ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا در یک نگاه

شرایط کلی
اخذ ویزای
دانشجویی کانادا
داشتن تمکن مالی
نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه
نداشتن سوء پیشینه
متقاعد نمودن افسر اداره مهاجرت
در خصوص بازگشت به ایران پس از تحصیل
حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای دانشجویی کاناداحدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بر اساس رشته مورد نظر
گردش حساب مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی کافی۴ ماه اخیر
روند درخواست برای ویزای دانشجویی کاناداآنلاین
مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی کاناداتا زمان اتمام دوره تحصیل متقاضی
دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادامتقاعد نشدن آفیسر از بازگشت متقاضی به کشور، عدم توانایی اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه های کانادا و هزینه های زندگی در کانادا، مشخص نبودن هدف از تحصیل در کانادا

مراحل اصلی اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • 1. پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که روش مهاجرتی به استان کبک با بقیه ایالت های کانادا متفاوت است. یعنی اگر بخواهیم به طور کلی مهاجرت تحصیلی به کانادا را بررسی کنیم، یک بار مهاجرت تحصیلی کبک را بررسی می کنیم و سپس بقیه استان ها.
 • 2. متقاضی برای اخذ CAQ یا گواهی پذیرش کبک باید به اداره مهاجرت استان کبک مراجعه کند.
 • 3. برای مهاجرت به استان های دیگر باید به وبسایت اداره مهاجرتی کانادا مراجعه کرده و در آنجا یک اکانت بسازید. ساخت اکانت باعث می شود تا مدارک و اسناد مورد نیاز برای مهاجرت را در سایت آپلود کنید.

پروسه ساخت پروفایل در سایت اداره مهاجرت

 • پروسه اصلی ویزای تحصیلی کانادا از زمانی شروع می شود که وارد سایت cic.gc.ca شوید و یک پروفایل برای خودتان ایجاد کنید.
 • با وارد شدن در سایت نیاز است تا یک سری اطلاعات لازم برای ادامه روند کار را در سایت پر کنید. به عنوان مثال شما باید مشخص کنید که می خواهم به صورت موقت در کانادا تحصیل کنم.
 • در ادامه بخش های دیگری نیز برای شما به نمایش درمی آید که باید آن ها را هم تکمیل کنید؛ به عنوان مثال اینکه در چه استانی قصد تحصیل دارید یا پر کردن یک سری سوالات شخصی دیگر.
 • در صفحه جدیدی که برای شما به نمایش می آید، یک سری مدارکی خواسته می شود که شما باید آن ها را در جایگاه های مخصوص خود آپلود کنید و در نهایت قسمتی برای امضاء و سپس پرداخت هزینه ها وجود دارد.
 • 4. بارگذاری مدارک خواسته شده بدون پرداخت هزینه درخواست ویزا که ۱۵۰ دلار است بررسی نمی شود. هزینه بایومتریک نیز ۸۵ دلار است. بنابراین شما باید ۲۳۵ دلار در مجموع پرداخت کنید.(برای همسر: ورک پرمیت:155دلار، بایومتریک: 85 دلار)
 • 5. پس از سابمیت کردن اطلاعات و مدارک خواسته شده در سایت ذکر شده، ایمیلی برای شما ارسال می شود تحت عنوان اینکه شما قصد طی کردن پروسه ویزای تحصیلی کانادا را دارید. دقت داشته باشید که حتما از یک ایمیل معتبر برای کلیه مراحل استفاده کنید چرا که بیشتر اطلاعات مربوط به روند مهاجرتی شما از طریق همین ایمیل به دست شما خواهد رسید.
 • 6. سپس بعد از ۲ روز نامه بیومتریک خود را دریافت خواهید کرد که باید برای انگشت نگاری و عکس برداری به یکی از دفاتر VAC کشورهای همسایه مراجعه کنید چرا که کانادا در ایران سفارت ندارد.(Visa Application Center) یا همان دفاتر VAC با دولت کانادا همکاری دارند و بسیاری از اقدامات مهاجرتی افراد از جمله انگشت نگاری، بیومتریک و عکس برداری را انجام می دهد).
 • 7. پیش از اینکه به دفاتر VAC‌ مراجعه کنید باید وقت قبلی بگیرید و به موقع در محل حضور یابید. (حتی نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده)
 • 8. جواب ویزای شما به صورت اینترنتی به اطلاع شما خواهد رسید بنابراین در هنگام درخواست ویزای تحصیلی خود حتما از ایمیل معتبر استفاده کنید.
 • 9. اگر تائیدیه ویزا (پاس ریکوئست) را دریافت کردید به این معنی است که برچسب ویزا باید روی پاسپورت شما بخورد. بنابراین اقدامات لازم را از طریق پیکاپ ویزای کانادا انجام دهید.(از طریق کارگزار مورد اعتماد تراست پاسپورت برای الصاق ویزا ارسال می شود و سپس برای شما ارسال می گردد.)
 • 10. هنگامی که درخواست شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا تائید شود، برای شما یک ویزای تحصیلی و یک نامه POE‌ صادر می شود.(با نامه POE می توانید استادی پرمیت خود را بعد از رسیدن به کانادا دریافت کنید)
 • 11. مجوز تحصیلی شما در فرودگاه پس از تائید شدن پاسپورت و برچسب ویزا به شما تحویل داده می شود.

گواهی پذیرش از استان کبک برای ویزای دانشجویی کانادا

در صورتی که از یکی از مراکز آموزشی واقع در استان کبک پذیرش گرفته باشید، باید مدرکی تحت عنوان CAQ ارائه دهید که مجوز مهاجرت به کبک به شمار می رود. برای دریافت این مدرک، لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • به صورت آنلاین برای CAQ درخواست دهید

ابتدا باید درخواست خود را از طریق دانشجویان مقطع کارشناسی (Minerva) و یا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد (UApply) به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که تنها نسخه پذیرش نامه ای که دریافت خواهید کرد، نسخه الکترونیکی است و هیچ نسخه کاغذی از طریق پست یا روش های دیگر دریافت نخواهید کرد.

با توجه به اینکه ممکن است در مراحل بعدی به نامه پذیرش استان کبک نیاز پیدا کنید، بهتر است یک نسخه کپی از آن را دانلود و ذخیره کنید. لازم به ذکر است شرایط درج شده در نامه پذیرش شما، مربوط به ثبت نامتان در کلاس ها است. بنابراین، برای درخواست مدارک مهاجرت خود، لازم نیست منتظر باشید تا شرایط قید شده را به دست بیاورید.

زمان تکمیل فرم درخواست CAQ افرادی که قرار است با شما به استان کبک بیایند را در بخش همراهان تیک بزنید. همچنین، برای تاریخ شروع و پایان پروگرم خود، تاریخ های تقریبی برای کل آن را وارد نمایید (مثلا برای مقطع کارشناسی و دکترا ۴ سال در نظر بگیرید و برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ۲ سال). برای تاریخ شروع نیز می توانید روز اول دوره خود را در نظر بگیرید.

برای ثبت درخواست خود، باید مدارک مالی تان جهت اثبات تمکن مالی ویزا کانادا کافی و اطلاعات ساپورترهای احتمالی خود را نیز وارد نمایید.

 • چک لیست مدارک را بررسی نمایید

زمانی که درخواست خود را به صورت آنلاین تکمیل و هزینه بررسی آن را نیز پرداخت کردید، یک چک لیستِ شخصی از مدارک اضافی که باید به اداره مهاجرت استان کبک ارسال نمایید، دریافت خواهید کرد.

این چک لیست، دستورالعمل هایی در ارتباط با نحوه ارسال مدارک پشتیبان شما به MIFI (Ministry of Immigration, Frenchisation and Integration) به صورت الکترونیک و از طریق سیستم آنلاین Arrima ارائه خواهد کرد.

 • اسناد پشتیبان را در چک لیست شخصی خود جمع آوری نمایید

یک سری مدارک از جمله فرم اظهارنامه، تعهدات و مجوزها را در کنار چک لیست اسناد و مدارک خود دریافت خواهید کرد که لازم است آن ها را امضاء کنید. لازم است این فرم ها را به دقت مطالعه کنید. زیرا حاوی تعهداتی هستند که باید به عنوان یک دانشجو در استان کبک رعایت نمایید.

نکته: قبل از آپلود فرم PDF اظهارنامه، لازم است تعهدات و مجوزهای خود را پرینت بگیرید و به صورت فیزیکی، امضاء و تاریخ گذاری کنید. توجه داشته باشید که نام و امضای شما باید با نام و امضای پاسپورتتان مطابقت داشته باشد. امضای الکترونیکی پذیرفته نخواهد شد.

لازم است که قبل از ارسال مدارک موجود در چک لیست خود به اداره مهاجرت استان کبک، یک کپی از تمام آن ها تهیه کنید و از طریق سیستم آنلاین Arrima ذخیره نمایید. در صورتی که چک لیست شما شامل درخواستی برای اثبات تمکن مالی است، شما (یا ساپورتر مالی شما که می تواند پدر، مادر، هر دوی آن ها و یا هر شخص دیگری باشد) باید تاییدیه ای ارائه کنید که نشان بدهد می توانید هزینه شهریه دانشگاه و هزینه های جاری زندگی در کانادا را برای سال اول زندگی خود در این کشور تامین نمایید.

میزان تمکن مالی سالانه ای که باید ثابت کنید، بستگی به تعداد افرادی دارد که همراهتان هستند. برای تامین هزینه های زندگی یک فرد بالای ۱۸ سال در استان کبک، لازم است حداقل ۱۳ هزار و ۱۳۴ دلار تمکن مالی (بدون احتساب شهریه دانشگاه) برای یک سال وجود داشته باشد که تقریبا معادل ۱۱۰۰ دلار به ازای هر ماه است.

 • مدارک پشتیبانی را به صورت الکترونیکی از طریق سیستم آنلاین Arrima به اداره مهاجرت کبک ارسال نمایید

اداره مهاجرت استان کبک یا MIFI یک راهنمای آموزشی انگلیسی زبان به صورت PDF ایجاد کرده است که نحوه ارسال اسناد خود را از طریق سیستم آنلاین آریما شرح داده است. لازم است این راهنما را به دقت مطالعه کنید.

زمانی که حساب کاربری آریمای خود را راه اندازی کردید، می توانید روی گزینه Joindre des document کلیک کنید تا اسناد موجود در چک لیست آپلود شوند. با کلیک روی این گزینه، یک منوی کشویی ظاهر می شود که نوع سند یا مدرکی که در حال آپلود کردن آن هستید را نشان می دهد. پس از آپلود کردن تمامی مدارک، پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن فرایند آپلود آن ها برایتان نمایش داده خواهد شد.

اکنون باید مدارک را برای اداره مهاجرت استان کبک ارسال نمایید و مراحل درخواست خود را تکمیل کنید.

 • منتظر باشید تا ایمیل تاییدیه از طرف اداره مهاجرت استان کبک برایتان ارسال شود

زمانی که درخواست شما برای CAQ تایید شد، یک ایمیل از سوی اداره مهاجرت استان کبک برایتان ارسال خواهد شد که به شما اعلام می کند تا درگاه آنلاین CAQ خود را برای تایید نامه الکترونیکی آن باز کنید. همچنین، تاییدیه CAQ نیز برای ذخیره سازی یا دانلود به صورت فایل PDF در دسترس شما قرار خواهد داشت.

شما می توانید از تاییدیه الکترونیکی CAQ خود برای درخواست مجوز تحصیلی استفاده کنید و نیازی نیست منتظر دریافت گواهینامه اصلی آن از طریق پست بمانید. پس از مدتی، دو نسخه اصلی از این گواهینامه به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد.

یک نسخه چاپی CAQ برای مهاجرت به کانادا خواهد بود که اگر هنوز نامه الکترونیکی تایید CAQ را ارسال نکرده اید، می توانید آن را همراه با درخواست مجوز تحصیل خود ارسال کنید. نسخه چاپیِ دیگر این گواهینامه نیز برای سوابق شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید روی این لینک کلیک کنید.

نمونه ویزای دانشجویی کانادا

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا

مدارک اصلی ویزای دانشجویی کانادا

 • نامه پذیرش تحصیلی کانادا
 • نامه فاند تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی(در صورت وجود)
 • کپی صفحه اول پاسپورت به همراه تمامی صفحات مهردار آن
 • شناسنامه و کارت ملی (به همراه ترجمه رسمی آن ها)
 • دانش نامه همه مقاطع دانشگاهی قبلی
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا
 • رزومه
 • گواهی عدم سوء پیشینه (به همراه ترجمه رسمی آن)
 • استادی پلن (نامه توضیحات)
 • در صورت متاهل بودن، لازم است عقدنامه، سند ازدواج و گواهی عدم سوء پیشینه همسرتان را نیز (به همراه ترجمه رسمی آن ها) ارائه نمایید

مدارک مالی ویزای دانشجویی کانادا

 • ارائه موجودی و گردش حساب حداقل ۴ ماهه
 • هرگونه سند ملک، خانه، زمین، بیزینس، مغازه و حتی ماشین
 • هرگونه جواز کسب برای بیزینس هایی که در ایران دارید
 • هرگونه مدارک شغلی که از آن ها کسب درآمد داشته اید
 • تعهد نامه دفتری در صورتی که قصد دارید پدر، مادر، هر دوی آن ها و یا هر فرد دیگری را به عنوان حامی خود معرفی کنید

فرم های مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

فرم های مورد نیاز

 • IMM1294

سوالاتی که در این فرم وجود دارند، شامل اطلاعات شخصی مانند محل تولد، محل زندگی، کشوری که در آن زندگی می کنید یا دیگر سوالات شخصی مربوط به این حوزه است. اگر از کشور ایران برای ویزای دانشجویی کشوری دیگر اقدام می کنید، می توانید گزینه Same as country of residence را انتخاب کنید.

سپس، سوالات مربوط به دانشگاه و رشته خود را پاسخ دهید. یکی دیگر از بخش های مهم فرم IMM1294، اعلام موجودی حساب و میزان هزینه ای که برای دانشگاه پرداخت خواهید کرد است که احتمال دارد بخشی از این هزینه ها به فاندهای تحصیلی هم مربوط باشند.

حتما میزان فاند دریافتی از دانشگاه را هم ذکر کنید. سابقه کاری خود را نیز در آن بیاورید و در این خصوص حتما صادق باشید. چرا که در برخی از موارد افیسر به کارفرمایی که متقاضی در فرم مدعی شده برایش کار کرده تماس گرفته تا از صحت گفته های وی مطمئن شود.

در انتهای این فرم نیز دو سوال بله یا خیر وجود دارد. یکی اینکه آیا قبلا ویزای شما در کانادا ریجکت شده است؟ و دیگری اینکه آیا خدمت سربازی رفته اید یا خیر؟ خدمت سربازی که واضح است، اما درمورد ریجکتی، کاملا صادق باشید و اگر سابقه ریجکتی دارید، حتما گزینه بله را انتخاب کنید.

 • IMM5257

در این فرم، در ابتدا در خصوص سربازی که در فرم قبل به آن جواب داده بودید، سوالات جزئی تری پرسیده می شود. سوالاتی مانند اینکه چه تاریخی سربازی رفته اید، چه تاریخی به اتمام رسیده و کجا خدمت کرده اید.

بخش های دیگر این فرم در خصوص اهداف سفرهایی است که داشته اید. معمولا شما در این بخش باید سفرهایی که در ۵ سال گذشته رفته اید را ذکر کنید و اهدافتان که می توانند اهداف گردشگری، تحصیلی یا دیگر موارد باشند را بیان کنید.

 • Family Form

در این فرم، باید کلیه مشخصات فردی اعضای درجه ۱ خانواده خود را وارد کنید. این مشخصات شامل نام، نام خانوادگی، محل تولد و یک سری از اطلاعات فردی دیگر می شوند.

 • IMM1295

افراد متاهل لازم است این فرم را نیز تکمیل کنند. از آن جایی که شما با درخواست Study Permit می توانید برای همسرتان Work Permit بگیرید، این بخش به کلیه اطلاعات مربوط به این مورد می پردازد.

 • IMM5713

این فرم در حقیقت اعلامِ این مورد است که شما به عنوان متقاضی اصلی، در حال اپلای برای استادی پرمیت کانادا هستید و برای ورک پرمیت همسرتان در این کشور نیز اقدام می کنید. اگر مجرد هستید، نیازی به تکمیل این فرم ندارید.

نکته: دقت کنید که اگر فرم های بالا در حساب کاربری تان نمایش داده نشدند، احتمالا جایی در مرحله قبل به سوالات پاسخ اشتباه داده اید. لازم است به مرحله قبل برگردید و پاسخ سوالات اولیه را یک بار دیگر مرور کنید.

استادی پلن برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

در پروفایل MyCIC برای اغلب مدارکی که در پروفایل خود باید آپلود کنید، جای مشخصی وجود دارد. به عنوان مثال، برای آپلود کردن نامه پذیرش، پاسپورت یا مدارک مالی محل مشخصی قرار داده شده است. اما برای برخی دیگر از مدارک، از قبیل شناسنامه، کارت ملی، گواهی عدم سوء پیشینه، مدرک زبان و یک سری از مدارک دیگر، محل دقیقی مشخص نشده است.

استادی پلن هم یکی از همین مدارک است که جای دقیقی برای آپلود کردن آن در نظر گرفته نشده است. این قبیل مدارک، باید در بخشی به اسم Client Information آپلود شوند. اما استادی پلن دقیقا چیست؟

استادی پلن که Letter of Explanation هم گفته می شود، مدرک مهمی است که باید در آن هدف از تحصیل تان در کانادا، این که چرا کانادا را انتخاب کردید، این که چرا قصد دارید در این دانشگاه به خصوص تحصیل کنید و یک سری از موارد دیگر را توضیح دهید.

در واقع، با این مدرک یک نمای کلی از این که چرا می خواهید برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کنید و این امر چه ارتباطی با آینده شغلی شما و چه تاثیری بر آن خواهد داشت را مشخص خواهید کرد.

انواع استادی پلن برای ویزای دانشجویی کانادا

سوالات استادی پلن

 • استادی پلن برای دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد با تز

در این نوع استادی پلن، باید به طور مشخص به ۷ سوال پاسخ دهید.

در سوال اول، از شما پرسیده می شود چرا قصد دارید در این رشته یا پروگرمی که پذیرفته شده اید، تحصیل کنید؟ در پاسخ، باید به دلایل انتخاب این رشته و این که چه تاثیری در آینده شغلی یا آکادمیک شما خواهد داشت، اشاره کنید.

در سوال دوم، از شما پرسیده می شود بر روی چه تحقیق یا تزی قرار است کار کنید؟ برای این سوال، می توانید یک ایمیل به استاد خود بزنید و از وی بخواهید یک توضیح خلاصه درمورد تحقیقی که قرار است در کانادا انجام دهید، برایتان بنویسد تا به سفارت ارسال کنید. توضیحات استاد در حد دو پاراگراف هم که باشد، کفایت می کند.

در سوال سوم، درمورد مشخصات استاد راهنمای شما در کانادا سوال می شود و درخواست می کند تا آن ها را ارسال کنید. برای این سوال، می توانید نام، شماره تماس و ایمیل استاد تان را قرار دهید.

در سوال چهارم، درمورد مشخصات استاد راهنماهای قبلی شما در ایران سوال می شود و درخواست می کند تا آن ها را ارسال کنید. برای این سوال، مجددا می توانید نام، شماره تماس و ایمیل آن ها را قرار دهید.

در سوال پنجم از شما سوال می شود چه سوابق تحقیقاتی دارید؟ یا تا به حال چه پروژه هایی داشته اید و مواردی از این دست. در این سوال، تمامی مقالات و ژورنال هایی که تاکنون کار کرده اید را به صورت رسمی و دقیق لیست می کنید. دقت کنید مواردی که اشاره می کنید، حتما با رزومه تان مطابقت داشته باشند.

در سوال ششم، از شما پرسیده می شود منابع مالی خود در زمان تحصیلتان در کانادا را چطور تامین خواهید کرد؟ در اینجا هم مجددا باید دقت کنید اطلاعاتی که وارد می کنید، با آنچه که در بخش مدارک مالی قرار داده اید، مطابقت داشته باشد. برای این سوال، می توانید ابتدا به هزینه های خود اشاره کنید و سپس، منابع تامین آن ها را عنوان کنید.

به این صورت که به عنوان مثال، ذکر کنید شهریه دانشگاهتان ۱۵ هزار دلار است و ۱۰ هزار دلار هم هزینه زندگیتان خواهد شد و مجموعا به ۲۵ هزار دلار پول نیاز دارید. اکنون اشاره کنید که از این ۲۵ هزار دلار، ۱۰ هزار دلار توسط فاند تامین می شود و برای ۱۵ هزار دلار باقی مانده نیز مدارک مالی خود را در قسمت مربوطه آپلود کرده اید.

بهتر است نشان دهید بیشتر از چیزی که نیاز دارید، بودجه دارید. مثلا در این مثال، برای اثبات ۱۵ هزار دلار، بهتر است ۲۰ یا ۳۰ هزار دلار تمکن مالی نشان دهید تا اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید. برای سوال شش، به این نکته هم می توانید اشاره کنید که در صورت نیاز به بودجه بیشتر، ساپورتری که معرفی کرده اید متعهد شده است که مبلغ مورد نیاز را تامین کند.

در سوال هفتم، از شما پرسیده می شود چه برنامه ای برای آینده دارید؟ این سوال را هم می توانید با جزئیات کامل پاسخ دهید. یعنی برنامه شغلی خود در ایران پس از اتمام دوره تحصیلتان در کانادا را شرح دهید. می توانید به اسم شرکتی که قرار است بعد از این مدت برای آن کار کنید، اشاره نمایید و وظایف شغلی که برعهده خواهید گرفت را هم نام ببرید.

با این کار نشان می دهید همین الان هم یک جاب آفر دارید و در این صورت، آفیسر از بازگشت شما به ایران پس از تکمیل تحصیلتان در کانادا اطمینان بیشتری پیدا خواهد کرد. دقت کنید که باید اشاره کنید دستمزد و حقوقی که دریافت می کنید هم پس از این مدت، افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد تا درخواستتان منطقی تر باشد.

 • استادی پلن برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد بدون تز

دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد بدون تز، نیازی به پاسخ دادن به برخی از سوالات فوق ندارند.

یعنی به طور مشخص، سوالات ۲ و ۴ و ۵ که درمورد تز و استاد راهنما سوال می کردند، عملا کنار می روند.

به جای این سه سوال، می توانید به موارد یا سوالات دیگری پاسخ دهید.

مثل اینکه چرا این رشته را در کشور خود نمی خوانید؟ چرا کانادا؟ و چرا کشورهای دیگر نه؟ چرا فقط همین رشته ی به خصوص؟ این رشته چه تاثیری در آینده شما خواهد داشت؟ و موارد دیگری از این دست.

نکات مورد توجه در تهیه استادی پلن برای ویزای دانشجویی کانادا

 • باید به شکلی استادی پلن بنویسید که افسر مهاجرت متقاعد شود پس از اتمام دوره تحصیل خود در کانادا این کشور را ترک خواهید کرد.
 • سعی کنید به طور غیر مستقیم به وابستگی هایی که به ایران دارید، اشاره کنید (بحث Tie).
 • به هیچ وجه درمورد هیچ چیز دروغ نگویید.
 • مختصر و مفید بنویسید و سعی کنید استادی پلن تان را در یک یا دو صفحه خلاصه کنید.
 • پس از اتمام نگارش استادی پلن، از فردی که مهارت های قوی در دستور زبان انگلیسی دارد، درخواست کنید آن را ویرایش کند تا از بی عیب و نقص بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر نمی دانید چطور باید استادی پلن بنویسید، می توانید تهیه، تنظیم و نگارش آن را به تیم حرفه ای تراست بسپارید تا بهترین استادی پلن ممکن را برایتان تهیه کنند.

مدارک لازم برای قرار گیری در بخش اطلاعات متقاضی هنگام درخواست ویزای دانشجویی کانادا

همانطور که اشاره شد، برای یک سری از مدارک از قبیل شناسنامه، کارت ملی، گواهی عدم سوء پیشینه، مدرک زبان و همینطور Study Plan محل خاصی برای آپلود در نظر گرفته نشده است. این مدارک را باید در بخش Client Information قرار بدهید.

هر یک از بخش ها در پروفایل MyCIC دارای محدودیت حجم بارگذاری هستند و نباید حجم آن ها بیشتر از ۴ مگابایت شود. بنابراین، بخش Client Information را نیز باید در ۴ مگابایت جمع کنید. با توجه به مدارک زیادی که باید در این بخش قرار دهید، حجم آن زیاد خواهد شد و برای جلوگیری از حجیم شدن این بخش، توصیه می شود مدارک یاد شده و هر مدرک دیگری که نیاز دارید را در یک فایل PDF یا Word قرار دهید و سپس فایل نهایی را فشرده سازی کنید.

در این فایل ورد یا پی دی اف، یک فهرست ایجاد کنید و مدارک لازم را طبق این فهرست در آن قرار دهید. بهتر است اولین فایلی که در این فهرست قرار می دهید، استادی پلن باشد. بعد از آن، می توانید رزومه خود را قرار دهید، سپس مدرک زبان، سپس گواهی و عدم سوء پیشینه، و در نهایت هم مثلا می توانید تصویر اسکن شده ی شناسنامه و کارت ملی خود را قرار دهید.

ویژگی های عکس ویزای دانشجویی کانادا

برای ویزای دانشجویی کانادا لازم است ۲ قطعه عکس که در ۶ ماه اخیر گرفته شده اند، ارائه دهید. عکس های مورد نظر باید دارای شرایط زیر باشند:

 • عکس پس زمینه واترمارک نداشته باشد و سفید باشد.
 • کاملا تمام رخ و از رو به رو باشد.
 • در یک اتاق روشن گرفته شود و حداقل ۱ متر از دیوار فاصله بگیرید تا سایه ای روی دیوار انداخته نشود.
 • کلاه و عینک آفتابی نداشته باشید.
 • چشم ها کاملا باز باشند.
 • کیفیت عکس ها بالا باشد و فوکوس کاملا روی صورت متقاضی باشد.
 • اندازه عکس ها باید حداقل 35mm  × 45mm باشد.
 • ابعاد عکس دیجیتال ویزا باید حداقل ۴۲۰ × ۴۵۰ پیکسل باشد.
 • وایت بالانس دوربین باید به خوبی و کاملا دقیق تنظیم شده باشد.
 • عکس با حجاب بلامانع است به شرطی که قرص صورت به طور کامل مشخص باشد.
 • در صورتی که از فرزند خود عکس می گیرید، در صورت نگه داشتن او روی صندلی دست های شما نباید دیده شود.
 • تصویر سر و صورت باید ۷۰ الی ۸۰ درصد از عکس را پوشش دهد.
 • تنها در صورتی که بخواهید نور عکس را متعادل و متناسب با صورت فرد کنید، می توان از فوتوشاپ استفاده کرد در غیر این صورت اگر تغییرات فاحشی با استفاده از نور یا هر گونه افکت خاصی صورت گیرد، مورد قبول نیست.
 • خود عکس ها بعد از چاپ باید تمیز باشند و هیچ لکی روی آن ها وجود نداشته باشد.
 • اگر از نور برای تغییر در عکس استفاده می کنید، باید در کل صورت این تغییرات صورت گیرد.
 • آرایش خانم ها در عکس باید در حد کاملا طبیعی باشد. آرایش های غلیظ مورد قبول نیست.
 • چشم های شما هنگام عکس گرفتن باید کاملا باز باشد. اگر حس می کنید چشم شما در هنگام ثبت عکس نیمه باز شده است، عکس دیگری بگیرید. اگر چشم شما در عکس قرمز افتاد، این عکس مورد قبول نیست و رد خواهد شد.

در تراست بخوانید : عکس ویزای تحصیلی کانادا

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

روند اخذ ویزای تحصیلی بسته به شرایطی که هر متقاضی دارد متفاوت است و هیچ گاه نمی توان زمان مشخصی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا تعیین کرد. این پروسه ممکن است از ۲ روز تا ۹ ماه زمان بر باشد. با این حال شما می توانید زمان تقریبی پرونده مهاجرتی خود را بررسی کنید.

کافی است از طریق لینک زیر نوع ویزا را مشخص کنید (Study Permit) و کشور مد نظر را هم ایران بزنید تا زمان تقریبی این پروسه برای شما آورده شود. زمانی که برای شما نمایش داده می شود، فقط یک بازه حدودی است و تضمینی وجود ندارد که دقیقا طی همین مدت پرونده شما بررسی شود.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

 • ویزای همراه دانش آموزی
 • ویزای همراه دانشجویی

شما به عنوان یک متقاضی بزرگسال برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا، می توانید فرزندان خود را در مدارس این کشور ثبت نام کنید. در این حالت، فرزندتان نیازی به اخذ ویزای دانش آموزی کانادا نخواهد داشت. اما دقت کنید که این به معنی تحصیل رایگان فرزندتان در کانادا نیست.

فرزند شما چه دارای ویزای دانش آموزی باشد چه نباشد، باید هزینه شهریه مدرسه خود را توسط شما پرداخت نماید. تنها زمانی که اقامت دائم کانادا را داشته باشید، می توانید از امتیاز تحصیل رایگان در مدارس کانادا برای فرزند خود استفاده کنید.

شرایط دریافت ویزای همراه برای فرزندان در کانادا

 • فرزند وابسته به شما باید زیر ۲۲ سال سن داشته باشد و مجرد باشد.
 • در صورتی که فرزندتان بالای ۲۲ سال سن دارد، اما از نظر شرایط جسمی یا روحی به شما وابسته است، می تواند ویزای همراه دریافت کند.
 • فرزندتان باید فرزند تنی شما یا فرزند خوانده شما باشد.
 • باید بتوانید ثابت کنید که فرزندتان از نظر مالی به شما وابسته است.
 • فرزندتان باید مورد معاینه پزشکی قرار بگیرد تا ثابت شود بیماری خاصی ندارد که هزینه بالایی داشته باشد.
 • فرزندتان نباید سوابق کیفری و سوء پیشینه داشته باشد.

اجازه کار همراه دانشجوی بین المللی در کانادا

فرد متقاضی تحصیل در کانادا می تواند بنا به شرایطی هم در داخل پردیس دانشگاه و هم خارج از آن مشغول به کار کردن شود. این امر باعث می شود تا دانشجو به طور کامل با شرایط کاری در کانادا آشنا شده و تجربه و مهارت کافی را در این خصوص به دست آورد.

خوشبختانه، دولت کانادا شرایطی را فراهم نموده است تا همراه یا همراهان فرد متقاضی هم بتوانند برای تامین هزینه های زندگی خود در کانادا کار کنند. با این حال، این امر در صورت داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • متقاضی اجازه تحصیل به صورت رسمی و تایید شده در کانادا را داشته باشد.
 • دانشجوی تمام وقت باشد.
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
چک لیست عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • خرید بلیط هواپیما و..

در ادامه به توضیح مسائل چالش برانگیز در مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا می پردازیم

تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا

افرادی که قصد تحصیل در کانادا دارند، باید بتوانند با ارائه اسناد و مدارک مالی اثبات کنند از عهده خرج و مخارج خود و تمامی همراهیان و اعضای خانواده شان که همراه خود دارند، بر می آیند. جزئیاتی که در نامه تمکن مالی باید به آن ها اشاره شود، شامل میانگین واریزی و خروجی حساب، گردش حساب حداقل ۳ یا ۴ ماهه و موجودی یا مانده حساب است.

حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • خارج از استان کبک
افرادی که
به کانادا

می آیند
تمکن مالی
مورد نیاز

به ازای ۱ سال
تمکن مالی
مورد نیاز

به ازای ۱ ماه
متقاضی اصلی (دانشجو)۱۰ هزار دلار کانادا۸۳۳ دلار کانادا
یک نفر از اعضای خانواده متقاضی اصلی۴ هزار دلار کانادا۳۳۳ دلار کانادا
هر یک از دیگر اعضای خانواده همراه متقاضی۳ هزار دلار کانادا۲۵۵ دلار کانادا

توجه داشته باشید که مبالغ جدول فوق، بدون احتساب شهریه دانشگاه عنوان شده اند.

مثال: در صورتی که شما به همراه ۲ نفر از اعضای خانواده خود قصد داشته باشید به مدت ۱ سال به یکی از استان های کانادا به غیر از کبک مهاجرت کنید، باید هزینه های زیر را متقبل شوید:

 • هزینه های زندگی: ۱۰ هزار دلار (برای متقاضی اصلی)
 • هزینه های زندگی: ۴ هزار دلار (برای یک نفر از اعضای خانواده که همراه متقاضی اصلی هستند)
 • هزینه های زندگی: ۳ هزار دلار (برای دومین فرد از اعضای خانواده که همراه متقاضی اصلی هستند)
 • مجموع هزینه ها: ۱۷ هزار دلار
 • در استان کبک
افرادی که
به کانادا

می آیند
تمکن مالی
مورد نیاز

به ازای ۱ سال
تمکن مالی
مورد نیاز

به ازای ۱ ماه
یک فرد زیر ۱۸ سال۶ هزار و ۵۹۶ دلار کانادا۵۴۷ دلار کانادا
یک فرد بالای ۱۸ سال۱۳ هزار و ۱۳۴ دلار کانادا۱ هزار و ۹۵ دلار کانادا
۲ فرد بالای ۱۸ سال۱۹ هزار و ۲۶۴ دلار کانادا۱ هزار و ۶۰۵ دلار کانادا
۲ فرد بالای ۱۸ سال به همراه یک فرد زیر ۱۸ سال۲۱ هزار و ۵۷۹ دلار کانادا۱ هزار و ۷۹۸ دلار کانادا
۲ فرد بالای ۱۸ سال به همراه ۲ فرد زیر ۱۸ سال۲۳ هزار و ۲۹۰ دلار کانادا۱ هزار و ۹۴۱ دلار کانادا

توجه داشته باشید که مبالغ جدول فوق، بدون احتساب شهریه دانشگاه عنوان شده اند.

روش های اثبات تمکن مالی برای ویزای دانشجویی کانادا

 • ارائه صورت های بانکی یا دفترچه حساب های متقاضی و همسر وی
 • ارائه نامه ای از یک موسسه معتبر برای حمایت از متقاضی و تامین هزینه های وی در طول مدت زمان اقامت کانادا
 • نامه اشتغال متقاضی با ذکر نام کارفرما، موقعیت یا مقام شغلی، تاریخ شروع کار، میزان درآمد و وظایف شغلی
 • ارائه هر گونه مدارکی که ثابت کنند متقاضی دارای اموالی از قبیل ملک، خانه، زمین، دارایی های دیگر و حتی ماشین است.
 • ارائه اسناد و مدارک بانکی که بتوانند ثابت کنند متقاضی می تواند شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی جاری خود در کانادا را تا مدت زمانی که در این کشور زندگی می کند، برآورده کند.

نکته : اگرچه خود اداره مهاجرت کانادا نیز اعلام کرده است که پرینت حساب برای تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای دانشجویی کانادا باید ۴ ماهه گرفته شود، اما در صورتی که متقاضی این مبلغ را در ۳ ماه اخیر جمع آوری کرده، می تواند تمکن مالی ۳ ماهه نیز ارائه کند.

بنابراین، زمانی که گفته می شود پرینت حساب ۴ ماهه لازم است، بدین معنی نیست که فقط و فقط باید ۴ ماهه باشد و کم تر از آن مورد قبول نیست. تنها چیزی که اهمیت دارد، این است که مبلغی که برای تمکن مالی خود در نظر گرفته اید، نباید به یکباره به حسابتان واریز شده باشد و هدف از ارائه پرینت حساب هم دقیقا همین است که نشان دهید این مبلغ را به مرور زمان تهیه کرده اید و پس اندازتان بوده است.

هزینه ویزای دانشجویی کانادا

در طی پروسه درخواست برای ویزای دانشجویی کانادا از افراد تقاضا می شود تمامی هزینه های درخواست برای این ویزا به ازای هر فرد را پرداخت نمایند و این کار را برای تمامی افراد دیگری که همراهشان هستند نیز انجام دهند.

در صورتی که به صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی کانادا اپلای می کنید، نمی توانید بدون پرداخت هزینه های خود، درخواستتان را به ثبت برسانید. در صورت انجام این کار، درخواست شما بررسی نخواهد شد. هزینه هایی که برای ویزای دانشجویی کانادا باید پرداخت کنید، در جدول زیر قید شده اند:

نوع هزینهمقدار هزینه
ویزای دانشجویی۱۵۰ دلار کانادا
بایومتریکس (به ازای هر یک نفر)۸۵ دلار کانادا
بایومتریکس برای یک خانواده (۲ متقاضی و یا بیشتر)۱۷۰ دلار کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی کانادا

حداقل اعتبار ویزای دانشجویی بستگی به طول تحصیل و مقطع تحصیلی تان در کانادا دارد. به عنوان مثال، مقطع کارشناسی معمولا به صورت ۴ ساله ارائه می شود و مقطع کارشناسی ارشد بین ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد و ویزای دانشجویی شما هم تا همین مدت و ۹۰ روز پس از آن اعتبار خواهد داشت.

در این ۹۰ روز به متقاضی اجازه داده می شود که برای ترک کانادا و یا ارائه درخواست برای تمدید ویزای دانشجویی خود در کانادا آماده شود.

بنابراین، در صورتی که متقاضی تا زمانی که استادی پرمیت وی اعتبار دارد، موفق به اتمام دوره تحصیل خود نشود، باید آن را تمدید کند.

در صورتی هم که برنامه تحصیلی خود را زودتر از تاریخ انقضای استادی پرمیت خود به اتمام برساند، تنها ۹۰ روز دیگر فرصت خواهد داشت و باید کانادا را ترک نماید.

متقاضی پس از به اتمام رسیدن دوره تحصیل خود در کانادا باید با ارسال اعلان فارغ التحصیلی از دانشگاه خود به وسیله روش هایی مانند ایمیل، نامه یا روش های دیگر، مدرکی مبنی بر تکمیل برنامه خود ارائه دهد یا کپی مدرک، دیپلم یا گواهی خود را ارسال نماید.

تاریخ صدور هر یک از مدارک اشاره شده، به عنوان مبنای تاریخ تکمیل پروگرم متقاضی در نظر گرفته خواهند شد و پس از آن، فرصت ۹۰ روزه ی متقاضی برای ترک کانادا آغاز خواهد شد.

ویزای دانشجویی کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف

چه قصد تحصیل در کالج داشته باشید و چه برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اپلای کنید، باید ویزای دانشجویی کانادا داشته باشید. دقت کنید که ویزای دانشجویی با استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل متفاوت است.

به طور خلاصه، ویزای دانشجویی به شما اجازه می دهد وارد کانادا شوید و استادی پرمیت، به شما اجازه می دهد در این کشور بمانید و تحصیل کنید. بنابراین، بدون ویزای دانشجویی، نمی توانید مجوز تحصیل دریافت نمایید.

ویزای دانشجویی کانادا برای تحصیل در کالج

به طور خلاصه، کالج ها معمولا بر مهارت های شغلی خاص، آموزش های شغلی و عملی متمرکز هستند. در صورتی که دانشگاه ها مباحث تئوری را بیشتر مورد بحث قرار می دهند. همچنین، طول دوره آموزش در کالج ها نیز معمولا کم تر از دانشگاه است و عموما دارای پروگرم های ۱ یا ۲ ساله هستند که در انتهای دوره تحصیل، یک گواهینامه یا مدرک دیپلم به فارغ التحصیلان ارائه می کنند.

یک سری از رشته ها نیز وجود دارند که در دانشگاه ارائه نمی شوند. این رشته ها معمولا رشته های فنی هستند که متقاضیان برای آموزش آن ها باید مدتی را در کالج تحصیل کنند. از نقطه نظر مالی نیز، شهریه کالج های کانادا کم تر از دانشگاه ها است و به همان نسبت، تسهیلات آموزشی مانند امکانات آزمایشگاهی کم تری نیز در اختیار دارند.

ویزای دانشجویی کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی

دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا معمولا ۴ سال است. اما در برخی از رشته ها ممکن است به صورت دوره های ۳ ساله و یا ۵ ساله هم ارائه شود. نمره زبان مورد نیاز (آیلتس، آزمون تافل یا هر مدرک زبان معتبر دیگری) در رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است. اما دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی، معمولا به آیلتس حداقل ۶ نیاز دارند.

با وجود اینکه دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارند که امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی فراهم می کنند (از طریق پذیرش کاندیشنال)، اما توصیه می شود برای افزایش شانس پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی، حداقل آیلتس ۶ یا معادل آن داشته باشید.

ویزای دانشجویی کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی در آن تحصیل می کند، می تواند ۱ تا ۲ سال طول بکشد. علاوه بر مدارکی که در مقطع قبل لازم بود داشته باشید، برای این دوره، لازم است آخرین مدرک دانشگاهی خود یعنی کارشناسی را نیز ارائه دهید.

ویزای دانشجویی کانادا برای تحصیل در مقطع دکترا

دوره تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا، بسته به رشته و دانشگاهی که متقاضی در آن تحصیل می کند، می تواند حداقل ۳ و حداکثر ۵ سال به طول بیانجامد. برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا متقاضیان به نمره زبان بالاتری نیاز دارند که معمولا حداقل آیلتس ۷ یا معادل آن است.

با این حال، برخی از رشته ها یا دانشگاه ها ممکن است به نمره زبان بالاتری هم نیاز داشته باشند. امکان استفاده از فاند تحصیلی در مقطع دکترا بیشتر از مقاطع دانشگاهی قبلی وجود دارد. اما مقدار این فاند، با توجه به یک سری از عوامل مختلف نظیر معدل دانشجوی متقاضی یا دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

عوامل موفقیت در پروسه اخذ ویزای دانشجویی کانادا

جدا از مدرک زبان، بالا بودن معدل و قوی بودن رزومه و مواردی از این دست که تاثیر آن ها در موفقیت در پروسه اخذ ویزای دانشجویی کانادا بدیهی است، مهم ترین عامل موفقیت در این پروسه، این است که ثابت کنید به ایران وابستگی دارید.

هر چه وابستگی یا Tie شما به ایران قوی تر باشد، احتمال ریجکت شدن درخواستتان کاهش پیدا خواهد کرد. استادی پلن که درمورد آن توضیح دادیم، بهترین مدرکی است که می توانید وابستگی هایتان را عملا ثابت کنید. در ادامه، انواع وابستگی را توضیح می دهیم:

 • وابستگی یا Tie مالی

در این بحث، باید در استادی پلن خود نشان دهید با توجه به وابستگی های مالی خود، وضع مالی شما و خانواده تان در ایران خوب است و پس از اتمام دوره تحصیلتان در کانادا این کشور را ترک خواهید کرد.

وابستگی مالی از طریق ارائه اسناد و مدارک مالی و همینطور مال و اموالتان در ایران که می توانند شامل ملک، زمین، خانه، خودرو و هر نوع دارایی دیگری باشند، قابل اثبات است. یعنی در استادی پلن ذکر می کنید دارای مال و اموال کافی هستید و مدارک آن ها را نیز در بخش مدارک مالی قرار داده اید.

 • وابستگی یا Tie شغلی

در این نوع وابستگی، شما باید اثبات کنید که دارای شغل خوب و درآمد عالی در ایران هستید، اما به دلیل ارتقاء شغلی و حقوق بیشتر نیاز به گرفتن مثلا ارشد یا دکترای رشته مورد نظرتان دارید. نامه جاب آفر در اینجا به شدت می تواند به شما کمک کند.

 • وابستگی یا Tie عاطفی

در اینجا نیز شما باید اثبات کنید که وابستگی عاطفی به اعضای خانواده خود دارید و حتما به خاطر این وابستگی به کشور خود باز می گردید به عنوان مثال پدر، مادر و سایر اعضای خانواده تان در ایران زندگی می کنند و به همین خاطر، عملا دلیلی برای ماندن شما در کانادا وجود ندارد.

یکی از روش های اثبات این مورد ارائه مدارک پزشکی اعضای خانواده است که نشان دهد به عنوان مثال پدر یا مادر شما بیماری خاصی دارد و مثلا ممکن است تا در ۲ سال آینده به کمک و نگهداری شما نیاز پیدا کند (اگر واقعا چنین هست. چون هنوز هم اصرار می کنیم که هیچ دروغ یا اطلاعات نادرسی ارائه نکنید).

تفاوت کیس قوی و کیس ضعیف برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

فرض کنید مدرک کارشناسی رشته تربیت بدنی دارید، مدتی در بازار شغل آزاد داشته اید و اکنون قصد دارید برای ارشد مهندسی برق اپلای کنید. یعنی رشته ای که قصد دارید بخوانید، نه ارتباطی با پیشینه شغلی شما دارد و نه سابقه تحصیلتان.

 در چنین شرایطی، باید آفیسر را متقاعد کنید دلیل سابقه کار و تحصیل متناقض شما چیست و رشته ای که برای آن اپلای کرده اید، چه ارتباطی با آن ها دارد؟ چون ممکن است آفیسر از این تناقضات برداشت کند که اصلا قصد تحصیل ندارید و صرفا می خواهید به هر طریقی شده وارد کانادا شوید و بمانید.

اگرچه می توان تا حدی این تناقضات را توجیح کرد، اما شانس زیادی برای این پرونده وجود ندارد و اصطلاحا کیس ضعیف است. اما اگر مثلا کارشناسی حسابداری دارید، مدتی را به عنوان حسابدار کار کرده اید و اکنون قصد دارید ارشد MBA بگیرید، کیس قوی محسوب می شوید. چون کاملا طبیعی است که پس از مدتی کسب تجربه، به دنبال ارتقای شغلی یا آکادمیک بروید.

توجه کنید که تفاوت کیس قوی و کیس ضعیف، در “منطقی” بودن دلیل اپلای شماست. هر چه رشته و سابقه تحصیل و کارتان در زمینه های مشابه یا نزدیک تری باشند، تحصیل شما در کانادا هم منطقی تر است و آفیسر هم مطمئن خواهد شد که پس از تحصیل، این کشور را ترک خواهید کرد. بنابراین، دلیلی برای ریجکت کردن پرونده شما نخواهد داشت.

روش های اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • داخل کانادا
 • خارج از کانادا
 • در بندر ورودی کانادا (POE)

در هر یک از این شرایط، امکان درخواست به صورت آنلاین و همینطور دستی وجود دارد. در صورت ارسال درخواست به صورت دستی، باید تمامی مدارک را پرینت کرده و به سفارت کانادا ارسال کنید. در حالی که در صورت درخواست آنلاین، فقط می توانید مدارک اسکن شده و فرم های تکمیل شده را با پیوست ارسال نمایید.

نحوه اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی از داخل کانادا

درخواست برای استادی پرمیت از داخل کانادا تنها در صورتی امکان پذیر است که شرایط زیر را داشته باشید:

 • در یک مدرسه ابتدایی یا راهنمایی مشغول به تحصیل باشید.
 • دانشجوی مهمان در کانادا باشید.
 • در حال سپری کردن یک دوره آموزشی یا تحصیلی کوتاه مدت (کم تر از ۶ ماه) در کانادا باشید.
 • خود شما و یا یکی از اعضای خانواده تان یک مجوز اقامت موقت کانادا (TRP) به مدت ۶ ماه یا بیشتر داشته باشید.
 • مجوز تحصیل از خارج از کانادا داشته باشید و بخواهید آن را تمدید کنید.

نحوه اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی از خارج کانادا

در صورتی که دانشجوی بین المللی هستید که در یکی از مراکز یا موسسات DLI کانادا پذیرفته شده اید (موسسات آموزشی و تعیین شده که دولت کانادا آن ها را برای تحصیل تائید کرده است)، اما خارج از کانادا هستید، فرآیند درخواست برای شما شامل درخواست برای ویزای توریستی کانادا تمدید شده و مجوز تحصیل است.

اگر از کشوری هستید که برای ورود به کانادا نیازی به ویزا ندارید، برای مجوز سفر الکترونیکی (ETA) و مجوز تحصیل درخواست خواهید کرد. روند درخواست ویزای دانشجویی و مجوز کانادا از خارج از کانادا مانند روند درخواست برای هر نوع دیگری از ویزای کانادا است.

نحوه اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی از بندر ورودی کانادا

تنها در صورت داشتن شرایط زیر، می توانید در Port of Entry برای مجوز تحصیل درخواست دهید:

 • شهروند ایالات متحده آمریکا باشید.
 • مقیم دائمی قانونی (LPR) ایالات متحده باشید.
 • ساکن Greenland یا Saint-Pierre و Miquelon باشید.

ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک زبان

در برخی از دانشگاه ها و کالج های کانادا شرایطی وجود دارد که به متقاضیان اجازه می دهد بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در مراکز آموزشی این کشور به تحصیل بپردازند. بسیاری از آن ها نیز پذیرش مشروط به متقاضیان می دهند که در ادامه، جزئیات بیشتری در این زمینه خدماتتان ارائه خواهیم کرد.

ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک زبان در مقاطع تحصیلی مختلف

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

برخی از دانشگاه های کانادا داشتن مدرک زبان را از شروط اصلی ثبت نام می دانند و برخی دیگر نیاز به مدرک زبان ندارند. در این دانشگاه ها، پذیرش مشروط به دانشجویان اعطا می شود. دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش مشروط به مدرک زبان از دانشگاه مورد نظر خود در کانادا می شوند، باید تا قبل از برگزاری کلاس های دوره اصلی تحصیل خود، در دوره های زبان شرکت کنند.

به این ترتیب، تا زمان شروع دوره اصلی رشته خود، مهارت های زبانی خود را تقویت خواهند کرد. حداقل نمره ی مورد نیاز برای دانشگاه هایی که مدرک زبان می خواهند، بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است اما به طور کلی، برای تحصیل کارشناسی در کانادا نمره ایی کم تر از آیلتس ۶ قبول نمی کنند!

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

معمولا اغلب دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا از متقاضیان مدرک زبان معتبر درخواست می کنند. اما همچنان، در این مقطع هم تعدادی دانشگاه وجود دارد که نیازی به مدرک زبان ندارند و در واقع، برای پذیرش دانشجویان یک سری از معیارهای دیگر را ملاک قرار می دهند.

توجه داشته باشید که تعداد دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش مشروط به مدرک زبان می دهند، نسبت به مقطع کارشناسی بسیار کم تر است. اما به تازگی، تعداد آن ها در کانادا کمی بیشتر شده است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکترا

بر خلاف مقاطع تحصیلی قبلی که برخی از دانشگاه ها حتی بدون داشتن مدرک زبان، امکان تحصیل در دانشگاه ها را فراهم می کنند یا به متقاضیان پذیرش مشروط می دهند، تحصیل دکترا در کانادا بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست و دانشجویان به آیلتس حداقل ۷ برای اپلای در مقطع دکترا نیاز دارند. بنابراین در این مقطع امکان اخذ پذیرش و تحصیل بدون مدرک زبان وجود ندارد.

تحصیل در مدارس کانادا بدون مدرک زبان

از مزایای تحصیل در کانادا این است که شرایط تحصیل در مدارس این کشور را بسیار راحت تر می کند. در بسیاری از مدارس کانادا داشتن مدرک زبان الزامی نیست و در صورتی که دانش آموز (زیر ۱۸ سال) قصد تحصیل در مدارس کانادا را بدون مدرک زبان داشته باشد، سرپرست قانونی او باید اثبات کند که می تواند از عهده هزینه های زندگی فرزندش بر بیاید.

حتی برخی از مدارس کانادا مانند Collingwood ،Princeton ،Corpus Christi CSS و… اعلام کرده اند خودشان قیم دانش آموزان می شوند و سرپرستی آن ها را بر عهده می گیرند.

ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک آیلتس

ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک آیلتس بدین صورت است که فرد متقاضی یا دانشجو، باید مدتی قبل از شروع پروگرم اصلی خود، دوره های زبان مخصوصی را در یک بازه زمانی معین پشت سر بگذارد و پس از آموزش این دوره، وارد رشته مورد نظر خود در دانشگاه شود.

در این حالت، فرد معمولا در یک نیم سال (یک ترم) با پرداخت هزینه های کلاس زبان این دوره را می گذراند تا آمادگی تحصیل در رشته مد نظرش را داشته باشد.

نکته: توجه داشته باشید که هزینه شرکت در دوره های زبان پیش شرط، جدا از شهریه و سایر هزینه ها است و به عنوان یک هزینه ی مازاد در نظر گرفته می شود. مقدار دقیق این هزینه، به عوامل زیادی بستگی دارد، اما معمولا بین ۷ تا ۱۰ هزار دلار است.

پیشنهاد متخصصین تراست این است که آیلتس یا هر مدرک زبان دیگری که مد نظر دارید را قبل از ورود به کانادا دریافت کنید. زیرا هم شانس خود را برای پذیرش و اخذ ویزای دانشجویی کانادا افزایش خواهید داد و هم دیگر نیازی به پرداخت هزینه های گاها سنگین دوره زبان نخواهید داشت.

پذیرش مشروط یا کاندیشنال برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

یک سری از دانشگاه های کانادا از قبیل دانشگاه وینیپگ، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه براک، دانشگاه مموریال نیوفاندلند و تعدادی دیگر از آن ها با بررسی کلیه شرایط متقاضیان و دارا بودن الزامات دیگر، به آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ندارند، پذیرش مشروط می دهند. به این صورت که فرد می تواند تا قبل از شروع دوره های اصلی کلاس های دانشگاهی خود، در کلاس های زبان شرکت کند. به این نوع پذیرش، اصطلاحا پذیرش مشروط یا کاندیشنال گفته می شود.

مراحل درخواست و دریافت پذیرش مشروط در دانشگاه های کانادا

 • ارسال درخواست پذیرش کاندیشنال برای دانشگاه مورد نظر

در اولین قدم، باید با کمک متخصصین تراست تعدادی از دانشگاه هایی که پذیرش مشروط اعطا می کنند را انتخاب نمایید و از آن ها درخواست پذیرش کنید.

 • بررسی مدارک متقاضی توسط دانشگاه

دانشگاه مورد نظرتان پس از این که درخواست پذیرش شما را دریافت کرد، کلیه شرایط شما را بررسی می کند و در صورتی که واجد شرایط باشید، با درخواست پذیرش مشروط شما موافقت می کند.

 • ثبت نام و شرکت در دوره زبان

با توجه به زبان دانشگاه مورد نظرتان در کانادا، باید در دوره های زبان انگلیسی یا فرانسوی آن ثبت نام و شرکت کنید. بدین ترتیب، برای شروع دوره اصلی تحصیل خود در دانشگاه مورد نظرتان در کانادا آمادگی کافی را به دست خواهید آورد.

 • اتمام پذیرش مشروط

با به اتمام رساندن دوره زبان در کانادا، نمره زبانی که کسب کرده اید توسط موسسه ای که در آن دوره های زبان را پشت سر گذرانده اید به دانشگاه ارسال می شود تا دانشگاه پذیرش شما را قطعی کند. اکنون می توانید پروگرم اصلی خود را آغاز و دوره تحصیلتان در کانادا را نیز رسما استارت بزنید.

تمدید ویزای دانشجویی کانادا

برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا لازم است حداقل تا ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن تاریخ ویزای قانونی خود، برای تمدید آن اقدام نمایید. در اینجا، دو حالت پیش می آید که در ادامه، هر یک از آن ها را بررسی خواهیم کرد:

تمدید ویزای دانشجویی کانادا قبل از به اتمام رسیدن تاریخ انقضای آن

با صدور ویزای دانشجویی، بسته به مدت زمان دوره تحصیل خود در کانادا، می توانید برای مدت محدود و مشخصی در این کشور بمانید و تحصیل کنید. در این حالت، وضعیت شما کاملا عادی و قانونی است.

دانشجویان باید حداقل ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن تاریخ انقضای ویزای دانشجویی خود برای تمدید آن اقدام کنند.

در طول مدتی که درخواست تمدید ویزای دانشجویی شما در کانادا بررسی می شود، اجازه دارید که همچنان در این کشور بمانید و به تحصیل یا کار کردن ادامه دهید. اما گاهی اوقات ممکن است یک سری محدودیت برای فعالیت های شغلی یا تحصیلی شما در نظر گرفته شود که پس از تمدید شدن ویزای دانشجویی تان، برطرف خواهند شد و مجددا وضعیت عادی پیدا خواهید کرد.

تمدید ویزای دانشجویی کانادا بعد از به اتمام رسیدن تاریخ انقضای آن

در این حالت، وضعیت شما از حالت قانونی، به implied تغییر خواهد کرد.

در این حالت، هر چه زودتر باید وضعیت خود را مشخص کنید. همچنین، ادامه تحصیل برایتان امکان پذیر نیست و نمی توانید از مزایای دانشجویی در کانادا استفاده کنید.

باید بتوانید به هر شکلی که هست، ثابت کنید اقداماتی برای تمدید ویزای دانشجویی خود انجام داده اید و در انتظار برای رسیدگی به وضعیت خود به سر می برید.

مدت زمان بررسی درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادا

در هر زمان، مدت زمان بررسی و انتظار برای رسیدگی به درخواست تمدید ویزای کانادا بر اساس شرایط موجود متغیر خواهد بود. گاهی این احتمال می رود که رسیدگی به درخواست های تمدید ویزای دانشجویی کانادا به صورت عادی انجام نشوند.

با این حال، مدت زمان لازم برای بررسی درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادا تقریبا ۴۷ روز است. این مدت زمان، متوسط زمان لازم از هنگام ارسال درخواست تا موقع اعلام و ارائه رای نهایی است و می تواند بیشتر یا کم تر از این هم طول بکشد.

شانس ویزای دانشجویی کانادا

عوامل موثر بر افزایش شانس ویزای دانشجویی کانادا عبارت هستند از:

 • تمکن مالی کافی

هر چه فرد تمکن مالی بیشتری داشته باشد، احتمال ریجکت شدن پرونده وی توسط افسر کنسولگری اداره مهاجرت کانادا کم تر می شود. متقاضیان می توانند با ارائه اسناد و مدارک بانکی و تمامی دارایی هایی که خودشان و سرپرستشان دارند، ثابت کنند وضع مالی خوبی دارند می توانند از پس پرداخت تمامی خرج و مخارج زندگی خود در کانادا بر بیایند.

تمکن مالی را می توان جزو اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در افزایش شانس اخذ ویزای دانشجویی کانادا در نظر گرفت.

 • شرایط سنی مناسب

اگرچه شرط سنی خاصی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد (البته در مقاطع دانشگاهی)، اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی، معمولا افراد زیر ۲۳ سال و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز افراد زیر ۳۳ سال شانس بیشتری برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا دارند.

اما این بدین معنی نیست که هر فرد دیگری که در این بازه سنی قرار نداشته باشد، شانسی برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا ندارد! اگر گپ تحصیلی شما قابل توجیح باشد، حتما شانس شمایی که سن بالاتری دارید هم زیاد خواهد بود.

 • دارا بودن مدرک زبان با نمره بالا

در اختیار داشتن حداقل نمره مورد نیازِ رشته و دانشگاه مورد نظر خود، بدین معنی است که تنها شرط لازم برای تحصیل در کانادا را در اختیار دارید. حال هر چقدر که نمره زبان شما از حداقل نمره مورد نیاز بیشتر باشد، شانس بیشتری هم برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا به دست خواهید آورد.

 • زمان درخواست برای ویزای دانشجویی کانادا

فرایند اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای هر فرد، متقاوت است و کاملا به شرایط هر یک از آن ها بستگی دارد. اما بهتر است درخواست خود را حداقل ۳ ماه قبل از شروع پروگرم مورد نظر خود ارسال نمایید. هر چقدر به زمان شروع برنامه مورد نظر نزدیک تر شوید، درخواست های بیشتری ارسال می شود و باعث ایجاد شلوغی می شود که می تواند در فرایند بررسی و رسیدگی به درخواست ها خلل ایجاد کند و سرعت رسیدگی ها را کاهش دهد.

 • نداشتن گپ تحصیلی

در صورتی که مقطعی از تحصیلات خود را به اتمام رسانده اید و قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است هر چه زودتر برای این کار اقدام کنید. زیرا ایجاد گپ تحصیلی، می تواند شانس شما برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا را کاهش دهد. اما اگر در حال انجام یک فعالیت شغلی مرتبط با رشته خود هستید، نباید زیاد نگران گپ تحصیلی باشید.

این موضوع، بیشتر برای افرادی صدق می کند که زمینه شغلی آن ها با رشته ای که قصد دارند بخوانند، ارتباط خاصی ندارد. اگر گپ تحصیلی دارید، به راحتی می توانید با اثبات اینکه مشغول به انجام فعالیت شغلی مرتبط با رشته خود بوده اید، آن را توجیح کنید.

 • تطابق سابقه تحصیلی و شغلی متقاضی با رشته ای که قصد دارد بخواند

افرادی که سابقه تحصیلی مقطع قبلی و زمینه شغلی شان مرتبط با رشته ای است که قصد تحصیل آن را در کانادا دارند، شانس بالاتری برای اخذ ویزای دانشجویی خواهند داشت. البته در عین حال، این به معنای عدم توانایی متقاضیانی که رشته تحصیلی شان با سابقه تحصیلی شان با یکدیگر مطابقت ندارند، نیست! این افراد فقط ممکن است شانس کم تری داشته باشند.

این افراد با ارائه مدارکی نظیر استادی پلن یا Letter of Explanation، می توانند توضیح دهند چرا رشته غیر مرتبطی با سابقه تحصیلی و شغلی خود را انتخاب کرده اند. در چنین شرایطی، می توانند با اشاره به مواردی نظیر انجام یک مقاله مرتبط یا شرکت در یک دوره آموزشی، نشان دهند که چگونه به این رشته علاقه پیدا کرده اند. همچنین، این رشته باید در ارتقاء شغلی و افزایش درآمد آن ها در موقعیت شغلی کنونی شان نیز تاثیر گذار باشد.

 • داشتن Study Plan کامل و قوی

یک استادی پلن قوی، باید علاوه بر مشخص کردن هدف شما از تحصیل در کانادا، دلیل انتخاب این کشور، رشته مورد نظر و مواردی از این دست، نشان دهد دلایل کافی برای برگشت به ایران و ترک کانادا را پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور دارید.

هر چه دلایل شما محکم تر باشند و دلیل قانع کننده تر و بیشتری برای تحصیل در کانادا داشته باشید، استادی پلن شما قوی تر خواهد بود و هر چه استادی پلن شما قوی تر باشد، شانس شما هم برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا بیشتر خواهد بود.

مصاحبه ویزای دانشجویی کانادا

دانشجویان ارشد و دکترا باید آمادگی مصاحبه با اساتید و یا کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظرشان را داشته باشند. دقت کنید که برای ویزای دانشجویی، فقط باید با استاد مصاحبه کنید و هیچ مصاحبه ای با سفارت در زمان انگشت نگاری یا مراحل دیگر وجود ندارد.

ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا

فرایند اخذ ویزای دانشجویی کانادا به ظاهر کاملا ساده و راحت به نظر می رسد. اما در عمل، بسیار پیچیده است و می تواند چالش برانگیز باشد. اگرچه بسیاری از متقاضیان تصور می کنند گرفتن پذیرش سخت ترین مرحله این فرایند است و بعد از آن کار چندان سختی وجود ندارد، اما دریافت ویزای دانشجویی می تواند حتی دشوارتر از آن هم باشد.

با توجه به محبوبیت بالای کانادا نزد متقاضیان مهاجرت دانشجویی، حجم زیادی از درخواست برای تحصیل در این کشور ارسال می شود که خود این امر، می تواند ریسک ویزای دانشجویی را افزایش دهد. در این بخش، مهم ترین دلایل ریجکت ویزای کانادا و اقدامات قابل انجام در صورت رخ دادن این اتفاق را توضیح خواهیم داد.

اصلی ترین دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا

 • نداشتن نامه پذیرش یا ارائه نامه جعلی

دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود در کانادا از شروط اصلی اخذ ویزای دانشجویی کانادا است. در صورتی که این مدرک را ارائه نکرده باشید یا افسر مهاجرت در اصل بودن آن شک کند، اختیار ریجکت کردن درخواست شما را خواهد داشت.

 • مسائل مالی

عدم اطمینان در توانایی پرداخت هزینه های سفر، شهریه و زندگی روزمره در کانادا می تواند دلیل این امر باشد و ممکن است آفیسر درخواست شما را رد کند. هنگامی که درخواست ویزا را ارسال می کنید، باید نشان دهید که بودجه کافی برای حمایت از خود و همراهانتان را در کانادا دارید.

مقامات مهاجرت از همه دانشجویان بین المللی می خواهند که ثابت کنند دارای بودجه کافی برای پوشش حداقل شهریه سال اول تحصیلی و هزینه زندگی خود هستند. اگر نتوانید توانایی حمایت مالی از خود را ثابت کنید، درخواست شما رد خواهد شد. بنابراین، توصیه می شود در صورت امکان، تمکن مالی بیشتری از حداقل مقدار مورد نیاز ارائه کنید تا شانس ریجکت شدن را به حداقل برسانید.

 • عدم اطمینان آفیسر از ترک کانادا پس از اتمام دوره تحصیل متقاضی در این کشور

ویزای دانشجویی، یک نوع اقامت موقت در کانادا است و دارندگان آن باید زمانی که تاریخ انقضای آن به اتمام می رسد، این کشور را ترک کنند. به این ترتیب، آفیسر پرونده نیز باید با بررسی پرونده متقاضی به این اطمینان برسد که در پایان اقامت موقت خود، به کشور مبدا باز خواهید گشت.

همچنین، وی باید به این اطمینان برسد که پس از اتمام دوره تحصیل خود، قصد ندارید به طور غیرقانونی به اقامت خود در کانادا ادامه دهید. بهترین راه برای رفع این نگرانی، از طریق استادی پلن است. حتی اگر برای مهاجرت دائم به کانادا از طریق روش تحصیلی اقدام می کنید و هدف نهاییتان ماندن در این کشور است، به هیچ وجه در اپلای برای ویزای دانشجویی نباید این را نشان دهید.

بعدها با دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا، می توانید مدتی را در کانادا کار کنید و پس از آن هم برای اقامت دائم اقدام کنید. اما فعلا در این مرحله، باید بتوانید ثابت کنید چنین قصدی ندارید.

 • مشکلات و مسائل مربوط به اسناد سفر و مدارک هویتی

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا حتما لازم است تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و با کمال شفافیت و صداقت ارائه دهید. افسر مهاجرت، پرونده شما را با دقت بررسی می کند و در صورتی که هر یک از مدارک مورد نیاز ناقص باشند و یا ارائه نشده باشند، می تواند پرونده شما را ریجکت کند.

در صورتی که سابقه سفرهای خود را به طور کامل بیان نکرده باشید یا مدارک هویتی شما ناقص باشند نیز ممکن است پرونده شما ریجکت شود. اگر افسر ویزا فکر می کند که در تاریخچه سفر شما فضای خالی وجود دارد، مدارک سفر و یادداشت ‌های افسر ویزا را بررسی می کند تا ببیند کدام دوره ‌ها مشکل ساز هستند.

همچنین، مقامات ویزا هویت شما را از طریق مدارک تأیید می کنند تا مشخص شود که آیا شما از نظر پزشکی یا کیفری می توانید در کانادا پذیرفته شوید یا خیر.

 • عملکرد تحصیلی ضعیف

نمرات پایین در آخرین مدرک تحصیلی خود، ناقص بودن رزومه یا قوی نبودن آن، نداشتن مقالات و افتخارات علمی و سایر مواردی از این دست که نشان دهند از نظر علمی فرد زیاد قوی و پرباری نیستید، می توانند یکی دیگر از دلایل ریجکت شدن پرونده شما باشند.

افسران ویزا به ثبات در عملکرد تحصیلی قبلی اهمیت زیادی می دهند. اگرچه نمرات خوب در تایید ویزا حیاتی است، اما می تواند توانایی زبان انگلیسی شما را نیز گسترش دهد. افسر ممکن است با مشاهده نمرات پایین شما در مقطع قبلی در توانایی شما برای کنار آمدن با سیستم آموزشی فعلی در کانادا شک کند که این می تواند یکی از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا باشد.

 • انتخاب برنامه تحصیلی نادرست

گاهی اوقات در صورتی که آفیسر دلیل انتخاب برنامه تحصیلی یا سطح تحصیلی شما را متوجه نشود، درخواستتان را رد می کند. در صورتی که برنامه انتخابی مورد نظرتان برای تحصیل در کانادا با سابقه تحصیلی یا شغلی شما مطابقت نداشته باشد، احتمال رد شدن درخواستتان زیاد است.

به عنوان مثال، فردی با مدرک لیسانس پرستاری و ۴ سال سابقه کار به عنوان پرستار می خواهد در کارشناسی ارشد رشته مدیریت هتل در کانادا تحصیل کند. این انتخاب، می تواند شک و تردید ایجاد کند و بنابراین درخواست ویزا رد می شود.

اگر برنامه تحصیلی شما بر اساس تحصیلات گذشته خود عجیب به نظر می رسد، باید به وضوح توضیح دهید که چرا می خواهید آن را مطالعه کنید. شرکت در یک دوره آموزشی، تهیه یک مقاله مرتبط یا تجربیات دیگر، ممکن است بتوانند این امر را توجیح کنند. اما در هر صورت، یک کیس قوی و با اطمینان نخواهید شد.

اقدامات قابل انجام در صورت ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا

زمان ریجکت شدن ویزای دانشجویی، آفیسر اداره مهاجرت کانادا طی یک نامه، دلیل رد شدن درخواست متقاضی را به وی ابلاغ می نماید. در این نامه، دلیل یا دلایل این امر اطلاع رسانی می شود. در این شرایط، دو گزینه در مقابل متقاضی وجود دارد:

اعتراض به تصمیم

در صورتی که متقاضی اعتقاد دارد درخواست ویزای وی کامل است و تمام شرایط و موارد مورد نیاز را برآورده کرده است، می تواند درخواست تجدید نظر بدهد. در واقع، در این حالت متقاضی نشان می دهد ویزای دانشجویی او به اشتباه یا ناعادلانه ریجکت شده و درخواست می کند که مجددا بررسی شود. توجه کنید که اقدام برای این کار، حتما باید تحت نظر وکیل شما در موسسه مهاجرتی تراست انجام شود.

ارسال درخواست جدید

در صورتی که متقاضی اعتقاد داشته باشد که دلایل رد ویزا صحیح بوده است، فقط یک راه دیگر باقی می ماند. در این شرایط، باید با مشورت وکیل خود در موسسه تراست، درخواست جدیدی ارائه دهید. به دلیل حساسیت این کار و این که برای دومین بار انجام می شود، حتما با مشاورین تراست درخصوص انجام این کار مشورت کنید.

توجه داشته باشید که هم فرایند تجدید نظر و هم ارسال درخواست مجدد، ممکن است زمان زیادی طول بکشد. همچنین، متقاضی هم باید آمادگی داشته باشد تا با دانشگاه خود تماس گرفته و درخواست تغییر در تاریخ شروع برنامه ریزی شده ی خود را داشته باشد (در صورتی که متقاضی نمی تواند به موقع ویزا برای شروع برنامه تحصیلی خود در تاریخ برنامه ریزی شده اولیه را دریافت کند).

نکات قابل توجه برای کاهش احتمال ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا

 • فهرست کاملی از مدارک مورد نیاز برای فرایند درخواست ویزا تهیه کنید تا چیزی از قلم انداخته نشود. لیست کامل را می توانید در وبسایت رسمی دولت کانادا پیدا کنید. جست و جوی عبارت “چک لیست آنکارا” هم می تواند به شما کمک کند.
 • تمام جزئیات فرم های درخواست ویزا را با دقت و به طور کامل پر کنید. در آخر، یک بار دیگر هم آن ها را چک کنید تا هیچ قسمتی خالی نمانده باشد.
 • حتما اطمینان حاصل کنید که نامه پذیرشی که از دانشگاه مورد نظر خود گرفته اید را در داشبورد حساب کاربری خود در سایت اداره مهاجرت کانادا آپلود کرده اید.
 • هرگونه اسناد و مدارک مالی که می توانید تهیه کنید را، ارائه نمایید تا نشان دهید بودجه کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه خود و هزینه یک سال زندگی در کانادا را در اختیار دارید.
 • در صورتی که سابقه کار دارید، می توانید با ارائه مدارکی نظیر بیمه، فیش حقوقی، صورت حساب بانکی یا حتی نامه از کارفرمای خود آن را ثابت کنید.
 • باید تمامی سوابق سفرهای خارجی قبلی خود را ذکر کنید و در صورتی هم که سابقه ریجکتی دارید، آن را عنوان کنید. اما لازم نیست زیاد درمورد آن صحبت کنید و در حد یک اشاره کوتاه هم کفایت می کند.
 • هنگام آپلود مدارک خود، هیچ قسمتی را خالی نگذارید. حتی بخش Client Information که به ظاهر اختیاری است را توسط مدارکی نظیر استادی پلن، رزومه، مدرک زبان، شناسنامه، کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه ی خود تکمیل کنید.
 • به استادی پلن خود دقت بسیار بسیار زیادی داشته باشید. اگر نگوییم مهم ترین و تاثیرگذارترین مدرک در پذیرش درخواست ویزای دانشجویی شما همین استادی پلن است، قطعا جزو مهم ترین مدارک قرار می گیرد. مشاورین ما در موسسه مهاجرتی تراست به شما کمک می کنند این مدرک حساس و مهم را به بهترین و کامل ترین شکل ممکن تهیه نمایید.

ویزای دانشجویی کانادا برای بزرگسالان

اگر چه یک سری شرایط سنی و محدودیت های خاصی برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی در کانادا در نظر گرفته شده است، اما این نکته به معنای این نیست که سایر افرادی که شرایط سنی چندان مساعدی ندارند، دیگر نمی توانند در این کشور تحصیل کنند.

این دسته از افراد می توانند بسته به شرایط مختلف، با کسب امتیازات ویژه از طریق تقویت رزومه خود، افتخارات علمی، نمره بالا در مدرک زبان یا روش های دیگر، شانس خود را برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهند و در واقع، شرایط سنی خود را جبران کنند.

افراد معاف از دریافت ویزای دانشجویی کانادا

 • اعضای خانواده سفرا و نمایندگان سیاسی
 • اشخاصی که قصد شرکت در برنامه ها یا دوره های آموزشی برای مدت کم تر از ۶ ماه دارند.
 • اعضای نیروهای مسلح خارجی که در کانادا حضور دارند.
 • دارندگان اقامت دائم و یا شهروندی کانادا

تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم

روش های تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم

تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری در کانادا می توانید ضمن اینکه خودتان اقامت دائم این کشور را دریافت می کنید، تعدادی از افراد جویای کار در کانادا را نیز مشغول به کار کنید.

از آنجایی که هدف شما از انجام این کار تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم است، باید تا حدی به یکی از زبان های فرانسوی یا انگلیسی نیز مسلط باشید (که احتمالا با تحصیل در این کشور تسلط کافی به زبان پیدا کرده اید) و همچنین، باید در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا یا اصطلاحا DLI فارغ التحصیل شده باشید.

تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم از طریق مجوز کار

افراد به شرط تحصیل در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا یا DLI می توانند مجوز کاری تحت عنوان PGWP دریافت کنند و از این طریق، پس از کسب تجربه کانادایی برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنند.

مجوز کار PGWP یک مجوز کار موقت است و مدت زمان آن به طول دوره آموزشی یا تحصیل متقاضی در کانادا بستگی دارد. اما حداکثر ۳ سال اعتبار خواهد داشت.

تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم از طریق ازدواج

در صورتی که در طول مدت زمان تحصیل خود در کانادا با یک فرد مقیم این کشور ازدواج کنید، می توانید پس از ۲ سال از ازدواج خود اقامت دائم کانادا را به دست بیاورید.

تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به ویزای کار

در صورتی که در یکی از مراکز آموزشی معتبر یا DLI کانادا تحصیل کرده باشید، می توانید برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل یا Post Graduate Work Permit اقدام کنید. پس از آن، می توانید با کار کردن در کشور کانادا تجربه کار کانادایی به دست بیاورید و روند اخذ اقامت دائم خود را بهبود ببخشید.

برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا لازم است شرایط زیر را فراهم نمایید:

 • مدرک رسمی و معتبر از مراکز آموزشی تایید شده یا DLI کانادا
 • پاسپورت معتبر و مدارک مربوط به انجام معاینات پزشکی
 • مجوز تحصیل معتبر (شامل تایید دوره و مقطع تحصیلی و همچنین تایید محل تحصیل اعم از دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی)
 • کافی بودن طول دوره تحصیل (طول دوره تحصیل باید حداقل ۸ ماه باشد. قابل ذکر است که طول مجوز کار PGWP به طول دوره تحصیل متقاضی بستگی دارد. مثلا اگر طول دوره تحصیلی شما دو سال و یا بیشتر باشد، حداکثر تا ۳ سال می‌توانید اقامت کاری پس از تحصیل دریافت کنید).

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از مدارس کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • تکمیل کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission fee

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • تکمیل کردن فرم درخواست پذیرش
 • حداقل نمره ۶ زبان در آزمون آیلتس یا معادل آن
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه اطلاعات فردی
 • تکمیل کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission fee

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی در کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • تکمیل کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission fee
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه مدرک دیپلم
 • رزومه کاری و علمی
 • ریز نمرات سال های اخیر تحصیل
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • ذکر مقالاتی که کار کرده اید به همراه سایر فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • ۲ قطعه عکس مناسب
 • اثبات تمکن مالی
 • تکمیل کردن فرم های مربوطه و اطلاعات فردی
 • رزومه شغلی و علمی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • پرداخت Admission fee
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره حداقل ۶ برای آیلتس یا معادل آن
 • حداقل معدل کل ۱۳ در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک کارشناسی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع دکترا و بالاتر در کانادا

 • ذکر عنوان مقالات، تحقیقات و پژوهش های خود که تاکنون چاپ شده اند
 • مکاتبه با استاد در دانشگاه مورد نظر خود و متقاعد کردن وی برای پذیرش شما
 • ارائه رزومه قوی
 • سابقه کار مرتبط با حوزه تحصیلی

قوانین دیفر کردن در کانادا

یکی از رایج ترین اصطلاحاتی که در خصوص تحصیل در کانادا به کار برده می شود، دیفر کردن است که احتمالا تا به حال چندین بار به گوشتان خورده است.

دیفر کردن به معنی به تعویق انداختن زمان شروع تحصیلات است.

دیفر کردن فقط در مقاطع تحصیلات تکمیلی قابل اجرا است و همه ی دانشگاه های کانادا هم شرایط دیفر کردن را ندارند!

دلایل به تعویق انداختن پذیرش در کانادا

 • مشکلات مالی یا عدم توانایی در اثبات تمکن مالی
 • به وجود آمدن مشکلات سربازی برای آقایان
 • بیماری متقاضی
 • عدم توانایی در کسب حداقل نمره مورد نیاز برای تحصیل یا آماده نبودن مدرک زبان

روش به تعویق انداختن پذیرش در کانادا

دانشجویی که قصد دیفر کردن یا به تعویض انداختن پذیرش خود را دارد، باید با ارسال نامه ای به دانشکده رشته مورد نظر خود در دانشگاهی که پذیرش گرفته اند، دلیل این کار را توضیح دهد. دانشجو باید دلیل قانع کننده ای برای دیفر کردن پذیرش خود داشته باشد. به گونه ای که اثبات شود چاره ای جز این کار نداشته است.

مشکلات به تعویق انداختن پذیرش در کانادا

 • احتمال دارد متقاضی در هنگام تصمیم برای شروع تحصیلات خود مجبور شود دوباره مراحل اخذ ویزای دانشجویی را طی کند.
 • دانشجو باید دوباره به تحقیق در مورد نحوه گرفتن اسکالرشیپ کانادا و فاندهای تحصیلی بپردازد.
 • ممکن است فرد متقاضی نتواند از بورسیه تحصیلی کانادا و فاندهای تحصیلی استفاده کند و فاندی به او تعلق نگیرد.
 • احتمال دارد مشکلاتی مانند گپ تحصیلی برای متقاضی به وجود بیاید و نتواند کارهای تحصیلی خود را درست کند.

فرمت نامه درخواست تعویق پذیرش در کانادا

 • دلایل درخواست دیفر کردن را به صورت جزئی و کامل شرح بدهید، اما سعی کنید این نامه بیش از حد هم طولانی نشود.
 • اطلاعات شخصی، رشته و گرایشی که در آن پذیرفته شده اید را ذکر کنید.
 • به نکات و ویژگی های مثبت دانشگاه خود اشاره کنید. به گونه ای که نشان دهید فقط به همین دانشگاه و تحصیل در همین رشته علاقه مند هستید. اما در حال حاضر این امکان برایتان وجود ندارد و کاری از دستتان بر نمی آید.
 • دلایل به تعویق انداختن پذیرش خود را قاطعانه و با ارائه مدرک به اثبات برسانید.
 • نامه ای که نوشته اید را بازخوانی کنید و تغییرات و ویرایش های نهایی را پیش از ارسال آن برای دانشگاه خود انجام دهید.
 • نامه را به کمیته پذیرش دانشگاه خود ارسال نمایید.

نکات مهم برای نوشتن نامه درخواست دیفر کردن در کانادا

 • درخواست دیفر کردن، باید دارای دلایل قانع کننده باشد، اما این دلایل باید به صورت کاملا خلاصه، مختصر و مفید بیان شده باشند.
 • بهتر است نامه را به صورت الکترونیکی از طریق ایمیل به دانشگاه ارسال نمایید.
 • در صورتی که نامه را به صورت دستی می نویسید، از کاغذ مرغوب و خط خوانا برای نوشتن استفاده کنید.
 • از ادبیات مناسب و کاملا رسمی برای نوشتن استفاده کنید.
 • لحن نامه، نباید به صورت کلی بیان شده باشد و باید آن را مستقیما خطاب به مسئول پذیرش دانشگاه مورد نظرتان بنویسید.
 • دلایل شما برای دیفر کردن باید کاملا واقعی باشند و برای اثبات حرف های خود نیز باید مدرک ارائه کنید.
 • تا جایی که می توانید، از طولانی شدن نامه جلوگیری کنید و به صورت مختصر و مفید آن را بنویسید.
 • در صورت نیاز به کمک در تهیه نامه درخواست دیفر کردن، می توانید با مشاورین تراست مشورت کنید.

بورسیه دانشجویی کانادا

نحوه گرفتن بورسیه دانشجویی کانادا

 • سعی کنید با جست و جوی دقیق، فرصت های موجود در تمامی دانشگاه ها را بررسی نمایید.
 • به ددلاین ها توجه ویژه ای داشته باشید و بهترین اپلیکیشن ممکن را قبل از ددلاین دانشگاه های کانادا ارسال نمایید.
 • سعی کنید مهارت هایتان را به طور ویژه ای جلوه دهید و خودتان را متمایز از سایرین نشان دهید.
 • دستورالعمل های اپلای را با دقت فراوان مطالعه و اجرا نمایید.
 • با کمک مشاورین تراست یک کاور لتر و استادی پلن بسیار قوی تهیه کنید.
 • واقع بین باشید.

انواع بورسیه دانشجویی در کانادا

 • بورسیه های تشویقی

این بورسیه ها گاهی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

 • بورسیه های ورودی

بورسیه ‌های ورودی به دانشجویان جدید الورود تعلق می‌ گیرد و معمولا بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آن ها اعطا می ‌شود.

 • بورسیه های تحقیقاتی یا RA

این نوع بورسیه ها، به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می ‌پردازند و در کنار اساتید خود در مسیر پیشرفت علم و دانش گام بر می دارند.

 • بورسیه های دستیار مدرس یا TA

این نوع بورسیه ها به دانشجویانی اعطا می شوند که در کنار تحصیلات خود، به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید خود می پردازند. لازم به ذکر است به دانشجویانی که در کنار اساتید خود به تحصیل می پردازند، مبلغ قابل توجه و خوبی اعطا می شود و به راحتی می توانند روی آن برای پرداخت هزینه های زندگی خود حساب کنند.

 • بورسیه های کارآموزی

این بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که در کنار تحصیل خود، مشتاق انجام کارهای پاره وقت هم هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس ‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت اند.

معمولا این کارها به گونه ای برنامه ریزی می شوند که به درس دانشجو لطمه یا آسیب خاصی وارد نشود. لازم به ذکر است که دانشجو در روزهای تعطیل حتی می تواند به صورت تمام وقت کار کند و حقوق کار تمام وقت دریافت نماید.

شرایط سنی اخذ بورسیه دانشجویی کانادا

با توجه به عوامل مختلفی نظیر بودجه دانشگاه یا وضعیت خود دانشجو مقدار، هزینه و شرایط ویژه ای که برای اعطای بورسیه در نظر گرفته شده است، می تواند متفاوت باشد. بنابراین، می توان گفت که به طور کلی فاکتور سن، عامل چندان مهمی برای اخذ بورسیه دانشجویی در کانادا محسوب نمی شود.

مهم ترین عوامل موثر در اخذ بورسیه دانشجویی کانادا را می توان موارد زیر در نظر گرفت:

 • تمکن مالی خوب متقاضی
 • کم بودن گپ تحصیلی متقاضی
 • بالا بودن نمره مدرک زبان و معدل متقاضی

مزایای تحصیل در کانادا

 • اهمیت کانادا به تحصیل

  استراتژی بین المللی آموزش کانادا اخیرا هدف خود را برای دو برابر کردن دانشجویان بین المللی تمام وقت و رسیدن این تعداد به حدود ۴۵۰ هزار نفر تا دو سال آینده اعلام کرده است.

  این طرح نه تنها بر روی استخدام متمرکز است، بلکه با ارائه فرصت های بیشتر به دانشجویان کانادایی برای کار در خارج از کشور هنگام تحصیل و پس از آن به عنوان مقیم دائم در کشور، بر حفظ آن پس از فارغ التحصیلی نیز ادامه می دهد.

 • نرخ پایین بیکاری

  چشم انداز و آینده شغلی برای فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا بسیار عالی است. دانشگاه های کانادا با بیش از ۵ هزار قرارداد، همکاری جهانی را افزایش می دهند.

  جالب است بدانید بیش از ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان از رشته های مختلف دانشگاه های کانادا، در عرض کمتر از ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظرشان را پیدا می کنند.

 • دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی

  هر ساله بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی برتر بین المللی، تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند. دانشگاه های کانادا به دلیل داشتن استانداردهای عالی علمی و تأکید بر تحقیق و پژوهش در تحصیلات، به شکل بی نظیری در سطح بین المللی مورد توجه قرار می گیرند.

 • تنوع فرهنگی بالا

  ونکوور، مونترال و تورنتو بزرگ ترین شهرهای کانادا هستند که به عنوان امن ترین شهرهای دنیا و با دسترسی به فرهنگ غنی با سواحل، موزه های، رستوران ها، فستیوال ها و مراکز خرید شناخته می شوند. کانادا از قومیت ها و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان متقاضی دارد و به همین علت، تنوع فرهنگی نیز در آن بسیار زیاد است.

 • استانداردهای بالای زندگی

  کشور کانادا ۸ سال مختلف به عنوان یکی از ۳ کشور برتر جهان برای زندگی شناخته شده است و مردمان این کشور به شدت مهمان نواز هستند. نتیجه این امر یک جامعه استثنایی و صلح آمیز با میزان جرم و خشونت پایین است.

 • وجود آخرین تکنولوژی و فناوری های روز دنیا

  کانادا در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه ارتباطات از راه دور، تجهیزات و دستگاه های پزشکی، مهندسی هوافضا، لیزرها، بیوتکنولوژي و محیط زیست یکی از پیشروترین کشورهای دنیا به شمار می رود.

 • طبیعت بکر و مناظر خیره کننده

  کانادا یکی از زیباترین کشورهای دنیاست. طبیعت کانادا فوق العاده است و پر از مناظر طبیعی دست نخورده و چشم نواز است. همچنین، برخی از بزرگ ترین پارک های طبیعی حفاظت شده با گونه های جانوری و گیاهی غنی در دنیا نیز در این کشور واقع شده اند که مناظر طبیعی آن را واقعا دیدنی کرده اند.

 • عدم تبعیض نژادی و مسائل نژاد پرستانه

  کانادایی ها جزو خونگرم ترین مردم دنیا هستند که مسائل نژاد پرستانه و تبعیض های نژادی کاملا برایشان حل شده است. بنابراین، شما به عنوان دانشجوی ایرانی، هیچ نگرانی در خصوص تبعیض های نژادی یا پیدا کردن خانه یا رفتارهای خاص و مواردی از این دست نخواهید داشت.

خدمات تراست برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • بررسی شرایط تحصیلی متقاضیان و شانس موفقیتشان در این پروسه و انتخاب بهترین روش مهاجرتی برای آن ها
 • پیگیری پرونده متقاضیان تا زمان صدور ویزای دانشجویی برای آن ها
 • ارائه راه حل های قانونی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • پرداخت هزینه های مهاجرت به دفاتر مهاجرتی در کانادا
 • ارائه هرگونه راهنمایی و مشاوره در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به کانادا و سایر روش های مهاجرت به این کشور
 • در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی برای مصاحبه سفارت
 • تهیه و تنظیم Study Plan، Cover Letter و Letter of Explanation بر اساس شرایط هر فرد و به کامل ترین و دقیق ترین شکل ممکن
 • انجام کلیه مراحل پذیرش و اخذ ویزای دانشجویی و پشتیبانی کامل از متقاضیان در تمامی مراحل این فرایند

مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا با تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

برای اولین قدم در دریافت پذیرش و ویزای دانشجویی کانادا کافی است یک وقت مشاوره از مشاورین تراست دریافت کنید.

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس تراست به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی کانادا آغاز خواهد شد. در این مرحله، شانس موفقیت شما در این پروسه نیز سنجیده می شود.

توجه کنید که موسسه مهاجرتی تراست مانند برخی از موسسه های سودجو عمل نمی کند و اگر شانس زیادی نداشته باشید، همان ابتدای کار با صراحت و شفافیت این موضوع به شما اعلام خواهد شد. یکی از اصول حرفه ای کار هم دقیقا همین است که هر کسی شانس مهاجرت، به خصوص از طریق تحصیل، ندارد.

متاسفانه برخی افراد و موسسه های سودجو، فقط به دنبال منافع مالی خودشان هستند. اما برای مشاورین تراست، منافع مشتری اولین و مهم ترین اولویت است و در پی تحقق این امر، بهترین ها را حتی به ضرر خودشان به مشتری معرفی می کنند.

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله، پس از بررسی شانس موفقیت متقاضی در این پروسه و با پذیرش پرونده توسط متخصصین تراست، کلیه مدارک مورد نیاز از جمله رزومه، انگیزه نامه، استادی پلن و سایر مدارک حساس، توسط تیم حرفه ای تراست با دقت کامل تهیه و تنظیم می گردند.

تهیه فهرست دانشگاه های متناسب با شرایط متقاضی

در این مرحله با توجه به شرایط شما، فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد.

اپلای برای دانشگاه های منتخب و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از پرداخت پلیکیشن فی و اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کانادا، باید شهریه را هم پرداخت کنید. همچنین، با توجه به رزومه تحصیلی شما برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز اقدام می شود.

توجه داشته باشید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه در این مرحله را تهیه کنید. انجام این کار به شدت شانس موفقیت شما در اخذ ویزای دانشجویی را افزایش خواهد داد. زیرا نشان می دهد شما کاملا برای تصمیم خود مصمم هستید.

دریافت نامه پذیرش

اکنون نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان به دست شما می رسد. تبریک می گوییم! اکنون باید آماده ورود به مرحله مهم بعدی، یعنی دریافت ویزای دانشجویی شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای دانشجویی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود.

وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی تراست همواره به متقاضیان ویزای دانشجویی کانادا توصیه کرده اند که اگر با هدف کار و اقامت، تصمیم به تحصیل در کانادا می گیرند، پیش از انجام هر اقدامی برای اخذ پذیرش در یکی از مراکز آموزشی کانادا، می بایست حتما شرایط دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی مورد نظر خود را برای دریافت PGWP مطالعه و بررسی نمایند.

با این حال، آن دسته از دانشگاه‌ های کانادایی که به شما مدرک رسمی تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می کنند، معمولا در بیشتر اوقات برای تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری کانادا مورد تایید هستند.

اگر می خواهید در کم ترین زمان ممکن فرایند مهاجرت خود را طی کنید و به ویزای تحصیلی دست یابید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تیم تراست با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت به کانادا، از ابتدا تا انتهای مسیر همراه شما خواهد ماند.

موفقیت شما آرزوی قلبی ماست…

مشاوره ویزای دانشجویی کانادا

در مطالب فوق، سعی کردیم تا جای ممکن به مهم ترین موضوعات درخصوص ویزای دانشجویی کانادا و شرایط آن بپردازیم. اما در صورتی که شرایط خاص تری برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا دارید یا هر گونه سوال و ابهام دیگری در این رابطه برایتان وجود دارد، حتما با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید و موضوع مورد نظرتان را مطرح نمایید.

این اطمینان را به شما می دهیم که مشاوران ما با بررسی کامل مدارک و شرایط تحصیلی تان، شما را در مسیر اخذ ویزای دانشجویی کانادا یاری می کنند. انتخاب یک مشاور ویزای دانشجویی آگاه از مسائل و پروسه آن، مراحل اقدام برای ویزای دانشجویی شما را سریع تر پیش می برد.

از سوی دیگر، عدم آگاهی از مسائل مربوط به ویزای دانشجویی ممکن است مشکلات بسیاری را در این خصوص برای شما به وجود بیاورد که حتی می تواند فرصت های بعدی شما در آینده را هم از بین ببرد. لذا انتخاب یک مشاور خبره و وکیل مهاجرت در این زمینه کمک زیادی به شما می کند.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

آیا داشتن گپ تحصیلی در نتیجه ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا تاثیر دارد؟

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

اگر یک یا چندتا از فرم های مورد نیاز برایمان نمایش داده نشد، باید چه کار کنیم؟

فرم های گفته شده در ابتدای مقاله، جزء فرم های اصلی و الزامی برای اخذ ویزای تحصیلی هستند و اگر هر یک از این فرم ها برای شما نمایش داده نشد یا به صورت دیگری بود به معنای این است که شما در سوالاتی که در مرحله قبل پاسخ دادید، جایی مرتکب اشتباه شده اید و اطلاعاتی را اشتباه وارد کرده اید. در این صورت، باید به مرحله قبل برگردید و پاسخ سوالات قبلی را مجددا بررسی کنید.

ویزای دانشجویی چه فرقی با مجوز تحصیل دارد؟

به طور خلاصه، ویزای دانشجویی به شما اجازه می دهد وارد کانادا شوید و استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل، به شما اجازه می دهد در این کشور بمانید و تحصیل کنید. بنابراین، بدون ویزای دانشجویی، نمی توانید مجوز تحصیل دریافت نمایید. همچنین، در صورت اتمام تاریخ انقضای مجوز تحصیل خود باید کانادا را ترک کنید. پس قبل از اتمام تاریخ انقضای استادی پرمیت خود، برای تمدید آن اقدام نمایید.

ارشد دوم را چطور می توان توجیه کرد؟

در صورتی که برای ارشد دوم اپلای می کنید، باید آفیسر را از نظر شغلی متقاعد کنید. در این صورت، دو حالت به وجود می آید:
ارشد با پایان نامه
ارشد بدون پایان نامه

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا چه مراحلی را باید طی کرد؟

اولین مرحله برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا شرکت در آزمون زبان آیلتس یا تافل و کسب نمره حد نصاب است.
سپس باید بتوانید با یکی از اساتید در دانشگاه مورد نظرتان کانادا و در رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید.

آیا پذیرش مشروط تاثیری در روند اخذ ویزای دانشجویی دارد؟

خیر. پذیرش مشروط، به خودی خود باعث ریجکت شدن پرونده متقاضی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا نمی شود و هیچ تاثیری هم در این فرایند ندارد. به هر حال، پذیرش مشروط انواع مختلفی دارد که معروف ترین نوع آن، پذیرش مشروط به مدرک زبان است. اما احتمال دارد به شرایط دیگری هم وابسته باشد. مثلا می تواند مشروط به پیش نیازهای تحصیلی در رشته مورد نظر و یا گذراندن چندین واحد درسی هم باشد.

آیا صدور ویزای همراه به معنی صدور مجوز تحصیل برای همراه است؟

خیر. صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه نیست، بلکه با صدور ویزای همراه، شخص مورد نظر فقط می‌تواند همراه با شما در کانادا زندگی کند. اگر پس از ورود به کانادا او نیز تصمیم به تحصیل گرفت باید برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا اقدام کند. در واقع، شروع به تحصیل بدون داشتن ویزای تحصیلی امری غیرقانونی است که می تواند منجر به دیپورت همراه شما از کانادا شود.

استادی پلن باید چند صفحه یا چند کلمه باشد؟

باید سعی کنید استادی پلن خود را در ۱ یا ۲ صفحه جمع کنید. دقت داشته باشید که تمامی مواردی که در آن اشاره می کنید، باید در عین حال هم خلاصه و هم کامل و بی نقص باشند. بنابراین، بهتر است تهیه آن را به افرادی مانند مشاورین تراست بسپارید که تجربه بالایی در تهیه استادی پلن دارند و می دانند چطور باید بهترین استادی پلن ممکن را نوشت.

اگر نزدیک به تاریخ اقدام برای ویزا، ملک یا زمینی از سرپرست یا هر فرد دیگری به نام متقاضی زده شود، مشکلی به وجود می آید؟

دقت کنید که در کل فرایند ویزا و درخواست برای آن باید کاملا روراست و صادق باشید. اگر این ملک، زمین یا هر دارایی دیگری، صرفا برای ویزا شدن شما و افزایش شانس و اینکه نشان دهید دارایی های زیادی دارید به نامتان خورده، بهتر است از این کار جلوگیری کنید. اما اگر یک معامله عادی بوده که صرفا تاریخ آن به صورت تصادفی نزدیک به زمان اپلای شما بوده، نباید مشکل خاصی به وجود بیاید. چون از کنترل شما خارج بوده و نمی توانستید آن را به زمان دیگری موکول کنید.

چند سال قبل ویزای من ریجکت شد. آیا لازم است که به آن اشاره کنم؟

اگر ریجکت شدن ویزا (دانشجویی، توریستی یا هر نوع ویزای دیگری) مربوط به زمان دوری بوده است و زمان زیادی از آن سپری شده، کلا در مورد آن صحبت نکنید! اما در مورد ویزاهایی که اخیرا ریجکت شده اند توضیح دهید که علت آن چه بوده است. دقت کنید که لازم نیست بیش از حد به این موضوع بپردازید. همین که فقط اشاره کنید چنین چیزی وجود داشته و علت آن را هم بیان کنید، کافی است.

آیا امکان استفاده از بورس های تحصیلی دانشگاه های کانادا وجود دارد؟

البته. اما باید توجه کنید که هر چه مقطع شما بالاتر باشد، بورسیه های دانشگاه های کانادا بیشتر می شود. یعنی در مقطع کارشناسی، کم ترین بورسیه ها وجود دارد. در مقطع ارشد تعدادشان بیشتر می شود و در مقطع دکترا هم بیشتر از تمامی مقاطع دیگر بورسیه وجود دارد. همچنین، موفقیت در دریافت بورسیه، به شرایط متقاضیان بستگی دارد. هر چه رزومه بهتر، نمره بالاتر در مدرک زبان و سوابق علمی و تحقیقاتی بهتری داشته باشند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت.

چگونه باید دانشگاه مناسب برای خودم را پیدا کنم؟

برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید که برخی از آن ها شامل زبان دانشگاه، نوع دانشکده، نوع مقطع، محل سکونت، شهرت و اعتبار دانشگاه، کیفیت آموزشی آن، کارکنان و اساتید دانشگاه مورد نظر، امکانات رفاهی و تفریحی می شوند.
اما برای جلوگیری از سردرگمی، بهتر است ضمن توضیح شرایط کامل و دقیق خود به مشاورین تراست، اجازه دهید که آن ها لیستی از دانشگاه های مناسب برای شما را بر اساس شرایط منحصر به فرد خودتان به شما معرفی کنند.

آیا بدون آیلتس هم می توان ویزای دانشجویی کانادا گرفت؟

بله، قطعا.

اگر ویزای دانشجویی من ریجکت شود، می توانم دوباره درخواست بدهم؟

در صورت رد یا ریجکت شدن درخواست برای ویزای دانشجویی، دلیل آن در نامه ای از سوی آفیسر مربوطه اعلام می شود و دو حالت پیش می آید. در حالت اول، اگر فکر می کنید اشتباهی رخ داده یا قصوری در ریجکت شدن ویزای شما وجود داشته، می توانید به تصمیم اتخاذ شده اعتراض کنید. در حالت دوم، اگر در درست بودن تصمیم آفیسر شک خاصی ندارید، می توانید مجددا اپلای کنید.

آیا در کانادا می توان همزمان با تحصیل کردن کار کرد؟

بله شما می توانید تحت شرایط خاصی ۲۰ ساعت در هفته هم در پردیس دانشگاهی و هم در خارج از پردیس دانشگاهی کار کنید و حتی می توانید این ساعت را در روزهای تعطیل و آخر هفته ها افزایش دهید و به ۴۰ ساعت برسانید.

وظیفه یک دانشجو در کانادا چیست؟

احترام به قوانین تحصیل در کانادا و رعایت آن ها
پیشرفت درسی مداوم در طول تحصیل
ترک کانادا پس از اتمام ویزای تحصیلی
ترک کانادا در صورت عدم توانایی در برآورده کردن قوانین کشور کانادا

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی چیست؟

عدم توانایی در اثبات تمکن مالی
عدم تطابق و نامرتبط بودن سوابق تحصیلی و شغلی با رشته ای که قصد دارید در کانادا بخوانید
مشکلات مربوط به نامه پذیرش متقاضی از دانشگاه یا موسسه کانادایی
دانشجویان بین المللی غیر بومی و انگلیسی زبان که در صورت لزوم مدارک لازم برای تسلط به زبان را ارائه نمی دهند.
قانع نشدن آفیسر از بازگشت دانشجو به کشور مبدا خود پس از اتمام دوره تحصیلش در کانادا

صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر طول می کشد؟

زمان دقیقی نمی توان برای صدور ویزای دانشجویی کانادا گفت. مدت زمان لازم برای صدور ویزای دانشجویی هر فرد به شرایط او، کشوری که از آنجا اقدام کرده است، تعداد متقاضیان و یک سری از عوامل دیگر بستگی دارد. خود اداره مهاجرت کانادا زمان بررسی هر پرونده را ۱۳ هفته اعلام کرده است. اما شما می توانید با مراجعه به این لینک و وارد نمودن نوع ویزای خود و یک سری اطلاعات اولیه ساده، از مدت زمان تقریبی این پروسه آگاهی پیدا کنید.

آیا برای تحصیل در کانادا می توانم اعضای خانواده ام را هم با خودم ببرم؟

بله قطعا. اگر می خواهید شریک زندگی و یا یکی از اعضای خانواده خود را در حین تحصیلتان به کانادا ببرید، با مجوز تحصیل معتبر شما، همسر یا سایر اعضای خانواده شما می توانند درخواست اجازه کار آزاد بدهند. اجازه کار آزاد، به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و نیاز به یک پیشنهاد شغلی از پیش تایید شده نخواهید داشت.

هزینه ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

زمانی که مدارک خود را آپلود می کنید، باید هزینه بررسی آن ها را به مبلغ ۱۵۰ دلار کانادا بپردازید تا بتوانید وارد مرحله بعد شوید و نوبت انگشت نگاری بگیرید. همچنین، ۸۵ دلار کانادا به ازای هر فرد باید برای انگشت نگاری بپردازید. بنابراین، مجموع هزینه های ویزای دانشجویی کانادا (به غیر از هزینه سفر به یکی از کشورهای همسایه برای انجام انگشت نگاری) ۲۳۵ دلار است.

نامه POE چیست و چقدر اعتبار دارد؟

اگر درخواست شما برای ویزای دانشجویی، کار یا سوپر ویزا (تنها از کشور هایی که به ویزای ویزیتور نیاز ندارند) پذیرفته شده باشد، این نامه را از IRCC دریافت می کنید. این نامه گاهی اوقات نامه ی مطابقت (Correspondence letter)، مقدمه یا معرفی نیز نامیده می شود. اما به طور رسمی، نامه ی معرفی ورود (POE) نام دارد. این نامه را حتما نزد خود نگه دارید. باید هنگام ورود به مرز کانادا، برای دریافت ویزای کار یا تحصیل خود، آن را به مقامات نشان دهید.
دقت کنید که روی نامه ی POE بخشی به نام Permit Validity وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ وارد کانادا شوید. اگر این تاریخ گذشت و همچنان وارد کانادا نشدید، باید درخواست جدیدی ارسال کنید. نمی توانید تاریخ اعتبار نامه ی POE را تمدید کنید. نامه ی ورود شما در مدت درخواست ویزای کار، تحصیل یا سوپر ویزا معتبر خواهد بود. ممکن است بتوانید به محض ورود به کانادا، ویزای کار خود را تمدید کنید.
معرفی نامه مبدا ورود معمولا تا ۱۲ ماه معتبر است. در صورت انجام دادن معاینات پزشکی، معرفی نامه تا تاریخ انقضای معاینات پزشکی و یا ۱۲ ماه معتبر خواهد بود (هر تاریخی که نزدیکتر است).

در صورت گم شدن POE باید چه کار کنیم؟

حتما از طریق وبسایت تماس گرفته و درخواست ارسال دوباره ی نامه ی POE را بدهید. اگر آنلاین درخواست داده باشید، معمولا نامه ی POE دوباره به اکانت شما ارسال می شود. اگر به آن دسترسی ندارید یا نمی توانید درخواست خود را به اکانت لینک کنید، حتما داخل تماس خود این مورد را توضیح دهید.

برای تحصیل در کبک باید چه کار کرد؟

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در استان کبک، مشابه سایر استان های کانادا است. یعنی باید ابتدا از یک دانشگاه واقع در این استان پذیرش بگیرید، مدارکتان را در حساب MyCIC آپلود نمایید، مراحل انگشت نگاری را انجام دهید و منتظر نتیجه بمانید. اما تفاوت بزرگ تحصیل در دانشگاه های کبک با انجام این کار در سایر استان های کانادا این است که باید گواهینامه پذیرش نیز دریافت کنید که توسط استان کبک صادر می شود.
این مدرک که Certificate of Acceptance of Quebec یا CAQ نام دارد، مجوز ورود به استان کبک است و متقاضیان تحصیل در این استان باید آن را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کبک، باید با موسسه آموزشی مورد نظر خود در این استان و یا دولت کبک تماس بگیرید.

چه زمانی باید برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنم؟

به محض دریافت نامه پذیرش. زمان لازم برای پردازش درخواست شما بسته به دفاتر صدور ویزا متغیر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، جزئیات زمان پردازش درخواست ها را چک کنید. همچنین، اول از همه باید برای گرفتن مدرک زبان و گواهی عدم سوء پیشینه خود اقدام کنید.

آیا می توانم پس از ورود به کانادا دانشگاه خود را تغییر دهم؟

بله. در صورت تغییر موسسه آموزشی یا برنامه درسی نیازی به تغییر مجوز تحصیلی نیست.

قصد دارم در یک دوره آموزشی ۳ ماهه در کانادا شرکت کنم. آیا باید مجوز تحصیل بگیرم؟

خیر. دوره های آموزشی و تحصیلی زیر ۶ ماه، نیازی به دریافت مجوز تحصیل یا ویزای دانشجویی ندارند.

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به معاینه پزشکی است؟

معمولا خیر. اما در شرایط زیر، باید مورد معاینه قرار بگیرید:
اگر دانشجوی پزشکی باشید.
اگر در زمینه مراقبت های بهداشتی کار کرده و یا شغل شما مستلزم تماس مستقیم با کودکان و افراد میانسال است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت معاینات پزشکی رجوع کنید.

اگر مشکلاتی نظیر اعتصاب در طول تحصیل ما در دانشگاه رخ داد، آیا بر وضعیت مجوز تحصیلی ما در کانادا تاثیرگذار خواهد بود؟

این وضعیت خارج از کنترل شماست و بر وضعیت مجوز تحصیلی شما تاثیر نمی گذارد. در پی اعتصاب صورت گرفته، شما مشمول جریمه نخواهید بود زیرا نمی توانید در طول این مدت تحصیلات خود را ادامه دهید.

مجوز کار پس از تحصیل چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا تحصیل، به دانشجویانی که از موسسات دانشگاهی کانادا (DLI) فارغ التحصیل شده اند، کمک می کند تا در کانادا تجربه کاری کسب کنند.
نکته: تجربه کاری حاصل از برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، به شما کمک می کند تا بتوانید اقامت دائم بگیرید.

چگونه می توان مجوز کار پس از تحصیل دریافت کرد؟

نحوه اپلای برای مجوز کار پس از تحصیل بستگی به مکانی دارد که از آنجا اپلای می کنید. بسیاری از افراد باید به صورت آنلاین اپلای کنند. قبل از اپلای مطمئن شوید که شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دارید. پس از اینکه دانشگاه تان نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی ۱۸۰ روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام نمایید.

هزینه دریافت مجوز کار پس از تحصیل چقدر است؟

۱۵۵ دلار کانادا. همچنین، لازم است هزینه ۱۰۰ دلاری open work permit را هم پرداخت نمایید.

مجوز کار پس از تحصیل چقدر اعتبار دارد؟

بسته به طور دوره تحصیل شما در کانادا، بین ۸ ماه تا ۳ سال. این مجوز به دوره های آموزشی زیر ۶ ماه تعلق نمی گیرد. برای مقاطع دانشگاهی که معمولا بین ۲ تا ۴ سال طول می کشند، مجوز کار پس از تحصیل تا سقف ۳ سال اعتبار خواهد داشت.

آیا می توان پس از منقضی شدن مجوز تحصیل و در حالی که برای دریافت مجوز جدید اپلای کرده ایم در کانادا بمانیم؟

بله. درصورتی که درخواست تمدید ویزا قبل از تمدید مجوز فعلی ارسال شده باشد، می توانید به عنوان شهروند موقت در کانادا بمانید.

اخیرا به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا فارغ التحصیل شده ام. آیا می توانم برای دریافت اقامت دائم اپلای کنم؟

ممکن است بتوانید به عنوان کسی که به تازگی فارغ التحصیل شده در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کنید. برای این منظور باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید:
باید خارج از استان کبک زندگی کنید.
در 3 سال قبل از اپلای، حداقل 12 ماه تمام وقت (یا معادل آن پاره وقت) در مشاغلی با سطح 0, A, B در کانادا کار کرده باشید.
پس از فارغ التحصیلی، در مشاغل قانونی کانادا کار کرده باشید.
باید مهارت های زبانی شما مطلوب باشد (در تمامی مهارت ها).
باید تجربه کار را پس از فارغ التحصیلی کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید