رنکینگ دانشگاه های کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا از لحاظ آموزش و تحقیقات شهرت خوبی در سطح بین‌المللی دارند. بر اساس رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ مجله آموزش عالی تایمز، ٣٠ دانشگاه کانادا از بهترین‌ دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آیند. کانادا در مقایسه با ایالت متحده گزینه‌های تحصیل ارزان‌تر، روند پذیرش ساده‌تر و فرصت‌های بیشتری برای اقامت دائم دارد. بنابراین، این کشور یکی از مقاصد محبوب برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف محسوب می‌شود. در ادامه با تراست همراه باشید تا با ۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱ بر اساس رنکینگ QS بیشتر آشنا شوید.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

بر اساس نظرسنجی اداره آموزش بین‌المللی کانادا، تقریبا ۹۰ درصد از دانشجویان از تحصیل در کانادا بسیار راضی بودند و ۹۵ درصد این کشور را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل توصیه کردند. اجازه دهید رتبه بندی دانشگاه های کانادا در جهان و دانشگاه های برتر کانادا را معرفی کنیم.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۱.   دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ به عنوان کالج پادشاهی تاسیس شد و شامل دانشکده‌های هنر و علوم، مهندسی، معماری، پرستاری، داروسازی و دندانپزشکی است. همچنین، این دانشگاه یکی از برترین مراکز آموزشی جهان در رشته پزشکی است.

از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه می‌توان به پنج نخست وزیر کانادا و نویسندگانی مثل «مایکل اونداتیه» و «مارگارت اتوود» اشاره کرد. دانشگاه تورنتو بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه کانادا محسوب می‌شود و رتبه اول رنکینگ دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، دانشگاه تورنتو بر اساس رنکنیگ QS سال ۲۰۲۱،‌ در رتبه ۲۵ بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۲.   دانشگاه مک ‌گیل

این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ تاسیس شد و سپس در سال ۱۸۲۹ اولین دانشکده پزشکی کانادا در دل آن راه افتاد. این دانشکده تا به امروز جایگاه بالای خود را در رتبه‌بندی‌های رشته‌های بالینی حفظ کرده است. دانشگاه مک گیل در رنکینگ جهانی دانشگاه های کانادا یکی از رتبه‌های بالا یعنی رتبه ٣۵ را به خود اختصاص داده است و بیشترین درصد دانشجویان بین‌المللی را دارد.

بیش از ۳۰۰ رشته درسی برای نزدیک به ۴۰ هزار دانشجو از ۱۵۰ کشور مختلف در دانشگاه مک ‌گیل ارائه می‌شود. «لئونارد کوهن» و «ویلیام شاتنر» از فارغ‌التحصیلان معروف مک ‌گیل هستند.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

٣.   دانشگاه بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا یکی از قدیمی‌ترین و رقابتی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است و ۱۲ دانشکده در ونکوور و ۷ دانشکده در کلونا دارد. این دانشگاه در فهرست جدید منتشر شده سایت QS رتبه ۵۱ جهان را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر، ۶۵ هزار دانشجو در این مرکز مشغول تحصیل هستند که تقریبا ۱۶ هزار نفر از آنها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

هشت برنده جایزه نوبل، ۷۱ دانشجوی بورسیه گرفته از آکسفورد و ۶۵ مدال‌آور المپیک در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. علاوه بر این، سه نخست وزیر کانادا، از جمله نخست وزیر فعلی این کشور یعنی «جاستین ترودو» از فارغ‌التحصیلان این مرکز هستند.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۴.   دانشگاه مونتریال

دانشگاه مونتریال در رده بندی دانشگاه های کانادا دومین دانشگاه بزرگ از لحاظ تعداد دانشجویان است. بیش از ۳۶ هزار دانشجو در این موسسه مشغول تحصیل هستند که یک چهارم از آنها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

بسیاری از رهبران تجاری جهان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند. علاوه بر این، گروهی دیگر از فارغ‌التحصیلان این موسسه در زمینه نوآوری در انرژی هسته‌ای، درک بصری و رمزنگاری کوانتومی کمک زیادی به تحقیقات علمی کرده‌اند.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۵.   دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه که در سال ۱۹۰۸ تاسیس شده است در رشته‌های علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی، تجارت و علوم پزشکی شهرت جهانی دارد. دانشگاه آلبرتا ۱۱ دانشکده و چند مرکز کارآفرینی دارد،‌ ولی هزینه تحصیل در آن نسبتا بالا است.

این موسسه تقریبا ۴۰ هزار دانشجوی کانادایی و بین‌المللی دارد که در ۴۰۰ رشته در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند. از فارغ‌التحصیلان معروف این دانشگاه می‌توان به «ادوارد تایلور» اشاره کرد که یکی از معروف‌ترین نظریه‌پردازان فیزیک محسوب می‌شود و برنده جایزه نوبل در این رشته شده است.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۶.   دانشگاه مک ‌‌مستر

دانشگاه مک ‌مستر در سال ۱۸۸۷ تاسیس شد و نام آن برگرفته از سناتور «ویلیام مک ‌مستر» است. این دانشگاه در رنکینگ دانشگاه های کانادا در جایگاه ششم قرار گرفته است و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه ۱۴۰ را دارد. این دانشگاه تاکید زیادی روی تحقیق در زمینه علوم بهداشتی دارد و یکی از برترین دانشگاه‌ها از نظر تحقیقات و پژوهش محسوب می‌شود. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از دانشکده تجارت، مهندسی،‌ علوم بهداشتی، علوم، علوم انسانی و علوم اجتماعی.

دانشگاه مک مستر ۲۸ هزار دانشجو دارد که تقریبا ۴ هزار نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند. این مرکز کتابخانه‌ای با بیش از دو میلیون کتاب دارد و امکانات ورزشی آن در سطح جهانی است.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۷.   دانشگاه واترلو

این دانشگاه در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد و در حال حاضر نزدیک به ۴۱ هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد. دانشکده مهندسی و کامپیوتر واترلو در سطح بین‌المللی مشهور هستند.  این دانشگاه در سطح جهانی در رتبه ۱۷۳ قرار دارد و ۲۸ بار توانسته است عنوان نوآورترین دانشگاه در کشور کانادا را به دست آورد.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۸.   دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن در سال ۱۸۷۸ تاسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. این دانشگاه که رنکینگ جهانی آن ۲۱۱ است، ۳۶ هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد که تقریبا ۵ هزار نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه وسترن ۱۲ دانشکده دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از دانشکده علوم انسانی، موسیقی، مهندسی، حقوق، بازرگانی، پزشکی و دندانپزشکی.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۹.   دانشگاه کوئینز

این دانشگاه در سال ۱۸۴۱ تاسیس شده است و رشته‌های مهندسی، علوم سیاسی، جغرافیا و حقوق آن معروف هستند. علاوه بر این، مجله مک‌لین آن را دومین دانشگاه معتبر کانادا در رشته پزشکی معرفی کرده است.

این دانشگاه بیش از ۲۳ هزار دانشجو دارد و در سال ۲۰۱۹ از لحاظ اشتغال فارغ‌التحصیلان رتبه ششم در کانادا را به خود اختصاص داد. 

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

۱۰. دانشگاه کلگری

این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ در آلبرتای جنوبی تاسیس شد. این مرکز شامل ۱۴ دانشکده، ۲۵۰ هزار رشته و ۵۰ مرکز تحقیقاتی است. مهم‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از دانشکده هنر، پزشکی، معماری، حقوق، پرستاری و دامپزشکی.

دانشگاه کلگری در رنکینگ دانشگاه های کانادا رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داده است و در سطح جهان در رتبه ۲۳۳ قرار دارد.

سخن نهایی درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا

تحصیل در کانادا مانند یک رویای دست‌نیافتی برای بسیاری از افراد است. بهشت تحصیلی که خیلی از افراد تنها به دلیل نداشتن یک راهنما در کنار خود، پذیرش در هرکدام از نام‌های بالا را غیرممکن می‌دانند.

اما الزاما نباید اینطور باشد. تیم تراست مفتخر است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصد خود راهی کند. شما می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت تحصیلی خود را به وکلا و مشاوران متعهد و پیگیر بسپارید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. برای تماس با وکلا و گرفتن مشاورۀ تخصصی می‌توانید همین الان جلسۀ خصوصی رزرو نمایید.

سوالات متداول در مورد رنکینگ دانشگاه ‌ها

  • از چه معیارهایی برای رنکینگ دانشگاه‌ها استفاده می‌شود؟

دانشگاه‌ها معمولا بر اساس کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، خروجی پژوهش، تجهیزات آزمایشگاهی و بورسیه‌های ارائه شده رتبه‌بندی می‌شوند.

  • رنکینگ QS چیست؟

موسسه کاکارلی سیموندز (Quacquarelli Symonds) یکی از معتبرترین مراکز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که هر ساله ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا را معرفی می‌کند.

این موسسه 6 شاخص برای رتبه‌بندی دانشگاه دارد که عبارتند از شهرت علمی، شهرت کارمندان، میزان استناد به تحقیقات در هر مقاله،‌ نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجویان، تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی و تعداد دانشجویان بین‌المللی. 

  • پذیرش در بهترین دانشگاه‌های کانادا به چه مدارکی نیاز دارد؟

هر دانشگاهی در کانادا قوانین خاصی در رابطه با پذیرش دانشجو دارد. برای اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز بهتر است با گروه تراست تماس بگیرید که بهترین انتخاب شما است. مشاوران و وکلای فعال در گروه تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند.

  • آیا بورسیه تحصیلی برای دانشگاه‌های کانادا وجود دارد؟

بله. در حال حاضر می‌توانید برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا بورسیه بگیرید. توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی معمولا فقط برای دانشجویان بومی کانادا است.

با وجود این، اگر می‌خواهید برای مقطع کارشناسی بورسیه بگیرید، ابتدا باید یک یا دو ترم در دانشگاه مورد نظر تحصیل کنید و بعد درخواست بورسیه کنید. برای گرفتن بورسیه مجددا می‌توانید به نام بزرگی مانند تراست اعتماد کنید.

  • چطور می‌توان برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کرد؟

شرایط اعطای بورسیه تحصیلی هر دانشگاه متفاوت است. بیشتر بورسیه‌های تحصیلی کانادا فقط بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند، در نتیجه برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا باید توانایی پوشش دادن سایر هزینه‌های خود را داشته باشید.

  • آیا دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خوابگاه ارائه می‌کنند؟

بله. دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک‌ گیل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تخت یا اتاق برای دانشجویان خود فراهم کرده‌اند. هزینه این خوابگاه‌ها برای هر سال تحصیلی بین ۳ تا ۷ هزار دلار است.

  • هزینه تحصیل در کدام یک از این دانشگاه‌ها کمتر است؟

تحصیل در دانشگاه مک گیل و مونتریال نسبت به سایر دانشگاه‌های معرفی شده هزینه کمتری دارد.

شهریه دانشگاه مک گیل برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ بین ۱۶ تا ۴۵ هزار دلار است و شهریه دانشگاه مونتریال بین ۱۳ تا ۱۷ هزار دلار برآورده می‌شود.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات