ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا

ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا

امروزه کانادا مقصد اصلی بسیاری از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. این کشور نه فقط مقرون به صرفه‌ترین مقصد در میان کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، انگلیس و استرالیا) است، بلکه ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را هم می‌توان برای تحصیل انتخاب کرد.

دانشجویانی هستند که علی‌رغم علاقه‌ی فراوان به تحصیل در کانادا، احساس می‌کنند که توانایی مهاجرت تحصیلی به این کشور را ندارند. دلیل واضح است: عدم توانایی مالی مورد نیاز. ولی، به هر حال، تمام درها به روی این دانشجویان بسته نشده است. آنها می‌توانند یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. به این ترتیب، خواهند توانست از امکاناتی که این کشور مدرن برای دانشگاه‌ها و دانشجویان فراهم کرده است، استفاده‌های لازم را ببرند. در ادامه با تیم تراست همراه باشید

چرا همه به کانادا علاقمندند

چرا همه به کانادا علاقمندند

شاید از خود بپرسید که دلیل محبوبیت کانادا در میان دانشجویان بین المللی چیست؟ دلایل فراوانی برای محبوبیت کانادا در میان دانشجویان وجود دارد. اما مهم‌ترین دلایل را می‌توان به صورت زیر توضیح داد:

  • دوره‌های تحصیلی ارزان قیمت

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارزان و با شهریه‌های مقرون به صرفه‌ای ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دوره‌های MBA و پزشکی نیز در این کشور ارزان‌تر از سایر کشورهای انگلیسی زبان است. البته مانند سایر کشورها، مقطع و رشته‌ی تحصیلی شما بر میزان شهریه‌ی پرداختی تأثیر خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، می‌توانید ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را برای ادامه تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود انتخاب کنید. به این ترتیب جذابیت کانادا برای دانشجویان بین المللی بیش از پیش خود را نمایان می‌سازد.

  • اعتبار علمی دانشگاه‌های کانادا در سطح جهانی

تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان در این کشور حضور دارند. در این میان می‌توان به دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک مستر، دانشگاه بریتیش کلمبیا و غیره اشاره کرد. این دانشگاه‌ها همواره در رتبه‌های بالای رده‌بندی‌های بین المللی دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند.

اما قضیه تنها حضور چند دانشگاه بسیار معتبر نیست. در مجموع، این اعتبار علمی کلی کشور کاناداست که به جذابیتی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

  • طبیعت زیبای کانادا

در کنار اعتبار علمی و وجود ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا، می‌توان به طبیعت دلربای این کشور نیز اشاره کرد. زیبایی کانادا و وجود گیاهان و حیوانات نادر و زیبا در این کشور از شهرت جهانی برخوردار است.

در مجموع می‌توان به دلایل دیگری نیز از قبیل جامعه‌ی زبانی متنوع کانادا، فرصت‌های شغلی فراوان پس از فارغ التحصیلی، جامعه‌ی ایرانی رو به رشد ساکن کانادا، برخورد مناسب کانادایی‌ها با دانشجویان بین المللی و … اشاره کرد. تمام این دلایل باعث درخشش خاص کانادا در دید دانشجویان بین المللی شده است.

فهرست ارزان ‌ترین دانشگاه ‌های کانادا

فهرست ارزان ‌ترین دانشگاه ‌های کانادا

در اینجا باید یادآور شد که دانشگاه‌های کانادا در مقاطع مختلف شهریه‌های متفاوتی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. در مجموع می‌توان میانگین شهریه‌ی دوره‌ی کارشناسی را از میانگین شهریه در دوران تحصیلات تکمیلی متمایز دانست.

از سوی دیگر، شهریه‌ی تحصیل در هر رشته متفاوت است. بنابراین، در جدول زیر ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا و حدأقل مبلغ شهریه‌های آنها را برای هر دوره‌ی تحصیلی مطالعه کنید.

دانشگاهمیانگین شهریه‌ی کارشناسیمیانگین شهریه‌ی تحصیلات تکمیلی
دانشگاه کانادایی مینونیت9 هزار و 600 دلار5 هزار و 600 دلار
دانشگاه براندون8 هزار دلار6 هزار دلار
دانشگاه مموریال نیوفاندلند11 هزار 500 دلار5 هزار دلار
دانشگاه سایمون فریزر11 هزار و 500 دلار2 هزار و 500 دلار
دانشگاه ساسکاچوان19 هزار دلار7 هزار و 500 دلار
دانشگاه پرینس ادوارد آیلند12 هزار دلار8 هزار دلار
دانشگاه نیو برانزویک14 هزار دلار10 هزار دلار
دانشگاه وینیپگ13 هزار دلار12 هزار دلار
دانشگاه مونت رویال15 هزار دلار 
دانشگاه دالهاوزی22 هزار و 500 دلار9 هزار و 500 دلار

همان طور که در فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا مشاهده می‌کنید، دانشگاه براندون رکورد ارزان‌ترین مؤسسه‌ی آموزش عالی این کشور را در اختیار دارد.

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای باتجربه و حرفه‌ای ما در تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و می‌توانید کار مهاجرت خود را به آنان بسپارید.

بررسی اجمالی برخی از ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا

حال که در جدول بالا با تعدادی از دانشگاه‌های ارزان کانادا آشنا شدیم، وقت آن است که هرکدام از این دانشگاه‌ها را به صورت جداگانه و به اجمال مورد بررسی قرار دهیم:

دانشگاه براندون

دانشگاه براندون

این دانشگاه در سال 1889 در شهر براندون استان مانیتوبا تأسیس شده است و یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید. دانشگاه براندون برای رشته‌های هنر، علوم، آموزش، موسیقی و پرستاری شهریه‌ی بسیار مقرون به صرفه‌ای دریافت می‌کند. این دانشگاه در حال حاضر حدود 3 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی دارد.

خبر خوب این است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه براندون می‌توانند از انواع بورسیه‌هایی نیز که دانشگاه در نظر گرفته است، بهره‌مند شوند. همچنین متقاضیان می‌توانند در دو ترم ژانویه و سپتامبر برای ورود به دانشگاه اقدام کنند. ددلاین‌های هرکدام از ترم‌های ورودی به شرح زیر است:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 آگوست

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 آوریل

دانشگاه کانادایی مینونیت

دانشگاه کانادایی مینونیت

دانشگاه کانادایی مینونیت یکی از دانشگاه‌های تازه تأسیس است. این دانشگاه، که در لیست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا قرار دارد، در سال 1999 با تلفیق سه دانشگاه مختلف و با هدف تأسیس یک دانشگاه جامع و بزرگ‌تر بنیاد نهاده شد. دانشگاه کانادایی مینونیت برنامه‌های قابل توجهی را در رشته‌هایی مانند MBA، تجارت، هنرهای زیبا و الهیات ارائه می‌دهد. CMU یکی از دانشگاه‌های کانادایی است که توانسته است نظر دانشجویان بین المللی را جلب کند.

دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل در دانشگاه کانادایی مینونیت باید در ددلاین‌های زیر برای اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام کنند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 31 مارس

مهلت ثبت نام ترم می: 30 ژوئن

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 31 ژانویه

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان

اگر مشکل شهریه دارید، دانشگاه ساسکاچوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که از اساتید برجسته‌ای نیز بهره می‌گیرد. این دانشگاه در شهر ساسکاتون استان ساسکاچوان قرار دارد و در چند سال اخیر درصد پذیرش دانشجویان بین المللی را به بیش از 70 درصد رسانده است. این خبر خوبی برای دانشجویان ایرانی است که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند. همچنین، متقاضیان می‌توانند در مهلت‌های تعیین شده برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کنند، که ددلاین‌های ترم‌ها به قرار زیر است:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 18 ژوئن

مهلت ثبت نام ترم می: 17 سپتامبر

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 17 سپتامبر

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشگاه مموریال نیوفاندلند با نام دانشگاه مموریال نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه در شهر سنت جونز استان نیوفاندلند قرار گرفته است. در حال حاضر بیش از 18 هزار دانشجو از بیش از 100 کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه مموریال، یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا، رشته‌های گوناگونی را در چهار پردیس دانشگاهی خود ارائه می‌دهد. بیش از 40 درصد پژوهش‌های این دانشگاه مربوط به اقیانوس شناسی است و در میان 600 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه مموریال نیوفاندلند می‌توانند در فرصت‌های تعیین شده برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کنند. شایان ذکر است که ددلاین‌های این دانشگاه به قرار زیر است:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 اکتبر

مهلت ثبت نام ترم می: 1 فوریه

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 مارس

دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه سایمون فریزر

این دانشگاه رتبه‌ی 13م دانشگاه‌های کانادا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه سایمون فریزر در سال 1965 در شهر ونکوور تأسیس شد و امروزه به یکی از دانشگاه‌های جامع پیشرو کانادا تبدیل شده است. پردیس‌های دانشگاه نیز در سه شهر ونکوور، بورنابی و سوری گسترده شده‌اند. دانشگاه سیمون فریزر در فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا قرار دارد.

شما می‌توانید در مهلت‌های هر کدام از سه ترم این دانشگاه برای اخذ پذیرش اقدام کنید، که ددلاین‌ها به شرح زیر هستند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 آگوست

مهلت ثبت نام ترم می: 1 اکتبر

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 اکتبر

دانشگاه پرنس ادوارد آیلند

دانشگاه پرنس ادوارد آیلند

این دانشگاه در زادگاه کنفدراسیون و مرکز استان پرینس ادوارد آیلند، شارلوت تاون قرار دارد و یکی از دانشگاه‌های قدیمی کانادا به شمار می‌آید. در سال 1969 دو مؤسسه‌ی کالج ویلز (تأسیس 1834) و دانشگاه سنت دانستان (تأسیس 1855) در یکدیگر تلفیق شدند و دانشگاه پرینس ادوارد آیلند را تشکیل دادند.

همچنین بورسیه‌هایی برای دانشجویانی که این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، در نظر گرفته شده است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه نیز می‌توانند در فرصت‌های ثبت نامی زیر برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام کنند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 دسامبر

مهلت ثبت نام ترم می: 1 مارس

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 آگوست

دانشگاه نیوبرانزویک

دانشگاه نیوبرانزویک

این دانشگاه در شهر فردریکتون استان نیوبرانزویک، که یکی از چهار استان آتلانتیک کاناداست، واقع شده است. نیوبرانزویک یکی از استان‌های با مناظر بکر و دیدنی به حساب می‌آید و مکان‌های توریستی بسیاری را در خود جای داده است.

دانشگاه نی برانزویک، که در فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا نیز حضور دارد، در کنار ایالت مین آمریکا قرار دارد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می‌توانند در تاریخ‌های زیر برای اخذ پذیرش اقدام کنند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 اکتبر

مهلت ثبت نام ترم می: 1 فوریه

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 ژوئن

دانشگاه وینیپگ

دانشگاه وینیپگ

اگر به زندگی در شهرهای بزرگ علاقه دارید، شهر وینیپگ گزینه‌ی مناسبی است. وینیپگ مرکز استان منیتوبا و یکی از شهرهای بزرگ کانادا به حساب می‌آید. همچنین دانشگاه وینیپگ، که یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید، در این شهر واقع شده است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند می‌توانند از بورسیه‌هایی نیز که دانشگاه برای آنها در نظر گرفته است، استفاده کنند.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه وینیپگ نیز می‌توانند در تاریخ‌های زیر برای ورود به این دانشگاه اقدام کنند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 اکتبر

مهلت ثبت نام ترم می: 1 ماری

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 ژوئن

دانشگاه مونت رویال

دانشگاه مونت رویال

دانشگاه مونت رویال نیز یکی دیگر از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کاناداست. این دانشگاه در شهر کلگری استان آلبرتا قرار دارد. در سال 1910 دولت کانادا کالج مونت رویال را تأسیس کرد، و حدود 100 سال بعد، در سال 2009 بود که این کالج به عنوان دانشگاه کار خود را شروع کرد. همچنین  دانشجویانی که این دانشگاه را به عنوان مکان تحصیل خود انتخاب می‌کنند، می‌توانند از بورسیه‌هایی که دانشگاه برای آنها در نظر گرفته است، بهره‌مند شوند.

دانشگاه مونت رویال مهلت‌های زیر را برای ثبت نام دانشجویان نوورود تعیین کرده است:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 1 نوامبر

مهلت ثبت نام ترم می: 29 مارس

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 مارس

دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی در هالیفکس، نووادا اسکوتیا قرار دارد. خبر خوب این است که شهر هالیفکس به عنوان یکی از صمیمی‌ترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال 1818 تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید. دانشگاه دالهاوزی نیز در فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا حضور دارد. البته هزینه‌ها برای دانشجویان بین المللی بیشتر در مقطع تحصیلات تکمیلی مقرون به صرفه‌تر است.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه دالهاوزی می‌توانند در تاریخ‌های زیر برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام نمایند:

مهلت ثبت نام ترم ژانویه: 15 سپتامبر

مهلت ثبت نام ترم سپتامبر: 1 آوریل

تراست برای صرفه‌جویی در هزینه‌های شما مشتریان عزیز، به رایگان شرایط شما را برای مهاجرت ارزیابی می‌کند. همین حالا فرم ارزیابی رایگان تراست را تکمیل کنید تا متخصصان تراست شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند. نتیجه در ایمیلی خدمتتان اعلام خواهد شد.

چگونه برای اخذ پذیرش از ارزان ‌ترین دانشگاه‌ های کانادا اقدام کنم

چگونه برای اخذ پذیرش از ارزان ‌ترین دانشگاه‌ های کانادا اقدام کنم

اکنون ارزان قیمت‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی را شناختیم. پس بهتر است به فرایند اپلای کردن دانشجویان برای این دانشگاه‌ها نیز بپردازیم. لطفاً توجه کنید که نمی‌توان یک روش اپلای را به تمام دانشگاه‌های معرفی شده تعمیم داد. دلیل آن این است که اطلاعات لازم برای هر دانشگاه و حتی دانشکده و مدرسه‌ای متفاوت است. بنابراین، در اینجا تنها اطلاعات پایه‌ای را درباره‌ی روش اپلای برای ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید

قبل از هر کاری، لازم است که دانشگاه مورد نظر خود را در کانادا پیدا کنید، و سپس به وبگاه دانشگاه بروید. وبگاه تمام دانشگاه‌ها بخشی را برای اپلای آنلاین شامل می‌شوند، پس روی این بخش کلیک کنید.

اطمینان پیدا کنید که روال اپلای کردن عمومی و همچنین روال ویژه‌ی دانشگاه برای دانشجویان بین المللی را به طور کامل مطالعه کرده‌اید. خواهید دید که دانشگاه‌ها اطلاعات ویژه‌ای را برای دانشجویان بین المللی طبقه‌بندی کرده‌اند. بنابراین، نکات و جزئیاتی را که ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین المللی قید کرده‌اند، با دقت بررسی کنید.

صلاحیت خود را برای تحصیل در ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا بررسی کنید

صلاحیت خود را برای تحصیل در ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا بررسی کنید

وقتی که اطلاعات قید شده در وبگاه دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کردید، باید به بررسی صلاحیت و شرایط خود برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه بپردازید. توجه کنید که اغلب دانشگاه‌های کانادا توجه خاصی به معدل متقاضی دارند و برخی نیز اخذ مدرک تسلط بر زبان انگلیسی را در لیست شرایط خود قرار می‌دهند.

در صورتی که شرایط و صلاحیت لازم را دارید، می‌توانید شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر امتحان کنید. ولی اگر از صلاحیت لازم برای آن دانشگاه برخوردار نیستید، لازم است به وبگاه یکی دیگر از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا مراجعه کنید.

روش اپلای و ارسال مدارک

نکته‌ی دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، روش اپلای و ارسال مدارک برای دانشگاه مورد نظر است. این اطلاعات را می‌توانید از وب دریافت کنید. بنابراین، در این مرحله، اطلاعاتی را پیدا کنید که برای دانشجویان بین المللی طبقه‌بندی شده‌اند.

هر دانشگاه روش خاص خود را دارد و حتی در اطلاعاتی هم که برای رشته‌های مختلف همان دانشگاه در نظر گرفته شده‌اند، تفاوت وجود دارد. پس بهتر است که روش اپلای و ارسال مدارک را نیز مورد بررسی قرار دهید.

توجه داشته باشید که باید تمام مدارک مورد نیاز اپلای برای هر کدام از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را جمع آوری کنید. هرچند که در ابتدا شاید این فرایند ساده و بی‌دردسر به نظر برسد، لیکن این احتمال وجود دارد که این فرایند چند هفته و حتی چند ماه هم طول بکشد. شاید بپرسید که چرا چند ماه؟

پاسخ این  است که بعضی از دانشجویان بین المللی برای اخذ مدرک زبان مورد نیاز به چند ماه زمان نیاز دارند. پس، قبل از هر کاری باید سطح زبان انگلیسی و احیاناً فرانسوی خود ارتقاء دهید. در ضمن، زمان زیادی را برای خود در نظر بگیرید.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرایند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهند ماند.

هزینه‌ های زندگی در کانادا را در نظر بگیرید

ادامه تحصیل در یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا آرزوی بسیاری از دانشجویان بین المللی است. اما فراموش نکنید که باید هزینه‌های زندگی در کانادا را نیز مورد توجه قرار دهید. هزینه‌های زندگی شامل مواردی از قبیل تهیه‌ی مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب و لوازم التحریر و … می‌شود.

توجه داشته باشید که هزینه‌ها بسته به سبک زندگی و شهری که در آن زندگی خواهید کرد، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، اجاره بهای مسکن در شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک، یا از محله‌ای به محله‌ی دیگر اختلاف زیادی می‌تواند داشته باشد. بنابراین، باید سایر هزینه‌ها را نیز تخمین بزنید و سپس یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را انتخاب کنید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات