جغرافیای کانادا

جغرافیای کانادا

کانادا کشوری است که در شمال قاره آمریکا قرار گرفته است و دومین کشور دنیا از لحاظ وسعت بعد از روسیه محسوب می‌شود. کانادا تقریبا 10 میلیون کیلومترمربع مساحت دارد. جالب است بدانید که کانادا 40 برابر انگلستان مساحت دارد. کانادا تنها کشور در دنیاست که بیشترین نوار ساحلی را دارد. کانادا از شرق با اقیانوس آتلانتیک، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب با ایالات‌متحده‌ی آمریکا هم‌جوار است.

کانادا به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال از بارش‌های زیادی برخوردار است و همین امر باعث شده تا دریاچه‌های زیادی در داخل این کشور ایجاد شود. شاید کمی عجیب باشد اما نزدیک به دو میلیون دریاچه در ایالات مختلف کانادا وجود دارد که در شکل‌گیری اکوسیستم بسیار زیبا و منحصر به فرد کانادا نقش به سزایی داشته‌اند. همچنین درصد قابل توجهی از آب شیرین دنیا یعنی 7.6 در کانادا از طریق بارش‌های فراوان، ذخیره شده است.

در کانادا به دلیل وسعت زیاد، فاصله طولانی بین برخی از ایالات وجود دارد مثلا اگر شما بخواهید از طریق زمینی از هلیفکس به ونکوور سفر کنید 7 روز طول می‌کشد تا به مقصد برسید. کانادا به دلیل مرز طولانی که با اقیانوس منجمد شمالی دارد از سال 1929 ادعای مالکیت نسبت به بخشی از این اقیانوس را داشته است البته در مجامع بین‌المللی این ادعا پذیرفته نشد.

پوشش گیاهی در کانادا

پوشش گیاهی در کانادا

کانادا کشوری است که در آن گیاهان متفاوت و البته بسیار زیبا را می‌توانید مشاهده کنید. در هر یک از ایالات کانادا گونه‌های گیاهی و درختان منحصر به فردی روییده است.

در ایالت آلبرتا درختان افرای جعبه‌ای، کاج ساق سفید، کاج نرم سوزن، سیاه کاج غربی و صنوبر کالیفرنیایی پوشش گیاهی غالب است.

در ایالت کبک، درخت افرای سفید، افرای قندی و راش آمریکایی پوشش گیاهی غالب در این ایالت است.

در آنتاریو، درخت گیلاس سیاه، گیلاس سفید و کاج خاکستری و راش آمریکایی مشاهده می‌شود.

در بریتیش کلمبیا، درختان کاج زرد، کاج ساحلی، توسکای قرمز، افرای درشت برگ و کاج شوکران کوهی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهد.

در ایالت ساسکاچوان، کاج ساحلی، کاج خاکستری، نارون آمریکایی و نوئل کانادایی پوشش گیاهی این ایالت را تشکیل می‌دهند.

در ایالت مانیتوبا، درختان کاج سرخ، بداغ و افرای قرمز را می‌توان به عنوان پوشش گیاهی در این ایالت معرفی نمود.

در ایالت نوااسکوشیا، درخت راش آمریکایی را می‌توان مشاهده نمود.

در ایالت نیوبرانزویک، درختان گردوی سفید، افرای قندی و بلوط قرمز پوشش گیاهی غالب هستند.

در ایالت نیوفاندلند و لابرادور، درخت افرای قرمز را در بیشتر نواحی می‌توان مشاهده نمود.

پوشش گیاهی کانادا

مناطق جغرافیایی کانادا

منطقه آتلانتیک(Atlantic): این منطقه جغرافیایی که یکی از زیباترین مناطق در کانادا محسوب می‌شود مجموعه استان‌های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور را در بر‌می‌گیرد. در این منطقه متناسب با اکوسیستم، فعالیت‌های مختلفی از جمله صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن  شکل گرفته است.

کانادا مرکزی(Central Canada): آنتاریا و کبک در این منطقه از کانادا قرار گرفته‌اند. منطقه مرکزی کانادا بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. همچنین در این منطقه بیشتر محصولات کشاورزی کانادا تولید می‌شود.

منطقه پریری( Prairies): این منطقه، ایالات مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا را در برمی‌‌گیرد. زمین‌های منطقه پریری بسیار حاصل‌خیز هستند. محصولات کشاورزی با کیفیتی از این منطقه به کشورهای دیگر صادر می‌شود. به علاوه در منطقه پریری منابع سرشاری از انرژی کشف شده است که بخش قابل توجهی از نیازهای کانادا را برطرف می‌سازد. این منطقه از کوههای راکی شروع  شده و در نواحی غربی ایالت آلبرتا به پایان می‌رسد. کوه‌های راکی بلندترین رشته‌کوه‌ها در آمریکای شمالی هستند.

سواحل غربی( west coast): سواحل غربی کانادا، استان بریتیش کلمبیا را در بر‌می‌گیرد. ایالت بریتیش کلمبیا یکی از زیباترین ایالات کانادا است که وجود باغ‌های میوه، رونق زیادی به آن داده است. صنعت چوب و ماهیگیری نیز به دلیل وضعیت جغرافیایی ویژه‌ای که ایالت بریتیش کلمبیا در آن قرار گرفته است به عنوان اصلی‌ترین مشاغل در این ایالت شهرت زیادی دارند.

منطقه شمال( North): مناطق نورت وست تریتوریز، یوکان و نوناویت در این بخش از کانادا قرار گرفته‌اند. منطقه شمال، تقریبا یک سوم از مساحت کانادا را شامل می‌شود. در این منطقه نیز معادن زیادی قرار گرفته است از جمله طلا، روی، سرب و نفت.

مناطق جغرافیایی کانادا

جغرافیای ایالات کانادا

  جغرافیای آلبرتا کانادا

 با ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع مساحت، یکی از ایالات بزرگ در کانادا است. شهر مرکزی ایالت آلبرتا، ادمنتون و مهمترین و البته مشهورترین شهر آن کلگری است. شهر بنف در آلبرتا بیش از سایر شهرها جنبه گردشگری دارد. رشته کوه‌های راکی در بخش  غربی این استان مشاهده می‌شوند. لازم به ذکر است که دریاچه‌های زیادی در ایالت آلبرتا قرار دارد و پوشش گیاهی آن نیز برای گردشگران بسیار جذاب است. ادمونتون در نزدیکی منابع نفت کانادا قرار دارد. در آلبرتا مناطق کوهستانی شگفت‌انگیز در کنارجنگل و دشت خودنمایی می‌کنند.

جغرافیای بریتیش کلمبیا کانادا

بریتیش کلمبیا در غربی‌ترین بخش کانادا قرار دارد. این ایالات به وسیله رشته‌کوه‌های راکی و اقیانوس آرام احاطه شده است. بریتیش کلمبیا از شمال با یوکان ، از شرق با استان آلبرتا، از بخش جنوب با ایالت واشینگتنِ امریکا و از غرب با اقیانوس آرام همسایه است. ویکتوریا به عنوان مرکز ایالت بریتیش کلمبیا یکی از شهرهای مشهور کانادا بین گردشگران است.

بریتیش کلمبیا

جغرافیای کبک کانادا

کبک از نظر مساحتی بزرگ‌ترین ایالت کانادا است و دومین شهر پرجمعیت در کانادا محسوب می‌شود. شهر کبک، به عنوان شهر مرکزی در این ایالت شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین شهر آن نیز مونترال است. کبک از اقلیم جغرافیایی متنوعی برخوردار است. فلات لوزانسین تقریبا 95 درصد از مساحت کبک را شامل می‌شود. در جنوب این فلات ، کوه‌های موسوم به تپه‌های گرد قرار دارد. دشت سن‌لوران نیز در دو طرف رودخانه سن‌لوران قرار گرفته است و یکی از اقلیم‌های جغرافیایی بسیار جذاب در کبک محسوب می‌شود.

کبک کانادا

جغرافیای ساسکاچوان کانادا

ساسکاچوان ایالتی است که در شمال غرب کانادا قرار دارد. این ایالت یکی از سرسبز‌ترین استان‌های کانادا است که از سمت شرق با مانیتوبا و از سمت غرب با آلبرتا همسایه است. ساسکاچوان یکی از ایالات حاصلخیز کانادا است که کشاورزی رونق زیادی در آن دارد.

ایالت ساسکاچوان

جغرافیای جزیره پرنس ادوارد کانادا

یکی از استان‌های کانادا است که از جزیره‌ای به همین نام و چند جزیره دیگر تشکیل شده است. این ایالت در نزدیکی نیوبرانزویک و نواسکوشیا و کبک قرار گرفته است. جزیره پرنس ادوارد در مقایسه با سایر استان‌های کانادا دارای جمعیت و مساحت کمتری است. اقتصاد این ایالت مبتنی بر کشاورزی است که تولید ۲۵٪ سیب زمینی کانادا را بر عهده دارد. پرینس ادوارد محل اقامت مهاجرین قدیمی کانادا است. این استان زیبا و شگفت‌انگیز کانادا در ۲۰۰ کیلومتری شمال هلیفکس و ۶۰۰ کیلومتری شرق کبک سیتی قراردارد. پرینس ادوارد از یک جزیره اصلی و ۲۳۱ جزیره کوچکتر تشکیل شده  است و ۵٫۶۸۵ کیلومتر مربع مساحت دارد. جزیره اصلی در این ایالت، رتبه 23 را در کانادا و رتبه 109 را در دنیا از لحاظ وسعت به خود اختصاص داده است.

جزیره پرنس ادوارد

جغرافیای مانیتوبا کانادا

مانیتوبا یکی از سه استان بسیار سرسبز در بخش مرکزی کانادا است. بزرگترین شهر این استان وینیپگ و برندون دومین شهر بزرگ استان است.

جغرافیای نوا اسکوشیا کانادا

این ایالت از شبه جزیره‌ای در مجاورت  جزیره کیپ برتون و تعدادی جزیره کوچک‌تر تشکیل شده است. قسمت  جزیره‌ای نوا اسکوشیا از طریق باریکه‌ای به نام “تنگه چیگ نکتو” به سرزمین اصلی کانادا وصل می‌شود. نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک از ایالات ساحلی کانادا هستند. نوااسکوشیا در شرق ساحل شرقی کانادا قرار دارد. هلیفکس از لحاظ سیاسی مهم‌ترین شهر در نوااسکوشیا محسوب می‌شود. جالب است بدانید که نوااسکوشیا یک ایالت بندری است که کانادا از طریق آن به اقیانوس اطلس دسترسی پیدا می‌کند. با توجه به مساحت کم نوااسکوشیا و جمعیتی که در این ایالت زندگی می‌کنند می‌توان گفت که نوااسکوشیا، یکی از ایالات متراکم در کانادا است. با وجود منایع طبیعی غنی در این ایالت، بخشی از نیاز کانادا به نفت و گاز، تامین می‌شود.

نوااسکوشیا

جغرافیای نیوبرانزویک کانادا

نیوبرانزویک با وجود مناطق بکر و جنگل‌های وسیع، به یکی از استان‌های بسیار جذاب در کانادا برای گردشگران تبدیل شده است. جالب است بدانید که 85 درصد از مساحت این ایالت، پوشیده از جنگل‌های بسیار زیبا است. نیوبرانزویک از لحاظ جغرافیایی یکی از ایالات بسیار مهم در کانادا است چرا که در کنار جنگل‌های وسیع‌ چندین جزیره نیز در آن قرار گرفته است.  سنت جان بزرگترین شهر و فردریکتون مرکز ایالت نیوبرانزویک است. مونکتون یکی دیگر از شهرهای مهم در ایالت نیوبرانزویک محسوب می‌گردد.

جغرافیای نیوبرانزویک کانادا

جغرافیای نیوفاندلند لابرادور کانادا

این ایالت در شمال شرق آمریکای شمالی قرار گرفته و با اقیانوس اطلس مرز ساحلی دارد. مرکز این ایالت و بزرگ‌ترین شهر آن سینت جانز است. این ایالت از دو جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور که در شمال غربی جزیره قرار گرفته تشکیل شده است. نیوفاوندلند و لابرادور در مجموع ۴۰۵٬۲۱۲ کیلومتر مربع مساحت دارند و جمعیت ایالت نیز ۵۱۴ هزار نفر است.

در حدود ۹۴ درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند سکونت دارند که نیمی از آن‌ها در شبه‌ جزیره آوالون ساکن‌ هستند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات