شوند. در سال 2013 از کانادایی‌ها در مورد این رفتارها سؤال شد بین 5 نفر یک نفر حداقل هفته‌ای یکبار در مراسم مذهبی در کلیسا شرکت می‌کند. و 29٪ گفتند که روزانه نماز می‌خوانند یا عبادت می‌کنند. حدود یک سوم (36٪) گفتند که هرگز نماز نمی‌خوانند و تقریباً نیمی از آن‌ها گفتند که به ندرت یا هرگز به کلیسا یا سایر مراسم عبادی نمی‌روند.

با این حال، بیش از نیمی از کل کانادایی‌ها در نظرسنجی مرکز 2018 اظهار داشتند که مذهب حداقل تا حدودی در زندگی آن‌ها مهم است، از بین ده نفر سه نفر گفته‌اند که دین برایشان اهمیت دارد؛ زیرا از این طریق می‌توانند خود را تربیت کنند و به انسانیت برسند. با تمام این اقدامات، بزرگ‌سالان جوان کانادایی نسبت به بزرگان خود کمتر مذهبی هستند.

دین مردم کانادا

دو سوم کانادایی‌ها (67٪) می‌گویند برای داشتن اخلاق و ارزش‌های والا، اعتقاد به خدا ضروری نیست. این رقم در سه نظر سنجی انجام شده و توسط مرکز تحقیقات پیو در سال های 2002، 2007 و 2013 ثابت بوده است. حدود سه در ده کانادایی نظر مخالف دارند و می‌گویند برای داشتن ارزش‌های خوب، اعتقاد به خدا ضروری است. این آمار و تحقیقات نشان می دهد که دین برای مردم کشور کانادا مطرح نمی باشد.

تغییر دین مهاجران در کانادا

بسیاری از کشورها با توجه به ادیانی که از آن‌ها به عنوان انقلاب نرم یاد می‌شود، دستخوش تحولات عمیقی می‌شوند؛ زیرا بر مسیحیت تأثیر می گذارد که مدت‌هاست به عنوان یکی از عناصر اصلی بنیاد فرهنگی این کشورها در نظر گرفته می‌شود. چرا می‌گوییم این تغییر دین نرم است؟ زیرا نه خشونت آمیز است و نه ناگهانی و نه یک جنبش سازمان یافته بلکه تحولی است که به تدریج از طریق مکانیسم‌های مختلف اجتماعی و جمعیتی نشات می گیرد.

بسیاری از اروپاییان احساس تعلق دینی پایینی دارند زیرا به سمت سایر اشکال معنویت روی آورده‌اند. از سوی دیگر، تنوع مذهبی در حال افزایش است یکی از دین‌هایی که در کشور کانادا به سرعت در حال پیشرفت است دین اسلام می باشد.

مذهب مردم کانادا

دو سوم کانادایی‌ها مسیحی هستند سپس کاتولیک‌ها بیشترین تعداد را دارند جوامع مختلف مستقر در این کشور بسیار پایبند اعمال دینی خود هستند با این حال، بی‌تفاوتی مذهبی در حال افزایش است از تعطیلات رسمی این کشور می‌توان به یکم جولای: روز کانادا؛ سالگرد ایجاد سلطنت کانادا (1867) اشاره کرد.

آزادی دین در کانادا

دادگاه‌های کانادا این حکم را صادر کرده اند که نباید شخصی را به دلیل اینکه دارای دین و مذهب خاصی است مجازات کرد. همچنین دولت کشور کانادا از تمامی افرادی که همجنسگرا هستند حمایت می‌کند. برخی از افراد دو جنسیتی به دلیل نداشتن فرهنگ لازم در کشورشان به کشورهای اروپایی سفر می‌کنند. یکی از بهترین کشورها برای زندگی افراد همجنسگرا کشور کانادا است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

حقوق نژادی و دینی در کانادا

 دولت کانادا اعتقاد دارد نباید همانند کسانی باشند که با اعمال نفرت خود خبرساز می‌شوند. به اعتقاد جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، کوچک ترین اقدامات علیه مذهب و نژاد منجر به نفرت در میان مردم می‌شود. وی می‌گوید تنوع ما بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست. او در یکی از سخنرانی هایش مسائل مربوط به نژاد پرستی را به شدت سرکوب کرد و خواستار تغییر این جنبش علیه نژاد پرستی شد.

احترام به فرهنگ‌های مختلف از جمله ارزش‌های دینی برای کانادایی‌ها محسوب می‌شود. مردم بومی کانادا اولین کسانی بودند که از تازه واردان آنچه اکنون کانادایی می‌نامیم استقبال کردند. امروزه بسیاری از کانادایی‌ها (حدود 1 از 5 نفر) در سایر نقاط دنیا متولد می‌شوند. بسیاری دیگر والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی دارند که در کانادا به دنیا نیامده‌اند. این مردم فرهنگ و سنت خود را با خود به کانادا می‌آورند.

 دین اسلام در کانادا

اسلام یکی از ادیان بزرگ جهان است و برآورد می‌شود که سریع‌ترین رشد در دین و مذهب در کانادا و جهان است. 1.6 میلیارد از پیروان اسلام در سرتاسر کره زمین پراکنده شده‌اند، اگرچه بیشترین تمرکز را در آسیای جنوبی و مرکزی، خاورمیانه و شمال و شرق آفریقا دارند. در سرشماری سال 1871 تنها 13 مسلمان در کانادا ثبت شده‌اند. تعداد آن‌ها تا سال 1931 به 645 نفر افزایش یافت که بیشتر آنها از مهاجران کشورهای لبنان، آلبانی، سوریه، یوگسلاوی و ترکیه بودند.

 هجوم مهاجران پس از جنگ جهانی دوم تعداد این افراد را تا سال 1971 به 33370 نفر رساند. بیشتر این موج متشکل از متخصصان بسیار تحصیل کرده و غربی بود که برای مشارکت در رونق اقتصادی این کشور به کانادا آمدند. آن‌ها بیشتر از لبنان، سوریه، اندونزی، مراکش، فلسطین، مصر، عراق و شبه ‌قاره هند-پاکستان-بنگلادش بودند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین درباره اوقات شرعی کانادا بخوانید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت با خیالی آسوده!

موسسه مهاجرتی تراست متشکل از بهترین وکلای مورد تایید اداره مهاجرت کانادا (ICCRC) همه کارهای لازم را با دقت و دلسوزی پیگیری می‌کنند

سوالات متداول

کدام یک از ادیان بیشترین رشد در جهان و کانادا را دارد؟

اسلام پس از مسیحیت بالاترین رشد در جهان و کانادا را دارد.

مذهبی‌ترین شهر کانادا چه نام دارد؟

اتاوا در ایالت انتاریو از مذهبی‌ترین شهرهای کانادا است و مقصد خوبی برای مهاجران ایرانی می باشد.

آیا حجاب در کشور کانادا ممنوع است؟

خیر در کشور کانادا هیچ‌گونه محدودیتی در ارتباط با پوشش اسلامی وجود ندارد. مردم این کشور به هر نحوی که تمایل داشته باشند می‌توانند زندگی کنند.

آیا دین برای مردم کانادا اهمیت دارد؟

هویت کانادایی منحصر به فرد است. افرادی که در کانادا زندگی می‌کنند با مهاجران زیادی در ارتباط هستند و به نوعی چند فرهنگی را تجربه کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند به راحتی با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و مذهب و دین مهاجران را ملاکی برای ارتباط قرار ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.