پوشش مردم کانادا

پوشش مردم کانادا

امروزه افراد زیادی از کشورهای مختلف، کانادا را برای زندگی و مهاجرت انتخاب می‌کنند. در این میان یکی از مسائلی که فکر متقاضیان به مهاجرت به ویژه خانواده‌ها را مشغول کرده نوع پوشش مردم کاناداست. برای برخی از اشخاص جدا از نوع پوشش مردم یک کشور، صرفاً دانستنش برایشان جذاب است. در این نوشتار قصد داریم شمارا با پوشش مردم کانادا آشنا کنیم، در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

کانادا همسایه‌ی آمریکا است و به همین دلیل پوشش مردم در این کشور شباهت زیادی به یکدیگر دارد البته نوع پوشش مردم کانادا به اروپایی‌ها نیز بی‌شباهت نیست. لازم به ذکر است در تمام ایالات کانادا پوشش یکسان نیست چون دمای هوا در ایالات مختلف کانادا بسیار متفاوت است. به طور کلی در کانادا پوشش خاصی که بتوان آن را از پوشش دیگر کشورها متمایز کرد وجود ندارد. فقط نوعی لباس سنتی مردم بومی کاناداست که آن هم امروزه به صورت عموم استفاده نمی‌شود و فقط در فیلم‌ها می‌توان دید..

مردم در کانادا بسته به شغلی که دارند از لباس رسمی یا غیررسمی استفاده می‌کنند. مردها برای شرکت در مراسم‌ها از کت و شلوار استفاده می‌کنند اما در سایر مکان‌ها و برای رفت و آمد روزمره، شلوار جین و تی‌شرت می‌پوشند.

خانم‌ها نیز برای جلسات رسمی از کت و دامن و برخی نیز از کت و شلوار استفاده می‌کنند و برای رفت و آمد روزمره نیز لباس خاصی را نمی‌توان به عنوان لباس مورد علاقه‌ی خانم‌ها معرفی کرد چون تنوع لباس خانم‌ها با طرح و رنگ‌های مختلف بسیار است. معمولا خانم‌ها در کانادا از لباس‌های تنگ استفاده می‌کنند و مردها تمایل بیشتری به استفاده از لباس گشادتر دارند. اما آنچه در پوشش اکثر مردم کانادا مشاهده می‌شود لباس‌های زمستانی مانند پالتو و کاپشن است.

پوشش مردم کانادا

افراد پس از مدتی به سرمای هوای کانادا عادت کرده و دیگر نیازی به استفاده از لباس‌های خیلی گرم نیست. در واقع، در سال اول ورود به کانادا شاید سرمای هوا محسوس باشد اما با گذشت زمان به شرایط عادت می‌کنید.

البته در برخی از ایالات نزدیک به قطب که سرمای هوا بسیار بیشتر است مردم از لباس بیشتر و گرم‌تر استفاده می‌کنند. در ایالات شمالی می‌توانید لباس‌های زمستانی بومیان کانادایی مثل نیم تنه پوستی، شال بافت و لباس‌های سنتی قبایل اوجیبونی را پیدا کنید.

خوب است بدانید که در کانادا با وجود تنوع فرهنگی زیاد، مردم از لباس‌های سنتی خود در این کشور استفاده نمی‌کنند. البته مردم تا حدی آداب و رسوم خاص کشور خود را در کانادا حفظ کرده‌اند اما این تعلق خاطر در زمینه پوشش و لباس نمایان نیست.

موضع کشور کانادا درباره حجاب اسلامی


در سال‌های گذشته کانادا به عنوان کشوری مسیحی شناخته می‌شد اما امروزه همچون فرانسه کشوری سکولار است. محدودیت‌هایی که در فرانسه در رابطه با حجاب اجرا می‌شود در کانادا جنبه قانونی ندارند. پارلمان کانادا قوانینی مرتبط با مسائل دینی و اعتقادی وضع نکرده و همین امر گرایش مسلمانان برای مهاجرت و زندگی در کانادا را بیشتر می‌کند. در واقع تمرکز قانون‌ در کانادا بر مسائل شخصی مانند دین و نوع پوشش نیست و رویکرد آن به سمت احترام به آزادی عقاید است که این امر با آزادی مردم در انتخاب پوشش نیز عجین شده است.

بنابراین خانم‌های مسلمان در کانادا می‌توانند با داشتن حجاب، گواهینامه رانندگی بگیرند، همچنین در مکان‌های عمومی حاضر شوند، وارد مدارس شوند و در دانشگاه حضور پیدا کنند. خانم‌های مسلمان می‌توانند بدون هیچ گونه نگرانی در مشاغل مختلف استخدام شوند و در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شرکت کنند و نه ماموران دولتی و نه سایر اشخاص حق ایجاد مزاحمت برای این دسته از اشخاص را ندارند. اگردر کانادا باحجاب باشید کسی برخورد بدی با شما نخواهد داشت. نهایتا ممکن است با نگاه‌های متعجبانه مخصوصا از سوی خانم‌ها مواجه شوید. در زمینه یافتن شغل برای خانم‌های محجبه نیز در کانادا، کارفرمایان حق اعمال تبعیض و یا جلوگیری از ورود آن‌ها به محیط کاری را ندارند.

اگر محجبه هستید بابت مهاجرت به کانادا نگران نباشید چرا که شما در کانادا بر اساس توانایی‌تان ارزیابی می
‌شوید و نه پوشش‌تان.

موضع کشور کانادا درباره حجاب اسلامی

لباس مردم در تورنتو

کارشناس مُدی در تورنتو می‌گوید که در بین زنان مخصوصا شاغلین، گرایش به سمت استفاده از لباس‌های ثابت در حال افزایش است. به این معنا که خانم‌ها خیلی متمایل به تنوع لباس خود در محیط کار نیستند و معمولا برای یک ماه از چند دست لباس استفاده می‌کنند. مردها نیز در محیط کار بیشتر از لباس اسپرت استفاده می‌کنند.

پوشش مردم در ونکوور

در ونکوور نیز مردم برای در موقعیت‌های گوناگون از لباس مناسب، استفاده می‌کنند. مثلا دختران جوان برای حضور در محیط آموزشی مانند دانشگاه یا کالج از شلوار جین و پیراهن نسبتا پوشیده و برای حضور در میهمانی و مراسم تولد معمولا پیراهن و دامن‌های همرنگ متصل به هم می‌پوشند. معمولا در محیط کار، از لباس رسمی استفاده نمی‌شود اما نوع پوشش برای محل کار بستگی به موقعیت شغلی هم دارد. مثلا یک استاد دانشگاه با کت و شلوار در دانشگاه حاضر می‌شود یا مدیری برای حضور در یک کنفرانس، لباس رسمی می‌پوشد اما در اکثر مشاغل، شهروندان با لباس راحت و اسپرت در محل کار حاضر می‌شوند.

پوشش مردم در کبک

 کبک نسبت به تورنتو و ونکوور کمی سردتر است به همین دلیل پوشش مردم این ایالت نسبت به سایر ایالات، نسبتا متفاوت‌ است. در فصل زمستان که کبک سفید‌پوش می‌شود مردم از لباس‌های گرم پشمی وو چکمه‌های بلند استفاده می‌کنند. در این فصل، کلاه‌های اوشانکا زیاد دیده می‌شود. در فصل بهار و تابستان هم از لباس‌های .ضخیم‌تر استفاده می‌کنند