کار‌آموزی در کانادا

کار‌آموزی در کانادا

برخی از ایرانیان، کارآموزی را راهی برای دستیابی به اقامت کانادا می‌دانند و گذراندن دوره کارآموزی در هر یک از ایالات کانادا فرصتی است برای مهاجران تا بتوانند بعد از پایان دوره مشغول به کار شوند و بتوانند با زندگی در کانادا به رویای خود دست پیدا کنند. در این مقاله قصد داریم به چند و چون مراحل قانونی کارآموزی در کانادا بپردازیم. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

همچنین درباره مهاجرت به کانادا و آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا بخوانید.

مراحل کارآموزی در کانادا

کارآموزی فرآیندی است که در کنار انجام کار برای کارفرما مراحل آموزشی را نیز پشت سر گذاشته و مهارت‌های لازم کسب می‌شود. انجام کار‌آموزی در کانادا مستلزم گذراندن مراحلی است که متقاضیان باید آشنایی کافی با آن‌ها را داشته باشند. شخصی که متقاضی کارآموزی در کانادا است ابتدا باید فرصت‌های کار‌آموزی در کانادا را شناسایی کند.

باید بدانید که در چه زمینه‌هایی امکان کارآموزی و پذیرش کارآموز وجود دارد. در مرحله دوم باید کارفرمای خود را انتخاب کنید. پیدا کردن کارفرمای خوب سخت‌ترین مرحله محسوب می‌شود. برای پیدا کردن کارفرما می‌توانید به طور مستقیم درخواست خود را برای شرکت‌ها ارسال و یا از طریق شبکه‌های مجازی اقدام کنید. یکی از بهترین راهکارها برای یافتن کارفرما، شرکت در برنامه‌های استخدامی است. همچنین در طول دوره کارآموزی باید 6 تا 8 هفته نیز در دوره‌های آموزشی که در کالج برگزار می‌شود شرکت کنید. در ادامه به معرفی سه سایت معروف در این زمینه می‌پردازیم. می‌توانید با جستجوی عناوین شغلی مورد نظر در این سایت‌ها کارفرمای مرتبط را پیدا کنید:

 برای کارآموزی در استان کبک قبل از حضور نزد کارفرما و شروع دوره فراگیری، باید در دوره آموزشی به نام cegep شرکت کنید. در مرحله بعدی، باید شروع کارآموزی را در اداره‌ای که در هر ایالت قرار دارد ثبت کنید. پس از سپری شدن دوره کارآموزی و شرکت در آزمون، گواهی تجاری دریافت خواهید کرد که به موجب آن .می‌توانید در حرفه‌ موردنظر فعالیت داشته باشید

لینک های مفید

مدت زمان کارآموزی در کانادا

کارآموزی در کانادا با توجه به حیطه‌ی فعالیت، 2 تا 5 سال طول می‌کشد و البته مدت زمان کارآموزی بستگی به نوع حرفه دارد. در دوره کارآموزی، 20 درصد از وقت خود را باید در کالج برای دروس مرتبط به صورت تئوری و 80 درصد از زمان خود را نیز باید نزد کارفرما برای گذراندن مرحله عملی و کسب تجربه صرف کنید.

مزایای سپری کردن کارآموزی در کانادا

 •  کسب تجربه‌های کاری ارزشمند که در شکل‌گیری آینده کاری بسیار مفید خواهند بود.
 • دریافت دستمزد حین کارآموزی. دستمزد پرداختی از حداقل حقوقی که برای کارگران تعیین شده کمتر نخواهد بود.
 • طی شدن بخشی از فرآیند دریافت گواهی تجارت
 • 95 درصد از اشخاصی که در ایالتی مشخص به کارآموزی می‌پردازند پس از پایان کارآموزی در همان ایالت اقامت خواهند گرفت.
 • بسیاری از کارآموزان معتقدند پس از پایان دوره، موفقیت زیادی در حیطه‌ی شغلی خود به دست آورده‌اند.
 • برخورداری از وام‌های بدون بهره تا 4000 دلار. پرداخت اقساط وام پس از پایان دوره‌ی کارآموزی خواهد بود. 
 • اگر دوره کارآموزی تمام وقت انتخاب شود، کارفرما موظف است کارآموز را بیمه کند. در این صورت از مزایایی مانند بیمه بیکاری نیز شامل کارآموز خواهد شد.

شرایط کارآموزی در کانادا

 • برای کارآموزی در کانادا محدودیتی برای مرد یا زن نیست
 • برای کارآموزی باید اقامت دائم کانادا یا شهروند کانادا باشید در غیر این صورت، باید مجوز کاری و مدرک تحصیلی معتبری ارائه کنید.
 • در ایالت آلبرتا دانشجویان خارجی نمی‌توانند در دوره‌ی کارآموزی شرکت کنند چون دانشجوی خارجی نمی‌تواند به طور همزمان با دو مجوز تحصیلی و کاری در کانادا حضور داشته باشد. در سایر ایالات، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا به کارآموزی بپردازند
 • بر اساس سیاست اقتصادی ایالات، متقاضیان جوان برای کارآموزی پذیرفته می‌شوند.
 • کارآموز باید تمام شرایط کارفرما را بپذیرد

درباره شهروندی کانادا و اقامت پس از تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

مجوز کارآموزی رِد سیل

با شرکت در برنامه کارآموزی رد سیل (red seal program) و به پایان رساندن دوره کاراموزی، گواهی اعطا می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید در تمام ایالات کانادا کار کنید

درآمد کارآموزی در کانادا

درآمد کارآموزی در کانادا

در طی دوره کارآموزی، دستمزد کارآموز ساعتی پرداخت می‌شود. با گذشت هر سال از دوره کارآموزی دستمزد کارآموز بیشتر و نهایتا برابر با دستمزد کارگر ماهر خواهد شد

هزینه دوره کارآموزی در کانادا

کارآموزان برای دوره‌های عملی پولی پرداخت نمی‌کنند اما برای دوره‌های تئوری در کالج مستلزم پرداخت شهریه از 200 تا 800 دلار هستند. البته میزان شهریه پرداختی بستگی به حرفه‌ی انتخابی کارآموز دارد. همچنین 1000 دلار باید برای قرارداد کارآموزی به اداره مربوطه و 1000 دلار نیز بعد از گذشت 6 ماه از تاریخ انعقاد قرارداد کارآموزی پرداخت شود.

کواپ با کارآموزی چه فرقی دارد

کواپ یک دوره‌ی تحصیلی همراه با تضمین کاری است. در کواپ، متقاضی پس از دوره تحصیلی وارد بازار کار می‌شود و با شرکت‌های مربوطه همکاری می‌کند. در کواپ، متقاضی باید برای هر سال حضور در برنامه تقریبا 12000 دلار پرداخت کند. متقاضیان می‌توانند در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد کواپ شرکت کند.

درباره دوره های کوآپ کانادا بیشتر بخوانید.

مدت زمان کواپ با کارآموزی چه فرقی دارد

کواپ معمولا یک دوره آموزشی یک ساله است که به دو بخش 6 ماهه تقسیم می‌شود. در شش ماه اول، به تحصیل در حرفه مورد نظر می‌پردازید و در 6 ماه دوم به طور عملی آموزش‌های لازم را می‌بینید. اما کارآموزی از نظر زمانی بسیار طولانی‌تر است و با توجه به حرفه‌ی انتخابی می‌تواند از 2 تا 5 سال طول بکشد

 کدام دوره‌ های تحصیلی در کانادا دارای دوره کارآموزی یا کارورزی است

معمولا در دوره‌ی کارشناسی برای برخی از رشته‌ها به ویژه مهندسی واحدهایی تحت عنوان کارآموزی به منظور ارتقای کیفیت آموزش در نظر گرفته می‌شود اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری واحد کارآموزی کمتر است.

درباره تحصیل کارشناسی در کانادا، کارشناسی ارشد در کانادا و تحصیل دکتری در کانادا بخوانید.

 انواع کارآموزی در کانادا

 انواع کارآموزی در کانادا

دوران کارآموزی به دو شکل تمام‌وقت و پاره‌وقت برگزار می‌شود

 • کارآموزی تمام‌وقت در کانادا

.در این نوع کارآموزی مانند یک کارگر باید 8 ساعت در طول روز تحت نظر کارفرما دوره را سپری کرد

 • کارآموزی پاره‌وقت در کانادا

در کارآموزی پاره‌وقت زمان کم‌تری برای یادگیری صرف خواهد شد.

همچنین کارآموزی در کانادا به دو دسته‌ی مستقل و مشارکتی تقسیم می‌شود. در کارآموزی مستقل، کارآموز ملزم به گذراندن واحدهای آموزشی نیست و فقط به صورت عملی به یادگیری حرفه می‌پردازد. اما در کارآموزی مشارکتی، آموزش عملی و تئوری در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند.

کارآموزی در مانیتوبا

برخی فارغ‌التحصیلان مقطع ارشد و دکتری به منظور اقامت دائم در مانیتوبا به کارآموزی در این ایالت می‌پردازند. شرایط کارآموزی در مانیتوبا از قرار زیر هستند:

 • اثبات توانایی مالی بابت 6 ماه زندگی در کانادا
 • داشتن مدرک زبان
 • کامل کردن دوره کارشناسی ارشد یا دکتری در این استان

درباره مهاجرت به مانیتوبا، تحصیل در مانیتوبا و اقامت موقت کانادا بخوانید.

هزینه زندگی در کانادا در دوره کارآموزی

کارآموزان در کانادا از سوی کارفرما دستمزد دریافت می‌کنند. میزان درآمد کارآموز بسته به نوع دوره‌ی کارآموزی و تمام‌وقت یا پاره‌وقت بودن متغیر است. در هر صورت در این مدت باید با درآمد حاصل از کارآموزی زندگی خود را بگذرانید. البته دستمزدی که پرداخت می‌شود از حداقل حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای کارگران کمتر نخواهد بود. در واقع شرایط زندگی در کانادا در دوره کارآموزی مانند یک کارگر است.

درباره هزینه زندگی در کانادا و هزینه تحصیل در کانادا بخوانید.

رشته‌ های مورد تقاضا برای کارآموزی در کانادا

کارآموزی در کانادا معمولا شامل اکثر رشته‌های تحصیلی می‌شود. متقاضیان در بیشتر رشته‌های تحصیلی می‌توانند به کارآموزی مشغول شوند. بیشتر متقاضیان به کارآموزی در رشته‌های مهندسی می‌پردازند.

ویزای کارآموزی کانادا

اگر قصد انجام کارآموزی در کانادا را دارید بهتر است برای دریافت ویزای کار کانادا اقدام کنید. در واقع ویزایی تحت عنوان کارآموزی وجود ندارد بنابراین برای رسیدن به هدف خود در کانادا ابتدا باید مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری را فراهم کنید. در واقع، کارآموزی هم نوعی شغل محسوب می‌شود چون با انجام آن دستمزد می‌گیرید و بعد از پایان دوره نیز مجوز کار دریافت خواهید کرد.

پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل به انجام کارآموزی، در زمان ارسال مدارک و درخواست ویزای کاری در کانادا حضور داشته باشید به این دلیل که پیدا کردن کارفرمای کانادایی و توافق در رابطه با دوره کارآموزی از خارج از کانادا امری است بعید. لازم به ذکر است که در زمان ارسال مدارک باید قرارداد خود با کارفرما را برای سفارت کانادا ارسال کنید همچنین باید محل کار او را اعلام کنید بنابراین لازم است قبل از دریافت ویزا، با یک کارفرما در کانادا هماهنگ باشید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

هنگامی‌که به کانادا رسیدم، آیا خدماتی برای دریافت کمک وجود دارد؟

هر استان و هر شهر به سازمان‌ها و خدماتی مجهز است که به تازه‌‌واردان به کانادا کمک شود. 

چگونه می‌توان خدمات مراقبت‌های پزشکی را دریافت کرد؟

تمام استان‌ها و مناطق کانادا برنامه‌ی بیمه‌ی سلامت عمومی را برای پوشش نیازهای عمومی درمانی دارا هستند. با این حال، در بعضی از استان‌ها باید تا سه ماه از ورود شما به کانادا گذشته باشد تا بتوانید از بیمه‌های سلامت استفاده کنید. درخواست بیمه‌ی سلامت برای خود و خانواده را در اولویت قرار دهید و به‌محض رسیدن به کانادا برای آن اقدام کنید. همچنین برای شرایط اضطراری، تا وقتی که بیمه‌ی درمانی در استانتان آغاز نشده، بیمه‌ی سلامت خصوصی را از یکی از شرکت‌های بیمه خریداری کنید.

برای شروع به کار در کانادا به چه چیزهایی نیاز دارم؟

برای کار در هر نقطه از کانادا، به شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی (SIN) نیاز است. به‌محض ورود به کانادا فوراً برای دریافت کارت SIN اقدام کنید. برای  مشاهده‌ی دستورالعمل‌ها از وب‌سایت خدمات کانادا استفاده کنید. رزومه‌تان حتماً باید به انگلیسی یا فرانسوی نوشته شده باشد. همچنین ممکن است به اعتبارنامه‌ی تأییدشده (credentials confirmed) نیاز پیدا کنید. در سراسر کانادا آژانس‌های متعددی برای ارائه‌ی خدمات معادل‌سازی و اعتبارسنجی وجود دارد.

چگونه تابعیت کانادا را کسب کنم؟

پیش از ارسال درخواست برای کسب تابعیت، باید چهار سال، معادل ۱۴۶۰ روز، در کانادا ساکن باشید.

نمی‌دانم در کدام یک از شهرهای کانادا زندگی کنم؛ از کجا شروع کنم؟

کانادا کشوری است بزرگ با فرهنگی متنوع، جوامع و آب‌وهوای گوناگون و فرصت‌های کاری. برای تحقیق درباره‌ی این جزئیات اطلاعاتی کلی درباره‌ی کانادا کسب کنید. نکته‌ی مهمی که باید مدنظر داشت این است که به جایی بروید که موقعیت‌های کاری متناسب با شما را داشته باشد. همچنین باید تحقیقاتی درباره‌ی هزینه‌های زندگی در مناطق و شهرهای مختلف کانادا انجام دهید.

2 دیدگاه برای “کار‌آموزی در کانادا

  با سلام. برای کارآموزی باید اقامت دائم کانادا یا شهروند کانادا باشید؛ در غیر این صورت، باید مجوز کاری و مدرک تحصیلی معتبری ارائه کنید که برای دریافت مجوز کاری نیاز به مدرک زبان دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.