اسپانسرشیپ همسر کانادا

اسپانسرشیپ همسر کانادا

در سطح بین‌المللی و در بین تمامی کشورهای دنیا، کانادا به‌عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورها شناخته‌شده است. ازاین‌رو، عده بسیار زیادی از کسانی که ساکن کانادا هستند و در این کشور اقامت دائم دارند و یا شهروند کانادا به شمار می‌روند، تمایل دارند تا همسر خود را نیز به این کشور بیاورند.

بنابراین، این امکان به‌راحتی در اختیار همسران دارندگان اقامت دائم کانادا یا شهروندان این کشور وجود دارد و این دسته از افراد می‌توانند از برنامه اسپانسرشیپ همسر کانادا استفاده کنند تا به این کشور مهاجرت کنند و به‌طور دائم در آن اقامت داشته باشند.

همچنین بخوانید: دعوت همسر به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ همسر

بر اساس برنامه اسپانسرشیپ همسر کانادا، درصورتی‌که دارندگان اقامت دائم این کشور و یا شهروندان آن در این پروسه موفق شوند و بتوانند واجد شرایط حمایت از همسر خود باشند تا به کانادا مهاجرت کند، وی را هم می‌توانند از مزیت‌های پرشمار اقامت دائم در کانادا بهره‌مند کنند. این امر باعث می‌شود تا این زوج (به همراه خانواده خود) زندگی جدیدی را در کانادا شروع کنند.

بر اساس تغییر جدیدی که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در قانون اسپانسرشیپ همسر در کانادا به وجود آمد، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) با افزایش شمار کارکنان خود، سرعت بررسی پرونده‌ی متقاضیان اسپانسرشیپ همسر را ۶۶ درصد افزایش داد تا افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کانادا را از این طریق داشتند، سریع‌تر این پروسه را پیش ببرند و موفق به مهاجرت به کانادا شوند. شما هم می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع که منجر به افزایش ظرفیت در برنامه‌ی مهاجرتی اسپانسرشیپ همسر شده است، به این لینک مراجعه کنید.

مراحل اخذ ویزای اسپانسرشیپ در یک نگاه!

بررسی شرایط اخذ ویزا

در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند حداقل شرایط موردنیاز برای اخذ ویزا را دارند. از جمله شرایط فرد اسپانسر کننده می توان به دارا بودن حداقل 18 سال سن، دارا بودن تمکن مالی موردنیاز، حضور در کانادا در زمان اسپانسرشیپ و داشتن کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نام برد. شرایط فرد اسپانسر شونده نیز بسته به این که همسر، والدین یا فرزند متقاضی باشد متفاوت خواهد بود

 

دریافت پکیج اپلای

این پکیج توسط اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان اسپانسرشیپ قرار داده می شود و شامل نقشه راه و چک لیست مدارک مورد نیاز هم برای اسپانسر و هم فرد حمایت شونده است و تمامی فرم های مورد نیاز که باید تکمیل شوند نیز در آن وجود دارد.

تکمیل پکیج

پس از دریافت این پکیج، باید تمامی اسناد و مدارک را طبق دستور العملی که در آن وجود دارد، جمع آوری و تمامی فرم ها را نیز تکمیل کرد.

پرداخت هزینه های مورد نیاز

این هزینه ها شامل هزینه پروسه اسپانسرشیپ، هزینه حق اقامت دائم کانادا و هزینه احراز هویت بیومتریک می شوند. البته، هزینه معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم جزو هزینه هایی هستند که گاهی اوقات و بسته به شرایط متقاضی، باید پرداخت شوند.

ارسال درخواست اسپانسرشیپ

شما هم از طریق ایمیل میتوانید درخواست خود را ارسال کنید و هم از طریق خدمات پیک. آدرس های مورد نیاز در دستور العملی که در پکیج اپلای وجود دارد، قید شده است.

ارسال اطلاعات تکمیلی

اداره مهاجرت کانادا گاهی اوقات در طول پروسه بررسی پرونده ی اسپانسرشیپ درخواست ارائه یک سری اطلاعات تکمیلی می کند که معمولا شامل احراز هویت بیومتریک، معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند.

درباره اسپانسرشیپ کانادا و ویزای اسپانسرشیپ کانادا بیشتر بدانید.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای اسپانسرشیپ همسر کانادا

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ همسر

برنامه مهاجرتی اسپانسرشیپ همسر، بخشی از دسته‌بندی Family Class است که دولت کانادا هرساله از طریق آن، اقامت دائم این کشور را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. درصورتی‌که شما هم به این مسیر مهاجرتی علاقه‌مند هستید تا از طریق آن موفق به اخذ اقامت یکی از بهترین کشورهای دنیا شوید، موارد زیادی وجود دارد که چه به‌عنوان اسپانسر کننده (حامی) و چه به‌عنوان فرد اسپانسر شونده، باید در نظر داشته باشید. برخی از مهم‌ترین مواردی که در این مسیر مهاجرتی باید به آن‌ها توجه کنید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • وضعیت تاهل شما به چه گونه‌ای است؟
 • آیا در زمان اپلای برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ، شما به‌عنوان اسپانسر یا حامی با همسر خود در یک کشور زندگی می‌کنید و یا همسرتان که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ وی را دارید، در کشور دیگر است؟
 • آیا فرد اسپانسر کننده دارای اقامت دائم کانادا است و یا شهروند این کشور می‌باشد یا خیر؟

برای اینکه فرد اسپانسر شونده موفق به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ همسر شود، هم او و هم کسی که اسپانسر وی می‌باشد، باید دارای یک سری شرایط خاصی که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تعیین می‌شود، باشند.

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که اگر در استان کبک سکونت دارید و قصد پذیرش اسپانسرشیپ همسر خود را دارید، باید یک سری نیازمندی‌های اضافه و بیشتری که دولت این استان درخواست می‌کند را نیز در اختیار داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: مهاجرت به کبک و تجربه کبکی

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ همسر

شرایط اسپانسرشیپ همسر در کانادا

اگر قصد دارید اسپانسرشیپ همسر خود را بر عهده بگیرید، باید یک سری از شرایط و ویژگی‌هایی که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام‌شده است را در اختیار داشته باشید. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • شهروند کانادا باشید و یا اقامت دائم این کشور را در اختیار داشته باشید.
 • قادر به اثبات این باشید که از دولت کانادا هیچ کمک‌هزینه مالی دریافت نمی‌کنید (این موضوع برای افراد دارای معلولیت و ازکارافتاده که توانایی کار کردن ندارند، صدق نمی‌کند).
 • حداقلِ درآمد، توانایی و تمکن مالی لازم برای برآورده کردن نیازهای اولیه و اساسی همسر خود که اسپانسر وی شده‌اید را در اختیار داشته باشید.

درصورتی‌که دارنده اقامت دائم کانادا باشید و خارج از این کشور زندگی کنید، باید نشان دهید که وقتی همسرتان نیز اقامت دائم این کشور را دریافت کرد، در این کشور زندگی خواهید کرد. اگر دارای اقامت دائم کانادا هستید، اما در خارج از کانادا زندگی می‌کنید، نمی‌توانید اسپانسرشیپ وی یا هیچ‌یک از اعضای دیگر خانواده خود را بر عهده بگیرید.

علاوه بر مواردی که در بخش فوق ذکر کردیم، شما باید به‌عنوان فردی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ همسر خود را دارید، یک سری نکات دیگر را نیز در نظر داشته باشید:

 • اگر همسر شما، اسپانسرشیپ شما را بر عهده داشت و از طریق آن به کانادا مهاجرت کردید و اقامت دائم این کشور را به دست آوردید تا ۵ سال نمی‌توانید خودتان اسپانسر فرد دیگری شوید. افرادی که اسپانسرشیپ شده‌اند، باید بعد از گذشت ۵ سال برای پذیرفتن اسپانسرشیپ فرد دیگری اقدام کنند و زودتر از ۵ سال، این امکان برایشان وجود نخواهد داشت.
 • پس‌ازاین که فرد اسپانسر شونده اقامت دائم کانادا را به دست آورد، فردی که اسپانسر وی شده است (حامی) تا ۳ سال نسبت به تهیه و برطرف کردن نیازهای پایه و اساسی وی مسئولیت خواهد داشت.
 • فرد اسپانسر یا حامی، فقط در صورتی می‌تواند اسپانسرشیپ همسر خود را بر عهده بگیرد که همسرش به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد.
 • رابطه فرد اسپانسر یا حامی با همسر خود، باید کاملاً واقعی و صادقانه باشد؛ یعنی این رابطه فقط به خاطر مهاجرت به کانادا و به دست آوردن اقامت دائم این کشور شکل نگرفته باشد.

افرادی که واجد شرایط اسپانسرشیپ همسر کانادا نیستند

اگرچه پروسه اسپانسرشیپ همسر و حمایت مالی از وی برای مهاجرت به کانادا در ظاهر، یک روش ساده و آسان به نظر می‌رسد و ظاهراً نیازمندی‌های بسیار راحتی هم برای آن وجود دارد، اما در عمل این‌طور نیست. هرساله عده زیادی از درخواست‌های اسپانسرشیپ همسر برای اخذ اقامت دائم کانادا توسط اداره مهاجرت این کشور رد می‌شوند و افراد زیادی این پروسه‌ی به‌ظاهر ساده را با موفقیت پشت سر نمی‌گذارند.

باوجوداینکه دلایل بسیار متنوع و زیادی برای ریجکت شدن یا رد درخواست متقاضیانِ اسپانسرشیپ همسر در کانادا وجود دارد، اما اگر شما به‌عنوان فرد حامی یا اسپانسر دارای هر یک از شرایط زیر باشید، در این پروسه موفق نخواهید شد و نخواهید توانست که اقامت دائم کانادا را در اختیار همسر خود قرار دهید.

 • در حال اسپانسرشیپ و حمایت از همسر جدید خود باشید، اما درگذشته، یک تعهد دیگر نیز در قبال همسر سابق خود ارائه کرده باشید و هنوز سه سال از زمان آن نگذشته باشد.
 • درگذشته، اسپانسرشیپ یک فرد دیگر را برعهده‌گرفته باشید که در زمان تعهد شما نسبت به وی، از دولت کانادا کمک‌هزینه مالی دریافت کرده باشد؛ اما ازآنجایی‌که بازپرداخت این بدهی برعهده‌گرفته شما بوده، هنوز این کار را انجام نداده باشید.
 • به دولت کانادا بدهی داشته باشید (این بدهی می‌تواند وام مهاجرتی، پیمان عملکرد و یا هر مسئولیت مالی دیگری باشد که در قبال دولت کانادا داشته‌اید).
 • حمایت مالی از فرزند خود و یا نفقه فرزندی که بر عهده شما بوده است را پرداخت نکرده باشید.
 • اعلام ورشکستگی کرده باشید، اما هنوز حکم خلع ید را دریافت نکرده باشید.
 • به هر یک از موارد زیر محکوم‌شده باشید:
  • اقدام برای انجام جرایم جنسی
  • ارتکاب جرم خشونت‌آمیز
  • اقدام علیه یکی از بستگان یا اعضای خانواده که منجر به جراحت جسمی شده باشد.
  • تهدید و یا اقدام به انجام هر یک از جرایم فوق؛ بسته به نوع و ماهیت اقدام خشونت‌آمیزی که انجام‌شده، مدت‌زمانی که ادامه پیداکرده و اینکه عامل آن مورد عفو قرارگرفته باشد و یا خیر
 • در طی سه سال اخیر اسپانسرشیپ همسر سابق خود را پذیرفته باشید که منجر به صدور اقامت دائم کانادا برای وی شده باشد.
 • تحت پیگرد قانونی و اخراج از خاک کانادا قرار داشته باشید.
 • دربند، بازداشتگاه، سلول و یا زندان باشید.
 • پیش‌ازاین برای پذیرفتن اسپانسرشیپ همسر کنونی خود اقدام کرده باشید و هنوز به درخواست شما رسیدگی نشده باشد و یا در پروسه بررسی قرار داشته باشد.

نکته: موارد فوق، برخی از پرتکرارترین و رایج‌ترین دلایل ریجکت شدن درخواست اسپانسرشیپ همسر دارندگان اقامت دائم کانادا و شهروندان این کشور به شمار می‌روند؛ اما بدیهی است که دلایل دیگری هم برای ریجکت شدن این درخواست وجود دارد که بسته به هر کیس، متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ همسر

برای اینکه شما به‌عنوان اسپانسر یا حامی، مسئولیت اسپانسرشیپ همسر خود را برعهده‌گرفته بگیرید، باید در یک پروسه‌ی سخت و پیچیده، یک سری اسناد و مدارکی که فقط مختص به کیس شما می‌شود، به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید؛ بنابراین، بهترین راهکاری که ما در تراست می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم، استفاده از مشاوره و راهنمایی افرادی است که تجربه و تخصص کافی در این کاردارند و با تمامی پیچ‌وخم‌های این مسیر آشنا هستند. موسسه مهاجرتی تراست با داشتن مشاوران و وکلای بسیار ماهر و باتجربه در امور مهاجرت، یک پرونده‌ی بدون نقص و کامل برای اسپانسرشیپ همسر و اخذ اقامت دائم کانادا از طریق این روش برای متقاضیان ایجاد می‌کنند. فقط کافی است که فرم ارزیابی تراست را تکمیل و یا یک رزرو وقت مشاوره را انجام دهید.

در چنین روش‌هایی، نیازمندی‌های هر کیس با کیس دیگر متفاوت است؛ بنابراین، شما باید با مشورت وکلا و مشاوران تراست، از نیازمندی‌های دقیق کیس منحصربه‌فرد خودآگاهی پیدا کنید و طبق دستورالعملی که در اختیارتان قرار داده می‌شود، عمل کنید.

 زمانی که متوجه شدید به اسپانسرشیپ همسر خود علاقه‌مند هستید، می‌توانید از این ابزارِ IRCC استفاده کنید تا اطلاعات و جزئیات شخصی منحصربه‌فرد خود را وارد کنید و کیت درخواست به همراه چک‌لیست مدارک موردنیازی که مناسب با کیس شما هستند را به دست بیاورید. با این حال، نیازمندی‌ها و مدارک موردنیاز کلی و رایجی که شما باید در درخواست اسپانسرشیپ خود ارائه کنید، شامل موارد زیر می‌شوند (اما فقط به همین موارد، ختم نمی‌شوند و بسته به شرایط افراد، ممکن است مدارک یا نیازمندی‌های دیگری هم وجود داشته باشد):

 • تکمیل فرم‌هایی که IRCC در اختیار متقاضیان (زوجین) قرار داده است.
 • احراز هویت
 • اثبات اقامت دائم و یا شهروندی کانادا برای اسپانسر
 • اثبات وجود رابطه محکم و جدی با همسر خود (با ارائه سند ازدواج و یا نامه‌ای که شرایط رابطه آن‌ها را توضیح داده باشد).
 • سایر مدارک و اطلاعات خانوادگی موردنیاز
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • انجام معاینات پزشکی و تست سلامت

نکته: مجدداً خاطرنشان می‌کنیم که مدارک موردنیاز دقیقی که برای کیس شما نیاز هست، بستگی به موقعیت و شرایط شما دارد؛ بنابراین، حتماً اطمینان پیدا کنید که ضمن راهنمایی و مشاوره با وکلا و مشاوران تراست، نیازمندی‌ها و مدارکی که توسط IRCC اعلام می‌شود را به‌طور دقیق و کامل فراهم می‌کنید تا شانس خود را برای موفقیت در این پروسه حفظ کنید. هرگونه خطا یا انحراف از نیازمندی‌هایی که IRCC و مشاوران تراست تعیین کرده‌اند، ممکن است منجر به رد درخواست اسپانسرشیپ همسر شوند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ همسر

هزینه پروسه اسپانسرشیپ همسر کانادا

برای اینکه همسر خود را از طریق روش اسپانسرشیپ به کانادا بیاورید و اقامت دائم این کشور را در اختیار وی قرار دهید، باید ۱۰۵۰ دلار هزینه کنید. این ۱۰۵۰ دلار، شامل هزینه‌های اجباری و حتمی است که باید در این مسیر پرداخت کنید و ریزِ جزئیات آن نیز شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه اسپانسرشیپ: ۷۵ دلار
 • هزینه پروسه اسپانسرشیپ: ۴۷۵ دلار
 • هزینه حق اقامت دائم کانادا: ۵۰۰ دلار

صدالبته، به‌غیراز مواردی که در بخش قبل مشاهده می‌کنید، یک سری هزینه‌های دیگر نیز در این پروسه وجود دارد که ممکن است مجبور به پرداخت آن‌ها شوید؛ اما تعداد زیادی از این هزینه‌ها در همه‌ی پرونده‌ها یکسان نیست و حتی ممکن است عده زیادی از متقاضیان نیز از پرداخت آن‌ها معاف باشند. نمونه بارز این امر، هزینه‌های جمع‌آوری تمامی اسناد و مدارک مالی و غیرمالی، هزینه احراز هویت بیومتریک و هزینه موسسه مهاجرتی که با آن همکاری می‌کنید، می‌باشند که مقدار دقیق آن‌ها بسته به هر کیس، متفاوت است.

همچنین بخوانید: هزینه ویزای کانادا و هزینه مهاجرت به کانادا

تمکن مالی و درآمد مورد نیاز برای اسپانسرشیپ همسر در کانادا

در اکثر موارد و کیس‌های اسپانسرشیپ همسر، برای مهاجرت به کانادا و به دست آوردن اقامت دائم این کشور، شما (به‌عنوان حامی یا اسپانسر) نیازی به اثبات این ندارید که دارای حداقل درآمد لازم و موردنیاز برای انجام این کار هستید. به‌عبارت‌دیگر، برخلاف اسپانسرشیپ سایر اعضای خانواده یا بستگان که از شخص متقاضی درخواست می‌کنند حتماً دارای حداقل درآمد مشخصی باشد، در روش اسپانسرشیپ همسر، نیازی به داشتن چنین حداقل درآمدی نیست.

بااین‌حال، شما به‌عنوان فرد اسپانسر کننده، باید یک توافق‌نامه یا تعهد امضاء کنید که در آن بپذیرید برای یک بازه زمانی معین (معمولاً ۳ سال) تمامی نیازهای مالی همسر خود را فراهم خواهید کرد. این نیازهای مالی، شامل تمامی نیازهای اولیه و اساسی می‌شوند که هر فردی حق دسترسی به آن‌ها را دارد. شما باید اطمینان پیدا کنید که شخص اسپانسر شونده در طی این بازه زمانی به نیازهای اساسی و اولیه زیر دسترسی خواهد داشت:

 • غذا، محل اسکان و پوشاک به همراه سایر نیازهایی که برای یک زندگی روزمره وجود دارد.
 • نیازهای دندان‌پزشکی، چشم‌پزشکی و سایر نیازهای بهداشتی و سلامتی که توسط بیمه‌های سلامت عمومی پوشش داده نمی‌شوند.

نکته: اگر فرد اسپانسر شونده در مدت‌زمانی که تحت حمایت و پشتیبانی از حامی یا اسپانسر خود می‌باشد، هر نوع کمک‌هزینه مالی از سوی دولت کانادا دریافت کرد، فردی که اسپانسرشیپ وی را برعهده‌گرفته است، برای بازپرداخت این کمک‌هزینه مسئول و ملزم به پرداخت آن خواهد بود.

نکته ۲: درصورتی‌که همسر شما که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ وی را دارید، دارای فرزند وابسته‌ای به خودش باشد و آن فرزند وابسته نیز فرزند وابسته دیگری به خود داشته باشد، در این صورت باید دارای حداقل درآمد لازمی که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام‌شده است، باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر تمکن مالی ویزای کانادا و اقامت کانادا از طریق تمکن مالی را بخوانید.

مدت زمان پروسه اسپانسرشیپ همسر کانادا

از چندی قبل، مدت‌زمان پروسه اسپانسرشیپ همسر در کانادا و انجام حمایت مالی در جهت رفع و برآورده کردن نیازهای اساسی و اولیه زندگی وی، مسئله‌ای بحث‌برانگیز و نه‌چندان دقیق بوده که توانایی حدس زدن مدت‌زمان دقیق این پروسه را به‌درستی، از همه سلب کرده بود؛ به‌ویژه که مسائلی هم در سال ۲۰۲۰ پیش آمد که تأثیرات چشمگیر و بسیار گسترده‌ای بر ظرفیت کار اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در آن سال گذاشت. این مسائل، باعث شد که مشخص کردن مدت‌زمان پروسه اسپانسرشیپ همسر در کانادا حتی به‌صورت حدودی و نه‌چندان دقیق هم امکان‌پذیر نباشد.

بااین‌وجود، تصمیم IRCC مبنی بر این بود تا در واکنش به کاهش ظرفیت و در تلاش برای جبران کمبودهای پیش‌آمده، تعداد نیروهای کاری که وظیفه بررسی پرونده‌های اسپانسرشیپ همسر در کانادا را برعهده‌گرفته داشتند، به میزان ۶۶ درصد افزایش دهد تا بدین‌وسیله، مدت‌زمان انتظار متقاضیان را کاهش دهد و این پروسه را به‌طور چشمگیری سرعت ببخشد.

تا قبل از سال ۲۰۲۰، مدت‌زمان پروسه اسپانسرشیپ همسر در کانادا، حدوداً ۱۲ ماه بود. صدالبته، در شرایط عادی هم نمی‌توان مدت‌زمان دقیقی برای این کار معین کرد؛ زیرا شرایط هر پرونده و مدت‌زمانی که باید بررسی شود، در هر کیس متفاوت است و یک مدت‌زمان دقیق وجود ندارد. درهرصورت، با عادی شدن روال کاری، بازهم می‌توان حدود ۱۲ ماه انتظار برای این کار در نظر گرفت.

مراحل اسپانسرشیپ همسر کانادا

پس‌ازاین که از مدت‌زمان پروسه اسپانسرشیپ همسر، هزینه انجام این کار، شرایط آن، درآمد موردنیاز حامی و مدارک لازم برای آن آگاهی پیدا کردید، زمان آن رسیده تا شما را با مراحل آن نیز آشنا کنیم. اسپانسرشیپ همسر نیز مانند هر یک از روش‌های دیگری که برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، نیازمند طی کردن یک سری مراحل خاصی است که اکنون در این قسمت از مطلب امروز خود آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 • مرحله اول

از واجد شرایط بودن خودآگاهی پیدا کنید. شما باید هم شرایط خود و هم شرایط همسرتان را به‌خوبی بررسی کنید تا واجد شرایط اسپانسرشیپ باشید. ما در این مطلب، به‌طور مفصل در مورد نیازمندی‌های اسپانسرشیپ همسر کانادا توضیح دادیم؛ اما شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی بیشتر در این زمینه، به این لینک نیز مراجعه کنید.

 • مرحله دوم

چک‌لیست مدارک و نیازمندی‌های لازم برای خود را از اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دریافت کنید. شما می‌توانید با استفاده از این ابزارِ IRCC که پیش‌ازاین نیز به آن اشاره کردیم، تمامی جزئیات مربوط به مدارک و اسناد موردنیازتان را بر اساس شرایطی که دارید، به دست بیاورید و از ریزترین و جزئی‌ترین نیازمندی‌ها نیز آگاهی و اطلاع کامل به دست بیاورید. این ابزار به‌طور خودکار یک کیتِ درخواست در اختیار شما قرار می‌دهد که چک‌لیست مدارک و تمامی نیازمندی‌های لازم بر اساس شرایط پرونده شما را نیز شامل می‌شود.

 • مرحله سوم

اکنون باید تمامی دستورالعمل‌هایی که توسط IRCC به شما ابلاغ‌شده است را اجرا کنید و همچنین، تمامی اسناد و مدارکی که در چک‌لیست مدارک موردنیاز ذکرشده است را نیز فراهم کنید. این موضوع شامل حال تمامی فرم‌های مربوطه نیز می‌شود.

 • مرحله چهارم

تمامی مراحلی که تاکنون طی کرده‌اید را مجدداً بررسی کنید و از صحت انجام آن‌ها اطمینان پیدا کنید. درخواست و اپلای برای اسپانسرشیپ همسر نیز مانند تمامی مسیرها و برنامه‌های مهاجرتی، نیازمند سپری کردن یک پروسه سخت و پیچیده است که احتمال ریجکت شدن پرونده حتی به دلیل عدم ارائه یک مدرک نیز در آن بسیار زیاد است؛ بنابراین، حتماً باید یک مرحله مجزا برای بررسی مجدد تمامی اسناد و مدارکی که تاکنون تهیه و ارائه کرده‌اید، بر اساس چک‌لیست IRCC در نظر بگیرید. بهترین راهکار، مشورت با مشاوران و وکلای تراست است که بهترین و کامل‌ترین پرونده‌های مهاجرتی را تهیه و تنظیم می‌کنند.

 • مرحله پنجم

پرونده خود را برای طی کردن مراحل اداری و بررسی، به IRCC ارائه دهید. اسپانسرشیپ همسر در کانادا، یک پروسه دشوار است که کاغذبازی‌های زیادی دارد؛ بنابراین، وقتی‌که ظرف موعد مقرر (۶۰ روز) و با صبر و حوصله کامل تمامی اسناد و مدارک لازم را تهیه کردید، پرونده‌ی تکمیل‌شده‌ی خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید تا بررسی شود. این پروسه به حدود ۱۲ ماه زمان نیاز دارد.

اسپانسرشیپ همسر در داخل و یا خارج از کانادا

معمولاً نوع درخواست اسپانسرپشیپ همسر کانادا، به دو شکل قابل انجام است: اسپانسرشیپ خارج از کانادا و اسپانسرشیپ داخل کانادا؛ بنابراین، می‌توان گفت که معمولاً دو اصطلاح برای اسپانسرشیپ همسر وجود دارد که نشان‌دهنده نوع آن است. اگرچه که این دو اصطلاح به‌ندرت توسط IRCC استفاده می‌شوند، اما به‌هرحال، یک سری شرایط موردنیاز هستند که متقاضیان باید در اختیار داشته باشند تا واجد شرایط اسپانسرشیپ همسر در کانادا تشخیص داده شوند.

درصورتی‌که فرد اسپانسر شونده در خارج از کانادا سکونت داشته باشد، درخواست اخذ اقامت دائم وی، باید در مرکز بررسی پرونده‌ی سیدنیِ اداره مهاجرت در استان نوا اسکوشیا به ثبت برسد. به این فرایند، اسپانسرشیپ همسر در خارج از کانادا گفته می‌شود.

اما از سوی دیگر، زمانی که زوجین با یکدیگر در کانادا باشند و همسر خارجیِ شخص اسپانسر یا حامی، دارای وضعیت اقامت موقت در کانادا (از طریق ویزای توریستی یا اجازه کار یا اجازه تحصیل) باشد، اسپانسرشیپِ داخلی نام می‌گیرد. درخواست‌های اسپانسرشیپ همسر که در داخل کانادا قرار دارند، باید به مرکز بررسی پرونده‌ی میسیساگا در استان آنتاریو ارسال شوند تا بررسی آن‌ها انجام شود.

نکته قابل‌توجه و مهمی که در مورد اسپانسرشیپ همسر از داخل کانادا وجود دارد، این است که فرد اسپانسر شونده، ممکن است تحت این برنامه، واجد شرایط برای دریافت یک Open work permit باشد. این مجوز کار، به شخص اسپانسر شونده این اجازه را خواهد داد تا در حین اینکه پروسه‌ی درخواست و اپلای وی در حال بررسی است و در پروسه این کار قرار دارد، در کانادا به کار مشغول باشد.

جالب است که بدانید در ابتدا، ابتکار عملِ این مجوز کار، در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و به‌عنوان یک برنامه‌ی پایلوت شروع به کارکرد. پس‌ازاین که کاملاً واضح و روشن شد که در حال کمک به خانواده‌ها است و به تعداد زیادی از آن‌ها در سراسر استان‌های مختلف کانادا کمک کرده است، هرساله تمدید شد و ادامه پیدا کرد. در جولای سال ۲۰۲۰ میلادی نیز اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا با چشم‌اندازی برای تبدیل آن به یک سیاست دائمی، گسترش و ادامه‌ی این برنامه‌ی مجوز کار را اعلام کرد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید.

همچنین، شما می‌توانید از طریق این لینک اطلاعات جامع و کاملی در مورد مجوزهای کار قابل‌دسترس برای همسران دارندگان اقامت دائم کانادا به دست بیاورید. شما با مراجعه به لینک موردنظر، می‌توانید اطلاعات بسیار کاربردی و خوبی در مورد روش و مکان اپلای برای اجازه کار نیز به دست بیاورید.

بااین‌حال، افراد متقاضی که قصد استفاده از روش اسپانسرشیپ برای مهاجرت به کانادا (به‌عنوان اسپانسر شونده) را دارند، ممکن است علیرغم اینکه در این کشور اقامت موقت دارند و واجد شرایط اپلای و درخواست برای این روش از داخل کانادا باشند، ترجیح دهند که در خارج از کانادا برای این کار اقدام کنند. در این صورت، گزینه اسپانسرشیپ داخلی را نیز همچنان برای خود حفظ خواهند کرد.

یکی از دلایل انجام این کار و ارائه درخواست اسپانسرشیپ همسر در خارج از کانادا، این است که گاهی اوقات ممکن است پروسه انجام این کار کوتاه‌تر و زودتر از اسپانسرشیپ داخلی به نتیجه برسد. بااین‌حال، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا و یا IRCC نیز قدم‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای در جهت کاهش زمان پروسه‌ی انجام این کار و اسپانسرشیپ همسر در داخل کانادا برداشته تا افرادی که از داخل این کشور برای این کار اقدام می‌کنند نیز به‌سرعت به نتیجه موردنظر خود دست پیدا کنند. درواقع، دولت کانادا در تلاش است که اسپانسرشیپ همسر از داخل کانادا را جذاب‌تر و بهتر از انجام این کار در خارج از کانادا جلوه دهد. درهرصورت، یکی از دلایل مهم برای طولانی‌تر بودن پروسه اپلای از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر در داخل کانادا، این است که این احتمال همیشه وجود دارد که قبل از اینکه پروسه اسپانسرشیپ آغاز شود، شخص اسپانسر شونده اجازه کار کردن در کانادا داشته باشد و به انجام یک موقعیت کاری مشغول باشد.

بیشتر بدانید: ویزای کار کانادا، ویزای توریستی کانادا و ویزای تحصیلی کانادا

نکات تکمیلی جهت مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ همسر

حتی درصورتی‌که به‌طور رسمی ازدواج کرده باشید نیز هیچ تضمینی وجود ندارد که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست شما مبنی بر اسپانسرشیپ همسر را بپذیرد. این پروسه نیازمند تهیه اسناد، مدارک و شرایط موردنیاز زیادی است که باید با نهایت دقت پیش برده شوند که شاید یکی از مبهم‌ترین آن‌ها، اثبات وجود رابطه عاطفی بین دو زوج است که به‌طور رسمی ازدواج‌نکرده‌اند و یا مدتی از یکدیگر دور بودند.

به همین علت، در امر مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ همسر، مشورت و راهنمایی گرفتن از فردی که در این زمینه تخصص،‌ مهارت و تجربه بالایی دارد، بسیار ضروری و مهم است. این مژده را باید به شما بدهیم که تیم تراست با بهره‌گیری از راهنمایی وکلا و مشاوران حرفه‌ای و با تجربه خود که سال‌های سال سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، به شما کمک می‌کند تا یک پرونده‌ی اسپانسرشیپ کامل و بدون نقص به اداره مهاجرت ارائه کنید و به‌راحتی اقامت دائم کانادا را در اختیار همسرتان قرار دهید.

همچنین بخوانید: آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا

نکات تکمیلی جهت مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ همسر

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

سوالات متداول

آیا برای اسپانسرشیپ همسر به پیشنهاد شغلی نیاز است؟

خیر. نه همسر (شخص اسپانسر شونده) و نه دارنده اقامت دائم کانادا یا شهروند این کشور (به‌عنوان حامی یا اسپانسر) نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی برای اینکه واجد شرایط اسپانسرشیپ باشند، ندارند. البته، شخص اسپانسر کننده باید در یک سری شرایط خاص از توانایی مالی و درآمد کافی برای پذیرفتن اسپانسرشیپ همسر خود برخوردار باشد.

برای اسپانسرشیپ همسرم اقدام کرده ام. آیا طبیعی است که با گذشت ۵ ماه، هنوز فایل نامبر هم نگرفتیم؟

بله طبیعی است. به طور کلی، روش اسپانسرشیپ، اگر مشکل خاصی نداشته باشد، به خصوص زمانی که از خارج کانادا اقدام می شود، به زمان نیاز دارد و گذشت ۵ ماه برای آن طبیعی است.

در صورت داشتن پرونده اسپانسرشیپ، می توان برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کرد؟

بله، به خصوص اگر اسپانسرشیپ همسر باشد.

اسپانسرشیپ همسر در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان پروسه‌ی اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور، حدوداً ۱۲ ماه است. بااین‌وجود، بسته به یک سری شرایط یا موقعیت‌های منحصربه‌فرد، این مدت‌زمان ممکن است کوتاه‌تر باشد و یا حتی تا ۳۶ ماه به طول بیانجامد. البته، ملیت و کشوری که متقاضیان از آن اپلای می‌کنند نیز در مدت‌زمان این پروسه تأثیرگذار است.

هزینه اسپانسرشیپ همسر در کانادا چقدر است؟

هزینه پروسه اسپانسرشیپ همسر در کانادا که باید به دولت این کشور پرداخت شود، ۵۵۰ دلار است؛ اما علاوه بر این، متقاضیان باید قبل از اینکه ویزای آن‌ها صادر شود، ۴۹۰ یا ۵۰۰ دلار نیز به ازای حق اقامت دائم کانادا پرداخت کنند که مجموع هزینه‌های این پروسه را به ۱۰۵۰ دلار می‌رساند. همچنین، یک سری هزینه‌های دیگر نیز در این مسیر وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت. برخی از این هزینه‌ها، شامل احراز هویت بیومتریک، ترجمه مدارک و یک سری از هزینه‌های دیگری است که مجموعاً به ۵۰۰ دلار هم نمی‌رسند.

برای اسپانسرشیپ همسر چقدر باید درآمد داشت؟

برخلاف سایر روش‌های اسپانسرشیپ برای اعضای دیگر خانواده، در اسپانسرشیپ همسر، نیازی به داشتن حداقل درآمد موردنیاز خاصی نیست. همچنین، افراد حتی بدون داشتن شغل هم می‌توانند اسپانسر یا حامی همسر خود شوند تا به کانادا مهاجرت کند؛ بنابراین، درخواست اسپانسرشیپ همسر به دلیل نداشتن شغل و یا درآمد کافی، ریجکت نمی‌شود. بااین‌حال، بهتر است که نشان دهید شما و همسرتان وقتی‌که مقیم دائم کانادا شد، چطور خودتان را ساپورت خواهید کرد و چه برنامه‌ای برای این کار در آینده در نظر دارید. نشان دادن برنامه‌های آتی شما برای پیشبرد زندگی‌تان می‌تواند تأثیر مثبت و زیادی بر افسر پرونده شما داشته باشد و او را برای پذیرش پرونده‌تان بیشتر مجاب کند.

آیا همسر من در زمان انتظار برای صدور ویزای اسپانسرشیپ، می‌تواند وارد کانادا شود؟

جواب کوتاه به این سؤال این است که: نه دقیقاً. افرادی که به‌عنوان توریست وارد کانادا می‌شوند، می‌توانند تا زمانی که ویزای توریستی آن‌ها اعتبار دارد، وارد کانادا و یا از آن خارج شوند (البته، اگر از کشوری باشند که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارد).

دیدگاهتان را بنویسید