تغییر رشته در اپلای

تغییر رشته در اپلای

عده بسیار زیادی از دانشجویان وجود دارند که به هر دلیلی، به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته‌ها یا زمینه‌های جدیدی هستند که خارج از چهارچوب دوره‌های تحصیلی قبلی آن‌ها است. برخی از دلایل این افراد برای انجام چنین کاری می‌تواند عدم علاقه به رشته قبلی آن‌ها باشد. به این معنی که فرد به یک باور کامل از خودش دست پیدا کرده و متوجه شده که دیگر در رشته‌ای که مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده، نمی‌تواند ادامه دهد یا اصلا دیگر مناسب این رشته نیست. شرایط این افراد برای تغییر رشته چیست و به چه شکلی باید این کار را انجام دهند؟ آیا از هر رشته‌ای در دوره کارشناسی می‌توان تغییر رشته داد و در مقطع ارشد به سراغ رشته دیگری رفت؟ چه محدودیت‌هایی برای این کار وجود دارد؟ همه‌ی این‌ها سوالاتی است که ما در تراست سعی داریم امروز در این مطلب به آن‌ها پاسخ دهیم. تیم تراست برای رفاه حال متقاضیان شرایط افراد برای مهاجرت به خارج از کشور را به رایگان بررسی می‌کند. همین الان می‌توانید با متخصصان ما در تراست تماس بگیرید و یا از طریق فرم ارزیابی رایگان اقدام کنید تا وکلا و مشاوران باتجربه و حرفه‌ای ما در تراست به تمامی سوالات و ابهاماتی که در ذهن خود دارید، پاسخ واضح، روشن و مشخص بدهند.

حقیقتی که وجود دارد، این است که انجام این کار و تغییر رشته در اپلای در هر رشته و هر مقطعی به سادگی انجام نمی‌شود و حتی ممکن است اصلا امکان پذیر نباشد. امکان پذیر بودن این کار به فاکتورهای مختلف و زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال، تغییر رشته در مقطع کارشناسی بسیار ساده‌تر از تغییر رشته در دکتری است. و این کار در ارشد، سخت‌تر خواهد شد. علاوه بر این، در همان مقطع کارشناسی ارشد هم نمی‌توان از هر رشته‌ای به رشته دیگر جابجا شد. فرض کنید که یک نفر مدرک کارشناسی در زیرشاخه‌ها یا گرایش‌های هنر گرفته است و اکنون قصد دارد در مقطع کارشناسی ارشد برای یک رشته مهندسی اپلای کند. طبیعتا، چنین فردی کار بسیار سختی برای پذیرش دارد و بدون داشتن رزومه مرتبط یا تجربه‌های کاری دیگر در زمینه مورد نظر خود، نمی‌تواند به همین راحتی چنین کاری انجام دهد.

شرایط تغییر رشته برای اپلای در کانادا

در کانادا هم درست مانند اغلب کشورهای دیگر دنیا، برنامه‌هایی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان در نظر گرفته می‌شوند، تجربه‌های کاری و تحصیلی شخص متقاضی، بک گراند و زمینه تحصیلی وی و همینطور علایق شخصی و فردی او را در نظر می‌گیرند. در واقع، افرادی که قصد تغییر رشته برای مقاطع بالاتر دارند باید بدانند که دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی برای قبول این شرایط، به شدت جدی و سخت گیرانه برخورد می‌کنند. بنابراین، باید بتوان آن‌ها را قانع کرد. در صورتی که بتوانید دلایل قانع کننده‌ای برای تغییر رشته خود ذکر کنید، شانس پذیرش شما بسیار بیشتر خواهد شد.

به طور کلی، می‌توان چنین گفت که رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و یا آن را پشت سر گذاشته‌اید، اصلی‌ترین نشانه برای این است که شما برای یک برنامه تحصیلی فرد واجد شرایط و مناسبی هستید یا خیر. اما، با وجود این که بک گراند شما اهمیت بسیار زیادی در این امر دارد، تنها فاکتور تعیین کننده هم نیست. فاکتورهای مهم دیگری هم در کنار آن وجود دارد که در ادامه بحث امروزمان در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما بک گراند و سابقه تحصیلی و کاری شما، کلید تشخیص این است که شما برای یک برنامه مناسب هستید یا خیر. با توجه به این موضوع، اگر شما به عنوان مثال دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضی هستید و قصد اپلای برای یک برنامه دیگر در زمینه بیولوژی و یا علوم زیست شناسی دارید، بهترین کاری که می‌توانید برای افزایش شانس پذیرش خود انجام دهید، این است که یک سری واحدها یا حتی دوره‌های طولانی مدت در علوم زیستی پشت سر بگذارید تا نشان دهید که یک بک گراند مرتبط با زیست شناسی هم در اختیار دارید و زیاد هم با این مبحث غریبه نیستید. علاوه بر این، با انجام این کار نشان خواهید داد که ظرفیت پیش رَوی و موفقیت در یک زمینه جدید هم در اختیار دارید.

البته، در کنار آن باید توجه داشته باشید که کسب مقام‌های پژوهشی سنگین و بسیار سطح بالا، برای تغییر رشته در اپلای برای کانادا یا هر کشور دیگری، ضروری و حیاتی نیست. اما به هر حال، شخص متقاضی که قصد ادامه تحصیل در یک زمینه جدید دارد، باید به هر نوعی که فکر می‌کند، علاقه، اشتیاق و هیجان خودش را برای رشته مورد نظر بعدی خود به اثبات برساند. به نظر شما، علاقه و اشتیاق نسبت به یک رشته یا زمینه تحصیلی جدید را چطور می‌توان نشان داد؟ آیا شما هم موافق هستید که حداقل کاری که می‌توان کرد، این است که در چند کلاس یا دوره آموزشی مرتبط با این رشته شرکت کرد و یا یک سری تجربه‌های شغلی و کاری جدید در آن زمینه به دست آورد؟ (به عنوان مثال، اگر شخص متقاضی قصد انجام فعالیت‌های کاری یا تحصیلی در زمینه‌های اجتماعی دارد، می‌تواند به طور داوطلبانه در یک آژانس خدمات اجتماعی یا مشاوره‌ای شرکت کند).

به طور کلی، افرادی که شرایط شما برای اپلای و دریافت پذیرش را بررسی می‌کنند، دوست دارند یک نشانه یا گواهی خاصی مشاهده کنند که نشان دهد شما به عنوان فردی که قصد تغییر رشته در اپلای دارید، به اندازه کافی به زمینه مورد نظر خود علاقه و اشتیاق نشان داده‌اید، یک دانش ابتداییِ هر چند سطحی درمورد آن دارید تا نشان دهید که واجد شرایط تغییر رشته و شروع به تحصیل در یک زمینه متفاوت هستید. اگر بخواهیم بسیار ساده توضیح دهیم، آن‌ها باید اطمینان پیدا کنند که شما می‌توانید از پس انجام این کار بربیایید و در آن موفق خواهید بود.

با توجه به این توضیحات، شما باید در درخواست اپلای خود، توجه آن‌ها را به سمت واحد‌ها و دوره‌های آموزشی جلب کنید که تا به حال پشت سر گذاشته‌اید و نشان دهید که تجربه‌ای هر چند مختصر و جزئی در آن‌ها به دست آورده‌اید. با انجام این کار، شور و شوق خودتان را هم برای این رشته‌ی جدید نشان خواهید داد. شما باید توضیح دهید که چرا قصد دارید چنین قدمی بردارید، برای دست یابی به اهداف جدید خود تا به حال چه اقداماتی انجام داده‌اید، چرا دست به انجام چنین کارهایی زده‌اید و چه چیزی در خودتان دیده‌اید که ثابت می‌کند می‌توانید در انتهای این مسیر به موفقیت برسید.

درباره تحصیل در کانادا، بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا بخوانید.

تغییر رشته برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

اکنون که کمی با شرایط کلی تغییر رشته برای ادامه تحصیل در برخی از کشورهای خارجی مانند کانادا و یا هر کشور دیگری در دنیا آشنا شدید، در این بخش قصد داریم شرایط و امکان تغییر رشته در مقاطع تحصیلی مختلف را کمی بررسی کنیم و در این زمینه توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم.

تغییر رشته برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

تغییر رشته برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد

ما در این بخش به شما نشان خواهیم داد که در صورت تغییر رشته، چه کارهایی می‌توانید برای افزایش شانس اپلای و اخذ پذیرش خود انجام دهید و چطور می‌توانید احتمال موفقیت خود در این کار را در هر مقطع افزایش دهید. یکی از اولین نکته‌هایی که باید در این زمینه بدانید، این است که هر چه زودتر برای تغییر رشته اقدام کنید، بهتر است. به عبارت دیگر، هر چه مقطع شما بالاتر باشد، پذیرش تغییر رشته دشوارتر خواهد شد. تغییر رشته در مقطع کارشناسی، بسیار راحت‌تر از انجام این کار در مقطع کارشناسی ارشد است و به همین ترتیب، انجام دادن این کار در مقطع ارشد نیز بسیار راحت‌تر از دکتری است. درمورد تغییر رشته در مقطع دکتری در ادامه این مطلب بیشتر توضیح خواهیم داد. اما برای انجام این کار در مقطع کارشناسی ارشد، شما باید به چند نکته توجه کنید تا بتوانید آن را انجام دهید.

برنامه‌هایی که انتخاب می‌کنید، باید با رشته فعلی شما ارتباط نزدیکی داشته باشند. به عنوان نمونه، اگر قصد داشته باشید از گرایش الکترومغناطیس به گرایش قدرت در رشته برق بروید، شانس زیادی برای پذیرش خواهید داشت. هر چه این فاصله بین دو گرایش و رشته مختلف بیشتر باشد، سخت‌تر می‌توانید پذیرش بگیرید. مثالی که در ابتدای این مطلب ذکر کردیم، در اینجا هم به خوبی نمود پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، شما باید در زمینه مورد نظر خود به کسب تجربه آکادمیک یا تجربی بپردازید و سعی کنید که با این کار، کمبودها و شکاف‌هایی که وجود دارد را برطرف کنید. علاوه بر این، با انجام این کار علاقه و اشتیاق خود نسبت به رشته مورد نظرتان را هم کاملا ثابت خواهید کرد.

با این وجود، یک سری رشته‌ها هم وجود دارند که نیازی به داشتن بک گراند خاصی ندارند. بهترین نمونه‌ای که می‌توان ذکر کرد، رشته‌های مدیریت هستند. اگر شما قصد داشته باشید در مقطع کارشناسی ارشد به سمت یکی از رشته‌های مدیریت بروید، فرقی نمی‌کند که چه پیش زمینه‌ای دارید و یا در گذشته در چه رشته دیگری مشغول به تحصیل بودید. این دسته از رشته‌ها نیازی به داشتن سابقه تحصیلی یا شغلی مرتبط ندارند و شما چه هنر خوانده باشید چه مدرک کارشناسی مهندسی داشته باشید، به راحتی می‌توانید برای یکی از رشته‌های مدیریت اپلای کنید. البته، باز هم باید نشان دهید که چرا به این زمینه علاقه پیدا کرده‌اید.

یکی دیگر از رشته‌های استثناء که نیازی به داشتن بک گراند چندان مرتبطی ندارند، رشته‌های علوم زیستی در زمینه محیط زیست هستند. یک سری از رشته‌های علوم انسانی هم به همین صورت هستند. یعنی مهم نیست که شما چه تجربه شغلی یا تحصیلی در چه رشته‌ای در گذشته داشتید، در هر صورت می‌توانید برای آن‌ها اپلای کنید.

همچنین درباره اپلای برای ارشد، تحصیل کارشناسی در کانادا و کارشناسی ارشد در کانادا بخوانید.

تغییر رشته برای اپلای در مقطع دکتری

همانطور که توضیح دادیم، هر چه مقطع تحصیلی شما بالاتر باشد، تغییر رشته سخت‌تر خواهد شد. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که انجام این کار در مقطع کارشناسی از تمام مقاطع دیگر راحت‌تر خواهد بود و در مقطع دکتری بسیار سخت خواهد شد. به عبارت دیگر، اکثر دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی دیگر، به افراد اجازه نمی‌دهند که در مقطع دکتری یک رشته متفاوت را انتخاب کنند. دلیل آن هم بسیار واضح و روشن است؛ چون بدون داشتن بک گراند، از عهده این کار در چنین مقطع حساس و سطح بالایی، برنمی‌آیند.

در چنین شرایطی، توصیه می‌شود که افراد برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام کنند و با کسب تجربه بیشتر، به سراغ مقطع دکتری در رشته مورد نظر خود بروند. به هر حال، شما در مقطع دکتری به عنوان یک پژوهشگر شناخته می‌شوید و باید مقالات علمی معتبری تهیه کنید. بدیهی است که انجام این کار بدون داشتن بک گراند امکان پذیر نیست. بنابراین، با تکرار مقطع کارشناسی ارشد و کسب ارشد دوم خود در رشته مورد نظرتان، می‌توانید بک گراند مرتبط با آن را به دست بیاورید و کار خودتان را هم در مقطع دکتری راحت کنید. در غیر این صورت، درخواست اپلای شما با ارور بگراندِ غیر مرتبط، رد خواهد شد.

درباره اپلای برای ارشد مجدد بیشتر بخوانید.

عوامل موثر برای تغییر رشته در اپلای

اکنون قصد داریم این موضوع را از دیدگاه متفاوتی بررسی کنیم. اگر شما یک افسر مهاجرتی بودید و یا در یکی از کمیته‌های پذیرش که شرایط افراد برای اپلای را بررسی می‌کنند مشغول به کار بودید، فکر می‌کنید که چه انتظاراتی از دانشجویی داشتید که در یک زمینه تحصیلی تجربه کسب کرده و اکنون قصد دارد در یک زمینه دیگر ادامه تحصیل دهد؟ در چنین مواقعی، نگرانی‌های شما چه چیزهایی می‌توانست باشد؟ بدون شک، گاهی اوقات این تصمیم خوبی است که تمرکز دوران شغلی یا تحصیلی خود را تغییر دهید و خودتان را در مسیری قرار دهید که از همان اول هم سعی داشتید به آن برسید. بسیاری از ما در زمان دبیرستان یا حتی دانشگاه مجبور به انتخاب رشته‌ای شدیم که علاقه زیادی به آن نداشتیم و به اجبار و یا مسائل دیگر، چنین انتخابی کردیم.

افراد بسیار زیادی هستند که علاقه واقعی و اصلی خود را حتی پس از دوران کارشناسی پیدا کرده‌اند و اکنون قصد دارند به همان کاری بپردازند که از اول علاقه داشتند. به هر حال، همانطور که می‌توانید انتظار داشته باشید، اپلای برای یک رشته یا برنامه تحصیلی و شغلی جدید و متفاوت از رشته شما، ممکن است بسیار چالش برانگیز و دشوار باشد. اما در عین حال هم نباید از انجام این کار وحشت داشته باشید. تا زمانی که خودتان را برای این تغییر آماده کرده باشید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا این کار را انجام دهید، به احتمال زیاد شانس خوبی به دست خواهید آورد تا یک شروع جدید در زمینه‌ای که واقعا به آن علاقه مند هستید را آغاز کنید.

اما برای کسب آمادگی برای انجام این کار، دقیقا باید چه کار کرد؟ افرادی که قصد تغییر رشته در اپلای دارند، به چه فاکتورهایی باید توجه کنند تا بتوانند رشته خود را تغییر دهند؟ ما در ادامه یک سری از عوامل موثر برای افزایش شانس موفقیت در تغییر رشته برای اپلای در خارج از کشور را برای شما اعلام خواهیم کرد تا به آن‌ها بیشتر توجه کنید و شانس موفقیت را برای خودتان افزایش دهید.

  • آماده سازی زود هنگام

قبل از این که تغییر رشته دهید، باید تجربیاتی که تا به حال کسب کرده‌اید را به خوبی بشناسید و بدانید که برای موفقیت در این کار چه شکاف‌هایی را باید در زمینه شغلی یا تحصیلی خود پر کنید. تا به حال به چند روش برای پر کردن این شکاف پرداخته‌ایم اما نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد، این است که باید هر چه زودتر دست به کار شوید و کارهای لازم را انجام دهید. هر چه زمان بیشتری از دست بدهید، شانس موفقیت خود را کاهش داده‌اید. در این صورت، ناگهان به خودتان می‌آیید و می‌بینید که دیگر دیر شده. بنابراین، از فرصتی که در اختیار دارید، استفاده کنید تا دوره‌های تحصیلی جدیدی شروع کنید، در پروژه‌ها به صورت داوطلبانه شرکت کنید و یا در هر فعالیت دیگری که فکر می‌کنید می‌تواند مفید باشد، شرکت کنید تا به شما کمک کند که در زمینه مورد نظرتان تجربه و دانش خوبی به دست بیاورید.

  • شرکت در آزمون‌ های زبان و کسب مهارت ‌های مرتبط با رشته مورد نظرتان

به هر حال، جابجا شدن از یک زمینه به یک رشته جدید که آشنایی چندان زیادی هم هنوز با آن ندارید، ممکن است برای‌تان نگران کننده باشد. اما باید توجه و تمرکز خود را بر روی نیازمندی‌های آن افزایش دهید. برخی از این نیازمندی‌ها، می‌توانند شامل آزمون‌های زبان و یا دوره‌های کارآموزی و تجربی باشند. معمولا این دسته از فعالیت‌ها، احتمال موفقیت شما در تغییر رشته را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. همچنین، شما می‌توانید با مراجعه به این لینک از حداقل نمره مورد نیاز در آزمون IELTS برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا اطلاع پیدا کنید.

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و اپلای بدون مدرک زبان بخوانید.

  • ریز نمرات

افسرانی که در حال بررسی پرونده شما برای قبول یا رد درخواست اپلای هستند، به شدت به ریزنمرات شما توجه می‌کنند. اگر ریزنمرات شما و در واقع، واحد‌هایی که پشت سر گذاشته‌اید هم سوی واحدهای رشته‌ای باشند که برای آن اپلای کرده‌اید، شانس موفقیت خود را به شدت افزایش داده‌اید. به عنوان مثال، فرض کنید که مدرک کارشناسی خود را در یکی از گرایش‌های رشته مهندسی مکانیک به دست آورده‌اید و اکنون برای مقطع ارشد، قصد تغییر آن را دارید و یک گرایش دیگر را انتخاب کرده‌اید. در این صورت، شانس زیادی برای پذیرش خواهید داشت. هر چه ارتباط بین دو رشته بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید بین آن‌ها جابجا شوید و نیازی هم به تلاش سخت برای پر کردن شکاف بین آن‌ها پیدا نخواهید کرد.

  • توجه به رزومه و تقویت آن

شما با تقویت رزومه خود در زمینه‌ای که مد نظر دارید، به راحتی می‌توانید بین دو رشته جابجا شوید؛ حتی اگر چندان هم نزدیک و شبیه به یکدیگر نباشند. شیوه‌هایی که تا به حال برای تغییر رشته ذکر کردیم، بیشتر برای رشته‌های نزدیک و شبیه به یکدیگر صدق می‌کرد. اما شما با استفاده از این شیوه، یعنی تقویت رزومه، می‌توانید بین دو رشته کاملا متفاوت هم جابجا شوید. فردی که مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات به دست آورده و اکنون قصد دارد برای ادامه تحصیل در یک رشته مهندسی اپلای کند، می‌تواند با به دست آوردن تجربه کاری و یا انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در رابطه با رشته مورد نظر خود، نظر افسران مهاجرت را جلب کند و آن‌ها را متقاعد کند که می‌تواند از عهده انجام این کار و فعالیت در زمینه جدید بر بیاید. شما می‌توانید با مراجعه به این لینک از نکات مهم برای تهیه یک رزومه قوی و خوب آگاهی پیدا کنید.

همچنین درباره تاثیر مقاله بر اپلای بخوانید.

  • ارائه یک انگیزه نامه قوی

ارائه یک انگیزه نامه قوی و متقاعد کننده، مهم‌ترین فاکتور برای تغییر رشته و راضی کردن افسر مهاجرت برای قبول درخواست اپلای شما به شمار می‌رود. شما در انگیزه نامه خود نه تنها باید ثابت کنید که به طور کلی، یک کاندیدای مناسب برای دریافت این موقعیت هستید، بلکه باید دلایل منطقی، متقاعد کننده و خوبی هم ارائه کنید که چرا قصد تغییر رشته دارید. در واقع، باید نشان دهید که انگیزه شما از انجام این کار چیست و قصد دارید به چه هدفی دست پیدا کنید. شاید به زبان آوردن این موارد قلق خاصی داشته باشد، اما مطمئن باشید که تا وقتی درمورد هدف خود رو راست باشید و صادقانه صحبت کنید، موفق به انجام یک قدم رو به جلوی بزرگ در مسیر رسیدن به هدف نهایی و اصلی خود خواهید شد.

به خاطر داشته باشید که نباید چیزی را بیش از حد بزرگ نمایی کنید و یا به دنبال بهانه و دلیل تراشی باشید. بلکه باید به کارهایی فکر کنید که درون شما ایجاد انگیزه می‌کنند و برای انجام آن‌ها شوق و ذوق دارید. شما باید صادقانه درمورد اهداف شغلی و تحصیلی مورد نظر خود برای آینده صحبت کنید و همچنین، توضیح دهید که تا به حال چه کارهایی برای رسیدن به این اهداف انجام داده‌اید و چه چیزهایی می‌توانند شما را به هدف خود بیشتر نزدیک کنند.

بیشتر بدانید

استادی پلن

عوامل موثر برای تغییر رشته در اپلای

تغییر رشته در مهاجرت

در این بخش قصد داریم یک مرور کلی بر موضوعات مهمی که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم، داشته باشیم و مهم‌ترین نکات درمورد تغییر رشته در اپلای برای کانادا و یا کشورهای دیگر دنیا را جمع بندی کنیم. اولین نکته‌ای که در این زمینه می‌توان گفت، این است که چه قصد اپلای برای کانادا و چه هر کشور دیگری داشته باشید، باید به یک سری نکات مشترک که در یک چهارچوب قرار می‌گیرند، توجه کنید. تغییر رشته در هر دانشگاه یا کشوری که مد نظر داشته باشید، در اغلب اوقات امکان پذیر است. بنابراین، نگرانی خاصی بابت این که زمان را از دست داده باشید، به خودتان راه ندهید. درست است که انجام این کار در کارشناسی ارشد امکان پذیر است و در مقطع کارشناسی، حتی از آن هم راحت‌تر است، اما درصد موفقیت برای تغییر رشته، حتی در دکتری هم هنوز به صفر نمی‌رسد.

با این وجود، هر چه در مقطع پایین‌تری این کار را انجام دهید، درصد موفقیت خود را افزایش خواهید داد. شما در مقطع دکتری به عنوان یک پژوهشگر با تجربه که سابقه تهیه مقالات معتبر و سطح بالایی در زمینه خود دارد، شناخته شده‌اید و اکنون به سختی می‌توانید زمینه کاری خود را تغییر دهید؛ مگر این که ابتدا ارشد مجدد برای رشته مورد نظر خود بگیرید و پس از آن به سراغ دکترای آن هم بروید. یکی دیگر از راهکارهای موفقیت در تغییر رشته، به دست آوردن تجربه کاری یا تحصیلی است. اما مهم‌ترین عامل موفقیت در تغییر رشته و اخذ پذیرش در یک رشته جدید، تهیه یک انگیزه نامه قوی است که به طور کامل درمورد آن توضیح دادیم. علاوه بر این، هر چه اختلاف بین دو رشته کم‌تر باشد و شباهت بیشتری به یکدیگر داشته باشند، راحت‌تر می‌توان بین آن‌ها جابجا شد. یک سری رشته‌های استثناء مانند رشته‌های مدیریت یا محیط زیست و همینطور یک سری از رشته‌های علوم انسانی هم وجود دارند که نیاز به بک گراند خاصی ندارند و افراد با هر رشته‌ای می‌توانند برای آن‌ها اپلای کنند.

سوالات متداول

برای تغییر رشته دادن در اپلای باید چه کار کرد؟

اگر قصد دارید برای مقطع تحصیلی بالاتر، رشته خود را تغییر دهید، زمانی را مشخص کنید تا با اساتید و یا مشاوران تحصیلی خود مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند بر اساس علایق شخصی‌تان به شما اعلام کنند که کدام یک از رشته‌های تحصیلی برای شما مناسب‌تر هستند و در بلند مدت شرایط کاری بهتری برایتان به همراه خواهند آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید.

چطور می ‌توان برای مقطع دکتری تغییر رشته داد؟

اگر قصد دارید که رشته خود را در مقطع دکتری تغییر دهید، بهتر است ابتدا برای ارشد مجدد در رشته مورد نظر خود اقدام کنید و پس از این که در این زمینه مهارت و تجربه بیشتری به دست آوردید، به ادامه تحصیل در این رشته در مقطع دکتری نیز بپردازید.

چطور می ‌توان شانس موفقیت در تغییر رشته برای اپلای را افزایش داد؟

برای این که در مقطع تحصیلی بعدی خود برای یک رشته متفاوت اپلای کنید، باید روی انگیزه نامه خود بسیار کار کنید. موثرترین فاکتور در پذیرش یا رد درخواست اپلای شما، انگیزه نامه است. اگر یک انگیزه نامه قوی داشته باشید که بتواند افسران مهاجرتی را قانع کند، شانس زیادی برای موفقیت در این کار به دست خواهید آورد.

تغییر رشته دادن در کدام مقطع برای اپلای بهتر است؟

هر چه که تغییر رشته را در مقطع پایین‌تری انجام دهید، شانس بیشتری برای موفقیت در این کار خواهید داشت. با توجه به این، تغییر رشته در مقطع کارشناسی بسیار راحت است، در مقطع کارشناسی ارشد کمی سخت‌تر می‌شود و در مقطع دکتری تقریبا غیر ممکن است.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات