ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا

مولتی ویزای کانادا چیست؟

برخی از مهاجرین در کانادا در طول سال مجبور می‌شوند چندین بار کانادا را ترک کنند به همین دلیل نیاز به دریافت ویزایی دارند که این امکان را برای آن‌ها فراهم کند. مولتی ویزای کانادا جزء ویزاهای پر طرفدار بین دانشجویان و تجار است. این دو قشر جزء مهاجرینی هستند که معمولا به دفعات زیاد در حال رفت و امد به کانادا هستند و برای دریافت مولتی ویزا کانادا اقدام می‌کنند. مالتی ویزا کانادا یکی از انواع  ویزای توریستی است که با دریافت آن می‌توانید هر چند بار که مایل هستید به کانادا سفر کنید بدون این که در هر بار ورودتان به این کشور نیاز به دریافت ویزای مجدد داشته باشید. برای متقاضیان این نوع ویزا سوالاتی در مورد شرایط اخذ آن و روند دریافت ویزا و سایر مسائل مرتبط با مولتی ویزا وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

ویزای مولتی کانادا چیست و برای چه منظوری صادر می شود

آیا می خواهید برای دفعات متعدد به کانادا سفر کنید؟ یا اینکه هر سال، می خواهید برای تعطیلات عید به کانادا بروید؟ شاید اقوام و وابستگانی در کانادا دارید که می خواهید مدتی بیش از 6 ماه را در کنار آنها سپری کنید؟ آیا شما کسب و کاری دارید که شعبه ای از آن در کانادا ثبت شده است و مکرراً قصد بازرسی به آن را دارید؟ آیا شما از طرف محل کار خود چندین بار برای ماموریت کاری به کانادا اعزام شده اید و احتمال دارد که این سفر ها در ادامه هم انتقال داشته باشد؟ یا اینکه آیا شما به سفر های متعددی به اقصی نقاط دنیا داشته اید و پاسپورت شما غنی از سوابق ویزا های متعدد است و می خواهید ویزایی با اعتبار بلند مدت تر برای کانادا دریافت کنید؟ خب، اگر پاسخ شما برای حداقل یکی از سوالات فوق مثبت باشد، شما باید یک ویزای مولتی یا مولتیپل کانادا دریافت کنید.

ویزای مولتی یا مولتیپل انتری در یک نگاه

خب، پیش از هر توضیحی باید بگوییم که ویزای مولتی یک ویزای بسیار قوی است که هر کسی دوست دارد تا آن را در پاسپورت خود داشته باشد. اما برای شروع، احتمالاً باید بدانید که ویزا های توریستی کانادا برای سفرهای اقامت کوتاه به کانادا صادر می شوند. عموماً مدت زمان اجازه ی اقامت ویزاهای توریستی 6 ماه است. ممکن است حتی به صلاح دید افسر تایید ویزا این مدت زمان افزایش یا کاهش یابد. به عنوان مثال برای ویزای توریستی سوپر ویزای کانادا (Canadian Supervisa) که برای سفر توریستی والدین شهروندان کانادا صادر می شود معمولاً 1 تا 2 سال بنا به صلاحدید افسر مهاجرتی کانادا است. شما باید پیش از اتمام این مدت از خاک کانادا خارج شوید و در غیر این صورت اقدامات تنبیهی ای از جانب دولت کانادا گریبان گیر شما خواهد شد.

این مدت زمان اعتبار اجازه حضور در کانادا به ازای هر بار ورود به کانادا صادر می شود و در ویزای درج شده در پاسپورت متقاضی قید می گردد. اما اگر قصد داشته باشید که بیش از این مدت در خاک کانادا اقامت داشته باشید و یا اینکه پس از مدتی مجدداً به کانادا سفر کنید، دو راه پیش رو دارید. یک راه این است که مجدداً برای دریافت ویزای اقامت موقت اقدام نمایید که همان روال سابق را در پیش خواهد داشت. راه دیگر، و البته به مراتب بهتر و راحت تر، دریافت ویزای مولتی، مالتی یا مولتیپل کاناداست که به شما برای مدت زمان چند ساله اجازه ورود متعدد به خاک کانادا را صادر می کند.

ویزای چند بار ورود توریستی کانادا یا Multiple Entry Tourist Visa که به اختصار به آن ویزای مولتی، ویزای مالتیپل یا ویزای مولتیپل انتری هم گفته می شود، بنا به درخواست متقاضی اخذ ویزا و صلاح دید افسران مهاجرتی کانادا صادر می شود. مدت زمان اعتبار ویزا های مالتیپل معمولاً به صورت 3، 5 یا 10 ساله صادر می شوند به این معنی خواهند بود که در ظرف این مدت اعتبار شما می توانید هر تعداد بار که خواستید به کانادا سفر کنید و هر بار تا 6 ماه اقامت داشته باشید. پس از اتمام این مدت زمان کافیست که چیزی کمتر از یک روز از کشور کانادا خارج شوید و دوباره به کشور کانادا وارد شوید تا بتوانید مجدداً مدت 6 ماه دیگر در کانادا اقامت داشته باشید.

دانستن دو نکته اینجا حائز اهمیت است، اول آنکه داشتن ویزا مولتی یا مولتیپل کانادا اعتبار بسیار زیادی به پاسپورت شما خواهد داد. یعنی به عنوان مثال اگر ویزای مولتیپل انتری کانادا داشته باشید، دریافت ویزای شینگن اروپا یا ویزاهای سایر کشور ها برای شما بسیار ساده تر دریافت خواهید کرد. نکته ی دیگر این است که ویزای مولتی برای اقامت امتیازات زیادی را برای شما به همراه نخواهد داشت، یعنی حتی اگر 10 سال با ویزای توریستی مولتی در کانادا ساکن باشید اجازه کار یا تحصیل نخواهید داشت و یا اینکه بیمه های خدمات درمانی و سایر خدمات دولتی را دریافت نخواهید کرد. بنابراین اگر قصد دارید که اقامت طولانی و دارای مزایای بیشتر در کانادا داشته باشید بد نیست به دریافت ویزاهای بلند مدت کانادا فکر کنید.

افراد واجد شرایط دریافت ویزای مولتیپل انتری کانادا

ویزای مولتی یا مولیتیپل توریستی کانادا (Multi/Multiple) بنا به اعتبار مسافرتی فرد متقاضی، شرایط وی و دلیلی که برای درخواست آن دارد صادر می گردد. اگر بخواهیم با چند مثال توضیح دهیم باید بگوییم به عنوان مثال فردی که نشان دهد خانواده یا آشنایانی در کانادا دارد و قصد دارد هر از گاهی به آنها سری بزند، دلیلی برای دریافت ویزای مولتی خواهد داشت. یا اگر کسی دارای سابقه ی سفر پر باری باشد و در تمامی سفر های خود، موعد های انقضای ویزای خود را رعایت کرده باشد، پاسپورتی با اعتبار از خود نشان خواهد داد و ممکن است با این اعتبار دولت کانادا به خوش حسابی این فرد در ورود و خروج به کانادا اعتماد کند و ویزای مولتی برای او صادر شود. یا به طور معکوس اگر فردی قصد داشته باشد تنها برای حضور در یک نمایشگاه به کانادا سفر کند و این موضوع را در نامه هدف از سفر خود بیان کند، به احتمال زیاد ویزای یک بار ورود دریافت خواهد کرد چرا که دلیل برای ورود متعدد نخواهد داشت.

معمولاً برای افرادی که قصد دارند برای اولین بار به کانادا سفر کنند و یا افرادی که سابقه ی سفر خارجی زیادی ندارند ویزا مولتیپل صادر نمی گردد. همین طور اگر فردی ویزای مولتیپل انتری توریستی داشته باشد و در یکی از یکی از دفعات ورود به کانادا مرتکب تخلفی اعم از خروج دیر هنگام شده باشد، ویزای مولتی وی ممکن است لغو گردد و یا حتی برای مدتی از ورود به کانادا محروم گردد.

مجوز ویزای مولتیپل انتری برای چه ویزا هایی صادر خواهد شد

این سوال با منطقی ساده پاسخ داده می شود: ویزا های کوتاه مدتی که دلیلی برای ورود خروج متعدد متقاضی آن وجود داشته باشد. ویزا های کوتاه مدت از قبیل ویزا های توریستی، توریستی کاری، ویزای تحصیلی، ویزای کار موقت، ویزای دیپلماتیک و چندین ویزای دیگر که مخاطبین کمتری دارند. پس اولاً باید شرایط دریافت ویزا های فوق را داشته باشید و ثانیاً، و مهم تر از آن دلیلی برای ورود و خروج متعدد خود ارائه دهید. پس پیش از پر کردن فرم های درخواست ویزا و نوشتن نامه ی برنامه ی سفر (Cover Letter)  از قانع کننده بودن دلیل خود اطمینان حاصل کنید.

شرایط صدور مالتی ویزای کانادا

 1. پاسپورت معتبر. پاسپورت شما باید یک صفحه خالی داشته باشد. صفحه خالی نشان می‎‌دهد که پاسپورت در حال انقضا نیست.کارمندان سفارت ممکن است پاسپورت قدیمی را نیز از متقاضی ویزا درخواست کنند.
 2. اسکن کارت ملی
 3. گواهی سلامت در صورتی که کنسولگری کانادا از شما درخواست کند.
 4. اسکن گواهی عدم سوء پیشینه. برای اشخاصی که در کشور خود مرتکب جرمی شده باشند مولتی ویزای کانادا صادر نمی‌شود به این دلیل که اغلب، چنین اشخاصی برای کشور میزبان خطرناک تلقی می‌شوند. در واقع دولت کانادا علاقه‌ای به صدور ویزا برای اشخاصی که احتمال دارد با اعمال خود نظم کشور را به هم بریزند نخواهد داشت.
 5. متقاعد کردن افسر مهاجرت در مورد این که شما قصد سکونت در کانادا را ندارید. برخی از مسافرین، در ابتدا اقدام به دریافت مولتی ویزا می‌کنند اما بعد از ورود به کانادا با قصد زندگی در این کشور به اقامت خود ادامه می‌دهند. چنین اقدامی برای دولت کانادا قابل قبول نیست و یک امر غیر قانونی محسوب می‌شود. اگر شما قصد زندگی در کانادا را دارید باید با دریافت ویزای مربوطه که می‌تواند ویزای کار یا ویزای تحصیل باشد برای رسیدن به هدف خود اقدام کنید. دولت کانادا برای متقاضیان مهاجرت، ضوابطی را در نظر گرفته که در مورد توریست‌ها اعمال نمی‌شود به همین دلیل شخصی که قصد تخلف از قانون کانادا را داشته و با ویزای توریستی بخواهد هدف خود برای مهاجرت را محقق سازد از کانادا دیپورت می‌شود.
 6. اثبات توانایی مالی بابت مدت اقامت در کانادا. اثبات توانایی مالی یکی از شرایطی است که برای دریافت تمام انواع ویزا مد نظر کارمندان سفارت کانادا قرار می‌گیرد. در واقع اشخاصی که بدون توانایی مالی به این کشور سفر می‌کنند برای کانادا دردسر ساز تلقی می‌شوند به همین دلیل از ورود آن‌ها به این کشور جلوگیری به عمل می‌آید. برای اثبات توانایی مالی باید گردش مالی حساب بانکی خود را ارائه کنید.
 7. اگر زیر 18 سال هستید درخواست صدور ویزا باید توسط سرپرست ارسال شود. افراد زیر 18 سال نمی‌توانند به صورت مستقل برای دریافت ویزا اقدام کنند.
 8. اگر مدارک به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی هستند باید ترجمه شوند. اکثر ایالات کانادا انگلیس زبان هستند و تنها در استان کبک زبان فرانسه رسمیت دارد.
 9. پرداخت هزینه بابت درخواست صدور ویزا و فرایند بررسی درخواست. به هزینه مورد نیاز برای صدور ویزا در بخش‌های بعدی می‌پردازیم.
 10.  امضا و تاریخ‌گذاری اسناد در جایی که امضای شما لازم باشد. اسناد بدون امضا و درج تاریخ معتبر نیستند به همین دلیل باید در تمام اسناد و مدارک، امضا و تاریخ درج شده باشد.
 11.  پر کردن و امضای فرم درخواست صدور ویزا ( VAC) . در این فرم معمولا اطلاعات شخصی خود را درج می‌کنید. همچنین باید هدف خود از سفر به کانادا را ذکر کنید. در این فرم باید مراقب باشید حرفی از ادامه اقامت در کانادا به منظور تحصیل یا کار نزنید چون در این صورت درخواست شما برای دریافت مولتی ویزا رد خواهد شد. در واقع ذکر چنین موضوعی در فرم مذکور نشان از این امر دارد که شما مولتی ویزا را فقط وسیله‌ای برای اقامت در کانادا قرار داده‌اید و در واقع قصد گردش در کانادا ندارید.
 12.  کپی مدرک مربوط به وضعیت مهاجرتی شما در کانادا یا سایر کشورها. معمولا ارائه چنین مدرکی را به این دلیل از شما درخواست می‌کنند که هدف شما برای مهاجرت یا عدم مهاجرت به کانادا اثبات شود.
 13.  اثبات این که قصد انجام کار یا تحصیل در کانادا را ندارید. همان طور که قبلا گفته شد دریافت هر ویزایی مستلزم طی شدن روند مربوط به همان نوع ویزا است. بنابراین اگر قصد تحصیل یا کار در کانادا را دارید باید پروسه قانونی مربوط به آن‌ها را طی کنید.
 14.  عکس. معمولا دو قطعه عکس از شما درخواست می‌شود.
 15.  این ویزا برای اشخاصی صادر می‌شود که در طول ده سال بیش از یک بار قصد رفت و امد به کانادا را دارند.
 16.  برای هر بار رفت و آمد به کانادا باید برای مدتی بیش از 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشید.
 17.  اثبات این امر که شما قصد کار کردن یا تحصیل در کانادا بدون اخذ ویزای مربوطه را ندارید
 18.  اثبات این که حضور شما در کانادا یک ریسک برای امنیت این کشور محسوب نمی‌شود.
 19.  درخواست صدور مالتی ویزا باید از بیرون از کانادا به سفارت این کشور ارسال شود. متقاضیانی که درخواست خود را از داخل کانادا مطرح کنند با رد درخواست مواجه می‌شوند.
 20.  اگر با اعضای خانواده قصد سفر به کانادا را دارید باید برای هر یک از اعضا، درخواست جداگانه بدهید اما می‌توانید تمام درخواست‌ها را به صورت هم‌زمان ارسال کنید و بابت تمام درخواست‌ها یک رسید دریافت کنید.

روند دریافت مولتی ویزا کانادا

اشخاصی که قصد سفر به کانادا را دارند اگر شهروند یا مقیم دائم در این کشور نباشند باید برای سفر به کانادا البته اگر به قصد گردش باشد، مولتی ویزا تهیه کنند. برای صدور این نوع ویزا باید فرایندی طی شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 1. درخواست صدور مولتی ویزا به صورت کتبی و یا آنلاین. کانادا در ایران سفارت ندارد به همین دلیل ایرانیان می‌توانند درخواست خود را به صورت کتبی برای سفارت کانادا در ترکیه یا امارات ارسال کنند. برای درخواست صدور ویزا به صورت آنلاین باید یک حساب کاربری در سایت gckey باز کنید. از طریق حساب کاربری بانکی هم می‌توانید اکانتی جهت درخواست صدور ویزا بسازید. زمانی که در وضعیت لاگین قرار گرفتید امکان ثبت درخواست برای شما وجود دارد. بعد از ثبت درخواست تقریبا 5 روز طول می‌کشد تا بتوانید در اکانت خود حضور پیدا کنید. ظرف چند هفته کنسولگری کانادا به درخواست شما رسیدگی می‌کند.
 2. در صورتی که درخواست شما تایید شود برای مصاحبه حضوری دعوت می‌شوید که در این مرحله باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. در این مرحله سوالاتی از شما پرسیده می‌شود:
 3. دلیل سفر به کانادا
 4. توانایی مالی و تمایل شما برای ترک کانادا بعد از منقضی شدن اعتبار مولتی ویزا
 5. وقتی مولتی ویزا صادر شد در همان اکانت به شما اطلاع داده می‌شود. البته ممکن است کارمند سفارت پس از پایان مصاحبه حضوری، صدور یا عدم صدور مولتی ویزا را اطلاع دهد.
 6. در مرحله اخر باید پاسپورت خود را جهت مهر شدن در اختیار سفارت کانادا قرار دهید. سفارت با ارسال ایمیل اعلام می‌کند که پاسپورت خود را به چه آدرسی باید ارسال کنید. البته اگر برای مصاحبه حضوری به سفارت کانادا فراخوانده شوید در همان جا هزینه‌های لازم را پرداخت می‌کنید و پاسپورت هم در همان زمان مهر می‌شود. در این صورت نیازی به ارسال پاسپورت برای سفارت نیست.
 7. پس از طی شدن مراحل مذکور می‌توانید مقدمات سفر به کانادا را فراهم کنید.

اگر بعد از طی شدن مراحل ذکر شده، سفارت کانادا شما را مجاز به دریافت مولتی ویزا نداند، تنها راه دریافت مجوز برای اقامت موقت در کانادا است.

مدت زمان اعتبار مالتی ویزای کانادا

این ویزا برای مدت ده سال معتبر است و معمولا یک ماه قبل از انقضای مدت آن اعتبارش تمام می‌شود. مدت اعتبار پاسپورت ایران 5 سال است به همین دلیل مولتی ویزا در بین ایرانیان به ویزای 5 ساله اقامت در کانادا شهرت دارد. بنابراین اگر پاسپورت کشور دیگری را داشته باشید می‌توانید از اعتبار ده ساله مولتی ویزا استفاده کنید. در صورت انقضای اعتبار ویزا و دریافت ویزای جدید باید در زمان درخواست مجدد و به هنگام حضور در فرودگاه کانادا هر دو ویزا را به همراه داشته باشید.

سینگل ویزا بهتر است یا مالتی ویزا

این موضوع بستگی به موقعیت هر شخص دارد. برای کسی که در طول مدت اعتبار ویزا قصد خروج از کانادا را ندارد سینگل ویزا بهتر است. تقریبا روند صدور هر دو نوع ویزا مشابه است بنابراین از این نظر هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. 

آیا با مولتی ویزای کانادا می‌توان در این کشور مشغول به کار یا تحصیل شد؟

خیر. اگر شخصی با قصد اشتغال یا تحصیل وارد کانادا می‌شود باید ویزای کاری یا ویزای تحصیلی دریافت کند. در غیر این صورت، برای ورود مجدد به کانادا با مشکل مواجه می‌شود. در واقع مولتی ویزا کانادا یک نوع ویزای توریستی است که دارنده ان فقط می‌تواند با استفاده از آن به گردش و تفریح در کانادا بپردازد.

مزایای درخواست صدور مولتی ویزا به صورت آنلاین

 • درخواست شما بدون از دست دادن زمان و پرداخت هزینه پست به سفارت کانادا می‌رسد.
 • به درخواست‌های اینترنتی ممکن است سریع‌تر رسیدگی شود.به این دلیل که زودتر به سفارت می‌رسد.
 • ارسال درخواست به صورت اینترنتی این اطمینان را برای شما ایجاد می‌کند که درخواست کامل است.در واقع با ورود به سایت سفارت کانادا اگر مدرکی را بارگذاری نکرده باشید سیستم پیام عملیات موفقیت‌امیز ارسال نمی‌کند و همین امر باعث می‌شود که شما با ارسال تمامی مدارک خود از کامل شدن درخواست اطمینان حاصل کنید.
 • اگر در زمان ثبت درخواست، متوجه شدید که نیاز به ارسال مدرکی دارید می‌توانید به سرعت آن را ارسال کنید در حالی که در خواست کتبی، درخواست در صورت ناقص بودن رد می‌شود و ممکن است رسیدگی مجدد، مدت زمان زیادی به طول بینجامد.
 • نیازی به ارسال پاسپورت همراه با درخواست نیست
 • درخواست شما مطابق با آخرین تغییرات در شرایط صدور پاسپورت، برای سفارت کانادا ارسال می‌شود.

هزینه صدور مولتی ویزا کانادا

هزینه صدور ویزای توریستی برای یک شخص، 100 دلار کانادا و برای ویزای توریستی خانوادگی 500 دلار کانادا است. بخشی از هزینه‌ها در زمان ارسال درخواست صدور ویزا برای سفارت باید پرداخت شود و بخش دیگر نیز در زمان حضور در سفارت کانادا جهت انجام مصاحبه حضوری پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که در هر مرحله از درخواست صدور مولتی ویزا اگر سفارت کانادا تقاضای شما را رد نماید هزینه‌های پرداخت شده قابل استرداد نیستند. همچنین در صورتی که برای دریافت ویزا مجددا اقدام کنید باید هزینه‌های لازم را بپردازید.

صدور ویزای توریستی کانادا چه مدت به طول می‌انجامد؟

صدور ویزای توریستی کانادا معمولا 8 تا 40 روز به طول می‌انجامد. البته کشوری هم که شما درخواست خود را از انجا مطرح نموده‌اید تاثیر زیادی در مدت زمان رسیدگی دارد. البته این موضوع که آیا شما ظرف 10 سال گذشته با کانادا سفر کرده‌اید یا خیر تاثیر زیادی در روند رسیدگی به درخواست دارد. اگر به کانادا سفر کرده باشید پروسه زمانی جهت صدور ویزای توریستی کوتاه‌تر خواهد بود. لازم به ذکر است که در حال حاضر به دلیل شیوع کوید 19 در برنامه سفارت تغییر ایجاد شده و ممکن است مدت زمان رسیدگی به درخواست‌ها با تغییراتی مواجه شده باشد.

آیا با استفاده از مولتی ویزا می‌توان به همراه خانواده  به کانادا مهاجرت کرد؟

بله می‌توانید همسر و فرزند خود را به کانادا ببرید منتهی باید برای هر یک از آن‌ها درخواست صدور ویزا به سفارت کانادا داده شود و هزینه‌های مربوطه هم پرداخت شود.شما می‌توانید تمام درخواست‌ها را به صورت یک جا و با هم به سفارت کانادا ارسال کنید. در بعضی از موارد یک شخص که معمولا سرپرست خانوار است درخواستی را از سوی خودش و تمام اعضای خانواده به سفارت کانادا ارسال می‌کند و متاسفانه با رد درخواست مواجه می‌شود. بهتر است قبل از دست زدن به چنین اقداماتی از شرایط و ضوابط دریافت ویزای توریستی خانوادگی اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

ویزای اقامت موقت یک بار ورود ( Single-Entry ):

اگر ویزای یک بار ورود اقامت موقت دارید، به طور کلی برای بازگشت به کانادا به ویزای جدیدی نیاز دارید. می توانید از طریق ویزای اورجینال یک بار ورود خود، تحت شرایط زیر درخواست بازگشت دهید:

 • تنها از ایالات متحده، سنت پیر و میکلون دیدن کرده باشید.
 • قبل از پایان اعتبار اقامت خود به کانادا بر می گردید.

ویزای اقامت موقت چند بار ورود ( Multiple-Entry ):

اگر ویزای اقامت موقت چند بار ورود دارید و ویزا منقضی نشده است، بله می توانید برگردید.

ویزای اقامت موقت منقضی شده:

می توانید از طریق ویزای اورجینال اقامت موقت خود، حتی در صورت انقضا، تحت شرایط زیر درخواست بازگشت دهید:

 • تنها از ایالات متحده، سنت پیر ( St. Pierre ) و میکلون ( Miquelon ) دیدن کرده باشید.
 • قبل از پایان اعتبار اقامت خود به کانادا بر می گردید.

مامور ویزا قبل از بازگشت شما، همه ی شرایطتان را بررسی می کند. اگر از کشوری غیر از لیست بالا دیدن کرده باشید، به ویزای اقامت موقت جدیدی نیاز دارید.ر