مهاجرت به کانادا از طریق مسیر مهاجرت اقتصادی مناطق شمال غربی

مهاجرت به کانادا از طریق مسیر مهاجرت اقتصادی مناطق شمال غربی

بدون تعارف با شما صحبت می کنم، مطالعه ی متن این صفحه را تنها در صورتی به شما پیشنهاد می کنیم که بتوانید با آب و هوای سرد سیری شمال کانادا کنار بیایید. استان “مناطق شمال غربی”، همانطور که از اسمش بر می آید در شمال غرب کشور کانادا واقع است و از لحاظ جغرافیایی، وسیع و نزدیک به نواحی قطبی است.

سرمای این استان را می توان یکی از اصلی ترین دلایل برای داشتن پایین ترین نرخ مهاجرت در کل کانادا دانست. البته این موضوع سبب می شود که فضای مناسبی برای مهاجرت با رقابت کمتر برای متقاضیان ایجاد شود. به همین علت، سادگی مسیر و شانس بالا، از مزایای این مسیرهای مهاجرتی منتهی به این استان هستند که باید در معادلات مهاجرتی گنجانده شوند.

دولت محلی استان “مناطق شمال غربی” و اداره مهاجرت کانادا درصدد هستند که با استفاده از برنامه های مهاجرت استانی، فرصتی برای رشد اقتصادی این استان فراهم آورند. به همین واسطه، مسیر مهاجرتی سرمایه گذاران و کار آفرینان خارجی تدوین شده است که باعث جذب مهاجرانی شود که قصد زندگی و تولید کسب و کار و فرصت های شغلی در این استان را داشته باشند.

روال ثبت نام و اقدامات مهاجرتی این مسیر، در ابتدا با ارسال طرح اجمالی اقتصادی شروع می شود. این طرح اجمالی شامل کلیات و ایده ی اصلی کسب و کار می شود که در اداره ی مهاجرت استان “مناطق شمال غربی” و با همکاری اداره ی صنعت، توریسم و سرمایه گذاری، بررسی اولیه و ممیزی خواهد شد. در صورت موافقت، متقاضی ضمن تکمیل مدارک، به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) معرفی شده و اقامت دائم دریافت خواهد کرد.

سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی

همچنین بخوانید: مهاجرت به کانادا ، برنامه های مهاجرت استانی کانادا

شرایط حداقلی برای پذیرش در مسیر مهاجرت اقتصادی مناطق شمال غربی کانادا

برای ورود به سیستم انتخابی این مسیر مهاجرتی، متقاضیان شرایط حداقلی زیر را باید به عنوان پیش نیاز داشته باشند:

سرمایه گذاری به صورت خرید یک کسب و کار دایر و یا احداث یک کسب و کار جدید

 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 300.000 دلار کانادا در محدوده ی شهر یلواستون در استان قلمرو شمال غربی
 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 150.000 دلار کانادا خارج از محدوده ی شهر یلواستون در استان قلمرو شمال غربی

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در کانادا ، خرید بیزینس در کانادا ، ثبت شرکت در کانادا

حداقل سرمایه شخصی متقاضی

 • سرمایه شخصی مشروع و قابل اثبات به ارزش حداقل 500.000 دلار کانادا برای طرح کسب و کار در محدوده شهر یلواستون
 • سرمایه شخصی مشروع و قابل اثبات به ارزش حداقل 250.000 دلار کانادا برای طرح کسب و کار خارج از محدوده ی شهر یلواستون

حداقل یک سوم سهم کسب و کار احداث شده و یا خریداری شده باید به مالکیت متقاضی درآید. تنها در صورتی این سهم می تواند از کمتر از یک سوم از سهام کسب و کار را داشته باشد که مبلغ سرمایه گذاری بیش از 1.000.000 دلار کانادا باشد.

امضای قرار داد حسن انجام کار با اداره ی مهاجرت استان و سپرده گذاری 75.000 دلاری به عنوان وجه الضمانه ی حسن انجام کار به صورت قابل بازگشت در صورت انجام مفاد قرار داد.

متقاضی باید نشان دهد اطلاعات کافی در مورد استان و اقتصادی فعال در استان دارد و طرح اقتصادی را با مطالعه و اشراف مناسب تنظیم کرده است.

بیشتر بخوانید: حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا ، تمکن مالی ویزای کانادا

داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح بالا

نمرات زبان باید توسط سیستم معادل سازی نمرات زبان (CLB) معادل 4 برای تمامی مهارت های چهارگانه زبان باشد. آزمون های IELTS و CELPEP هر دو جنرال برای زبان انگلیسی و TEF برای زبان فرانسوی مورد تایید ادارات مهاجرتی کانادا می باشند؛ برای تبدیل نمره ی آزمون خود به آدرس مراجعه نمایید.   

 • داشتن تحصیلات و تجربه کافی برای مدیریت و اداره ی کسب و کار احداث شده
 • داشتن توانایی و کفالت مالی زندگی در استان در مدت زمان اقامت موقت کاری و اجرای پروژه احداث و عمل به قرار داد حسن انجام کار.
 • نداشتن پرونده ی مهاجرتی دیگری در اداره مهاجرت استان قلمرو شمال غربی
 • متقاضی باید علاوه بر موارد بالا، نشان دهد که توانایی برقراری ارتباطات لازم برای راه اندازی و اجرای کسب و کار را دارد و می تواند از عهده اقدامات اجرایی پروژه ی احداث بر آید.
 • متقاضی باید تحصیلات و تجربیات لازم برای احداث کسب و کار را داشته باشد.

درباره مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان بخوانید.

راهنمای عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • شروع زندگی در کانادا

مراحل اقدامات مهاجرتی در مسیر مهاجرت اقتصادی مناطق شمال غربی کانادا

مراحل اقدامات برای مسیر مهاجرتی مسیر مهاجرت اقتصادی استان مناطق شمال غربی به طور اختصار در 8 قدم زیر خلاصه می شوند.

سنجیدن شرایط و تطبیق با پیش نیازها

در صورتی که شرایط پیش نیاز های این مسیر مهاجرتی را مطالعه نموده اید و با توجه به شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آب و هوایی ، در خود این تمایل را می بینید که کسب و کار خود را در  این استان راه اندازی کنید، اولین قدم برای شما آماده سازی و تدوین یک برای کاری جامع برای کسب و کار مورد نظرتان است.

این برنامه ی کاری در این مرحله تنها برای خودتان است و هدف روشن بودن تمامی ابعاد و جزئیات پروژه ی احداث برای شماست. چرا که در مراحل بعدی، شما باید طرح کاری خود را به اداره ی مهاجرت استان “مناطق شمال غربی” ارائه نمایید و این موضوع بسیار حائز اهمیت است که طرح شما کوچک‌ترین نقطه ی ابهامی نداشته باشد.

در صورتی که خرید یک بیزینس دایر در این استان مد نظر شما است، مالکیت کسب و کار باید طی 3 سال پیش از ارائه ی طرح در اختیار طرف قرار داد شما باشد. در صورت خرید یک کسب و کار دایر، نیروهای انسانی باید حفظ شوند و کاهشی در شرایط کار و حقوق مزایای آنها نباید رخ بدهد. در کل هدف از خرید کسب و کار شما باید بهبود وضعیت شغلی و اقتصاد استان باشد.

سفر توریستی تحقیقاتی به منظور انجام تحقیقات بیشتر و انجام ملاقات های کاری

متقاضیان مسیر مهاجرتی اقتصادی قلمروهای شمال غربی باید پیش از ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام خود، حداقل یک سفر تحقیقاتی به منطقه ی مورد نظر برای احداث کسب و کار داشته باشند. این سفر تحقیقاتی باید عمیق تر کردن اطلاعات و انجام ملاقات های کاری انجام شود و ضمن مستند سازی، تمامی گزارشات آن باید به اداره ی مهاجرت استان تسلیم گردد. سفر کاری باید حداقل 4 روز در منطقه ی مورد نظر برای احداث، و در ایام کاری و نه ایام تعطیلات انجام شده باشد.

پس از انجام سفر کاری، لازم است که متقاضی یک ملاقات/ مصاحبه ی حضوری با نمایندگان اداره ی مهاجرت استان “مناطق/قلمرو های شمال غربی”  به همراه نمایندگانی از اداره ی کار، صنعت و توریسم در شهر یلو استون داشته باشند. این جلسه ی کاری به منظور بررسی طرح کاری و به صورت مشاوره ای است اما پیش از ثبت نام و ارسال تمام مدارک الزامی می باشد.

اگر خرید یک کسب و کار برای این مسیر مهاجرتی مد نظر متقاضی باشد، مالک فعلی کسب و کار باید یک جلسه مصاحبه ی جداگانه با اداره ی مهاجرت استانی مناطق شمال غربی داشته باشد. به همین منظور متقاضی هماهنگی های لازم برای انجام این ملاقات را انجام دهد.

نگارش و ارسال نامه ی ابراز تمایل برای مسیر مهاجرتی اقتصادی قلمروی شمال غربی

پس از انجام سفر تحقیقاتی و مصاحبه ی حضوری پس از آن، نتیجه رای اداره مهاجرت به متقاضی اعلام می گردد و پس از آن، 60 روز به متقاضی مهلت داده می شود که مدارک زیر را به اداره ی مهاجرت ارائه دهد:

 • ارئه طرح جامع کسب و کار به همراه جزئیات برنامه ی اجرایی و سرمایه گذاری
 • گزارش کامل سفر تحقیقاتی و یافته های حاصل از ملاقات ها و مشاوره ها

گزارشات فوق از اداره ی مهاجرت استان “مناطق شمال غربی” به اداره ی کار و صنعت همین استان برای بازبینی و کارشناسی ارسال می گردد. در صورتی طرح، گزارشات و مستندات ارائه شده مورد تایید این اداره کار و صنعت واقع گردد، توانایی های ارتباطی و مدیریتی متقاضی و همین طور قصد وی برای تولید کسب و کار و زندگی در این استان تشخیص داده شود، متقاضی برای ثبت نام رسمی برای مسیر مهاجرتی اقتصادی استان “قلمرو های شمال غربی” دعوت خواهد شد.

ثبت نام رسمی برای مهاجرت اقتصادی ایالت قلمروهای شمال غربی

از زمانی که دعوت نامه ی ثبت نام رسمی برای متقاضی ارسال گردد، 9 ماه زمان برای ارسال تمامی مدارک و مستندات مورد نیاز تکمیل پرونده وجود خواهد داشت. علاوه بر مدارک اصلی مورد نیاز، پرداخت های هزینه ی بررسی پرونده، گزارش حسابرسی مالی حسابرس مورد اطمینان اداره ی مهاجرت استان، یک نسخه ی رسمی از طرح کارآفرینی و یک نسخه کپی از دعوت نامه ی ثبت نام نیز باید ارائه شود. تمامی این اقدامات و مراحل باید ظرف این مدت 9 ماهه به انجام برسند و در صورت اتمام فرصت، پرونده لغو می شود.

انجام شدن هیچ یک از اقدامات بالا تضمین کننده ی موفقیت مهاجرت نخواهد بود. لذا اداره ی مهاجرت استانی ایالت Northwest territories ، متقاضیان را از هرگونه سرمایه گذاری و خرید املاک پیش از امضای قرار داد حسن انجام کار (مرحله ی آخر اقدامات مهاجرتی) نهی می کند. برای این منظور، به متقاضیان توصیه می شود که قراردادهای مشروط به قبولی در برنامه ی مهاجرتی با طرف های حساب کسب و کار امضا گردد.

بررسی پرونده ی رسمی ارسال شده

پس از ارسال طرح کاری و مدارک شخصی و مستندات ارائه شده پرونده ی رسمی، پرونده مجدداً به صورت کامل طبق ضوابط قانونی برنامه های مهاجرتی استان بررسی می گردد. این امکان وجود دارد که برای برخی از موارد، از متقاضی درخواست شود مدارک اضافی و جدید ارائه دهد. نتیجه ی کمیته ی داوری اداره ی مهاجرت استان برای اداره ی کار و صنعت ارسال می شود و نهایتاً، این اداره ی صنعت و کار استان Northwest territories است که تصمیم گیری نهایی برای قبولی مهاجرت متقاضی را انجام می دهد.

بررسی نهایی پرونده متقاضی طبق معیارهایی همچون موارد زیر انجام می گیرد:

 • قابلیت و توانایی طرح کاری ارائه شده برای تولید شغل برای شهروندان و ساکنین منطقه
 • قابلیت طرح کسب و کار برای بقای طولانی مدت در این استان و منطقه مورد نظر
 • قابلیت سود آوری اقتصادی کسب و کار پیشنهاد شده برای استان طبق امکان سنجی و پیش بینی های انجام شده
 • توانایی های متقاضی برای احداث کسب و کار با توجه با توانایی های شخصی و تجربه ی کاری
 • توانایی های متقاضی برای احداث کسب و کار با توجه با طرح کاری ارائه شده و طبیعت واقع گرایانه ی کسب و کار
 • پیش بینی های مالی دقیق و به همراه مدارک اثبات کننده

دریافت تاییدیه و امضای قرار داد حسن انجام کار

در صورت تایید نهایی پرونده مهاجرتی متقاضی توسط ادارات مهاجرت و صنعت، متقاضی نامه ی تاییدیه مهاجرتی را دریافت خواهد کرد. پس از دریافت این تاییدیه، مذاکره برای قرار داد حسن انجام کار انجام خواهد شد.

این قرارداد تضمینی است که اداره ی مهاجرت کانادا برای انجام پروژه ی احداث کسب و کار تحت شرایط توافق شده از شما می خواهد و وجه الضمانه ی نقدی این قرارداد، 75.000 دلار کانادا است که متقاضی برای عقد قرارداد باید در یکی از موسسات مالی اعلام شده اداره مهاجرت سپرده گذاری کند. پس از عقد قرارداد حسن انجام کار، اداره کار و صنعت استان معرفی نامه ای مبنی برای اجازه ی کار موقت 2 ساله متقاضی را برای سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال می کند.

متقاضی پس از این مرحله، می تواند با مراجعه به سازمان مهاجرت کانادا، ویزای اقامت کاری موقت دو ساله خود را دریافت نماید که از جمله شرایط آن، حضور و مدیریت مستقیم بر پروژه ی احداث و بهره برداری از کسب و کار خواهد بود. به صورت دقیق، متقاضی در این مدت ملزم خواهد بود بیش از 75% از زمان خود را در محدوده ی 100 کیلو متری محل احداث کسب و کار و زندگی خود حضور داشته باشد.

پیشبرد پروژه ی احداث کسب و کار

اداره ی مهاجرت و اداره ی صنعت و کار استان Northwest territories در مدت زمان اقامت موقت کاری، بر عملکرد متقاضی و مراحل انجام پروژه ی احداث نظارت خواهند داشت. این نظارت به صورت ادواری و حضوری و در برخی از موارد درخواست گزارشات اجرایی از متقاضی می باشد.

یکی از مواردی که متقاضی باید پس از 6 ماه اجرایی نماید، انجام سرمایه گذاری های اعلام شده در قرار داد حسن عملکرد است. لذا ضمن بازدید حظوری از سایت احداث کسب و کار، متقاضی می بایست گزارش عملکرد 6 ماهه ی پروژه ی احداث را همراه با مستندات مالی مربوط به سرمایه  گذاری های انجام شده به اداره ی مهاجرت استان تسلیم نماید.

با توجه به نوع کسب و کار و پروژه ی اقتصادی، ممکن است مفاد و شرایط قرار داد حسن انجام کار تفاوت پیدا کند، اما از جمله مواردی که به صورت اجباری باید رعایت گردد مدیریت مستقیم متقاضی بر احداث و بهره برداری از کسب و کار است. لذا در بازدیدها و گزارشات این موضوع و عملکرد شخصی مدریتی متقاضی باید حتماً قید گردد.

انتخاب به عنوان کاندیدای اخذ اقامت دائم از طرف اداره ی مهاجرت استان

در صورتی که تمامی مفاد قرار داد حسن انجام کار اجرا شود، متقاضی می توان برای دریافت معرفی نامه ی اداره ی مهاجرت استان برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نماید.

پس از دریافت این معرفی نامه متقاضی تنها 6 ماه زمان خواهد داشت که با مراجعه به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) پرونده ی اقامت دائم خود و خانواده ی خود را تکمیل نماید.

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

شرایط طرح اقتصادی

 • طرح اقتصادی پیشنهاد شده باید به صورت منسجم و معقول و متناسب و شرایط استان و همین طور برای بقای دائمی و نه به صورت موقتی ارائه گردد.
 • طرح اقتصادی باید شامل تمامی اقداماتی که متقاضی در پروژه ی احداث در پیش دارد را منعکس نماید و همین طور تمامی ریسک های موجود و نحوه ی برخورد با عوامل ریسک آور را پیش بینی کند.
 • طرح اقتصادی باید مبین تحقیقات و اطلاعات گسترده و دقیق متقاضی از شرایط اقتصادی، بازار های مرتبط و شرایط فرهنگی و اجتماعی مؤثر بر کسب و کار باشد.
 • طرح اقتصادی باید منعکس کننده نقاط قوت و ضعف نیرو های انسانی از جمله خود متقاضی در بحث مدیریت باشد و اقدامات جبرانی را پیش بینی نماید.

توجه

استفاده از خدمات مشاوره ی اقتصادی برای تحقیق، طراحی، تنظیم و نگارش طرح اقتصادی می تواند کمک کننده باشد، اما این موضوع بسیار حائز اهمیت است که متقاضی شخصاً اشراف کامل بر جزئیات طرح اقتصادی داشته باشد.
تسلط نداشتن متقاضی بر طرح اقتصادی و گزارشات ارائه شده در مصاحبه های حضوری و بازرسی ها، ممکن است به رد صلاحیت متقاضی و پرونده ی مهاجرتی وی منجر شود.

محتوای مورد نیاز طرح اقتصادی

طرح اقتصادی باید شامل موارد زیر باشد. این موارد به صورت حداقلی می باشند و ممکن از بسته به نوع کسب و کار موارد و محتوای بیشتری لازم به ارائه باشد.

 • نام واحد اقتصادی و کلیات موجودیت کسب و کار
 • اطلاعات مربوط به نوع مالکیت کسب و کار: مالکیت، مشارکت، نمایندگی، خرید سرقفلی، واگذاری کسب و کار و غیره.
 • صنعت هدف و صنایع وابسته کسب و کار احداثی
 • کدهای اشتغالی صنایع و مشاغلی که در احداث کسب و کار دخیل هستند و در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) و همین طور سیستم دسته بندی مشاغل شمال آمریکا (NAIC)
 • محل پیشنهادی برای احداث کسب و کار
 • طرح ها و استراتژی های بنیان گذاری و بقا و ایالت مناطق شمال غربی
 • نحوه ی تقسیم و مشارکت در مدیریت کسب و کار
 • میزان سرمایه گذاری پیشنهاد شده و نحوه ی اختصاص سرمایه
 • منابع مالی و سپرده های پیش بینی شده برای شروع راه اندازی کسب و کار
 • فرم های رسمی و پیش فاکتور و حسابداری سرمایه گذاری و فعل و انفعالات مالی
 • تعداد و نوع کسب و کار هایی که به واسطه ای این کسب و کار برای شهروندان استان ایجاد می شود
 • گزارشات تحقیقات انجام شده از وضعیت بازار ها و آنالیز های انجام شده
 • لیست سفر های انجام شده و پیش بینی شده در آینده
 • هر گونه آموزش و کار آموزی برای مورد نیاز برای متقاضی و نیرو های تحت امر (شامل نام دوره ی آموزشی، نام موسسه و توضیحات در مورد دوره ی آموزشی)
 • نام، نوع، آدرس و شماره تلفن افرادی و کسب و کار هایی که با آنها ارتباط کاری وجود خواهد داشت به همراه نوع ارتباط کاری و توضیحات مرتبط
 • نام، اطلاعات ارتباطی و توضیحات در مورد افرادی که در تهیه و تنظیم طرح اقتصادی با متقاضی مشارکت کرده اند از قبیل مشاورین اقتصادی، حسابداران، مالکین، وکلا و موسسات

مشاغل غیر قابل قبول برای مسیر مهاجرت اقتصادی مناطق شمال غربی

مشاغل زیر در مسیر مهاجرت اقتصادی استان قلمرو های شمالی مورد تایید نیستند و پرونده های پیشنهادی این کسب و کار ها مردود می شوند.

 • رستوران و کسب و کار های مربوط به فروش اغذیه در محدوده ی شهر یلو استون
 • کسب و کار های فصلی که مدت فعالیت کمتر از 6 ماه در سال دارند
 • متل های کوچک و ارائه دهنده ی خدمات اسکان و تغذیه به صورت محدود
 • دلالی های املاک و خرید و فروش زمین و ساختمان
 • کسب و کار های خانگی
 • کسب و کار های غیر انتفاعی که سود آوری اقتصادی ندارند
 • کسب و کاری که مدیریت آن توسط یک کسب و کار دیگر مدیریت شود
 • نزول دهی، دلالی پول، شر خری، قمار خانه، صرافی مشاغلی از این دست
 • مشاغلی که وابسته به تولید، نشر و فروش محصولات مستهجن و غیر اخلاقی باشند
 • در صورت خرید کسب و کار، واحد اقتصادی نباید در 5 سال قبل از آن متعلق به یک مهاجرت اقتصادی قبلی این مسیر مهاجرتی باشد
 • مشاغلی که با قوانین استانی منافات داشته باشند و یا قوانین حمایت از حقوق پناهندگان را نقض کنند
 • هر گونه مشاغلی که برای این استان ضرر و زیان ایجاد کنند و یا امکان لغو فعالیت در آنها بعد از اخذ اقامت دائم وجود داشته باشد

افرادی که واجد شرایط ثبت نام برای مسیر مهاجرتی اقتصادی مناطق شمال غربی نیستند

 • کسانی که یک پرونده مهاجرتی در دست بررسی دیگر در کانادا داشته باشند
 • افرادی که در کشور محل سکونت خود به صورت قانونی حضور ندارند. برای ثبت نام مدارک مربوط به شهروندی و سکونت قانونی از متقاضی در خواست می شود
 • افرادی که درخواست پناهندگی در دست بررسی، موافقت و یا مخالفت شده در کانادا داده باشند
 • افرادی که در لیست اخراج سازمان مهاجرت کانادا باشند
 • افرادی که ورودشان به کانادا ممنوع شده باشد
 • متقاضیانی که در حال تحصیل باشند
 • متقاضیانی که تحت عنوان مددکار (Care giver) در کانادا اقامت داشته باشند
 • افرادی که به عنوان کارگران فصلی در کانادا مشغول به کار باشند
کتاب بازار کار کانادا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید