استادی پلن

استادی پلن

گرفتن ویزای دانشجویی در کشور مورد نظر مستلزم ارائه یک برنامه تحصیلی یا همان استادی پلن است. یک استادی پلن به طور کلی به افسر کنسولگری، نمایی کلی از اینکه چرا می خواهید در آن کشور تحصیل کنید و اینکه چگونه تحصیل در کشور مد نظر شما با اهداف آینده تان مطابقت دارد، ارائه می دهد.

برای نوشتن یک استادی پلن بهتر است که واضح و مختصر بنویسید اما در عین حال خاص و ویژه به نظر برسید. کل تاریخ زندگی خود را در استادی پلن بازگو نکنید و فقط بر این مسئله تمرکز کنید که چگونه ادامه تحصیل در خارج از کشور به شما کمک می کند تا به اهداف تحصیلی و شغلی خود برسید.

استادی پلن چیست

شاید در نگاه اول واژه Study Plan کمی برای شما ناآشنا باشد. از این رو در پاسخ به سوال استادی پلن (برنامه تحصیلی) چیست باید گفت که استادی پلن در واقع در قالب یک نامه است که در بین سایر مدارک برای اخذ ویزا باید ارائه شود. در این نامه معمولا شما باید در پی این مسئله باشید که چرا آفیسر باید به شما ویزای تحصیلی بدهد؟ یا به عبارتی باید وی را قانع کنید تا شما را فردی مناسب برای ویزای تحصیلی بداند.

چگونه استادی پلن بنویسیم

برای نوشتن study plan سبک های مختلفی وجود دارد که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره می کنیم:

نوشتن استادی پلن در قالب مقاله یا essay

در صورتی که تمایل داشته باشید به این صورت بنویسید، دست شما باز خواهد بود تا مطالب را پاراگراف بندی کنید. همچنین اولویت ها را خودتان مشخص کنید.

به عنوان مثال می توانید از دوران لیسانس یا کارشناسی خود شروع کرده و به مقاطع دیگر با توضیحات مربوطه بروید. در این روش این امکان برای شما فراهم خواهد بود تا اگر سوابق کاری مرتبطی دارید، آن را هم در بین موارد ذکر شده جای دهید و در کل سوابق تحصیلی و کاری را به یکدیگر متصل کنید.

اینکه بکگراند شغلی و تحصیلی شما به صورت منطقی و مرتبط در کنار یکدیگر قرار گیرند و سیری طبیعی را طی کرده باشند؛ از جمله مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. در این بین شما حتی می توانید در صورت داشتن گپ تحصیلی؛ به آن هم اشاره کرده و با آوردن دلایل قانع کننده، این خلل وارد شده را توجیه کنید.

از مهمترین مزایای این روش می توان به ارتباط دادن سوابق شغلی و بک گراند تحصیلیتان اشاره کرد. نوشتن استادی پلن به صورت مقاله باعث می شود تا خط روندی منظم و دقیق و بر اساس الوویت های خود داشته باشید.

نوشتن استادی پلن در قالب پاسخ به سوال

برای نوشتن استادی پلن، شما می توانید به یک دسته از سوالات خاص پاسخ دهید و study plan خود را در قالب پرسش و پاسخ بیاورید. اگرچه پاسخ به این سوالات در قسمت قبل را می توان به صورت مقاله آورد اما در این قسمت می توان به طور مجزا به پرسش ها جواب داد.

گفتنی است که اگر سرچی کوتاه داشته باشید درمی یابید که برخی از دانشگاه ها در کشورهای مختلف، برخی از موسسات مهاجرتی و حتی سایر ارگان های مربوط به مهاجرت، راهکارهایی را برای نوشتن استادی پلن به شما ارائه می کنند که خواندن هر کدام از آنها خالی از لطف نیست! چرا که با خواندن منابع مختلف، دیدگاه های متفاوتی خواهید داشت و می توانید از زوایای مختلف به قضیه نگاه کنید.

از مزایای نوشتن استادی پلن به صورت پرسش و پاسخ می توان به دسته بندی کردن مطالب به صورت مرتب اشاره کرد.

حال در قسمت زیر به برخی از سوالات متداول و پاسخ های احتمالی به آن ها می پردازیم:

چرا کشور مورد نظر را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

برای این دسته از سوالات، احتمالا استانداردهایی وجود دارد که شما می توانید با توجه به آن ها پاسخگو باشید. به عنوان مثال اگر شما می خواهید به کشور کانادا مهاجرت کنید؛ لازم است تا به مزایای کشور کانادا بپردازید و در مورد علت انتخاب خود، توضیحاتی را ارائه دهید. مثلا می توانید به کیفیت آموزش و تحصیل در کانادا، ارزش مدارک تحصیلی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، تنوع نژادی و انگلیسی بودن زبان این کشور به صورت غالب اشاره کرد.

دقت داشته باشید که ذکر این مطالب ممکن است کمی استادی پلن شما را به سمت و سوی کلیشه ای بودن سوق دهد. از این رو بهتر است در شروع صحبت خود مستقیما سر اصل مطلب بروید و در لابلای گفت و گوهایتان به این مسائل نیز بپردازید.

چرا رشته مورد نظر را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

از آن جایی که تکرار نکات ممکن است عواقب خوبی برای شما به همراه نداشته باشد؛ بنابراین پیشنهاد می شود تا به این سوال پاسخ جداگانه ای ندهیم و در ادامه به سوالات دیگر بپردازیم و در طی آن ها این سوال را نیز بدون جواب نخواهیم گذاشت.

هدف تحصیلی شما چیست؟

برای پاسخ به این پرسش، بهتر است از بک گراند تحصیلی خود شروع کرده و سعی کنیم تا روند منطقی و طبیعی تحصیل خود را نشان دهیم. برای مثال اگر شما در رشته لیسانس مکانیک به تحصیل پرداخته اید، اکنون طبیعی است که مثلا بر حسب اهداف یا علاقه خود به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز بپردازید.

یکی از دلایلی که ممکن است ویزای شما ریجکت شود؛ عدم تناسب و ارتباط بین رشته ی شما در مقاطع قبلی با مقطع کنونی است. بنابراین اگر می خواهید تغییر رشته دهید، بهتر است دو رشته خود را با یکدیگر مرتبط سازید یا حداقل برای تغییر رشته در اپلای، دلیل قانع کننده داشته باشید. یا مثلا اگر شما یک مقطع را به پایان رسانده و حالا درصدد خواندن دوباره همان مقطع هستید، دلیل آن را ذکر کنید.

نکته قابل ذکر این است که اگر دوره ای را چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین گذرانده اید، می توانید از آن هم استفاده کرده تا به هدف تحصیلی خود نزدیک شده و سوابق خود را با یکدیگر ارتباط دهید.

چرا دانشگاه مورد نظر را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

برای این سوال مثلا می توانید ذکر کنید که هدف تحصیلی من از درس خواندن در این دانشگاه این است که دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارم از لحاظ کیفی از دانشگاه قبلی من بهتر باشد. در این قسمت می توانید به رنکینگ دانشگاهی اشاره کنید و در صورتی که جایگاه دانشگاه فعلی بالاتر است؛ به مقایسه دانشگاه قبلی خود و دانشگاه مورد نظر بپردازید.

برای پیشگیری از تکرار مسائل، اگر می توانید به این سوال در قسمت های دیگر جواب دهید، می توانید به صورت مجزا از آن صحبت نکنید و در طی پاسخ به سایر سوالات، این مسئله را نیز پوشش دهید.

چرا رشته مورد نظر را در کشور محل زندگی خود نمی خوانید؟

برای این سوال می توان دلایل قانع کننده بسیاری آورد. مثلا از جمله این دلایل می توان گفت که رشته مورد نظر در کشور محل زندگیتان ارائه نمی شود یا حتی اگر این رشته ارائه می شود؛ تمرکز اصلی آن بر روی مسائل تئوری است و تمایل شما این است که این رشته را در فاز عملی دنبال کنید یا بالعکس.

گاهی می توانید ذکر کنید که برای ریسرچ خود نیاز به تجهیزاتی خاص دارید که در دانشگاه های کشورتان نمی توانید آن ها را پیدا کنید. گفتنی است که ذکر موارد به صورت دقیق (مثلا فلان دستگاه، تجهیزات آزمایشگاهی خاص و…) به شما کمک خواهد کرد.

هدف شما پس از تحصیل در کشور مورد نظر چیست؟

برای پاسخ به این سوال معمولا به اهداف کاری پس از تحصیل پرداخته می شود. به عنوان مثال اگر جاب آفر دارید، شرایط شما می تواند بسیار ایده آل جلوه کند. حتی می توانید از سوابق کاری خود و تجربیاتی که پیش از این کسب کرده اید، شروع کرده و بگویید که موقعیت تحصیلی که در پی آن هستید به شما کمک می کند تا تجربیات خود را کامل کرده و فلان موقعیت را در آینده به دست آورید یا حتی در شرکتی که مشغول به کار هستید، ترفیع بگیرید.

در کل بهتر است وانمود کنید، مهارتی را که به دنبال آن هستید، لازمه اصلی برای کسب موفقیت شما در آینده خواهد بود و می تواند جایگاه شما را از سایر رقبا برای مشاغل پرتقاضا حتی در کشور خودتان متمایز کند.

گره ها یا تای های شما با کشورتان چیست؟

در واقع می توان تای یا گره ها را به 3 دسته اصلی تقسیم کرد:

تای مالی (Financial Tie)

در اینجا شما می توانید هر مدل سندی را از سند خانه، زمین و ماشین گرفته تا بیزنس خاصی یا دارایی خاصی را ضمیمه کنید. در واقع می توان گفت گره مالی هر نوع وابستگی مالی و شرایط خوبی خواهد بود که ممکن است شما را وادار به بازگشت به کشورتان کند.

تای کاری (Employment Ties)

برای اینکه ثابت کنید شرایط شغلی شما در ایران خوب است، باید نشان دهید که پس از بازگشتتان شغل خود را خواهید داشت و این موقعیت شغلی در بین مشاغل پرتقاضا قرار خواهد گرفت. برای اینکه تای کاری شما تاثیرگذارتر به نظر برسد، شما می توانید اظهار کنید که رشته تحصیلیان که قصد خواندن آن را دارید؛ می تواند در پیشرفت شما در زمینه کاری بسیار موثر واقع شود.

تای خانوادگی (Family Tie)

در این قسمت لازم است به پدر، مادر، خواهر یا برادرتان که در ایران هستند اشاره کنید. اگر همسر یا فرزندی دارید؛ نیز باید به عنوان تای خانوادگی به نوعی وابستگی خود را نشان دهید. تک فرزندی، تک دختر بودن و تک پسر بودن نیز می تواند پیوندی باشد که احتمال بازگشتتان را افزایش می دهد.

اگر فامیل درجه یک در کانادا ندارید و تنها هستید بهتر است این مورد را هم ذکر نمایید. کهولت سن پدر و مادر و یا وجود بیماری خاص در بین آن ها هم می تواند تای خانوادگی محسوب شود. اما به طور کلی، به دلیل تکرار چنین مسائلی در بین مهاجران، بهتر است بر روی این مسئله زیاد مانور ندهید و اغراق را کنار بگذارید!

سوابق تحصیلیتان چگونه است؟

اگرچه ذکر این قسمت در CV یا رزومه اپلای شما هم آورده می شود؛ اما بهتر است به صورت خلاصه به سوابق تحصیلی از جمله مدارک، مقاطع، دانشگاه و… اشاره کنید. حتی برخی بر این باورند که نیازی نیست در استادی پلن از سوابق تحصیلی نام برده شود!

نکات طلایی برای نوشتن استادی پلن

 • هنگام نوشتن از دو الی سه صفحه تجاوز نکنید.
 • در کمال صحت و دقت بنویسید و رویایی فکر نکنید.
 • مختصر و کوتاه بنویسید و از زیاده گویی بپرهیزید.
 • از شخصی که مهارت نوشتاری وی در زبان انگلیسی قوی است؛ بخواهید استادی پلن شما را بررسی و ویرایش کند.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

تمکن مالی در استادی پلن

تمکن مالی و برعهده گرفتن مخارج زندگی و تحصیل از جمله مواردی است که برای گرفتن ویزای تحصیلی باید به اثبات برسد. شما می توانید به عنوان دانشجو؛ طی سوالاتی که در استادی پلن شما ذکر می شود؛ به تمکن مالی خود اشاره کنید و نشان دهید که می توانید به راحتی مخارجتان را بپذیرید و از عهده آن ها برآیید.

همچنین شما می توانید در صورت تمایل به جای ذکر منابع مالیتان در طول این سوالات، آن ها را به صورت Cover letter مالی ذکر کنید و طی توضیحی جداگانه این موارد را توضیح دهید. در این کاور لتر مالی لازم نیست تا به مسائل عجیب و غریب بپردازید!

فقط کافی است جدولی آورده و در آن به میزان شهریه، هزینه بیمه و هزینه خوابگاه و… اشاره کنید. در این جدول بهتر است ذکر کنید که این هزینه ها را از کجا متوجه شده اید (مثلا به آوردن منابع آن اشاره فرمایید). معمولا این منابع یا سایت و اطلاعیه دانشگاه یا سایت اداره مهاجرت کشور مورد نظر خواهد بود.

راه های اثبات تمکن مالی در استادی پلن

 • برای اثبات تمکن مالی باید نشان دهید که ثروت کافی برای پرداخت هزینه ها ترجیحا در طول کل برنامه تحصیلی یا حداقل پرداخت هزینه ها در یکسال اول تحصیلتان را دارا هستید.
 • پرداخت شهریه ترم اول یکی از راه های نسبتا مطمئن برای اثبات تمکن مالی است. علاوه بر این سبب می شود تا ارزش پول شما تا حدودی حفظ شده و لازم نباشد تا نگران پایین و بالا شدن نرخ ارز باشید.
 • با آوردن ریز تراکنش ها نیز می توانید تمکن مالی خود را ثابت کنید. اما دقت داشته باشید که ساختن ریزتراکنش های غیر واقعی ممکن است دست شما را رو کند و ویزای شما ریجکت شود. به عنوان مثال اگر یک کارمند ساده هستید و ریزتراکنش هایتان بیش از درامد ماهیانه شماست، این مسئله کاملا شک برانگیز خواهد بود! مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

همچنین بخوانید: ویزای تحصیلی کانادا ، تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا، تمکن مالی ویزا کانادا

ذکر سوابق سفر در استادی پلن

سوابق سفرهایتان را بررسی کنید، اگر سفرهای خارجی داشته اید؛ می توانید در اینجا ذکر کنید که شما سفر کرده و به کشور خود بازگشته اید. این موارد می تواند نشان دهد که شما برای قوانین کشور مورد نظر احترام قائل هستید.

دقت داشته باشید که اگر در چنین سفرهایی ویزای شما توریستی است اما در قسمت سوابق کاریتان به داشتن موقعیت شغلی در آن کشور اشاره کرده اید، این مسئله می تواند برای شما مشکل ساز باشد. پس بهتر است به این موارد توجه شود تا تناقضی در این بین نباشد.

چنانچه سابقه سفر به کشورهای دیگر را ندارید؛ اصلا نگران نباشید! داشتن سفرهای خارجی اگرچه می تواند مزیت محسوب شده و به نوعی احتمال تمکن مالیتان را نیز افزایش دهد، اما نبود آن هم ضرری به شما نخواهد زد و مشکل ساز نخواهد بود.

چطور یک استادی پلن قوی داشته باشیم

برای نوشتن یک استادی پلن قوی لازم است تا در درجه اول به سوابق تحصیلی و پس از آن به سوابق کاری بپردازید. نکته قابل اهمیت این است که هر چه بتوانید سوابق تحصیلی خود را به سوابق کاریتان اتصال دهید و آن ها را به هم مرتبط سازید یا اینکه سوابق کاری و سوابق تحصیلیتان را در کنار یکدیگر به موقعیت مورد نظر مربوط کنید، بدون شک می توانید study plan قوی تری داشته باشید.

کاورلتر چیست

کاورلتر معمولا قبل از استادی پلن آماده می شود. این نامه غالبا یک توضیح کلی در مورد شخص شما ارائه خواهد داد و وضعیت اپلایتان را شرح می دهد. در این نامه معمولا از اقدامات انجام شده در مورد گرفتن استادی پرمیت (study permit) سخن گفته می شود.

Cover letter معمولا در حد یک پاراگراف می باشد و در پی مدارک ارسالی شما در قسمت client information فرستاده می شود. اگر نکته خاصی وجود داشته باشد، می توانید آن را در کاور لتر ذکر نمایید. گاهی از cover letter به عنوان letter of explanation نیز یاد می شود و مورد مجزایی به حساب نمی آید.

نکته جالب توجه این است که اگر با آژانس ها و موسسات مهاجرتی در ارتباط هستید تا فرایند مهاجرت شما انجام شود؛ این نامه در اکثر مواقع از سوی موسسه مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

همچنین بخوانید: استادی پرمیت کانادا ، مهاجرت به کانادا

تفاوت کاورلتر و استادی پلن

اگرچه این دو مورد گاهی به جای یکدیگر استفاده می شود؛ اما  نباید آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت.

 • معمولا کاورلتر کلی تر بوده و شمایلی کلی ارائه می دهد و در واقع مقدمه ای است که شامل سوالاتی می باشد که استادی پلن پاسخی به این سوال ها است.
 • به طور کلی استادی پلن از کاور لتر طولانی تر است و در طی آن همانطور که پیش تر هم گفته شد، توضیح داده می شود که چرا باید ویزای تحصیلی به شما داده شود.

خدمات تراست در خصوص نوشتن استادی پلن

موسسه مهاجرتی تراست مفتخر است که توانسته طی سال های متمادی، پرونده های موفق مهاجرت تحصیلی بسیاری را به کشور کانادا پشت سر بگذارد و اکنون آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی می باشد. در ادامه به برخی از خدمات این موسسه می پردازیم.

درنظر گرفتن نوبت اولیه مشاوره

برای آشنایی با کلیه مراحل و اقدامات در خصوص نوشتن استادی پلن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، می توانید یا فرم ارزیابی را در سایت موسسه مهاجرتی تراست تکمیل کرده یا اینکه با یکی از دفاتر اصلی ما در ونکوور یا در تهران تماس بگیرید و نوبت مشاوره دریافت نمایید.

خدمات تنظیم قرارداد

پس از دریافت راهنمایی ها و مشاوره های اولیه، در صورتی که قرارداد ببندید، اقدامات لازم در خصوص گرفتن پذیرش تحصیلی با تنظیم استادی پلن قوی از سوی این موسسه مهاجرتی اعمال خواهد شد.

تهیه مدارک اولیه

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست برای اینکه بتوانند اقدامات لازم در زمینه اخذ پذیرش، انجام اقدامات مربوط به مهاجرت و … را انجام دهند، به مدارکی نیاز دارند که شما باید این مدارک را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید. در صورت ناقص بودن مدارک، به شما اطلاع داده می شود تا مدارک مورد نظر را تکمیل نمایید.

معرفی فهرست دانشگاه ها یا شرکت ها و دفاتر کاری

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد. همچنین اگر به دنبال پیدا کردن شغل مورد نظر خود باشید، مشاوران ما با قرار دادن سایت های کاریابی در اختیارتان کار شما را آسان تر خواهند کرد.

انجام سایر مراحل مهاجرت

در ادامه موسسه مهاجرتی تراست به شما کمک خواهد کرد تا فرم های مورد نیاز را تکمیل کرده و به همراه مدارک مورد نیاز ارسال فرمایید. پس از اتمام مراحل قانونی، مسئولین تراست به شما کمک خواهند کرد تا با در دست داشتن نامه پذیرش و گرفتن ویزای تحصیلی یا کاری آماده مهاجرت شوید.

سخن پایانی

باید گفت نوشتن استادی پلن می تواند از رشته ای به رشته دیگر متفاوت باشد و برای نوشتن آن بهتر است بدانیم که موقعیتی که قرار است برای آن اپلای کنیم، به دنبال چه فردی با چه ویژگی هایی است؟

اینجاست که می توانید به آسانی موقعیت دلخواه را بدون نگرانی به دست آورید و شما در جایگاهی بالاتر از سایر رقبا قرار بگیرید. گفتنی است که نوشتن استادی پلن برای هر کس با توجه به شرایط و موقعیت خاص خود متفاوت خواهد بود و نمی توان یک نسخه کلی برای همه پیچید.

نکاتی که تا به اینجا ذکر شدند، همگی مربوط به نوشتن استادی پلن یا برنامه تحصیلی بوده که می توانند تا حد زیادی آن را بهبود بخشیده و در راه رسیدن اهداف تحصیلی شما را یاری دهد.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

استادی پلن چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک استادی پلن توضیحی مکتوب در مورد این است که چرا می خواهید در کشور مورد نظر تحصیل کنید و چگونه کسب این مدرک می تواند به شما در اهداف تحصیلی و شغلیتان کمک کند.

استادی پلن برای دانشجویان بین المللی چه موقع مورد نیاز است؟

لازم است دانشجویان بین المللی که تمایل به تحصیل در کانادا دارند؛ برای حمایت از درخواست خود در باب مجوز تحصیلی، “طرح تحصیلی یا استادی پلن” داشته باشند.

آیا استادی پلن محدودیت کلمه دارد؟

معمولا استادی پلن بهتر است که بین یک یا دو صفحه نوشته شود اما گاهی ممکن است تا 3 الی 4 صفحه نیز ادامه دار باشد که همه چیز وابسته به شرایط شما خواهد بود.
پیشنهاد می شود که این نامه کمتر از 800 کلمه نباشد. نکته قابل توجه این است که در کوتاه ترین و مختصرترین حالت ممکن بنویسید و به عبارتی همه موارد را برای آفیسر آماده سازی و دسته بندی کنید.

در یک استادی پلن خوب باید به چه مواردی اشاره کرد؟

نام و نام خانوادگی
سوابق تحصیلی به خصوص آخرین مقطع تحصیلی
مروری کلی بر دستاوردها
مشخص کردن اهداف یادگیری
اهداف تحصیلی در آینده
نقاط قوت یا به عبارتی برگ برنده شما
تای یا گره ها (گره مالی، گره عاطفی یا خانوادگی، گره شغلی)

تفاوت انگیزه نامه و استادی پلن در چیست؟

دقت داشته باشید که نباید این دو را به جای هم اشتباه گرفت. انگیزه نامه غالبا توضیح می ‌دهد که چرا می ‌خواهید در دانشگاه شرکت کنید و در عین حال جزئیاتی را در مورد شرایط شما متناسب با برنامه تحصیلی مورد نظر ارائه خواهد کرد، در حالی که یک برنامه تحصیلی یا استادی پلن تماماً در مورد مهارت ‌ها و دستاوردهای شما و اینکه چرا این دانشگاه باید شما را انتخاب کند، صحبت خواهد کرد.

آیا داشتن ویزای توریستی به اخذ study permit کمک خواهد کرد؟

بله. داشتن ویزای توریستی و حتی سابقه سفرهای خارجی می تواند در گرفتن ویزا به شما کمک کند.

استادی پلن کانادا باید چند صفحه باشد؟

محتوای study plan کانادا باید نسبتاً کوتاه (حداکثر 2 تا 3 صفحه)، واضح و واقعی باشد. جزئیات باید مختص موقعیت شما بوده و بتوان آن ها را با مدارک مختلف به اثبات رساند. در نوشتن این نامه باید از عبارات کلی بپرهیزید. بهتر است استادی پلن شما بر اساس رشته مورد نظر شما و متناسب با اهداف آن نوشته شود.

چگونه یک study plan برای گرفتن بورسیه بنویسیم؟

نام کامل و سوابق تحصیلی
اطلاعات آخرین مدرک تحصیلی
پرداختن به آینده درخشان
باورها و دید مثبت شما در مورد فرهنگ کشور میزبان
دلیل تحصیل در کشور مورد نظر
اهداف یادگیری و آموزش
برنامه کلی شما برای دستیابی به هدف / اهداف آموزشی

سوالات کلیدی که باید در استادی پلن به آن ها پاسخ دهید کدام است؟

چرا می خواهید در کشور مورد نظر تحصیل کنید؟
هدف کلی شما از تحصیل در این کشور چیست؟
چرا به تحصیل در این رشته در کشور خود یا در کشور دیگری نمی پردازید؟
آیا در رشته مورد نظر برای تحصیل در کشور خود یا سایر کشورها تحقیق کرده اید؟
چگونه این برنامه آموزشی فرصت های شغلی شما را در کشور خودتان یا سایر کشورها را افزایش می دهد؟
گره ها یا تای های شما با کشورتان چیست؟
 در مورد متقاضیان خردسال، دلایل شما برای تمایل به تحصیل در کشور مورد نظر چیست؟ وضعیت مهاجرت والدین یا سرپرستتان در کشور محل اقامت فعلی چگونه است؟
جزئیات سوابق تحصیلی شما چگونه است؟

چگونه در استادی پلن به سوال چرا می خواهید در کشور مورد نظر تحصیل کنید پاسخ دهیم؟

در پاسخ به این پرسش لازم است تا دلایلی که می خواهید در رشته مورد نظر خود و در کشور مورد نظر تحصیل کنید را توضیح دهید و به سوالات زیر پاسخ دهید:
این اقدام چه مزایایی برای شما دارد؟
چرا کشور مقصد مورد علاقه شما برای مطالعات بین المللی است؟
آیا به خاطر سیستم آموزشی با کیفیت کشور تمایل به ادامه تحصیل در این کشور را دارید؟
آیا به خاطر جامعه چند فرهنگی و طیف وسیع نژادی دوست دارید در این کشور آموزش ببینید؟

چگونه در استادی پلن به سوال هدف کلی شما از تحصیل در این کشور چیست پاسخ دهیم؟

برای پاسخ به این سوال، بهتر است که وارد جزئیات بیشتر شوید و هدف آموزشی خود را شرح دهید. اگر بلافاصله بعد از دبیرستان به دنبال اخذ پذیرش هستید و می خواهید وارد کشور مورد نظر شوید؛ بهتر است بگویید که برای گسترش علم و دانش خود و همچنین دستیابی به مدرک کارشناسی و پس از آن کارشناسی ارشد وارد این کشور می شوید. همچنین می توانید با صحبت در مورد رشته تحصیلی مورد علاقه خود و اینکه چگونه این مسیر خاص به اهداف شغلی شما کمک می کند، از پاسخ خود حمایت کنید.
حتی شما می توانید در مورد بازار کار مد نظرتان که می خواهید بعد از فارغ التحصیلی در آن کار کنید و الزامات عمومی آن تحقیق کنید. در نظر گرفتن این موضوع به شما کمک می کند تا بهتر بفهمید که آیا برنامه های آموزشی شما با اهداف کلی شغلیتان مطابقت دارد یا خیر؟

چگونه در استادی پلن به سوال چرا به تحصیل در این رشته در کشور خود یا در کشور دیگری نمی پردازید پاسخ دهیم؟

شما می توانید بگویید که این کشور در بین سیستم های آموزشی باکیفیت در سطح جهان شناخته شده است. این دلیل به تنهایی می تواند دلیلی باشد که شما تمایل دارید تا به ادامه تحصیل در این کشور بپردازید یا شاید بتوانید بگویید که رشته یا برنامه مورد نظرتان فقط در این موسسه آموزشی ارائه می شود و ملزم خواهید بود که برای پیشرفت خود در این کشور تحصیل کنید.

چگونه در استادی پلن به سوال آیا در رشته مورد نظر برای تحصیل در کشور خود یا سایر کشورها تحقیق کرده اید پاسخ دهیم؟

از این فرصت برای بحث در مورد گزینه های دیگری که در کشور خود یا دیگر کشورها وجود دارد؛ استفاده کنید. تحقیقات خود را محدود نکنید! این احتمال وجود دارد که مرکز آموزشی دیگری هم حتی در کشور خودتان، همان برنامه ای را که قصد تحصیل در آن را دارید برای شما ارائه دهد.
بنابراین باید توضیح دهید که چرا به جای تحصیل در کشور خودتان ترجیح می دهید در کشور مورد نظر آموزش ببینید. حتی می توانید برای قانع کردن طرف مقابل در مورد تفاوت های کلی تحصیل بین کشور خودتان و کشور مقصد صحبت کنید.

چگونه در استادی پلن به سوال چگونه این برنامه آموزشی فرصت های شغلی شما را در کشور خودتان یا سایر کشورها افزایش می دهد پاسخ دهیم؟

برای پاسخ به این سوال در مورد فرصت های شغلی مختلفی که در کشور خود یا کشور مورد نظرتان برای زندگی کشف کرده اید؛ صحبت کنید. مثلا می توانید به این نکته اشاره کنید که موقعیت شغلی مطلوبی در محل زندگیتان یا کشور مورد نظرتان برای زندگی پیدا کرده اید؛ اما فاقد تحصیلات مناسب برای واجد شرایط بودن آن هستید.
همچنین می توانید در ادامه صحبت خود به این مورد اشاره کنید که چگونه ادامه تحصیل در کشور مورد نظر می تواند شما را برای حضور در این نقش آماده کند.

چگونه در استادی پلن به سوال گره ها یا تای های شما با کشورتان چیست پاسخ دهیم؟

برای این سوال خاص، باید اعلام کنید که آیا در کشور محل اقامت یا تابعیت خود روابط خانوادگیتان همچنان برقرار است یا  خیر. روابط خانوادگی می تواند شامل فرزندان، والدین، همسر یا شریک زندگیتان باشد.

 چگونه در استادی پلن به سوال در مورد متقاضیان خردسال، دلایل شما برای تمایل به تحصیل در کشور مورد نظر چیست پاسخ دهیم؟

اگر زیر 18 سال سن دارید، بهتر است دلایل خود را برای تحصیل در کشور مقصد بیان کنید و حتماً وضعیت مهاجرت والدین یا سرپرستان خود را درج نمایید. همچنین باید موجودی بانکی، صورت‌ حساب ‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ ها، دارایی‌ ها و هر چیز دیگری که نشان‌دهنده دارایی‌ های مالی متعلق به والدین یا قیم شما است را درج کنید.

چگونه در استادی پلن به سوال جزئیات سوابق تحصیلی شما چگونه است پاسخ دهیم؟

در این بخش، باید جزئیات تمام مراکز و موسسات آموزشی را که تا به امروز در آن حضور داشته اید را ارائه کنید. حتما موارد زیر را لحاظ نمایید:
تاریخ شروع و پایان
نام و آدرس کامل موسسه آموزشی
نام دوره
سرتیفیکت، مدرک یا گواهی اعطا شده
در پایان سوابق کاری خود را نیز در این قسمت به اشتراک بگذارید. این مورد شامل مشاغل یا موقعیت‌های داوطلبانه ‌ای است که تاکنون داشته‌ اید. دقت داشته باشید که شما می توانید به ذکر مطالعات و اهداف کلی که به شما کمک خواهد کرد نیز بپردازید.
برای به پایان رساندن استادی پلن خود، بهتر است اهداف آموزشی و دلایلی که می خواهید در کشور مورد نظر تحصیل کنید را به صورت خلاصه بیاورید. این خلاصه می تواند به منزله فرصتی عالی برای تشکر از شخصی که درخواست شما را می خواند به حساب آید!

برای اثبات تمکن مالی، بهتر است پول در حساب دانش آموز باشد یا اسپانسر؟

در درجه اول پولی که در حساب فرد قرار می گیرد باید از لحاظ شغلی و سابقه کاری، منطقی به نظر برسد و منبع آن مشخص باشد. به عنوان مثال اگر جایی سهام یا ملکی داشته اید و اکنون آن را فروخته اید، باید ذکر کنید که این پول از کجا آمده است.
پیشنهاد می شود برای اینکه با دید منطقی به حساب شما نگاه شود و همه چیز عادی و طبیعی جلوه کند؛ بهتر است که پول نسبت به موقعیت شغلی و اجتماعی فرد بین محصل و سرپرست وی تقسیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید