مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت به کانادا از طریق کار

کانادا نه فقط همواره یکی از محبوبترین کشورها در میان مهاجران بوده است، بلکه محبوبیت آن به صورت روزافزونی در حال افزایش است. این کشور امکانات و تسهیلات فراوانی را برای مهاجران از سراسر جهان تدارک دیده است، و همین امر باعت محبوبیت بیش از پیش آن می‌شود. به همین دلیل، می‌بینیم که متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق کار در چند سال اخیر رشد قابل توجهی را به خود دیده است. در اینجا روشهای مهاجرت کاری به کانادا را با متقاضیان این کشور در میان می‌گذاریم.

روشهای مهاجرت به کانادا از طریق کار

روشهای گوناگونی برای مهاجرت کاری به کانادا فراهم شده است. این کشور با اینکه یکی از وسیعترین کشورهای جهان به شمار می‌آید، اما جمعیت کمی دارد. به همین دلیل، نیروی کار ماهر یکی از نیازهای اصلی کانادا به حساب می‌آید. دولت کانادا برای جبران کمبود نیروی کار ماهر راه‌های پایین را برای متقاضیان کار در کانادا تعبیه کرده است:

روشهای مهاجرت به کانادا از طریق کار

همچنین درباره آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا بیشتر بخوانید.

جریان اکسپرس انتری کانادا

یکی از محبوبترین و پرتقاضاترین روشهای مهاجرت به کانادا از طریق کار، جریان اکسپرس اینتری کانادا برنامه نامزدی استانی است. دولت کانادا برای این منظور سیستم اینترنتی خاصی را راه اندازی کرده است تا متقاضیان از سراسر جهان بتوانند به سادگی برای کار در کانادا اقدام کنند.

درباره ویزای کار کانادا بیشتر بخوانید.

درصد پذیرش نیروی کار ماهر از طریق جریان اکسپرس انتری بسیار بالاست و سالانه شاهد افزایش ظرفیت این جریان محبوب هستیم. جریان اکسپرس انتری به چهار روش مختلف سالانه تعداد زیادی مهاجر کاری را به کانادا جذب می‌کند:

اسکیل ورکرز کانادا

این روش برای افرادی در نظر گرفته شده است که از خارج از مرزهای کانادا برای اخذ اقامت دائم این کشور تلاش می‌کنند. معمولاً اشخاصی این جریان را برای مهاجرت به کانادا از طریق کار انتخاب می‌کنند که هم دارای سطح تحصیلات و هم سابقه کاری حرفه‌ای مطلوبی هستند. برای مثال می‌توان به پزشکان، مهندسان، مدیران و سایر مشاغل نیازمند تحصیلات بالا و سابقه کاری اشاره کرد که اکثراً از این طریق درخواست خود را ثبت می‌نمایند.

درباره ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا ، ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا و اسکیل ورکر کانادا بیشتر بخوانید.

اسکیل ترید کانادا

این روش نیز برای افرادی مناسب است که به صورت پیش فرض در خارج از کانادا زندگی می‌کنند و در مشاغل تکنسینی مشغول فعالیت هستند. این طیف از مشاغل هرچند که نیازمند کارآموزی هستند، اما معمولاً نیاز چندانی به تحصیلات دانشگاهی بالا ندارند.

کلاس تجربه کانادایی

این روش برای اشخاصی مناسب است که حدأقل به مدت یک سال در کانادا سابقه کاری دارند. این روش از اهمیت ویژه‌ای برای مهاجرت به کانادا از طریق کار برخوردار است، زیرا حدود 45 درصد از کل ظرفیت جریان اکسپرس انتری به این صورت تکمیل می‌شود. این موضوع از دو نظر دارای اهمیت است:

نکته‌ای که در درجه اول باید به آن توجه کرد این است که دولت کانادا امتیاز خاصی را برای اشخاصی قائل است که سابقه کار در این کشور را دارند.

درباره تجربه کانادایی و ویزای تجربه کانادایی بیشتر بخوانید.

نکته دوم این است که اولویت دولت کانادا مسیرهای مهاجرتی چندمرحله‌ای است. برای مثال، مسیر مهاجرتی تحصیلی که به افراد کمک می‌کند تا تجربه کار در کانادا را نیز به دست آورند.

بیشتر بخوانید

کار در انتاریو
کار در تورنتو
قانون کار کانادا

کلاس تجربه کانادایی

برنامه‌ های استانی کانادا

بازار کار هر استانی در کانادا نیازهای خاص خود را دارد. به همین دلیل روشهایی برای مهاجرت به کانادا از طریق کارتعبیه شده است که مختص هر کدام از استانهاست. پروفایل افرادی که برای جریانهای این روش مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند، از سوی خود استان مربوطه بررسی شده و سپس افراد برگزیده به دولت فدرال معرفی می‌شوند.

لازم است اشاره شود که اغلب جریانهای استانی با جریانهای فدرال مطابقت دارند. ولی شخص ماهری که تحقیقات کافی را درباره استان مورد نظر خود انجام داده و مستقیماً برای آن استان اقدام کرده است، در واقع احتمال اخذ اقامت دائم کانادا را برای خود افزایش داده است. زیرا این افراد از نیازمندی استان مورد نظر به تخصص آنها اطمینان حاصل کرده‌اند، که به معنی افزایش شانس اخذ اقامت دائم کاناداست.

درباره برنامه های مهاجرت استانی کانادا بیشتر بدانید.

روشهای چندمرحله‌ای مهاجرت به کانادا از طریق کار

دولت کانادا چند روش مرحله به مرحله مهاجرت به کانادا از طریق کار را نیز تدارک دیده است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، دولت کانادا امتیاز خاصی را برای روشهای مهاجرت چندمرحله‌ای در نظر گرفته است، که انعکاس آن را در اولویت کلاس تجربه کانادایی می‌توان به وضوح مشاهده کرد. در این بخش چند روش را معرفی می‌کنیم که می‌تواند شما را مرحله به مرحله به سوی اخذ اقامت کانادا هدایت کند.

همچنین درباره تمدید کارت اقامت کانادا بدانید.

ادامه تحصیل به عنوان روش مهاجرت به کانادا از طریق کار

در این روش فرد برای ادامه تحصیل در یکی مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکتری وارد کانادا می‌شود. دولت کانادا پس از اتمام تحصیلات دانشجویان بین المللی به آنها مجوز کار موقت در کانادا را می‌دهد. به طوری که فرد می‌تواند برای مدتی در کانادا بماند و به صورت تمام وقت به کار مشغول شود. ادامه تحصیل در کانادا به این دلیل به عنوان یکی از روشهای مهاجرت به کانادا از طریق کار در نظر گرفته می‌شود، که فرد پس از اتمام دوران تحصیل و اجازه کار موقت، می‌تواند به دو صورت برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

یک روش عبارت است از اقدام برای جریان کلاس تجربه کانادایی. فارغ التحصیلی که تحصیلات خود را در کانادا به اتمام رسانده و در این کشور سابقه کاری هم دارد، حتماً در اولویت قرار خواهد گرفت. می‌توان یکی از دلایل ظرفیت بالای جریان کلاس تجربه کانادایی را همین نکته دانست.

روش دوم عبارت است از اقدام برای جریانهای استانی. فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه‌های کانادا همچنین شانس بسیار بالایی برای موفقیت در جریانهای استانی دارند. استانها نیز افرادی را برای مهاجرت به کانادا از طریق کار در اولویت قرار می‌دهند که هم سابقه کار کانادایی داشته باشند و هم با فرهنگ و جامعه کانادایی سازگار شده باشند.

بیشتر بخوانید

کار پس از تحصیل در کانادا
مهاجرت به کانادا از طریق تخصص
مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری در استان های کانادا

اخذ ویزای LMIA کانادا

در این روش اگر شخص متخصصی در خارج از کانادا بتواند یک پیشنهاد شغلی در داخل این کشور به دست آورد، می‌تواند با همکاری کارفرمای خود وارد بازار کار آن شود. در این روش لازم است کارفرمای کانادایی نیاز خود به نیروی کار مورد نظر را به دولت کانادا اعلام کند تا بتواند مجوز LMIA را برای استخدام فرد مورد نظر دریافت کند.

پس از اعلام نیاز کارفرما، دولت کانادا تحقیقات لازم را درباره اینکه آیا ورود نیروی کار خارجی باعث سلب فرصت شغلی از شهروندان کانادایی می‌شود یا خیر، انجام می‌دهد. بنابراین، مهاجرت به کانادا از طریق کار در صورتی امکان پذیر می‌شود که دولت کانادا پس از 6 ماه مجوز لازم را برای کارفرما صادر کند. پس از آن، کارفرما می‌تواند به نیروی کار خارجی کمک کند تا ویزای کاری موقت یک ساله را دریافت نماید (امکان تمدید این نوع ویزا تا چهار سال وجود دارد).

اخذ ویزای LMIA کانادا

مجوز کار باز کانادا

در این روش نیز فرد متخصص می‌تواند برای هر کارفرمای کانادایی و هر مدت زمانی فعالیت کند. در روش مجوز کار باز احتمال اینکه محدودیتهایی برای مشاغل یا موقعیتهای جغرافیایی خاص اعمال شود وجود دارد، ولی محدودیتی در انتخاب کارفرما وجود ندارد.

برای کسب تجربه کار و مهاجرت به کانادا از طریق کار، مجوز کار باز نیز می‌تواند گزینه مطلوبی باشد. لیکن این مجوز تنها برای خارجیانی صادر می‌شود که شامل استثناهای ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) شوند.

ویزای کار فصلی (کار در تعطیلات) کانادا

یکی دیگر از روشهایی که می‌توان برای اخذ تجربه کار کانادایی و استفاده از جریان کلاس تجربه کانادایی بکار گرفت، استفاده از ویزای کار در تعطیلات کاناداست. برای اینکه شخص بتواند از امتیازات این نوع ویزا استفاده کند، باید شرایط خاصی را داشته باشد.

اگر قصد استفاده از این ویزا را برای مهاجرت به کانادا از طریق کار دارید، باید در بین 18 تا 30 سال سن داشته باشید. همچنین، نباید قبلاً از این فرصت برای کار در کانادا استفاده کرده باشید و معادل 2 هزار و 500 دلار کانادایی را همراه خود داشته باشید. در ضمن، توجه داشته باشید که برای ورود به کانادا از این طریق، لازم است که بلیط دوطرفه هواپیما را تهیه کنید. یعنی در هر صورت باید پس از اتمام دوران کار در کانادا به کشور خود بازگردید.

سرانجام باید این نکته را نیز اضافه کرد که برای استفاده از ویزای کار فصلی باید شهروند کشوری باشید که در این زمینه با دولت کانادا توافق کرده است. پس برای مهاجرت به کانادا از طریق کار و استفاده از این روش از کدام کشور نیز هستید، دارای اهمیت است.

روشهای دیگری نیز برای کسب تجربه کار کانادایی وجود دارند، برای مثال می‌توان به تجربه بین المللی اشاره کرد. نکته دارای اهمیت در صدور این گونه مجوزهای کاری در کانادا این است که شخص باید از یکی از کشورهایی که در این زمینه با کانادا قرارداد امضا کرده‌اند، وارد این کشور شود.

کدام روشها برای مهاجرت به کانادا از طریق کار مناسب هستند؟

در مورد ایرانیانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق کار را دارند، باید گفت که تعداد بسیار زیادی از این روشها شاید مطلوب هستند. البته باید گفت که نام ایران در بین کشورهایی که شهروندانشان می‌توانند برای ویزای تجربه بین المللی کانادا اقدام کنند، وجود ندارد. به همین دلیل و برای اطلاع بیشتر، در اینجا بهترین روشهایی را که ایرانیان می‌توانند برای مهاجرت کاری به کانادا استفاده کنند، معرفی می‌کنیم.

ایرانیان می‌توانند از اغلب روشها یادشده برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. تنها تعداد معدودی از مسیرها به روی ایرانیان گشوده نیست که آن هم مربوط به اخذ ویزاهایی است که برای کسب تجربه کار کانادایی در نظر گرفته شده‌اند.

جریانهای اکسپرس انتری کانادا

ایرانیان می‌توانند از مسیرهای مختلف جریان اکسپرس انتری برای مهاجرت به کانادا از طریق کار استفاده کنند. این یکی از روشهای محبوب در بین تمام مهاجران در سراسر جهان به شمار می‌آید. در این روش متقاضی هم نیازی به پیشنهاد شغلی ندارد و هم می‌تواند از خارج از کانادا اقدام کند. آنچه در درجه اول برای متقاضیان این مسیر دارای اهمیت است، سطح تحصیلات بالا و تجربه کاری می‌باشد.

اسکیل ورکرز و اسکیل ترید کانادا

می‌توان گفت که اسکیل ورکرز و اسکیل ترید از بهترین روشهای مهاجرت به کانادا از طریق کار هستند. متخصصان و کارگران ماهر از سراسر جهان می‌توانند پروفایل خود را ایجاد کرده و با یکدیگر به رقابت بپردازند. هر کدام از این جریانها برای طیف خاصی از کارگران ماهر طراحی شده‌اند و شرایط خاص خود را دارند. بنابراین، اگر قصد مهاجرت به کانادا با استفاده از این روشها را دارید، می‌توانید با مشاوران متخصص تراست در تماس باشید.

برنامه‌های نامزدی استانی کانادا

یکی از روشهایی که می‌تواند به نوعی مهاجرت به کانادا از طریق کار را برای متقاضیان تضمین کند، استفاده از برنامه‌های مختلف نامزدی استانی است. در این روش فرد باید تحقیقات لازم را درباره استان مورد نظر انجام دهد و مشاغل مورد نیاز آن استان را پیدا کند. در صورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد، احتمال موفقیت خود در فرایند مهاجرت را چندبرابر افزایش می‌دهد. در این روش، تصمیم گیرنده اصلی استانها هستند و به صورت خودکار 600 امتیاز اضافی را پس از قبولی در قرعه کشی به افراد مورد نظر خود اختصاص می‌دهند.

تحصیل در کانادا

ادامه تحصیل نیز می‌تواند روش بسیار مطلوبی برای مهاجرت به کانادا از طریق کار باشد. در این روش، فرد هم آموزش کانادایی مورد نیاز را در دانشگاه‌های این کشور دیده است و هم فرصت کافی برای کسب تجربه کار کانادایی را دارد. بنابراین، پس از اتمام یک دوره زمانی به سادگی می‌تواند در برنامه‌های کانادا برای اعطای اقامت دائم به خارجیان در اولویت قرار گیرد.

بیشتر بخوانید

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان
بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

ویزای LMIA کانادا

این نوع ویزا در مجموع روش بسیار مناسبی برای کسب تجربه کار کانادایی است. لیکن باید در نظر داشت که پیدا کردن کارفرمایی که وقت و هزینه خود را برای استخدام شخصی در خارج از مرزهای کانادا صرف کند، کار دشواری است. ولی می‌توان گفت که متخصصان مشاغلی که در کانادا به شدت مورد نیاز هستند، می‌توانند از این روش برای مهاجرت به کانادا از طریق کار استفاده کرده و کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کنند.

یکی از مزایای ویزای LMIA عبارت است از قابلیت تمدید آن تا 4 سال. بنابراین، زمان و تجربه کانادایی لازم را برای اخذ اقامت دائم این کشور خواهید داشت.

در مجموع باید گفت که دولت روشهای مختلفی را برای جبران کمبود نیروی کار در این کشور در نظر گرفته است. فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور بسیار بلندبالاست و تقریباً هر کسی در هر زمینه تخصصی و نیمه تخصصی می‌تواند برای مهاجرت به کانادا از طریق کار اقدام کند.

نکته حائز اهمیت این است که مهاجرت امر سرنوشت سازی است و هر فردی به مشاوره و راهنماییهای متخصصان امر نیاز دارد. موسسه تراست با بهره مندی از متخصصان و خبرگان مهاجرت به کانادا از ابتدای مسیر تا به سرانجام رسانیدن پرونده مهاجرتی شما همراه‌تان خواهد بود و در این مسیر مشاوره‌ها و راهنماییهای لازم را به شما ارائه خواهد داد.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات