گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا

گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا

گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا یکی از مدارک مورد نیاز، هنگام درخواست ویزای کانادا برای مهاجرت به این کشور است. با توجه به اهمیت گواهی عدم سوء پیشینه به عنوان بخشی از مدارک لازم جهت درخواست اقامت دائم کانادا، در ادامه تمام نکات لازم برای اخذ این گواهی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر در رابطه با اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا سوالی دارید پیشنهاد می کنیم این مطلب را در وب سایت موسسه مهاجرتی تراست مطالعه کنید.

آیا گواهی عدم سوء پیشینه برای اخذ ویزای کانادا لازم است

به طور کلی گواهی عدم سوء‌ پیشینه به سندی گفته می شود که جهت نشان دادن تاریخ و سوابق کیفری فرد توسط دولت صادر می گردد. اگر تاکنون سوابق کیفری نداشته اید جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورت داشتن سابقه کیفری، ممکن است با رد شدن درخواست ویزای خود مواجه گردید. در چنین شرایطی بهتر است با یک وکیل مهاجرت به کانادا مشورت کنید.

بر اساس اطلاعات مندرج در سایت IRCC (اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) یکی از مدرک های ثانویه مورد نیاز برای ویزای کانادا، ارائه مدرکی تحت عنوان گواهی عدم سوء پیشینه است. برخورداری از این گواهی بر اساس نوع برنامه مهاجرتی شما می تواند اجباری یا اختیاری باشد.

برای مثال در صورتی که برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا و پاسپورت کانادایی خود اقدام می کنید و یا می خواهید یکی از انواع ویزای کار کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای شما الزامی است. همچنین یکی از مدارک لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری کانادا نیز گواهی عدم سوء پیشینه می باشد.

معمولا متقاضی اصلی و اعضای خانواده ای که می‌خواهند همراه با او به کانادا مهاجرت کنند و بالای ۱۸ سال سن دارند، باید برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه اقدام نمایند. برای اطلاع از چگونگی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا ادامه مطلب را دنبال کنید.

همچنین درباره اداره مهاجرت کانادا، مهاجرت به کانادا در کرونا و اقامت کانادا بخوانید.

نحوه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا

سایت رسمی دولت کانادا برای متقاضیان ایرانی، روش های زیر را جهت اخذ گواهی عدم سوء پیشینه پیشنهاد می کند:

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای متقاضیانی که در ایران زندگی می کنند

در صورتی که در حال حاضر محل سکونت شما در کشور ایران است، برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه می بایست به پلیس +10 مراجعه کنید. علاوه بر این می توانید به احراز هویت ثنا مراجعه کرده و با ثبت نام در آن برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه خود اقدام نمایید.

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای متقاضیانی که خارج از ایران زندگی می کنند

اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید برای اخذ این گواهی می توانید به نزدیک ترین سفارتخانه ایران در کشور محل سکونت خود مراجعه نمایید و یا به سفارتخانه ایران در کشورهای همسایه مراجعه کرده و به صورت حضوری گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت نمایید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سامانه وزارت امور خارجه و یا امور اجتماعی خدمات کنسولی میخک مراجعه کنید.

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای متقاضیانی که در کانادا زندگی می کنند

در صورتی که محل سکونت و اقامت فعلی شما کشور کانادا است و بنا به هر دلیلی، نظیر تمدید یا تغییر ویزای خود، به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نیاز پیدا کرده اید، می توانید به صورت اینترنتی از طریق وب سایت دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن (آمریکا) برای اخذ این گواهی اقدام نمایید. جهت انجام کارهای اداری مربوط به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان مقیم کانادا در وزارت امور خارجه، مراجعه به نزدیک ‌ترین مرکز پلیس و دریافت اثرانگشت دیجیتال یا اثرانگشت پرینت شده با کیفیت و رزولوشون بالا و ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه میخک لازم خواهد بود.

شما همچنین می توانید با ارسال اصل مدارک و اثر انگشتتان از طریق والدین یا وکیل خود در ایران که وکالت نامه رسمی از شما دارد، برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اقدام نمایید.

درباره بک ‌گراند چک ویزای کانادا، طولانی شدن جواب ویزای کانادا و جواب ویزای کانادا بخوانید.

مدارک لازم برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان مقیم کانادا

مدارک لازم برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان مقیم کانادا

 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید و مشابه عکس‌ های الصاق شده به کارت آثار انگشت که پشت نویسی شده باشد (عکس بانوان باید با رعایت حجاب اسلامی باشد).
 • تصویر برابر اصل هر کدام از صفحات شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه ایرانی، کارت اقامت دائم کانادا، تصویر روادید (VISA) و یا تصویر مدرک اقامت معتبر کشور کانادا ( تاریخ اعتبار مدارک نباید منقضی شده باشد).
 • کلیه مدارک باید در صفحه A4 باشد.
 • شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال باید عکس‌ دار باشد.
 • تکمیل سه برگ فرم درخواست گواهی عدم سوء پیشینه. برای دریافت این فرم می توانید به سامانه امور کنسولی و ایرانیان مراجعه نمایید. متقاضی باید هر یک از پرسش نامه های مربوطه را تکمیل و امضای خود را در محل تعیین شده درج نماید.
 • دو قطعه کارت انگشت نگاری که توسط پلیس کانادا RCMP اخذ و تایید شده باشد. (اصل کارت آثار انگشت شما باید دارای مهر پرسی (برجسته) مراجع رسمی کشور کانادا باشد و در پاکت در بسته که توسط مراجع رسمی این کشور مهر شده است، ارائه گردد).
 • ارائه قبض پرداخت تعرفه مربوطه به حساب خزانه داری کل (این مبلغ باید در وزارت امور خارجه واریز گردد).

ثبت انگشت نگاری در کانادا جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در ایران

به منظور ثبت انگشت نگاری در کشور کانادا جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در ایران، باید از طریق مراکزی که در شهرهای مختلف برای این کار در نظر گرفته شده اند، اقدام نمایید. برای این منظور می توانید در گوگل عبارت fingerprint را جستجو کنید تا در ادامه با سرچ نام شهر مورد نظرتان، مراکز نزدیک به شما در کانادا نشان داده شود. چند نکته مهم در خصوص انگشت نگاری برای گواهی عدم سوء پیشینه وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • حتما نتایج انگشت نگاری را در پاکت در بسته با مهر موسسه ای که برای انگشت نگاری به آن مراجعه کرده اید قرار دهید.
 • حتما عکس خود را بر روی کارت مربوط به نتایج قرار دهید. این کار توسط موسسه انگشت نگاری انجام خواهد شد. برای این منظور، ممکن است در همان مرکز از شما عکس گرفته و بر روی کارت اثر انگشت اسکن گردد و یا اینکه تعداد لازم عکس را از شما درخواست نمایند.
 • اگر عکس ها به صورت فیزیکی بر روی فرم ها الحاق می گردد؛ آن مرکز حتما باید بر روی عکس ها مهر بزند. توصیه می شود قبل از مراجعه به مرکز مورد نظرتان حتما در رابطه با عکس از آنها سوال کنید تا در صورت نیاز عکس ها را تهیه نموده و با خود همراه داشته باشید.
 • همانطور که اشاره شد در مدارک لازم جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، شما باید دو نسخه از کارت انگشت نگاری را ارائه نمایید.

همچنین بخوانید: انگشت نگاری ویزای کانادا ، مدت زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

پیگیری گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان کانادا

اگر مقیم کانادا هستید برای پیگیری و دریافت گواهی عدم سوء پیشینه باید از طریق دفتر حفاظت منافع ایران اقدام کنید و یا اینکه از طریق بستگان درجه یک یا وکیل معتمد خود، مراحل اداری اخذ گواهی عدم سوء پیشینه را در ایران دنبال نمایید. پس از اینکه این گواهی صادر گردید، بستگان درجه یک شما مانند پدر، مادر، خواهر، برادر یا فرزند، برای دریافت آن می توانند همراه با اصل مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت شناسایی ملی) به بخش سجلی کانادا در وزارت امور خارجه مراجعه نمایند.

همچنین اگر شخص متقاضی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از بستگان درجه یک شما نباشد و  وکالت شما را نیز بر عهده نداشته باشد، لازم است که شما در کانادا، نوشته ‌ای به‌ شکل دست ‌نویس تنظیم نمایید که نشان می دهد گواهی به چه شخصی (با ذکر مشخصات) در ایران تحویل گردد.

این نوشته را باید مطابق با امضای گذرنامه ایرانی خود امضا کنید و تصویر آن را به شخص مورد نظر در ایران ایمیل نمایید. سپس آن شخص می تواند به همراه کپی این نوشته و با اصل کارت ملی خود برای دریافت گواهی شما مراجعه نماید.

مدت زمان اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا

مدت زمان اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت، حداکثر 6 ماه می باشد. بنابراین در صورتی که این گواهی به کشوری مربوط می شود که مقیم آن هستید، باید حداکثر ۶ ماه قبل از ارسال درخواست، صادر شده باشد. همچنین اگر این مدرک برای سایر کشورها باشد، باید بعد از آخرین باری که در آن کشور به مدت ۶ ماه متوالی اقامت داشته اید، صادر شده باشد.

هنگامی که فرآیند دریافت گواهی عدم سوء پیشینه را می گذرانید به این نکته نیز دقت داشته باشید که مهلت داده شده برای ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه به زبان های انگلیسی و فرانسوی تنها 1 ماه است و بعد از گذشتن از یک ماه اعتبار آن گواهی باطل خواهد شد.

علاوه بر این در حال حاضر تنها ترجمه معتبر برای گواهی عدم سوء پیشینه، ترجمه ای است که دارای مهر دادگستری و مهر وزارت امور خارجه باشد. اگر در خصوص هر کدام از مراحل اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا در داخل و خارج از ایران سوالی دارید می توانید با وکلای ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

در صورت نداشتن گواهی عدم سوء پیشینه کانادا در مهلت مقرر چه باید کرد

در صورت نداشتن گواهی عدم سوء پیشینه کانادا در مهلت مقرر چه باید کرد

شما معمولا بعد از دریافت دعوت‌نامه از سیستم اکسپرس انتری کانادا، به مدت ۶۰ روز مهلت دارید تا درخواست اقامت دائم خود را به همراه مدارک لازم برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. یکی از این مدارک لازم، گواهی عدم سوء پیشینه است. چنانچه به هر دلیلی نتوانید در این مدت گواهی خود را آماده سازید، می توانید از طریق یکی از دو روش زیر اقدام نمایید:

 1. دعوت ‌نامه خود را رد کنید. در این صورت، چنانچه پروفایل اکسپرس انتری شما حداکثر در ۱۲ ماه اخیر ایجاد شده باشد، دوباره به مجموعه اکسپرس انتری باز گردانده می شوید و در آنجا می توانید منتظر فراخوان ‌های بعدی بمانید. البته این ریسک وجود دارد که در فراخوان ‌های آینده دعوت ‌نامه برای شما ارسال نگردد.

 2. بهتر است با وجود نداشتن گواهی عدم سوء پیشینه باز هم شما درخواست خود را آماده کنید و به همراه دیگر مدارکتان ارسال نمایید. در این روش به جای ارسال گواهی عدم سوء پیشینه، شما باید مدارکی را ارسال کنید که نشان می دهد برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه درخواست داده اید.
  این مدارک می تواند قبض پرداختی، شماره رهگیری و غیره باشد. همچنین باید در یک نامه جداگانه دلیل دریافت نکردن یا تاخیر در دریافت این گواهی را به افسر مهاجرت توضیح دهید. در این صورت احتمالا افسر اداره مهاجرت، تا هنگام دریافت مدرک اصلی، این مدرک را از شما قبول خواهد کرد.
  البته این تصمیم کاملا به تشخیص افسر اداره مهاجرت بستگی دارد و به دلیل ناقص بودن مدارک، امکان رد درخواست شما نیز وجود دارد. به یاد داشته باشید در صورتی که درخواست اقامت خود را بدون وجود مدرک عدم سوء پیشینه یا مدارک جایگزین آن ارسال کنید، احتمال رد شدن درخواست شما زیاد است.

چه زمانی در کانادا به گواهی عدم سوء پیشینه نیاز خواهیم داشت

بر اساس قانون اداره مهاجرت کانادا، در صورتی که متقاضی در طی چهار سال اخیر، بیش از ۱۸۳ روز بیرون از خاک کانادا حضور فیزیکی داشته باشد، لازم است از آن کشور گواهی عدم سوء‌ پیشینه دریافت نماید.

در واقع متقاضیان اقامت دائم کانادا از روزی که فرم‌ های شهروندی کانادا را امضا می‌ کنند تا چهار سال قبل از آن در صورتی که در مجموع بیش از ۱۸۳ روز در یک کشور دیگر زندگی کرده ‌اند، باید از آن کشور برگه عدم سوء ‌پیشینه ارائه کنند. مهم نیست کسب اقامت دائم بعد یا قبل از 4 سال بوده باشد، در 4 سال گذشته هر روز زندگی در خارج از کانادا، به عنوان یک روز کامل در کشور دیگر در نظر گرفته می ‌شود.

همچنین بر اساس قوانین جدید، چنانچه شما مجموعا به اندازه سه سال از پنج سال را با اقامت دائم در کانادا بوده ‌اید، می‌توانید برای شهروندی این کشور اقدام کنید. برای این منظور شما باید ضمن اینکه مدارک مالیاتی سه سال گذشته خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه می دهید، در سال ‌های گذشته نیز هیچ گونه سوابق کیفری نداشته باشید. اگر در این خصوص به کمک وکیل مهاجرت نیاز دارید می توانید با تیم متخصص ما در موسسه مهاجرتی تراست در تماس باشید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

به نظر ما وقت طلاست!

برای همین چه در پاسخ به درخواست شما و چه در پیگیری‌ها تلاش‌می‌کنیم سریع‌ترین باشیم.

سوالات متداول

اقدامات لازم برای دریافت الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه در خارج از کشور چیست؟

اگر متقاضی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در خارج از کشور هستید، ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام نمایید و پس از تکمیل فرم و بارگذاری مدارک خود، با اصل مدارک و کد رهگیری که سامانه در اختیار شما قرار داده است به نمایندگی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب فوق را مطالعه نمایید.

مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان مقیم خارج از کشور چقدر است؟

گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان مقیم خارج از کشور حداکثر 6 ماه اعتبار دارد.

اگر از صدور گواهی عدم سوء پیشینه ۶ ماه گذشته باشد، آیا باید دوباره برای دریافت آن اقدام کرد؟

گواهی عدم سوء پیشینه، همیشه باید بعد از آخرین باری که کشور را ترک کرده اید صادر شده باشد.

زمان لازم برای صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور چقدر است؟

مدت زمان لازم جهت صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان مقیم خارج، از زمان تحویل مدارک به اداره سجلات، بین یک ماه تا چهل و پنج روز است.

چگونه گواهی عدم سوء پیشینه را برای سفارت کانادا ارسال کنیم؟

همانند دیگر مدارک مورد نیاز برای مهاجرت، شما باید از نسخه اصلی مدرک سوء پیشینه خود اسکن بگیرید. فراموش نکنید کپی مدارک برای اداره مهاجرت قابل قبول نیست و حتما به اسکن مدارک نیاز است. همچنین اگر مدرک سوء پیشینه شما به زبانی به غیر از انگلیسی و یا فرانسه باشد، شما باید ابتدا برای ترجمه مدارک خود توسط یک مترجم رسمی اقدام نمایید.

10 دیدگاه برای “گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا

  سلام آیا برای سیتیزن شیپی، ارائه ترجمه گواهی عدم سوپیشینه از سایت ثنا که مربوط به قوه قضائیه هست مورد تایید دولت کانادا می باشد؟

  باسلام. گواهی عدم سوء پیشینه بایستی قابلیت ترجمه رسمی داشته باشد تا مورد قبول باشد.

  سلام، اپلیکیشن اقامت اکسپرس انتری من دیروز ریجکت شد با اینکه گواهی سوپیشینه ای که سال ۲۰۱۴ از ایران داشتم رو ضمیمه کرده بودن و همون رو برای ویزای دانشجویی کانادا یی در سال ۲۰۱۴ استفاده کرده بودم و از اون زمان دیگه ایران زندگی نکرده بودم. اینجور که متوجه شدم باید باز برم از اول پروفایل اکسپرس انتری درست کنم و معلوم نیست دیگه کی بتونم وارد پول بشم 🙁 من ونکور هستم، هنوز متوجه نمیشم که این انگشت نگاری باید به چه صورت برای دفتر واشنگتن ارسال بشه؟ الکترونیکی یا کاغذی؟ این مراکز مگه نسخه ی الکترونیکی میدن؟ بعد باید اصل پاسپورت و شناسنامه رو فرستاد برای دفتر واشنکتن؟ سپاس

  با سلام. اگر انگشت نگاری در ده سال گذشته انجام دادید دیگر نیازی به انگشت نگاری نمی باشد برای تمدید پاسپورت و یا دریافت ویزا نیاز هست اصل پاسپورت ارسال شود.

  سلام. ممنون از این مقاله ی خوب. اگر گواهی سوپیشینه فارسی باشه برای ارسال مدارک جهت اخذ اقامت دائم ترجمه توسط دارالترجمه مورد تایید دادگستری و قوه قضاییه کافیه یا مهر دادگستری و قوه قضاییه رو جدا میخواد؟

  توی سایت نوشته مهر قوه قضاییه میخواد.
  ممنون

  با سلام. دارالترجمه خودش برای مهر قوه قضائیه و دادگستری اقدام می‌کند.

  سلام من امروز رفتم واسه گرفتن گواهی عدم سو پیشینه واسه کانادا ولی ازم پاسپورت یا چیز دیگه ای نخواستن گفتن این گواهی واسه هرجایی میتونی استفاده کنی لطفا راهنماییم کنید چون من قبلا واسه مجوز کاری گواهی عدم سو پیشینه گرفتم این بار فقط ازم انگشت نگاری نکردن یا ازم پاسپورت نخواستن

  سلام
  مشکلی ندارد، می توانید گواهی عدم سو پیشینه را ترجمه کنید و در پروسه اخذ ویزا از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران واتساپ کانادا پیج اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.