کارآفرینی در یوکان

کارآفرینی در یوکان

یوکان، غربی‌ترین قلمرو از میان سه قلمروی کشور کانادا است که جمعیت کمی را در خود جای‌داده است. برنامه کارآفرینی این قلمرو، به کارآفرینان و کسانی که تمایل دارند تا کسب‌وکار خود را در این کشور راه‌اندازی کنند این امکان را می‌دهد تا به این مکان سفر کنند و با راه‌اندازی یک بیزینس فعال، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

در این مقاله به‌صورت کامل در مورد مسیر مهاجرتی کارآفرینی در یوکان صحبت خواهیم کرد و جوانب مختلف آن را مانند شرایط، مراحل اقدام و جدول امتیازبندی داوطلبین، بررسی می‌شوند.

آشنایی با یوکان

کانادا در کنار استان‌های خود، دارای سه قلمرو است که غربی‌ترین و کوچک‌ترین آن‌ها، قلمرو یوکان نام دارد. جمعیت این منطقه بسیار پایین است و اکثر مردم یوکان (حدود 85 درصد جمعیت آن) به زبان انگلیسی حرف می‌زنند. زبان دوم ساکنین این قلمرو، زبان فرانسه است.

آب‌وهوای متوسط زمستان‌های این قلمرو، مشابه تعداد بسیاری از استان‌های کانادا، سرمای میانه‌ای ازنظر درجه سختی دارد ولی در برخی از مناطق آن در طول تاریخ کانادا، کمترین میزان درجه سرما در این کشور ثبت‌شده است (در سال 1947 تا حدود -80 درجه سانتی‌گراد هم رسیده است).

ازلحاظ هزینه زندگی، یوکان مقام 7 ام را در بین استان‌های کانادا و مقام 10 ام را ازنظر بهترین استان برای زندگی، دارد. هزینه زندگی در یوکان به‌صورت متوسط حدود 1400 دلار است که از متوسط هزینه کلی زندگی در کانادا، 1.1 بار کمتر است. برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه‌های زندگی در این منطقه، می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

این قلمرو کم‌جمعیت برای جذب استعدادهای کارآفرینی و رونق اقتصادی خود، مسیر مهاجرتی را ارائه کرده است که در آن افراد می‌توانند از طریق کارآفرینی در یوکان، اقامت دائم کانادا را به دست آوردند. در ادامه این مسیر مهاجرتی، بهتر توضیح داده می‌شود.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در یوکان

برنامه نامزدی کسب‌وکار یوکان که به‌اختصار YBNP نام دارد، جزو مسیرهای مهاجرتی این قلمرو است که با هدف جذب کارآفرینان از سرتاسر جهان؛ ایجاد رونق در کسب‌وکار و ایجاد شغل‌های تازه در این قلمرو کانادا، اجرا می‌شود. تمامی کارفرمایان و کارآفرینانی که توانایی ایجاد یک کسب‌وکار و توسعه آن در یوکان را دارند، می‌توانند از طریق این مسیر مهاجرتی، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

شیوه عملکرد این مسیر مهاجرتی به این نحو است که بعد از انتخاب شدن، دو سال فرصت دارید تا کسب‌وکار پیشنهادی خود را در یوکان کانادا راه‌اندازی کنید و اگر در این مدت، کسب‌وکار و تجارت شما با موفقیت در حال فعالیت بود، می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم کانادا به همراه خانواده اقدام کنید.

اما برای مسیر مهاجرتی از طریق کارآفرینی در یوکان، متقاضی چه مراحلی را باید طی کند؟

مراحل اقدام مسیر مهاجرتی کانادا از طریق کارآفرینی در یوکان

برای این‌که بخواهید از طریق کارآفرینی در یوکان اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید و آن‌ها را به ترتیب طی کنید.

ارسال درخواست

در این مرحله، باید فرم درخواست خود را که به‌عنوان ابراز تمایل یا expression of interest عمل می‌کند، برای اداره مهاجرتی یوکان ارسال کنید. تمامی داوطلبین و متقاضیانی که فرم درخواست خود را تکمیل و ارسال کرده باشند، در استخر امتیازبندی به مدت 6 ماه قرار می‌گیرند تا از آن، کسانی که انتخاب خواهند شد، دعوت به ارسال درخواست کامل شوند.

دعوت به ارسال درخواست کامل

همان‌طور که اشاره شد، کلیه متقاضیان بر اساس ویژگی و کسب‌وکار خود، امتیازبندی می‌شوند و بر اساس این امتیاز و رتبه‌ای که کسب می‌کنند، دعوت می‌شوند تا برای ارسال درخواست کامل خود اقدام کنند. به این موضوع دقت کنید که حداقل امتیازی که متقاضیان برای این مسیر مهاجرتی باید به دست آوردن، 65 امتیاز است.
توجه داشته باشید که در این قسمت تمامی اطلاعات باید صادقانه و دقیق در فرم‌های مربوطه تکمیل شوند و متقاضی، آن‌ها را به همراه مدارک جانبی و همراه درخواست کامل خود باید ارسال کند.

مصاحبه

تمامی متقاضیانی که مراحل قبل را با موفقیت طی کنند، به یوکان دعوت می‌شوند تا به‌صورت حضوری با مأمور مهاجرتی مصاحبه کنند. توجه داشته باشید که خود متقاضی باید شخصاً در محل مصاحبه حاضر شود و نمی‌تواند فردی به‌عنوان نماینده به‌جای داوطلب در آن شرکت کند.

راه‌ اندازی کسب و کار

پس از طی شدن مراحل فوق و تأیید متقاضی، او 6 ماه فرصت دارد تا مدارک خود را تکمیل کند و اجازه کار خود را که به مدت دو سال اعتبار دارد، دریافت کند. در این دو سال فرد فرصت دارد تا کسب‌وکار پیشنهادی خود را راه‌اندازی کند و آن را توسعه دهد. متقاضی بعد از ورود به خاک کانادا فقط دو هفته فرصت دارد تا وارد قلمرو یوکان شود.

کاندید شدن

در مدت دو سال مهلتی که دارید، اگر بتوانید کسب‌وکار پیشنهادی را راه انداخته و تمامی تعهدات خود را انجام دهید، در این صورت می‌توانید برای کاندید شدن و دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که ضرورت دارد تا متقاضی مهارت زبانی در انگلیسی یا فرانسه، در سطح 4 آزمون آیلتس داشته باشد.

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در یوکان

برای اینکه بتوانید برای این مسیر مهاجرتی به کانادا اقدام کنید باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • کسب حداقل 65 امتیاز در جدول امتیازبندی‌ها
 • متقاضی باید حداقل دارای مدرک دبیرستان و دیپلم باشد. اگر کسب‌وکار پیشنهادی نیاز به تحصیلات بالاتری داشته باشد، متقاضی باید مدارک مربوطه به سطح تحصیلات متناسب را ارائه دهد.
 • متقاضی باید حداقل 3 سال در زمینه کارآفرینی و یا مدیریت کسب‌وکار سابقه داشته باشد.
 • متقاضی باید حداقل 5 سال مرتبط با زمینه کسب‌وکار پیشنهادی، سابقه شغلی داشته باشد.
 • متقاضی نباید پناهنده باشد و یا نباید درخواست پناهندگی به کانادا داده باشد.
 • متقاضی نباید منع مهاجرت به خاک کانادا داشته باشد.
 • متقاضی نباید برای برنامه‌های استانی دیگر اقدام کرده باشد.
 • سرمایه شخصی فرد باید حداقل 500 هزار دلار کانادا باشد و باید با اسناد مشخص و معتبری، نشان دهد که این سرمایه از طریق قانونی و عرف به‌دست‌آمده باشد.
 • باید سرمایه جاری متقاضی حداقل 300 هزار دلار کانادا باشد. این مقدار شامل پول نقد، اوراق قرضه و … می‌شود و همگی باید از راه‌های قانونی و عرف به‌دست‌آمده باشند و متقاضی این موضوع را با اسناد و مدارک ثابت کند.
 • متقاضی باید قصد داشته باشد تا به‌صورت دائمی ساکن یوکان شود.
 • فرد باید بپذیرد که با اقوام خود در طول مدت راه‌اندازی و توسعه کسب کار، در یوکان ساکن شود.
 • موقعیت کسب‌وکار پیشنهادشده در جدول طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) در جایگاه 0 یا A باشد. برای کسب اطلاعت بیشتر در این زمینه به این سایت مراجعه کنید.
 • متقاضی باید نشان دهد که چگونه در دو سال اول، حداقل 300 هزار دلار کانادا بر روی کسب‌وکار پیشنهادی، سرمایه‌گذاری خواهد کرد. سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده قبل از پذیرش این مسیر مهاجرتی به‌حساب نمی‌آیند.

بیشتر بدانید: بیزینس پلن برای مهاجرت به کانادا و ویزای سرمایه گذاری در کانادا، سرمایه گذاری در کانادا

شرایط کسب‌ و کار برای مسیر مهاجرتی کارآفرینی در یوکان

کسب‌وکاری پیشنهادی برای این مسیر مهاجرتی باید دارای شرایط زیر باشد:

 • متقاضی باید کسب‌وکار جدیدی در یوکان راه‌اندازی کند و یا کسب‌وکار فعال در این قلمرو کانادا را خریداری و آن را توسعه دهد.
 • کسب‌وکار پیشنهادی باید توسط متقاضی مدیریت شود و او شخصاً آن را اداره کند.
 • کسب‌وکار پیشنهادی نباید جزو سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال یا passive باشد.

رشته ها و شاخه‌ هایی که کسب‌ و کار پیشنهادی در آن‌ ها فعالیت کند

کسب‌وکار پیشنهادی باید حداقل در یکی از شاخه‌های زیر فعال باشد:

 • فناوری اطلاعات
 • تولید
 • پردازش ارزش‌افزوده
 • جنگل داری
 • گردشگری در شاخه‌های محصولات، جاذبه، خدمات و امکانات گردشگری و توریسم
 • انرژی
 • معدن و یا توسعه مواد معدنی
 • کشاورزی
 • صنایع فرهنگی
 • تولید فیلم و ویدئو

رشته‌ ها و شاخه‌ هایی که کسب‌ و کار پیشنهادی نباید در آن‌ ها فعالیت کند

کسب‌وکار پیشنهادی نباید در هیچ‌کدام از این شاخه‌ها فعالیت کند:

 • سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال یا passive
 • خرده‌فروشی، عملیات عمده‌فروشی و عملیات توزیع
 • رستوران‌ها
 • خدمات مالی
 • خدمات شخصی و مشاوره‌ای و کسب‌وکار خانگی
 • اکثر خدمات حرفه‌ای
 • مشاور املاک
 • شرکت‌های هلدینگ
 • پمپ‌بنزین

اطلاعات تکمیلی و مفصل‌تر را در زمینه شرایط این مسیر مهاجرتی می‌توانید به‌صورت فایل پی‌دی‌اف از این سایت دانلود کنید.

بیشتر بخوانید: کار در یوکان و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

جدول امتیازبندی مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در یوکان

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، متقاضی بر اساس شرایط و اطلاعاتی که ارائه می‌دهد امتیاز دریافت می‌کند و امتیاز وی برای استفاده از مسیر کارآفرینی در یوکان و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا، نباید کمتر از 65 شود.

در ادامه نحوه امتیازدهی و مواردی که به آن امتیاز تعلق می‌گیرد، معرفی می‌شود.

فاکتورحداکثر
امتیاز دریافتی
ارزش سرمایه12
دارایی‌ها و سرمایه‌های جاری8
سفر اکتشافی و یا بازدید قبلی8
تجربه کارآفرینی و یا تجربه در مدیریت کسب‌وکار10
تحصیلات20
سرمایه شخصی8
سن10
مهارت در زیان12
تجربه کاری10
مکان کسب‌وکار پیشنهادی5

در ادامه هرکدام از این موارد کامل‌تر بررسی می‌شوند.

ارزش سرمایه

در این قسمت متقاضی بر اساس ارزش سرمایه خود امتیاز دریافت می‌کند و می‌تواند حداکثر تا 12 امتیاز بگیرد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

ارزش سرمایه و داراییامتیاز
300 تا 400 هزار دلار6
401 تا 700 هزار دلار8
بیشتر از 700 هزار دلار12
حداکثر امتیاز دریافتی12

دارایی‌ ها و سرمایه جاری

در این قسمت فرد بر اساس میزان دارایی جاری خود امتیازبندی می‌شود. این سرمایه و دارایی‌ها شامل پول نقد، اوراق قرضه و … می‌شود و باید از راه‌های قانونی به‌دست‌آمده باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

دارایی‌های جاریامتیاز
300 تا 450 هزار دلار6
بیشتر از 451 هزار دلار8
حداکثر امتیاز دریافتی8

سفر اکتشافی یا بازدیدهای قبلی

در این قسمت بر اساس تعداد روز این بازدید، متقاضی امتیاز دریافت می‌کند که حداکثر امتیازی که بتواند بگیرد 8 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

بازدیدهای قبلیامتیاز
3 تا 6 روز4
7 تا 10 روز6
11 روز به بالا8
حداکثر امتیاز دریافتی8

تجربه کارآفرینی و یا مدیریت کسب‌ و کار

متقاضی بر اساس سنوات تجربه‌ای که در این زمینه‌ها داشته باشد، امتیاز دریافت می‌کند و حداکثر امتیازی که بگیرد 10 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

تجربه کارآفرینی
و یا مدیریت کسب‌وکار
امتیاز
3 تا 5 سال8
6 سال و بیشتر10
حداکثر امتیاز دریافتی10

تحصیلات

متقاضی بر اساس میزان تحصیلاتی که دارد امتیاز می‌گیرد. حداقل تحصیلات موردقبول، دیپلم و گذراندن دوران دبیرستان است و حداکثر امتیازی که فرد بتواند در این قسمت دریافت کند، 20 است. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

تحصیلاتامتیاز
دیپلم (گذراندن دبیرستان)10
اولین سال پس از دوران متوسطه12
فوق‌دیپلم16
لیسانس یا کارشناسی18
کارشناسی ارشد و دکتری (تحصیلات تکمیلی)20
حداکثر امتیاز دریافتی20

دارایی یا سرمایه شخصی

فرد بر اساس میزان دارایی شخصی امتیاز می‌گیرد که حداکثر امتیاز قابل گرفتن در این بخش، 8 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

دارایی یا سرمایه شخصیامتیاز
کمتر از 500 هزار دلارشرط برای اقدام این مسیر مهاجرتی را نخواهد داشت
بین 500 تا 750 هزار دلار6
بیشتر از 751 هزار دلار8
حداکثر امتیاز دریافتی8

مهارت زبان

بر اساس میزان مهارت زبانی (انگلیسی یا فرانسه) متقاضی امتیاز دریافت می‌کند. حداکثر امتیازی که فرد بتواند در این قسمت بگیرد، 12 است. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

مهارت
زبان انگلیسی
و آزمون‌های مربوطه
امتیاز
IELTS 4 / CELPIP 4 / TEF 3 و معدل‌های کمتر از آن0
IELTS 4-6 / CELPIP 4-7 / TEF 3-48
IELTS 7+ / CELPIP 8+ / TEF 5+ و معدل‌های بیشتر آن12
حداکثر امتیاز دریافتی12

تجربه کاری مرتبط با کسب‌ و کار پیشنهادی

بر اساس سنوات تجربه کاری متقاضی که مرتبط با حوزه کسب‌وکار پیشنهادی باشد، فرد امتیاز دریافت می‌کند. حداکثر امتیاز دریافتی در این قسمت، 10 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

تجربه کاری مرتبط
با کسب‌وکار پیشنهادی
امتیاز
کمتر از 5 سالفرد مجاز به اقدام برای این مسیر مهاجرتی نیست
بین 5 تا 7 سال8
8 سال و بالاتر از آن10
حداکثر امتیاز دریافتی10

مکان کسب‌ و کار پیشنهادی

به فرد بر اساس موقعیت جغرافیایی و مکانی که کسب‌وکار پیشنهادی در آن فعالیت خواهد کرد، امتیاز تعلق می‌گیرد. حداکثر امتیاز دریافتی در این بخش 5 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

مکان کسب‌وکار
پیشنهادی
امتیاز
در Whitehorse و محدوده اطراف آن0
جوامع روستایی5
حداکثر امتیاز دریافتی5

سن

فرد بر اساس سنی که دارد در مسیر مهاجرتی کارآفرینی در یوکان امتیاز می‌گیرد. حداکثر امتیاز دریافتی در این قسمت،10 می‌باشد. جدول امتیازبندی در این بخش به شرح زیر است.

سن متقاضیامتیاز
21 تا 49 سال10
50 تا 51 سال8
52 تا 53 سال6
54 تا 55 سال4
56 سال به بالا0
حداکثر امتیاز دریافتی10

بیشتر بخوانید: سرمایه‌ گذاری در یوکان و ویزای استارت آپ کانادا

سرمایه‌گذاری در یوکان

جمع بندی مباحث مرتبط با مهاجرت از طریق کارآفرینی در یوکان

اگر توان مالی خوبی داشته باشید، می‌توانید از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار در این قلمروی کانادا و از طریق مسیر کارآفرینی در یوکان، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. کلیه متقاضیان بر اساس شرایطی که دارند امتیازبندی می‌شوند و اگر امتیاز آن‌ها بالاتر از 65 باشد، بر اساس اولویت رتبه خود انتخاب خواهند شد و می‌توانند برای این مسیر مهاجرتی اقدام کنند.

بعد از پذیرفته شدن درخواست شما، دو سال فرصت دارید تا در یوکان کسب‌وکار پیشنهادی را راه‌اندازی کنید و اگر بتوانید به‌تمامی تعهدات خود عمل کنید، می‌توانید برای کاندید شدن و دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. این مسیر مهاجرتی شرایط و مراحل مناسبی دارد و می‌تواند گزینه خوبی برای کارآفرینان جهت مهاجرت به کانادا باشد.

کتاب بازار کار کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

سرمایه گذاری در کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های سرمایه گذاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

حداقل سرمایه برای مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در یوکان چقدر است؟

حداقل سرمایه که باید متقاضی داشته باشد 500 هزار دلار کاناداست و همچنین حداقل سرمایه و دارایی جاری فرد نباید کمتر از 300 هزار دلار کانادا باشد.

چه زمانی متقاضی می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند؟

متقاضی به مدت دو سال فرصت دارد تا کسب‌وکار پیشنهادی خود را راه‌اندازی کرده و آن را توسعه دهد. اگر در این مدت‌زمان، فرد بتواند تمامی تعهدات خود را انجام دهد، می‌تواند برای کاندید شدن و دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کند.

حداقل مدرک تحصیلی برای مهاجرت از طریق کارآفرینی در یوکان چیست؟

متقاضی باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشد (به این معنا که دوره دبیرستان را کامل تمام کرده باشد و بتواند گواهی پایان دوره را ارائه دهد). البته در برخی از کسب‌وکارها به دلیل ماهیتی که دارند، ممکن است مدارک تحصیلی بالاتری از فرد خواسته شود.

آیا برای مهاجرت از طریق کارآفرینی در یوکان نیاز به مصاحبه وجود دارد؟

بله. بعد از ارسال درخواست کامل خود دعوت به مصاحبه حضوری می‌شوید که در این حالت فرد متقاضی باید شخصاً در یوکان حاضر شود و در این مصاحبه شرکت کند.

تجربه کاری موردنیاز برای مهاجرت از طریق کارآفرینی در یوکان چند سال است؟

متقاضی باید حداقل 5 سال در زمینه مرتبط با کسب‌وکار پیشنهادی خود سابقه کاری داشته باشد و باید در این زمینه مدارک مربوطه را ارائه دهد. همچنین داشتن حداقل سه سال تجربه در زمینه کارآفرینی و یا مدیریت کسب‌وکار الزامی است.

آیا یوکان برای مهاجرت مناسب است؟

در پاسخ به سؤال شما می‌توان با قطعیت گفت که بله این قلمرو برای مهاجرت مکان مناسبی است. جمعیت یوکان کم است و مهاجر می‌تواند انتظار زندگی آرامی را در آن داشته باشد. از طرفی دیگر هزینه‌های زندگی در یوکان به میزان قابل‌توجهی نسبت به سایر استان‌ها کم‌تر است و مقام 7 ام را در کانادا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید