زمان‌ بندی اپلای کانادا

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای

برای اطلاع از بهترین زمان اپلای در کشورهای مختلف شما نیاز دارید تا ابتدا کشور موردنظر را تعیین کنید. در واقع، سیستم‌های آموزشی در کشورهای مختلف دارای شرایط خاصی هستند که در زمان مشخص باید اقدام به تهیه مدارک و اپلای کنید.

دراین‌بین درصورتی‌که شما برای ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در کانادا اقدام کنید، زمان تعیین‌شده‌ و مشخصی خواهید داشت و این برنامه یکی از بهترین زمان‌بندی‌ها برای اپلای تحصیلی در خارج از کشور است.

در جدول زیر به‌صورت کلی بهترین زمان اپلای در کشورهای مختلف و در کشور کانادا بیان‌شده است. گفتنی است، برای زمان‌بندی دقیق اپلای بهتر است به ددلاین نیز توجه کنید که برای ترم پاییز معمولاً ددلاین دانشگاه‌ها بین ماه‌های ژانویه و فوریه است:

بازه زمانیکارهایی که
باید انجام بگیرد
سپتامبر تا اکتبرآماده کردن رزومه اپلای
انگیزه نامه
و توصیه‌ نامه تحصیلی
نوامبر، دسامبر و ژانویهتماس
و مکاتبه با اساتید
فوریه، مارس، آوریلدریافت نامه پذیرش
و اقدام برای ویزا
آگوست تا اوایل سپتامبرآماده شدن برای شروع کلاس‌ها

اپلیکیشن دانشگاه های کانادا

سیستم دانشگاه های مختلف متفاوت هستند؛ اما اکثر دانشگاه های کانادا به اینصورت است که ابتدا فرم اپلیکیشن به صورت آنلاین پر می شود و در انتهای آن، اپلیکیشن فی پرداخت می شود؛ سپس سیستم به شما اجازه می دهد وارد پرتالی شوید تا مدارکتان مانند SOP، رفرنس ها و… را وارد کنید.

پس از سابمیت کردن، ایمیل برای توصیه نامه، برای اساتیدی که توصیه نامه می دهند فرستاده می شود.

زمان بندی اپلای

 • یکی از بخش های مهم اپلای زمان بندی آن می باشد. برای این کار ابتدا سایت دانشگاه برای ددلاین ها چک شود و تا پیش از آن مدارکتان را آماده کنید و با اساتید مکاتبات داشته باشید.
 • بطور کلی برای هر سال ورودی، از سال قبل این مکاتبات و پر کردن اپلیکیشن فرم انجام می شود؛ برای مثال اپلای برای پاییز سال 2023، یک سال قبل تر یعنی 2022 مکاتبات و پر کردن اپلیکیشن فرم انجام می شود.
 • برای کانادا، مکاتبات با اساتید در اواخر تابستان بهتر است شروع شود و تا پیش از شروع مکاتبات با اساتید آزمون زبان خود را داده باشید؛ اما اگر نمره آزمون زبان تان دیرتر آماده می شود، پیش از آن مکاتبات با اساتید را نیز شروع کنید.

بهترین زمان اپلای دانشگاه‌ های کانادا

 • برای حضور در دانشگاه‌های کانادا بهتر است برای ترم پاییز برنامه‌ریزی کنید. در واقع، این دانشگاه‌ها بیشتر برای ترم‌های پاییز ورودی می‌گیرند و زمان مناسب برای اپلای دانشگاه‌های کانادا، شروع در سپتامبر تا اکتبر است.
 • برای اپلای کانادا، درصورتی‌که مدارک شما کامل نباشد، شما باید از ماه سپتامبر شروع به جمع‌آوری مدارک و آماده‌سازی آن کنید و تا پایان ژانویه یا نهایت تا فوریه، مدارک را به‌صورت کامل تحویل دهید.
 • با این کار، پس از دریافت پاسخ قطعی از سوی دانشگاه، شما باید برای پروسه ویزای کانادا شروع به کار کنید که از حدود ماه می شروع خواهد شد.

زمان‌ بندی پروسه اپلای دانشگاه‌ های کانادا و سایر کشورها

برای اپلای دانشگاه‌های کانادا و کشورهای اروپایی بهتر است طبق برنامه زمان‌بندی‌شده پیش بروید و در هر مرحله، مدارک لازم را آماده کرده و کارهای موردنظر را دنبال کنید. بهترین زمان اپلای وقتی است که مدارک شما کامل و بدون نقص باشد.

قدم اول زمان‌ بندی اپلای تهیه رزومه CV

برای اپلای دانشگاه‌ها، شما مطمئناً به Curriculum Vitae یا به‌اختصار CV نیاز خواهید داشت. رزومه نشان‌دهنده تمام فعالیت‌هایی است که سابقه شغلی و تحصیلی‌تان را نشان خواهد داد و در نوشتن آن باید دقت داشته باشید. مشخصات فردی، تحصیلات، مدارک اخذشده، سوابق شغلی و افتخارات ازجمله مهم‌ترین مواردی هستند که باید در رزومه درج شوند. البته، شما می‌توانید رزومه و سوابق خود را به‌صورت پورتفولیو و وب‌سایت شخصی نیز ارائه دهید.

قدم دوم زمان‌ بندی اپلای توجه به ددلاین دانشگاه

ددلاین دانشگاه‌ های کانادا و کشورهای اروپایی برای اخذ پذیرش تحصیلی ازجمله اساسی‌ترین نکات است. معمولاً، ددلاین اکثر دانشگاه‌ها زمان ژانویه تا فوریه است اما ممکن است برای بعضی از دانشگاه‌ها تا یک ماه پس‌ازآن نیز درست باشد.

قدم سوم زمان‌ بندی اپلای آماده کردن انگیزه نامه

انگیزه نامه یا SOP نشان‌دهنده اهداف شما برای تحصیل است و شما باید آن را به‌دقت تمام آماده کنید. بیشتر اساتید و کمیته پذیرش به این نامه به‌عنوان بخش اساسی پذیرش نگاه می‌کنند که در آن باید اهداف تحصیل، دلیل ادامه تحصیل در کشور موردنظر، برنامه‌های آینده و دلیل وقفه‌های تحصیلی بیان شود. با مراجعه به این لینک می‌توانید از شرایط نوشتن انگیزه نامه مطلع شوید.

قدم چهارم زمان‌ بندی اپلای آماده کردن توصیه‌ نامه

توصیه‌نامه از طرف اساتید دانشگاه قبلی شما و برای بیان مهارت‌ها و نقاط قوت شما نوشته می‌شود. باید گفت، تمامی دانشگاه‌ها درخواست دارند که حداقل دو توصیه‌نامه را تحویل دهید که در بعضی از آن‌ها نیز در فرمت مخصوص دانشگاه و در سربرگ آن آماده می‌شود.

قدم پنجم زمان‌ بندی اپلای مکاتبه با اساتید

پس از آماده کردن مدارک گفته‌شده و اطمینان از کامل بودن آن، شما باید با اساتید دانشگاهی مکاتبه داشته باشید تا نظر مثبت آن‌ها را جلب کنید. بهترین زمان برای مکاتبه با اساتید، ماه‌های سپتامبر تا دسامبر است که شما می‌توانید در آن با فراغ خاطر بیشتری به مکاتبه با اساتید بپردازید.

قدم ششم زمان‌ بندی اپلای تکمیل فرم ثبت‌ نام و ارسال مدارک

درصورتی‌که مدارک شما که شامل رزومه، مدرک زبان، توصیه‌نامه، انگیزه نامه و مدارک هویتی هستند، آماده است، بهتر است در اولین فرصت فرم ثبت‌نام را پر کنید. زمان‌بندی اپلای کانادا و آمریکا شامل مراحل مختلفی است و وب‌سایت اپلای آنلاین در زمان خاصی به روی داوطلبان گشوده می‌شود که باید در وب‌سایت دانشگاه موردنظر بررسی کنید. درصورتی‌که در زودترین زمان ممکن اپلای کنید، فرصت بیشتری برای آماده کردن مدارک اضافی احتمالی خواهید داشت.

قدم هفتم زمان‌ بندی اپلای دریافت نتایج

معمولاً بین یک تا سه هفته جواب دانشگاه و نتیجه اپلای مشخص خواهد شد و شما می‌توانید از بین بهترین گزینه‌هایی که اپلای کرده‌اید انتخاب کنید. دریافت نتیجه اپلای و تأیید آن نشان‌دهنده آماده شدن برای پروسه ویزا است که معمولاً از آغاز آن تا پایان پروسه حدود یک تا یک ماه و نیم زمان خواهد برد.

قدم هشتم زمان‌ بندی اپلای پروسه ویزا

اپلیکیشن ویزای کانادا از طریق وب‌سایت دولتی این کشور پیگیری خواهد شد و پس از آماده کردن مدارکتان باید در اولین فرصت اقدام کنید. پس از ارسال مدارک موردنظر، شما باید در زمان گفته‌شده برای بیومتریک در یکی از دفاتر حاضر شوید. با حضور در دفتر مشخص و پشت سر گذاشتن بیومتریک، جواب ویزای شما در اسرع وقت برایتان ارسال خواهد شد. برای سایر ویزاها نیز باید طبق مراحل گفته‌شده در سفارت اقدام کنید که برای کشور آمریکا این پروسه کمی طاقت‌فرساتر خواهد بود.

قدم نهم زمان‌ بندی اپلای آماده شدن برای شروع کلاس‌ ها

بهتر است با دریافت جواب ویزا، وب‌سایت دانشگاه را بررسی کنید تا از زمان شروع کلاس‌ها یا مراسم‌های مخصوص مطلع شوید. در هر یک از دانشگاه‌ها صفحه مخصوصی برای زمان‌بندی اپلای کانادا و تاریخ‌های مهم وجود دارد که به‌صورت دقیق تمامی موارد را بیان کرده است.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی برای اپلای

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های خارج از کشور برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های خارج از کشور تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی این دانشگاه ها برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه ها

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به خارج از کشور شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور موردنظرتان شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به خارج از کشور برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا و مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

دانشگاه‌های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و تهیه رزومه و درست کردن وب‌ سایت شخصی

 • رزومه با نام‌های CV یا Curriculum Vitae شناخته می‌شود.
 • این فایل نشان‌دهنده فعالیت‌های مفید شما است که از ابتدا به‌صورت دقیق و زمان‌بندی‌شده نوشته می‌شود.
 • رزومه به‌عنوان مهم‌ترین مدرک شناخته می‌شود و به‌طورکلی بیانگر مشخصات فردی، تحصیلات، سوابق کاری، سوابق تحصیلی، سوابق پژوهشی، یا هر مورد دیگری است که می‌تواند به شما در پروسه اپلای کمک کند.
 • شما می‌توانید یک وب‌سایت شخصی نیز داشته باشید که به‌صورت حرفه‌ای تمامی رزومه و مهارت‌هایتان را نشان دهد.
 • داشتن وب‌سایت الزامی نیست اما وجود آن می‌تواند تأثیر بالایی در پروسه اپلای داشته باشد.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و ارائه انگیزه نامه تحصیلی

 • برای انگیزه نامه تحصیلی یا همان SOP نیاز است تا انگیزه و اهداف شما بیان شوند.
 • مواردی مانند دلیل انتخاب کشور موردنظر، هدف از تحصیل در رشته انتخابی، دلایل وقفه تحصیلی، برنامه شما برای آینده و علاقه به رشته انتخابی باید در انگیزه نامه درج شوند.
 • انگیزه نامه باید به‌صورت پاراگراف‌بندی شده و دارای ساختار باشد و هر پاراگراف یک موضوع را توضیح دهد.
 • ابتدا از معرفی خود شروع کنید و در پایان نیز یک جمع‌بندی داشته باشید.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و تهیه توصیه‌ نامه اساتید

 • توصیه‌نامه را در اولویت کار قرار دهید چراکه اساتید دانشگاهی معمولاً پرمشغله هستند و ممکن است نوشتن آن برای شما به تعویق بیافتد.
 • قبل از‌ آماده کردن این نامه به وب‌سایت موردنظر مراجعه کنید تا از شرایط آن مطلع شوید.
 • در این نامه باید به مهارت‌های شما اشاره شود و کیفیت آن از موارد مهم در اپلای است.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و مکاتبه با اساتید

 • تماس و مکاتبه مناسب با اساتید ازجمله بخش‌های مهم در زمان‌بندی اپلای کانادا است.
 • اسامی اساتید به‌طور کامل در وب‌سایت دانشگاه‌ها وجود دارد و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • درصورتی‌که پروژه یا سابقه تحقیقاتی مرتبط با حوزه کاری استاد موردنظر داشته باشید، شانس پذیرش شما بیشتر خواهد بود.
 • شما می‌توانید با استفاده از موتورهای جست‌وجو نیز به دنبال دانشگاه موردنظر و صفحه شخصی اساتید بگردید و شانس خود را برای اپلای کانادا بررسی کنید.

بهترین تایم برای مکاتبه با اساتید

 • در بیشتر موارد دانشجویان شش ماه قبل از شروع سال تحصیلی انتخاب می‌شوند.
 • بنابراین بهتر است شما مکاتبه با اساتید را در این بازه یا حتی زودتر شروع کنید.
 • بااین‌حال، این زمان قطعی نیست و شما می‌توانید با کامل بودن رزومه، کار مکاتبه با اساتید را در زمان مناسب شروع کنید.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای تکمیل فرم اپلیکیشن

 • در صورت آماده کردن مدارک به‌صورت کامل و تأیید استاد مربوطه، می‌توانید فرم آنلاین را در زمان آن تکمیل کنید.
 • برای این کار باید دقیقاً وب‌سایت دانشگاه را بررسی کنید تا از بهترین زمان اپلای و زمان باز شدن وب‌سایت دانشگاه اطلاع پیدا کنید.
 • پس از تکمیل کردن اپلیکیشن و ثبت دقیق آن می‌توانید با خیال راحت منتظر جواب قطعی اپلای باشید.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای در نظر گرفتن ددلاین

 • ددلاین دانشگاه‌های کانادا معمولاً ماه‌های ژانویه و فوریه است و در بعضی مراکز علمی ممکن است این زمان کمی دیرتر باشد. این ددلاین در دانشگاه‌های آمریکا زودتر است و یک تا دو ماه با کانادا متفاوت است.
 • بهتر است با توجه به رشته تحصیلی خود ددلاین دانشگاه موردنظر را بررسی کنید چراکه ممکن است برای رشته‌های مختلف، این زمان متفاوت باشد. برای نمونه در مورد دانشگاه تورنتو ددلاین‌ها به این صورت است.
 • برای اپلای بهتر است در اولین فرصت اقدام کنید تا فرصت کافی برای سایر مراحل وجود داشته باشد.

بهترین زمان اپلای در مقاطع مختلف

 • مقطع تحصیلی موردنظر شما تا حدودی در پروسه اپلای و زمان‌بندی اپلای کانادا تأثیرگذار است.
 • در جدول زیر به‌صورت دقیق به زمان‌بندی اپلای دانشگاه‌های کانادا اشاره می‌شود که به‌طورکلی بهترین زمان اپلای حدود شش ماه تا یک سال قبل از شروع ترم است.
مقطع تحصیلیبهترین زمان
اپلای ترم پاییز
بهترین زمان
اپلای ترم ژانویه
کارشناسیشروع اپلای: سپتامبر تا دسامبر
ددلاین: ژانویه تا فوریه
شروع اپلای: آگوست تا سپتامبر
ددلاین: سپتامبر تا نوامبر
کارشناسی ارشد و دکتریشروع اپلای: سپتامبر تا دسامبر
ددلاین: ژانویه تا فوریه
شروع اپلای: آگوست تا سپتامبر
ددلاین: سپتامبر تا نوامبر
کالج‌هاشش ماه قبل از شروع ترمشش ماه قبل از شروع ترم
مدارسشش ماه قبل از شروع ترمشش ماه قبل از شروع ترم

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و اعلام نتایج پروسه اخذ ویزا

 • بهترین کار این است که به‌محض قطعی کردن اپلای و دریافت نامه پذیرش، پروسه ویزا را شروع کنید.
 • در بعضی از کشورها ممکن است، زمان‌بندی ویزا کمی طولانی شود و شما باید به این نکته دقت داشته باشید.
 • برای دریافت ویزای کانادا همه موارد به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و شما باید تنها برای مرحله بیومتریک اقدام کنید. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
 • برای سایر ویزاها نیز بسته به کشور موردنظر، زمان‌بندی پروسه اپلای و دریافت ویزا متفاوت خواهد بود.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و شروع کلاس‌ ها

 • برای شروع کلاس‌ها در ترم پاییز شما باید برای ۱۵ آگوست تا اول سپتامبر برنامه‌ریزی کنید چراکه زمان شروع کلاس‌ها به این صورت است.
 • درصورتی‌که برای ترم ژانویه اقدام کنید، بهتر است زمان شروع کلاس‌ها را در وب‌سایت موردنظر بررسی کنید.
 • در بسیاری از کشورها، قبل از شروع رسمی کلاس‌ها، شما یک مراسم معرفی را نیز خواهید داشت که تاریخ آن در وب‌سایت دانشگاه بیان خواهد شد.

زمان‌ بندی مناسب پروسه اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی

بهترین زمان برای اپلای شروع به کار در ماه سپتامبر و اکتبر برای آماده کردن مدارک است و درصورتی‌که درست جلو بروید، در ماه‌های ژانویه یا فوریه می‌توانید برای مراحل پایانی آماده شوید. زمان‌بندی مناسب برای اپلای از مهم‌ترین نکات پذیرش تحصیلی است که در زیر به آن اشاره‌شده است.

 • اکثر دانشگاه‌های دنیا معمولاً به دو صورت ترم سپتامبر و ترم ژانویه پذیرش تحصیلی دارند.
 • سپتامبر زمان شروع برای ترم اصلی در سال تحصیلی است که برای پذیرش آن باید ۶ ماه تا یک سال قبل‌تر اقدام کنید.
 • در ماه سپتامبر شما می‌توانید برای سال تحصیلی بعدی به دنبال آماده‌سازی مدارک موردنیاز مانند GRE یا GMAT و مدرک زبان باشید.
 • پس از آماده کردن مدارک زبان، شما می‌توانید در نوامبر و دسامبر نوشتن رزومه خود را شروع کرده و ددلاین دانشگاه‌های موردنظر و اساتید مرتبط را بررسی کنید.
 • سه ماه دسامبر، ژانویه و فوریه حساس‌ترین زمان برای اپلای تحصیلی است که شما باید در آن فرم‌های موردنظر را تکمیل کرده و به دنبال بهترین فرصت‌ها در دانشگاه‌ها باشید.
 • پس از ثبت اطلاعات و اقدام اولیه پر کردن فرم آنلاین، بهتر است برای مراحل بعدی اپلای آماده شوید که آماده شدن برای مصاحبه پذیرش و پروسه اخذ ویزا است.

بهترین زمان اپلای برای دریافت بورسیه های تحصیلی دانشگاه‌ های کانادا و سایر کشورها

دریافت بورسیه‌های تحصیلی وابسته به نامه قطعی پذیرش شما است و شما باید پس از دریافت نامه پذیرش به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها دارای زمان تعیین‌شده برای اپلای بورسیه‌ها هستند که برای مثال در کشور کانادا شما با اقدام برای پذیرش و تماس با اساتید برای بورسیه نیز در نظر گرفته می‌شوید.

برای دریافت بورسیه‌های خارج دانشگاه که توسط موسسه‌های مختلف ارائه می‌شوند، باید وب‌سایت موسسه ارائه‌دهنده را بررسی کنید که معمولاً پس از پذیرش ثبت‌نام داوطلبان در آن انجام می‌شود.

با اقدام به‌موقع برای پذیرش تحصیلی مطمئناً زمان زیادی را برای اقدام کردن برای بورسیه‌ها خواهید داشت و می‌توانید برای بورسیه‌های خارج دانشگاه نیز برنامه‌ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا

نکات مهم در زمان‌ بندی مناسب برای اپلای

 • همواره به ددلاین دانشگاه و به‌خصوص ددلاین رشته موردنظر دقت کنید.
 • درصورتی‌که مدارک شما کامل است، در اولین فرصت فرم آنلاین را پر کرده و اقدام کنید.
 • برای اطلاع دقیق از بهترین زمان اپلای بهتر است در قدم اول وب‌سایت دانشگاه موردنظر را بررسی کنید تا از زمان مناسب اپلای، زمان بورسیه‌ها و پرداخت شهریه مطمئن شوید.
 • با دانستن زمان‌بندی دقیق، شما قادر خواهید بود تا برای مراحل بعدی برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. معمولاً در بعضی از دانشگاه‌ها مدارکی پس از تکمیل فرم اولیه درخواست می‌شود که باید در اسرع وقت تحویل شوند.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

بهترین زمان اپلای چه موقع است؟

بهترین زمان اپلای حداقل شش ماه تا یک سال قبل از شروع ترم است و شما باید در این مدت به نوشتن رزومه تحصیلی، مکاتبه با اساتید و آماده کردن مدارک زبان بپردازید.

برای تماس با اساتید چه زمانی باید اقدام کرد؟

بهترین زمان مکاتبه با اساتید سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر است و در این زمان اساتید وقت آزاد بیشتری برای مکاتبه با دانشجویان جدیدالورود دارند.

ددلاین اپلای در دانشگاه‌های مختلف خارج از کشور چه زمانی است؟

ددلاین اپلای در دانشگاه‌های آمریکایی معمولاً زودتر است و این زمان دو سه ماه قبل از کشور کانادا است. در کانادا شما باید تا ژانویه و فوریه مدارک خود را کامل کرده باشید.

پروسه ویزا چه مدت طول می‌کشد؟

بسته به کشور موردنظر شما باید مراحلی را برای دریافت ویزا طی کنید. پروسه ویزا در کشور کانادا معمولاً بین یک تا یک و نیم ماه زمان نیاز دارد. برای کشورهای اروپایی نیز بهتر است در اولین فرصت پس از پذیرش اقدام کنید چراکه ممکن است پروسه ویزا تا سه ماه نیز به طول انجامد.

آیا برای ثبت مدارک و تکمیل فرم آنلاین نیازی به پرداخت هزینه است؟

برای تکمیل فرم نیازی به پرداخت هزینه به دانشگاه نیست اما در بسیاری از دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک و جواب اپلای، شما نیاز به پرداخت اپلیکیشن فی خواهید داشت.

درصورتی‌که برای ترم پاییز نتوان پذیرش گرفت، بهترین زمان اپلای چه موقع است؟

در این صورت شما می‌توانید برای ترم بعدی نیز اقدام کنید و بسیاری از کشورها ترم بهار و تابستان را نیز ارائه می‌دهند.

زمان‌بندی دانشگاه‌های کانادا به چه صورتی است؟

ترم پاییز در این دانشگاه‌ها از ماه سپتامبر آغازشده و تا دسامبر ادامه پیدا می‌کند. پس‌ازآن نیز، کلاس‌ها در ماه ژانویه به مدت دو هفته تعطیل‌شده و ترم جدید از ماه ژانویه شروع می‌شود.

آیا می‌توان با مدارک ناقص و بدون مدارک زبان اقدام کرد؟

بهترین زمان اپلای وقتی است که شما مدارک خود را کامل کرده باشید و در آن صورت از نتیجه به‌دست‌آمده مطمئن خواهید بود. بااین‌حال، امکان اقدام بدون مدرک زبان و به‌صورت مشروط وجود دارد.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • Faeze

  سلام خسته نباشید
  من رشته اتاق عملم و تافل دارم میتونم برای ارشد رشته اتاق عمل پذیرش بگیرم و برای پذیرش آزمون دیگه ای هم باید بدم؟

  • مشاور موسسه تراست

   شرایط و تعریف این رشته در کانادا با ایران تفاوتهایی داره. برای رشته های مرتبط میتونید اقدام کنید.

 • امید

  با سلام امکان هست اول از پذیرش بگیریم بعد دنبال آزاد سازی مدارک تحصیلی باشیم ، آیا فرصت داریم تا زمان اسکن مدارک با توجه به اینکه آزادسازی مدارک تحصیلی دوماه به طول می انجامد ؟؟

 • Amirali

  سلام چند تا دانشگاه رشته مهندسی کامپیوتر در شهر بوستون امریکا معرفی می کنید لطفا

 • وکیلی

  سلام من کارشناس بیهوشی ام امکان این‌که بتونم تو یک دانشگاه در کانادا بورسیه ی پزشکی بشم هست؟چ اقداماتی باید بکنم معدل ام بالا بوده زبانم در حدی هست که بتونم ایلتس بالاتر از ۷ بگیرم…
  ازمون خاصی برای شرکت هست ؟
  کدوم دانشگاه ها در کانادا پزشکی دارن؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای رشته پزشکی نیاز است یک لیسانس علوم پایه داشته باشید. می توانید برای لیسانس علوم پایه اقدام کنید و پس از آن برای پزشکی اقدام کنید.

 • محمدرضا خلیلی

  سلام و درود
  با معدل پایین حدود سیزده تا چهارده دانشگاه صنعتی شریف ،امکان اپلای تو رشته ی هوافضا دوره ی ارشد به چه شکلی هست؟و دانشگاه رنک چند میشه اپلای کرد؟ و برای بهبود رزومه چیکار کنیم ؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. امکان اپلای وجود دارد. در ابتدا نیاز است الزامات دانشگاه را دارا باشید و برای بهبود رزومه میتوانید با داشتن یک نمره زبان آیلس 7 به بالا و شرکت در آزمون جی ار ای جنرال رزومه تان را تقویت کنید.