اپلای آی تی (IT)

اپلای آیتی (IT)

فناوری با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و نیاز گسترده ای به متخصصان حوزه کامپیوتر و IT برای توسعه راه های جدید و استفاده از سیستم های رایانه ای وجود دارد. بنابراین، اپلای رشته IT یک انتخاب درست و هوشمندانه است. آینده شغلی پس از اپلای رشته آیتی در کشورهای توسعه یافته بسیار روشن است زیرا تقاضای زیادی برای متخصصان علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در این کشورها وجود دارد.

از آنجایی که شرکت های بزرگ فناوری قصد دارند حوزه نفوذ خود را در صنعت فناوری اطلاعات گسترش دهند، پس از فارغ التحصیلی می توانید در زمینه های مختلف شغلی، موقعیت کاری مناسبی را به دست آورید.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا، پذیرش تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در کانادا

مراحل اپلای رشته آی تی

انگیزه مهاجرت

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا مهاجرت ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید

نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در خارج از کشور برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را محکم بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود.

فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین ۳ تا ۶ ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­ها برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است.

وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته ­اید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد.

در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود.

تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید.

خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کشور موردنظرتان شوید

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کشور مقصد شوید.

اگر مقصدتان کانادا است، تراست چک لیست جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

در مورد رشته IT

رشته فناوری اطلاعات که معمولا به آن رشته IT نیز گفته می شود، دربردارنده مفاهیمی مانند استفاده از سیستم های الکترونیکی برای ارسال، ذخیره سازی، پردازش و بازیابی داده ها است. رشته IT اغلب همراه با فناوری رایانه، نرم افزار، شبکه ها و فناوری های تلفن های هوشمند است.

امروزه فناوری اطلاعات بر زندگی روزمره و نحوه انجام کسب وکار انسان ها تسلط پیدا کرده است. بخش فناوری اطلاعات اغلب نقش اصلی را در عملیات کلی سازمانی شرکت ها ایفا می کند. متخصصان فناوری اطلاعات وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که همه کارکنان به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی دارند و توانایی استفاده و به اشتراک گذاری امن آن را دارند.

همچنین بخوانید: رشته های پرطرفدار در کانادا و آیتی در کانادا

اپلای رشته فناوری اطلاعات در خارج از کشور

شرایط اپلای و ادامه تحصیل در رشته آیتی بسته به کشور، گرایش و دانشگاهی که انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود. به طور کلی داشتن نمره بالا در دروس ریاضی و فیزیک برای اپلای در مقطع کارشناسی و داشتن معدل بالا برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد، مورد نیاز است. همچنین داشتن مقاله منتشر شده یا سابقه پژوهشی قابل استناد، احتمال پذیرش را بالاتر می برد.

برخی از دانشگاه ها نیز نمره آزموت GRE را ملاک قرار می دهند. دانشگاه هایی که در رتبه بندی جایگاه بالاتری دارند و پر متقاضی هستند، شرایط سخت گیرانه تری را نسبت به سایر دانشگاه ها دارند .

انگیزه نامه، توصیه نامه و شرایط دیگر را نیز باید از سایت دانشگاه بررسی کنید. متقاضیانی که زبان مادری شان زبان انگلیسی نیست حتماً باید مدرک TOEFL یا IELTS (با حداقل نمره قبولی) را داشته باشند.

همچنین بخوانید: مشاوره اپلای، تاثیر مقاله بر اپلای و اپلای با معدل پایین

ادامه تحصیل رشته آی تی در خارج از کشور

دنیای امروز به فناوری متکی است. علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات یکی از رشته های مورد نیاز در دنیای امروز است. اگر به دنبال اپلای آیتی در مقطع کارشناسی ارشد یا  کارشناسی فناوری اطلاعات هستید، 5 کشور برتر برای اپلای آیتی خارج از کشور را به شما معرفی می کنیم.

اپلای آی تی آمریکا

وقتی صحبت از مهندسی و فناوری به میان می آید، ایالات متحده آمریکا بهترین گزینه برای انتخاب است. شما می توانید مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد IT را در ایالات متحده دریافت کنید.

در رتبه بندی برترین دانشگاه ها برای اپلای آیتی، دانشگاه های برجسته ای مانند MIT و استنفورد وجود دارند، اما گزینه های شما محدود به این موارد نیست. برای نمونه برخی از گزینه های پیش روی شما در ادامه آمده اند.

شهریه: سالانه (دلار امریکا)

دورهدانشگاهرتبه دانشگاه شهریه
کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات و سیستم ها (MIMS)دانشگاه برکلی کالیفرنیا (UCB)726 تا 29 هزار دلار
کارشناسی علم اطلاعاتدانشگاه کورنل1958 هزار دلار
کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات (MSIS)دانشگاه کارنگی ملون2852 هزار دلار
کارشناسی ارشد سیستم های اطلاعاتیدانشگاه واشنگتن2931 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعاتدانشگاه ایلینویز4821 هزار دلار

اپلای آی تی بریتانیا

آکسفورد و کمبریج، دو دانشگاه معتبر و به نام بریتانیا، از بهترین مکان ها برای اپلای آیتی در خارج از کشور است. دانشگاه منچستر نیز با لیسانس مدیریت فناوری اطلاعات در کسب و کار در صدر فهرست دانشگاه های بریتانیا در این رشته قرار دارد.

دانشگاه ساوتهمپتون یک دوره LLM منحصر به فرد برای کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و تجارت دارد. اما گزینه های شما محدود به این موارد نیست. برای نمونه برخی از گزینه های پیش روی شما در ادامه آمده اند.

شهریه: سالانه ( یورو)

دورهدانشگاهرتبه دانشگاهشهریه
کارشناسی مدیریت تکنولوژی اطلاعات برای کسب و کاردانشگاه منچستر5124 هزار یورو
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه گلاسگو9214 هزار یورو
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و تجارتدانشگاه ساوتهمپتون12724 هزار یورو
کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه ساسکس16022 هزار یورو
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه سنت اندرو201-25033 هزار یورو

اپلای آی تی استرالیا

در چند سال اخیر، استرالیا به عنوان یک مقصد تحصیلی با کیفیت در خارج از کشور مطرح شده است. نه تنها MBA در استرالیا، بلکه دوره های IT نیز گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است.

دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه سیدنی دوره لیسانس فناوری اطلاعات را ارائه می دهند. اما گزینه های شما محدود به این موارد نیست. برای نمونه برخی از گزینه های پیش روی شما در ادامه آمده اند.

شهریه: سالانه (دلار استرالیا)

دورهدانشگاهرتبه دانشگاهشهریه
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه ملبورن3135 تا 37 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه سیدنی5143 تا 46 هزار دلار
کارشناسی فناوری اطلاعاتدانشگاه ملی استرالیا5948 هزار دلار
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه کویینزلند6240 هزار دلار
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه مونش6433 هزار دلار

اپلای آی تی آلمان

تحصیلات مقرون به صرفه در آلمان بر کیفیت آموزش فنی در این کشور تأثیری ندارد. آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته کامپیوتر و آیتی است.

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و این کشور یک غول تولیدی پیشرو در اروپا است. مطمئنا آلمان یکی از بهترین مکانها برای تحصیل در رشته آیتی است. برای نمونه برخی از گزینه های پیش روی شما در ادامه آمده اند.

شهریه: سالانه (یورو)

دورهدانشگاهرتبه دانشگاهشهریه
کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات و سیستم ها (MIMS)دانشگاه صنعتی مونیخ3120 هزار یورو
کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه RWTH آخن510 تا 11 هزار یورو
کارشناسی ارشد مکاترونیک و فناوری اطلاعاتدانشگاه صنعتی کارلسروهه (KIT)593 هزار یورو
کارشناسی ارشد مهندسی برق و تکنولوژی اطلاعاتدانشگاه اشتوتگارت62360 یورو

اپلای آی تی کانادا

کانادا محبوب ترین مقصد تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی و خانه بسیاری از موسسات مهندسی و فناوری برتر در جهان است. کانادا بهترین کشور برای تحصیل IT است.

کانادا گزینه های زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات برای شما دارد. برجسته ترین دوره  IT در دانشگاه تورنتو با مدرک BBA در مدیریت تخصصی و لیسانس فناوری اطلاعات است. اما گزینه های شما محدود به این مورد نیست. برای نمونه برخی از گزینه های پیش روی شما در ادامه آمده اند.

شهریه: (دلار کانادا)

دورهدانشگاهرتبه دانشگاهشهریه
تخصص مدیریت و فناوری اطلاعات  (BBA)دانشگاه تورنتو1849 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت و فناوری اطلاعاتدانشگاه آلبرتا1319 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت و فناوری اطلاعاتدانشگاه واترلو201-25022 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت و فناوری اطلاعاتدانشگاه سیمون فریزر201-25012 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت و فناوری اطلاعاتدانشگاه کارلتون501-60018 تا 28 هزار دلار

اطلاعات بیشتر در مطلب آیتی در کانادا آمده است.

گرایش های رشته آی تی در خارج از کشور

رشته آیتی یا فناوری اطلاعات یکی از رشته‌های نوظهور جهان است که در حال حاضر گرایش‌های متعددی برای ادامه تحصیل دارد. دانشجویان می‌توانند با توجه به حوزه علاقه‌مندی خود یکی از این گرایش‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

مهمترین گرایش‌ های رشته IT

 • تجزیه و تحلیل کسب و کار فناوری اطلاعات
 • امنیت شبکه فناوری اطلاعات
 • رایانش ابری
 • مدیریت پروژه – فناوری اطلاعات
 • راهکارهای فناوری اطلاعات
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • هوش مصنوعی
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • مکاترونیک و رباتیک
 • مدیریت شبکه
 • طراحی پایگاه داده
 • مدیریت پایگاه داده

توضیح هر یک از گرایش های آی تی

گرایشتوضیح
علم داده (پایگاه داده و…)علم داده حوزه جدیدی از دانش بشری است. دانشمندان داده دارای مهارت های تحلیلی و برنامه نویسی مورد نیاز برای استخراج دانش ارزشمند از داده ها هستند. فناوری رو به رشد امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به کانون علم داده است.
امنیت اطلاعاتاینترنت چالش هایی برای شرکت ها در دنیای دیجیتال ایجاد کرده است. اتصال بیش از حد به دنیای اینترنت راه ورودی برای هکرها و مجرمان دیجیتال باز کرده است. دانشجویان امنیت اطلاعات، در زمینه امنیت، فناوری و رهبری آموزش می بینند. این رشته امروزه به یکی از رشته های مورد نیاز با بالاترین نرخ اشتغال در جهان تبدیل شده است.
فناوری اطلاعات و ارتباطات  در این رشته تحصیلی دانشجویان در حوزه های گوناگونی آموزش می بینند. از یادگیری زبان های برنامه نویسی کامپیوتر با استفاده از آخرین تکنولوژی گرفته تا امنیت فناوری اطلاعات و اینترنت اشیا. در این رشته می توانید از جدیدترین فناوری ها، از جمله مایکروسافت سرفیس هاب، تجهیزات واقعیت مجازی، ربات ها و چاپگرهای سه بعدی استفاده کنید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دوره هک اخلاقی است که در کشورهای اروپایی ارائه می شود.
مدیریت اطلاعات در کسب و کارفناوری اطلاعات و تجارت در سراسر جهان به هم تنیده شده اند. دانشجویان در این دوره بینشی در مورد بازارها، سازمان ها، فرآیندها، استراتژی ها، سیاست ها و تصمیم گیری به دست خواهند آورد. آموزش دیدگان در این دوره آماده مدیریت و اجرای پروژه های مرتبط با کامپیوتر در یک محیط تجاری و کسب و کار هستند.
مدیریت شبکهدر این حوزه تخصصی، دانشجویان درکی از اصول اساسی فناوری های ارتباطی به دست خواهند آورد. در این دوره اصول سخت افزار و فناوری های مبتنی بر سیستم آموزش داده می شود و دانشجویان توانایی به کارگیری دانش و مهارت های خود در زمینه شبکه سازی و مدیریت شبکه در طیف گسترده ای از صنایع و سازمان ها را خواهند داشت.
آنالیز داده های بزرگ  برخورداری از دانش تجزیه و تحلیل داده ها و فناوری اطلاعات به دانشجویان کمک می کند تا در زمینه داده های بزرگ به کار و پژوهش بپردازند. دانشجویان در این دوره یاد خواهند گرفت که منابع داده غنی را تجزیه و تحلیل و تجسم کنند، روندهای داده را شناسایی کنند و استراتژی های مدیریت داده را ایجاد کنند. همچنین کشف کنند که چگونه می توان از داده ها برای دستیابی به اهداف سازمانی استفاده کرد، خواه از طریق کاهش هزینه، فرآیندهای تصمیم گیری سریعتر و موثرتر، یا توسعه محصولات و خدمات جدید باشد.
واقعیت مجازیتمرکز این رشته بر طراحی و ایجاد محیط ها و برنامه های کاربردی واقعیت مجازی است. این دوره فراتر از ایجاد یک نرم افزار سرگرمی است و دانشجویان را در لبه تکنولوژی جدید قرار می دهد و به آنها قدرت می دهد تا آینده را شکل دهند. دانش آموختگان این رشته به بخشی از تیم هنرمندان، انیماتورها، آهنگسازان، طراحان، برنامه نویسان، نویسندگان و بازی سازان ملحق می شوند تا تجربیات همه جانبه ای را در پلتفرم های مختلف ایجاد کنند.

بهترین گرایش رشته آی تی برای اپلای در خارج از کشور

دانشجویان رشته آی تی با توجه به گرایشی که انتخاب می کنند می توانند در طیف وسیعی از عناوین شغلی مرتبط به رشته آی تی مشغول به کار شوند؛ اما اغلب این سوال برایشان پیش می آید که بهترین گرایش رشته آیتی چیست؟ دانشجویان همواره به دنبال بهترین گرایش رشته آیتی هستند تا بتوانند به درآمد بالایی دست پیدا کنند.

برای پاسخ به این پرسش، در جدول زیر به میزان درآمد و چشم انداز شغلی برخی از گرایش های رشته آیتی پرداخته ایم. دانستن این اطلاعات به شما در مقایسه میزان درآمد گرایش های مختلف رشته آیتی ‌کمک می کند.

مشاغل بالقوهتوضیحاتدرآمدچشم انداز
 مدیر شبکهمدیران شبکه، عملیات روزانه شبکه های کامپیوتری را مدیریت می کنند. آنها به دلیل تغییرات فناوری برای به روز نگه داشتن شبکه شرکت و اجرای ایمن و کارآمد، ارتقا سیستم را توصیه می کنند. آنها تمام سخت افزار و نرم افزار های شبکه را نصب می کنند، اعضای تیم را در مورد نحوه استفاده از آن آموزش می دهند، نظارت فنی و تعمیر و نگهداری و عیب یابی هر گونه مشکلی را حل می کنند.122429پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 5% رشد کند.
کارشناس و تحلیلگر امنیت اطلاعاتتحلیلگران امنیت اطلاعات از شبکه ها و سیستم های کامپیوتری در برابر نقص های امنیتی محافظت می‌کنند. هدف آنها این است که  هکرها را از سیستم های یک شرکت یا سازمان دور نگه دارند تا امنیت اطلاعات حساس را تامین کنند. آنها شبکه ها را رصد می کنند، فایروال ها و سایر نرم افزارهای حفاظت از داده ها را نصب می کنند و حملات سایبری را برای یافتن مشکلات احتمالی شبیه سازی می کنند. تحلیلگران امنیت اطلاعات، مشکلات را شناسایی کرده و توصیه هایی برای بهبود امنیت اطلاعات ارائه می کنند.120177پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 15% رشد کند.
معمار دادهمعماران داده سیستم های داده و اجزای مختلف آن را می سازند و یکپارچه می کنند. در محیط های کاری که از منابع داده های متعدد در سیستم‌های مختلف استفاده می‌کنند، یک معمار داده تضمین می‌کند که سیستم کامپیوتری شرکت یا سازمان می تواند جریان های مختلف را به طور موثر و با حداقل خطا مدیریت کند. هنگامی که مشکلی ایجاد می شود، آنها مشکلات را عیب یابی و ریشه کن می کنند تا جریان اطلاعات بدون وقفه جاری باشد. آنها ساختارهایی ایجاد می کنند تا به منابع داده جدید اجازه رشد و تغییر بدهند. امنیت، یکپارچگی سیستم، نگهداری و استانداردسازی داده ها از ویژگی های جدایی ناپذیر این شغل است.122678پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 5% رشد کند.
تحلیلگر سیستم کسب و کارتحلیلگران سیستم های کسب وکار به شرکت ها و سازمان ها کمک می‌کنند تا از فناوری به طور مؤثری برای حل مسائل از طریق ابزارهای فناوری مبتنی بر تحقیق استفاده کنند. اساساً، آنها از سیستم های رایانه ای شرکت را برای توسعه فرآیندها و روش های تجاری کارآمدتر استفاده می کنند. آنها از تخصص فنی، مهارت رایانه و فناوری نرم‌افزار های تجاری موجود برای نظارت بر خروجی کار و رویه های فعلی و ارائه توصیه هایی برای بهبود عملکرد و نتایج، از جمله افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و سود بیشتر استفاده می کنند.106879پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 8% رشد کند.
دانشمندان علوم کامپیوتردانشمندان کامپیوتر از تخصص خود برای ایجاد سیستم های اطلاعاتی جدید یا بهبود الگوریتم های موجود استفاده می کنند. آنها راه هایی را برای استفاده از رایانه و فناوری برای حل مشکلات و بهبود فرآیندها تعیین می کنند. آنها زبان ها و نرم افزارهای برنامه نویسی موجود را ایجاد یا استفاده می کنند تا وظایف جدید را انجام دهند، وظایف موجود را بهبود بخشند یا داده ها را به طور مؤثرتر و کارآمدتر منتقل کنند. آنها عمدتاً بر جنبه نظری رایانه در صنایع مختلف، از جمله شرکت های طراحی سخت افزار و نرم افزار، بخش های مختلف دولتی (مانند صتایع دفاع)، دانشگاه ها و شرکت های تحقیقاتی تمرکز می کنند.137895پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 7% رشد کند.
پشتیبان سیستم  این کارشناسان پشتیبانی فنی را به کاربران و سازمان ها ارائه می دهند44069پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 8% رشد کند.
مدیر فناوری اطلاعاتمجموعه ای از سیستم ها و شبکه های کامپیوتری را مدیریت می کند95162پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 10% رشد کند.
معمار شبکه های کامپیوتریمعمار شبکه های کامپیوتری مسئول طراحی و توسعه شبکه های ارتباطی است120834پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 5% رشد کند.
مشاور فناوری اطلاعاتمشاور فناوری اطلاعات سیستم ها را برای یافتن بهترین و مقرون به صرفه ترین برنامه ها برای دستیابی به اهداف سازمان تحقیق و آزمایش می کند91833پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 10% رشد کند.
معمار فضای ابریمعمار فضای ابری فضای ذخیره سازی مجازی را توسعه و نگهداری می کند  94460پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 12% رشد کند.
کارشناس پزشکی قانونی کامپیوتریکارشناس پزشکی قانونی کامپیوتری به دنبال و بازیابی داده های خاص از رایانه ها برای کمک به تحقیقات جنایی است  67980پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 15% رشد کند.
متخصص فناوری اطلاعات سلامتمتخصص فناوری اطلاعات سلامت سیستم های کامپیوتری و داده ها را برای سازمان های مراقبت های بهداشتی سازماندهی می کند64583پیش بینی می شود در سال های 2019 تا 2029، تعداد مشاغل این حوزه 15% رشد کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به این سایت مراجعه فرمایید.

بورسیه رشته آی تی در خارج از کشور

بورسیه‌های تحصیلی یا کمک‌هزینه‌های دانشجویی از راه‌های مختلف تأمین می‌شوند که می‌تواند از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه‌گذاران، مددکاران یا مؤسسات مالی در اختیار دانشجویان واجدالشرایط قرار گیرند. لازم به ذکر است که درهرصورت برای هر بورسیه شرایط و ضوابطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجدالشرایط قرار گیرد.

شاید این سؤال پیش بیاید که این بورسیه‌ها به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

در پاسخ به چند نوع بورسیه اشاره خواهیم کرد:

 • بورسیه‌های ورودی به دانشجویان جدیدالورود تعلق می‌گیرد و معمولاً بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آن‌ها اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌های تحقیقاتی یا RA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می‌پردازند و در کنار اساتید خود در مسیر پیشرفت علم و دانش گام برمی‌دارند.
 • بورسیه‌های دستیار مدرس یا TA به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می‌پردازند. مبلغ خوب و قابل‌توجهی نصیب دانشجویانی می‌شود که در کنار اساتید به تحصیل می‌پردازند و دانشجویان می‌توانند برای هزینه‌های تحصیل و زندگی خودروی آن حساب کنند.
 • بورسیه‌های کارآموزی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که مشتاق انجام کارهای پاره‌وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت‌اند. این کارها به صورتی برنامه‌ریزی می‌شوند که به درس دانشجو لطمه‌ای وارد نشود. لازم به ذکر است که دانشجو در روزهای تعطیل حتی می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت کارکرده و حقوق کار تمام‌وقت را کسب کند.
 • بورسیه‌های تشویقی گاهی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

درصورتی‌که تمایل دارید مانند سایر دانشجویان از بورسیه‌ها، کمک‌هزینه‌های تحصیلی یا حتی وام‌های دانشجویی در رشته آیتی مطلع شوید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده و از بورسیه‌های مربوط به این رشته‌ آگاه شوید.

همچنین سایت‌هایی طراحی‌شده‌اند که شما می‌توانید با ذکر نام دانشگاه و همچنین رشته‌ی تحصیلی موردنظر از بورسیه‌های رشته‌ی مربوطه آگاه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های رشته آی تی به www.scholarships.com  ، scholarshipportal   و careeronestop مراجعه کنید.

درباره بورسیه تحصیلی کانادا و بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور بیشتر بخوانید.

دانشگاه های برتر رشته آی تی در خارج از کشور

دانشگاه‌های زیادی در خارج از کشور آموزش رشته آیتی  را به صورت تخصصی و در گرایش‌های مختلف آن ارائه می‌دهند.

لیست مهمترین دانشگاه‌ های ارائه دهنده رشته آیتی

(رتبه و امتیاز کل در رشته آی تی)

دانشگاهکشوررتبهامتیاز کل
دانشگاه ام آی تی (MIT)  امریکا193.7
دانشگاه استنفوردامریکا293.1
دانشگاه کارنگی ملونامریکا393
دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)سنگاپور490.3
دانشگاه برکلی (UBC)امریکا589.5
دانشگاه آکسفوردانگلستان689.1
دانشگاه هارواردامریکا788.2
دانشگاه کمبریجانگلستان888
دانشگاه EPFLسوییس986.2
دانشگاه ETH زوریخسوییس1085.6
دانشگاه تورنتوکانادا1185.1
دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور (NTU)سنگاپور1284.8
دانشگاه Tsinghuaچین1383.9
دانشگاه پرینستونامریکا1483.7
دانشگاه واشنگتونامریکا1583.5
دانشگاه امپریال کالج لندنانگلستان1682.7
دانشگاه UCLAامریکا1782.5
دانشگاه کلمبیاامریکا1882.1
دانشگاه کورنلامریکا1981.3
دانشگاه پکینگچین2081.2
دانشگاه نیویورک (NYU)امریکا2181.1
دانشگاه صنعتی کالیفرنیا (Caltec)امریکا2280.1
دانشگاه UCLانگلستان2379.7
دانشگاه واترلوکانادا2379.7
دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)کانادا2579.6
دانشگاه ادینبورگانگلستان2679.1
دانشگاه تگزاسامریکا2878.6
دانشگاه ایلینویزامریکا3377.4
دانشگاه پنسیلوانیاامریکا3377.4
دانشگاه صنعتی مونیخآلمان3576.7
دانشگاه PSLفرانسه3576.7
دانشگاه ییلامریکا3576.7
دانشگاه صنعتی جورجیاامریکا3876.6
دانشگاه ملبورناسترالیا3976.3
دانشگاه آمستردامهلند4076.2
دانشگاه صنعتی رویال KTHسوئد4275.9
دانشگاه پلی تکنیک میلانایتالیا4475.4
دانشگاه میشیگانامریکا4675.3
دانشگاه شیکاگوامریکا4775.1
دانشگاه مک گیلکانادا4974.9
دانشگاه سیدنیاسترالیا5074.5
دانشگاه ملی استرالیااسترالیا5174.4

بیشتر بدانید: دانشگاه های کانادا، رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا

اخذ ویزا برای اپلای رشته IT در خارج از کشور

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باید حتماً ویزای تحصیلی داشته باشند. هر کشور، قوانین خاص خودش را برای اعطای ویزای تحصیلی برای دانشجویان دارد. مدت اعتبار ویزا بسته به کوتاه‌مدت و بلندمدت بودن آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

به‌عنوان‌ مثال اعتبار ویزاهای کوتاه‌ مدت ممکن است از ۳ ماه تا ۳ سال متغیر باشد. دانستن این اطلاعات برای اخذ ویزا حیاتی است بنابراین یک تیم مشاوره باتجربه در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

توجه داشته باشید کشوری که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید باید کاملاً با روحیات شما سازگار باشد و آشنایی نسبی بافرهنگ مردمان آن کشور داشته باشید بنابراین قبل از هر اقدامی برای اخذ ویزا حتماً در مورد کشور مقصد تحقیق کنید.

نکته دیگر در مورد اخذ ویزا این است که دانش بالای زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مقصد به‌شدت الزامی است و بدون داشتن مدرک زبان معتبر قادر به اخذ ویزا نخواهید بود.

مدارک و مراحل اخذ ویزای تحصیلی در رشته آی تی

 • انتخاب یک تیم مشاوره ‌معتبر برای آشنایی با مهاجرت
 • درخواست مصاحبه در سفارت و گرفتن نوبت به‌صورت آنلاین
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • تعیین رشته‌ موردنظر (در اینجا رشته آی تی)
 • همراه داشتن نامه‌ پذیرش دانشگاه
 • همراه داشتن گذرنامه
 • اثبات تمکن مالی
 • همراه داشتن مدارک شناسایی ازجمله شناسنامه و کارت ملی (ترجمه‌ شناسنامه الزامی است)
 • داشتن حداقل ۲ قطعه عکس و حداکثر ۵ قطعه عکس مناسب برای گذرنامه
 • ارائه‌ آخرین مدرک تحصیلی
 • همراه داشتن مدرک دیپلم به همراه ترجمه
 • همراه داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور موردنظر با حداقل نمره‌ی موردنیاز
 • پرداخت هزینه‌ی صدور ویزا
 • همراه داشتن نامه‌ سوءپیشینه
 • ارائه‌ مقالاتی که چاپ‌شده‌اند

دقت داشته باشید که مراحل ذکرشده در قسمت بالا به‌ صورت کلی در نظر گرفته‌ شده‌اند و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید با ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید و یا به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته IT در خارج از کشور

مدارک موردنیاز برای تحصیل در رشته آیتی بسته به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید با یکدیگر متفاوت است. موسسه مهاجرتی تراست بعد از بررسی‌های لازم لیست زیر را به‌عنوان مدارکی که بین این دانشگاه‌ها در رشته آیتی مشترک هستند را جمع‌آوری کرده است.

 • رشته و دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید.
 • فرم پذیرش آنلاین از دانشگاه موردنظرتان را در سایت دانشگاه پرکنید.
 • برای دریافت اخبار مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش حتماً یک ایمیل معتبر وارد کنید.
 • بسته به دانشگاهتان ۲ تا ۳ توصیه‌نامه نیاز دارید.
 • درصورتی‌که رزومه کاری دارید حتماً مدارک آن را ارسال کنید.
 • داشتن انگیزه نامه نیز از اصلی‌ترین مدارک ارسالی شما است.
 • مدارک اثبات تمکن مالی را بفرستید.
 • مدرک زبان معتبر کشور موردنظر با حداقل نمره موردنیاز را ارسال کنید.
 • لیست مقالاتی که چاپ کرده‌اید را ارسال کنید.
 • آخرین مدرک تحصیلی‌تان به همراه ریزنمرات و ترجمه آن نیز از الزامات اپلای است.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، مدارک مورد نیاز و اطلاعات جزئی را از سایت دانشگاه مورد نظر کنید.

همچنین بخوانید: مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

بازار کار رشته آی تی در خارج از کشور

برخی از عناوین شغلی مورد نیاز و پردرآمد رشته آیتی عبارتند از:

 • تحلیلگر هوش تجاری
 • معمار فضای ابری
 • مهندس سیستم های ابری
 • مدیر پروژه فناوری اطلاعات
 • دانشمند داده
 • توسعه دهندگان (وب، نرم افزار، موبایل)
 • مهندس DevOps
 • توسعه دهنده وبسایت
 • متخصص اینترنت اشیا
 • کارشناس امنیت (داده ها، اطلاعات، شبکه، سیستم ها، فضای ابری)

شاغلان در رشته IT وظیفه رسیدگی به سیستم ها، شبکه ها، داده ها و برنامه های کاربردی سازمان ها را دارند. آنها اطمینان حاصل می کنند که همگی این موارد به درستی متصل شده و کار می کنند. تیم فناوری اطلاعات سه حوزه اصلی را پوشش می دهد:

 • استقرار و نگهداری برنامه های کاربردی، خدمات و زیرساخت های تجاری مورد نیاز (سرورها، شبکه ها، ذخیره سازی)
 • نظارت، بهینه سازی و عیب یابی عملکرد برنامه ها، خدمات و زیرساخت ها
 • حفظ امنیت برنامه ها، خدمات و زیرساخت ها

بیشتر بخوانید: کار در کانادا ، قانون کار کانادا و کاریابی در کانادا

میانگین درآمد رشته آی تی در خارج

سایت  salary expert، یکی از معروف‌ترین سایت‌های موجود در زمینه بررسی و تخمین حقوق مشاغل مختلف در سراسر جهان در کشورهای مختلف است. جدول زیر، برخی از مهم‌ترین درآمد کشورها را در رشته آیتی نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که این سایت هرروز اطلاعات خود را به‌روزرسانی می‌کند و ماهانه ممکن است تنها تفاوت اندکی در میان این ارقام مشاهده شود. درصورتی‌که به اطلاعات حقوق و درآمدها به‌صورت روزانه نیاز داشتید، اطلاعات موردنیاز خود را از این سایت بررسی کنید.

میانگین درآمد در ایالت های مختلف امریکا در رشته آیتی

ایالتدرآمد سالانه
کالیفرنیا$138,941
تگزاس$122,122
فلوریدا$112,316
نیویورک$133,745
پنسیلوانیا$116,260
ایلینویز$124,258
اوهایو$113,898
جورجیا$119,423
کارولینای شمالی$112,161
میشیگان$110,991

میانگین درآمد در کشورهای مختلف در رشته آیتی

کشوردرآمد سالانه
امریکا$110,638
کانادا$82,612
سوییس$95,394
اسراییل$76,791
نروژ$64,202
دانمارک$72,151
بریتانیا$68,462
آلمان$60,162
هلند$54,025
نیوزیلند$46,229
سوئد$51,396
فنلاند$49,203
استرالیا$53,669
فرانسه$46,508

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید. بدون شک تراست یکی از بهترین انتخاب‌های شما است. مشاوران و وکلای باتجربه ما در موسسه‌ی مهاجرتی تراست با سال‌ها تجربه درزمینه‌ی مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهد ماند.

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

سوالات متداول

دروس رشته آیتی چیست؟

محاسبات و امنیت شبکه
برنامه نویسی تحت وب
مدیریت شبکه
مدیریت پایگاه داده

مدارک مورد نیاز برای اخذ اپلای  آیتی در خارج از کشور چیست؟

مدارک عمومی مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:
دارا بودن مدرک لیسانس رشته کامپیوتر، آیتی، الکترونیک، نرم افزار یا علوم کامپیوتر
ارائه نمره GRE که بیش از 5 سال از زمان آزمون نگذشته باشد
ارائه ریز نمرات دوره لیسانس
ارائه مقالات منتشر شده
ارائه رزومه و SoP
ارائه نتایج آزمون زبان انگلیسی
حداقل نمره آزمون تافل 79
حدااقل نمره آزمون آیلتس 6.5 

فارغ التحصیلان رشته آیتی در چه مشاغلی می توانند فعالیت کنند؟

تحلیلگر هوش تجاری
معمار فضای ابری
مدیر پروژه فناوری اطلاعات
دانشمند داده
توسعه دهندگان (وب، نرم افزار، موبایل)
مهندس DevOps
متخصص اینترنت اشیا
کارشناس امنیت

گرایش های رشته آی تی در خارج چیست؟

تجزیه و تحلیل کسب و کار فناوری اطلاعات
امنیت شبکه فناوری اطلاعات
رایانش ابری
هوش مصنوعی
تجزیه و تحلیل داده ها
مکاترونیک و رباتیک
مدیریت شبکه
طراحی و مدیریت پایگاه داده

میانگین درآمد فارغ التحصیلان رشته IT چقدر است؟

درآمد میانگین سالانه یک کارشناس IT در کانادا: 82 هزار دلار
درآمد میانگین سالانه یک کارشناس IT در استرالیا: 53 هزار دلار
درآمد میانگین سالانه یک کارشناس IT در امریکا: 110 هزار دلار
درآمد میانگین سالانه یک کارشناس IT در بریتانیا: 68 هزار دلار
درآمد میانگین سالانه یک کارشناس IT در سوییس: 95 هزار دلار

دانشگاه های برتر جهان برای اپلای آی تی کدام اند؟

دانشگاه ام آی تی
دانشگاه استنفورد
دانشگاه کارنگی ملون
دانشگاه ملی سنگاپور
دانشگاه برکلی
دانشگاه آکسفورد
دانشگاه هاروارد
دانشگاه کمبریج
دانشگاه EPFL سوییس
دانشگاه ETH زوریخ

بهترین دانشگاه های امریکا برای اپلای IT کدام اند؟

دانشگاه ام آی تی
دانشگاه استنفورد
دانشگاه کارنگی ملون
دانشگاه برکلی
دانشگاه هاروارد

بهترین دانشگاه های کانادا برای اپلای آی تی کدام اند؟

دانشگاه تورنتو
دانشگاه واترلو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مونترال
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه سیمون فریزر

بهترین دانشگاه های انگلیس برای اپلای IT کدام اند؟

دانشگاه آکسفورد
دانشگاه کمبریج
دانشگاه امپریال کالج لندن
دانشگاه UCL
دانشگاه ادینبورگ

بهترین دانشگاه های استرالیا برای اپلای آی تی کدام اند؟

دانشگاه ملبورن
دانشگاه سیدنی
دانشگاه ملی استرالیا

بهترین دانشگاه های اروپا برای اپلای آیتی کدام اند؟

دانشگاه صنعتی مونیخ – آلمان
دانشگاه PSL – فرانسه
دانشگاه آمستردام – هلند
دانشگاه صنعتی رویال KTH – سوئد
دانشگاه پلی تکنیک میلان – ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید