مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

کانادا یکی از پُرطرفدارترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی است. سالانه تعداد زیادی دانشجو برای مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به پذیرش از دانشگاه‌ های کانادا می‌‌کنند. اگر متقاضی تحصیل در کانادا هستید باید مدارک نام برده در سایت دانشگاه مورد نظر برای پذیرش دانشجویان خارجی را فراهم کنید.

در مواردی به دلیل آشنا نبودن دانشجو و متقاضیان تحصیل در کانادا با مدارک لازم، درخواست آن‌ها ریجکت می‌شود و همین موضوع سبب طولانی شدن روند اپلای می‌شود. در این مقاله سعی داریم مدارک مورد نیاز اپلای در هر یک از مقاطع تحصیلی کانادا را ذکر کنیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم، پس در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

همچنین بخوانید: پذیرش تحصیلی کانادا ، اعزام دانشجو به کانادا

مدارک لازم اپلای کانادا در مقطع کارشناسی

مدارک لازم اپلای کانادا در مقطع کارشناسی

 • اسکن مدرک دیپلم.
 • اسکن پاسپورت. پاسپورت شما باید برای مدت زمان تحصیل در کانادا معتبر باشد. در طول مدت تحصیل در کانادا، قبل از انقضای مدت اعتبار، برای تمدید پاسپورت اقدام کنید در غیر این صورت برای اقامت در کانادا به مشکل روبرو می‌شوید.
 • ارسال رزومه کاری یا جوایز علمی، ورزشی. اگر در المپیاد یا مسابقات علمی موفق به دریافت جایزه یا مدالی شده باشید می‌توانید مدارک مربوط به آن را ارسال کنید.
 • اسکن معدل مقاطع مختلف تحصیلی. برخی از دانشگاه‌ها ریز نمرات را نیز درخواست می‌کنند. به این دلیل که برخی از متقاضیان با کسب نمرات بالا در دروس غیر تخصصی موفق به افزایش نمره معدل خود شده‌اند اما در دروس تخصصی نمرات پایین کسب کرده‌اند. دانشجویان ایرانی باید ریز نمرات خود را پس از ترجمه رسمی به زبان انگلیسی برای دانشگاه ارسال کنند.
 • اگر فعالیت‌های پژوهشی داشته‌اید باید اسکن مدرک آن را در سایت دانشگاه بارگذاری کنید.
 • اگر از معلم یا اساتید خود توصیه‌نامه علمی دارید که در آن صلاحیت علمی شما را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر کرده‌اند باید اسکن آن را ارسال کنید.
 • مدرک اثبات توانایی مالی برای تحصیل و تأمین زندگی در کانادا. برای اثبات توانایی مالی خود کافی است  گردش مالی حساب بانکی خود یا فیش درآمدتان را ارسال کنید.
 • ارائه مدرک زبانی که نشان دهنده آمادگی برای حضور در کلاس درس باشد. معمولا دانشگاه‌ها مدرک زبان تافل یا آیلتس را می‌پذیرند. حداقل نمره پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. البته برخی دانشگاه‌ها نیز برای ارزیابی مهارت زبانی دانشجویان خارجی خودشان آزمون زبان برگزار می کنند. 
 • اگر مقاله‌ای نوشتید که در یکی از مجلات معتبر بین‌المللی چاپ شده است، آن را برای دانشگاه ارسال کنید. به این دلیل که معمولأ مقاله در ارزیابی توانایی علمی متقاضی بسیار موثر است. در واقع آن چه که برتر بودن شما را در مقایسه با سایر متقاضیان اثبات می‌کند تعداد و کیفیت مقالات ارائه شده است چون تقریبأ تمام رقبا با در دست داشتن مدرک زبان وارد ماراتن دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا می‌شوند. بنابراین داشتن مدرک زبان را برای خود امتیاز چشم‌گیری حساب نکنید و بیشتر بر روی مقالات خود متمرکز بشوید.
 • تکمیل و ارسال انگیزه نامه. سعی کنید در این نامه هدف خود از تحصیل در کانادا را امکانات آموزشی با کیفیت در کانادا ذکر کنید و به این موضوع هم اشاره نمایید که در کشور خودتان از چنین امکاناتی برخوردار نیستید. ذکر این مطلب هم که رشته مورد علاقه شما که قصد تحصیل در آن را دارید در دانشگاه‌های کشور خودتان تدریس نمی‌شود برای گرفتن پذیرش موثر است. به طور کلی باید از ذکر اهداف غیر علمی برای ورود به کانادا و تحصیل در مراکز آموزشی آن بپرهیزید. معمولأ در سایت بیشتر دانشگاه‌های کانادا، فرم‌های لازم از جمله فرم هدف تحصیلی در دسترس متقاضیان قرار دارند.
 •  شرط سنی در زمان ثبت نام در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های کانادا موضوعی است که می‌تواند در دانشگاه‌های مختلف، رویه‌های متفاوتی در مورد آن اعمال شود. اما به طور کلی به جز ایالات کبک و آنتاریو در سایر ایالات، متقاضی باید در زمان ورود به مقطع کارشناسی، 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته باشد.
 • به خاطر داشته باشید که اگر مدارک تحصیلی شما به زبانی غیر از انگلیسی صادر شده‌ باشند باید با مراجعه به دانشگاه صادرکننده، درخواست کنید تا آن را به زبان انگلیسی صادر کنند. در غیر این صورت مدرک ارسال شده معتبر نخواهد بود.
 •  دو قطعه عکس که سایز آن در سایت دانشگاه و در بخش مدارک مورد نیاز اعلام می‌شود.
 • تکمیل فرم مربوط به مشخصات والدین. متقاضی تحصیل در کانادا برای اپلای باید اطلاعات پدر و مادر خود را در فرم مخصوص وارد کند. در مواردی درج اطلاعات راجع به خواهر و برادر نیز ضروری است.

برای ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، آزمون متمرکزی برگزار نمی‌شود بلکه هر یک از دانشگاه‌های کانادا با توجه به معیارهای علمی دانشگاه و با بررسی شرایط متقاضی، اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا ، تحصیل کارشناسی در کانادا

پادکست بشنوید!

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

مدارک لازم اپلای کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 • اسکن مدرک دیپلم و مدرک کارشناسی
 • دو قطعه عکس.
 • ارسال مقالات درصورتی که مقاله‌ای در مجله معتبر به چاپ رسانده باشید.
 • تکمیل فرم مربوط به اطلاعات شخصی و اطلاعات خانواده. در صورتی که ازدواج کرده باشید باید اطلاعات مربوط به همسرتان را نیز در فرم ذکر کنید.
 • ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات دیپلم و دوره کارشناسی
 • اثبات توان مالی برای تامین هزینه‌ها در کانادا. البته اگر موفق به دریافت فاند تحصیلی شده باشید این مرحله را به راحتی پشت سر خواهید گذاشت.
 • ارائه رزومه کاری یا جوایز علمی، ورزشی که دریافت کرده‌اید. اگر در المپیاد یا مسابقات علمی موفق به دریافت جایزه یا مدالی شده باشید می‌توانید مدارک مربوط به آن را ارسال کنید.
 • اگر فعالیت‌های پژوهشگری داشته‌اید باید اسکن مدارک مربوطه را ارسال کنید.
 • پاسپورت معتبر. اگر قصد تحصیل در کبک را دارید علاوه بر پاسپورت به مدرک دیگری تحت عنوان caq نیاز خواهید داشت.
 • تنظیم انگیزه‌نامه
 • ارسال توصیه‌نامه
 • مدرک مربوط به فاند تحصیلی را باید در زمان مصاحبه سفارت به همراه داشته باشید. کارمندان سفارت باید از این که شما در کانادا قادر به تامین هزینه‌های زندگی هستید اطمینان پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: کارشناسی ارشد در کانادا

مدارک لازم اپلای کانادا در مقطع دکتری و پسا دکتری

برای اپلای در مقطع دکتری و پسادکتری نیز مدارک ذکر شده در مورد مراحل قبلی را باید ارائه کنید با این تفاوت که برای پذیرش دانشجو در دوره دکتری در دانشگاه‌های کانادا، سخت‌گیری بیشتری نسبت به رزومه علمی و نمره مربوط به مدرک زبان صورت می‌گیرد.

در این دوره تحصیلی به دلیل سرچ‌های پیشرفته‌ای که از سوی دانشجویان صورت می‌گیرد و لزوم مراجعه به منابع معتبر لاتین، تسلط دانشجو بر زبان انگلیسی یا فرانسه، اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: تحصیل دکتری در کانادا ، پست داک کانادا

مدارک لازم برای اپلای متقاضیان تحصیل در ایالت کبک

متقاضیان تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های کبک در مرحله اول باید بتوانند با ارسال مدارکی که در بخش‌های قبلی ذکر گردید از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش دریافت کنند. متقاضیان تحصیل در کبک، علاوه بر نامه پذیرش باید نامه‌ای با عنوان CAQ از دولت‌مردان این استان دریافت کنند.

شما باید قبل از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، مجوز CAQ را دریافت کرده باشید. این قانون برای تمام دانشجویان خارجی صرف نظر از مقطع تحصیلی اعمال می‌شود. مجوز مذکور را با مراجعه به سایت Ministère de l’Immigration, de la Diversité et de l’Inclusion. می‌توانید به دست بیاورید.

مدرک پورتفولیو برای اپلای کانادا

ارائه این مدرک از سوی متقاضیان تحصیل در رشته معماری و گرایش‌های مختلف هنر الزامی است. پورتفولیو در واقع رزومه هنری متقاضی محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های کانادا با بررسی پورتفولیو، میزان استعداد و مهارت متقاضی را برای تحصیل در رشته‌های هنری، بررسی می‌کنند.

نکاتی راجع به مدارک اپلای کانادا

 • در بین مدارک ذکر شده برای اپلای کانادا، تهیه برخی در مقایسه با بقیه مدارک زمان بیشتری نیاز دارند. باید در ابتدا برای به دست آوردن این دسته از مدارک اقدام کنید.
 • اسکن مدارک ارسالی باید واضح و با کیفیت باشند. معمولأ در سایت دانشگاه در مورد سایز و حجم مجاز مدارکی که قرار است بارگذاری بشوند توضیحات لازم ذکر شده است.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

برای اثبات توان مالی در اپلای کانادا چه مقدار پول باید در حساب بانکی موجود باشد؟

 بابت هر سال اقامت در کانادا باید 10000 دلار در حساب بانکی خود داشته باشید. اگر قصد اپلای برای ایالت کبک را داشته باشید این مبلغ به طور میانگین، 8300 تا 11000 دلار کانادا است.

اگر پس از اپلای کانادا، برای اقامت در این کشور با مشکل مواجه شوم آیا ایمیل‌های ارسال شده مبنی بر پذیرش در دانشگاه کانادا معتبر است؟

بله، ایمیل در دادگاه‌های کانادا به عنوان دلیل، قابل پذیرش است. البته باید گفت که پرینت آن از سوی دادگاه مردود است و باید به صورت آن لاین به دادگاه ارائه شود.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات