تمدید کارت اقامت کانادا

تمدید کارت اقامت کانادا

یکی از سوالات رایج مشتریان از موسسه حقوقی مهاجرتی تراست، نحوه تمدید کارت اقامت کانادا است. همانطور که می‌دانید کارت اقامت دائم یا همان کارت PR، پس از گذشت ۵ سال منقضی می‌‌شود و چنانچه خواهان ادامه اقامت در کشور کانادا هستید، باید پیش از انقضاء، کارت را دوباره تمدید کنید. در ادامه قصد داریم تمام نکات لازم در خصوص تمدید کارت اقامت کانادا را بررسی کنیم. با تراست همراه باشید.

درباره کارت اقامت کانادا

کارت اقامت کانادا یا کارت PR،کارت اقامت دائمی است. در واقع سندی است که ثابت می‌کند شما مقیم دائم کانادا هستید و همینطور مجوز بازگشت به خاک کاناداست. بدین معنا که در صورت مسافرت به کشور دیگر، از این کارت برای ورود مجدد به کانادا استفاده می‌کنید. اگر کارت اقامت شما منقضی شده باشد یا به زودی منقضی می‌شود و همینطور در صورتی که این کارت به سرقت رفته یا از بین رفته باشد، باید حتما برای تمدید یا جایگزینی کارت اقامت دائم خود اقدام کنید. شایان ذکر است تعویض یا تمدید کارت PR، شامل همان مراحل درخواست کارت PR است. اگر برای تمدید کارت اقامت کانادا به کمک نیاز دارید با متخصصان مهاجرتی موسسه تراست تماس بگیرید.

کارت‌های اقامت دائم کانادا تا 5 سال اعتبار دارند. اگر کارت PR شما در آستانه انقضا است یا کمتر از 9 ماه دیگر منقضی می‌شود، می‌توانید برای تمدید کارت خود اقدام کنید. روند تمدید کارت PR حداقل 49 روز طول خواهد کشید و در صورت لزوم با پردازش فوری، سریع‌تر نیز انجام می‌شود. هزینه تمدید کارت 50 دلار است. باید این مبلغ را به صورت آنلاین پرداخت و رسید را ضمیمه درخواست خود کنید.

باید تا دریافت کارت جدید خود کارت فعلی خود را نگه دارید. همچنین در صورتی که در طول بازه زمانی دریافت کارت جدید خاک کانادا را ترک کردید، می‌توانید از کارت قبلی خود برای ورود دوباره به کانادا استفاده کنید. باید بعد از دریافت کارت جدید اقامت خود، کارت قبلی را تحویل افسر دهید و یا از بین ببرید.

درباره کارت اقامت کانادا

برای اطلاع از ثبت نام آنلاین ویزای کانادا روی لینک کلیک کنید.

اهمیت تعهد اقامت برای تمدید کارت PR

به منظور حفظ وضعیت اقامت دائم خود در کانادا، باید از هر پنج سال به مدت دو سال (یا 730 روز) از نظر فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید. باید در زمان تمدید کارت اقامت کانادا ثابت کنید که در این مدت در کانادا بودید. برای این منظور، معمولاً می‌توانید از ارائه اطلاعاتی درباره سفر در طول پنج سال یا اثبات آدرس و سوابق اشتغال برای این دوره زمانی استفاده کنید. در این صورت می‌توانید کارت خود را دوباره برای پنج سال دیگر نیز تمدید کنید.

شایان ذکر است، در مدت حضور در کانادا به عنوان فرد دارنده اقامت دائم کانادا، متقاضی الزامی برای کار یا درس نداشته و فقط حضور فیزیکی او مد نظر است. اما اگر نتوانید ثابت کنید که در مدت پنج سال حداقل به مدت دو سال در کانادا بودید، ممکن است درخواست تمدید کارت PR رد شود. به این ترتیب باید دلایل قانع کننده‌ای برای موافقت با درخواست تمدید کارت پی آر خود داشته باشید. برخی دلایل قانونی موجود عبارتند از:

 • خارج از کشور کانادا حضور داشتید ولی همسر یا والدین خود را که سیتیزن کانادا هستند همراهی می‌کردید.
 • خارج از کشور کانادا حضور داشتید ولی کارمند تمام‌وقت شرکتی کانادایی بودید و یا در استخدام سازمان‌های دولتی فدرال و یا استانی کانادا هستید.
 • همسر و یا فرزند فردی هستید که در استخدام تمام‌وقت شرکت و یا دولت فدرال و یا استانی کانادا است.
 • استفاده از برخی استدلال‌ها و ملاحظات بشر دوستانه و دلسوزانه نیز امکان‌پذیر است.

اثبات تعهد اقامت به کمک موسسه مهاجرتی تراست

دلایل زیادی وجود دارد که منجر می‌شود متقاضی تمدید کارت اقامت، قادر به تأمین شرایط اقامت برای تمدید کارت PR نباشد. مثلا ممکن است شما مجبور شده باشید به صورت ناگهانی کانادا را ترک کنید بدون اینکه بدانید چه زمانی واقعا می‌توانید به کانادا برگردید. در بسیاری از این موارد، می‌توانید استدلال معتبری داشته باشید که چرا نتوانسته‌اید شرایط اقامت را برآورده کنید و مدت زیادی خارج از کانادا بودید. با این حال مهم این است که سریع عمل کنید. وکیل مهاجرت، دلسوز و با تجربه می‌تواند به شما کمک کند تا استدلال‌های جامع و موثری را در مورد خروج طولانی مدت خود از خاک کانادا به سازمان مهاجرت کانادا ارائه دهید. اگر مدت زیادی خارج از کانادا بودید و باید کارت PR خود را تمدید کنید، پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت با یکی از وکلای مهاجرت در موسسه مهاجرت به کانادا، تراست تماس بگیرید.

دلایل ابطال کارت اقامت کانادا

باطل شدن کارت اقامت به معنای از دست دادن وضعیت اقامت دائم کانادا نیست، بلکه این کارت فقط برای ورود و خروج به این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی ممکن است سال‌ها در کشور کانادا باشید و اصلا نیازی به خروج از کانادا و دریافت کارت پی آر نداشته باشید. برخی شرایط ابطال کارت اقامت کانادا عبارتند از:

 • همزمان با شهروندی کانادا، کارت اقامت کانادا باطل می‌شود و دیگر نیازی به آن نیست. پس از اخذ شهروندی کانادا باید برای گذرنامه کانادایی اقدام کنید.
 • مراجع قانونی مهاجرت برای ابطال کارت اقامت شما رای صادر کرده باشند.
 • نامه Removal Order برای شما صادر شده باشد.
 • سازمان PRRA یا IRB موقعیت مهاجرتی شما را در کانادا باطل کند.
دلایل ابطال کارت اقامت کانادا

درباره مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید.

چگونه می توان برای تمدید کارت PR اقدام کرد

برای درخواست تمدید کارت اقامت کانادا، باید برنامه‌ای متشکل از فرم IMM 5444E، به همراه اسناد لازم را پُر کنید. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • کارت PR اولیه شما که منقضی شده است یا به زودی منقضی می‌شود. (اگر کارت شما به زودی منقضی می‌شود، می‌توانید آن را تا زمان صدور کارت جدید نگه دارید.)
 • در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن کارت PR اثبات مفقود شدن یا دزدیده شدن آن مهم است.
 • یک کپی از سند مسافرتی معتبری مانند گذرنامه. (کپی‌ها باید واضح باشد.)
 • عکس مناسب برای کارت PR و سایر اسناد هویتی که ممکن است لازم باشد.
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

همچنین علاوه بر موارد فوق، ممکن است لازم باشد اسناد دیگری نیز به سازمان مهاجرت کانادا ارائه دهید که عبارتند از:

 • کپی از سوابق تأیید اقامت دائم.
 • کپی از کارت معتبر شناسایی مانند گواهینامه رانندگی، شناسه دانشجویی یا کارت شناسایی با عکس.
 • اسناد مالیاتی اخیر
 • برای افراد زیر 18 سال ارائه شناسنامه الزامی است.
 • اثبات اقامت مداوم 2 سال در کانادا در 5 سال گذشته. در صورت نداشتن این شرط اقامتی، باید از استدلال‌های ذکر شده در قسمت‌های قبلی استفاده کنید. اگر مدرک خاصی برای اثبات تعهد اقامت خود در کشور کانادا در مدت مذکور ندارید می‌توانید از زمینه‌های بشر دوستانه و دلسوزانه برای درخواست تمدید کارت PR استفاده کنید. (در صورت وجود)

(ترجمه رسمی و معتبر تمامی مدارک به زبان انگلیسی و یا فرانسه لازم است)

درباره سین نامبر کانادا هم بخوانید.

زمان پردازش لازم برای تمدید کارت اقامت کانادا چقدر است

حدود 90 روز طول می‌کشد تا پردازش کارت جدید اقامت شما کامل شود. البته کارت‌های اقامت جدید ممکن است ظرف 45 روز نیز صادر شوند. در واقع بسته به تعداد برنامه‌هایی که IRCC روی آن‌ها کار می‌کند ممکن است تمدید کارت حتی 6 ماه و برای پردازش پرونده‌های پیچیده ممکن است یک سال طول بکشد. می‌توانید زمان دقیق پردازش کارت خود را در وب سایت IRCC مشاهده کنید.

هزینه تمدید کارت PR چقدر است

همانطور که اشاره شد برای هر درخواست تمدید کارت اقامت کانادا باید 50 دلار هزینه کرد. از آنجا که هزینه درخواست تمدید کارت PR قابل استرداد نیست، بنابراین مطمئن شوید که واجد شرایط تمدید کارت PR هستید.

چگونه کارت اقامت جدید را دریافت کنیم

اگر شما در کانادا ساکن هستید، کارت خود را از طریق پست دریافت خواهید کرد. با این حال، در برخی موارد، از شما خواسته می‌شود برای دریافت آن به دفتر محلی IRCC مراجعه کنید. در صورت تغییر آدرس پستی، اطلاع رسانی به IRCC مهم است. اگر در خارج از کانادا اقامت دارید، مجبور هستید پس از حضور در کانادا، برای دریافت آن مراجعه کنید.

باید حداقل شش هفته صبر کنید تا کارت اقامتتان برای شما ارسال شود. با این حال، اگر شش هفته گذشته است و شما کارت خود را هنوز از طریق پست دریافت نکردید، می‌توانید با IRCC تماس بگیرید تا وضعیت درخواست تمدید کارت PR خود را پیگیری کنید. به خاطر داشته باشید، این چارچوب زمانی برای پرونده‌هایی است که متقاضی تعهدات مربوط به اقامت خود را برآورده کرده باشد. بنابراین در غیر این صورت، زمان پردازش ممکن است بسته به پیچیدگی برنامه شما متفاوت باشد.

چگونه کارت اقامت جدید را دریافت کنیم

اگر مطمئن نیستید که آیا از تعهدات اقامت PR برخوردار هستید و یا واجد شرایط تمدید کارت PR هستید یا خیر، نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند تمدید کارت PR خود دارید. در این صورت، در موسسه مهاجرتی تراست می‌توانیم برای تمدید کارت اقامت کانادا به شما کمک کنیم.  موسسه تراست سال‌ها است که از تجربه لازم برای رسیدگی به برنامه‌های پیچیده مهاجرت برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان با ما تماس بگیرید.

تمدید کارت اقامت کانادا در دوران کرونا

به طور معمول، برای PRTD در مرکز درخواست ویزا (VAC) درخواست می‌دهید. اما به دلیل شیوع COVID-19، بسیاری از VAC ها هم اکنون بسته هستند. بنابراین قبل از مراجعه، بررسی کنید آیا مرکز باز است یا برنامه‌های PRTD را قبول می‌کند یا خیر. اگر مرکز محلی مورد نظر شما باز است و برنامه‌های تمدید کارت پی آر را می‌پذیرد، نحوه درخواست PRTD را طبق راهنمایی‌های قبلی پیگیری کنید.

درباره ویزای کانادا بیشتر بخوانید.

 در غیر این صورت می‌توانید درخواست PRTD خود را از طریق ایمیل ارسال کنید. در این صورت باید کپی الکترونیکی (اسکن) اسناد مورد نیاز را تهیه کنید. همچنین باید فرم سند مسافرتی با اقامت دائم [IMM 5524] را تکمیل و اسکن کنید. در ادامه هزینه‌های مربوط به تمدید کارت اقامت را پرداخت و نسخه‌ای از رسید پرداخت خود را دریافت کنید. اگر برای تمدید کارت اقامت کانادا در دوران کرونا به راهنمایی بیشتری نیاز دارید با متخصصان ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات