مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

مهاجرت دندان پزشکان به کانادا

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا در یک نگاه

مواردتوضیحات
بازار کار دندانپزشکی در کانادادارای موقعیت های شغلی و تحصیلی در ایالت های مختلف، شهرهای بزرگ و مناطق غیر شهری
نکته مهم مهاجرت دندانپزشکان به کاناداانتخاب استان و شهر مورد نظر قبل از هر اقدام
شرایط لازم برای ورود به بازار کارداشتن مدرک دکتری دندانپزشکی از ایران یا تحصیل در کانادا از ابتدا
معادل سازی مدارک (در صورت تحصیل در ایران)
گذراندن مراحل NDEB Certification
اقدام از طریق برنامه اکسپرس انتری یا گزینش استانی PNP
دریافت نامه دعوت و حضور در کشور کانادا
روش های مهاجرت دندانپزشکان به کانادااقدام از طریق سیستم اکسپرس انتری یا گزینش استانی
روش های دیگر مهاجرت دندانپزشکان به کانادامهاجرت سرمایه گذاری، ازدواج یا اسپانسرشیپ
مهم ترین بخش ورود به بازار کار با برنامه مهاجرت دندان پزشکی به کاناداگذراندن مراحل معادل سازی و سرتیفیکیت NDEB
مدارک اساسی لازم برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادامدرک پایان تحصیلات از دانشگاه معتبر
ریز نمرات و مدارک درس های گذرانده
مدرک زبان
مدارک هویتی به صورت ترجمه رسمی
گواهی دوره های تخصصی با ترجمه رسمی
گواهی های تمکن مالی
درآمد پس از ورود به بازار کار دندانپزشکی در کانادابر اساس تخصص و سابقه شغلی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار کانادا در سال
بخش های آزمون معادل سازی و NDEB Certificateسه آزمون در معادل سازی و دو آزمون در بخش NDEB Certificate
مدت زمان حدودی برای معادل سازی و اخذ مدرک NDEBبین ۱.۵ تا ۲ سال در صورتی که در اولین بار در آزمون ها پذیرفته شوید.
هزینه های معادل سازی و مجوز NDEBدر حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار
امکان کار پس از تحصیل در رشته دکتری دندان پزشکی در کاناداامکان کار وجود دارد، پس از تحصیل در این کشور نیاز به معادل سازی نیست و تنها نیاز به گذراندن مرحله NDEB Certification دارید.
مدرک زبان مورد نیاز برای سیستم اکسپرس انتری و مهاجرت دندانپزشکان به کاناداآیلتس یا مدرک زبان فرانسوی TEF

آیا می‌دانستید که سه چهارم شهروندان کانادایی حداقل یک بار در سال به دندان پزشک مراجعه می‌کنند؟ این تعداد، برابر است با نزدیک به ۳۰ میلیون نفر. در کشوری که تنها حدود ۲۳ هزار دندان پزشک در آن مشغول به کار هستند، این یعنی کسب و کار آن‌ها وضعیت فوق العاده خوبی سپری می‌کند و اوضاع آن‌ها بسیار عالی است.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می تواند یک گزینه عالی برای افرادی باشد که به دنبال فرصت های شغلی بهتر و درآمد بالا در یک کشور پیشرفته هستند.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می تواند یک گزینه عالی برای افرادی باشد که به دنبال فرصت های شغلی بهتر و درآمد بالا در یک کشور پیشرفته هستند.

جمعیت کانادا که میانگین سن آن‌ها رو به افزایش می‌باشد را نیز باید به آن اضافه کنیم. این روند سال به سال در حال ادامه است و میانگین سنی مردم این کشور دائما رو به افزایش است. به عبارت دیگر، این یعنی سال به سال تعداد مراجعان به صندلی دندان پزشکی در کانادا افزایش پیدا می‌کند و جمعیت سالمند این کشور که رو به افزایش هستند، نیاز بیشتری به خدمات دندان پزشکی پیدا می‌کنند.

از سوی دیگر، عده بسیار زیادی از مردم سراسر دنیا علاقه دارند که در کانادا زندگی کنند، چرا که این کشور چشم اندازها و مناظر طبیعی بسیار خیره کننده و شگفت انگیز با تابستان‌های خنک و معتدل به همراه زمستان‌های برفی دارد.

کوهستان‌های پوشیده از برف این کشور به همراه دریاچه‌های لاجوردی، جنگل‌های تاریک و سبز و همینطور رودهای خروشانی که در بین مناظر طبیعی چشم نواز این کشور جریان دارند، جزو دیدنی‌های کانادا هستند که توجه هر فردی را به سمت خود جلب می‌کنند.

آن ها می‌توانند به دلیل وجود سیستم بهداشت عمومی رایگان دولتی کانادا که در سراسر دنیا مشهور است، با آسودگی بازنشسته شوند و اگرچه این سیستم دندانپزشکی را پوشش نمی‌دهد، اما دو سوم جمعیت این کشور بیمه دندانپزشکی دارند. برای یک سوم جمعیت باقی مانده این کشور نیز یک سری برنامه‌های ویژه وجود دارد که هزینه‌های آن‌ها توسط دولت تامین می‌شود تا از خرج و مخارج افراد کاسته شود.

با توجه به موضوعاتی که اشاره شد، مهاجرت به کانادا به عنوان یک دندان پزشک کاملا امکان پذیر است. با توجه به این که شورای پناهندگی و مهاجرت به کانادا (IRCC) هنوز هم به صورت ماهیانه نیروهای کار ماهر خارجی را برای زندگی و کار کردن به کانادا دعوت می‌کند، یک موقعیت بسیار خوب و مناسب برای مشاغل حوزه دندان پزشکی در کانادا فراهم شده است تا به این کشور مهاجرت کنند.

اما نباید بد برداشت کنید. زیرا این به هیچ وجه به معنی راحت و ساده بودن مهاجرت دندانپزشکان به کانادا نیست. سوالی که اکنون به وجود می‌آید، این است که دندان پزشکان برای مهاجرت به کانادا چه مراحلی را باید سپری کنند و شرایط مهاجرت این افراد به کانادا چیست؟ این موضوعی است که ما اکنون در تراست قصد داریم به آن بپردازیم.

همچنین درباره مهاجرت به کانادا در کرونا و بازار کار دندان پزشکی در کانادا بیشتر بخوانید.

کتاب بازار کار کانادا

قدم نخست برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • دندانپزشکی در کانادا از شغل های تخصصی پر درآمد است که افراد زیادی برای آن تقاضا دارند.
 • شما پس از گذراندن مراحل مربوطه به راحتی خواهید توانست در موقعیت های شغلی این رشته فعالیت کنید.
 • با این حال، ممکن است مراحل مربوطه کمی زمان بر باشند. در این صورت، بهتر است در قدم نخست انتخاب کنید که با چه روشی قصد مهاجرت دارید.
 • مهاجرت دندانپزشکان به کانادا یکی از روش ها است. در کنار این موضوع، شما می توانید از طریق مهاجرت سرمایه گذاری، ازدواج یا اسپانسرشیپ نیز اهداف خود را دنبال کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق دندانپزشکی

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا یکی از روش هایی است که می تواند به کلی مسیر زندگی شما را تغییر دهد و افق های جدید در حوزه شغلی برای شما ایجاد کند. دندان پزشک ها وظیفه تشخیص و درمان مشکلات دندانی و جلوگیری از آسیب به آن ها را دارند و متخصصان آن می توانند در بخش های دولتی یا بخش های کلینیکی، بیمارستان و بهداشت عمومی مشغول به کار شوند.

اصلی ترین وظایف دندانپزشکی در کانادا

 • بررسی دندان ها، لثه ها و بافت های پیرامون برای تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب ها
 • جایگزینی یا ترمیم دندان های آسیب دیده و پوسیده
 • انجام جراحی های عمومی دندان و لثه دندان
 • تمیز کردن دندان ها و آموزش به بیماران برای تمیز نگه داشتن آن ها
 • کمک به درمان نارسایی های دندانی مانند دندان خرگوشی یا مشکلات فک
 • نظارت بر کارآموزان این حوزه و آموزش به آن ها
 • فعالیت تخصصی در حوزه هایی مانند عکس برداری، جراحی و پروتز دندانی

مشاغل مختلف مرتبط با دندانپزشکی

 • جراح دندان پزشک
 • دندانپزشک عمومی
 • دندانپزشک بهداشت عمومی
 • دندانپزشک متخصص ریشه دندان
 • متخصص ایمپلنت
 • جراح لثه و دهان
 • جراح فک و صورت
 • رادیولوژی دهان و دندان
 • متخصص ارتودنسی
 • متخصص دندان کودکان
 • متخصص لثه
 • متخصص پروتز دندانی

می توان گفت، نکته اساسی در درآمد و دریافتی پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا میزان سوابق شغلی آن ها است. در این بین، بررسی های این وب سایت نشان می دهد که متخصصانی با کمتر از ۲ سال سابقه شغلی دارای میانگین حقوق سالانه ۱۶۲ هزار دلاری هستند.

این حقوق با افزایش سوابق کاری تا ۵ سال، تا ۲۱۷ هزار دلار در سال نیز قابل افزایش است. همچنین، متخصصانی که دارای سوابق شغلی بین ۵ تا ۱۰ سال هستند، می توانند درآمدهای بیش از ۳۰۰ هزار دلار را نیز انتظار داشته باشند.

با یک بررسی کلی، می توان دریافت که میانگین دریافتی یک دندانپزشک ۱۳۰ دلار کانادا در ساعت است. شغل ها و شرایط کاری آن ها در این کشور ممکن است متفاوت باشد. در این کشور دو نوع شغل وجود دارد که به صورت حقوق ساعتی یا حقوق ثابت در نظر گرفته می شوند.

در یک شغل با حقوق ثابت شما صرف نظر از ساعات کاری یک میانگین حقوق ثابت دریافت خواهید کرد اما در شغل های ساعتی این میزان دریافتی وابسته به ساعات کاری شما است.

بد نیست در جدول زیر نگاهی به درآمدها پس از شرکت در برنامه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا بیاندازید. این جدول می تواند کمک زیادی به شما برای مهاجرت به این کشور کند. دقت فرمایید که اطلاعات مورد نظر از این لینک گرفته شده اند و درآمدها به صورت میانگین هستند.

حقوق سالانه رده های شغلی مختلف مرتبط با دندانپزشکی

شغلحقوق
Dental Assistant۸۰ هزار دلار کانادا
Dental Hygienist۷۸.۳ هزار دلار کانادا
Dental Laboratory Technician۷۳.۸ هزار دلار کانادا
Dental Receptionist۶۵.۳ هزار دلار کانادا
Dental Technician۷۳.۷ هزار دلار کانادا
Dental Therapist۱۱۶ هزار دلار کانادا
Dentist۲۷۴ هزار دلار کانادا
Endodontist۳۸۴ هزار دلار کانادا
Orthodontic Assistant۸۲.۹ هزار دلار کانادا
Orthodontist۳۵۵ هزار دلار کانادا
Periodontist۳۴۳ هزار دلار کانادا
Prosthodontist۳۴۸ هزار دلار کانادا

مهم ترین شهرها برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • اتاوا
 • تورنتو
 • ونکوور
 • کلگری
 • مونترال
 • میسیساگا
 • لابرادور
 • برمتون

اطلاعات مفیدی از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

شاید شما نیز به عنوان یک دندانپزشک قصد مهاجرت به کشور کانادا را داشته باشید. این کار با روش های مختلفی امکان پذیر است که در بخش های بعد به آن ها خواهیم پرداخت. جالب است بدانید بر اساس اعلام این آمار رسمی، درآمدها پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به صورت میانگین ۱۷۳ هزار دلار در سال برآورد شده است که این میزان مربوط به پزشکانی است که دارای سابقه شغلی معمولی هستند. درآمد دندانپزشکی در کانادا و ایالت های مختلف آن برای افراد تازه کار در حدود ۱۱۰ هزار دلار است و کسانی که دارای تجربه شغلی بالایی هستند، می توانند تا ۲۰۰ هزار دلار در سال نیز درآمد داشته باشند.

وب سایت رسمی Indeed اعلام کرده است که دندانپزشکی در کانادا یکی از شغل های پر تقاضا است و در این بین، حوزه های شغلی مرتبط با دندان پزشکی نیز دارای موقعیت شغلی قابل توجهی در این کشور هستند. دلیل این امر توجه زیاد مردم و دولت کشور به سلامت عمومی است و نظام بهداشت آن نیز به دنبال استخدام متخصص هایی است که در بخش های مختلف سلامت این کشور فعالیت کنند.

دلایل مهم مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، این افراد می توانند در بخش های خصوصی و در بیمارستان، کلینیک، بخش بهداشت عمومی یا دانشگاه ها استخدام شوند.
 • افزایش جمعیت این کشور، پیشرفت در فناوری های مرتبط و احساس نیاز به پزشکان متخصص شرایط مناسبی برای این رده شغلی ایجاد می کند.
 • همزمان با افزایش سابقه شغلی و دانش متخصصان، آن ها می توانند مشاوران و دستیاران بیشتری را استخدام کنند و شغل خود را توسعه دهند.
 • با گذشت زمان نیاز است تا دندان پزشکان دانش خود و تخصص شان را به روز نگه دارند. این امر با استفاده از دوره های تخصصی و سمینارهای موجود در کشور کانادا امکان پذیر است و این کشور اهمیت زیادی به آموزش بخش درمان خود می دهد.
 • پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، امکان فعالیت خارج از محیط شغلی به عنوان آموزش دهنده، محقق، مدیر یا حتی مسئول فروش برای متخصصان این حوزه در کشور کانادا فراهم است.
 • در این کشور شما تنها یک تا چهار سال وقت لازم دارید تا با گذراندن دوره های آموزشی از یک دندان پزشک به یک متخصص در حوزه مورد علاقه خود تبدیل شوید.
 • امکان این فراهم است تا پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، این افراد در بخش های دولتی، ایالتی یا حتی آموزشی به عنوان یک متخصص دندانپزشکی کانادا فعالیت کنند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

مهم ترین نقاط کشور برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

با این که در بسیاری از مناطق این کشور کمبود نیروی سلامت به چشم می خورد، اما در ایالت ها و شهرهای خاصی این تقاضا بیشتر است. از جمله مهم ترین شهرها و استان های این کشور برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می توان به مناطق زیر اشاره کرد که اطلاعات آن در این لینک نیز توضیح داده شده است.

بریتیش کلمبیا

تعداد نیروی کار مورد نیاز و بودجه های دولتی مختص بخش سلامت در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. باید توجه داشته باشید که رشد جمعیتی این استان و پیشرفت علمی آن در حوزه دندان پزشکی منجر شده است تا متخصصان به جدیدترین فناوری های درمانی دست پیدا کنند و به دنبال روش های درمانی جدیدی باشند. همین امر باعث شده است تا تقاضای مربوط به خدمات پزشکی و دندانپزشکی در این ایالت افزایش چشم گیری داشته باشد. بر اساس آمار، فارغ التحصیلان در این ایالت دقیقا متناسب با تعداد نیروی کار مورد نیاز در این حوزه شغلی نیست و رشد جمعیت و تعداد بازنشستگان بیشتر نیز میزان تقاضای شغلی در حوزه پزشکی و دندانپزشکی را افزایش خواهد داد.

 • بریتیش کلمبیای شمالی

دید کلی از استخدام در این منطقه مناسب است و تقاضا نیز در آن بالا است. پیشرفت زیادی در مورد برنامه های دندانپزشکی در این منطقه مشاهده می شود.

 • منطقه تامسون اکاناگان

میزان استخدام در منطقه قابل قبول است و بر اساس رشد جمعیت و تقاضا برای بهداشت سالمندان، دندانپزشکی از شغل هایی است که تقاضای خوبی در مورد آن وجود دارد.

 • ونکوور و مناطق جنوب غربی

بر اساس برآوردها، میزان استخدام و تقاضا در این منطقه قابل قبول خواهد بود و تقاضا بر اساس رشد جمعیتی رو به افزایش است. همچنین، رشد درآمدی خانوارها نیز منجر شده است تا مردم بیشتر روی سلامت دندان و سلامت عمومی خود تمرکز کنند.

 • جزیره ونکوور و ویکتوریا

برآوردها نشان می دهند که در این منطقه نرخ استخدام دندانپزشکی در کانادا مناسب است.

آلبرتا

آلبرتا کانادا از جمله مناطقی است که تقریبا در بخش غربی کشور قرار گرفته است و دارای شهرهای مهمی مانند کلگری، ادمونتون و لتبریج است. آلبرتا کانادا از جمله مناطق مناسب برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به شمار می رود چرا که میزان حقوق و شرایط کاری قابل قبولی در آن وجود دارد. بر اساس اعلام وب سایت Indeed در این لینک، درآمد دندان پزشکان در کانادا در ایالت آلبرتا به صورت میانگین بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار در سال است. شهر دیگر مهم این ایالت ادمونتون است که بر اساس آگهی های استخدام، این میزان در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار بیان شده است.

 • آتاباسکا، منطقه شمال ادمونتون

پیش بینی ها نشان می دهند، نرخ استخدام در این منطقه خوب خواهد بود و میزان تقاضا برای استخدام دندانپزشکان در کانادا در آن رو به افزایش است.

 • کلگری، بنف، جاسپر و مناطق پیرامون راکی

در این مناطق میزان استخدام خوب است و به صورت میانگین میزان بیشتری از استخدام نسبت به سایر نقاط آلبرتا وجود دارد.

 • ادمونتون

بر اساس تمرکز شغلی در این منطقه روی فعالیت های دندانپزشکی، ادمونتون یک بخش مهم از این نظر است. میزان تقاضای شغلی در این شهر بالا است و پیش بینی ها نشان می دهند که این نرخ رو به افزایش رود.

 • لتبریج و رد دیر آلبرتا

در منطقه لتبریج نیز تقاضای مناسبی در مورد موقعیت های شغلی دندانپزشکی وجود دارد و در بسیاری از نقاط آن کارفرماها دارای مشکلات کمبود نیرو برای استخدام دندان پزشکان هستند.

ساسکاچوان

ساسکاچوان ایالت مرکزی در کشور کانادا است و آمارها نشان می دهند که جمعیت این ایالت بیش از ۱.۱ میلیون نفر است. در ایالت ساسکاچوان موقعیت های مناسبی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا فراهم است چرا که نرخ بازنشسته شدن متخصصان در آن بالا است. از جمله مناطق مهم این ایالت می توان رجینا و ساسکاتون یعنی پایتخت آن را نام برد.

 • رجینا

نرخ استخدام قابل قبول و خوب است و بنا بر افزایش سن مردم در این منطقه، نیاز زیادی به متخصصان دندانپزشک وجود خواهد داشت. در این منطقه بیشتر متخصصان این حوزه خویش فرما هستند یا در گروه تخصصی پزشکی خاصی عضویت دارند.

 • ساسکاتون

بنا بر آمار و بررسی ها، نرخ بیکاری این حوزه شغلی در ساسکاتون تقریبا صفر است و میزان استخدام های شغلی و موقعیت های کاری نیز در آن مناسب است.

مانیتوبا

مانیتوبا که با مرکز ایالت یعنی وینیپگ شناخته می شود، دارای ۱.۳۸ میلیون نفر جمعیت است. بیشترین تعداد موقعیت های شغلی در این ایالت در مرکز آن و شهر وینیپگ ارائه می شود و تمامی دندانپزشکان در این ایالت در حوزه های شغلی سلامت یا خدمات مساعدت اجتماعی فعالیت دارند.

 • منیتوبای شمالی

به دلیل تمرکز جمعیت متخصصان دندانپزشکی در وینیپگ، نواحی شمالی با کمبود درخواست مواجه است. در این مناطق نیز متخصصان علاقه دارند تا در بخش های مهمی مانند تامسون، فلین فلون و مناطق رودخانه سوان فعالیت کنند.

 • سلکرک

در نواحی غیر شهری ایالت که سلکرک نیز جزو آن ها به شمار می رود، موقعیت های بسیاری برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا وجود دارد. سازمان دندانپزشکی مانیتوبا نیز سعی بر این دارد تا جمعیت متخصصان این شغل را در نقاط غیر شهری افزایش دهد.

 • مناطق جنوبی مانیتوبا

بر اساس بررسی موقعیت های شغلی و نرخ متقاضیان استخدام، بخش های جنوبی ایالت دارای نرخ بیکاری نزدیک به صفر هستند.

 • وینیپگ

وینیپگ شهر مهمی در کانادا است که جمعیت آن به ۸۰۰ هزار نفر می رسد. وینیپگ مرکز اصلی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا در این ایالت است که با یک بررسی کلی می توانید تمرکز جمعیتی کل ایالت در این شهر را مشاهده کنید.

انتاریو

انتاریو کانادا همواره از مناطق مهم برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا بوده است و باید اشاره کرد که جمعیت این منطقه به بیش از ۱۴.۸ میلیون نفر می رسد. دو شهر مهم و محبوب این ایالت تورنتو و اتاوا نام دارد که به ترتیب جمعیت ۶.۳ میلیون نفری و جمعیت ۱.۴ میلیون نفری دارند.

وب سایت Indeed در این آدرس اینترنتی اعلام می کند که میانگین درآمد دندانپزشکان در کانادا در این ایالت ۱۷۰ هزار دلار در سال است. این میزان در شهر تورنتو کانادا ۱۳۰ هزار دلار در سال و در مورد شهر اتاوا یعنی مرکز استان ۲۱۷ هزار دلار در سال است.

 • اتاوا

میزان استخدام و موقعیت های شغلی در این شهر مناسب است و یک سرشماری در سال ۲۰۰۶ نشان داده است که تقریبا ۴۵ درصد از جمعیت دندان پزشکان در این شهر بالای ۴۵ سال سن دارند. در کنار این موضوع، بیش از ۱۰ درصد این افراد در سن ۶۰ سال یا حتی بیشتر هستند. بر اساس افزایش جمعیتی مردم و نرخ بالای بازنشستگی، می توان انتظار افزایش موقعیت های شغلی را داشت.

 • تورنتو

در خود شهر تورنتو میزان موقعیت های کاری مناسب است اما می توان گفت که در بخش های غیر شهری آن انتظار شرایط بهتری از نظر تعداد موقعیت ها وجود دارد. موقعیت های شغلی هر ساله ارائه می شوند تا جای خالی افراد بازنشسته با متخصصان جوان پر شود.

 • لندن

لندن یکی از شهرهای این ایالت است که در بخش جنوبی آن واقع شده و جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفری را در خود جای داده است. باید اشاره کرد که این شهر می تواند یکی از مقاصد مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به شمار رود چرا که شرایط و موقعیت های کاری در آن مناسب است. میانگین دستمزدها برای دندان پزشکان کانادا در این شهر در حدود ۱۵۰ هزار دلار در سال بیان شده است.

نیوبرانزویک

نیوبرانزویک جمعیت حدودی ۸۰۰ هزار نفر دارد و یکی از استان های شرق کانادا به شمار می رود. پایتخت این ایالت فردریکتون نام دارد که جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر را در خود جای داده است. در کنار این موضوع، مونکتون که بزرگترین شهر ایالت به شمار می رود، دارای جمعیت حدود ۸۰ هزار نفری است.

 • مونکتون، ساکویل، شدیاک

در این مناطق تعداد موقعیت های شغلی مناسب است و انتظار می رود شرایط شغل دندانپزشکی در آن خوب باشد.

 • سنت جان، سنت استفان

سنت جان و سنت استفان دو بخش مهم در این ایالت هستند و بررسی ها نشان می دهند، تقاضای قابل قبولی در مورد شغل دندانپزشکی و حوزه های کاری مرتبط وجود خواهد داشت.

نوا اسکوشیا

در مورد ایالت نوا اسکوشیا که در بخش شرقی کشور قرار دارد، بررسی ها شرایط مناسبی را نشان می دهند. در این ایالت تعداد حدودی ۱ میلیون نفر جمعیت زندگی می کنند و شهرهای بسیار مهمی در آن وجود دارد.

 • آناپولیس

در مناطق مختلف نرخ استخدام خوب است و انتظار می رود در سال های آینده این تعداد افزایش یابد. دلیل اصلی و مهم زیاد بودن موقعیت های شغلی در این ایالت افزایش سن مردم و نیاز به توسعه خدمات دندانپزشکی است. در این مناطق معمولا متخصصان خویش فرما هستند.

 • کیپ برتون، هالیفاکس

به دلایل مختلف، نیاز به متخصصان در این دو منطقه بالا است و جمعیت رو به رشد و افزایش سن مردم می تواند نیاز به دندانپزشکان را در این دو شهر افزایش دهد و موقعیت های بسیاری برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا فراهم آورد.

نیوفاندلند و لابرادور

در تمامی نقاط این ایالت، می توان موقعیت های خوبی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا یافت. با این حال، در صورتی که آمار کلی را در نظر بگیریم، مناطق شرقی دارای نرخ استخدام بیشتری هستند. در کنار این موضوع، سازمان دندان پزشکی نیوفاندلند و لابرادور نیز سعی داشته است تا با ارائه طرح های تشویقی به افزایش متخصصان این حوزه در استان کمک کند.

پرنس ادوارد

پرنس ادوارد از ایالت های شرقی کانادا است که دارای نرخ استخدام مناسب و قابل قبولی است و از گزینه های مناسب برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به شمار می رود. در این منطقه، یک دندانپزشک تازه کار می تواند موقعیت های شغلی مختلفی داشته باشد و در کنار شغل خود به فعالیت های آموزشی و پژوهشی نیز بپردازد.

ویزای دندانپزشکی کانادا

دندانپزشکی در کانادا و ایالت های مهم آن یک شغل تخصصی است که برای فعالیت در آن باید مجوزهای لازم گرفته شود. دو بخش مهم و اساسی در این مسیر وجود دارد تا شما بتوانید ویزای دندانپزشکی کانادا را دریافت کنید.

سازمان ملی NDEB مسئول ارزیابی صلاحیت شما برای شرکت در فرآیند معادل سازی مدارک است. در مرحله بعدی، مسئولان ایالتی باید شرایط لازم برای دادن مجوز کار را برای شما فراهم کنند.در صورتی که بخواهید در مورد مراحل معادل سازی اطلاعات کاملی را کسب کنید، می توانید بخش مربوطه را مطالعه کنید.

مراحل اخذ ویزا و موفقیت در مسیر مهاجرت

 • متقاضی باید دارای مدرک BDS/DDS/BMD باشد.
 • متقاضی باید توسط سازمان NDEB تایید صلاحیت شود.
 • متقاضی باید مراحل معادل سازی را پشت سر بگذارد.
 • متقاضی باید در سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کرده و مدارک مورد نیاز را ثبت کند.
 • متقاضی باید مراحل رگولاتوری بادی یا مجوزهای ایالت انتخاب شده را پشت سر بگذارد.

پس از ثبت نام در برنامه مورد نظر و ارائه مدارک درخواست شده، شما باید منتظر بمانید تا جواب IRCC یا اداره مهاجرت مشخص شود. با ثبت نام در سیستم اکسپرس انتری برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا که مختص مهاجرت شغلی است، شما یک روش مشخص را پیش رو دارید که پس از کسب موفقیت یک نامه دعوت برایتان ارسال خواهد شد.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از طریق اکسپرس انتری و دریافت مجوز لازم برای حضور کاری در این کشور منجر خواهد شد تا شما بتوانید از مزایای مهاجرت برای همسر و فرزندان خود نیز بهره ببرید. پس از مدت زمان معین، اقامت دائم این کشور به شهروندی برای شما تبدیل خواهد شد.

مزایای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • اقامت دائم این کشور و شهروندی
 • امکان کار و تحصیل در آن
 • ورود و خروج به کشور بدون محدودیت
 • امکان پژوهش و تحقیق در حوزه کاری مورد علاقه
 • درآمد کافی برای زندگی خود و فرزندان

چند نکته مهم در مورد ویزای کار دندانپزشک در کانادا

برای اخذ ویزای کار دندان پزشکی در کانادا، بهترین کار طی کردن مراحل طبق سیستم اکسپرس انتری و کسب مجوزهای مورد نیاز ایالتی یا کشوری است. دندانپزشکی در کانادا یک شغل قانونمند و تنظیم شده است. این نکته به معنی آن است که شما تنها با داشتن مدرک نخواهید توانست تا در بخش درمان آن مشغول به کار شوید.

بهتر است بدانید که تقریبا تمامی شغل های مهم مرتبط با حوزه درمان و بهداشت در این کشور نیاز به گذراندن مراحل اولیه برای تایید صلاحیت متقاضی دارند. این موضوع در مورد مهاجرت دندانپزشکان به کانادا و مهاجرت پزشکان صادق است و در دیگر حوزه ها مانند پرستاری نیز شما باید توسط سازمان های مربوطه تایید صلاحیت شوید.

 • دو نوع پرونده در مهاجرت دندانپزشکان به کانادا وجود دارد که با نام های Accredited Dental Program و Non-accredited Dental Program شناخته می شود. Accredited Dental Programs آن هایی هستند که شما از یک موسسه مورد تایید سازمان NDEB دارای مدرک دندانپزشکی هستید. بنابراین، می توانید به صورت مستقیم وارد پروسه سرتیفیکیت NDEB شوید. در صورت اخذ مدرک به صورت Non-accredited Program، نیاز است تا ابتدا پروسه معادل سازی را طی کنید و پس از آن وارد مراحل سرتیفیکیت NDEB شوید.
 • کشور ایران جزو پروگرام های Non-accredited به حساب می آید و پس از دریافت مدرک دندانپزشکی باید ابتدا پروسه معادل سازی طی شود.
 • مرحله معادل سازی یا Equivalency Process، خود شامل سه بخش یا سه امتحان است که سطح دانش و توانایی های علمی و کلینیکی شما را بررسی می کند.
 • با این حال، شما می توانید مدرک خود را از ابتدا در کشور کانادا یا در یکی از کشورهای مورد تایید اخذ کنید تا مراحل NDEB Certification سریع تر انجام شود.
 • برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا دو روش وجود دارد: سیستم اکسپرس انتری و سیستم گزینش استانی یا PNP. برای درخواست و ثبت اپلیکیشن بهترین کار این است تا قبل از هر گونه اقدامی منطقه مورد نظر را انتخاب کرده و پس از آن اقدام به جمع آوری مدارک و طی کردن مراحل کنید.
 • توصیه می شود که برای برنامه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، اپلیکیشن خود را از طریق سیستم اکسپرس انتری ثبت کنید و مدارک مورد نظر را آماده کنید.
 • اپلیکیشن شما بر اساس سابقه شغلی، سن، سطح زبان و تطبیق پذیری بررسی خواهد شد.
 • همزمان با شروع پروسه معادل سازی و آماده شدن برای امتحان ها می توانید مدارک سیستم اکسپرس انتری را نیز جمع آوری کنید.

اقامت پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

اقامت دندانپزشکان در کانادا از طریق ویزای کاری انجام خواهد شد مگر این که شما بخواهید از ابتدا در این کشور مشغول به تحصیل شده و مدرک را از همان ابتدا از کانادا دریافت کنید. پس از شروع به کار و تایید در یکی از سیستم های اکسپرس انتری یا برنامه مهاجرت استانی، شما می توانید ویزای کاری خود را دریافت کنید و با تایید مراجع مربوطه و اخذ مجوزها اقدام به ثبت درخواست برای آگهی های استخدام کنید.

بدون شک یکی از اهداف اصلی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا اخذ اقامت دائم دندان پزشکی است چرا که مزایای متعددی برای آن وجود دارد. اقامت این کشور به دلیل رفاه اجتماعی، استانداردهای زندگی و امکان دسترسی به امکانات متعدد از اولویت های مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به شمار می رود.

در ابتدای کار شما موفق به اخذ ویزای شغلی خواهید شد که تبدیل به اقامت دائم برایتان می شود. در این کشور می توانید در یک شغل مرتبط با تخصص خود شروع به کار کنید و پس از گذشت مدت زمانی مشخص که بازه ۳ تا ۵ ساله خواهد بود، اقامت دائم به شهروندی تبدیل شده و می توانید از مزایای آن استفاده کنید.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می تواند مزایای بسیاری را برای فرد به دنبال آورد. از جمله این مزایا می توان تحصیل فرزندان به صورت رایگان در این کشور را نام برد و در کنار آن همسر شما نیز اجازه کار خواهد داشت و شما می توانید برای ویزای همراه این افراد اقدام کنید.

اخذ اقامت دندانپزشکان در کانادا

برای اخذ اقامت پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا نیاز خواهد بود تا پروسه NDEB را طی کنید. با این کار به راحتی می توانید در سیستم اکسپرس انتری یا گزینش استانی PNP درخواست دهید. بهتر است قبل از ثبت درخواست در سیستم مربوطه، تقاضاها و موقعیت های شغلی مربوطه را بررسی کنید و برای ایالت هایی درخواست دهید که تقاضای بالایی در مورد متخصصان دندانپزشکی دارند.

ایالت های پر جمعیت دارای موقعیت های شغلی بیشتری برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا هستند و شهرهای مهم می توانند انتخاب مناسبی باشند. با این حال، توجه داشته باشید که هزینه ها نیز در شهرهای بزرگ بیشتر است.

باید اشاره کرد که به دلیل نبود علاقه متخصصان به فعالیت در بخش های کوچک، موقعیت های خالی احتمالی بسیاری در آن ها یافت می شود. بنابراین، در صورتی که به دنبال محل های کم جمعیت اما ارزان و آرام هستید، به مناطق اطراف شهرها نیز توجه داشته باشید.

NDEB چیست

شاید مهم ترین مسئله شما در بحث مهاجرت دندانپزشکان به کانادا NDEB باشد. این کلمه مخفف The National Dental Examining Board of Canada است که وظیفه آن معادل سازی مدارک دندان پزشکی و تایید صلاحیت افراد برای ورود به بازار کار در حوزه سلامت است. در واقع اولین کلمه ای که پس از تصمیم به مهاجرت دندانپزشکی به کانادا خواهید شنید، NDEB است که دو بخش کلی دارد.

مرحله اول NDEB یا معادل سازی

پس از این که توانستید مدرک خود را در سیستم مربوطه معادل سازی کنید، می توانید NDEB Certificate را دریافت کنید که مجوز شروع به کار شما برای مهاجرت دندانپزشکی به کانادا خواهد بود. اطلاعات جامع و کامل مربوط به NDEB در این آدرس اینترنتی ارائه شده است که در ادامه به صورت جزئی به آن ها پرداخته خواهد شد.

 • داوطلبانی که مدرک خود را از کانادا، آمریکا، نیوزیلند، ایرلند و استرالیا دریافت نکرده اند، باید طی مرحله Non-accredited مراحل معادل سازی مدرک خود را پشت سر بگذارند.
 • داوطلبانی که مدرک خود را از این کشورها دریافت کرده اند، می توانند به صورت مستقیم و بدون معادل سازی وارد بخش NDEB Certification شوند.

مرحله اول مهاجرت دندانپزشکان به کانادا یعنی مرحله معادل سازی دارای سه امتحان است که به صورت تئوری، کلینیکی و مهارتی دانش و توانایی های شما را بررسی می کند.

دقت داشته باشید که بر اساس اعلام سازمان NDEB در این آدرس اینترنتی، شما می توانید پس از موفقیت در بخش اول آزمون یعنی AFK، مستقیما وارد یک دوره تحصیلی در کانادا شوید و با این کار مجوز حضور در NDEB Certification را به دست آورید.

این دوره تحصیلی که برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا طراحی شده است، ۲ سال به طول خواهد انجامید که مجوز عبور شما از مرحله معادل سازی است. با این حال، دقت داشته باشید که تحصیل در این دو سال در کشور کانادا دارای هزینه های بالایی است و به همین دلیل انتخاب بهتر می تواند پشت سر گذاشتن ACJ Exam باشد.

 • بر اساس بررسی ها، مراحل معادل سازی بین ۱۴ هفته تا ۱۸ هفته به طول خواهد انجامید. این در صورتی است که شما بتوانید در اولین بار در هر یک از آزمون ها موفق شده و نمره مورد نظر را کسب کنید. در بعضی از شرایط، این مرحله تا ۲ سال نیز زمان برده است.
 • در صورتی که بتوانید آزمون اول یعنی AFK را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید به صورت همزمان در دو آزمون دیگر شرکت کنید.
 • دقت داشته باشید که حداکثر ۳ بار در هر اپلیکیشن خواهید توانست در این آزمون ها شرکت کنید. پس از این سه بار شما باید در پروسه Reapply کار خود را دوباره شروع کنید.

آزمون های مرحله اول موردنیاز برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

آزمونتوضیحات
Assessment of Fundamental Knowledgeهمان طور که از نام آن پیدا است، AFK دانش علمی بیومدیکال و دانش کاربردی کلینیکی شما را مورد بررسی قرار می دهد و بخش اول آزمون های معادل سازی است. برای شرکت در آزمون های بعدی حتما باید نمره بالایی در این آزمون به دست آورید که به صورت حداقلی ۷۵ درصد از نمره کل بیان شده است. آزمون AFK دارای ۲۰۰ سوال چند گزینه ای است که در دو بخش برگزار می شود. شما برای پاسخ دادن به هر بخش دو ساعت زمان دارید. دقت داشته باشید که نمره ۷۵ در این آزمون به معنی موفقیت در آن است و نمرات پایین تر از این باید دوباره در آزمون شرکت کنند. برای کسب اطلاعات دقیق می توانید به این فایل در سایت رسمی مراجعه کنید.
Assessment of Clinical Judgementبخش دوم مرحله معادل سازی ACJ نام دارد که توانایی شما را در تشخیص کلینیکی و درمان بررسی خواهد کرد. همچنین، طی این آزمون مشخص خواهد شد که مهارت کافی و حتی عالی در به کارگیری دستگاه ها و ابزارها را دارید و مهارت بالایی در مورد تشخیص بیماری ها و مشکلات دندانی کسب کرده اید. آزمون ACJ یک آزمون ۵.۵ ساعته است که شما در آن ۳۰ دقیقه نیز استراحت خواهید داشت. این آزمون دارای سوالات ۱۲۰ الی ۱۵۰ تایی است که به صورت تک جوابی و چند جوابی طراحی شده اند. در آزمون ACJ، مطمئنا با سوالات متنوعی در مورد رادیوگرافی، چارت های دندان پزشکی و تصاویر مواجه خواهید شد و کسب نمره حداقلی ۷۵ در آن به معنی موفقیت شما در آزمون است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این فایل در سایت رسمی مراجعه کنید.
Assessment of Clinical Skills
(پس از دسامبر ۲۰۲۱، این آزمون با آزمون NDECC جایگزین شده است)
آزمون ACS بخش مهمی از مرحله معادل سازی بود که شما در آن در یک محیط شبیه سازی شده باید توانایی های خود را ارائه می دادید. بیماران در این امتحان به صورت آدمک بودند و آزمون در دو روز برگزار می شد. در این دو روز، شما باید ۱۲ کار دندانپزشکی را انجام می دادید که مراحل آن در یک کشور کانادا یا نیوزلند برگزار می شد. برای کسب اطلاعات جامع در مورد بخش های مختلف آزمون ACS می توانید این فایل را در سایت رسمی NDEB مطالعه کنید. در فرمت جدید آزمون های معادل سازی، NDECC با ACS جایگزین شده است و شما در سال ۲۰۲۲ باید در آزمون جدید شرکت کنید. در امتحان جدید که در دو روز برگزار می شود، باید ۷ کار دندانپزشکی را پشت سر بگذارید و ۱۰ داوری مناسب بر اساس شرایط آزمون داشته باشید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد آزمون NDECC می توانید به این لینک در وب سایت رسمی مراجعه کنید.

مرحله دوم NDEB یا کسب سرتیفیکیت

مرحله معادل سازی و موفقیت در پشت سر گذاشتن آن، بخش اساسی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا است. در صورت پایان این مرحله، بخش اصلی یعنی NDEB Certification فرا خواهد رسید. در این بخش ۲ آزمون وجود دارد که شامل Written Examination و OSCE هستند.

این دو آزمون برای تمامی دندانپزشک ها الزامی است و می توان گفت، طرح کلی آزمون ها برای تایید صلاحیت علمی و کلینیکی و ارزیابی مهارت های تشخیصی و درمانی متخصصان بنا نهاده شده است. اطلاعات دو آزمون که برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا الزامی هستند، به صورت جدول زیر است.

آزمون های مرحله دوم مورد نیاز برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

نامتوضیحات
Written Examinationامتحان نوشتاری برای ارزیابی علمی و بررسی دانش کلینیکی داوطلبان در ابتدای شروع کار دندانپزشکی در کانادا است. این آزمون در دو بخش ۱۵۰ دقیقه ای و در صبح و بعد از ظهر یک روز برگزار می شود و از ۳۰۰ پرسش چند گزینه ای تشکیل شده است. باید دقت داشته باشید که سوالات و اطلاعات مورد بحث در این آزمون به صورت مرتب و با پیشرفت های علمی به روز رسانی می شوند؛ بنابراین نیاز دارید تا دانش خود را به روز نگه دارید تا از دیدن سوالات جدید متعجب نشوید. به گفته سازمان NDEB، سوالات با دقت بالا و توسط سیستم های کامپیوتری بررسی می شوند و برای موفقیت در این آزمون باید حداقل نمره ۷۵ را به دست آورید. نمره پایین تر از ۷۵ به معنی نیاز به تکرار آزمون است. برای مشاهده شرایط آزمون و زمان برگزاری آن می توانید این فایل را در وب سایت رسمی بررسی کنید.
Objective Structured Clinical Examination (OSCE)آزمون OSCE بخش دوم برای کسب مجوز نهایی NDEB است و در آن جنبه های تشخیص کلینیکی، برنامه های دندانپزشکی، متدهای درمان و تصمیم گیری کلینیکی مورد سوال است. این آزمون نیز مانند آزمون قبل دارای دو بخش است که در یک روز برگزار می شود و برای هر بخش ۵۰ سوال چند گزینه ای طراحی شده است. هر سوال در این آزمون دارای چند گزینه خواهد بود که ممکن است چند جواب برای هر سوال وجود داشته باشد. بنابراین شما باید تسلط کافی به مباحث تخصصی، تصویربرداری، چارت ها و مطالب دیگر داشته باشید تا بتوانید موفقیت در آزمون را کسب کنید. شاید لازم باشد تا قبل از شرکت در آزمون مطالب موجود در وب سایت این سازمان را به صورت کامل مرور کنید تا با نحوه سوالات و شرایط برگزاری آزمون آشنا شوید. در این آزمون نیز نیاز خواهید داشت تا حداقل نمره ۷۵ را به دست آورید. برای اطلاع از پروتکل های آزمون می توانید این فایل را مطالعه کنید.

چند نکته در مورد مراحل اخذ گواهینامه NDEB

 • قبل از شروع به ثبت نام و شرکت در آزمون ها به این لینک مراجعه کنید و رفرنس های ارائه شده را بررسی کنید.
 • در این آدرس اینترنتی می توانید به نمونه سوالات و اطلاعات لازم برای شرکت در آزمون ها دسترسی داشته باشید.
 • ممکن است بر اساس شرایط شما، پس از آزمون AFK، شرکت در یک دوره تحصیلی در کشور کانادا مناسب تر باشد. هزینه دوره های جایگزین آزمون NDECC و ACJ به صورت میانگین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار در سال است و برای چهار سال شما باید در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار برای دانشگاه های مختلف در نظر بگیرید.
 • این هزینه در مورد کشور آمریکا نسبت به کانادا بیشتر است.
 • برای شرکت در دوره های تحصیلی و پشت سر گذاشتن مراحل معادل سازی امکان گرفتن وام نیز وجود دارد و این وام ها برای تاسیس مطب نیز ارائه شده است.
 • در صورتی که قصد تحصیل از ابتدا در دوره های دندانپزشکی را داشته باشید، شرایط شما بهتر خواهد بود و می توانید در زمان خود در مورد NDEB Equivalency صرفه جویی کنید.
 • همزمان با ادامه مراحل معادل سازی و اخذ مجوز NDEB بهتر است برای آماده سازی سایر مدارک مهاجرت دندانپزشکان به کانادا نیز اقدام کنید و این کار را به اواخر مهاجرت موکول نکنید. این مدارک که یکی از آن ها مدرک زبان است، می توانند وقفه بزرگی در مسیر مهاجرت شما به وجود آورند.

مراحل ثبت نام و مدارک لازم اداره ارزیابی دندانپزشکی کانادا NDEB

در پروسه معادل سازی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا شما نیاز به بعضی از مدارک خواهید داشت.

 • تمامی مدارک که به زبان های انگلیسی یا فرانسوی نیستند، باید ترجمه شوند.
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه باید به صورت رسمی و با مهرهای لازم ترجمه شده باشند.

با استفاده از این آدرس اینترنتی، می توانید مدارک مورد نیاز برای پروسه معادل سازی را مشاهده کنید که به صورت زیر هستند:

 • مدارک هویتی به صورت ترجمه رسمی
 • مدرک دندانپزشکی اخذ شده از ایران
 • مدارک ریز نمرات دانشگاهی نشان دهنده تمامی درس ها
 • گواهی نامه ها و مجوزهای اخذ شده با گواهی رسمی

مدارک مربوط به مرحله دوم NDEB برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به صورت زیر هستند که اطلاعات آن را می توانید در این آدرس اینترنتی نیز مشاهده کنید.

 • مدارک هویتی عکس دار با ترجمه رسمی
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک ریز نمرات و درس های اخذ شده

هزینه های NDEB و آزمون معادل سازی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

هزینه های آزمون ها و معادل سازی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا بخش اساسی ثبت درخواست و موفقیت در آن است. البته، شما برای موفقیت در سیستم اکسپرس انتری نیز نیاز خواهید داشت تا هزینه هایی را در نظر بگیرید. این هزینه ها می توانند برای مدرک زبان یا آماده سازی و ترجمه سایر مدارک باشند.

البته، در نظر داشته باشید که هزینه های مراحل معادل سازی و تایید صلاحیت در مقایسه با درآمد دندانپزشکان در کانادا زیاد به چشم نخواهد آمد و شما می توانید پس از گذراندن مراحل به درآمد مناسبی دست پیدا کنید.

در جدول زیر نیز هزینه های الزامی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به صورت جزئی بیان شده است. البته، ممکن است این مبالغ تغییر کنند که می توانید آن ها را در وب سایت رسمی NDEB در این لینک و این لینک بررسی کنید.

هزینه های الزامی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا در مرحله اول

مواردهزینه
آزمون AFK۸۰۰ دلار
آزمون ACJ۱۳۵۰ دلار
آزمون NDECC۹۰۰۰ دلار
آزمون ACS (در فرمت جدید، این آزمون با NDECC جایگزین شده است)۹۰۰۰ دلار
اپلیکیشن فی (غیر قابل استرداد)۹۰۰ دلار
ری-اپلیکیشن در صورت نیاز به طی کردن دوباره پروسه معادل سازی (غیر قابل استرداد)۴۰۰ دلار
تایید نمرات AFK۲۰۰ دلار
تایید نمرات ACJ۲۰۰ دلار
ثبت درخواست ACS Appeal         ۱۷۰۰ دلار
تقاضای تجدید نظر۱۷۰۰ دلار
ریز نمرات۳۰ دلار به ازای هر نمره

هزینه های الزامی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا در مرحله دوم

مواردهزینه
Written Examination (North America)۱۰۰۰ دلار
Written Examination (Outside North America)۱۱۰۰ دلار
OSCE (North America)۱۰۰۰ دلار
OSCE (Outside North America)۱۱۰۰ دلار
Application Fee (one-time fee, non-refundable)                                         ۳۴۰ دلار
Manual rescore Written Examination۱۵۰ دلار
Manual rescore OSCE۴۰۰ دلار
Misconduct appeal۱۷۰۰ دلار
Replacement certificate۷۵ دلار
Proof of certification۳۰ دلار به ازای هر عدد
Transcript of grades۳۰ دلار

نکات ثبت نام و معادل سازی مدرک برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

برای شروع به معادل سازی شما نیاز خواهید داشت تا یک پروفایل در وب سایت رسمی NDEB در این لینک ایجاد کنید. پس از ساختن پروفایل مختص مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، می توانید در صفحه اختصاصی خودتان اقدام به کامل کردن مدارک و مشخصات کنید.

در صفحه مورد نظر شما نیاز خواهید داشت تا مدارکی را آپلود کنید و در بخش های مربوطه اسکن پاسپورت، عکس، مشخصات دانشگاه مبدا و سایر مدارک درخواست خواهد شد. تایید اولیه مدارک در حدود ۳ تا ۴ هفته زمان خواهد برد تا شما بتوانید به صورت رسمی وارد مراحل معادل سازی شوید.

باید دقت داشته باشید که پس از تکمیل مدارک اولیه شما نیاز خواهید داشت تا هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کنید که به صورت غیر قابل برگشت است. با پرداخت این هزینه، بررسی مدارک شما در سیستم مهاجرت دندانپزشکان به کانادا آغاز شده و به صورت رسمی در خواهد آمد.

روش‌ های مهاجرت ویژه دندانپزشکان

روش‌های زیادی برای مهاجرت دندان پزشکان به کانادا وجود دارد و این افراد از شیوه‌های مختلفی برای این کار می‌توانند استفاده کنند. اما درست مانند هر رشته شغلی معتبر و رده بالای دیگری، برای دندان پزشکان نیز بهترین روش مهاجرت به کشور کانادا استفاده از سیستم اکسپرس اینتری کانادا است که انجام این کار را تنها در عرض ۶ ماه برای این افراد فراهم می‌کند.

البته، همانطور که اشاره شد، روش‌های مختلف دیگری هم برای این کار وجود دارد اما ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشند. علیرغم تمام مسائلی که وجود دارد، در نهایت این افراد در صورتی که از تخصص و مهارت لازم برخوردار باشند، مهارت زبانی بالایی داشته باشند و از انجام آزمون‌های تایید صلاحیت و ارزیابی سطح دانش و مهارت خود نیز سربلند بیرون بیایند، مشکل دیگری در به دست آوردن اقامت دائم کانادا نخواهند داشت. با این حال، ما اکنون در تراست روش‌های مختلف مهاجرت دندان پزشکان به این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سیستم Express Entry

سطح مهارت دندان پزشکان در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا NOC با رتبه A تعیین شده است. این یعنی آن‌ها واجد شرایط اپلای برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک شخص متخصص و حرفه‌ای تحت برنامه Federal Skilled Worker یا نیروی کار ماهر فدرال هستند.

فاکتورهای مختلفی برای تعیین واجد شرایط بودن آن‌ها برای انجام این کار در نظر گرفته می‌شود که بعضی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تجربه کاری به عنوان یک فرد حرفه ‌ای

این فاکتور شامل حال افرادی می‌شود که در مجموع، ۱۵۶۰ ساعت یا حداقل یک سال سابقه کاری پیوسته دارند.

 • توانایی و مهارت ‌های زبان

توانایی زبان از جمله مهم ترین و اساسی ترین بخش های مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به شمار می رود. شغل شما به عنوان یک دندان پزشک که در کشور کانادا مشغول به کار است، به شدت به توانایی و مهارت‌های تان برای برقرار کردن یک ارتباط موثر با بیماران وابسته است.

دقیقا به همین علت است که شما نیاز به شرکت و موفقیت در یک آزمون تعیین سطح به اسم Canadian language benchmark یا ارائه آیلتس معادل آن دارید. این آزمون چیزی شبیه به IELTS است که از چهار بخش مختلف تشکیل شده است.

این چهار بخش شامل reading, writing, listening و همینطور speaking می‌شوند و شما باید برای موفقیت در آن، حداقل ۷ امتیاز در هر یک از چهار بخش آن به دست بیاورید.

 • تایید صلاحیت

همانطور که پیش از این هم یک بار دیگر اشاره کرده بودیم، برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا مدرک شما باید مورد ارزیابی قرار بگیرد تا معادل سازی آن انجام شود. شما با انجام این کار، نشان خواهید داد که از مدرک مورد تایید دولت کانادا برخوردار هستید و بدین ترتیب، مدرک‌تان به رسمیت شناخته خواهد شد.

این تایید صلاحیت همان مرحله NDEB است که به صورت اختصاصی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا طراحی شده است. آزمون های معادل سازی و تایید صلاحیت در این سیستم توسط متخصصان و اساتید دانشگاهی نظارت می شوند و با به روز رسانی های علمی و فناوری باید انتظار به روز رسانی پرسش ها را نیز داشته باشید.

 • واجد شرایط بودن

شما باید واجد شرایط مهاجرت و زندگی در کانادا شناخته شوید. این یعنی نباید سابقه کیفری داشته باشید (عدم سوء پیشینه)، باید شرایط بدنی سالمی داشته باشید و همچنین، باید تابعیت خاک کشوری که در آن زندگی می‌کنید را نیز در اختیار داشته باشید.

موارد قبل به همراه بعضی از فاکتورهای دیگر مانند تطبیق پذیری و میزان سابقه کاری در سیستم اکسپرس انتری اهمیت دارند. پس از ثبت درخواست، وارد صف انتظار افراد متقاضی مهاجرت به کانادا خواهید شد که قصد استفاده از این سیستم را دارند.

صلاحیت افراد واجد شرایطی که در این سیستم قرار دارند، ماهی دو بار یا به عبارت دیگر، هر دو هفته یک بار مورد بازبینی قرار داده می‌شود و هر مرتبه، افرادی که دارای بالاترین امتیاز CRS هستند، موفق به دریافت ITA یا دعوتنامه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا خواهند شد.

راه اطمینان از دریافت ITA در قرعه کشی بعدی پس از ارسال درخواست اپلای، برخورداری از برنامه گزینش استانی است که در بخش بعد به طور مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد. اما در حال حاضر می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سیستم Express Entry و آگاهی دقیق از ساز و کار آن به این لینک مراجعه کنید.

درباره اسکیل ورکر کانادا و دعوتنامه کانادا بخوانید.

برنامه گزینش استانی

برنامه گزینش استانی یا PNP یکی دیگر از روش‌های مهاجرت دندان پزشکان به کشور کانادا است که یک ارتباط نزدیک با Express Entry دارد تا بتواند نیاز هر یک از استان‌های این کشور به نیروی کار یا مشاغل مختلف را برطرف کند.

اما در عین حال، این استان‌ها جریان‌های مهاجرتی خاص خود را هم دارند که به کمبودهای آن‌ها برای نیروهای کاری یا مشاغل منحصر به فردی اختصاص پیدا می‌کند.

در واقع، گزینش استانی مکمل Express Entry است و این دو روش، با کمک یکدیگر سعی می‌کنند که مستعدترین افراد را برای مهاجرت به کانادا انتخاب و از آن‌ها دعوت به عمل بیاورند.

شما به عنوان یک دندان پزشک یا هر شغل دیگری که قصد مهاجرت به کشور کانادا دارید، به دو روش می‌توانید برای برنامه گزینش استانی اپلای کنید. روش اول، این است که در پروفایل Express Entry خود نسبت به هر یک از استان‌های این کشور که قصد زندگی و کار کردن در آن را دارید، ابراز علاقه و تمایل خود را نشان دهید.

در صورتی که مقامات استان مورد نظر شما تشخیص دادند که مهارت‌ها و توانایی‌های شما با خواسته‌های آن‌ها مطابقت دارد، شما را به عنوان یک کاندیدای استانی در نظر خواهند گرفت که خودش به تنهایی، ۶۰۰ امتیاز به پروفایل Express Entry شما که در کل، شامل ۱۲۰۰ امتیاز است، اضافه خواهد کرد.

به زبان ساده‌تر، جایگاه شما در صف اولویت‌های دریافت ITA به شدت ارتقاء پیدا خواهد کرد و به صدر لیست انتقال پیدا خواهید کرد.

روش دوم، این است که در وبسایت استان یا ایالت مورد نظر خود که قصد زندگی و کار کردن در آن را دارید، یک پروفایل ایجاد کنید و ابراز علاقه و تمایل شدید خود به زندگی در آن را به طور مستقیم بیان کنید. در صورتی که به مهارت، تخصص یا قابلیت‌های شما نیاز داشته باشند، به طور مستقیم از شما دعوت خواهند کرد تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید و سپس، درخواست اپلای شما برای اخذ اقامت دائم این کشور را به دست دولت خواهند داد تا بررسی‌های بیشتر بر روی آن انجام شود.

شرایط لازم برای استفاده از برنامه گزینش استانی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، شباهت بسیار زیادی به شرایط لازم برای واجد شرایط بودن اپلای برای Express Entry دارد؛ فقط با این تفاوت که سخت گیری PNP برای زمان انجام این کار کم‌تر از EE است. به هر حال، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با برنامه گزینش استانی و آگاهی از ساز و کار دقیق آن، به این لینک مراجعه کنید.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا بیشتر بدانید.

برنامه مهاجرت آتلانتیک

شاید شما هنوز به اندازه کافی واجد شرایط مهاجرت به کانادا به عنوان یک دندان پزشک تشخیص داده نشده‌اید و در حال فکر کردن به اتمام دوره‌های تحصیل خود می‌باشید. شاید هم در حال شروع دوره تحصیل خود در کانادا هستید.

علاوه بر این، ممکن است مدت زمان زیادی به طول بیانجامد تا شما پس از رسیدن به خاک کشور کانادا، آزمون‌های مقدماتی و مراحل تایید صلاحیت و مهارت‌های خود را با موفقیت تکمیل کنید. همچنین، ممکن است به دنبال انجام یک کار موقت باشید تا وقتی که مراحل قبلی را انجام می‌دهید، شما را سرگرم نگه دارد و حتی برای تان یک کمک خرج باشد.

به همین علت، یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی تراست برای مهاجرت به کانادا، استفاده از برنامه مهاجرتی آتلانتیک است که می‌توانید با مراجعه به این لینک اطلاعات کاملی از آن به دست بیاورید.

در صورتی که امتیاز CSR شما برای برخورداری از مزیت Express Entry بسیار پایین است، یا حتی فکر می‌کنید که تا زمانی که واجد شرایط تشخیص داده شوید و در اولویت قرار بگیرید، نمی‌توانید صبر کنید، گزینه دیگری نیز دارید AIP.

به آن دسته از افراد متقاضی که برای اخذ ویزای کانادا اقدام کرده‌اند و دارای یک پیشنهاد کاری معتبر به صورت تمام وقت تحت رده بندی‌های 0, A, B و C هستند، اقامت دائم کانادا ارائه می‌دهد. تقریبا هر نوع پیشنهاد شغلی تمام وقت می‌تواند شما را واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا تحت برنامه مهاجرتی آتلانتیک نشان دهد.

به طور کلی، هدف از طراحی و ایجاد برنامه مهاجرتی آتلانتیک این بوده که نیازمندی‌ها و کمبودهای شغلی موجود در چهار استان آتلانتیک کانادا که شامل نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک و همینطور پرنس ادوارد آیلند می‌شوند را برطرف کند.

از طرفی دیگر، تمام مشاغل حوزه بهداشتی و مراقبت از سلامت به شدت در مناطق آتلانتیک کانادا مورد تقاضا هستند و در واقع، با کمبود مواجه هستند. در صورتی که شما به عنوان یک دندان پزشک یا هر شغل دیگری قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید و یک پیشنهاد کاری معتبر در یکی از استان‌هایی که اشاره کردیم، به دست آورده‌اید، می‌توانید همزمان با اپلای و درخواست برای اخذ اجازه کار در کانادا، برای دریافت اقامت دائم این کشور نیز اقدام کنید.

همچنین بخوانید: اقامت کانادا ، ویزای کار کانادا

مراحل مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

شما برای این که بتوانید به عنوان یک دندان پزشک مشغول به کار در کانادا شوید و از موقعیت‌های کاری زیادی که این زمینه وجود دارد بهره مند شوید، باید مثل هر شخص متقاضی دیگری برای مهاجرت به این کشور، یک سری مراحل را پشت سر بگذارید.

نکته مهم این است که مراحل مهاجرت دندان پزشکان، شیوه انجام این کار و همچنین، مدارک و شرایط مورد نیاز برای این افراد کمی متفاوت از مشاغل و افراد دیگر است. برای راحتی کار و جلوگیری از سردرگمی، ما در تراست پروسه مهاجرت دندان پزشکان به کانادا را به چند مرحله ساده تقسیم بندی کرده‌ایم که اکنون به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پروسه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • مدرک دندان پزشکی خود را از طریق یک موسسه یا دفتر نمایندگی معتبر و قابل اطمینان معادل سازی کنید تا مورد ارزیابی قرار بگیرد (به هر حال، در مسیر اپلای برای ویزای خود نیز باید این کار را انجام دهید).
 • برای سازمان تنظیم مقررات دندان پزشکی (DRA) استان یا ایالتی که قصد دارید در آن به زندگی و کار کردن بپردازید، اپلای کنید.
 • در قدم بعدی برای مهاجرت به عنوان یک دندان پزشک به کشور کانادا، دو راه در پیش روی خود دارید که باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. راه اول، شرکت کردن در یک سری از آزمون‌ها و امتحان‌ها برای ارزیابی دانش و اطلاعات تان است و راه دوم هم شرکت کردن در یک برنامه اخذ مدرک معتبر کانادایی در یکی از دانشگاه‌های شناخته شده این کشور است که به مراتب، روش کوتاه‌تری است (دقت کنید که کوتاه‌تر بودن این مسیر، به معنی ساده بودن آن نیست). اما به هر حال، در صورتی که همین الان هم به شغل دندان پزشکی مشغول هستید، به احتمال زیاد روش اول را انتخاب خواهید کرد.
 • اطمینان پیدا کنید که از آمادگی لازم برخوردار هستید. به عنوان مثال، می‌توانید در دوره‌های آموزشی برای یادآوری مجدد و انجام یک مرور کلی بر دانش و اطلاعات خود شرکت کنید؛ مخصوصا اگر از زمانی که درگیر مسائل تئوری بوده‌اید، زمان طولانی و زیادی سپری شده است. زمانی که آزمون‌های پذیرش را با موفقیت پشت سر گذاشتید، توسط هیئت ملی معاینات دندان پزشکی کانادا (NDEB) مورد تایید قرار خواهید گرفت و مجوزهای لازم را دریافت خواهید کرد.
 • با خیال آسوده به دندان پزشکی در یکی از بهترین و زیباترین کشورهای دنیا بپردازید، یکی از بالاترین درآمدها در بین مشاغل مختلف در این کشور را به دست بیاورید و برای خودتان و خانواده خود، یک زندگی ایده آل بسازید.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق کار، آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا و مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان بدانید.

اجازه کار پس از تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا یکی از جذاب ترین انتخاب ها برای افرادی است که می خواهند بدون دردسرهای معادل سازی مدارک، در این کشور شروع به فعالیت کنند. تحصیل دندانپزشکی در کانادا می تواند افق های عالی به روی شما بگشاید چرا که امکانات شغلی و تحصیلی قابل توجهی در این کشور برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا فراهم است.

سازمان ADEA در این آدرس اینترنتی دانشگاه های مورد تایید را فهرست کرده است که در مورد کشور کانادا ۱۰ دانشگاه دندانپزشکی زیر ارائه شده است.

دانشگاه های دندانپزشکی مورد تایید کشور کانادا

برای اجازه کار دندان پزشکی در کانادا شما باید یک دوره تحصیلی دندانپزشکی را گذرانده باشید و پس از آن نیز توسط سازمان NDEB مجوز نهایی را کسب کنید. دقت داشته باشید که در صورت تصمیم به شروع تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا از ابتدا، شما نیاز خواهید داشت تا در آزمون سراسری DAT شرکت کنید که مرجع ناظر و برگزار کننده آن CDA یا Canadian Dental Association است.

در آزمون DAT، اطلاعات عمومی و علمی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و برای ورود به هر مدرسه دندانپزشکی به نمرات آن نیاز دارید. دقت داشته باشید که دوره دندان پزشکی در کانادا یک دوره ۴ تا ۵ ساله است که هزینه بالایی دارد. بنابراین، قبل از تصمیم گیری و انتخاب دانشگاه مورد نظر در مورد محیط آموزشی و شرایط تحصیل در آن به خوبی تحقیق کنید.

آزمون DAT در کانادا چیست

آزمون DAT که یکی از آزمون های مهم برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا است، توسط یک سازمان رسمی برگزار می شود. این آزمون به دانشگاه ها و مدارس دندانپزشکی در کانادا اجازه می دهد تا با دید بهتری دانشجویان سال اولی را انتخاب کنند و در مورد آن تصمیم بگیرند.

برای کسب اطلاعات جامع و کامل در مورد امتحان DAT می توانید به این لینک اینترنتی نیز مراجعه کنید. نکات کلی این آزمون در ادامه فهرست شده اند:

 • آزمون DAT دارای دو بخش است که به صورت Written Test و Manual Dexterity Test هستند.
 • بخش آزمون نوشتاری که به صورت کامپیوتری برگزار می شود، دارای قسمت های علوم طبیعی، توانایی ادراکی و مهارت درک مطلب است.
 • بخش علوم این آزمون دارای ۷۰ سوال، بخش توانایی ادراکی دارای ۹۰ سوال و بخش مهارت درک مطلب نیز دارای ۵۰ سوال است.
 • هزینه ثبت نام و درخواست برای آزمون DAT مبلغ ۴۹۵ دلار است و بعضی از هزینه های دیگر شامل هزینه منابع، هزینه ریز نمرات و تایید آن ها است. برای مشاهده سایر هزینه ها به این فایل در وب سایت رسمی مراجعه کنید.
 • برای شرکت در آزمون نیاز به گذرنامه معتبر دارید.
 • زمان خاصی برای ثبت نام و شرکت در این آزمون وجود ندارد و شما در تمامی طول سال می توانید در آن شرکت کنید.
 • برای شرکت در آزمون DAT حتما باید به یکی از کشورهای کانادا یا آمریکا سفر کنید چرا که محل برگزاری در یکی از این دو کشور تعیین می شود.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در کانادا

افرادی که قصد تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا را دارند، بهتر است یک برآورد هزینه از شهریه ها داشته باشند. دقت کنید که هزینه های این رشته تنها مربوط به شهریه دانشگاهی نیست و این هزینه ها شامل بعضی از لوازم و ابزار کار حین تحصیل نیز می شود.

شهریه و هزینه های جانبی دانشجویان بین المللی

دانشگاههزینه
دانشگاه دالهاوزیسال اول: ۸۲.۵ هزار دلار
سال دوم: ۷۸.۸ هزار دلار
سال سوم: ۷۷.۲ هزار دلار
سال چهارم: ۶۹.۷ هزار دلار
دانشگاه مک گیلسال اول: ۴۵ هزار دلار
سال دوم: ۶۰ هزار دلار
سال سوم: ۴۵ هزار دلار
سال چهارم: ۳۰ هزار دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیاسال اول: ۱۲۱.۶ هزار دلار
سال دوم: ۱۲۰.۸ هزار دلار
سال سوم: ۱۲۰.۸ هزار دلار
سال چهارم: ۱۲۰.۸ هزار دلار
دانشگاه آلبرتاسال اول: ۱۱۱ هزار دلار
سال دوم: ۱۱۳ هزار دلار
سال سوم: ۱۱۳ هزار دلار
سال چهارم: ۱۱۳ هزار دلار
دانشگاه وسترن انتاریوسال اول: ۱۲۱ هزار دلار
سال دوم: ۱۱۹ هزار دلار
سال سوم: ۱۰۲ هزار دلار
سال چهارم: ۹۵ هزار دلار

چرا مهاجرت دندانپزشکان به کانادا انتخابی خوب است

گذشته از شرایط درآمدی و موقعیت های متنوع شغلی پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، شما می توانید مزایای بیشتری نیز در اختیار داشته باشید. مهاجرت دندانپزشکان به کانادا همواره مورد توجه مراجع ناظر و تعیین کننده قوانین این کشور بوده است و این مراجع همیشه طرح های تشویقی بسیاری برای جذب نخبگان و متخصصان این حوزه ارائه می دهند.

درست است که پروسه معادل سازی و کسب مجوزها در مهاجرت دندانپزشکان به کانادا کمی زمان بر است، اما در صورتی که شما در زمان مناسب و به صورت برنامه ریزی شده قدم بردارید، مطمئنا به هدف خود خواهید رسید. طرح های دولتی شامل کمک های ایالتی برای حضور متخصصان دندان پزشک در کانادا است که در ایالت های مختلف طی برنامه های استانی PNP ارائه می شوند. همچنین، شما می توانید برای حضور در دوره های تحصیلی این رشته در کشور از وام های قانونی نیز استفاده کنید تا هزینه های کلی خود را پوشش دهید.

نکته جالب این است که پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، این افراد می توانند از وام های رسمی برای تاسیس شغل خود و شروع به فعالیت استفاده کنند و درآمد مناسبی داشته باشند.

معرفی انجمن ها و سازمان های مربوط به دندانپزشکی در کانادا

اطلاع از سازمان ها و انجمن های دندان پزشکی کانادا می تواند فرصت خوبی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا باشد تا از قوانین و محیطهای شغلی و تحصیلی اطلاعات جامعی به دست آورید. در این کشور، سازمان های قانون گذار، سازمان های برگزار کننده آزمون های دندانپزشکی و دانشگاه ها مهم ترین نقش ها را در تنظیم مقررات و کمک به جامعه دندان پزشکی این کشور دارند.

دو سازمان مهم این کشور CDA یا Canadian Dental Association و NDEB نام دارند که مطمئنا در مسیر خود باید با آن ها آشنا شوید. البته، مراجع و سازمان های دندانپزشکی ایالتی این کشور نیز نقش اساسی در مهاجرت دندانپزشکان به کانادا بر عهده دارند.

در ادامه می توانید فهرستی از سازمان ها و انجمن های این کشور را مشاهده کنید که روی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا نظارت دارند.

سازمان های دندانپزشکی کانادا

موسسات سلامت کانادا

انجمن های محلی و منطقه ای

سازمان های ایالتی ناظر بر مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

برای مشاهده دانشکده های دندان پزشکی و سازمان های مرتبط با این رشته در کشور آمریکا می توانید به این آدرس اینترنتی مراجعه کنید.

آزمون MCAT چیست

آزمون MCAT که مخفف Medical College Admission Test است، برای ورود به کالج های پزشکی طراحی شده است و معادل آزمون DAT در رشته های پزشکی است. سازمان مرجع و برگزار کننده این امتحان AAMC نام دارد که شما پس از موفقیت در این آزمون و بر اساس سایر سوابق تحصیلی و شغلی می توانید وارد دوره های پزشکی در کشورهای آمریکا یا کانادا شوید.

 • اجزای این آزمون شامل بخش های بیولوژی، شیمی، تحلیل ادراکی و مهارت های نوشتن و خواندن هستند.
 • برای آماده شدن برای این آزمون می توانید از منابع مختلف استفاده کنید که نمونه سوالات مربوطه را برای تمرین بیشتر فراهم کرده اند.
 • آزمون MCAT چند بار در سال برگزار می شود و شما می توانید زمان های برگزاری آزمون را در وب سایت رسمی آن در این آدرس اینترنتی بررسی کنید.
 • آزمون MCAT دارای تعداد ۲۳۰ سوال است که در بخش های متعدد توانایی داوطلب را ارزیابی می کند.

فرصت های شغلی پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می تواند فرصت های جدیدی برای متخصصان این حوزه ارائه دهد. شما با پشت سر گذاشتن مراحل مختلف آزمون ها و معادل سازی مدارک می توانید از موقعیت های شغلی متنوع استفاده کنید که در تمامی ایالت های این کشور در اختیار افراد توانمند این حوزه قرار گرفته است.

شاید پس از طی کردن مراحل NDEB و ثبت درخواست در سیستم اکسپرس انتری یا گزینش استانی PNP، شما تنها چند روز با تاسیس مطب شخصی یا استخدام در بخش های دولتی زمان لازم داشته باشید. با مراجعه به این آدرس اینترنتی می توانید به راحتی موقعیت های شغلی مرتبط با تخصص خود را مشاهده کنید که طیف وسیعی از حوزه های کاری دندانپزشکی در کانادا را پوشش می دهد.

چند مورد از فرصت های شغلی برای شما پس از طی کردن مراحل مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به صورت زیر است:

 • دندانپزشک عمومی: بین ۸۰ تا ۱۵۰ هزار دلار در سال
 • دندانپزشک دورکار مجازی: بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ دلار در ساعت
 • استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی: بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار دلار در سال
 • دندانپزشک کودکان: ۱۵۰ دلار در ساعت

شغل های دندانپزشکان در کانادا

شغل دندان پزشکی در کانادا از جمله حوزه های تخصصی است که زیر شاخه های متنوعی برای آن وجود دارد. میانگین درآمد سالانه و تعداد موقعیت های شغلی نیز بر اساس همین حوزه های تخصصی متغیر است.

عناوین شغلی پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

 • دندانپزشکی
 • ریشه درمانی دندانپزشکی
 • جراحی فک و دهان
 • آسیب شناسی دهان و دندان ها
 • رادیولوژی دهان و دندان
 • ارتودنسی
 • دندان پزشکی کودکان
 • پیرا دندانپزشکی
 • دندان سازی و پروتز دندانی
 • بهداشت عمومی دهان و دندان

پس از معادل سازی یا اتمام تحصیل در کشور کانادا توصیه می شود که برای آشنایی با شرایط، چند مدت به صورت کارآموزی در کنار یک متخصص دندانپزشک فعالیت کنید. با این حال، در صورتی که شما مجوزهای لازم را کسب کرده باشید، این امکان وجود دارد که به صورت خویش فرما در مطب خود فعالیت کنید.

همچنین، کشور کانادا محلی است که دولت آن همواره به دنبال متخصصان حوزه سلامت و پزشکی است و شما با در دست داشتن مدارک لازم و مجوزها به راحتی می توانید در بخش های دولتی این کشور مشغول به کار شوید.

میزان درآمد دندانپزشکان در کانادا

به احتمال بسیار زیاد یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که تا اینجای مطلب در ذهن شما به وجود آمده، این است که با این همه مزیت بزرگی که برای دندان پزشکان برای زندگی و کار کردن در کانادا وجود دارد، این افراد چقدر می‌توانند در این کشور درآمد داشته باشد؟ میزان درآمد دندان پزشکان در کشور کانادا به عوامل و فاکتورهای مختلف و زیادی بستگی دارد.

عواملی از جمله استان محل زندگی، مقدار تجربه کاری و همینطور کار کردن در فضای شهری یا روستایی از کلیدی‌ترین عوامل تاثیر گذار بر روی میزان درآمد دندان پزشکان در کانادا به شمار می‌روند. اما اگر به دنبال یک رقم هر چند تقریبی هستید، می‌توانیم بگوییم که میانگین درآمد دندان پزشکان در کشور کانادا نزدیک به ۱۴۰ هزار دلار در سال تخمین زده شده است. این آمار بر اساس بررسی موقعیت های شغلی در وب سایت های مختلف و در ایالت های مختلف است.

بدیهی است که هزینه زندگی در شهرهای کانادا بالاتر از مناطق غیر شهری مانند روستاها است و علاوه بر این، رقابت سخت‌تری هم برای موقعیت‌ها و فرصت‌های شغلی در شهرها وجود دارد. اما در عوض، دستاوردهای ارزشمندتری هم در انتظار افراد قرار دارد.

به هر حال، اگر به دنبال دوری از هیاهوی زندگی شهری هستید و می‌خواهید یک لایف استایل آرام با خیال آسوده و راحت داشته باشید، می‌توانید مناطق روستایی را برای زندگی انتخاب کنید که معمولا توسط کوهستان‌ها محصور شده‌اند و همه چیز حالت آرام و راحت‌تری نسبت به مناطق شهری دارد.

به طور کلی، میزان درآمد در کانادا برای دندان پزشکان از ۱۲۰ هزار دلار در سال (با یک سال تجربه کاری) تا بیش از 300 هزار دلار (با بیش از ۲۰ سال سابقه کار) متفاوت است و حتی ممکن است بیشتر از این هم برسد. جالب است که بدانید مواردی مشاهده شده که حداکثر درآمد دندان پزشکان را تا نزدیک به ۴۲۰ هزار دلار در سال هم تخمین زده‌اند.

برای این که یک ایده کلی از درآمد این افراد به دست بیاورید و بهتر بتوانید مقایسه کنید، می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید.

میانگین درآمد سالانه دندانپزشکان در شهرهای مختلف کانادا

شهرایالتدرآمد
هادسون بِیساسکاچوانبیش از ۱۶۲ هزار دلار
برامپتونآنتاریوبیش از ۱۵۰ هزار دلار
ونکووربریتیش کلمبیابیش از ۱۴۷ هزار دلار
اتاواآنتاریوبیش از ۱۴۶ هزار دلار
مونترالکبکبیش از ۱۴۴ هزار دلار
پرینس آلبرتساسکاچوانبیش از ۱۴۱ هزار دلار
تورنتوآنتاریوبیش از ۹۴ هزار دلار
میسیساگاآنتاریوبیش از ۹۱ هزار دلار

با توجه به جدول بالا، می‌توان گفت که ساسکاچوان و آنتاریو ایالت‌هایی در کانادا هستند که دندان پزشکان بیشترین میزان درآمد را می‌توانند در آن‌ها داشته باشند. اما به طور کلی، همانطور که می‌توانید مشاهده کنید، اکثر ایالت‌های این کشور می‌توانند درآمدزایی زیادی برای این دسته از پزشکان داشته باشند.

با این وجود، شما می‌توانید با مراجعه به این لینک از تمام جزئیات درآمد دندان پزشکان در کانادا اطلاعات کافی به دست بیاورید و همچنین، از حداقل درآمد آن‌ها، حداکثر و میانگین آن نیز اطلاع پیدا کنید. شما می توانید میزان درآمد تخصص‌های مختلف را نیز بر اساس معیارهای بسیار متنوع و مختلفی با یکدیگر مقایسه کنید.

همچنین درباره برنامه های مهاجرت استانی کانادا بدانید.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از طریق سرمایه گذاری

همان طور که در قسمت های قبل نیز مشاهده کردید، مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می تواند کمی دشوار باشد یا شاید زمان لازم برای طی کردن این همه مرحله را نداشته باشید. با این حال، اصلا نباید نا امید شوید. در مسیر مهاجرت به کانادا شما روش های مختلفی را در اختیار دارید که شاید بهترین آن ها برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا استفاده از روش سرمایه گذاری باشد.

مهاجرت سرمایه گذاری در کانادا از جمله مواردی است که شاید برایتان هزینه پایین تری نیز داشته باشد و مزیت بعدی این روش آن است که شما خواهید توانست با سرعت بیشتری از مزایای اقامت دائم بهره ببرید.

البته، شاید دندانپزشکان بتوانند دیگر روش ها را نیز امتحان کنند. یکی از این روش ها می تواند اپلای تحصیلی در رشته های مرتبط و شروع به تحصیل در آن ها باشد. برای نمونه، اپلای در لیسانس بیولوژی و تحصیل در آن می تواند مسیر همواری برای شما برای گذراندن آسان آزمون های معادل سازی و آزمون های NDEB فراهم آورد. البته، این در حالی است که شما مشکل زمان نداشته باشید و برای اهداف تان ارزش قائل باشید.

در واقع، مراحل معادل سازی و دریافت مجوزها برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا در برنامه مهاجرت کاری مطرح است. در صورتی که شما قصد مهاجرت با روش های دیگر را داشته باشید، می توانید از آن ها استفاده کنید و پس از مهاجرت مسیر دندانپزشکی در کانادا را دنبال کنید. در ادامه می توانید فهرستی از روش های دیگر برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا را مشاهده کنید.

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق کارآفرینی
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ

جمع بندی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

با وجود این همه راه مختلف برای اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور، پروسه انجام این کار و اقدام از طریق یکی از این روش‌ها ممکن است خسته کننده باشد. اما از همه بدتر، ممکن است روش ها متنوع به نظر برسند که هر کدام از افراد، باید از کدام روش برای این کار استفاده کنند تا موفق به مهاجرت شوند.

به همین علت، تراست در کل این مسیر با شما همراه است تا ساده‌ترین و راحت‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا را به دندان پزشکان و همینطور تمام مشاغل دیگر معرفی کند.

شما می‌توانید با برخورداری از راهنمایی و مشاوره وکلای متخصص تراست در امر مهاجرت، شانس خود را در پروسه اپلای برای اخذ ویزای کشور کانادا افزایش دهید.

همچنین متوجه خواهید شد که بر اساس شرایط منحصر به فرد شخص شما، کدام یک از مسیرهای مهاجرتی برای تان مناسب‌تر خواهد بود. وکلای مهاجرت و متخصصین تراست تمام فرم‌های اپلای و مدارک شما را با دقت بسیار زیاد بررسی می‌کنند و آن‌ها را برای دولت کانادا ارسال می‌کنند.

شما می‌توانید از طریق این لینک وارد کانال تلگرام تراست شوید تا از آخرین اخبار مهاجرت به کانادا، شرایط آن و همینطور تجربه افرادی که به روش‌های مختلف به این کشور مهاجرت کرده‌اند، اطلاع پیدا کنید. همچنین، از طریق صفحه اینستاگرام تراست هم می‌توانید از این موضوعات اطلاع پیدا کنید.

کتاب سوالات متداول مهاجرت به کانادا
 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت کاری به کانادا
 • مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا من به عنوان یک دندان پزشک می ‌توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

بله، دندان پزشکی یکی از پرتقاضاترین شغل‌ها در کشور کانادا است و با کد ۳۱۱۳ در لیست NOC این کشور قرار دارد. دندان پزشکان واجد شرایط که از صلاحیت لازم نیز برخوردار باشند، می‌توانند تحت برنامه مهاجرتی نیروی کاری ماهر فدرال از دو روش گزینش استانی یا فدرال اقامت دائم کانادا را به طور کامل دریافت کنند.

آیا دندان پزشکان می ‌توانند برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا اقدام کنند؟

بله، سه روش برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور به عنوان یک دندان پزشک وجود دارد. این سه روش، شامل برنامه گزینش استانی، برنامه مهاجرتی آتلانتیک و همینطور سیستم Express Entry می‌شوند.
سیستم اکسپرس اینتری یک مسیر فدرال است که یک گذرگاه پرسرعت و سریع برای مهاجرت به کانادا فراهم می‌کند.

آیا یک دندان پزشک خارجی می ‌تواند در کانادا مشغول به کار شود؟

دندان پزشکانی که خارج از کانادا دوره دیده باشند و مدرک خود را دریافت کرده باشند، فقط در صورتی می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند که روند معادل سازی مدارک پزشکی خود را از طریق هیئت معاینه دندان پزشکی ملی کانادا انجام داده باشند.
پس از معادل سازی نیز لازم است تا NDEB Certification اخذ شود.

درآمد دندان پزشکان در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد یک دندان پزشک در کشور کانادا بیش از ۱۳۲ هزار دلار در سال است. اما مقدار دقیق آن به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد که از این دست می‌توان به شهر، استان و ایالتی که در آن زندگی می‌کنند و همینطور میزان تجربه فردی آن‌ها در این شغل اشاره کرد.

کدام یک از استان‌ های کانادا بیشتر از بقیه به دندان پزشک نیاز دارد؟

بر اساس آخرین اطلاعات، در حال حاضر استان نیوفاندلند و لابرادور نیاز شدیدی به این شغل دارد و این نیاز بیش از سایر استان ها است.

دوره دندان پزشکی در کانادا چند سال طول می ‌کشد؟

معمولا دانشجویانی که قصد دارند در آینده به عنوان یک دندان پزشک مشغول به کار شوند، ۴ سال برای دریافت مدرک کارشناسی در زمینه علوم پایه به تحصیل می‌پردازند و پس از طی این دوره، می‌توانند برای ورود به یک دانشکده دندان پزشکی اپلای کنند که ۴ سال دیگر هم از آن‌ها زمان می‌گیرد.
جالب است که بدانید فقط ۱۰ دانشکده دندان پزشکی در سراسر کشور کانادا وجود دارد.

پردرآمدترین تخصص دندان پزشکی در کانادا چیست؟

جراحان دهان، فک و صورت با میانگین درآمد ۳۰۷ هزار دلار در سال به عنوان پردرآمدترین متخصصان دندان پزشکی در کانادا شناخته می‌شوند.
پس از آن‌ها اندودنتیست‌ها هستند که میانگین درآمد آن‌ها بیش از ۲۸۷ هزار دلار در سال بیان شده و سومین متخصصان پردرآمد در زمینه دندان پزشکی نیز متخصصان ارتودنسی با ۲۸۴ هزار دلار درآمد در سال هستند. نهایت درآمد یک دندان پزشک در کانادا نیز ۴۱۹ هزار دلار در سال عنوان شده است.

آیا گذراندن مراحل معادل سازی و دریافت مجوز NDEB برای ورود به کار الزامی است؟

مراحل NDEB بخش الزامی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا است. در صورتی که در یکی از کشورهای آمریکا، نیوزیلند، ایرلند، کانادا و استرالیا تحصیل کرده باشید، مدرک شما جزو Accredited Programs است و نیاز به گذراندن مرحله اول NDEB یعنی معادل سازی ندارید.
با این حال، تمامی دیگر افراد باید در دو آزمون NDEB Certification شرکت کنند که مجوز لازم برای ورود به بازار کار دندانپزشکی در کانادا است.

آیا در صورتی که مدارک خود را معادل سازی کردیم باید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کنیم؟

شما همزمان با گذراندن مراحل معادل سازی و امتحان های NDEB می توانید مدارک لازم برای سیستم اکسپرس انتری را آماده کنید. بر اساس گفته متخصصان مهاجرت، مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از طریق اکسپرس انتری گزینه مناسب تری است.

آیا تحصیل دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است؟

در صورتی که مراحل مهاجرت دندانپزشکی به کانادا برای شما دشوار به نظر برسد، می توانید از همان ابتدا در دوره های تخصصی دکتری این کشور تحصیل کنید. با این کار، هم می توانید تجربه کانادایی به دست آورید و هم ورود به بازار کار برایتان بسیار آسان تر و سریع تر خواهد بود.
با این حال، قبل از اقدام به اپلای در دوره های دکتری دقت کنید که این دوره ها دارای هزینه بالایی هستند و باید در انتخاب هر کدام دقت بالایی داشته باشید.

در صورتی که نمره لازم در آزمون های NDEB به دست نیاید شرایط به چه صورت خواهد بود؟

با ثبت اپلیکیشن و پرداخت هزینه آن شما می توانید تا سه بار در آزمون شرکت کنید که در این مدت بسیاری از افراد موفق به کسب نمره لازم خواهند شد. در صورتی که در این سه بار نتوانید موفق شوید، نیاز به ثبت دوباره درخواست و سعی دوباره است.

مدت زمان معادل سازی مدارک برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چقدر است؟

پس از شروع ثبت اپلیکیشن در حدود ۳ تا ۴ هفته طول خواهد کشید تا مدارک شما تایید اولیه شود. با این تایید، شما در فرآیند معادل سازی مدارک قرار خواهید گرفت و پس از آن در حدود ۱.۵ تا ۲ سال برای گذراندن آزمون ها زمان نیاز است.
البته، پس از آزمون اول معادل سازی یعنی AFK بعضی از داوطلبان تصمیم می گیرند تا در یک دوره دندانپزشکی شرکت کنند که دو سال به طول می انجامد. مزیت این دوره ها این است که شما در یک محیط تخصصی در کشور کانادا خواهید بود و با دید بهتری می توانید با محیطهای شغلی این کشور آشنا شوید.
همچنین، شرکت در این دوره ها می تواند شما را برای مرحله دوم NDEB یعنی NDEB Certification آشنا کند.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چیست؟

بهتر است قبل از هر کاری ایالت مورد نظر و شهر مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با شرایط آن پیش بروید. مدرک زبان عمومی مورد قبول سیستم اکسپرس انتری آیلتس است اما در مورد شهرهای فرانسوی زبان بهتر است شرایط و مدارک مورد نیاز را از قبل بررسی کنید.

میزان درآمد پس از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا وابسته به چه مواردی است؟

میزان درآمد وابسته به تخصص مورد نظر و سابقه شغلی است. در این حوزه تخصصی سابقه شغلی بسیار با اهمیت است و دندانپزشکان که بیش از ۵ سال سابقه کار حرفه ای داشته باشند، می توانند درآمد بالایی داشته باشند.

ویزای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا به چه صورت است؟

این ویزا از نوع ویزای شغلی کانادا است و شما پس از تایید صلاحیت و دریافت دعوت نامه موفق به اخذ ویزای شغلی خواهید شد. این ویزا مزایای بسیاری برای خود شما و خانواده تان خواهد داشت. البته، در صورتی که از طریق روش های دیگر مانند ویزای سرمایه گذاری یا اسپانسرشیپ اقدام کنید، شرایط متفاوت خواهد بود.

موارد مهم سیستم اکسپرس انتری برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چیست؟

شما باید دقت داشته باشید که در این سیستم امتیاز داوطلب بر اساس فاکتورهای مهمی بررسی می شوند. این فاکتورها شامل سن، سابقه کاری، مدرک زبان، تطبیق پذیری، سطح تحصیلات و تجربه کانادایی هستند.
در صورتی که امتیاز شما به صورت رقابتی باشد، به راحتی مورد پذیرش قرار خواهید گرفت و موفق به دریافت دعوت نامه در این سیستم خواهید شد.

تفاوت قیمتی در شهریه سال های مختلف تحصیل دندانپزشکی به چه دلیل است؟

رشته های دندانپزشکی دارای ابزارها و لوازمی هستند که در سال های مختلف تحصیل به آن ها نیاز دارید. دانشگاه نیز برای تهیه این لوازم و حتی مواد، شهریه مختلفی در سال های اول تا چهارم تحصیل تعیین کرده است. در واقع، تفاوت در هزینه ها ناشی از ابزار و وسائل مورد نیاز برای دروس این رشته است.

بهترین گرایش های شغلی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چیست؟

برای موفقیت در مسیر مهاجرت دندانپزشکان به کانادا شما باید موقعیت های شغلی و درآمد آن ها را بررسی کنید. همچنین، علاقه به رشته و تخصص مورد نظر اهمیت بسیاری در انتخاب مسیر دارد.
در این رشته موقعیت های شغلی برای دندانپزشک بسیار زیاد است و در ایالت ها و شهرهای مختلف می توانید برای آن ها درخواست دهید. باید اشاره کرد که تخصص های ارتودنسی، جراحی فک و صورت، رادیولوژی، دندانپزشکی کودکان و متخصص طب دهان از جمله مهم ترین رده های تخصصی در این شغل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید