خرید خانه در کانادا

خرید خانه در کانادا

خرید خانه در کشوری خارجی بدون شک بسیار استرس بر انگیز است. با توجه به تعداد زیاد ایرانیان دارای اقامت کانادا، یکی از دغدغه‌های مهم، بحث خرید ملک است. برخی از مهاجران در بدو ورود به کانادا و برخی نیز پس از گذشت چند سال تصمیم به خرید خانه می‌گیرند اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارند.

برای بسیاری از مهاجران این سوال مطرح می‌شود که آیا از حق خرید ملک در کانادا برخوردارند یا خیر؟ و این که اگر این امکان از لحاظ قانونی برای آن‌ها وجود دارد از کجا باید شروع کنند و روند خرید را چگونه باید پشت سر بگذارند؟ در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و به بهترین شکل مهاجران را برای خرید منزل در کانادا راهنمایی کنیم. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

پادکست بشنوید!

خرید و اجاره خانه در کانادا

رادیو تراست

موضوع: خرید و اجاره خانه در کانادا

88west Realty website: www.88westrealty.com

همچنین درباره اسکان در کانادا، اجاره خانه در کانادا و سایت های اجاره خانه در کانادا بخوانید.

شرایط خرید خانه در کانادا

در کانادا، باید 20 درصد از مبلغ خانه را به عنوان پیش‌پرداخت به فروشنده پرداخت کنید. بابت مابقی مبلغ، می‌توانید از بانک وام بگیرید. اگر پول کافی برای پرداخت درصد اولیه را ندارید باید بدهی خود را نزد فرشنده بیمه کنید.

 • مشاوره با وکیل برای حفظ منافع در خرید خانه

 وکیل، قراردادهای قبلی خرید و فروش خانه را مورد بررسی قرار داده و در صورت نبود مشکل قانونی، خرید .خانه را به خریدار توصیه می‌کند

اگر بابت خرید خانه قصد دارید از بانک کانادایی وام بگیرید ممکن است بانک از شما بخواهد که بابت بازپرداخت اقساط وام، خانه را وثیقه قرار دهید که در این صورت باید خانه مورد نظر از پوشش بیمه برخوردار باشد. بدین معنا که بابت خسارات احتمالی بالقوه مانند آتش سوزی، سرقت یا هر خسارت دیگری باید دارای پوشش بیمه باشد.

پرداخت هزینه مربوط به انتقال و ثبت آن معمولا یک و نیم درصد از مبلغ خرید خانه است که از خریدار دریافت می‌شود.

درباره بیمه در کانادا و وام مسکن در کانادا بیشتر بخوانید.

مالیات مربوط به قرارداد فروش خانه باید از سوی خریدار پرداخت شود. درباره مالیات در کانادا بیشتر بخوانید.

اگر خانه‌ای که خریداری می‌کنید نوساز باشد باید مبلغی را تحت عنوان GST یا HST به سازنده بپردازید. البته برخی از سازندگان، این مبلغ را در قیمت کلی خانه محاسبه می‌کنند و مبلغ جداگانه‌ای با عناوین مذکور دریافت نمی‌کنند.

ممکن است بانک برای اعطای وام برای خرید خانه، هزینه‌ای بابت ارزیابی ارزش خانه بخواهد؛ هزینه ارزیابی معمولا بین 250 تا 300 دلار است

اگر مقیم کانادا نباشید فقط از بانک‌های کانادایی می‌توانید وام دریافت کنید. در واقع بانک‌های خارجی تسهیلاتی نمی‌دهند

همچنین درباره خدمات بانکی در کانادا بیشتر بخوانید.

پادکست بشنوید!

وام مسکن در کانادا

رادیو تراست

موضوع: وام مسکن در کانادا

راه های ارتباطی با پیام روشنی

www.heedlending.com

payam@heedlending.com

نکاتی در مورد خرید خانه در کانادا

اکثر متقاضیان خرید خانه در کانادا با استفاده از وام‌های بانکی و تسهیلات مشابه اقدام به این کار می‌کنند. دریافت کنندگان وام از بانک‌ها باید اقساط را براساس دوره‌ای که بانک تعیین کرده بپردازند. در نتیجه بخشی از درآمد شما صرف پس دادن بدهی به بانک می‌شود. بهتر است که در میزان وام دریافتی دقت داشته باشید تا بیش از 30 درصد از درآمد ماهیانه صرف بازپرداخت آن نشود در غیر این صورت برای پرداخت سایر هزینه‌ها با مشکل روبرو خواهید شد.

اکثر کارفرمایان در کانادا حقوق کارکنان را به حساب بانکی  واریز می‌کنند پس بهتر است از این روش پرداخت به عنوان موقعیتی مناسب برای سرمایه‌گذاری در بانک و پس انداز برای دریافت وام  و خرید خانه استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود که پول خود را در حساب‌های  TFSAپس انداز کنید چون دارندگان این نوع از حساب‌های بانکی اگر قصد خرید خانه برای اولین بار را داشته باشند از پرداخت مالیات، معاف می‌شوند

برای دریافت وام، در مورد این که کدام موسسه یا بانک سود کمتری دریافت می‌کند تحقیق کنید. بدین منظور می‌توانید از واسطه‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید. این واسطه‌ها شما را به موسسات پرداخت‌کننده وام معرفی می‌کنند و موسسه نیز اجرت وساطت آن‌ها را پرداخت می‌کند. این موسسات مبلغ وام را .به حساب فروشنده واریز می‌کنند

پیشنهاد می‌شود که در زمان خرید خانه با پرداخت مبلغی به کارشناس از او بخواهید که خانه مورد نظر را بررسی .کرده تا از سالم بودن بخش‌های مختلف آن مطمئن شوید

در کانادا معمولا در مراحل پایانی خرید خانه از وکیل استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌شود که برای انجام معاملات .حتما از وکیل مشاوره بگیرید

خرید خانه از سوی تازه واردها در کانادا

شرایط خرید خانه در کانادا برای شهروندان کانادایی و تازه واردها یکسان است. تنها تمایزی که دولت کانادا بین این دو گروه قائل شده قیمت مسکن است که برای اشخاص غیر مقیم و غیر شهروند، گران‌تر محاسبه می‌شود. طبق تصمیم دولت کانادا در سال 2017، متقاضی غیربومی خرید خانه در مناطقی از شهر تورنتو، باید مبک را املاک .را 15 درصد گران‌تر بخرند

به تازه واردها پیشنهاد می‌شود که در بدو ورود به کانادا اقدام به خرید خانه نکنید. بهتر است در چند سال اول زندگی از منزل استیجاری استفاده کرده و بعد از آشنایی با محله‌ها و کسب تجربه اقدام به خرید ملک کنند.

درباره خدمات به تازه واردان کشور کانادا بیشتر بدانید.

کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • شروع زندگی در کانادا

استفاده از دلال برای خرید خانه در کانادا

در کانادا بسیاری از معاملات ملکی با وساطت دلال‌ها صورت می‌گیرد. دلال کسی است که طرفین معامله را به یک‌دیگر معرفی می‌کند. اگر در معامله‌ای، فروشنده، دلال را واسطه قرار داده باشد باید اجرت دلال را پرداخت کند و اگر خریدار از دلال استفاده کند باید در مورد اجرت دلال با فروشنده صحبت کرد.

موارد مذاکره در قرارداد خرید خانه در کانادا

 • تعیین قیمت مورد نظر شما برای پرداخت به فروشنده
 • تعیین مبلغی که می‌توانید به عنوان پیش پرداخت به حساب فروشنده واریز کنید
 • تعیین مبلغ وثیقه ( در بخش بعدی به آن می‌پردازیم)
 • تعیین مبلغی که قرار است به عنوان وام از بانک دریافت کنید
 • توافق در مورد تاریخ انعقاد قرارداد به طور رسمی که معمولا بین 60 تا 90 روز از توافق اولیه خواهد بود
 • مدت زمان اعتبار پیشنهاد برای خرید

نحوه پرداخت هزینه در خرید خانه کانادا

اگر در کانادا ملکی خریداری کردید باید در ابتدای توافق با فروشنده 20 درصد از مبلغ کل را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب فروشنده واریز کنید. مابقی مبلغ را باید در تاریخ مقرر پرداخت کنید البته می‌توانید 10 درصد از قیمت خانه را با توافق فروشنده در تاریخ دیگری به او بپردازید. بابت 10 درصد پرداخت نشده باید به .فروشنده وثیقه بدهید

نحوه پرداخت هزینه در خرید خانه کانادا

خرید ملک در کانادا

آیا با خرید املاک در کانادا می توان اقامت کانادا را اخذ کرد

کانادا مسیرهای مهاجرتی فراوانی را در دهه های اخیر در دستور کار قرار داده است. از سال 2015 ، طی تغییراتی عمده در برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی، کانادا مهاجرت برای سرمایه گذاری غیرفعال (Passive Investment) را از برنامه‌های مهاجرتی خارج کرد. طبق این سیاست، علیرغم اجازه‌ی خارجیان برای خرید املاک در کانادا، مسیر مهاجرتی‌ای از این طریق در سازمان مهاجرت کانادا تدوین نشده است. بنابراین تغییرات، فقط افرادی می‌توانند در کانادا ملک خریداری کنند که مقیم این کشورند، یعنی ویزای اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و پرونده ی درحال جریان دریافت اقامت دائم در سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) دارند.

به عنوان مثال، اگر پرونده ی تقاضای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی در کانادا داشته باشید، در 2 سال ابتدایی برنامه‌ی مهاجرتی به شما ویزای اقامت موقت کاری داده می شود و در این دو سال موظف خواهید بود که کسب و کاری با مالکیت شخصی در کانادا برپا کنید. برای نتیجه‌ی بهتر به شخص اجازه داده خواهد شد که ملک یا املاکی را در کانادا به تناسب نیاز کسب و کار خود خریداری کند. اما تملک بر ملک به معنای اقامت دائم نخواهد بود و متقاضی باید مسیر مهاجرتی خود را با موفقیت به پایان برساند.

به طور کل، دولت کانادا سیاست‌هایی را در دستور کار دارد که از سرمایه‌ای شدن ملک و زمین در کانادا جلو گیری کند. کانادا قصد دارد تا تمامی سرمایه‌های جذب شده از منابع خارج از کانادا و همچینین سرمایه‌های موجود در اقتصاد و صنایع این کشور در گردش باشند. بنابراین تمهیدات زیادی برای رقابتی شدن خرید و فروش املاک در کانادا اندیشیده شده است. به عنوان مثال، در تمامی برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی کانادا، از پذیرش کسب و کار مربوط به خرید و فروش، دلالی و اجاره دهی، خرید و افزایش ارزش ملک و زمین جلوگیری می‌شود. و یا اینکه مالیات‌ها و قیمت خرید املاک برای مهاجران و خارجی‌ها حدود 35% ،بسته به استان مورد نظر، بیشتر از شهروندان کانادایی است. چنین تمهیداتی، جذابیت خرید املاک را برای خارجی‌ها کاهش داده و به تبع آن، از رقابتی شدن خرید املاک کانادایی جلوگیری شده است.

مالیات بر مالکیت خانه و آپارتمان در کانادا

اشتباه نکنید، خرید خانه، آپارتمان، زمین و به طور کلی املاک در کانادا بدون هزینه نیست. تملک بر اماکن در کانادا مالیاتی دارد که ارزش آن چیزی در حدود 1 تا 2 درصد ارزش کل ملک در سال است که بسته به استان و منطقه مورد نظر تغییر می کند. به علاوه، در صورتی که ملک خود را اجاره دهید، مجدداً در ازای مبلغ اجاره‌ی آن، هم اجاره دهنده و هم اجاره گیرنده موظف به پرداخت مالیات به دولت کانادا هستند. باید بدانید که تمامی این مالیات ها برای مهاجران و خارجی‌ها بیشتر است.

اما شاید فکر کنید که این قوانین مالیاتی به ضرر مالکین و سودآوری خرید املاک در کانادا را کاهش می‌دهد. خُب، حدس شما کاملاً درست است. دولت کانادا سیاست‌های مالیاتی را برای جلوگیری از رکود سرمایه‌ها و اموال مردم ایجاد کرده است. بنابراین صاحبان سرمایه با حسابی سر انگشتی درک خواهد کرد که سرمایه گذاری آن‌ها در بازارهای کانادا به سود دهی می‌انجامد و نه با خرید زمین و املاک متعدد.

مالیات بر مالکیت خانه و آپارتمان در کانادا

قیمت متوسط خرید آپارتمان در شهرها و استان‌های کانادا در سال 2020

در این بخش لیستی از قیمت‌های متوسط خانه و آپارتمان‌های کانادا به تفکیک استان‌ها و شهرهای مهم آورده شده است. بخش سوم لیست نرخ رشد و نزول قیمت مسکن در کاناداست که با نگاهی کلی می‌توان گفت علیرغم افزایش و کاهش در برخی مناطق، قیمت املاک در کانادا تا حدودی در سال 2020 ، متعادل بوده است.

میانگین قیمت خانه‌ ها در استان‌ های کانادا

استان‌ های کاناداقیمت متوسط مسکنتغییرات در سال 2020
میانگین قیمت خانه در کل کانادا488.000 دلار کانادا– 1.3 %
استان بریتیش کلمبیا736.000 دلار کانادا+ 7.6 %  
استان آنتاریو594.000 دلار کانادا– 3.2 %
استان آلبرتا353.000 دلار کانادا– 7.5 %
استان کبک340.000 دلار کانادا+ 7.6 %
استان مانیتوبا295.000 دلار کانادا– 1.4 %
استان ساسکاچوان271.000 دلار کانادا– 3.8 %
استان نوا اسکوشیا266.000 دلار کانادا+ 3.5 %
استان پرنس ادوارد آیلند243.000 دلار کانادا+ 3 %
استان نیوفاندلند و لابرادور236.000 دلار کانادا– 1.6 %
استان نیوبرانزویک183.000 دلار کانادا– 2.2 %

میانگین قیمت خانه در شهرهای مهم کانادا در سال 2020

شهرهای مهم کاناداقیمت متوسط مسکنتغییرات در سال 2020
شهر ونکوور1.036.000 دلار کانادا+ 2.63 %
شهر تورنتو870.000 دلار کانادا+ 10.2 %
شهر اتاوا479.000 دلار کانادا+ 15.4 %
شهر کلگری410.000 دلار کانادا– 1.5 %
شهر مونترال435.000 دلار کانادا+ 9.3 %
شهر هلیفکس331.000 دلار کانادا+ 3.6 %
شهر رجاینا254.000 دلار کانادا– 3.9 %
شهر فردریکتون198.000 دلار کانادا– 4.3 %

بیشتر بخوانید: خرید خانه در ونکوور ، خرید خانه در تورنتو

می‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل‌تر دستور‌العمل خرید املاک از سوی یکی از مشاوران مورد تایید سازمان مهاجرت کانادا، یا صفحه‌ی مختص به خرید املاک در سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا، و همچنین صفحه‌ی توصیه‌های مربوط به خرید املاک در کانادا را در سایت IRCC را مطالعه کنید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره تخصصی بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

نمی‌دانم در کدام یک از شهرهای کانادا زندگی کنم؛ از کجا شروع کنم؟

هر استان و هر شهر به سازمان‌ها و خدماتی مجهز است که به تازه‌‌واردان به کانادا کمک شود. 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • علي

  سلام
  بسيار عالي و مفيد بود

 • ساسان لعل

  سلام
  اگر ممکن است خیلی کوتاه و صریح پاسخ بنده را اعلام فرمایید.
  من در حال حاضر در ایران ساکن هستم و پسرم سیتیزن آمریکا است.
  آیا من به تنهایی و یا با شراکت پسرم می توانیم ملکی را در کانادا خریداری کنیم؟
  سپاسگزارم.
  لعل

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. بله می توانید ملک خریداری کنید. اما با خرید ملک در کانادا نمی توانید اقامت دریافت کنید.