ایرانیان کانادا

ایرانیان کانادا

گروه های ایرانیان کانادا

برای بسیاری از هم‌وطنانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند این سوال مطرح می‌شود که ایرانی‌های ساکن کانادا، کدام ایالات را برای زندگی انتخاب می‌کنند. دلیل اصلی طرح چنین پرسشی این است که اکثر ایرانی‌های متقاضی مهاجرت به کانادا، سکونت در محله‌های ایرانی‌نشین را به زندگی در سایر مناطق کانادا ترجیح می‌دهند.

همچنین سوالات زیادی در مورد موقعیت ایرانی‌هایی که در سال‌های قبل به کانادا مهاجرت کرده‌اند پرسیده می‌شود. بدیهی است که کسب اطلاع در مورد موقعیت هموطنان در کانادا برای تصمیم‌گیری در رابطه با مهاجرت، بسیار راهگشا خواهد بود. اگر به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود در این زمینه هستید در این مقاله با تیم تراست همراه باشید.

لینک های مفید!

وضعیت ایرانی ‌ها در کانادا

در مقایسه با سایر مهاجرانی که در کانادا سکونت دارند، ایرانی‌ها جزء تازه‌‌واردین محسوب می‌شوند. در اواخر جنگ جهانی دوم، تنها چند نفر ایرانی در کانادا زندگی می‌کردند. اما از سال 1950 تا 1960 تعداد مهاجران ایرانی به حدود صد نفر رسید. بیشترین رشد مهاجرت ایرانی‌ها به کانادا در سال 1978، اتفاق افتاد. از این تاریخ به بعد مهاجرت هزاران ایرانی در طول سال به کانادا تا به امروز ادامه دارد.

ایرانی‌ ها بیشتر در کدام یک از ایالات کانادا سکونت دارند

ایرانی‌ ها بیشتر در کدام یک از ایالات کانادا سکونت دارند

هموطنانی که در سال‌های گذشته به کانادا مهاجرت کرده‌اند با توجه به هدفی که از مهاجرت به کانادا داشته‌اند در یکی از ایالات این کشور ساکن شده‌اند اما در بین تمام ایالات، ایالت بریتیش کلمبیا و آنتاریو بیشترین متقاضی را برای اقامت در کانادا داشته است.

ایرانی‌های ساکن تورنتو اغلب در حومه شمالی این شهر به ویژه در منطقه ریچموند هیل، واقان، مارخام و تورنیل زندگی می‌کنند. ایرانیانی که به تونتو مهاجرت کرده‌اند معمولا افراد متخصصی هستند که اخرین دوره تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌ های کانادا سپری کرده‌اند و با استفاده از مدرک تحصیلی وارد بازار کار در تورنتو شده‌اند.

ایرانیان مقیم در ونکوور اغلب اشخاصی هستند که با تکیه بر تخصص علمی و مدرک تحصیلی، ونکوور را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. ایرانیان در ونکوور از طریق شبکه‌های اجتماعی یک‌دیگر را پیدا می‌کنند و ضمن برقراری ارتباط دوستانه، تجربیات خود در طول زندگی در ونکوور را در اختیار سایرین قرار می‌دهند. برخی از ارتباطات ایرانیان در مغازه‌هایی مانند نانوایی شکل می‌گیرد. تقریبا 46 هزار ایرانی در ونکوور سکونت دارند. ایرانی‌ها بیشتر در شمال و غرب ونکوور سکونت دارند. همچنین تعداد ایرانیان در محله‌های برنابی و ککوییتلام نیز زیاد است.

البته تعداد قابل توجهی از هموطنان نیز در شهر مونترال در ایالت کبک کانادا ساکن هستند. محله‌ ویل ماری در مونترال یک منطقه ایرانی‌نشین است. در غرب تپه مونترال نیز مناطق مسکونی وجود دارد که ایرانیان در آن زندگی می‌کنند اما تعداد ایرانیان ساکن در محله ویل ماری بسیار بیشتر است.  لازم به ذکر است که جمعیت ایرانی‌های ساکن در کبک در مقایسه با ایالت بریتیش کلمبیا و آنتاریو کم‌تر است.

موقعیت شغلی ایرانی‌ ها در کانادا

ایرانی‌ها در کانادا با توجه تخصص خود در مشاغل مختلفی مشغول به کار هستند. شما در کانادا، هم‌وطنان ایرانی را در جایگاه پزشک، مهندس، داروساز، هنرمند، وکیل و… مشاهده خواهید کرد. البته برخی از هم‌وطنان نیز با وارد کردن سرمایه به کانادا و راه‌اندازی بیزینس، اقامت کانادا را به دست آورده‌اند.

تعداد قابل توجهی از ایرانی‌های ساکن کانادا، به رستوران‌داری مشغول هستند. لازم به ذکر است که تعدادی از ایرانی‌ها در کانادا توانسته‌اند به واسطه ارائه خدمات تخصصی و ارزنده، جایگاه‌های شغلی بسیار مناسبی در کانادا برای خود ایجاد کنند. حتی برخی مانند آقای مجید جوهری توانسته است یکی از کرسی‌های نمایندگی در پارلمان ریچموند هیل را به دست بیاورد.

ایرانی‌ ها در کانادا برای یافتن شغل به کدام موسسات مراجعه می ‌کنند

ایرانی‌های جویای کار در کانادا می‌توانند به موسسه MIE مراجعه کنند. اگر تخصص و مهارت شما با مشاغل مورد نیاز در لیست سازمان، منطبق باشد به راحتی می‌توانید در کانادا مشغول به کار شوید. جالب است بدانید که این سازمان، خدمات مربوط به یافتن شغل را نیز برای ایرانی‌های ساکن در کانادا انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کاریابی در کانادا ، سایت های کاریابی کانادا

مراجعه به دکتر ایرانی در کانادا

مراجعه به دکتر ایرانی در کانادا

اگر در کانادا ساکن هستید و تمایل دارید در زمان بیماری به یک پزشک ایرانی مراجعه کنید و بتوانید با یک دکتر هم زبان، به راحتی در مورد مشکل و بیماری خود صحبت کنید بابت این موضوع نگران نباشید چون در این بخش قصد داریم چند تن از پزشکان ایرانی ساکن در کانادا را به همراه آدرس مطب آن‌ها معرفی کنیم.

دکتر فرهاد پیروزمند

 • دکتر پیروزمند به عنوان استادیار در گرایش پزشکی جراحی اعصاب در دانشگاه تورنتو فعالیت دارند.
 • آدرس مطب: 2075 Bayview Ave, Toronto, ON M4N 3M5, Canada
 • شماره تماس: +1 (416) 480-5263

دکتر شادان کبیری

 • دکتر کبیری به عنوان پزشک خانواده در غرب ونکوور فعالیت دارند. شما می‌توانید ایشان را به عنوان پزشک خانواده خود در کانادا انتخاب کنید.
 • آدرس مطب: 1065 24th St, West Vancouver, BC V7V 4H1
 • شماره تماس: +1 (604) 925-1301

دندانپزشک ایرانی در کانادا

اگر در کانادا به خدمات دندانپزشکی نیاز پیدا کردید امکان مراجعه به دندانپزشک ایرانی وجود دارد.

دکتر شهروز رضاییان

 • دکتر رضاییان مدرک خود را از دانشگاه لاوال دریافت کرده است و از سال 2001 تا کنون در کانادا به عنوان دندانپزشک فعالیت دارند
 • آدرس مطب: 1834, Ste Catherine Ouest 2ème étage, Suite 200 Montreal H3H 1M1
 • شماره تماس: +1 (514) 933-3337

دکتر محسن واحدی

 • دکتر واحدی دارای برد دندانپزشکی کانادا هستند
 • آدرس مطب: 160- 3650 Westwinds Drive NE, Calgary, AB T3J 0W9
 • شماره تماس: 1 (403) 719-3232

دکتر کامبیز تهرانی

 • آدرس مطب: 2210 Jane St. #B, Toronto, ON, M3M 1A4
 • شماره تماس: +1 (416) 614-7979

دکتر رضا رهگذر

 • آدرس مطب: 898 Beach Ave, Vancouver, BC V6Z 2R1
 • شماره تماس:  +1 (604) 559-4321

بیشتر بخوانید: مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

مراجعه به روانپزشک و روانشناس ایرانی در کانادا

اگر در کانادا نیاز به صحبت و مشورت گرفتن از یک روانشناس داشتید با مراجعه به یک مشاور ایرانی می‌توانید مشکلات خود را به زبان فارسی با او در میان گذاشته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. در این بخش قصد داریم به معرفی چند تن از مشاوران و روانشناسان ایرانی در کانادا بپردازیم:

دکتر جنانی

 • دکتر جنانی مشاور خانواده و روان‌درمانگر هستند.
 • در مورد حل مشکلات مربوط به افسردگی، استرس، وسواس فکری و رفتاری و مدیریت عصبانیت می‌توانند به شما کمک کنند.
 • شماره تماس: (289) 807-1534

مزدا کهنامی‌ پور

بهار محبی

 • آدرس مطب: Toronto, ON M3C 18 Wynford Drive Suite 714
 • شماره تماس: (647) 699-7809

مریم فاضل

 • آدرس مطب: Toronto, ON M5B Suite 1604 415 Yonge Street WellNest  
 • شماره تماس: (437) 800-2849

شهرزاد خسروی

 • آدرس مطب: Toronto, ON M2N
 • شماره تماس: (647) 648-0783

رومانا سعیدی

 • آدرس مطب: North York Boulevard Toronto, ON M2N
 • شماره تماس: (647) 797-9766
گروه ها و انجمن ‌های ایرانی در کانادا

گروه ها و انجمن ‌های ایرانی در کانادا

برای هر فرد ایرانی متقاضی مهاجرت به کانادا یافتن گروه‌ها و انجمن‌هایی که بتوانند با عضویت در آن‌ها با هم‌وطنان ایرانی دیدار داشته باشند و با برقراری ارتباط با آن‌ها از تجربه‌های آن‌ها برای زندگی در کانادا استفاده کنند. در ادامه شما را با چند گروه و انجمن ایرانی در کانادا آشنا کنیم:

 1. سازمان زنان ایرانی آنتاریو
 2. گروه حمایت از جوانان ایرانی
 3. خانه ایرانیان آتاوا
 4. مرکز اجتماعی فروردین
 5. موسسه خیریه پردیس
 6. بنیاد پریا
 7. انجمن حمایت از بیماران سرطانی
 8. کنگره ایرانیان کانادا
فروشگاه ‌های ایرانی در کانادا

فروشگاه ‌های ایرانی در کانادا

اگر در کانادا برای خوراکی‌ها و اجناس ایرانی دلتنگ شدید می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های ایرانی دایر شده در ایالات مختلف کانادا، کالاهای مورد نظر خود را خریداری کنید

 1. فروشگاه پلازای ایرانیان تورنتو

  این فروشگاه بزرگ که در محله پلازای تورنتو معروف به تهران کوچک قرار دارد تعداد زیادی رستوران، صرافی، دفتر حقوقی و آژانس مسافرتی را در خود جای داده است.
  6105 Yonge St, North York, ON M2M 3W2, Canada
  from 6075 to 6125 Yonge St. North of Finch Ave

 2. سوپر ارزان

  این سوپر مارکت به صورت 24 ساعته در حال خدمات‌رسانی به مشتریان است.
  Torant,o6103 Yonge St North York, ON M2M 3W2 Canada
  شماره تماس: (416) 222-4726

 3. بازار پرشیا فود (خوار و بار ایرانی)

  Vancouver, BC V6K 2G6 Canada ۲۸۲۷ West Broadway Kitsilano
  شماره تماس: (604) 558-4866

 4. سوپر مارکت نانسی

  Canada.  North Vancouver, BC V7P 3A5. 1589 Garden Avenue
  شماره تماس: (604) 987-5544

روش‌ های متداول مهاجرتی ایرانیان به کانادا

دولت کانادا برای پذیرش مهاجرین خارجی، بیش از 80 برنامه مهاجرتی را در نظر گرفته است. برخی از این برنامه‌های مهاجرتی بیش از سایر برنامه‌ها، نظر ایرانی‌ها را برای مهاجرت به کانادا به خود جلب نموده است. این برنامه‌ها با توجه به موقعیت ایرانی‌ها و شرایط آن‌ها برای ورود به کانادا، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بخش به معرفی این دسته از برنامه‌های مهاجرتی می‌پردازیم.

 • مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا. در سال‌های اخیر مهاجرت به کانادا از طریق دریافت پذیرش تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی به یکی از روش‌های مهاجرتی متداول در بین ایرانی‌ها تبدیل شده است. در این روش مهاجرتی دانشجویان، با انتخاب دانشگاه مورد نظر و با ارسال مدارک و رزومه علمی، از دانشگاه کانادا پذیرش می‌گیرند و پس از دریافت نامه پذیرش که از سوی دانشگاه برای آن‌ها ایمیل می‌شود برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام می‌کنند.
 • مهاجرت از طریق کار در کانادا. شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا با هدف اشتغال در این کشور نیز جزء برنامه‌هایی است که ایرانی‌ها برای مهاجرت به کانادا از آن استقبال می‌کنند. برنامه استارت‌آپ شیوه‌ای است که تعداد زیادی از ایرانی‌ها برنامه‌ها و ایده‌های خود را برای راه‌اندازی کسب و کارهای جدید در این کشور ارائه می‌کنند.
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری. سرمایه‌ گذاری در کانادا یکی از فعالیت‌های تجاری پرسود و جذاب برای سرمایه‌گذاران در سرتا سر دنیا است. امروزه تجار زیادی از ایران برنامه‌ریزی‌هایی را برای شروع یک سرمایه‌گذاری موفق در کانادا دارند. این نوع برنامه مهاجرتی در مقایسه با دو مورد اول کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شیوه‌ای است که به دلیل پیچیدگی کم‌تر از سوی متقاضیان مهاجرت در ایران مورد توجه قرار گرفته است.

درباره استارتاپ های موفق کانادا بخوانید!

بهترین شبکه‌ های ارتباطی برای ایرانیان کانادا

 • Iran TV Network: یک کانال فارسی زبان است که تمام برنامه‌های آن به طور اختصاصی به زبان فارسی ارائه می‌شود
 • Shahrvand: معروف‌ترین روزنامه فارسی زبان در آمریکای شمالی است که برای ارائه خدمات به مهاجرین ایرانی و افغانی ساکن در آمریکای شمالی فعالیت می‌کند
 • کانال تلگرامی ایرانیان کانادا: شما با عضویت در این کانال تلگرامی یا واتس اپ می‌توانید با هم‌وطنان ایرانی در ایالات مختلف کانادا در ارتباط باشید.
جشن‌ های ایرانی ‌ها در کانادا

جشن‌ های ایرانی ‌ها در کانادا

 • جشن تیرگان: این فستیوال که به مدت 4 روز در تورنتو برگزار می‌شود با اجرای برنامه‌های هنری و فرهنگی، موسیقی و تئاتر مختص جامعه ایرانی، روزهای شادی را برای ایرانیان مقیم در کانادا رقم می‌زند. شما نیز با حضور در این جشن می‌توانید با هم‌وطنان ایرانی آشنا شوید.

این جشن هنری و فرهنگی هر دو سال یک بار  به مدت 4 روز در کانادا برگزار می‌شود. در این جشن، ایرانی‌های ساکن در تورنتو برنامه‌های مختلفی را برای شناساندن فرهنگ ایرانی به اجرا می‌گذارند. موسیقی، تئاتر، رقص و هنرهای تجسمی، از جمله برنامه‌های مفرحی هستند که توسط ایرانی‌ها به اجرا در می‌آیند.

 • جشن نوروز: ایرانی‌ها در کانادا نیز نوروز را گرامی می‌دارند و با برگزاری جشن، این آیین باستانی را در کانادا به سایر مهاجرین و مردم کانادا معرفی می‌کنند.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد بود.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره تخصصی رزرو کنید.

سوالات متداول

چه تعداد ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند؟

از سال 2016، تعداد 97.110 مهاجر ایرانی در شهر تورنتو، 46.255 مهاجر ایرانی در ونکوور و 23.410 مهاجر ایرانی در مونترال ساکن شده‌اند.

آیا ایران در کانادا سفارت دارد؟

سفارت ایران در ایالت آنتاریو، شهر اتاوا، خیابان 254 Metcalfe  قرار دارد.

ایرانی‌ ها بیشتر در چه سنی به کانادا مهاجرت می‌کنند؟

طبق آمار، اکثر ایرانی‌ها در زمان مهاجرت به کانادا بین 20 تا 29 سال دارند. تنها 3 درصد از آن‌ها در زمان مهاجرت به کانادا بالای 60 سال داشته‌اند و بیشتر آن‌ها نیز به دلیل حضور فرزندشان در کانادا به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

چند درصد از ایرانی‌های ساکن در کانادا متأهل هستند؟

طبق آمار ارائه شده، بیشتر مردهای ایرانی بعد از مهاجرت به کانادا ترجیح می‌دهند که تا سنین بالا ازدواج نکنند اما درصد قابل توجهی از خانم‌ها تا قبل از 30 سالگی در کانادا به طور قانونی ازدواج کرده‌اند.

آیا ایرانی‌های مقیم در کانادا برای برقراری ارتباط از زبان فارسی هم استفاده می‌کنند؟

اکثر ایرانی‌ها در خانه به زبان فارسی صحبت می‌کنند و درصد اندکی هم با فرزندان خود هم به زبان فارسی و هم انگلیسی ارتباط برقرار می‌کنند اما در سطح جامعه کانادایی، با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

ایرانی‌ها در کانادا بیشتر به تحصیل در کدام یک از رشته‌های تحصیلی می‌پردازند؟

گرایش تحصیلی ایرانی‌ها در کانادا بیشتر به سمت رشته‌های مهندسی و ریاضی است. از بین رشته‌های مختلف مهندسی نیز تعداد زیادی به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته‌اند.

آیا ایرانی‌ها در کانادا موفق به یافتن شغل مرتبط با تخصص خود می‌شوند؟

برخی از مهاجرین ایرانی در سال‌های اول ورود به کانادا موفق به یافتن شغل مناسب مرتبط با تخصص خود نمی‌شوند اما پس از گذشت مدتی و آشنایی با محیط کار در کانادا و گسترش روابط، می‌توانند در حیطه تخصصی خود مشغول به کار شوند.

ایرانی‌های ساکن در کانادا معمولأ با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

1. عدم تسلط کافی بر زبان انگلیسی. این مشکلی است که ایرانی‌ها در سال‌های اول مهاجرت با آن مواجه هستند.
2. اختلاف فرهنگی با مردم کانادا. این مشکل نیز پس از گذشت مدتی و با ورود به جامعه کانادایی برطرف می‌شود.
3. میزان مشارکت اجتماعی برخی از ایرانی‌های ساکن در کانادا ضعیف است.

ایرانی‌ های ساکن در کانادا با چه ویژگی‌ هایی در این کشور شناخته می‌شوند؟

1. سطح بالای تحصیلات. تعداد ایرانی‌های دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی در کانادا زیاد است.
2. به خود متکی بودن و تلاش برای رسیدن به موقعیت‌های مطلوب نیز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که ایرانیان در کانادا با آن شناخته می‌شوند.
3. تلاش برای یادگیری

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • رها

  سلام وقتتون بخیر. من رها یک خانم 34 ساله ساکن ایران هستم. و قصد ازدواج با یک شخص که تبعه کانادا باشد دارم تا بتوانم مهاجرت کنم. ایا انجمنی یا اپلیکیشنی جهت اشنایی هست؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. مهمترین مسئله در ازدواج اثبات واقعی بودن آن است که فرد بایستی بصورت رسمی ازدواج کند و بتواند واقعی بودن ازدواج را اثبات کند..