دلتنگی در کانادا

دلتنگی در کانادا

بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، دغدغه‌ای مهم به نام دلتنگی و زندگی در غربت دارند. این نگرانی در متقاضیانی که همراه با خانواده به کانادا مهاجرت می‌کنند کم‌تر و در افرادی که به تنهایی قصد مهاجرت دارند بیشتر است. احساس دلتنگی و غربت که بعضی مواقع حتی قبل از شروع سفر وجود دارد به فقدان آگاهی نسبت به کانادا و محیط زندگی در این کشور برمی‌گردد. البته نمی‌توان احساس دلتنگی و غربت را به طور کامل انکار کرد اما کانادا جزء کشورهایی است که جذابیت‌های زیاد و مزایای زندگی در این کشور تا حد زیادی احساس دلتنگی را از بین می‌برد.

جالب است بدانید که بسیاری از مهاجران بر این باورند که اگر بتوانید در چند ماه اول ورود به کانادا بر احساس دلتنگی خود غلبه کنند بعد از گذشت مدتی دل کندن از کانادا برای‌شان سخت حواهد بود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی را برای کم شدن یا از بین رفتن احساس دلتنگی در کانادا به شما ارائه کنیم، در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

درباره مهاجرت به کانادا در کرونا ، قوانین ورود و خروج کانادا و ممنوعیت ورود به کانادا بیشتر بدانید.

شهر مناسب را انتخاب کنید

نکته‌ی مهمی که در زمان مهاجرت به کانادا باید به آن توجه کرد انتخاب شهری است که در آن تعداد ایرانیان مقیم تا حدی زیاد باشد. در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال، ایرانی‌های زیادی سکونت دارند. پس از ورود به شهر مورد نظر، به دنبال اجاره خانه در محله‌های ایرانی‌نشین باشید. بدین ترتیب، روزانه با تعداد زیادی از هموطنان برخورد خواهید داشت. صحبت کردن به زبان فارسی در طول روز حتی با یک نفر، می‌تواند تا حد زیادی احساس غربت را کم کند.

درباره جغرافیای کانادا ، گرم ‌ترین شهرهای کانادا ، امن ‌ترین شهرهای کانادا و حقایق جالب در مورد کانادا بیشتر بدانید.

به مراکز تفریحی ایرانی سر بزنید

تعداد قابل توجهی از ایرانی‌ها پس از ورود به کانادا به مشاغلی مانند رستوران‌داری مشغول می‌شوند. بهتر است که به این رستوران‌ها و کافه‌ها سری بزنید. خوردن غذاهای ایرانی در محیطی که تداعی کننده‌ی خاطرات ایران است راهکاری مناسب برای رهایی از احساس غربت است.

درباره غذا در کانادا ، رستوران‌ های ایرانی ریچموند هیل ، رستوران‌ های ایرانی تورنتو و رستوران ‌های ایرانی ونکوور بیشتر بدانید.

کار پیدا کنید

سعی کنید در همان روزهای اول ورود به کانادا برای یافتن کار اقدام کنید. ماندن در خانه باعث دو چندان شدن احساس دلتنگی و غربت می‌شود. کار کردن در محیط بیرون از منزل و برقراری ارتباط با همکاران، زمینه را برای گسترش روابط و یافتن دوستان جدید فراهم می‌کند.

درباره کار در کانادا ، کار در کبک کانادا ، کاریابی در کانادا ، کار‌آموزی در کانادا و دوره های کوآپ کانادا بیشتر بدانید.

در کانادا تفریح کنید

در ماه‌های اول ورود به کانادا سعی کنید بخشی از وقت خود را به تفریح و گردش بپردازید و از مناظر زیبای کانادا لذت ببرید. تماشای جذابیت‌های کانادا در اوایل ورود به این کشور برای تقویت روحیه بسیار عالی است.

مثبت اندیش باشید

به یاد داشته باشید که شما با مهاجرت به کانادا قدم بزرگی برای ساختن آینده‌ای روشن برداشته‌اید. بنابراین باید به مزایایی که زندگی در کانادا برای‌تان به همراه دارد فکر کنید. احساس غربت و دلتنگی در مقابل رفاه زندگی در کانادا مسأله‌ای کم اهمیت است.

به زبان انگلیسی مسلط باشید

فقدان تسلط به زبان انگلیسی شاید مهم‌ترین عامل ایجاد احساس غربت در کانادا باشد. بهتر است قبل از مهاجرت به کانادا زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید. اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید زندگی در کانادا برایتان لذت‌بخش خواهد بود. گردش در کانادا و شرکت در مراسم‌های مختلف در صورتی برای‌تان جذاب خواهد بود که زبان انگلیسی را به خوبی متوجه شوید و زمانی می‌توانید با سایر مهاجران و یا مردم کانادا دوست معاشرت داشته باشید که قادر به صحبت به زبان انگلیسی باشید. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که در کانادا نسبت به تازه‌واردها این انتظار وجود ندارد که زبان انگلیسی را مانند زبان مادری صحبت کنند.

درباره دوره زبان در کانادا بیشتر بدانید.

با ارتباطات اجتماعی مردم آشنا شوید

یکی از عواملی که شکل‌گیری ارتباط جدید را دشوار می‌کند فقدان آگاهی نسبت به نحوه برخورد اجتماعی مردم در است.  می‌توانید با کسب اطلاعات نسبت به فرهنگ حاکم بر جامعه کانادایی و رفتار مردم، هر چه سریع‌تر دوستانی را در محیط کار یا در همسایگی خود پیدا کنید.

ارتباط خود را با دوستانتان در ایران حفظ کنید

مراقب باشید بعد از ورود به کانادا ارتباط خود را با دوستانتان در ایران قطع نکنید. قطع روابط با دوستان خود در ایران به حس غربت و دلتنگی شما دامن می‌زند.

از سازمان ها و انجمن های مردم نهاد کمک بگیرید

در اکثر شهرهای کانادا مخصوصا شهرهایی که تعداد ایرانی‌های مقیم در آن زیاد است سازمان‌های مردم نهادی ایجاد شده که در آن‌ها به مهاجران تازه وارد کانادا برای برقراری ارتباط با محیط جدید زندگی کمک می‌شود. در همین انجمن‌ها می‌توانید با ایرانی‌های زیادی آشنا شوید. معمولا در این انجمن‌ها فعالیت‌های فرهنگی هم انجام می‌شود بنابراین عضویت در آن‌ها بهترین گزینه برای رفع حس غربت است.

به تصمیم خود احترام بگذارید

تجربه سایر مهاجران نشان می‌دهد که اگر حس غربت را به خودتان تلقین کنید و در پذیرش فرهنگ جامعه جدید انعطاف‌پذیر نباشید زندگی در کانادا سخت خواهد شد. بنابراین با پذیرش فرهنگ جامعه کانادا و تلقین نکردن حس دلتنگی به تصمیم خود برای زندگی در کانادا احترام بگذارید.

برای مهاجرت به کانادا هدف داشته باشید

داشتن هدف و برنامه مشخص، هر سختی را آسان می‌کند. اگر برای تحقق رویایی که همیشه به دنبال آن بوده‌اید تصمیم گرفتید به کانادا مهاجرت کنید حتما سختی زندگی در غربت برایتان راحت‌تر خواهد بود. کسی که هدف داشته باشد و برای تحقق آن تصمیم به مهاجرت می‌گیرد حتما می‌تواند بر حس دلتنگی خود غلبه کند. به یاد داشته باشید که شیرینی رسیدن به رویاها تلخی دلتنگی را از بین می‌برد.

از تجربه سایر مهاجران استفاده کنید

می‌توانید قبل از مهاجرت به کانادا از طریق شبکه‌های اجتماعی با مهاجران مقیم در کانادا ارتباط برقرار کنید و از تجارب آن‌ها استفاده کنید. مطمئن باشید که آشنایی کافی با محیط جدید قبل از ورود به آن بخشی از موفقیت در مهاجرت است. اگر دوستی در کانادا ندارید سعی کنید با مهاجرانی که در شهر اقامت دارند ارتباط برقرار کنید تا به محض ورود به کانادا بتوانید اوقات تنهایی خود را با هم‌وطنان سپری کنید.

از تجربه سایر مهاجران کانادا استفاده کنید

از ایران با افتخار صحبت کنید

وقتی وارد کانادا بشوید مسلما در گروه‌ها و کلوب‌های مختلفی قرار می‌گیرید که در آن‌ها مهاجران از سایر کشورها نیز حضور دارند و ممکن است مسایل ملیتی مطرح شود. بهتر است در این مواقع از کشور خود با افتخار صحبت کنید چون عملکرد برعکس، احساس خودکم بینی در شما ایجاد می‌کند و همین امر در تشدید احساس غربت تاثیرگذار است.

یک تذکر!

مراقب باشید که در ماه‌های اول ورود به کانادا که شاید احساس دلتنگی بیش از سایر مواقع به سراغتان بیاید برای فرار کردن از این حس، به افراد غریبه بیش از حد اطمینان نکنید. در واقع شما نباید برای از بین بردن احساس غربت، خود را گرفتار مسائل جدی‌تر بکنید.
برخی از مهاجرین ایرانی با ورود به کانادا دامنه دوستان خود را فقط به هم‌وطنان ایرانی محدود می‌کنند و در پاسخ این سوال که چرا خود را با جامعه کانادایی تطبیق نمی‌دهند این طور پاسخ می‌دهند که در کشور غریب، به هم‌وطنان بیشتر اعتماد دارند.
به این دسته از مهاجرین پیشنهاد می‌شود که در هر موضوعی تعادل را برقرار سازید. شما نباید در کانادا فقط با ایرانی‌ها ارتباط برقرار کنید چون در خیلی از مواقع  به کمک یک دوست کانادایی نیاز خواهید داشت. همچنین اعتماد بیش از حد به ایرانی‌های خارج از کشور نیز منطقی نیست.

مهاجرت با خیالی آسوده!

موسسه مهاجرتی تراست متشکل از بهترین وکلای مورد تایید اداره مهاجرت کانادا (ICCRC) همه کارهای لازم را با دقت و دلسوزی پیگیری می‌کنند

سوالات متداول

چگونه با دغدغه هایی مثل دلتنگی و زندگی در غربت کنار بیاییم؟

این چند نکته را در نظر بگیرید: بهتر است شهری را برای اقامت خود انتخاب کنیدکه در آن تعداد ایرانیان مقیم تا حدی زیاد باشد و همچنین به دنبال اجاره خانه در محله ‌های ایرانی ‌نشین باشید، به رستوران ها و کافه های ایرانی سر بزنید، ارتباط خود را با دوستانتان در ایران حفظ کنید و از تجربه سایر مهاجران در این زمینه استفاده کنید.

در کدام شهرهای کانادا ایرانیان بیشتری زندگی می کنند؟

در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال کانادا ایرانی ‌های زیادی سکونت دارند.

چه چیزی باعث احساس غربت بیشتر در کشورهای خارجی می شود؟

فقدان تسلط به زبان انگلیسی و همینطور عدم آشنایی با فرهنگ مردم کشورهای دیگر شاید مهم ‌ترین عامل ایجاد احساس غربت در خارج از ایران هستند. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید و نسبت به فرهنگ حاکم بر جامعه کانادایی و رفتار مردم اطلاعات کسب کنید.

روش های تقویت روحیه برای زندگی در یک کشور جدید چیست؟

در ابتدای اقامت خود بیشتر به تفریح و گردش در این کشور بپردازید تا روحیه شما برای یک زندگی جدید تقویت شود. همچنین به یاد داشته باشید که شما با مهاجرت به کانادا قدم بزرگی برای ساختن آینده‌ ای روشن برداشته ‌اید. بنابراین باید به جای احساس غربت و دلتنگی به مزایایی که زندگی در این کشور برایتان به همراه دارد فکر کنید.

آیا سازمانی برای کمک به ایرانیان تازه وارد به کانادا وجود دارد؟

بله؛ خوشبختانه در اکثر شهرهای کانادا مخصوصا شهرهایی که تعداد ایرانی ‌های مقیم در آن زیاد است سازمان‌ های مردم نهادی ایجاد شده که در آنها به مهاجران تازه وارد کانادا برای برقراری ارتباط با محیط جدید زندگی کمک می ‌شود.

در چه شرایطی زندگی در کانادا برای شما سخت خواهد شد؟

اگر حس غربت را به خودتان تلقین کنید و در پذیرش فرهنگ جامعه جدید انعطاف‌پذیر نباشید زندگی در کانادا برایتان سخت خواهد شد.