استادی پلن

استادی پلن

چه طور یک استادی پلن خوب بنویسیم

کانادا یکی از کشورهایی است که به دلیل استقرار دانشگاه‌های معتبر در آن و سیستم آموزشی مدرن در کنار اقتصادی قدرتمند به یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دانشجویان خارجی تبدیل شده است. در سال‌های گذشته تا به امروز، تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنند. اما اولین مرحله‌ای که با آن مواجه می‌شوند و اکثرأ نیز از دانش و اطلاعات کافی برای تنظیم آن برخوردار نیستند استادی پلن است. اگر شما نتوانید استادی پلن را به شکل درست و طبق استانداردهای مورد پذیرش در دانشگاه‌های کانادا تنظیم کنید موفق به دریافت پذیرش تحصیلی نخواهید شد. اگر می‌خواهید یک استادی پلن خوب تنظیم کنید و به پاسخ سوالات خود در این زمینه دست پیدا کنید در این مقاله با ما همراه باشید.

استادی پلن چیست؟

استادی پلن، همان برنامه تحصیلی شما در مقطعی است که قصد دریافت پذیرش برای ورود به آن را دارید. در استادی پلن، باید اهداف تحصیلی خود را به همراه برنامه‌ای که برای تحقق آن‌ها در نظر دارید بیان می‌کنید.

استادی پلن چیست

چرا باید استادی پلن بنویسم

متقاضیان تحصیل در کانادا و سایر کشورهای خارجی به این دلیل باید استادی پلن تنظیم کنند که در دانشگاه مقصد، باید قصد واقعی آن‌ها برای تحصیل و شایستگی جهت ورود به دانشگاه احراز شود و این امر با ارائه استادی پلن ممکن خواهد شد. استادی پلن شما را به عنوان یک شخص متقاضی تحصیل در دانشگاه به استاد یا گروهی که درخواست دانشجویان را بررسی می‌کنند معرفی خواهد کرد. توانایی علمی شما در مرحله اول به واسطه استادی پلن ثابت خواهد شد چون در آن باید به تخصص و مهارت‌های خود در رشته تحصیلی اشاره کنید.

شیوه نوشتن استادی پلن

  • استادی پلن باید مختصر و در عین حال در بردارنده تمام مطالب مهم تحصیلی باشد. سعی کنید استادی پلن را در 2 صفحه تمام کنید
  • سعی کنید استادی پلن جذاب باشد اما مطالب غیر واقعی در آن وارد نکنید. زیرا اثبات خلاف آنچه که در استادی پلن به آن اشاره نموده‌اید قطعا به نفعتان نیست.
  • در استادی پلن به طور مختصر به رویای خود برای تحصیل در کانادا اشاره کنید و بخش عمده پاراگراف‌ها را به توضیح این موضوع بپردازید که تحصیل در دانشگاه کانادا چه تاثیری بر پیشرفت تحصیلی شما خواهد داشت.
  • اگر مهارت نوشتاری خوبی برای تنظیم استادی پلن ندارید بهتر است برای برگرداندن عبارات به زبان انگلیسی از شخصی که مهارت دارد کمک بگیرید.
شیوه نوشتن استادی پلن

 سوالاتی که در استادی پلن باید به آن‌ها پاسخ بدهید

چرا دانشگاه کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید؟

هر متقاضی ممکن است دلایل متفاوتی را برای انتخاب کانادا جهت ادامه تحصیل بیان کند. ممکن است به دلیل اعتبار دانشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، قصد تحصیل در کانادا را داشته باشید یا ممکن است حضور مهاجرین از کشورهای مختلف و عدم حساسیت شهروندان کانادایی نسبت به موضوعات نژادی شما را برای تحصیل در کانادا ترغیب کرده باشد. در هر صورت بهتر است به دلایل خود به طور مختصر اشاره کنید اما دلیل عمده خود را همان اعتبار دانشگاه‌ها و امکان پیشرفت در رشته تحصیلی بیان کنید. البته اشاره به این موضوع که قصد دارید برای پیشبرد علم نیز گام‌هایی بردارید به شما برای دریافت پذیرش کمک خواهد کرد.

استادی پلن کانادا

چرا در کشور خود تحصیل نمی‌کنید؟

شما برای پاسخ به این سوال باید اعتبار دانشگاه‌های کانادا و برخورداری از امکانات آموزشی مدرن را به عنوان اولین و مهم‌ترین دلیل خود مطرح نمایید. اگر رشته و مقطعی که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید در ایران، تدریس نشود این بهترین دلیل برای ورود به دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

اگر دوره آموزشی مورد نظر در کشور خودتان نیز برگزار می‌شود چرا در آن حضور پیدا نمی‌کنید؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است مشکلات و کمبودهایی را که در سیستم آموزشی ایران وجود دارد تشریح کنید. در پاسخ به این سوال دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های علوم پایه و مهندسی، دلایل بسیار خوبی برای تقاضای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا خواهند داشت. به این دلیل که حتی بهترین دانشگاه‌ها در ایران از لحاظ تجهیزات آزمایشگاهی و دسترسی به مواد اولیه برای دانشجویان مذکور قابل مقایسه با دانشگاه‌های کانادا نیستند.

تحصیل در این رشته چه کمکی برای آینده شغلی در کشور خودتان به شما خواهد کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید دورنمای موقعیت شغلی خود را پس از پایان تحصیل در کانادا و بازگشت به کشور خودتان ترسیم کنید.

چه وابستگی‌هایی به کشور خود دارید؟

در پاسخ به این سوال می‌توانید به ارتباط خانوادگی خود اشاره کنید.

رزومه تحصیلی برای نوشتن استادی پلن

یکی از مواردی که در استادی پلن باید به آن پرداخته شود رزومه تحصیلی قبل از ورود به کانادا است. در این بخش باید اطلاعات دقیق مربوط به شروع هر مقطع تحصیلی، پایان آن، معدل و ریز نمرات خود را ارائه کنید.

استادی پلن و دریافت ویزای تحصیلی کانادا

در زمان مراجعه به سفارت کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی بهتر است استادی پلن را به همراه داشته باشید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که معمولا ویزای تحصیلی کانادا زمانی برای شما صادر می‌شود که نامه پذیرش از دانشگاه کانادا را ارائه کنید. زیرا با ارائه آن، قصد شما برای تحصیل در کانادا محرز خواهد شد. بنابراین در اکثر موارد، نامه پذیرش به تنهایی به عنوان یک مدرک برای اثبات ادعا کفایت می‌کند. هرچند که به همراه داشتن استادی پلن نیز توصیه می‌شود.

استادی پلن و دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نکات مربوط به نوشتن استادی پلن

  • در استادی پلن باید به قصد خود برای بازگشت به کشور خودتان پس از پایان تحصیل در کانادا اشاره کنید. اگر در استادی پلن، استادی که قرار است شما را به عنوان دانشجو بپذیرد متوجه قصد متقاضی برای اقامت دائم در کانادا بشود نامه پذیرش از سوی دانشگاه صادر نخواهد شد. همچنین اگر در زمان مصاحبه حضوری در سفارت، کارمندان به قصد شما برای ادامه اقامت در کانادا پس از پایان تحصیل پی ببرند، ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود.
  • به شرایط خوب بازار کار در کانادا اشاره نکنید چون ذکر چنین مطلبی نشان از قصد شما برای اقامت پس از تحصیل در کانادا دارد
  • سعی کنید در استادی پلن به موضوعی که شما را برای بازگشت به کشور بعد از پایان تحصیل وادار می‌کند اشاره نمایید.
  • توصیه می‌شود از نمونه‌های استادی پلن که در فضای مجازی منتشر می‌شود استفاده نکنید و نوشتن استادی پلن را با توجه به رشته تحصیلی، مقطع مورد نظر و شرایط خودتان به یک شخص کاربلد بسپارید.
شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات