کار جنرال در کانادا

کار جنرال در کانادا

افرادی مانند دانشجویان که با استفاده از ویزای تحصیلی به کشور کانادا مهاجرت می کنند، در ماه های اول اقامت خود برای تامین هزینه های روزانه به درآمد نیاز دارند و برای پیدا کردن شغل به کار های جنرال رو می آورند. کار جنرال عبارت است از شغلی که هر فردی بدون داشتن مهارت یا تخصص منحصر بفرد می تواند مسئولیت آن را بپذیرد و استخدام شود.

 در روز های اول مهاجرت به کانادا، طبیعی است که به دلیل آشنا نبودن با محیط کشور کانادا و قانون کار کانادا، به راحتی نتوانید در شرکت های کانادایی مشغول به کار شوید. از طرفی حتی اگر سابقه کار درخشانی در کشور خودتان داشته باشید، برای استخدام در شرکت های این کشور نیاز به سوابق کار کانادایی دارید زیرا به هیچ وجه رزومه کاری شما در کشور خودتان برای آنها قابل مستند و قابل استعلام نیست. یعنی با کار کردن در این کشور مجددا باید از صفر برای خود سابقه کاری ایجاد کنید، بنابراین برای طی کردن این مراحل تنها راه حل مشکل شما استخدام شدن در کار های جنرال و کسب تجربه است.

کتاب بازار کار کانادا

همچنین بخوانید: بازار کار کانادا ، کار دانشجویی در کانادا، ویزای کاری کانادا

معرفی انواع کار جنرال در کانادا

حوزه کارهای جنرال در کانادا بسیار گسترده است و شامل مشاغل زیادی می شود. واضح است که برخی از کار های جنرال با روحیه و یا شرایط بدنی شما سازگار نباشند. بنابراین با آشنایی بیشتر در مورد انواع این مشاغل، می توانید به راحتی شغل متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی برخی از آنها پرداخته ایم:

سرکارگر مغازه در کانادا

 • سرگارگر مغازه بیشتر وظیقه نظارتی را برعهده دارد.
 • سختی کار این افراد، استخدام و آموزش درست کارگران جدید است، زیرا باید از مسئولیت پذیری و ماهر بودن افراد مطمئن شوند، چرا که در صورت هرگونه اشتباه از جانب آنها صاحب مغازه سرکارگر را مسئول می داند.
 • برنامه ریزی صحیح، ساماندهی و کنترل عملیات مغازه در این شغل حرف اول را میزند.
 • سر کارگر مغازه نسبت به سایر کارهای جنرال درآمد بهتری دارد و درآمد شما سالیانه حدود 61 هزار دلار خواهد بود.

کارگر انبار در کانادا

 • کارگران انبار با دریافت سالیانه 32 هزار دلار وظایفی همچون ورود اطلاعات، ارسال سفارشات، سازماندهی بخش های مختلف انبار، دریافت و پردازش محصولات و… را انجام می دهند.

باغبان در کانادا

 • شما با پذیرفتن این شغل، وظایفی مانند هرس درختان، چمن زنی، آبیاری، جمع آوری زباله و … را برعهده خواهید داشت.
 • با داشتن این شغل می توانید سالیانه 27 هزار دلار کسب درآمد کنید.

کارگر بسته بندی در کانادا

 • شما با داشتن این شغل سالیانه 26 هزار دلار دستمزد خواهید داشت.
 • وظایف شما در این کار بسته بندی، جابجایی بسته ها، برچسب گذاری، چیدن کالا ها و وظایفی مشابه خواهد بود.
 • دقت و سرعت عمل در این کار بسیار مهم است.

نگهبان در کانادا

 • شغل نگهبانی عبارت است از نگهبانی از ساختمان و وظایف متعددی از جمله جارو کردن و تمیزکاری.
 • انواع تجهیزات نظافتی و حفاظتی مربوط به این کار، در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا وظیفه خود را به درستی انجام دهید.
 • میانگین حقوق یک نگهبان در کشور کانادا سالیانه در حدود 25 هزار دلار تخمین زده می شود.

علاوه بر شغل های نام برده شده، برخی از کار های جنرال هم وجود دارند که به کار های اپلیکیشنی معروف هستند به عبارتی شما با انجام دادن این کارها self-employed خواهید بود.

این روزها همه ی ما با برخی از اپلیکیشن های ایرانی نظیر اسنپ، اسنپ فود و… سر و کار داریم و یا حداقل در مورد آن ها شنیده ایم. همان طور که می دانید مبنای کار این اپلیکیشن ها خدمات دهی به مردم می باشد.

در کشور کانادا نیز چندین اپلیکیشن مشابه با مبنای خدمات دهی به شهروندان وجود دارد و شما به راحتی می توانید در هر یک از آن ها ثبت نام کرده و صاحب شغل شوید. از اپلیکیشن های معروف می توان به موارد زیر اشاره کرد و برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این برنامه ها با کلیک بر روی اسم هر کدام، به سایت رسمی آن ها مراجعه کنید:

اپلیکیشن Instacart(shop)

با استفاده از این اپلیکیشن شهروندان می توانند اقلام روزانه ی خود را از هایپرمارکت ها و مغازه های میوه و سبزی فروشی سفارش دهند و شما به عنوان delivery سفارشات افراد را از مغازه ها خریداری کرده و به دستشان برسانید.

اپلیکیشن Uber eats

شهروندان کانادا می توانند با استفاده از این اپلیکیشن، غذای دلخواه خود را از رستوران مورد نظر سفارش دهند و شما به عنوان delivery، غذای مشتریان را از رستوران ها تحویل گرفته و به دست مشتریان برسانید.

اپلیکیشن Uber Taxi

خدماتی را برای جابجایی مسافران ارائه می دهد و شما می توانید به عنوان راننده در این اپلیکیشن استخدام شوید.

اپلیکیشن Doordash

خدمات این برنامه همانند اپلیکیشن Uber eats است.

 • پیدا کردن شغل در این اپلیکیشن ها کار چندان سختی نیست و شاید در کم تر از یک ماه بتوانید کار جنرال خود را پیدا کنید.
 • ابتدا باید با توجه به شرایط و سلیقه خود اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب کرده و در آن ثبت نام کنید.
 • پس از بررسی سوابق شما در کانادا و عدم داشتن سوء پیشینه، به شما اجازه کار خواهند داد.
 • برای انجام این کار ها باید گواهینامه و ماشین داشته باشید.
 • داشتن ماشین شخصی در کانادا از ملزومات هر شخص می باشد بنابراین اگر در ابتدای مهاجرت خود بتوانید گواهینامه و ماشین خود را داشته باشید، کار کردن در اپلیکیشن ها بسیار راحت تر از سایر کار های جنرال خواهد بود.

مزایای کار در اپلیکیشن ها نسبت به سایر کار های جنرال در کانادا

 • شما با کار در اپلیکیشن ها برخلاف سایر کار های جنرال کارفرما ندارید و این یک مزیت مهم مخصوصا برای کسانی که علاقه ای به فرمانبرداری ندارند، محسوب می شود.
 • ساعت کاری یکی از دغدغه های مهم برای تمامی افراد محسوب می شود به خصوص در کشوری مانند کانادا که باید بسیار دقیق باشید و هیچگونه تاخیر و یا اتلاف وقت در حین کار پذیرفته نمی شود. اما شما با داشتن این شغل می توانید در هر ساعتی از روز که موقعیت مناسبی دارید، برای مشتریان خدمات دهی انجام دهید.
 • در کشور کانادا دادن انعام برخلاف کشور ایران امری ضروری است. البته این کار برای مشتریان اجباری نمی باشد اما این سنت به گونه ای در سطح کشور گسترش پیدا کرده است که ندادن انعام از سمت یک مشتری کاری عجیب به حساب می آید. بنابراین در میزان درآمد ماهیانه علاوه بر دستمزد خود می توانید روی انعام های مشتریان نیز حساب باز کنید. به نقل از برخی افراد فعال در این حوزه، گفته شده است که ممکن است در بعضی از ماه ها انعام های جمع آوری شده از مشتریان، حتی بیشتر از دستمزد دریافت شده باشد!
 • اگر شما بتوانید با گذشت زمان و کسب تجربه، ساعات پر ترافیک هر روز را تشخیص دهید، روزانه با 8 تا 10 ساعت کار در این اپلیکیشن ها به راحتی می توانید هزینه زندگی خود را تامین کنید و از پس انداز های خود برای هزینه روزمره خرج نکنید. اگر بتوانید در شغل خود همیشه آماده و فعال باشید، شانس پذیرش سفارشات با قیمت های بالا برایتان بیشتر خواهد بود.
 • برخی از کار های جنرال نظیر بانکداری و یا صندوقدار مغازه ها باید در طول ساعت کاری خود مدام سر پا بایستند و به هیچ عنوان حق استراحت به جز در زمان های کوتاه مدت یک ربعی و تایم ناهار ندارند. اما با داشتن کار های اپلیکیشنی میزان فعالیت بدنی شما کمتر است و می توانید تایم بیشتری را استراحت کنید.
 • با توجه به شرایط زندگی، جسمی و روحی خود می توانید هر یک از کار های معرفی شده را به طور موقت انجام دهید تا با گذشت زمان و کسب تخصص و مهارت در شرکت های کانادا مشغول به کار شده و درآمد بالایی کسب کنید. به خاطر داشته باشید که داشتن سوابق کاری در کار های اپلیکیشنی تاثیر کم تری در رزومه جنرال دارند اما کار کردن در سایر کار های جنرال از جمله سرکارگر، نجاری، نگهبانی و… تاثیر بهتری در رزومه فرد دارد.

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

رزومه برای کار جنرال در کانادا

رزومه جنرال با رزومه تخصصی فرق دارد و اگر شما یک دانشجو در کشور کانادا باشید به طور حتم برای پذیرش در دانشگاه های کانادا رزومه تخصصی خود را ارائه داده اید و از مهارت ها و تخصص های خود گفته اید. اما در رزومه جنرال برخلاف رزومه تخصصی نباید از تخصص های خود صحبت کنید بلکه باید به مهارت های فردی و اجتماعی خود بیشتر اشاره داشته باشید.

نکات مهم در نوشتن رزومه جنرال

 • اگر نام طولانی دارید، به هیچ عنوان از آن برای معرفی خود استفاده نکنید. لازم نیست که حتما اسم نوشته شده در رزومه منطبق با پاسپورت شما باشد بلکه می توانید برای تلفظ راحت اسمتان توسط کانادایی ها از یک اسم کوتاه متناسب با اسم خود استفاده کنید.
 • برخلاف رزومه تخصصی لازم نیست در رزومه جنرال اشاره زیادی به مهارت ها و سوابق خود بکنید. بلکه هر چقدر خود را فردی معمولی جلوه دهید پیشنهاد کار به شما بیشتر خواهد بود. زیرا اگر خود را انسان متخصص و با سابقه ای معرفی کنید ممکن است کارفرما احتمال دهد که در بسیاری از شرایط با توجه به جایگاهتان به دستورات کارفرما توجهی نکنید. بنابراین شما را برای کار انتخاب نخواهند کرد.
 • رزومه جنرال خود را به هیچ عنوان طولانی ننویسید و ترجیحا یک رزومه تک صفحه ای با طراحی ساده باشد.
 • در نوشتن رزومه، توضیح انگیزه خود از کار کردن در محل کار مورد نظر تاثیر زیادی دارد. یعنی شما می توانید با بیان مزایا و نکات مثبت محل کار، انگیزه و تمایل بیش از حد خود را برای کار کردن نشان دهید.

محاسن کار جنرال در کانادا

 • نیاز به مهارت خاصی ندارید و با یک الی دو روز آموزش در محل کار می توانید کار خود را شروع کنید.
 • داشتن یا نداشتن سابقه کار در کانادا برای کارفرمایان اهمیت ندارد.
 • نیاز به زبان انگلیسی با سطح بالا ندارید و حتی با کار کردن در محیط های عمومی مانند فروشگاه ها می توانید زبان خود را تقویت کنید. برخی از افراد برای راحتی خود، در فروشگاه های ایرانی جویای کار هستند اما توصیه می کنیم به هیچ وجه این کار را انجام ندهید و سختی های محیط کار جدید را به فرصتی برای تقویت زبان خود تبدیل کنید.
 • نیاز به داشتن مدرک خاصی ندارید.
 • پیدا کردن این نوع از کارها بسیار آسان تر از شغل های تخصصی است.
 • فرصت خوبی برای آشنایی با محیط فرهنگی کشور کانادا و رفتار های اجتماعی شهروندان محسوب می شود.
 • در هر زمان از سال می توانید در این شغل ها مشغول به کار شوید.
 • در برخی کار های جنرال مانند کار کردن در فروشگاه های مواد غذایی و نظیر آنها ماهیانه و یا سالیانه به عنوان گیفت، پک های رایگان مواد غذایی برای کارکنان در نظر گرفته می شود. اغلب اوقات کارکنان تخفیف های 10 تا 20 درصدی برای خرید اقلام مورد نیاز خود از محل کارشان دارند که این گیفت ها برای افرادی که شغل ثابتی ندارند یک صرفه جویی در هزینه های روزمره محسوب می شود.

معایب کار جنرال در کانادا

 • تمامی شغل ها علاوه بر داشتن برخی مزایا، معایبی را نیز به همراه دارند و کار های جنرال نیز از این موضوع مستثنی نیستند. یکی از این دلایل این است که اغلب این کار ها نیاز به فعالیت بدنی زیادی دارند برای مثال اگر شما در یک فروشگاه استخدام شوید، ممکن است کار های مختلفی نظیر جابجایی، دریافت و تحویل اجناس را انجام دهید و در روز های اول به شدت خسته شوید.
 • همانند بیشتر شغل های تخصصی مزایایی مانند بیمه درمان را نخواهید داشت و درآمد شما صرفا برای هزینه روزانه کافی خواهد بود و امکان پس انداز وجود ندارد.
 • متاسفانه در اغلب کار های جنرال افراد امنیت شغلی هم ندارند و ممکن است با توجه به تمایل کارفرمایان به راحتی از محل کار خود اخراج شوند.

متداول ترین راه های یافتن کار جنرال در کانادا

 • اگر شما دوست یا آشنایی در کشور کانادا دارید، می توانید از آنها برای پیدا کردن شغل مرتبط با شرایط خودتان کمک بگیرید.
 • در روزنامه های حاوی تبلیغات، جویای کار باشید.
 • سایت های کاریابی مانند www.laborready.com یا indeed در پیدا کردن کار مناسب می توانند کمک زیادی به شما بکنند.

بیشتر بخوانید: کاریابی در کانادا ، سایت های کاریابی کانادا

چونه جزو گزینش های یک کارفرما باشیم؟

 • پس از پیدا کردن کار مورد نظر خود با استفاده از یکی از راه های ذکر شده در بخش قبل، زمان آن می رسد که به محل کار مراجعه کرده و رزومه جنرال خود را تحویل دهید. در صورتی که در مرحله اول گزینش، رزومه شما تایید شده باشد و هیچ سوء پیشینه ای نداشته باشید برای مصاحبه با شما تماس خواهند گرفت.
 • مصاحبه می تواند به دو صورت تلفنی، حضوری و یا هردوی آنها انجام گیرد. در تماس تلفنی معمولا سوالات عمومی از شرایط شما پرسیده خواهد شد اما در مصاحبه حضوری سوالاتی از قبیل مواجهه با چالش های کاری و نحوه برخورد شما با آنها مطرح می شود.
 • برخلاف کشور ایران که در بسیاری از موارد حق مشتری نادیده گرفته می شود، در کشور کانادا همواره حق با مشتری است بنابراین در شغل هایی نظیر بانکداری، صندوقدار فروشگاه و… که با مشتریان زیادی به طور مستقیم سر و کار دارید باید آداب معاشرت را به خوبی رعایت کنید. حتی در شرایط اضطراری مانند دزدی از محل کار، شما حق اعتراض ندارید و فقط باید با سوپروایزر یا رییس خود تماس بگیرید و بی احترامی به فرد از جانب کارمندان در هر موضوعی از قبیل موضوعات جنسیتی، نژاد پرستی و… ممنوع است. بنابراین با در نظر گرفتن همه ی این نکات باید با کارفرمای خود مصاحبه انجام دهید تا بتوانید اعتماد او را برای شروع یک همکاری جدید و موفق جلب کنید.
 • پیشنهاد می شود قبل از رفتن به مصاحبه حضوری سوالات متداول مصاحبه ها را در گوگل جستجو کنید تا با آمادگی بیشتری با کارفرما صحبت کنید.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهم برای هر کارفرما در کشور کانادا، علاقه متقاضی به کار های گروهی و مسئولیت پذیری است. بنابراین اگر می خواهید شغلی را که پیدا کرده اید را از آن خود کنید، حتما این دو ویژگی را در خود تقویت کنید و تا حد امکان در مصاحبه حضوری، خود را نسبت به کارهای گروهی و همکاری با افراد مختلف و مسئولیت پذیری مشتاق نشان دهید.
 • ظاهر مرتب نیز در مصاحبه حضوری حرف اول را می زند پس سعی کنید ظاهری ساده و مرتب داشته باشید و برخی محدودیت های مهم از قبیل نوع لباس متناسب با محل کار را رعایت کنید.
 • برای استخدام در کار های جنرال در کانادا نیاز به زبان سطح بالایی ندارید و کارفرمایان نیز انتظار زیادی از شما ندارند. اما باید زبان انگلیسی شما در حدی باشد که بتوانید منظور خود را به همکارانتان برسانید و در صورت درخواست کمک از شما مفهوم صحبت های آنها را متوجه شوید. اگر نتوانید در حد صحبت های روزمره با دیگران تعامل داشته باشید، ممکن است به شما کارهای سختی همچون نظافت، ظرف شستن و .. را بسپارند تا حداقل ارتباط را با دیگران داشته باشید. پس سعی کنید قبل از مهاجرت زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را نسبت به شهر مقصد خود در حد صحبت های روزمره تقویت کنید.

کلام آخر

بسیاری از افرادی که مهاجرت می کنند، در کشور ایران افراد موفقی با سابقه درخشان تحصیلی و کاری بوده اند بنابراین واضح است که روی آوردن به کار های جنرال در کشور مقصد برای آنها سخت باشد. بر همین اساس، قبل از مهاجرت باید روحیه خود را تقویت کنید تا پس از مهاجرت با قرار گرفتن در شرایط سخت، نا امید نشوید.

واضح است که در روز های اول مهاجرت به خاطر دلایلی مانند دوری از محیط خانواده و کشور خود، استخدام شدن در کار های جنرال و… چالش های زیادی را متحمل شوید اما باید به این باور برسید که مهم نیست در کشور خود در چه جایگاهی بوده اید، اکنون در کشور مقصد باید زندگی خود را از صفر بسازید. یعنی ممکن است جایگاه شما به عنوان یک فرد سی ساله به عنوان دانشجوی دکتری در بهترین دانشگاه کانادا با جایگاه یک شهروند کانادایی دبیرستانی یکسان باشد. پس اگر روحیه پذیرش این مسائل را ندارید مهاجرت به شما توصیه نمی شود!

جالب است بدانید که در کشور کانادا دانشجو های مهاجری که همراه با تحصیل خود در مکان های مختلف مشغول به کار می شوند، برای شهروندان و کارفرمایان کانادایی بسیار قابل احترام هستند چرا که از نزدیک تلاش آنها را برای ساختن یک زندگی ایده آل لمس می کنند. از طرفی در بسیاری از کشور ها مانند کانادا همه ی افراد از سن 16 سالگی کار های جنرال انجام می دهند و این نوع زندگی، امری عادی برای آن ها محسوب می شود. پس به هیچ وجه در این شرایط جدید احساس سرافکندگی و نا امیدی نکنید.

محیط های کاری در کشور کانادا به قدری صمیمی است که حتی در برخی از روز های شلوغ کاری کارفرمایان نیز در کنار کارمندان به سختی کار می کنند و به هیچ وجه خود را برتر از دیگران نمی دانند. پس مطمئن باشید که حتی اگر در روزهای اول کاری، احساس خستگی و غریبی در کار خود داشته باشید به مرور زمان این صمیمیت و احترام در محیط کار، سختی کار را برای شما آسان تر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تجربه کار در کانادا

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با مهدی ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

پادکست گفتگو با مهدی ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

پادکست گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

سوالات متداول

کار سیاه چیست؟

کار سیاه همان کار جنرال است اما به صورت غیرقانونی توسط افراد انجام می گیرد. برای مثال کار کردن در ساعات غیرمجاز کاری و یا ندادن مالیات در کانادا تخلف محسوب می شود و به آن شغل عنوان کار سیاه تعلق می گیرد.
حتی در برخی موارد ممکن است به خاطر انجام کار سیاه ویزای اقامت شما باطل شود بنابراین به هیچ عنوان برای کسب درآمد بیشتر ریسک نکنید.

ساعت کار استاندارد در کشور کانادا چقدر است؟

40 ساعت در طول هفته و یا 8 ساعت در شبانه روز

آیا ساعت کاری دانشجویان در کشور کانادا متفاوت تر از سایر افراد است؟

بله
دانشجویان فقط به مدت 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند و حتی کار کردن به مدت چند دقیقه بیشتر، تخلف محسوب می شود و شاید جریمه های گرانی نظیر لغو ویزای تحصیلی را به دنبال داشته باشد. اما در تعطیلات بین دو ترم می توانند با هماهنگی کارفرما ساعات اضافه کاری داشته باشند.
البته دانشجویان در داخل دانشگاه به عنوان TA و سایر مسئولیت های مشابه این اجازه را دارند که مدت زمان زیادی مشغول کار شوند و محدودیت زمانی 20 ساعت در هفته برای کار های خارج دانشگاه است.

چه کسانی واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری هستند؟

تمامی افرادی که به صورت قانونی در کشور کانادا مشغول به کار می شوند، می توانند بیمه بیکاری دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید