مراسم شهروندی کانادا

مراسم شهروندی کانادا

اگر به تازگی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشید، قطعا می‌دانید که برای دستیابی به تابعیت این کشور باید در آزمون تابعیت کانادا شرکت کنید. اما پس از گذراندن آزمون شهروندی متقاضی، چه اتفاقی می‌افتد؟ پس از قبولی در این آزمون، باید برای شرکت در مراسم شهروندی کانادا آماده شوید که معمولاً شش ماه بعد از گذراندن آزمون برگزار می‌شود. حدود 1 تا 2 هفته قبل از مراسم نیز، اطلاعیه‌ای با تاریخ ، زمان و مکان برگزاری مراسم شهروندی کانادا برای شما ارسال می‌شود. اگر می‌خواهید درباره مراسم شهروندی کانادا بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با تراست همراه باشید.

درباره تابعیت خاک بیشتر بدانید.

شهروندی کانادا

شهروند شدن اتفاقی است که زندگی مهاجران به کانادا را تغییر می‌دهد. فرآیند شهروندی کانادا در واقع پایان سفر آن‌ها به عنوان تازه وارد و آغاز سفر به عنوان کانادایی‌هایی دارای حقوق شهروندان متولد کانادا هستند. برای اخذ شهروندی کانادا، روندی به نام “تابعیت” وجود دارد. مقیم دائم کانادا می‌تواند پس از حضور فیزیکی در این کشور برای حداقل سه تا پنج سال و تکمیل اظهارنامه مالیات بر درآمد کانادا، برای تابعیت درخواست دهد.  

کسانی که مایل به شهروندی کانادا هستند باید در مورد حقوق و مسئولیت‌های خود آزمونی را پشت سر بگذارند و ثابت کنند که به یکی از زبان‌های رسمی کانادا صحبت می‌کنند و می‌نویسند. قبولی در آزمون تابعیت کانادا برای مهاجرانی که مایل به تابعیت این کشور هستند الزامی است. در ادامه در خصوص این آزمون بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای اطلاع از خدمات به تازه واردان کشور کانادا روی لینک کلیک کنید.

آزمون شهروندی کانادا

اگر از چهار سال گذشته حداقل سه سال در کشور کانادا زندگی کردید، می‌توانید برای اخذ شهروندی این کشور، در آزمون تابعیت کانادا شرکت کنید. به همین منظور اگر بین 18 تا 54 سال دارید باید در آزمون کتبی قبول شوید. برای افراد بالای 55 سال، شرکت در امتحان کتبی نیازی نیست و آزمون آن‌ها از طریق مصاحبه انجام می‌شود.  بازه زمانی این آزمون 30 دقیقه و شامل 20 سوال چند گزینه‌ای است. برای کسب نمره قبولی باید حداقل به 15 سوال از 20 سوال پاسخ صحیح بدهید.

آزمون شهروندی کانادا

طبق آمارها میزان موفق نشدن در آزمون تابعیت کانادا تقریباً 30 درصد است و خوشبختانه اکثرا در این آزمون قبول می‌شوند. اگر در مورد آزمون تابعیت یا هر جنبه دیگری از روند شهروندی کانادا سوالی دارید، وکلای باتجربه ما در موسسه مهاجرتی تراست می‌توانند به شما کمک کنند. همین الان با دفتر مرکزی ما در شهر ونکوور (وکیل مهاجرت در ونکوور) تماس بگیرید.

 پس از قبولی در این آزمون نامه‌ای با اطلاعات مربوط به مراسم تابعیت یا شهروندی کانادا برای شما ارسال می‌شود. تشریفات تابعیت معمولاً ظرف مدت شش ماه پس از قبولی در این آزمون برگزار می‌گردد. در طول مراسم شهروندی، متقاضیان سوگندنامه شهروندی کانادا را قرائت و گواهی تابعیت خود را دریافت می‌کنند.

درباره وکیل مهاجرت و موسسه مهاجرت به کانادا بیشتر بخوانید.

علت برگزاری مراسم شهروندی کانادا

پس از گذراندن آزمون واجد شرایط بودن، مستقیماً یا از طریق ایمیل تاریخ، زمان و مکان برگزاری مراسم شهروندی کانادا به شما اطلاع داده می‌شود. در این دعوتنامه اعلام می‌شود که مراسم شهروندی به زبان انگلیسی و یا به زبان فرانسه یا دو زبانه برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید در مراسم دو زبانه شرکت کنید، باید با مرکزی که دعوتنامه را برای شما ارسال کرده است تماس بگیرید.

هدف اصلی انجام تشریفات شهروندی، ارائه گواهی تابعیت به افراد واجد شرایط پس از سوگند است. چه بخواهید شهروند کانادا شوید و چه علاقمند به گرفتن تابعیت کانادایی باشید، باید تمام مراحل اخذ تابعیت را طی کنید و شرکت در مراسم شهروندی کانادا آخرین مرحله از این فرآیند است.

مراسم شهروندی آیینی رسمی است که لحظه پذیرش شخص به عنوان عضوی از جامعه شهروندی کانادا را تعیین می‌کند. از مزایا و حقوق شهروندی کانادا عبارتند از:

  • حق کاندید یا رأی در انتخابات فدرال، استانی و سرزمینی
  • حق زندگی و کار در هر نقطه از کانادا و ورود و خروج آزادانه از کانادا
  • حق درخواست گذرنامه کانادایی

بنابراین اخذ تابعیت کانادا دارایی با ارزشی برای مهاجران محسوب می‌شود. مراسم شهروندی کانادا جشنی است که یادآور تنوع غنی فرهنگ‌ها، قومیت‌ها و زبان‌هایی است که کانادا را تعریف می‌کنند. این مراسم نمونه‌ای ملموس از ویژگی‌ها و نمادهایی است که کانادایی‌ها را به عنوان یک ملت به هم پیوند می‌دهد.

علت برگزاری مراسم شهروندی کانادا

درباره ایرانیان کانادا بیشتر بخوانید.

در مراسم شهروندی کانادا چه اتفاقی می افتد

همانطور که گفته شد مراسم شهروندی کانادا آخرین مرحله برای اخذ شهروندی کاناداست و طی مراسم، شهروند جدید گواهی شهروندی کانادا را دریافت می‌کند. مراسم شهروندی کانادا می‌تواند در سراسر کشور و هر زمان از سال برگزار شود. اما مراسم ویژه‌تری نیز در هفته شهروندی و روز کانادا و برخی دیگر از روزهای مهم ملی برگزار می‌شود. در این مراسم از شهروندان کانادایی دعوت می‌شود تا با تکرار سوگند همراه با شهروندان جدید، بار دیگر بر تعهد خود به کانادا تأکید کنند. به این ترتیب شما حقوق و مسئولیت‌های تابعیت کانادا را می‌پذیرید.

سپس گواهی مبنی بر تابعیت کانادا را دریافت خواهید کرد. شایان ذکر است که از این گواهی نمی‌توان به عنوان مجوز سفر استفاده کرد و برای سفر به خارج از کانادا باید حتما پاسپورت کانادا داشته باشید. مراسم شهروندی کانادا مراسمی رسمی برای اجرای سوگندنامه شهروندی و همچنین جشنی عمومی است.

چه کسانی در مراسم شهروندی کانادا حضور دارند

  • رئيس تشریفات

رئيس تشریفات برای ارائه سخنرانی‌های آغازی و معرفی مهمانان ویژه حضور می‌یابد. او می‌تواند نماینده‌ای از گروهی از جامعه باشد.

  • رئیس رسمی مراسم شهروندی

رئیس رسمی مراسم شهروندی کانادا، قاضی شهروندی یا رئیسی داوطلب و مجاز است. این مقام کانادایی قسم شهروندی کانادا را اجرا و سخنان متناسب با این مناسبت خاص را ایراد می‌کند. همچنین در پایان به شهروندان جدید گواهی تابعیت کانادا را ارائه می‌دهد.

  • کاندیداهای شهروندی

کاندیداهای شهروندی کانون اصلی این مراسم هستند. آن‌ها از بسیاری از موانع عبور می‌کنند تا در روند شهروندی کانادا به این مرحله برسند.

  • مهمانان ویژه

شرکت مهمانان ویژه در مراسم شهروندی، اهمیت این رویداد را افزایش می‌دهد. آن‌ها می‌توانند نمایندگانی از سه سطح دولتی، رهبران جامعه محلی یا سایر شخصیت‌های برجسته باشند. همه‌ی افرادی که برای سخنرانی در این مراسم دعوت شده‌اند باید بدانند که این مراسم فرصتی برای ارائه دیدگاه‌های سیاسی یا فروش محصول نیست. آن‌ها فقط باید به شهروندان جدید در چند دقیقه تبریک بگویند. مهمانان ویژه باید در صورت امکان اظهارات دو زبانه داشته باشند.

  • مجریان و نوازندگان

مراسم شهروندی فرصتی منحصر به فرد را برای حضور خوانندگان و نوازندگان و همینطور نمایش استعدادهای محلی فراهم می‌کند. این برنامه می‌تواند سرگرمی‌های مختلفی را هنگام مراسم یا پذیرایی شامل شود.

درباره حقایق جالب در مورد کانادا و مزایای زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

الزامات مراسم شهروندی کانادا

مراسم شهروندی با مجموعه‌ای از الزامات قانونی اداره می‌شود. قانون تابعیت به طور واضح الزامات تابعیت کانادا را تعریف کرده است. علاوه بر این قانون، زبان‌های رسمی و قانون چند فرهنگی کانادا، نقش بسزایی در قالب و محتوای مراسم دارند. مراسم شهروندی فرصتی را برای دولت فراهم می‌کند تا درک و قدردانی عمومی را افزایش دهد. همچنین ارزش‌های ذاتی جامعه کانادا، که از جمله آن‌ها برابری وضعیت هر دو زبان رسمی است را نشان دهد. در طول مراسم، بر دوگانگی زبانی کانادا تأکید و سوگندنامه شهروندی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی اجرا می‌شود.

درباره فرهنگ مردم کانادا بیشتر بدانید.

قانون چند فرهنگی کانادا تنوع کانادایی‌ها را از نظر نژاد، ملیت، قوم و مذهب به عنوان یکی از ویژگی‌های اساسی جامعه کانادا به رسمیت شناخته است و به سیاست چند فرهنگی گرایی متعهد است. این قانون برای حفظ و ارتقا میراث چند فرهنگی کانادایی‌ها، در حالی که برای دستیابی به این هدف تلاش می‌کند برابری همه کانادایی‌ها در زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کانادا را هم فراهم می‌سازد. به یاد داشته باشید به تمامی نظرات و اقدامات انجام شده در مراسم شهروندی کانادایی باید احترام گذاشت.

الزامات مراسم شهروندی کانادا

مدارک لازم برای شرکت در مراسم شهروندی کانادا

برای شرکت در مراسم شهروندی کانادا جدا از آوردن تمام مدارک اصلی مهاجرت، باید کارت اقامت کانادا و کارت PR (در صورت داشتن)  را نیز همراه داشته باشید.

چگونه می توان برای گذرنامه کانادایی اقدام کرد

برای درخواست گذرنامه یا همان پاسپورت کانادایی حداقل باید دو روز کاری پس از مراسم شهروندی و تابعیت کانادا منتظر بمانید. برای اخذ گذرنامه کانادا می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. برای درخواست گذرنامه دو گزینه بزرگسال و کودک وجود دارد که می‌توانید براساس یکی از گروه‌های سنی برای یک مورد اقدام کنید. افراد با سن 16 سال یا بیشتر بزرگسال محسوب می‌شوند، در حالی که کمتر از 16 سال کودک هستند. درخواست گذرنامه به روش صحیح به روند شهروندی کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه دریافت پاسپورت کانادایی با مشاوران متخصص ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

مراسم شهروندی کانادا در دوران کرونا چگونه برگزار می شود

در حال حاضر مراسم شهروندی کانادا به دلیل بحران COVID-19 به تعویق افتاده است. به همین منظور سوگندهای شهروندی مجازی به عنوان راه حلی جدید در شرایط کنونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از قبولی در آزمون تابعیت برای تعیین مراسم سوگند تصویری (مراسم تابعیت مجازی) با شما تماس گرفته می‌شود.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات