قسم شهروندی کانادا

قسم شهروندی کانادا

بسیاری از ساکنان دائمی کانادا که روند مهاجرت به کانادا را به خوبی پشت سر گذاشته‌اند، منتظر دریافت تابعیت کانادا هستند و مشتاق روزی‌اند تا بتوانند به عنوان یک شهروند رسمی کانادا در مراسم شهروندی سوگند یاد کنند. ادای قسم شهروندی کانادا در واقع آخرین مرحله دریافت شهروندی این کشور است.

اما قبل از فرا رسیدن آن روز، متقاضی باید چند مرحله نهایی و ضروری را طی کند. همانند سایر برنامه‌های مهاجرت کانادا، برای اخذ اقامت کانادا و شهروندی کانادا باید واجد شرایط مجموعه خاصی از ویژگی‌ها باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این شرایط می‌توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

متقاضیان واجد شرایط، لازم است آزمون تابعیت کانادا را پشت سر بگذارند. دعوتنامه شرکت در مراسم سوگند شهروندی کانادا معمولاً به دنبال آزمون تابعیت داده می‌شود. پس از قبولی در این آزمون، تاریخ برگزاری مراسم سوگند برای شما ارسال خواهد شد. به این ترتیب از شما خواسته می‌شود تا در مراسم شهروندی کانادا برای بیان سوگند شهروندی شرکت و قسم شهروندی کانادا را ادا کنید. بعد از آن به طور رسمی شهروند کانادا خواهید بود. هنگامی که به شما تابعیت کانادا اعطا می‌شود، از تمامی حقوق و مسئولیت‌های یک شهروند معمولی کانادا برخوردار خواهید شد.

به طور کلی قسم شهروندی، نوید وفاداری به کشور است. متن قسم شهروندی معمولاً شامل اظهارات ساده‌ای است که در حضور شاهدان قانونی یا قاضی بیان می‌شود. ادای سوگند به تابعیت، غالباً آخرین مرحله در روند تابعیت هر کشور است که به شخص غیر بومی اجازه می‌دهد تا به عنوان یک شهروند کامل در کشوری جدید پذیرفته شود.

کتاب شهروندی کانادا به فارسی

قسم شهروندی چیست

روند تبدیل شدن به شهروند معمولی در کشوری جدید، شامل سوگند شهروندی است که در آن شخص وعده وفاداری به آن کشور را می‌دهد. سنت سوگندنامه شهروندی در واقع به روزهایی بر می‌گردد که وفاداری بخش مهمی از اتحاد یک جامعه بود. لزوم بیعت با ارباب یا سلطنت اجازه می‌داد تا حکومت‌ها مرزهای قلمرو خود را از نظر نفوذ و جغرافیا بدانند.

امروزه، سوگندنامه شهروندی بیشتر به عنوان سنت و امری نمادین است. در اکثر کشورها، سوگندنامه شهروندی نویدی برای حمایت از قوانین، پیروی از احکام و حفظ معیارهای قلمرو است. در سوگند شهروندی به عنوان بخشی از روند تابعیت، کلیه حقوق شهروندان بومی به فرد اعطا می‌‌شود و مسئولیت‌هایی را هم به همراه دارد. برای مثال شهروند جدید کانادا پس از ادای سوگند مشمول پرداخت مالیات در کانادا می‌شود.

در اکثر کشورها، اجرای سوگندنامه شهروندی از نظر عرفی است. به این معنی که اگر شهروند جدید علیه دولت رفتار کند، مجاز به اتهام خیانت و فتنه است. به همین خاطر برای قانونی بودن روند، سوگند را اغلب قاضی یا مقام دولتی اجرا می‌کند. در برخی کشورها مانند کانادا سوگندها به صورت گروهی در مراسمی ویژه برای شهروندان جدید کانادا ادا می‌شوند و همه مهاجرانی که روند تابعیت را به اتمام رسانده‌اند، در برابر قاضی یکصدا به ادای سوگندنامه می‌پردازند.

همانطور که گفته شد، قسم شهروندی کانادا به عنوان مرحله پایانی از روند اخذ تابعیت کاناداست. اگر در خصوص هر کدام از مراحل دریافت تابعیت کانادا سوالی دارید می‌توانید با متخصصان مهاجرت در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

قسم شهروندی کشور کانادا

هنگامی که مهاجری کلیه مراحل اخذ تابعیت کانادا را به پایان رساند و شرایط لازم برای کسب تابعیت و شهروندی کانادا را کسب کرد، باید در مراسم شهروندی کانادا شرکت و سوگندنامه شهروندی را به عنوان آخرین قدم برای دریافت شهروندی کانادا اجرا کند. به این ترتیب، سوگند در مراسم شهروندی کانادا آخرین قدم برای شهروند کانادا شدن است.

طبق برآوردهای رسمی اعلام شده از طرف دولت کانادا، سالانه تقریباً 170،000 مهاجر در این کشور سوگند یاد می‌کنند. به گفته مقامات کانادایی، شهروندی کانادا امتیازی است که فقط هنگام ادای قسم شهروندی کانادا اعطا می‌شود. این 43 کلمه بیانگر پایبندی به قانون اساسی و کشور کاناداست.

سوگندنامه شهروندی بیانیه‌ای رسمی است که متقاضیان واجد شرایط تابعیت کانادا، به واسطه ادای آن قول می‌دهند ضمن انجام وظایف خود به عنوان شهروندان کانادا، از تمامی قوانین کشور کانادا نیز تبعیت کنند. ادای سوگند در واقع به معنای پذیرفتن ارزش‌ها و سنت‌های كانادایی است. در حالی كه بر بیعت با كانادا به عنوان سلطنتی مشروطه دموكراتیك نیز تاکید دارد.

تاریخچه قسم شهروندی کانادا

تاریخچه قسم شهروندی کانادا

اولین فردی که با ادای قسم در دیوان عالی دادگستری در اتاوا رسما به عنوان اولین شهروند کانادا معرفی شد، آقای مکنزی کینگ نخست وزیر کانادا بود. ادای سوگندنامه مکنزی، نخست وزیر کانادا در تاریخ 3 ژانویه 1947، ثبت شد. جالب است بدانید تا قبل از آن، همه کانادایی‌ها شهروند انگلیس محسوب می‌شدند.

تاکنون تلاش‌های زیادی برای استقلال هر چه بیشتر کانادا از انگلستان صورت گرفته است. برای مثال در تاریخ 17 اوریل سال 1982‌، نیز پیر ترودو، نخست وزیر وقت، موفق به تفکیک قانون اساسی کانادا از قانون اساسی انگلیس شد و ملکه الیزابت دوم این سند را در اتاوا امضا کرد.

همچنین درباره جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا بخوانید.

الزامات مراسم قسم شهروندی کانادا

در مراسم شهروندی کانادا، شهروندان جدید باید حقوق و مسئولیت‌هایی را به عنوان یک شهروند با تابعیت کانادا بپذیرند. این حقوق شامل آزادی عقاید و مذهب، آزادی بیان و آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز است. برخی مسئولیت‌ها نیز شامل اطاعت از قانون، رأی در انتخابات، پرداخت مالیات و عضویت در هیئت منصفه است. سپس قاضی شهروندی، سوگند شهروندی را پیش می‌برد که به شرح زیر است:

“من قسم می‌خورم (یا تصدیق می‌کنم) که به ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا، و وارثان و جانشینانش وفادار باشم و در وفاداری باقی بمانم، و با وفاداری، قوانین کانادا را رعایت و تمام وظایفم را به عنوان یک شهروند کانادا اجرا کنم.”

شایان ذکر است کشور کانادا سلطنتی مشروط است و ملکه و رئیس دولت کانادا ملکه الیزابت دوم است. با این حال، ملکه فقط رئیس دولت کانادا به معنای حقوقی است و به معنای عملی در کانادا هیچ قدرتی ندارد و تمام مسئولان را سیاستمداران کانادایی منصوب می‌کنند.

پس از ادای سوگند به عنوان یک شهروند کانادایی شناخته می‌شوید و گواهی تابعیت جدید به شما داده می‌شود. با داشتن گواهینامه تابعیت، می‌توانید چند روز بعد برای گذرنامه کانادایی نیز درخواست دهید.

از شما انتظار می‌رود که در روز مراسم شهروندی، سوگندنامه شهروندی کانادا را به دو زبان کانادا یعنی انگلیسی و فرانسوی بخوانید. برای این منظور به شما برگه‌ای داده می‌شود که روی آن هر دو نسخه انگلیسی و فرانسوی سوگند نوشته شده است. قاضی رئیس، هیئت سوگند را رهبری می‌کند و پس از گفتن قاضی، هر جمله را تکرار خواهید کرد. کارمندان دولت کانادا نیز بر روی ادای هر دو نسخه سوگند شهروندی کانادا از طرف شهروندان جدید نظارت دارند.

متن قسم شهروندی کانادا به انگلیسی

متن قسم شهروندی کانادا به انگلیسی

I swear )or affirm)

That I will be faithful

And bear true allegiance

To her Majesty Queen Elizabeth the Second

Queen of Canada

Her Heirs and Successors

And that I will faithfully observe

The laws of Canada

And fulfil my duties as a Canadian citizen

متن قسم شهروندی کانادا به فرانسوی

Je jure )ou j’affirme solennellement)

Que je serai fidèle

Et poerterai sincère allégeance

à Sa Majesté la Reine Elizabeth Deux

Reine du Canada

À ses héritiers et successeurs

Que j’observerai fidèlement les lois du Canada

Et que remplirai loyalement mes obligations

de citoyen canadien

برگزاری مراسم قسم شهروندی کانادا به صورت آنلاین

انتقال مراسم شهروندی کانادا و کلیه تشریفات و ادای سوگندنامه آن به صورت آنلاین، بخشی از هدف دولت کانادا برای ادامه روند درخواست شهروندی کانادا برای متقاضیان تابعیت کانادا در دوران شیوع ویروس کروناست. بنابراین به دلیل بحران کرونا برگزاری مراسم شهروندی کانادا به صورت مجازی امکان‌پذیر است.

 به این ترتیب شهروندان جدید کانادایی که به دلیل همه‌گیری ویروس کووید-19 قسم شهروندی آن‌ها به تعویق افتاده است، باید در مراسم‌های آنلاین به صورت تصویری سوگند یاد کنند. رویدادهای شهروندی مجازی با هدف محافظت از یکپارچگی روند قانونی تابعیت کانادا و همینطور بیان اهمیت مناسبت سوگند شهروندی کانادا طراحی و اجرا می‌شود. مقامات کانادایی معتقدند کانادا اولین کشوری است که مراسم شهروندی را برای تازه واردان به صورت آنلاین برگزار کرده است.

آیا علاقه مند به اخذ تابعیت کانادا هستید

اگر علاقمند به اخذ تابعیت کانادا هستید، همین امروز با موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید. همه‌ی پرونده‌های مهاجرتی ما از طرف متخصصان با تجربه و مسلط به قوانین مهاجرت کانادا رسیدگی می‌شوند. این متخصصان متشکل از وکلا و مشاوران هستند که با شرکت تراست همکاری می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روند اخذ تابعیت و شهروندی کانادا می‌توانید به دفتر موسسه مهاجرتی تراست واقع در شهر ونکوور کانادا مراجعه کنید و یا از طریق خطوط تلفن و چت آنلاین با ما در تماس باشید.

چرا موسسه مهاجرتی تراست؟!

 پرونده‌های موفق

بیش از 6 هزار پرونده موفق در زمینه‌های مختلف از جمله کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری!

 مشاورین قانونی مهاجرت کانادا

تراست توسط مشاورین قانونی مهاجرت کانادا و عضو انجمن ICCRC اداره می‌شود

 نماینده رسمی مراکز آموزشی

ما نماینده رسمی بیش از 70 مرکز آموزشی مقاطع مختلف در کانادا هستیم.

 تجربه وکلا

وکالت پرونده‌ها فقط و فقط با توجه به تجربه قبلی وکلا پذیرفته ‌می‌شود.

 به‌روزترین اطلاعات

تراست مرجعی قابل اعتماد برای جدیدترین اخبار و اطلاعات مهاجرت به کانادا است!

 دیوارهای شیشه‌ای

شفافیت در ارائه خدمات سرلوحه کار مشاورین و وکلای موسسه تراست است.

 پیشنهاد بهترین‌ها

بهترین‌ها را به مشتری پیشنهاد می‌دهیم حتی به ضرر خودمان!

 همراه شما

مشاورین و وکلای تراست در تمام مراحل مهاجرت به کانادا همراه شما هستند!

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


  • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
    (کد وکالت: RCIC# 506959)
  • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
  • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
  • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت با خیالی آسوده!

موسسه مهاجرتی تراست متشکل از بهترین وکلای مورد تایید اداره مهاجرت کانادا (ICCRC) همه کارهای لازم را با دقت و دلسوزی پیگیری می‌کنند

سوالات متداول

وقتی شهروند کانادا می شوید باید به چه چیزی قسم بخورید؟

افراد به واسطه ادای سوگندنامه شهروندی کانادا قول می‌دهند ضمن انجام وظایف خود به عنوان شهروند کانادا، از تمامی قوانین کشور کانادا نیز تبعیت کنند. ادای سوگند در واقع به معنای پذیرفتن ارزش ‌ها و سنت‌ های كانادایی است. در حالی كه بر بیعت با كانادا و ملکه الیزابت دوم به عنوان سلطنتی مشروطه دموكراتیك نیز تاکید دارد.

متن قسم شهروندی کانادا به فارسی چیست؟

من قسم می‌خورم (یا تصدیق می‌کنم) که به ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا، و وارثان و جانشینانش وفادار باشم و در وفاداری باقی بمانم، و با وفاداری، قوانین کانادا را رعایت و تمام وظایفم را به عنوان یک شهروند کانادا اجرا کنم.

قسم شهروندی کانادا به چه زبانی اجرا می شود؟

به دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی و فرانسوی؛ برای این منظور به شما برگه ‌ای داده می ‌شود که روی آن هر دو نسخه انگلیسی و فرانسوی سوگند نوشته شده است.

مراسم قسم شهروندی کانادا در همه‌گیری ویروس کووید-19 چگونه برگزار می شود؟

شهروندان جدید کانادایی که به دلیل همه‌گیری ویروس کووید-19 قسم شهروندی آن ‌ها به تعویق افتاده است، باید در مراسم ‌های آنلاین به صورت تصویری سوگند یاد کنند.

در چند سالگی می توان در مراسم قسم شهروندی کانادا شرکت کرد؟

به منظور شهروند شدن کانادا، همه متقاضیان بین 18 تا 54 سال باید پس از گذراندن آزمون شهروندی و ارائه هرگونه اسناد درخواستی لازم، در طول فرایند درخواست، در مراسمی سوگند شهروندی یاد کنند.

قسم شهروندی کانادا چیست؟

سوگند شهروندی کانادا، بیانیه ای است که توسط افرادی که برای شهروند شدن کانادا درخواست داده اند، در آخرین مرحله از روند تابعیت خوانده و امضا می شود.

متن قسم شهروندی کانادا به انگلیسی چیست؟

I swear (or affirm)That I will be faithful And bear true allegiance To her Majesty Queen Elizabeth the Second Queen of Canada Her Heirs and Successors And that I will faithfully observe The laws of Canada And fulfil my duties as a Canadian citizen

در مراسم قسم شهروندی کانادا چه چیزی را باید بپذیریم؟

شما باید تمام حقوق و مسئولیت ‌هایی یک شهروند با تابعیت کانادا را بپذیرید. این حقوق شامل آزادی عقاید و مذهب، آزادی بیان و آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز است. برخی مسئولیت‌ها نیز شامل اطاعت از قانون، رأی در انتخابات و پرداخت مالیات است.

چرا باید در قسم شهروندی کانادا به ملکه الیزابت دوم سوگند بخوریم؟

زیرا ملکه الیزابت دوم طبق قانون اساسی کانادا به عنوان نمادین ملکه و رئیس دولت کانادا می باشد. البته ملکه فقط رئیس دولت کانادا به معنای حقوقی است و تمام مسئولان را سیاستمداران کانادایی منصوب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.