مهاجرت به کبک

مهاجرت به استان کبک

استان کبک ، تافته ای جدا بافته در میان ایالت های کانادا

کبک وجه تمایز زیادی با سایر استان‌های کانادا دارد و به همین علت است که ما این استان را تافته‌ای جدا بافته از سایر استان‌های کانادا می‌خوانیم. دلایل و عوامل زیادی سبب این می‌شود که کبک در سبد مهاجرتی جداگانه‌ای از میان استان‌های کانادا قرار گیرد که به اختصار عبارتند از: فرانسوی زبان بودن، داشتن سازمان مهاجرتی مستقل از دولت فدرال کانادا، سیاست‌های اقتصادی و مهاجرتی متفاوت. مقصد داریم در ادامه به شما نشان دهیم چرا به طور کل یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود و باید به عنوان گزینه‌ی مهاجرتی روی میز شما باشد.

ویدیو معرفی شهر کبک کانادا

زبان فرانسوی زبان رسمی استان کبک است و تقریباً حدود 80% جمعیت کبک به زبان فرانسوی صحبت می کنند. اما نگران نباشید، مهاجرت به این استان تنها به فرانسوی زبان ها محدود نمی‌شود. مسیرهای مهاجرتی فراوانی برای نیروهای کاری، دانشجویان، بازرگانان و سرمایه‌گذاران هم برای انگلیسی زبان‌ها و هم فرانسوی زبان در این استان وجود دارد. در نگاهی اجمالی، شرایطی برنامه‌های مهاجرتی کبک تا نسبتی سهل‌تر از سایر استان‌های کانادا دارد. دانستن زبان فرانسوی پیش نیاز مهاجرت به این استان نیست اما باید به این نکته توجه کرد که بیشتر امورات روزمره در این ایالت به زبان فرانسوی است و به همین علت است که دانستن زبان فرانسوی زندگی در کبک را بسیار آسانتر می‌کند. به علاوه باید بدانید که در بیشتر مسیرهای مهاجرتی تعریف شده در کبک، برای دانش زبان فرانسوی امتیاز بیشتری تعیین شده است. در ادامه با تراست همراه باشید.

اهمیت کبک به عنوان مقصدی مهاجرتی در کانادا

اهمیت کبک به عنوان مقصدی مهاجرتی در کانادا

کبک یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در میان متقاضیان مهاجرت به کاناداست. در میان هشت و نیم میلیون جمعیت این استان، چیزی در حدود یک میلیون نفر مهاجر متاخر (مهاجران 10 سال اخیر) هستند. همچنین وضعیت اقتصادی بسیار عالی در این استان شرایطی بسیار جذاب برای مهاجران جویای کار بوجود آورده است. برای مثال، شهر مونترال کبک، دومین و بزرگترین شهر کانادا و یکی از قطب‌های اقتصادی و فرهنگی کاناداست و که مملو از فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری است.

همانطور که گفته شد، دولت محلی کبک استقلالی نسبی از دولت فدرال کانادا دارد و سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌تری در زمینه‌ی اقتصادی و مهاجرتی نسبت به سایر نقاط کانادا در دستور کار قرار داده است. نتیجه‌ی این سیاست‌ها، رشد و رونق چشمگیر اقتصادی در این استان بوده است و به تبع آن، درهای زیادی در بازارهای کاری کبک به روی مهاجران گشوده شده است. به علاوه، هزینه‌های زندگی، اعم از هزینه اسکان، تحصیل در استان کبک، هزینه‌ی خوراک و … در کبک تا کم‌تر از سایر استان‌های کانادا است. با اضافه کردن این موضوع که کبک یکی از بالاترین میانگین درآمد در کانادا را دارد می‌توان نتیجه گرفت که این استان، جای بسیار خوبی برای پولدار شدن و ترقی در زندگی است.

از مزایای زندگی در کبک قدری گفتیم، اما ناگفته نماند که برای زندگی در کبک باید کاپشن و کلاه بسیار گرمی با خود داشته باشید. زمستان‌های استخوان سوز جز تنها عواملی است که ممکن است شما را در مورد زندگی در کبک بترساند. برای اینکه معیاری برای مقایسه سرمای هوا در کبک داشته باشید، کافیست بدانید که مونتریال از شهر فیروز کوه هم میانگین دمای کمتر و بارندگی بیشتری دارد. به طور خلاصه، اگر تحمل سرما برای شما دشوار است، شاید باید در انتخاب کبک به عنوان مقصد خود قدری بیشتر تامل کنید.

ویزای کبک

اگر قصد داشته باشید در کبک کار، تحصیل و زندگی کنید باید مجوزهای خود را از اداره‌ی مهاجرت این استان دریافت کنید. همین طور، اگر قصد مهاجرت به استان کبک را داشته باشید، طرف حساب شما در بیشتر امورات دولت محلی این استان است. بنابراین فقط می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی همین استان اقدام کنید. برای این منظور باید مجوز CSQ را از کبک دریافت کنید که در ادامه به آن می‌پردازیم. اما به طور کل مرزی میان استان کبک و سایر استان‌های کانادا وجود ندارد و با داشتن هر نوع ویزای کانادایی می‌توانید به کبک سفر توریستی داشته باشید. اما اگر یک پله به عقب برگردیم، برای ورود به خاک کانادا، در هر حالت باید ویزا خود را از دولت فدرال دریافت کنید.

ویزای کبک

برنامه های مهاجرتی کبک

سیستم مهاجرتی استان کبک در کانادا منحصر به فرد است. معیارهای ممیزی و امتیازدهی در سازمان مهاجرتی کبک تفاوت‌های عمده‌ای با سایر استان‌های کانادا دارد که نیازمند مطالعه جداگانه است. برای مهاجرت به استان کبک و باید از فیلترهای سازمان مهاجرت کبک گذر کنید. تمامی مسیرهای مهاجرتی کبک به صورت دو مرحله عمل می‌کنند که اولین مرحله‌ی آن‌ها دریافت مدرک  CSQ (Certificat de sélection du Québec) و یا مرحله‌ی انتخابی کبک است. دریافت این مدرک به منزله آن است که صلاحیت حضور در استان کبک را دارید و حال باید به برای یک مسیر مهاجرتی به تناسب شرایط خود اقدام نماید.

زمانی که مدرک CSQ را دریافت کنید می‌توانید در سایت سازمان مهاجرت کانادا IRCC برای دریافت اقامت دائم استان کبک ثبت‌نام کنید. در این روال قانونی، مسائل کلی همچون بررسی سوابق قضایی، مدارک پزشکی را سازمان مهاجرت کانادا انجام می‌دهد. اما بررسی صلاحیت کار در کبک، مدارک مالی، اعتبار گواهی‌نامه‌های تحصیل و غیره بر عهده‌ی اداره‌ی مهاجرت استان کبک خواهد بود. در واقع، تصمیم‌گیری نهایی این که چه افرادی صلاحیت مهاجرت به کبک را دارند در اداره‌ی مهاجرتی این استان انجام می‌شود و کنترل تعداد مهاجران کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و خانوادگی به واسطه‌ی سیاست‌های مهاجرتی این استان رقم می‌خورد. برای مثال، در برخی از مسیرهای مهاجرتی داشتن مهارت در زبان فرانسوی جز الزامات محسوب می‌شود که نشان‌دهنده ی سیاست‌های متفاوت انتخابی در مسیر‌های مختلف مهاجرتی است.

طبق آخرین تغییرات در قوانین مهاجرتی استان کبک، از ابتدای سال 2020 تمامی متقاضیان مهاجرت به استان کبک موظف به مطالعه کتابچه‌ی ارزش های استان کبک می‌شوند و باید برای تکمیل پرونده‌ی مهاجرتی خود آزمون ارزش‌های کبکی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

حال به بررسی مسیرهای مهاجرتی استان کبک می‌پردازیم:

شرایط مهاجرت به کبک از مسیر های مهاجرتی کاری و تحصیلی

برنامه‌های مهاجرتی استان کبک به دسته‌های متنوعی برای جذب گروه‌های مختلف متقاضیان طراحی شده است. تشابه‌های اسمی میان برنامه‌های مهاجرتی استان کبک و سایر برنامه‌های مهاجرتی فدرال و استان‌های دیگر وجود دارد اما در کل از سیستمی متفاوت تبعیت می‌کند.

شرایط مهاجرت به کبک از مسیر های مهاجرتی کاری و تحصیلی

مهاجرت به کبک از طریق برنامه ی مهاجرتی کارکنان ماهر

برنامه‌ی مهاجرتی کارکنان ماهر یا نیروهای کاری متخصص (Quebec Skilled Workers یا به اختصار QSW) به منظور جذب نیروهای کاری متخصص برای بازارهای کاری استان کبک تدوین شده است. به منظور مهاجرت به کبک از این طریق، متقاضی باید در رشته‌ی کاری تخصص و تجربه داشته باشد و بتواند با ارائه‌ی اسناد کافی مهارت خود را اثبات کند. در این مسیر مهاجرتی متقاضی لازم به داشتن تجربه‌ی حضور، کار و یا پیشنهاد کاری از کبک نیست، اما داشتن چنین مواردی برای وی امتیاز مثبت خواهد داشت.

سیستم ممیزی و انتخابی برنامه‌ی نیروهای کاری ماهر کبک QSW به صورت یک جدول امتیازدهی با معیار های مشابه سایر برنامه‌های اکسپرس اینتری است. معیارهای امتیازدهی به پرونده‌ی متقاضیان بر طبق عواملی همچون سن، میزان تجربه‌ی کاری، تحصیلات، دانش زبان فرانسوی و انگلیسی و غیره هستند. اما امتیازاتی که به هر بخش داده می‌شود در کبک با سایر استان‌ها و دولت فدرال متفاوت است. به طور کل می‌توان گفت شرایط امتیازدهی برنامه کارگران ماهر کبک ساده‌تر و سهل گیرانه‌تر از سایر استان‌هاست و به همین علت احتمال قبولی بیشتری برای متقاضیان ایجاد می‌کند. داشتن دانش زبان فرانسوی امتیاز بسیار زیادی در این مسیر مهاجرتی محسوب می‌شود و بد نیست بدانیم، عموم کارفرماهای کبکی تمایل به جذب نیروهای کار فرانسوی زبان هستند. برای ثبت‌نام در مسیر مهاجرتی باید در سامانه‌ی اینترنتی Arrima پروفایل مهاجرتی خود را تشکیل دهید و درخواست مهاجرت خود را ثبت کنید.

مهاجرت به کبک از طریق برنامه ی مهاجرتی تجربه ی کبکی

داشتن تجربه‌ی زندگی، کار یا تحصیل در کبک از نظر سازمان مهاجرت کبک بسیار ارزشمند تلقی می‌شود. به همین علت است که برنامه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی مهاجرتی تجربه ی کبکی برای جذب افرادی تهیه شده است که سابقه‌ی کار کوتاه مدت و یا تحصیل در کالج های کبک را دارند. در برنامه‌ی مهاجرتی تجربه‌ی کبکی (Programme de l’expérience québécoise, یا PEQ) داشتن مهارت زبان فرانسوی در سطح B2 یا Intermediate الزامی است. این برنامه‌ی مهاجرتی یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت به کانادا از مسیرهای تحصیلی یا به اصطلاح زبان Educational Pathways هستند. به عبارت دیگر، اگر یکی از ساده‌ترین مسیرها برای دریافت اقامت دائم کانادا می‌توان به این صورت باشد که متقاضی در یک دوره‌ی تحصیلی در کبک ثبت‌نام کند و پس از اتمام آن، از طریق مسیر مهاجری PEQ برای اقامت دائم کبک اقدام کند. مسیرهای مهاجرتی تحصیلی به علت سهولت اقدامات جز گزینه های محبوب و جایگزین سایر مسیرهای مهاجرتی سخت گیرانه‌تر هستند.

شرایط مهاجرت به استان کبک از طریق برنامه های اقتصادی

­­مسیرهای مهاجرت اقتصادی به استان کبک (Quebec business immigration) سه دسته هستند و وجه اشتراک آن‌ها، انتقال سرمایه مالی و تجربه‌ی کارآفرینی به کبک است. در برنامه‌های اقتصادی استان کبک سیاست های جذب سرمایه کاملاً نمایان است و می‌توان نتیجه گرفت که کبک توسعه‌ی اقتصادی را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است.

شرایط مهاجرت به استان کبک از طریق برنامه های اقتصادی

مهاجرت به کبک از طریق سرمایه گذاری مالی

مسیر مهاجرتی سرمایه‌گذاری مالی تنها مسیر مهاجرتی سرمایه‌گذاری در کانادا است. این مسیر مهاجرتی به برای جذب سرمایه‌داران و سرمایه‌های کلانشان تدوین شده است تا با سرمایه‌گذاری کلان خود در شریان اقتصادی کبک باعث رونق کسب و کارها و شرکت‌ها در این استان شوند. افرادی برای این مسیر اقتصادی واجد شرایط‌اند که حداقل 2 میلیون دلار سرمایه شخصی داشته باشند و برای سرمایه‌گذاری در استان کبک به مبلغ 1.2 میلیون دلار نیاز دارند. حال دو انتخاب پیش روی سرمایه‌گذاران در این مسیر مهاجرتی وجود دارد. طبق قوانین این مسیر مهاجرتی، متقاضی باید به مدت 5 سال مبلغ 1.2 میلیون دلار خود را در صندوق مشخصی سپرده‌گذاری کند. این امکان نیز وجود دارد که پس از سرمایه‌گذاری، اسناد بازگشت سپرده‌ی خود را در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری کبکی قرار دهد و با کسر مبلغ 300.000 دلار کانادا سود سپرده‌ی 5 ساله، اصل پول خود را دریافت کند. از جذابیت های این مسیر مهاجرتی این است که متقاضی فقط با سرمایه‌گذاری می‌تواند اقامت دائم کبک و مزایای آن را دریافت کند و متعهد به داشتن شرایط دیگری نیست. سالیانه تعداد مشخصی از متقاضیان برای این مسیر مهاجرتی به صورت رقابتی انتخاب می‌شوند.

مهاجرت به کبک از طریق کار آفرینی

استان کبک فرش قرمز را برای کارآفرینانی که بتوانند در کبک کسب و کار جدیدی احداث کنند گسترده است. اگر تجربه‌ی کارآفرینی دارید و قصد دارید کسب و کار خود را به کانادا انتقال دهید، این مسیر مهاجرتی شرایط بسیار جذابی را پیش روی شما می‌گذارد. برای این منظور باید طرح کسب و کار خود را به سازمان مهاجرت این استان ارائه دهید و همین طور، حداقل 900.000 دلار کانادا دارایی شخصی داشته باشید و بتوانید 300.000 دلار آن را در کسب و کار پیشنهادی خود به کانادا انتقال دهید. در این صورت می‌توانید از مواهب اقتصاد پر رونق کبک و همچنین اقامت دائم کبک برخوردار شوید.

این مسیر مهاجرتی نیز با استقبال زیادی به همراه بوده و انتخاب کاندیداها در این مسیر به صورت رقابتی انجام می‌شود. این موضوع اهمیت زیادی دارد که کسب و کار شما مورد نیاز بازارهای کبک باشد و همین طور طرح توجیح اقتصادی دقیق برای آن ارائه دهید.

مهاجرت به کبک از طریق کار آفرینی

برنامه ی مهاجرتی خود اشتغالی در کبک

این برنامه‌ی مهاجرتی برای افرادی تعریف شده است که کبک کسب و کاری مستقل داشته باشند و یا به اصطلاح خود اشتغال باشند. شرایط این مسیر مهاجرتی برخلاف عنوان آن بسیار ویژه است و برای تمامی افراد قابل اجرا نیست. این مسیر مهاجرتی در تعداد محدود در حال اجراست و انتخاب متقاضیان آن به صورت رقابتی انجام می شود. از جمله شرایط احراز این مسیر مهاجرتی داشتن حداقل 2 سال تجربه حرفه‌ای خود اشتغال در کار خود داشته باشید و همین طور حداقل 100.000 دلار کانادا ارزش مجموع دارایی‌های شما باشد.

درباره کالج های کبک و دانشگاه کبک بیشتربخوانید

سوالات متداول

برنامه ای است برای کاندیداهای مهاجرت اقتصادی که قصد زندگی در کبک دارند. وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی، و ادغام کاندیداها را بر اساس پروفایل اظهار علاقه مندی انتخاب می کند زیرا در این پروفایل سن، تحصیلات، تجربه کار و مهارت فرانسه بیان شده است، و سپس به منظور اپلای گواهینامه انتخابی کبک برای آنها دعوتنامه می فرستد.

پورتال آریما مختص متقاضیان خارجی است که قصد دارند از طریق درگاه کارگر ماهر کبک به کبک مهاجرت کنند. این پورتال مختص افراد 18 ساله و بالاتر است که قصد دارند اظهار علاقه مندی را برای اپلای از طریق برنامه کارگر ماهر کبک ارسال کنند.

تحت سیستم مهاجرت کبک، اولین قدم اظهار علاقه مندی از طریق پر کردن فرم آنلاین است و افراد باید اطلاعاتی حاوی رشته تحصیلی، سطح تحصیلات، مهارت های زبانی، و تجربه کاری ارائه دهند. وزارت هر از چند وقت متقاضیان را از بانک اظهار علاقه مندی و بر اساس نیازهای بازار کار در مناطق مختلف کبک انتخاب می کند. دعوتنامه شغلی معتبر یکی از معیارهای واجد شرایط بودن است.

گواهینامه انتخابی کبک مدرکی است که برای متقاضیان تایید شده صادر می شود تا مشخص شود که برای مهاجرت به کبک انتخاب شده اند. از طریق گواهینامه انتخابی کبک، کاندیدا می تواند برای دریافت اقامت دائم به دولت فدرال اپلای کند. گواهینامه انتخابی کبک ویزای اقامت دائم نیست و مجور ورود به کانادا محسوب نمی شود.

متقاضی می تواند هر زمان که مایل است پروفایل اظهار علاقه مندی را از طریق پورتال آنلاین آریما ارسال کند.

خیر. متقاضیانی که قصد دارند از طریق درگاه کارگر ماهر فدرال برای مهاجرت به کبک اپلای کنند باید در فضای امنیتی مون پروژه کبک اکانت ایجاد کنند. و این تنها راه پیش روی کاندیداها برای ارسال درخواست به برنامه کارگر ماهر کبک است، البته درصورتی که دعوتنامه اپلای از وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی، و ادغام دریافت کرده باشند.

مدت زمان بررسی بستگی به کشور تابعه متقاضی دارد و ممکن است تغییر کند.

برنامه کارگر ماهر کبک بر اساس سیستم رتبه بندی عمل می کند. امتیاز متناسب با وضعیت خانوادگی کاندیدا مشخص می شود. متقاضیان تنها به 50 امتیاز نیاز دارند و متقاضیانی که همراه با همسر قانونی/ کامن لا اپلای می کنند باید 59 امتیاز داشته باشند. امتیاز بر اساس معیارهایی نظیر تحصیلات، تجربه کار، دانش زبانی و وضعیت خانوادگی اعطا می شود.

همسر قانونی و کامن لا و فرزندان زیر 18 سال. دولت کانادا ازدواج همجنس گرایان را به رسمیت می شناسد.

ممکن است. انتخاب بر اساس سیستم ارزیابی رتبه بندی است. اگر متقاضی امتیاز کافی داشته باشد می تواند گواهینامه انتخابی کبک را بدون نشان دادن نتایج آزمون آیلتس دریافت کند.

نیازی نیست. انتخاب بر اساس سیستم ارزیابی رتبه بندی است. اگر متقاضی امتیاز کافی داشته باشد می تواند گواهینامه انتخابی کبک را دریافت کند حتی اگر به فرانسه صحبت نکند.

کبک گواهینامه فرانسوی را به عنوان مدرک مهارت زبان فرانسه قبول نمی کند. کاندیداها باید توانایی فرانسه را به طرق زیر اثبات کنند:

  • آزمون استاندارد
  • حداقل 3 سال تحصیل دانشگاهی به زبان فرانسه

خیر. سن متقاضی و سن اعضای خانواده که همراه او هستند در روز ارسال درخواست قفل می شود. به منظور محاسبه امتیاز، سن متقاضی و اعضای خانواده او در طول بررسی درخواست تغییری نمی کنند.

بله. هر تغییری که بر درخواست کاندیدا اثر می گذارند باید طی 30 روز اعلام شوند. این تغییرات عبارتند از اضافه شدن عضو جدیدی به خانواده، تغییر آدرس، استخدام، و تحصیلات متقاضی و یا همسر او. ممکن است با این تغییرات متقاضی امتیاز کسب کند. اما، حتی در صورت تغییر نکردن امتیاز، باید این تغییرات را اعلام کرد.

تغییر آدرس باید به وزارت مهاجرت کبک اطلاع داده شود. اگر متقاضی به کشوری نقل مکان کند که مدت زمان بررسی درخواست در آنجا کمتر است، می تواند درخواست تغییر منطقه بررسی درخواست اپلای داشته باشد.

خیر. وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی، و ادغام ارزیابی مدرک تحصیلی را به رسمیت نمی شناسد. گواهینامه رسمی مدارک و کارنامه جزء اسناد لازم برای ارزیابی اعتبار آموزشی متقاضی هستند.

خیر. متقاضی متاهل و یا متقاضی که در رابطه کامن لا است می تواند به تنهایی درخواست خود را ارسال کند. و نام همسر در درخواست به عنوان غیر همراه ذکر می شود. اما، اگر متقاضی تمایل داشته باشد که نام فرزندان را در درخواست ذکر کند، اجازه آنها از سوی همسر غیر همراه نیز ضروری است.

خیر. این برنامه مختص کسانی است که قصد زندگی و کار در کبک دارند و اگر وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی، و ادغام و یا مقامات مهاجرت فدرال تشخیص دهند متقاضی قصد سکونت در کبک ندارد درخواست او را رد می کنند. پس از دریافت ویزای اقامت دائم و ورود به کانادا، متقاضی باید در کبک ساکن شود. و متقاضیانی که از درگاه کارگر ماهر کبک اقامت دائم دریافت می کنند حقوقی همچون شهروندان و مقیم دائم کانادا داشته و می توانند آزادانه در کشور سفر کنند.

بله. ممکن است درخواست در مرحله بررسی فدرال به دلایلی رد شود. این دلایل عبارتند از سابقه جنایی، و یا نتیجه معاینات پزشکی. و ممکن است مقامات فدرال در صورت مشکوک بودن به اظهارات متقاضی و قصد زندگی متقاضی در کبک، درخواست او را رد کنند.

خیر. معیارهیا برنامه کارگر ماهر کبک و برنامه کارگر ماهر فدرال کتفاوت هستند. اگر به متقاضی گواهینامه انتخابی کبک اعطا شود، درخواست او به مقامات فدرال ارسال شده تا قبل از صدور اقامت دائم تحت بررسی امنیتی و پزشکی قرار گیرند. اما، معیارها در سزح فدرال دوباره ارزیابی نشده زیرا استان شرایط متقاضی را بررسی و او را انتخاب کرده است.

خیر. فرایند مهاجرت به کبک در بیرون از سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس انتری قرار دارد.

کبک درخواست هایی را بررسی می کند که قصد سکونت در کبک دارند. شرط مهاجرت به کبک دریافت گواهینامه انتخابی کبک است. گواهینامه انتخابی کبک ویزای قامت دائم محسوب نمی شود. هنگامی که درخواست گواهینامه انتخابی کبک ارسال شود، شرایط متقاضی در سطح استانی بررسی می شود. پس از تاییده استان، متقاضی باید درخوات خود را به مقامات فدرال ارسال کند تا از نظر امنیتی و پزشکی بررسی شوند. پس زا تاییده دوت فدرال، متقاضی اقامت دائم دریافت می کند.

کبک از نظر فرهنگی متمایز و تنها استان فرانسوی زبان است. شانس کاندیدا برای انتخاب شدن در استان کبک به توانایی او برای زندگی و کار در کبک و وفق دادن خود با کبک بستگی دارد. کبک از سال 1991 که توافق نامه کانادا- کبک را امضا کردند معیارهای خاص خود برای انتخاب مهاجرین داشته است. و در این توافق نامه، حق مسافرت در کانادا طبق منشور حقوق و آزادی کانادا برای مهاجرین وجود دارد.

مون پروژه کبک سیستم آنلاین مدیریت درخواست های مهاجرت است که استان کبک به منظور بررسی درخواست های گواهینامه انتخابی کبک از آن استفاده می کند. پس از دریافت گواهینامه انتخابی کبک، متقاضیان موفق می توانند درخواست خود را به مقامات مهاجرت فدرال برای دریافت اقامت دائم کانادا ارسال کنند.

این برنامه از 5 ژانویه 2016 راه اندازی شده است. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق درگاه کارگر ماهر کبک باید از فضای امنیتی مون پروژه کبک برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند.

خیر. این برنامه مختص متقاضیانی است که از طریق درگاه کارگر ماهر کبک اپلای می کنند. متقاضیان برنامه تجربه کبک نمی توانند درخواست خود را از طریق درگاه مون پروژه کبک ارسال کنند.

فقط متقاضیانی که پس از ارسال اظهار علاقه مندی از طریق پورتال آریما دعوتنامه از سوی وزارت دریافت کنند می توانند از طریق اکانت مون پروژه کبک درخواست خود را برای گواهینامه انتخابی کبک ارسال کنند.

بسته به اطلاعاتی که کاندیدا هنگام ایجاد پروفایل در مون پروژه کبک ارائه می دهد، چک لیست بررسی مدارک برای کاندیدا ارائه می شود. هنگامی که وزارت درخواست متقاضیان را بررسی کند، لیست مدارک لازم به اکانت مون پروژه کبک ارسال می شود.

کاندیدا 90 روز وقت دارند تامدارک را از طریق ایمیل ارسال کنند. بررسی درخواست ها زمانی شروع می شود که وزارت این مدارک را دریافت کند. اگر متقاضی مدارک را در فرمت خواسته شده ارسال نکند، باید این موضوع را به وزارت توضیح دهد.

خیر. مدارک پشتوانه را باید پس از دریافت لیست مدارک لازم در اکانت مون پروژه کبک ارسال کرد.

فقط به فرانسه. اما راهنمای ایجاد اکانت در مون پروژه کبک و تکمیل درخواست مهاجرت به زبان فرانسه و انگلیسی در قسمت “عنوان مدارک” در فضای امنیتی مون پروژه کبک در دسترس است.

از ژانویه 2016، متقاضیان گواهینامه بین المللی کبک که از طریق درگاه برنامه کارگر ماهر کبک اقدام کرده اند باید از سیستم مدیریت درخواست مون پروژه کبک استفاده کنند.

حق الزحمه دولت در سال 2019 به شرح زیر بوده است:

درخواستحق الزحمه (دلار کانادا)
متقاضی اصلی798
همسر قانونی171
فرزند تحت تکفل171

بله. باید تمامی مشاغل و بازه زمانی مطابق با سیستم طبقه بندی ملی مشاغل ثبت شوند.

بله. اما ایجاد اکانت و مدیریت آن بر عهده متقضی است و نباید اطلاعات اکانت را در اختیار وکیل و مشاور قرار داد.

در صورتی که تعداد درخواست ها به حداکثر سقف خود رسیده باشد، کاندیداها نمی توانند درخواست آنلاین را ارسال کنند. در صورتی که درخواست ارسال شده و هزینه ها در بازه  مشخص شده پرداخت شده باشند (30 روز از زمان ارسال)، حتما درخواست بررسی می شود. کاندیداها باید هزینه را هر چه سریع تر پرداخت کنند تا مطمعن شوند که درخواست آنها رسمی شده است.

خیر. درخواست های چاپی را نمی توان به صورت آنلاین به مون پروژه کبک انتقال داد.

به گفته وزارت، متقاضیان باید درخواست و هزینه را طی 90 روز پس از ساخت پروفایل ارسال کرده و در غیر این صورت، درخواست حذف می شود.

بله، با داشتن ویزای کانادا می‌توانید به کبک سفر کنید و همین طور با داشتن اجازه کار آزاد (Open Work Permit) اجازه کار در کبک را خواهید داشت.

خیر، با داشتن مدرک زبان انگیسی هم می‌توان از طریق برنامه‌های مهاجرتی این استان اقدام کرد. اما دانستن دانش زبان فرانسوی شانس پذیرفته شما را افزایش می‌دهد و در برخی از موارد، تنها فرانسوی زبانان پذیرفته می شوند. به عنوان مثال برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی کبک، کارکنان ماهر کبک و همینطور برنامه‌ی مهاجرتی تجربه‌ی کبکی پیش نیازی برای دانستن زبان فرانسوی ندارند.

خیر، استان کبک سیستم مهاجرتی مجزایی برای خود دارد. سیستم مهاجرتی استان کبک شباهت‌های زیادی با برنامه‌های استانی معروف به PNP استان‌های دیگر دارد اما در وب سایت مجزا و با امتیازبندی متفاوت انجام می شود.

خیر. استان کبک برنامه‌ی مهاجرتی مجزایی دارد و از سیستم برنامه‌های استانی PNP متقاضیان مهاجرت را انتخاب نمی‌کند. افرادی که قصد مهاجرت به کبک را دارند باید از تنها درخواست خود را در سایت سازمان مهاجرت کبک ثبت کنند و پس از دریافت تاییدیه‌ی صلاحیت مهاجرت به کبک (گواهی CSQ) ویزای ورود به کانادا را از سازمان مهاجرت کانادا IRCC درخواست کند.

آریما نام سامانه‌ی اینترنتی سایت اداره مهاجرت استان کبک است که برای سامان دهید و ممیزی متقاضیان برنامه ی مهاجرتی کارکنان متخصص کبک QSW طراحی شده است. می توان گفت Arrima شبیه به سیستم اکسپرس اینتری دولت فدرال کانادا کار می‌کند. سامان‌دهی پرونده‌های متقاضیان QSW در سامانه‌ی آریما به صورت اتوماتیک انجام می‌شود طبق جدول امتیازدهی که برای برنامه‌ی کارکنان ماهر طراحی شده است عمل می‌کند.

مدرک CSQ  مخفف Certificat de sélection du Québec و به معنای گواهی انتخاب از طرف استان کبک است. مهاجرت به کبک قوانین متفاوتی با سایر استان‌های کانادا دارد. انتخاب مهاجران کبک فقط در اداره ی مهاجرت این استان انجام می شود. زمانی که اداره ی مهاجرت کبک یک متقاضی را واجد شرایط یکی از مسیر های مهاجرتی تعریف شده این استان بشناسد، این مدرک به متقاضی اعطای می‌شود و به واسطه‌ی آن متقاضی می‌تواند برای دریافت ویزای اقامت دائم به سازمان مهاجرتی دولت فدرال کانادا مراجعه کند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات