جغرافیای کانادا

جغرافیای کانادا

کانادا کشوری است که در شمال قاره آمریکا قرار گرفته است و دومین کشور دنیا از لحاظ وسعت بعد از روسیه محسوب می‌شود. مساحت کانادا تقریبا 10 میلیون کیلومترمربع می باشد. جالب است بدانید که کانادا 40 برابر انگلستان مساحت دارد. کانادا تنها کشور در دنیاست که بیشترین نوار ساحلی را دارد. کانادا از شرق با اقیانوس آتلانتیک، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب با ایالات‌متحده‌ی آمریکا هم‌جوار است.

کانادا به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال از بارش‌های زیادی برخوردار است و همین امر باعث شده تا دریاچه‌های زیادی در داخل این کشور ایجاد شود. شاید کمی عجیب باشد اما نزدیک به دو میلیون دریاچه در ایالات مختلف کانادا وجود دارد که در شکل‌گیری اکوسیستم بسیار زیبا و منحصر به فرد کانادا نقش به سزایی داشته‌اند. همچنین درصد قابل توجهی از آب شیرین دنیا یعنی 7.6 در کانادا از طریق بارش‌های فراوان، ذخیره شده است.

در کانادا به دلیل وسعت زیاد، فاصله طولانی بین برخی از ایالات وجود دارد مثلا اگر شما بخواهید از طریق زمینی از هلیفکس به ونکوور سفر کنید 7 روز طول می‌کشد تا به مقصد برسید. کانادا به دلیل مرز طولانی که با اقیانوس منجمد شمالی دارد از سال 1929 ادعای مالکیت نسبت به بخشی از این اقیانوس را داشته است. البته در مجامع بین‌المللی این ادعا پذیرفته نشد.

درباره دریاچه های کانادا، جمعیت کانادا و تاریخچه کشور کانادا با مراجعه به هر لینک بخوانید.

پوشش گیاهی در کانادا

پوشش گیاهی در کانادا

کانادا کشوری است که در آن گیاهان متفاوت و البته بسیار زیبا را می‌توانید مشاهده کنید. در هر یک از ایالات کانادا گونه‌های گیاهی و درختان منحصر به فردی روییده است.

 • در ایالت آلبرتا درختان افرای جعبه‌ای، کاج ساق سفید، کاج نرم سوزن، سیاه کاج غربی و صنوبر کالیفرنیایی پوشش گیاهی غالب است.
 • در ایالت کبک کانادا، درخت افرای سفید، افرای قندی و راش آمریکایی پوشش گیاهی غالب است.
 • در آنتاریو، درخت گیلاس سیاه، گیلاس سفید و کاج خاکستری و راش آمریکایی مشاهده می‌شود.
 • در بریتیش کلمبیا، درختان کاج زرد، کاج ساحلی، توسکای قرمز، افرای درشت برگ و کاج شوکران کوهی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهد.
 • در ایالت ساسکاچوان، کاج ساحلی، کاج خاکستری، نارون آمریکایی و نوئل کانادایی پوشش گیاهی را تشکیل می‌دهند.
 • در ایالت مانیتوبا، درختان کاج سرخ، بداغ و افرای قرمز را می‌توان به عنوان پوشش گیاهی معرفی نمود.
 • در ایالت نوااسکوشیا، درخت راش آمریکایی را می‌توان مشاهده نمود.
 • در ایالت نیوبرانزویک، درختان گردوی سفید، افرای قندی و بلوط قرمز پوشش گیاهی غالب هستند.
 • در ایالت نیوفاندلند و لابرادور، درخت افرای قرمز را در بیشتر نواحی می‌توان مشاهده نمود.

مناطق جغرافیایی کانادا

منطقه آتلانتیک کانادا: این منطقه جغرافیایی که یکی از زیباترین مناطق در کانادا محسوب می‌شود مجموعه استان‌های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور را در بر‌می‌گیرد. در این منطقه متناسب با اکوسیستم، فعالیت‌های مختلفی از جمله صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن شکل گرفته است.

کانادا مرکزی: آنتاریو و کبک در این منطقه از کانادا قرار گرفته‌اند. منطقه مرکزی کانادا بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. همچنین در این منطقه بیشتر محصولات کشاورزی کانادا تولید می‌شود.

منطقه پریری (Prairies): این منطقه، ایالات مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا را در برمی‌‌گیرد. زمین‌های منطقه پریری بسیار حاصل‌خیز هستند. محصولات کشاورزی با کیفیتی از این منطقه به کشورهای دیگر صادر می‌شود. به علاوه در منطقه پریری منابع سرشاری از انرژی کشف شده است که بخش قابل توجهی از نیازهای کانادا را برطرف می‌سازد. این منطقه از رشته کوه های راکی شروع  شده و در نواحی غربی ایالت آلبرتا به پایان می‌رسد. کوه‌های راکی بلندترین رشته‌کوه‌ها در آمریکای شمالی هستند.

سواحل غربی (west coast): سواحل غربی کانادا، استان بریتیش کلمبیا را در بر‌می‌گیرد. ایالت بریتیش کلمبیا یکی از زیباترین ایالات کانادا است که وجود باغ‌های میوه، رونق زیادی به آن داده است. صنعت چوب و ماهیگیری نیز به دلیل وضعیت جغرافیایی ویژه‌ای که ایالت بریتیش کلمبیا در آن قرار گرفته است به عنوان اصلی‌ترین مشاغل در این ایالت شهرت زیادی دارند.

منطقه شمال: مناطق نورث وست تریتوریز، یوکان و نوناووت در این بخش از کانادا قرار گرفته‌اند. منطقه شمال، تقریبا یک سوم از مساحت کانادا را شامل می‌شود. در این منطقه نیز معادن زیادی قرار گرفته است از جمله طلا، روی، سرب و نفت.

جغرافیای ایالات کانادا

جغرافیای آلبرتا کانادا

 آلبرتا، با ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع مساحت، یکی از ایالات بزرگ در کانادا است. شهر مرکزی ایالت آلبرتا، ادمونتون و مهمترین و البته مشهورترین شهر آن کلگری است. شهر بنف در آلبرتا بیش از سایر شهرها جنبه گردشگری دارد. رشته کوه‌های راکی در بخش غربی این استان مشاهده می‌شوند.

لازم به ذکر است که دریاچه‌های زیادی در ایالت آلبرتا قرار دارد و پوشش گیاهی آن نیز برای گردشگران بسیار جذاب است. ادمونتون در نزدیکی منابع نفت کانادا قرار دارد. در آلبرتا مناطق کوهستانی شگفت‌انگیز در کنار جنگل و دشت خودنمایی می‌کنند.

همچنین درباره مهاجرت به آلبرتا، سرمایه ‌گذاری در استان آلبرتا، تحصیل در آلبرتا و کار در آلبرتا بخوانید.

جغرافیای بریتیش کلمبیا کانادا

بریتیش کلمبیا در غربی‌ترین بخش کانادا قرار دارد. این ایالات به وسیله رشته‌کوه‌های راکی و اقیانوس آرام احاطه شده است. بریتیش کلمبیا از شمال با یوکان، از شرق با استان آلبرتا، از بخش جنوب با ایالت واشینگتنِ امریکا و از غرب با اقیانوس آرام همسایه است. ویکتوریا به عنوان مرکز ایالت بریتیش کلمبیا یکی از شهرهای مشهور کانادا بین گردشگران است.

درباره مهاجرت به بریتیش کلمبیا، سرمایه ‌گذاری در بریتیش کلمبیا، تحصیل در استان بریتیش کلمبیا و کار در بریتیش کلمبیا در تراست بخوانید.

جغرافیای کبک کانادا

کبک از نظر مساحتی بزرگ‌ترین ایالت کانادا است و دومین شهر پرجمعیت در کانادا محسوب می‌شود. شهر کبک، به عنوان شهر مرکزی در این ایالت شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین شهر آن نیز مونترال است. کبک از اقلیم جغرافیایی متنوعی برخوردار است. فلات لوزانسین تقریبا 95 درصد از مساحت کبک را شامل می‌شود. در جنوب این فلات ، کوه‌های موسوم به تپه‌های گرد قرار دارد. دشت سن‌لوران نیز در دو طرف رودخانه سن‌لوران قرار گرفته است و یکی از اقلیم‌های جغرافیایی بسیار جذاب در کبک محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: مهاجرت به کبک ، سرمایه ‌گذاری در کبک ، تحصیل در کبک ، کار در کبک کانادا

جغرافیای ساسکاچوان کانادا

ساسکاچوان ایالتی است که در شمال غرب کانادا قرار دارد. این ایالت یکی از سرسبز‌ترین استان‌های کانادا است که از سمت شرق با مانیتوبا و از سمت غرب با آلبرتا همسایه است. ساسکاچوان یکی از ایالات حاصلخیز کانادا است که کشاورزی رونق زیادی در آن دارد.

درباره مهاجرت به ساسکاچوان، سرمایه ‌گذاری در ساسکاچوان، تحصیل در ساسکاچوان و کار در ساسکاچوان بخوانید.

جغرافیای جزیره پرنس ادوارد کانادا

یکی از استان‌های کانادا است که از جزیره‌ای به همین نام و چند جزیره دیگر تشکیل شده است. این ایالت در نزدیکی نیوبرانزویک و نوااسکوشیا و کبک قرار گرفته است. جزیره پرنس ادوارد در مقایسه با سایر استان‌های کانادا دارای جمعیت و مساحت کمتری است.

اقتصاد این ایالت مبتنی بر کشاورزی است که تولید ۲۵٪ سیب زمینی کانادا را بر عهده دارد. پرینس ادوارد محل اقامت مهاجرین قدیمی کانادا است. این استان زیبا و شگفت‌انگیز کانادا در ۲۰۰ کیلومتری شمال هلیفکس و ۶۰۰ کیلومتری شرق کبک سیتی قراردارد. پرینس ادوارد از یک جزیره اصلی و ۲۳۱ جزیره کوچکتر تشکیل شده است و ۵٫۶۸۵ کیلومتر مربع مساحت دارد. جزیره اصلی در این ایالت، رتبه 23 را در کانادا و رتبه 109 را در دنیا از لحاظ وسعت به خود اختصاص داده است.

درباره مهاجرت به پرنس ادوارد و سرمایه‌ گذاری در پرنس ادوارد با مراجعه به هر لینک در تراست اطلاعات کاملی کسب کنید.

جغرافیای مانیتوبا کانادا

مانیتوبا یکی از سه استان بسیار سرسبز در بخش مرکزی کانادا است. بزرگترین شهر این استان وینیپگ و براندون دومین شهر بزرگ استان است.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به مانیتوبا ، سرمایه ‌گذاری در مانیتوبا ، تحصیل در مانیتوبا ، کار در مانیتوبا

جغرافیای نوا اسکوشیا کانادا

این ایالت از شبه جزیره‌ای در مجاورت جزیره کیپ برتون و تعدادی جزیره کوچک‌تر تشکیل شده است. قسمت جزیره‌ای نوا اسکوشیا از طریق باریکه‌ای به نام “تنگه چیگ نکتو” به سرزمین اصلی کانادا وصل می‌شود. نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک از ایالات ساحلی کانادا هستند.

نوااسکوشیا در شرق ساحل شرقی کانادا قرار دارد. هلیفکس از لحاظ سیاسی مهم‌ترین شهر در نوااسکوشیا محسوب می‌شود. جالب است بدانید که نوااسکوشیا یک ایالت بندری است که کانادا از طریق آن به اقیانوس اطلس دسترسی پیدا می‌کند. با توجه به مساحت کم نوااسکوشیا و جمعیتی که در این ایالت زندگی می‌کنند می‌توان گفت که نوااسکوشیا، یکی از ایالات متراکم در کانادا است. با وجود منابع طبیعی غنی در این ایالت، بخشی از نیاز کانادا به نفت و گاز، تامین می‌شود.

همچنین درباره مهاجرت به نوا اسکوشیا، سرمایه ‌گذاری در نوا اسکوشیا، تحصیل در نوا اسکشیا و کار در نوا اسکوشیا بخوانید.

جغرافیای نیوبرانزویک کانادا

نیوبرانزویک با وجود مناطق بکر و جنگل‌های وسیع، به یکی از استان‌های بسیار جذاب در کانادا برای گردشگران تبدیل شده است. جالب است بدانید که 85 درصد از مساحت این ایالت، پوشیده از جنگل‌های بسیار زیبا است. نیوبرانزویک از لحاظ جغرافیایی یکی از ایالات بسیار مهم در کانادا است چرا که در کنار جنگل‌های وسیع‌ چندین جزیره نیز در آن قرار گرفته است. سنت جان بزرگترین شهر و فردریکتون مرکز ایالت نیوبرانزویک است. مونکتون یکی دیگر از شهرهای مهم در ایالت نیوبرانزویک محسوب می‌گردد.

درباره مهاجرت به نیوبرانزویک، سرمایه‌ گذاری در نیوبرانزویک، تحصیل در نیوبرانزویک و کار در نیوبرانزویک بخوانید.

جغرافیای نیوفاندلند لابرادور کانادا

این ایالت در شمال شرق آمریکای شمالی قرار گرفته و با اقیانوس اطلس مرز ساحلی دارد. مرکز این ایالت و بزرگ‌ترین شهر آن سینت جانز است. این ایالت از دو جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور که در شمال غربی جزیره قرار گرفته تشکیل شده است. نیوفاوندلند و لابرادور در مجموع ۴۰۵٬۲۱۲ کیلومتر مربع مساحت دارند و جمعیت ایالت نیز ۵۱۴ هزار نفر است.

در حدود ۹۴ درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند سکونت دارند که نیمی از آن‌ها در شبه‌ جزیره آوالون ساکن‌ هستند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به استان نیوفاندلند و لابرادور ، تحصیل در نیوفاندلند و لابرادور ، کار در نیوفاندلند و لابرادور

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

کانادا از نظر مساحت چقدر بزرگ است؟

کانادا دومین کشور دنیا از لحاظ وسعت بعد از روسیه محسوب می ‌شود. مساحت کانادا تقریبا 10 میلیون کیلومترمربع می باشد. جالب است بدانید که اندازه کانادا سه برابر هند، پنج برابر مکزیک، چهل برابر انگلیس و صد برابر کره جنوبی است! کانادا همچنین تنها کشور در دنیاست که بیشترین نوار ساحلی را دارد.

موقعیت جغرافیایی کانادا کجاست؟

کانادا کشوری است که در شمال قاره آمریکا قرار گرفته است. این کشور از شرق با اقیانوس آتلانتیک، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب با ایالات‌ متحده‌ی آمریکا هم‌جوار است.

چه نوع مناظری در کانادا یافت می شود؟

کشور کانادا دارای چشم اندازهای متنوعی است که عبارتند از کوه های باشکوه، دشت ها و دره های جنگلی، رودخانه ها و دریاچه های آبی زیبا و غیره.
نزدیک به دو میلیون دریاچه در ایالات مختلف کانادا وجود دارد که در شکل‌گیری اکوسیستم بسیار زیبا و منحصر به فرد کانادا نقش به سزایی داشته ‌اند. در واقع کانادا به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال از بارش ‌های زیادی برخوردار است و همین امر باعث شده تا دریاچه ‌های زیادی در داخل این کشور ایجاد شود.

پوشش گیاهی در کانادا چیست؟

در هر یک از ایالات کانادا گونه ‌های گیاهی و درختان منحصر به فردی روییده است. برای مثال در ایالت آلبرتا درختان افرای جعبه ‌ای، کاج ساق سفید، کاج نرم سوزن، سیاه کاج غربی و صنوبر کالیفرنیایی پوشش گیاهی غالب است. در ایالت کبک کانادا نیز درخت افرای سفید، افرای قندی و راش آمریکایی پوشش گیاهی غالب است. برای آگاهی از پوشش گیاهی هر ایالت مطلب فوق را مطالعه نمایید.

تقسیم بندی کانادا از لحاظ مناطق جغرافیایی اصلی چگونه است؟

مناطق جغرافیایی کانادا عبارتند از:
منطقه آتلانتیک کانادا که مجموعه استان‌ های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور را در بر‌می‌گیرد.
کانادای مرکزی شامل آنتاریو و کبک، منطقه پریری که این منطقه، ایالات مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا را در برمی‌‌گیرد.
سواحل غربی شامل استان بریتیش کلمبیا و منطقه شمال که مناطق نورث وست تریتوریز، یوکان و نوناووت در این بخش از کانادا قرار گرفته‌ اند.

آیا ایالت آلبرتا برای گردشگری یا مهاجرت مناسب است؟

بله؛ آلبرتا یکی از ایالات بزرگ در کانادا است. شهر مرکزی ایالت آلبرتا، ادمونتون و مهمترین و البته مشهورترین شهر آن کلگری است. شهر بنف در آلبرتا بیش از سایر شهرها جنبه گردشگری دارد. رشته کوه ‌های راکی در بخش غربی این استان مشاهده می ‌شوند. در آلبرتا مناطق کوهستانی شگفت ‌انگیز در کنار جنگل و دشت خودنمایی می‌کنند. اگر قصد مهاجرت به این ایالت را دارید مطالب موسسه مهاجرتی تراست را دنبال کنید.

کدام ایالت کانادا با ایالت واشینگتنِ آمریکا همسایه است؟

بریتیش کلمبیا در غربی ‌ترین بخش کانادا قرار دارد. این ایالات به وسیله رشته‌کوه‌ های راکی و اقیانوس آرام احاطه شده است. بریتیش کلمبیا از شمال با یوکان، از شرق با استان آلبرتا، از بخش جنوب با ایالت واشینگتن آمریکا و از غرب با اقیانوس آرام همسایه است.

بزرگترین ایالت کانادا کدام است؟

کبک از نظر مساحتی بزرگ ‌ترین ایالت کانادا است و دومین شهر پرجمعیت در کانادا محسوب می‌شود. شهر کبک، به عنوان شهر مرکزی در این ایالت شناخته می‌ شود و بزرگ‌ترین شهر آن نیز مونترال است.

کدام استان های کانادا بسیار سرسبز هستند؟

ساسکاچوان ایالتی است که در شمال غرب کانادا قرار دارد. این ایالت یکی از سرسبز‌ترین استان ‌های کانادا است. این ایالت یکی از استان های حاصلخیز کانادا است که کشاورزی رونق زیادی در آن دارد. مانیتوبا نیز یکی دیگر از استان های بسیار سرسبز در بخش مرکزی کانادا است.

کم جمعیت ترین مساحت و جمعیت مربوط به کدام استان کانادا است؟

جزیره پرنس ادوارد در مقایسه با سایر استان‌ های کانادا دارای جمعیت و مساحت کمتری است.

دیدگاهتان را بنویسید