مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

امروزه با بالا رفتن نرخ مهاجرت به کشورهای مختلف دنیا، دولت‌های کشورهای مهاجرپذیر شرایط آسان‌تری را برای متقاضیان مهاجرت در نظر گرفته‌اند و مهاجران با مدارک مختلف و به شیوه‌های متفاوت می‌توانند در این کشورها زندگی کنند.

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که مهاجران می‌توانند از آن برای مهاجرت به کشورهای برتر دنیا استفاده کنند، مهاجرت با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای است.

افرادی که مدرک فنی و حرفه‌ای دارند می‌توانند با ارائه مدرک و سابقه کار مناسب هر کشور، اقدام به اخذ ویزا با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای کنند.

کشور کانادا نیز که در فهرست مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا قرار دارد، شرایطی را در اختیار مهاجران قرار داده است که بتوانند با ارائه مدارک مناسب، با مدرک فنی و حرفه‌ای خود به این کشور مهاجرت کنند.

در این مطلب قصد داریم مهاجرت به کانادا را با مدرک فنی حرفه‌ای بررسی کنیم. با تراست همراه باشید تا به روش‌ها، مدارک، شرایط و تمام نکات مهم مربوط به این نوع مهاجرت بپردازیم.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

در برنامه مهاجرتی کانادا با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای مانند مهاجرت کاری کانادا به نام اسکیل ورکر کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا، تشکیل پرونده متقاضی به شکل آنلاین انجام می‌شود.

به‌طورکلی مهاجرت با مدرک فنی و حرفه‌ای به این شکل است که افرادی که در سازمان‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل‌کرده‌اند یا از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اند و در کنار آن تحصیلات معادل فوق‌دیپلم در رشته‌های فنی و حرفه‌ای دارند، می‌توانند با داشتن حداقل 3 سال سابقه کار بعد از تاریخ کسب مدرک برای اخذ ویزاهای فنی و حرفه‌ای اقدام کنند.

شرایط گفته‌شده مربوط به مهاجرت با مدرک فنی و حرفه‌ای به تمام کشورهای جهان هستند، شرایط و مدارک موردنیاز کانادا برای این امر، ممکن است کمی متفاوت باشند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

گفته شد که کشور کانادا دائماً در حال بهبود و توسعه شرایط پیش رو برای مهاجران این کشور است؛ اما به دلیل افزایش بیش‌ازپیش آمار مهاجران و استقبال بالای افراد خارجی از این شرایط، این کشور اخیراً کمی در پذیرفتن مهاجران سخت‌گیری می‌کند و شرایط اجباری جدیدی را اعمال کرده است.

مهاجرت به کانادا با استفاده از مدرک فنی حرفه‌ای، مناسب افرادی است که پیشه خاصی دارند و در زمینه یا زمینه‌های مختلف متخصص هستند و البته مدرک آن را دارند. این افراد می‌توانند با مدرک فنی و حرفه‌ای خود و البته فراهم کردن شرایط و مدارک ضروری دیگر، اقدام به اخذ ویزای کانادا کنند.

متقاضیانی که قصد دارند با استفاده از این مدرک اقدام به مهاجرت به کشور کانادا کنند، حتماً باید از نرخ بیکاری و مشاغل موردنیاز این کشور مطلع باشند تا شرایط خود را با آن‌ها وفق دهند.

البته دقت داشته باشید که برنامه مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای در ایالت کبک این کشور ارائه نمی‌شود و اگر تصمیم دارید در استان کبک زندگی کنید، بهتر است از طریق برنامه‌های مهاجرتی اسکیل ورکر این ایالت اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا

مدارک و شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه ای

در این بخش قصد داریم به مهم‌ترین مدارک و شرایط متقاضیان مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای بپردازیم.

مهاجرت به کانادا توسط مدرک فنی و حرفه‌ای، سیستمی است که بر اساس معیارهای مختلف انجام می‌شود و افراد بسته به معیارهایی که دارند، در این سیستم پذیرفته یا رد می‌شوند.

از مهم‌ترین این معیارها می‌توان به سن، تحصیلات، سابقه کار، نوع مدرک فنی و حرفه‌ای و میزان تسلط متقاضی به زبان انگلیسی اشاره کرد.

افرادی که قصد دارند با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای خود به این کشور مهاجرت کنند، باید حداقل دو سال در مشاغل مدیریت و تخصص‌های مربوط به آن سابقه کار داشته باشند.

حداقل مدرک تحصیلی که باید برای این نوع مهاجرت داشته باشید، مدرک دیپلم در یکی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای است.

البته دقت داشته باشید تعداد بیشتری از متقاضیان مهاجرت با مدرک فنی و حرفه‌ای، مدارک بسیار بالاتری مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند که باعث کاهش یافتن شانس قبولی متقاضیانی با مدرک دیپلم خواهد شد. به همین دلیل بهتر است مدرک خود را ارتقا دهید و سپس اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا کنید.

در خصوص مدرک زبان باید گفت که متقاضیان باید مدرک آیلتس را با حداقل نمره 6 ارائه دهند. همچنین یک آزمون ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای وجود دارد که افراد می‌توانند با کسب حداقل امتیاز 67 در این آزمون، اقدام به اخذ ویزا کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی و حرفه‌ای، شرایط دیگری دارد که عبارتنداز:

 • تسلط بر یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسوی و برخورداری از سطح قابل‌قبول در چهار مهارت یکی از زبان‌ها
 • داشتن حداقل 2 سال سابقه کار در 5 سال اخیر به شکل تمام‌وقت یا همین مقدار به‌صورت پاره‌وقت
 • داشته سابقه کار در طبقه‌بندی مشاغل کانادا
 • داشتن جاب آفر کانادا یا پیشنهاد شغلی

نکات مربوط به داشتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی عبارتنداز:

 • شما باید حداقل یک پیشنهاد کاری تمام‌وقت حداقل برای یک سال و حداکثر دو پیشنهاد کاری از دو کارفرما برای یک سال به شکل مستمر داشته باشید. همچنین می‌توانید گواهی صلاحیت کاری را به‌جای آن کسب کنید.

علاوه بر این دقت داشته باشید که داشتن مدرک تحصیلی برای این برنامه مهاجرتی فدرال ضروری نیست؛ اما می‌توانید با داشتن مدرک تحصیلی، امتیاز بیشتری برای مهاجرت با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای کسب کنید.

شما می‌توانید با ارائه مدارک زیر از شانس بیشتری برای پذیرش در مهاجرت از طریق مدرک فنی و حرفه‌ای بهره گیرید.

 • مدارک پس از دبیرستان یا دیپلم کانادایی
 • مدارک پس از دبیرستان یا دیپلم خارج از کانادا

درصورتی‌که قصد دارید از مدارک تحصیلی خارج از کانادا استفاده کنید، دقت داشته باشید که ارزیابی مدرک شما (ECI) باید معادل یکی از مدارک دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد کانادا باشد.

از طرفی می‌توانید ارزیابی و معادل‌سازی مدرک خود را دریکی از آژانس‌های مهاجرتی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا انجام دهید.

علت انتخاب کانادا برای مهاجرت

کشور کانادا که در قاره آمریکا واقع‌شده است، آب‌وهوای سردی دارد و اکثر اوقات بارانی یا برفی است. این کشور با داشتن حدود سالانه 300.000 مهاجر جدید، یکی از بیشترین آمارهای مهاجرت را نسبت به جمعیت کشور به خود اختصاص داده است.

این کشور با ارائه شرایط بی‌نظیر و فراهم کردن محیط زندگی لذت‌بخش برای مهاجران، سالانه افراد بیشتری را ترغیب به مهاجرت به این کشور می‌کند.

درنتیجه همین مهاجرت‌های صعودی، کشور کانادا تبدیل به یک کشور چند فرهنگی شده است و شما با زندگی، تحصیل یا کار در این کشور می‌توانید با تقریباً تمام فرهنگ‌های دنیا آشنا شوید.

سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

گفته شد که برای مهاجرت به این کشور با مدرک فنی و حرفه‌ای، باید در یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی از مهارت کافی برخوردار باشید.

باید به نحوی روی زبان انگلیسی تسلط داشته باشید که نمره آیلتس اسپیکینگ و لیسنینگ شما به ترتیب حداقل 5 و 4 باشد. مدرک زبان انگلیسی موردقبول کانادا، مدرک جنرال یا عمومی آیلتس است.

درصورتی‌که تسلط بر زبان فرانسوی را برای مهاجرت به این کشور انتخاب کردید، توجه داشته باشید که حداقل سطح موردنیاز در زبان فرانسوی برای مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ CLB 5 و ریدینگ و رایتینگ CLB 4 است.

برای معادل‌سازی سطح CLB با امتیاز آیلتس زبان انگلیسی می‌توانید از جدول‌های زیر استفاده کنید:

سطح‌زبانمکالمهگوش‌دادننوشتنخواندن
CLB 44 در آیلتس4.5 در آیلتس4 در آیلتس3.5 در آیلتس
CLB 55 در آیلتس5 در آیلتس5 در آیلتس4 در آیلتس

دقت داشت باشید که برای اخذ ویزا به کمک مدرک فنی و حرفه‌ای، از اعتبار آزمون و دریافت مدرک انگلیسی یا فرانسوی شما نباید بیشتر از 2 سال گذشته باشد.

همچنین بخوانید: مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

سابقه کار مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای، متقاضیان باید حداقل سابقه کاری برابر با 2 تا 5 سال به‌صورت تمام‌وقت یا حداقل 30 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت داشته باشند و بتوانند با ارائه مدرک آن را ثابت کنند.

رشته‌های موردنیاز کشور کانادا که متقاضیان می‌توانند با توجه به آن‌ها مدرک تحصیلی و رشته خود را انتخاب کنند تا درخواست اخذ ویزا دهند، عبارتنداز:

 • صنعت، برق، ساختمان و سازه
 • تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از تجهیزات اداری
 • سوپروایزر و کارهای فنی در منابع طبیعی، تولیدات وابسته و کشاورزی
 • سرپرست کنترل، پردازش و تولید

همچنین میزان درآمد (به دلار کانادا) تعدادی از پرطرفدارترین مشاغل فنی در کشور کانادا در هر ساعت به شرح زیر است:

 شغلدرآمد
برنامه‌نویس (بازار کار برنامه نویسی در کانادا) 37
نرم‌افزار 35
حسابداری و دفترداری 18
نجار (بازار کار نجاری در کانادا) 23
مهندس 44
مهندس (IT) 34
لوله‌کش (بازار کار لوله کشی در کانادا) 23
آرایشگر (بازار کار آرایشگری در کانادا) 16
برق‌کار (بازار کار برق کار در کانادا) 26
نقاش ساختمان (بازار کار نقاشی ساختمان در کانادا) 21

حداقل دستمزد در ایالت های مختلف کانادا

شما برای مهاجرت به کانادا با استفاده از مدرک فنی و حرفه‌ای خود، ابتدا باید با میزان دستمزد ایالت‌های مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید با توجه به شرایط و مدرک تحصیلی خود، اقدام به انتخاب محل زندگی و شغل موردنظر خود کنید.

در جدول زیر به حداقل دستمزد در ایالت‌های مختلف کانادا به ازای هر ساعت می‌پردازیم. تمام دستمزدها به دلار کانادا هستند. گرچه برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این لینک را مشاهده کنید.

ایالتحداقل دستمزد
آلبرتا15
آنتاریو14
بریتیش کلمبیا85.13
جزیره پرنس ادوارد55.12
کبک12
ساسکاچوان6.11
مانیتوبا35.11
نوا اسکوشیبا11

همچنین بخوانید: درآمد در کانادا

کاریابی در کانادا

کاریابی در کانادا

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای تنها موضوعی نیست که باید درباره آن مطلع باشید؛ بلکه باید بدانید چگونه در کانادا با مدرک خود کار پیدا کنید.

زمانی که شما با ارائه مدارک و شرایط لازم و موردقبول واقع‌شدن مدرک فنی حرفه‌ای خود توانستید ویزای کانادا را دریافت کنید و وارد خاک کانادا شدید، نوبت به این موضوع می‌رسد که دنبال کار بگردید.

حتی درصورتی‌که جاب آفر بگیرید و سریعاً در این کشور مشغول به کار شوید، ممکن است چند سال بعد به دلایل مختلف از کار خود بیکار شوید و مجبور شوید دنبال شغل مناسب بگردید.

شما برای شروع کار در کانادا نیاز به مجوز کار یا work permit دارید و باید ابتدا با کارفرما مصاحبه‌ای داشته باشید.

همچنین باید بیمه تأمین اجتماعی باشید و کد آن را به کارفرما ارائه دهید؛ بنابراین اولین کاری که پس از ورود به خاک کانادا باید انجام دهید، این است که کد تأمین اجتماعی خود را دریافت کنید.

یکی دیگر از معیارهای مهم برای کارفرما، رزومه شما است. شما می‌توانید با انتخاب شغل موردنظر خود، رزومه خود را برای موسسه، شرکت یا کارفرمای موردنظر ارسال کرده و در صورت پذیرش اقدام به مصاحبه با کارفرما کنید.

یکی از معیارهای تأثیرگذار در پذیرفته شدن رزومه، تسلط شما بر زبان انگلیسی است. هرچقدر تسلطتان بر این زبان بیشتر باشد، این احتمال که در مصاحبه موفق شوید بیشتر است.

از طرفی مراکز زیادی در کانادا برای کاریابی وجود دارند که برای آسان‌تر کردن کار مهاجران در کاریابی ایجادشده‌اند. شما می‌توانید برای یافتن شغل موردنظر خود و در صورت نیاز به آموزش، به این مراکز مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: کاریابی در کانادا

سخن نهایی

کشور کانادا ازجمله کشورهایی است که مقصد بسیاری از مهاجران کاری و تحصیلی است. این کشور شرایط ویژه‌ای را برای مهاجرت‌های گوناگون، به‌ویژه مهاجرت با کمک مدرک فنی حرفه‌ای در اختیار افراد قرار داده است که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم.

البته مطالب این مقاله صرفاً جنبه آشنایی دارند و شما نمی‌توانید از آن‌ها به‌تنهایی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنید. به همین منظور، گروه مشاوره تخصصی تراست آماده خدمت‌رسانی به شما در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی و حرفه‌ای یا هر نوع مهاجرت دیگری است.

پس همین حالا اقدام کنید و با گروه تخصصی مشاوران و وکلای مجرب تراست تماس بگیرید. همچنین درصورتی‌که نیاز به مشاوره تخصصی دارید، می‌توانید با ارسال ایمیل وقت مشاوره بگیرید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های کاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

اعتبار مدرک فنی و حرفه‌ای در خارج از کشور چگونه است؟

شما می‌توانید با در دست داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای فوق‌دیپلم به همراه حداقل 3 سال سابقه کار، اعتبار مدرک فنی و حرفه‌ای خود را برای مهاجرت تایید کنید.

مدرک فنی و حرفه‌ای بین‌المللی چیست؟

مدرک فنی و حرفه‌ای بین‌المللی و سازمان صادرکننده آن، از اعتبار جهانی برخوردار هستند و شما می‌توانید با در دست داشتن آن تقریباً در تمام کشورهای جهان مشغول به کار شوید.

برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر کانادا چیست؟

دولت کانادا تحت این برنامه مهاجرتی، مهاجرانی را می‌پذیرد که تخصص خاصی در رشته‌های موردنیاز این کشور دارند.

آیا می‌توان بدون مدرک دانشگاهی اقامت کانادا را دریافت کرد؟

بله در بعضی از ایالت‌های کانادا ممکن است. بعضی از ایالت‌های کانادا از طریق جاب آفر یا مدارکی مانند مدرک فنی و حرفه‌ای، متقاضیان بدون مدرک تحصیلی را می‌پذیرند.

چگونه می‌توان فهمید مشاغل موردنیاز کشور کانادا چه هستند؟

کشور کانادا هرسال فهرستی از مشاغل موردنیاز خود منتشر می‌کند و شما می‌توانید با مطالعه آن، مشاغل موردنظر خود را پیداکرده و اقدام به اخذ ویزای کار کانادا کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • !علی رضا!

  امکان ترجمه مدارک فنی حرفه ای و استفاده به عنوان بخشی از رزومه کاری وجود داره؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. به عنوان بخشی از رزومه میشود استفاده کرد، ولی امتیازی بعنوان مدرک برای کارهای مهاجرتی ندارد.