سین نامبر کانادا

سین نامبر کانادا

سین نامبر sin number یا social insurance number شماره بیمه اجتماعی کشور کانادا است. سین نامبر شماره‌ای 9 رقمی است که به صورت سه گروه سه رقمی است. این شماره مانند کد ملی کشورمان برای هر فرد منحصر به فرد است و علاوه بر کاربرد کارت شناسایی برای افراد، از آن برای دریافت خدمات دولتی نیز استفاده می شود.

تمام شهروندان و کسانی که اقامت دائم یا موقت دارند، مانند دانشجویان یا کسانی که برای کار به کانادا مهاجرت کرده‌اند ملزم به دریافت این شماره بیمه اجتماعی هستند. برای افراد زیر دوازده سال، والدین یا قیم باید برای دریافت شماره بیمه اجتماعی یا سین نامبر کانادا درخواست دهد. لازم به ذکر است دریافت این کارت هیچ هزینه‌ای ندارد و کاملاً رایگان است. افراد توریست نیازی به اخذ سین نامبر ندارند. برای اطلاع از سین نامبر کانادا در ادامه با تراست همراه باشید.

پیشینه تاریخی سین نامبر کانادا

نخستین بار سین نامبر در سال 1964، در اجرای طرح‌های بازنشستگی و موارد مربوط به بیمه‌ کاری ایجاد و استفاده شد. بعدها در سال 1967، اداره مالیات کانادا یا CRA از شماره بیمه اجتماعی برای گزارش‌های مالیاتی استفاده کرد، که سازمان اشتغال آن را برای افراد صادر می‌کند. سابقاً این کار را سازمان توسعه منابع انسانی انجام می‌داد، اما به مرور سازمان‌های ارائه دهنده تغییر کردند. به همین سبب در بالای کارت سین نامبر کانادا نام سه سازمان نوشته شده است که عبارتند از:

 • سازمان مهاجرت و نیروی انسانی
 • سازمان مهاجرت و اشتغال
 • سازمان توسعه منابع انسانی

 اگر کارت سین نامبر در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد، سبب افشای اطلاعات هویتی می‌شود. به همین علت در سال 2012، سازمان بودجه دولتی کانادا، سین نامبر را از حالت کارت خارج کرد و این شماره به صورت نامه‌ی کاغذی به افراد تحویل داده می‌شود. بدین ترتیب افراد باید مدارک و سین نامبر خود را به خوبی محافظت کنند و از همراه داشتن آن اجتناب کنند.

نحوه اقدام برای دریافت سین نامبر کانادا

نحوه اقدام برای دریافت سین نامبر کانادا

برای دریافت سین نامبر، فرم درخواست شماره بیمه اجتماعی را پُر می‌کنید و به همراه مدرک شناسایی به مرکز خدمات کانادا (service Canada centre) ارائه می‌دهید. مدرک شناسایی برای هر گروه از افراد متفاوت است.

مدرک برای شهروندان کانادا

 • گواهی تولد در کشور کانادا
 • گواهی شهروندی کانادا صادر شده از IRCC
 • گواهی تولد خارج از کشور که آن را IRCC قبل از 1977 صادر کرده است

مدرک مورد نیاز برای سین نامبر کانادا با اقامت دائم در کانادا

 • کارت اقامت دائم در کانادا
 • گواهی تایید اقامت دائم
 • مدرک شناسایی عکس‌دار مانند پاسپورت یا گواهینامه

مدرک مورد نیاز سین نامبر کانادا برای افراد با اقامت موقت

سین نامبرهایی که با رقم 9 شروع شوند، مخصوص افراد با اقامت موقت است. این کارت‌ها دارای تاریخ انقضا هستند و با تاریخ انقضای اجازه نامه‌ کار و تحصیل برابر است.

بیشتر بخوانید: اقامت کانادا ، اقامت موقت کانادا

چه کسانی می توانند سین نامبر کانادا داشته باشند

به طور کلی هر فرد که وارد کانادا می‌شود، باید برای دریافت سین نامبر اقدام کند تا علاوه بر امکان کار در کانادا، بتواند از خدمات دولتی هم استفاده کند. کسانی که به عنوان توریست وارد کانادا می‌شوند نیازی به این شماره بیمه ندارند.

اگر فرزند تازه متولد شده دارید، می‌توانید با مراجعه به خدمات ثبت‌نام نوزادان برای سین فرزند خود درخواست دهید. برای فرزند زیر دوازده سال هم درخواست باید از طرف والدین انجام شود.

چه زمانی به سین نامبر کانادا نیاز خواهیم داشت

پس از دریافت سین نامبر باید بدانید که در چه مواقعی نیاز به سین نامبر خواهید داشت و در غیر این صورت از حمل آن به طور روزانه اجتناب کنید. به طور کلی وقتی در جایی مشغول به کار می‌شوید باید سین نامبر خود را همراه داشته باشید. همچنین در گرفتن وام دانشجویی کانادا، تقاضا برای مزایای دولتی، پر کردن فرم مالیات در کانادا، بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی نیاز به سین نامبر خواهید داشت.

چه زمانی به سین نامبر کانادا نیاز نخواهیم داشت

چه زمانی به سین نامبر کانادا نیاز نخواهیم داشت

به راحتی می‌توانید بدون ارائه سین نامبر از خدمات و محصولات شرکت‌ها و سازمان‌ها بهره‌مند شوید. و اگر با مدرکی به جز سین نامبر کار خود را انجام دهید دیگر نیازی به ارائه سین نامبر کانادا نخواهید داشت. همچنین هنگام خرید وسایل الکترونیکی، خرید خودرو در کانادا و خریدهای اعتباری نیازی به ارائه سین نامبر کانادا نیست.

اجاره خانه در کانادا و خرید خانه در کانادا و خدمات بانکی در کانادا مانند گرفتن کارت اعتباری در کانادا و یا معاملات بانکی نیز نیازی به ارائه سین نامبر کانادا ندارید و جز در موارد مورد نیاز نباید شماره بیمه اجتماعی خود را بیان کنید.

گم شدن کارت سین نامبر کانادا

در صورت مفقود شدن کارت سین نامبر و یا نامه تایید آن، اداره خدمات کانادا دوباره آن را چاپ خواهد کرد. فقط زمانی سین نامبر جدید خواهید داشت، که سوء استفاده از کارت و یا سرقت شدن آن اثبات شود. برای درخواست شماره بیمه اجتماعی جایگزین، باید فرم درخواست را تکمیل کنید. فرم‌های درخواست را می‌توانید در دفتر محلی خدمات کانادا بگیرید و یا می‌توانید از یکی از وب‌سایت‌های آن‌ها بارگیری کنید.

اگر نام سند اصلی شما با اسمی که در حال حاضر استفاده می‌کنید متفاوت باشد، باید سند اصلی دال بر احراز هویت و وضعیت شما در کانادا و همچنین سند پشتیبانی را ارائه دهید. مهم است که اسناد اصلی و به زبان انگلیسی یا فرانسه نوشته شده باشند.

بهتر است شخصاً در دفتر خدمات کانادا برای شماره بیمه اجتماعی خود حضور پیدا کنید. مراجعه حضوری سریعتر و راحت‌تر است، زیرا نیازی به تقسیم اسناد هویتی نیست. علاوه بر این می‌توانید از طریق پست الکترونیکی اقدام کنید که زمان پردازش آن تقریبا 3 هفته است. برای جایگزینی کارت شماره بیمه اجتماعی 10 دلار هزینه دریافت می‌شود و وجه نقد را نباید با پست ارسال کرد.

سین نامبر کانادا مخصوص هر استان

اولین رقم سین نامبر معمولا بیانگر استان صادرکننده‌ی کارت است. در زیر استان‌های مربوط به هر شماره ذکر شده است.

 • عدد 1

  نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند، نیوفاندلند و لابرادور

 • عدد 2 – 3

  کبک

 • عدد 4 – 5

  آنتاریو به استثنای شمال غربی انتاریو، نیروهای خارج از کشور

 • عدد 6

  شمال غربی انتاریو، مانیتوبا

 • عدد 7

  بریتیش کلمبیا، یوکان و شماره‌های تجاری جدید

 • عدد 8

  به طور انحصاری برای BN یا شماره تجاری اختصاص داده شده به صاحبان مشاغل و شرکت‌ها استفاده می‌شود.
  به دلیل تعداد محدود BN های موجود BN های جدید می‌توانند با 7 شروع شوند.

 • عدد 9

  برای افراد با اقامت موقت.

 • عدد 0

  شماره‌های مالیاتی فردی، شماره‌های مالیاتی موقت یا شماره‌های مالیات مصوب شده در CRA.

درخواست آنلاین سین نامبر کانادا

برای درخواست آنلاین، باید کپی چند سند مختلف را بارگذاری کنید از جمله:

 • سند اصلی معتبر که هویت و وضعیت حقوقی شما را در کانادا مشخص و ثابت کند و سند ثانویه‌ی معتبر برای تایید هویت .
 • مدرک معتبر اجاره خانه و آدرس
 • ارائه اسناد پشتیبانی در صورتی که نام شما در سند اصلی یا ثانویه با نام مورد مرسوم متفاوت باشد.

درخواست سین نامبر کانادا از طریق ایمیل

برای درخواست از طریق ایمیل به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 1. فرم درخواست سین نامبر که باید تکمیل شود. اگر امکان چاپ فرم درخواست نیست، می‌توانید فرم را از طریق شماره‌ تلفن 1-506-548-7961 سفارش دهید.
 2. اسناد اصلی مورد نیاز

شما باید فرم درخواست خود و اسناد اصلی را (اسناد کپی پذیرفته نمی‌شوند) به اداره ثبت بیمه اجتماعی ارسال کنید. بهتر است مدارک خود را از طریق پست سفارشی ارسال کنید. زیرا کانادا مسئولیتی در قبال گم شدن آن‌ها به عهده نمی‌گیرد. بعد از انجام مراحل اداری مدارک شما باز گردانده خواهد شد.

درخواست سین نامبر کانادا به صورت حضوری

فرم درخواست را به صورت آنلاین و یا از مرکز خدمات محلی کانادا دریافت و تکمیل کنید. مدارک و فرم را به مرکز خدمات محلی کانادا ببرید. اگر همه‌ی شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید شماره بیمه اجتماعی خود را در همان روز درخواست و تحویل بگیرید. پس از صدور سین نامبر، سرویس کانادا اطلاعات شخصی شما را در فهرست بیمه‌های اجتماعی ذخیره می‌کند. این اطلاعات شامل موارد زیر هستند:

 • اسم
 • تاریخ تولد و محل تولد
 • نام پدر و مادر

مکان های ذخیره سین نامبر کانادا

اگر سین نامبر خود را به یاد نمی‌آورید، چند روش برای پیدا کردن سین نامبرتان وجود دارد. می‌توانید سین نامبر خود را در مدارک زیر پیدا کنید:

 • در اظهار نامه‌ی مالیات بر درآمد
 • در سابقه اشتغال خودتان
 • در شرکتی که کار می‌کنید

وضعیت سین نامبر کانادا در صورت تغییر مشخصات و ویژگی فرد

 • تغییر نام
  • در صورتی که نام خود را تغییر دهید، باید اطلاعات مربوط به سین خود را نیز به روز رسانی کنید و برای این منظور باید اسناد لازم را به سازمان خدمات کانادا ارائه دهید.
 • تغییر جنسیت
  • اگر در حال تعیین جنسیت خود هستید، می‌توانید جنسیت خود را به عنوان “X” علامت گذاری کنید یا جنسیت خود را اعلام نکنید. سرویس کانادا یادداشتی را به انتخاب شما اضافه می‌کند که نشانگر انتخاب شماست. با این حال، تا زمانی که سیستم‌های رایانه‌ای کانادا برای ثبت این اطلاعات ارتقا نیابند، “مرد” یا “زن” همچنان در پرونده سین نامبر کانادا نشان داده می‌شود.
  • برای به روزرسانی یا درخواست تغییر در پرونده سین نامبر، باید اسناد لازم را ارائه دهید.
 • تغییر آدرس
  • نیازی به اطلاع رسانی به سرویس کانادا در مورد تغییر آدرس ندارید. مگر اینکه منتظر دریافت تأیید نامه سین نامبر کانادا باشید.

یافتن سین نامبر شخصی دیگر

در صورتی که کارت سین یا نامه تایید سین نامبر شخصی دیگر را پیدا کردید آن را به مرکز خدمات کانادا تحویل یا پست کنید.

سین نامبر فرد فوت شده

هنگامی که شخصی در یکی از استان‌های کانادا می‌میرد، نیازی به مطلع کردن مرکز سرویس کانادا نیست. (آژانس آمار حیاتی استان به مرکز سرویس کانادا اطلاع می‌دهد). اما اگر مرگ در یکی از مناطق خارج از کانادا رخ داده باشد، باید این امر را به Service Canada اطلاع دهید.

اطلاع مرکز خدمات کانادا از مرگ اشخاص، خطر تقلب در استفاده از سین نامبر افراد را کاهش می‌دهد. در امر خرید و فروش ملک امکان سوءاستفاده از سین نامبر وجود دارد. برای گزارش مرگ، باید سین نامبر شخص فوت شده و گواهی فوت صادره از سازمان تشییع جنازه یا آژانس آمار حیاتی را ارائه دهید. اسناد را از طریق پست یا شخصاً به یک از مرکز خدمات کانادا ارسال کنید.

انقضای سین نامبر کانادا موقت

انقضای سین نامبر موقت کانادا

اگر سین نامبر موقت شما منقضی و با “9” شروع شده باشد، باید سوابق سین نامبر خود را به روز کنید تا تاریخ انقضای سین نامبر شما همیشه با تاریخ انقضای مدارک اجازه تحصیل، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و مجاز به کار در کانادا مطابقت داشته باشد.

اگر تقاضای تمدید اجازه کار یا تحصیل خود را دارید و اجازه‌نامه‌ی شما قبل از تصمیم گیری منقضی شده است، بند 186 و بخش 189 مقررات حمایت از مهاجرت و پناهندگان حق ادامه کار یا تحصیل را با همان شرایط قبلی برای شما فراهم می‌کند و تا زمان تعیین وضعیت درخواستتان، در کانادا بمانید. از این مورد با عنوان “وضعیت ضمنی” یاد می‌شود. شما تا زمان اتخاذ تصمیم IRCC دارای وضعیت ضمنی خواهید بود، این بدان معناست که شما مجاز به کار هستید، حتی اگر سین نامبر کانادا شما منقضی شده باشد.

به محض اتخاذ تصمیم IRCC مبنی بر اجازه ادامه کار در کانادا، باید با سند مهاجرت جدید خود به Service Canada مراجعه کنید تا سابقه سین نامبر شما با تاریخ انقضای جدید به روز شود.

دسترسی به اطلاعات سین نامبر کانادا

اگر در کانادا زندگی می‌کنید، قانون حریم خصوصی این حق را به شما می‌دهد که به اطلاعات شخصی مربوط به خود که در سازمان‌های دولت فدرال دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را تصحیح کنید. این بدان معنی است که شما می‌توانید اطلاعات مربوط به سابقه سین نامبر کانادا خود را بخواهید.

برای درخواست کپی فرم‌های درخواست سین نامبر که قبلاً ارسال کردید، با استفاده از دسترسی به اطلاعات و خدمات درخواست آنلاین حریم خصوصی، بصورت آنلاین درخواست ارسال کنید، یا با پر کردن فرم درخواست اطلاعات شخصی و ارسال آن به آدرس زیر، درخواست خود را از طریق پست ارسال کنید:

Phase IV Floor 12 Mail Stop 123

140 Promenade du Portage

Gatineau QC  K1A 0J9

درخواست سین نامبر کانادا شخصی دیگر

برای درخواست اطلاعات شخصی فردی دیگر، طبق قانون حریم خصوصی باید رضایت‌نامه کتبی و امضا شده شخص (با ذکر نام و نام خانوادگی) را ارائه دهید و یا باید وکیل یا متولی باشید، یا دارای وکالت نامه‌ای از طرف آن فرد، یا نماینده شخصی باشید که در قانون حریم خصوصی از آن به عنوان “سرپرست، مدیر مجری یا نماینده قانونی” تعریف شده است.

درخواست سین نامبر کانادا برای خردسال

درخواست آنلاین

اگر متقاضی سین نامبر به صورت آنلاین هستید، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • یک نسخه دیجیتالی از اصل مدرک معتبر کودک (اگر اطلاعات هویتی در هر دو سوی برگه موجود است، باید هر دو طرف سند را ارائه دهید)
 • یک کپی دیجیتالی از اصل مدرک معتبر کودک
 • برای والدین یا سرپرست قانونی یک نسخه دیجیتالی از اصل مدرک معتبر
 • برای والدین یا سرپرست قانونی یک نسخه دیجیتالی از اثبات آدرس
 • برای فقط سرپرست قانونی یک نسخه دیجیتالی از مدرک اصلی یا سندی که ولایت قانونی را تأیید می‌کند که مقامی استانی یا ارضی در کبک آن را صادر کرده باشد و یا وصیت‌نامه محضری از سندی قابل قبول.

مسئله‌ی مهم دیگر این است که اگر متقاضی آنلاین هستید، کپی دیجیتالی اسناد شما باید واضح و خوانا باشد.

درخواست از طریق پست

اگر از طریق پست الکترونیکی اقدام می کنید، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • اصل مدرک معتبر کودک
 • فرم درخواست سین نامبر کانادا تکمیل و امضا شده باشد. اگر قادر به چاپ فرم درخواست نیستید، می‌توانید از طریق تلفن‌های زیر سفارش دهید:

6627-274-866-1 (شماره تلفن رایگان) یا اگر در خارج از کانادا باشید، از 7961-548-506-1 (غیر رایگان) دسترسی داشته باشید.

اصل مدرک معتبر کودک (فقط در صورتی قابل اجرا است که نام سند اصلی کودک با نام موجود در فرم درخواست سین نامبر متفاوت باشد)

در پست الکترونیکی نیز، برای والدین یا سرپرست قانونی، اصل مدرک معتبر شما نیاز است. (این فقط در صورتی قابل اجرا است که نام سند اصلی شما با نام والدین یا سرپرست قانونی در فرم درخواست آنلاین SIN متفاوت باشد)

برای فقط سرپرست قانونی، نسخه اصلی یا کپی تأیید شده سندی که ولایت قانونی را تأیید می‌کند که آن هم باید از مقامی استانی صادر شده باشد و یا وصیت‌نامه محضری از سندی قابل قبول ارائه شود.

مراجعه حضوری

اگر شخصاً درخواست می‌دهید، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • اصل مدرک معتبر کودک
 • برای والدین یا سرپرست قانونی سین نامبر کانادا یا اگر SIN ندارید، اصل مدرک معتبر یا اصل مدرک ثانویه شما
 • برای فقط سرپرست قانونی، یک نسخه اصلی یا کپی تأیید شده از سندی که ولایت قانونی را تأیید می‌کند.

سند ثانویه باید معتبر باشد و دولت (فدرال، استانی) آن را صادر کند. اطلاعات زیر باید در سند نشان داده شود:

نام قانونی (نام و نام خانوادگی) و تاریخ تولد

نمونه‌هایی از اسناد ثانویه قابل قبول:

 • گذرنامه (کانادایی یا خارجی)
 • شناسنامه استانی
 • گواهینامه رانندگی
 • هر شناسه صادر شده توسط دولت
اثبات آدرس در سین نامبر کانادا به چه صورت است

اثبات آدرس در سین نامبر کانادا

 • گواهی آدرس سندی است، که از طرف یک موسسه یا سازمان صادر و حاوی اطلاعات زیر است:
  • نام متقاضی (نام و نام خانوادگی) یا در صورت درخواست از طرف شخصی دیگر، نام والدین، ​​سرپرست قانونی یا نماینده قانونی (نام و نام خانوادگی). آدرس متقاضی یا در صورت درخواست از طرف شخصی دیگر، آدرس والدین، ​​سرپرست قانونی یا نماینده قانونی نیاز است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سین نامبر کانادا، تیم تراست برای صرفه­‌جویی در هزینه‌های شما مشتریان عزیز، شرایط دریافت سین نامبر را بررسی می­‌کند. با مراجعه به سایت تراست می‌توانید از مشاوره متخصصان و وکلای مجرب آن بهره‌مند شوید. برای ارتباط با وکلا و مشاوره تخصصی می‌توانید همین الان جلسه خصوصی خود را رزرو کنید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

اگر از شما سین نامبر خواستند، حتما از درخواست کننده بپرسید که آیا طبق قانون ملزم به درخواست هستند؟

چرا فرد به آن نیاز دارد، برای چه استفاده و به چه کسی داده می‌شود. اگر طبق قانون لازم نیست و یا از توضیحات راضی نیستید، به آن شخص بگویید و شناسه معتبر دیگری ارائه دهد. زیرا SIN شما کارت شناسایی هویت شما نیست.

چگونه می توانم از سین نامبر خود محافظت کنم؟

اقدامات کلیدی که می‌توانید برای محافظت از سین نامبر خود انجام دهید عبارتند از:
کارت سین نامبر و سایر اسناد حاوی سین نامبر خود را در مکان امن ذخیره کنید. (کارت خود را در کیف پول نگه ندارید.) چون با گم شدن کارت سین نامبر کانادا دریافت دوباره آن مسائلی را به همراه خواهد داشت. سین نامبر خود را فقط در صورت نیاز قانونی ارائه دهید.

در صورت درخواست سین نامبر کانادا چه کاری باید انجام دهم؟

توصیه می‌کنیم که سین نامبر را به سازمان‌های بخش خصوصی ندهید، مگر شرط قانونی برای انجام آن وجود داشته باشد.

آیا می توانم بدون شماره سین نامبر در کانادا کار کنم؟

خیر. شما به شماره بیمه اجتماعی (سین نامبر) نیاز دارید. SIN یک شماره 9 رقمی است که برای کار در کانادا یا استفاده از برنامه‌های دولتی و دریافت مزایا به آن نیاز دارید. کارفرمای شما از SIN شما در فرم‌هایی مربوط به کارتان استفاده می‌کند.

آیا برای افتتاح حساب بانکی در کانادا به سین نامبر کانادا نیاز داریم؟

اگر در حال باز کردن حسابی هستید تا برای اهداف مالیاتی سود کسب کنید، مانند حساب با بهره یا حساب پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP)، موسسات مالی باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) شما را بخواهند. موسسه مالی باید اطلاعات شما را به آژانس درآمد کانادا ارائه دهد.

چه کسی واجد شرایط سین نامبر کانادا است؟

اگر شما شهروند کانادایی هستید، یا اقامت دائم یا موقت دارید، برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه‌های دولتی به شماره بیمه اجتماعی (SIN) نیاز دارید. کودکانی که 12 سال یا بیشتر دارند ممکن است برای SIN خود اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید