جمعیت کانادا

جمعیت کانادا

جمعیت کانادا در سال 2022

جمعیت کانادا در سال 2022 معادل 38،301،207 نفر است. پیش بینی می شود جمعیت این کشور در سال 2023 به 39160000 نفر برسد. کانادا با وجود داشتن جمعیت نسبتا کم، از نظر مساحت در میان بزرگترین کشورهای جهان، درست پس از روسیه در رتبه دوم قرار دارد. به طور کلی جمعیت کانادا معادل 0.48 درصد از کل جمعیت جهان است. در سال‌های اخیر با توجه به مهاجرت بسیاری از متخصصین و سرمایه‌گذاران به کانادا، جمعیت این کشور با رشد چشمگیری مواجه بوده است. تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که جمعیت کانادا در سال ۲۰۶۸ به با توجه به سرعت مهاجرت سالیانه، به ۴۷ میلیون خواهد رسید.

جمعیت کانادا در استان های مختلف

کانادا از 10 استان و سه قلمرو تشکیل شده است. انتاریو با جمعیتی بیش از 14 میلیون نفر پرجمعیت ترین استان کانادا است. بزرگترین شهر در استان انتاریو، تورنتو است که مرکز استان نیز می باشد. در جدول زیر جمعیت کانادا در قلمروها و استان های مختلف را مشاهده می کنید.

استان یا قلمروجمعیت
انتاریو14,915,270
کبک8,631,147
بریتیش کلمبیا5,249,635
آلبرتا4,464,170
منیتوبا1,386,333
ساسکاچوان1,180,867
نوا اسکوشیا998,832
نیوبرانزویک794,300
نیوفاندلند و لابرادور521,758
جزیره پرنس ادوارد165,936
قلمروهای شمال غرب کانادا45,515
قلمرو یوکان43,095
نوناووت39,589

کانادا کشوری پیشرفته، خوش آب و هوا و مهاجرپذیر است که شرایط اقتصادی و آموزشی با کیفیت آن، بسیاری از متقاضیان مهاجرت را به انتخاب کانادا تشویق می‌کند. برای هر مهاجری فضای زندگی در کشور مورد نظر و تراکم جمعیت یکی از معیارهای مهم محسوب می‌شود.

جمعیت هر کشوری گویای بسیاری از واقعیت‌های آن کشور است. هر چه جمعیت کشور با امکانات و سرمایه آن تناسب بیشتری داشته باشد به سبب آن سطح رفاه شهروندان و آسایش عمومی هم بیشتر خواهد بود. کانادا از لحاظ جمعیت جهانی، رتبه 38 را به خود اختصاص داده است و از نظر مساحت نیز در رتبه دوم قرار دارد. همین تناسب جمعیت و مساحت کانادا، خود بیانگر تحقق بسیاری از رویاها در کانادا است. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و اطلاع در مورد جمعیت و چگونگی تخصیص منابع در هر ایالات با توجه به تراکم جمعیت آن برای‌تان جذاب است در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

پر جمعیت‌ ترین ایالات کانادا

آب و هوای کانادا نقش بسیار زیادی در تراکم جمعیت این کشور دارد. ایالات گرم‌تر کانادا که شامل بریتیش کلمبیا، آنتاریو و آلبرتا است بیشترین جمعیت کانادا را در خود جای داده است. در کانادا، تقسیم جمعیت یا به عبارتی تمایل ساکنین برای زندگی در ایالات مختلف، خیلی بر مبنای امکانات آموزشی، درمان وغیره صورت نمی‌گیرد چون شهرهای کانادا در برخورداری از امکانات تفاوت چشمگیری با هم ندارند.

آنچه که در تصمیم‌گیری ساکنین و به خصوص متقاضیان مهاجرت برای انتخاب هر یک از ایالات کانادا تاثیرگذار است شرایط آب و هوایی است. جالب است بدانید، به طور میانگین در هر کیلومتر مربع در کانادا، 4 نفر زندگی می‌کنند و این بدین معناست که کانادا کشوری مطلوب همراه با آرامش برای اشخاصی است که آن را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

درباره گرم ‌ترین شهرهای کانادا و امن ‌ترین شهرهای کانادا با مراجعه به هر لینک بخوانید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

کم‌ جمعیت ‌ترین ایالات کانادا

کم‌جمعیت‌ترین ایالات در کانادا، مناطقی هستند که در نزدیکی قطب قرار گرفته‌اند مانند ایالت نوناووت. البته دولت کانادا در مورد ایالات نزدیک به قطب نیز با این که ساکنین آن بسیار کم هستند اما برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت متعددی را در نظر گرفته است.

درباره سرمای کانادا بخوانید.

پیش بینی رشد جمعیت کانادا در سال های آینده

جمعیت کانادا با سرعت ثابتی در حال رشد است و بر اساس پیش بینی های فعلی تا سال 2070 جمعیت کانادا از 50 میلیون نفر فراتر خواهد رفت. کانادا یکی از سریع ‌ترین نرخ‌ های رشد جمعیت را در بین کشورهای صنعتی دارد. نرخ رشد جمعیت کانادا در 10 سال گذشته بین 0.8 تا 1.2 درصد بوده است. در نمودار زیر پیش بینی جمعیت کانادا در سال های آینده را مشاهده می کنید.

پیش بینی جمعیت کانادا ( به میلیون )

میانگین سنی جمعیت کانادا

در حال حاضر میانگین سنی جمعیت کانادا 41.1 سال است. دولت کانادا تصمیم دارد میانگین سنی جمعیت کشور خود را کاهش دهد و به همین دلیل از ورود مهاجران جوان متخصص و تحصیلکرده به کشور خود استقبال می کند. لازم به ذکر است که میانگین سنی جمعیت کانادا در استان ها و قلمروهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است.

کمترین میانگین سنی جمعیت کانادا متعلق به استان نوناووت با میانگین سنی 26.5 سال است. بیشترین میانگین سنی جمعیت کانادا نیز متعلق به استان استان نیوفاندلند و لابرادور با میانگین سنی 47.8 است. در جدول زیر میانگین سنی جمعیت کانادا در استان های مختلف را مشاهده می کنید.

نام استان
یا قلمرو
میانگین سنی
جمعیت کانادا
نوناووت26.5
قلمروهای شمال غرب کانادا35.8
آلبرتا37.5
منیتوبا37.8
ساسکاچوان38.1
قلمرو یوکان39.3
انتاریو40.7
بریتیش کلمبیا42.3
کبک43
جزیره پرنس ادوارد42.4
نوا اسکوشیا45
نیوبرانزویک46.2
نیوفاندلند و لابرادور47.8

جمعیت کانادا به تفکیک جنسیت و گروه سنی

در کانادا گروه سنی 25 تا 44 سال بیشترین جمعیت را در بین گروه های سنی دارد. این گروه سنی از 5.32 میلیون مرد و 5.19 میلیون زن تشکیل شده است. پرجمعیت ترین گروه سنی بعدی را افراد بین 45 تا 64 سال با 5.01 میلیون مرد و 5.11 میلیون زن تشکیل می دهند.

میانگین سنی جمعیت کانادا حدود 41.1 است که در بین استان های کانادا، نیوفاندلند و لابرادور پیرترین میانگین جمعیت و نوناووت جوانترین میانگین جمعیت را دارند. علاوه بر این، اکثر کانادایی ها، چه مرد و چه زن، مجرد هستند. در نمودار زیر فراوانی جمعیت کانادا در گروه های سنی مختلف را مشاهده می کنید.

جمعیت کانادا در شهرهای مختلف

تورنتو پرجمعیت ترین شهر کانادا است. پس از تورنتو شهرهای مونترال، ونکوور، کلگری و ادمونتون بیشترین جمعیت را دارند. در جدول زیر جمعیت برخی از شهرهای کانادا را مشاهده می کنید.

شهرجمعیت
تورنتو5,647,656
مونترال3,675,219
ونکوور2,426,160
کلگری1,305,550
ادمونتون1,151,635
اتاوا1,068,821
گتینو1,017,449
وینیپگ758,515
کبک733,156
همیلتون729,560

جمعیت ایرانیان کانادا

جمعیت ایرانیان کانادا بالغ بر 400 هزار نفر است. اکثر ایرانیان مقیم کانادا در استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک زندگی می کنند. همچنین اکثر مهاجران ایرانی و شهروندان ایرانی-کانادایی شهر های تورنتو و ونکوور را برای کار و زندگی انتخاب کرده اند.

جمعیت شهری کانادا در مقابل جمعیت روستایی به طور کلی در کانادا مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی پر جمعیت تر هستند. در حال حاضر 81.56 درصد از جمعیت کانادا شهرنشین هستند. جمعیت روستایی کانادا در سال های اخیر حدود 0.6 درصد افزایش یافته است و بیش از 7 میلیون نفر در مناطق روستایی کانادا زندگی می کنند.

تخصیص بودجه به ایالات بر اساس جمعیت کانادا

دولت کانادا برای هر ایالت بودجه سالانه‌ای را در نظر گرفته که با توجه به موقعیت ایالت تا حدی متفاوت است. معمولأ ایالات بریتیش کلمبیا و آنتاریو به دلیل سکونت تعداد زیادی از شهروندان و مهاجران، بیشترین بودجه را دریافت می‌کنند. البته در برخی از ایالات نیز اگر دولت در حال اجرای برنامه مهمی باشد با وجود جمعیت اندک، بودجه‌ای معادل یا حتی بیشتر در نظر گرفته خواهد شد.

تاثیر جمعیت کانادا بر استراتژی دولت

در کانادا هیچ گاه جمعیت، مبنایی برای جهت‌گیری‌های سیاسی در این کشور نبوده و در کل کانادا، بیشتر برنامه‌ها و سیاست‌های خود را به پشتوانه نیروی انسانی متخصص و سرمایه‌هایی که از سایر کشورها به این کشور روانه شده‌اند انجام می‌دهد.

درباره سیستم سیاسی در کانادا بخوانید.

تاثیر جمعیت کانادا بر بازار کار

یکی از اجزای سیاست جذب مهاجر از سوی دولت کانادا، نبود تناسب جمعیتی کانادا و نیروی کار مورد نیاز است. در حال حاضر در بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ در کانادا فقدان نیروهای متخصص و ماهر وجود دارد. یکی از اهدافی که دولت برای آینده اقتصادی این کشور در نظر دارد برقراری تعادل بین جمعیت و ظرفیت بازار کار کاناداست.

ارتباط جمعیت کانادا با اقتصاد این کشور

این موضوع که جمعیت کانادا چه تاثیری بر وضعیت اقتصاد کانادا خواهد داشت به فاکتورها و شرایط مختلفی بستگی دارد. اما آنچه واضح است و طبق تحلیل‌های ارائه شده نیز تایید شده، توانایی بالقوه جمعیت کانادا در رشد اقتصادی و پیشبرد اهداف دولت کانادا در این زمینه است که البته تاکنون نیز بخش عمده‌ای از آن اجرایی شده است. در هر کشوری، نیروی انسانی متخصص و ماهر یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در اقتصاد کشور است و کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

علت کم بودن جمعیت کانادا

یکی از دلایلی که از سوی کارشناسان کانادایی در این زمینه مطرح شده، غیر قابل استفاده بودن بخش‌های زیادی از مناطق نزدیک به قطب در کانادا است. در واقع به دلیل ناسازگاری این مناطق با نیازهای انسانی و طبیعیت حاکم، جمعیت اندکی را در خود جای داده است. دلیل دیگری که برای جمعیت کم کانادا ذکر شده، جدید بودن این کشور است. جالب است بدانید که کانادا جزء کشورهایی است که مدت زمان زیادی از زمان تشکیل و استقلال آن نمی‌گذرد.

نرخ بیکاری کانادا

جمعیت بیکاران در کانادا با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مطلوب در این کشور بسیار پایین و در سال 2019، طبق آمار منتشر شده فقط 5.67 درصد بوده است. وقتی چنین عددی را در بین تمام ایالات کانادا تقسیم کنیم این نتیجه به دست می‌آید که در کانادا به ندرت آدم بیکاری پیدا خواهد شد. سه چهارم جمعیت کانادا در بخش خدمات مشغول به کار هستند و باقی نیز در بخش صنعت و کشاورزی فعالیت دارند.

جمعیت دانش‌ آموزان و دانشجویان در کانادا

در سال 2019، تقریبأ 1.90000دانش‌آموز تمام‌وقت و پاره‌وقت در کانادا مشغول به تحصیل بودند. در سال 2017، 494.525 دانش‌آموز خارجی در مدارس کانادا مشغول به تحصیل شدند. کانادا، سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت دانش‌آموزان خارجی است. در سال 2018 ، نیز تقریبأ یک میلیون دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ های کانادا ثبت‌نام کردند.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره تخصصی رزرو کنید.

سوالات متداول

جمعیت کانادا پیر است یا جوان؟

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا که میانگین سنی جمعیت آن‌ها به سمت پیری می‌رود، به خاطر مهاجرت‌های زیادی که در سال‌های اخیر به کانادا صورت گرفته و ورود نیروی کار جوان به این کشور توانسته جایگاه خود را به عنوان یکی از کشورهای جوان در دنیا حفظ کند. در حال حاضر میانگین سنی جمعیت کانادا، 41 سال است.

بیشتر جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند یا کانادایی‌ ها؟

درست است که در سال‌های اخیر مهاجران زیادی، کانادا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند اما از جمعیت کانادایی‌های ساکن در این کشور نباید غافل شد. کانادایی‌ها در واقع همان مهاجران اروپایی و آمریکایی هستند که در سده‌های گذشته وارد کانادا شدند. در حال حاضر طبق آمار ارائه شده، همچنان کانادایی‌ها بیشترین جمعیت کانادا را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر جمعیت کانادا را مهاجران از کدام کشور به خود اختصاص داده‌ اند؟

از سال 2015، به بعد هندی‌ها بیشترین تقاضا را برای مهاجرت به کانادا داشته‌اند. تقریبا یک چهارم از جمعیت مهاجران کانادا در سال‌های اخیر، هندی‌ها بودند. البته کشورهای آسیایی نیز بخش قابل توجهی از جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند. در ایالات مختلف کانادا مهاجران زیادی از چین، فیلیپین و کشورهای خاور دور سکونت دارند.
جالب است بدانید که اروپایی‌ها نیز به کانادا مهاجرت می‌کنند. موقعیت اقتصادی و بازار کار پر رونق کانادا حتی اروپایی‌ها را نیز برای مهاجرت به آن ترغیب می‌کند. بیشتر جمعیت اروپایی‌های ساکن در کانادا را فرانسوی‌ها تشکیل می‌دهند که در سده‌ها و سال‌های اخیر بیشترین نرخ مهاجرت به کانادا را داشته‌اند. حتی بعضی از تحلیل‌گران معتقدندکه کانادا را فرانسوی‌ها به وجود آورده‌اند.

بیشترین جمعیت کانادا در کدام منطقه زندگی کنند؟

تقریبأ 90 درصد از جمعیت کانادا در مناطق مرزی کانادا و در مجاورت با آمریکا زندگی می‌کنند.

کدام شهر در کانادا بیشترین رشد جمعیت را دارد؟

در بین ایالات کانادا، آنتاریو بیشترین رشد جمعیتی را تجربه کرده و این افزایش جمعیت با تقاضای اکثر مهاجران برای سکونت در این ایالت در ارتباط است. در سال 2020، آنتاریو برای دومین بار، به عنوان ایالتی که بیشترین رشد جمعیت مهاجر را داشته معرفی شد.

ایرانی‌های ساکن در کانادا چند درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند؟

می‌توان گفت که شروع مهاجرت ایرانی‌ها به کانادا از سال‌های بعد از انقلاب 1357، بوده است و به مرور متقاضیان مهاجرت به کانادا افزایش پبدا کرد.
در سال‌های اخیر مخصوصأ از 2016 به بعد جمعیت مهاجران ایرانی در کانادا رشد چشمگیری داشت. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان آمار و برنامه‌ریزی کانادا، در بین سال‌های 2016 تا 2020، جمعیت ایرانی‌های ساکن در تورنتو، نزدیک به 98000نفر، جمعیت ایرانی‌های ساکن در ونکوور، 225و46 نفر و جمعیت ایرانی‌های ساکن در مونترال، 23.410 نفر بوده است.

چند درصد از جمعیت کانادا تحصیلات دانشگاهی دارند؟  

در دو دهه اخیر، فقط 15 درصد از جمعیت کانادا تحصیلات دانشگاهی داشتند اما این رقم امروزه به 30 درصد افزایش پیدا کرده است. البته وقتی از جمعیت تحصیلکرده در کانادا صحبت می‌کنیم منظور، جمعیت فعلی ساکن در کاناداست که مهاجران نیز می‌توانند جزء آن باشند.

چند درصد از جمعیت کانادا را اشخاص سالمند تشکیل می‌دهند؟

تقریبا 15 درصد از جمعیت کانادا را اشخاص سالمند تشکیل می‌دهند. این درصد نیز با احتساب جمعیت مهاجران ساکن در کانادا اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید