اسپانسرشیپ کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ

عزیزانتان را به کانادا بیاورید. کشور کانادا به شادی و سلامت عاطفی شهروندانش اهمیت فراوان می دهد، برای همین مسیر هایی برای پیوستن نزدیکانتان به شما تدارک دیده است. این ویزا های مهاجرتی تحت عنوان ویزای اسپانسرشیپ اعضای خانواده است و همین‌طور که از اسمش بر می آید، مبنی آن تعهد یکی از شهروندان کانادا به حمایت کامل برای مهاجرت اعضای خانواده اش است. ویزای اسپانسرشیپ خانواده، مجوز برای اقامت دائم کانادا است و به وسیله ی آن اجازه ی کار و سایر حقوق شهروندی به مهاجر داده می شود. ضوابط این ویزاها بر اساس نوع رابطه تنظیم شده است و که به طور کل در چهار دسته می گنجند:

برنامه ی اسپانسرشیپ یا تکفل مالی همسر یا شریک عرفی زندگی و فرزندان وابسته

این برنامه به شهروندان کانادا و یا دارندگان اقامت دائم اجازه می دهد همسران رسمی و عرفی (Common-law spouse ) خود را به کانادا بیاورند.

برنامه ی تکفل مالی نزدیکان مانند برادر و خواهر یا فرزندان آنها

این برنامه ی مهاجرتی در اولویت سازمان مهاجرت کانادا نیست و تنها در شرایط خاص به صورت محدود اجرا می شود.

برنامه ی تکفل مالی والدین یا پدربزرگ و مادر

این برنامه ی مهاجرتی به شهروندان یا دارندگان اقامت دائم کانادا امکان مهاجرت دائمی والدین یا پدر/مادر بزرگ را می دهد.

برنامه ی تکفل مالی فرزند خواهنده ها

دولت کانادا امکان تکفل فرزند خوانده خارجی را برای شهروندانش در نظر گرفته است. بدین وسیله تحت ضوابطی خاص شهروندان کانادا می توانند کودکی از خارج کانادا را به فرزند خواندگی قبول کنند و به کانادا بیاورند.

اسپانسرشیپ یا تکفل مالی چیست؟

اسپانسرشیپ یعنی تکفل مالی، و در این روش مهاجرتی به این معنی است که یکی از شهروندان کانادا و یا دارندگان اقامت دائم کانادا  تعهد تکفل مالی با ضوابط مصوب را برای فرد مورد نظر بدهد. در این روش فرد ساکن کانادا موظف است تعهد بدهد که می‌تواند حامی مالی شما در زمینه خوراک، پوشاک و مسکن در کانادا باشد به‌گونه‌ای که نیازی به کمک دولت کانادا نداشته باشید و فرد اسپانسر کننده با امضای قرارداد undertaking این تضمین را به دولت کانادا می‌دهد که در طول اقامت شما در کانادا تا مدت مشخص‌شده که مثلاً برای همسر سه سال است، شما را حمایت مالی کند. قراردادی (agreement) نیز بین اسپانسر شونده و اسپانسر کننده مبنی بر انجام درست وظایف امضا خواهد شد. بدین وسیله دولت کانادا از تأمین بودن مهاجران اطمینان حاصل می کند.

شرایط فرد اسپانسر کننده

اما چه کسی می‌تواند از این روش برای مهاجرت خانواده خود اقدام کند؟ برای استفاده از روش اسپانسرشیپ شخصی که قرار است حمایت‌کننده شما در کانادا باشد باید دارای شرایطی خاص باشد:

سن فرد اسپانسر کننده باید حداقل 18 سال باشد، این فرد حتماً باید  شهروند کانادایی و دارای اقامت دائم کانادا باشد، اگر شهروند کانادایی باشد اما خارج از کانادا زندگی کند باید تضمین بدهد که در طول حمایت از شما برای اقامت دائم کانادا در خود کانادا زندگی کند در غیر این صورت نمی‌تواند شما را حمایت مالی کند و موردقبول نیست. فرد اسپانسر کننده باید با ارائه مدرک ثابت کند که هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کند (در صورت نداشتن معلولیت)، در واقع این شخص باید تضمین دهد که قادر به برطرف کردن تمام نیازهای اساسی متقاضی غذا، پوشاک، سرپناه و سایر نیازهای زندگی روزمره، مراقبت از دندان، مراقبت از چشم و سایر نیازهای بهداشتی که تحت پوشش خدمات بهداشت عمومی نیستند در طول زندگی در کانادا به مدت سه سال بدون هیچ قید و شرطی است. در بیشتر موارد شما نیاز به داشتن درآمد مستقل و بالا برای حمایت ندارید تنها در بعضی مواقع باید ثابت کنید که درآمد کافی برای اسپانسر کردن را دارید:

 • شما یک فرزند وابسته را حمایت می‌کنید که خود دارای یک یا چند فرزند وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته‌شده نیز می‌شود) است.
 • شما همسر خود و یا پارتنری را حمایت می‌کنید که دارای فرزند وابسته‌ای است که خود یک یا چند فرزند وابسته دارد.

اگر در استان کبک زندگی می‌کنید باید پس از تأیید شما به عنوان یک حامی، الزامات حمایت مالی مهاجرت در کبک را رعایت کنید و با استان کبک تعهدی را امضا کنید. مسئول درآمد وزارت مهاجرت كبك درخواست شما را ارزیابی می‌کند. دستورالعمل‌های فرم ارزیابی مالی به شما میزان درآمد لازم را خواهد گفت که در قسمت‌های بعد مفصل توضیح خواهیم داد.

شرایط افراد خارج از کبک

افرادی که خارج از کبک هستند نیز باید تعهد حمایت مالی از فرد متقاضی را امضا کنند و مشخص است که این تعهد از نظر قانونی مهم است. اسپانسر کننده باید حمایت مالی از متقاضی مهاجرت را از زمان دریافت اقامت دائم در کانادا آغاز کند و درصورتی‌که خانواده او از دولت کمک اجتماعی دریافت کنند موظف است آن‌ها را بازپرداخت کند. علاوه بر این، اسپانسر کننده و فرد متقاضی باید برخی مسئولیت‌ها را در طول این دوره قبول کنند.

 • فرد اسپانسر کننده باید تمام نیازهای اساسی اعضای خانواده را تأمین کند.
 • فرد متقاضی باید برای تمام تلاشش را برای حمایت از خود و اعضای خانواده انجام دهد.

هنگامی‌که این شرایط را پذیرفتید، باید یک فرم را تکمیل و امضا کنید که شامل تعهدنامه و توافق‌نامه حمایت مالی است.

چه کسانی واجد شرایط اسپانسرشیپ نیستند

اگر سن فرد زیر 18 سال باشد و همان‌طور که گفتیم شخص حامی در کانادا زندگی نکند و نتواند در مدت حضور متقاضی در کانادا آنجا زندگی کند نمی‌تواند اسپانسر شود. همچنین این روش تنها مختص به کسانی است که شهروند کانادا بوده و دارای اقامت دائم این کشور هستند پس اگر فرد حامی دارای اقامت موقت برای تحصیل، کار یا… باشد نمی‌تواند اسپانسر شود.

دقت کنید که فرد اسپانسر کننده باید در جریان و در زمان ارائه درخواست حمایت مالی یا اسپانسرشیپ، اقامت دائم داشته باشد. اگر شما درآمد کافی برای حمایت نداشته باشید قطعاً نخواهید توانست به عنوان اسپانسر همسر، فرزند یا پارتنر خود اقدام کنید. در بعضی موارد ممکن است فرد اسپانسر کننده خود تحت حمایت یک حامی مانند همسر بوده و یا کمتر از پنج سال از زمان دریافت اقامت دائم او گذشته باشد، حتی ممکن است فرد اسپانسر کننده هنوز در حال حمایت مالی همسر یا پارتنر قبلی خود باشد که در این صورت موظف است سه سال این کار را انجام دهد پس احتمال رد شدن درخواست او تا قبل از این سه سال وجود دارد.

اگر زمان درخواست مهاجرت ازدواج کرده‌ اما در پرونده این مورد را ذکر نکرده باشید نمی‌توانید برای اسپانسر کردن همسرتان اقدام کنید.

اگر ازدواج شما با هدف اسپانسر شدن و یا اسپانسر کردن بوده و واقعی نباشد درخواست شما رد خواهد شد. یا در صورت جدایی بعد از اسپانسرشیپ شخص اسپانسر کننده به مدت سه سال و اسپانسر شونده به مدت پنج سال نمی‌تواند برای اسپانسر فرد جدید اقدام کند.

اگر به تازگی برای والدین، همسر و یا فرزندتان تقاضای اسپانسرشیپ داده‌اید و هنوز تصمیمی برای آن اتخاذ نشده تا زمان مشخص نشدن وضعیت نمی‌توانید درخواست مجدد بدهید.

اگر فرد اسپانسر کننده در زندان یا ندامتگاه باشد، همچنین اگر برخی هزینه‌ها مانند وام مهاجرت، هزینه‌های حمایتی مانند نفقه یا حمایت از فرزند را پرداخت نکرده و یا سابقه جرم سنگین داشته باشد و یا فرد به دلیل انجام تهدید یا جرم خشونت‌آمیز علیه خانواده و یا بقیه چه در کانادا و چه خارج از آن محکوم شده باشد، امکان استفاده از این روش را نخواهد داشت. (این مورد برای استان کبک صدق نمی‌کند).

اگر اسپانسر کننده اعلام ورشکستگی کرده باشد و یا در گذشته حامی شخصی از خانواده شده اما از حمایت مالی آن‌ها شانه خالی کرده باشد به هیچ عنوان امکان درخواست اسپانسرشیپ را ندارد. (برای استان کبک صدق نمی‌کند).

در کانادا ممکن است برخی افراد به دلایلی مانند معلولیت از کمک‌های اجتماعی دولت بهره‌مند شوند در صورتی که فرد حامی از این کمک‌ها به دلیلی غیر از معلولیت استفاده کند نمی‌تواند اسپانسر شود.

شرایط فرد اسپانسر شونده

در واقع یکی از اهداف طرح اسپانسرشیپ فراهم کردن زمینه‌ای برای افراد ساکن و سیتیزن کانادا است تا بتوانند با خانواده خود در کانادا زندگی کنند؛ اما در قوانین این طرح باید اسپانسر شونده و کسی که اسپانسر می‌کند مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باشند. به طور کلی طبق قوانین اداره مهاجرت شما می‌توانید فرزندان وابسته، همسر spouse)) و یا شریک‌ زندگی که یک سال یا بیشتر با او زندگی کردید و از آن به عنوان common-law partner و conjugal partner یاد می‌شود را اسپانسر کنید. در کانادا این سه مورد برای ازدواج های با جنس مخالف نیز صدق می‌کند؛ اما هرکدام از این افراد برای پذیرش باید واجد شرایطی باشند:

فرزند وابسته

 • باید زیر 22 سال سن داشته باشند.
 • همسر یا شریک زندگی نداشته باشند.

فرزندان بالای 22 سال در صورت دو شرط می‌توانند اسپانسر شوند

 • آن‌ها به دلیل وضعیت روحی و جسمی قادر به حمایت مالی از خود نباشند.
 • تا قبل از 22 سالگی به حمایت مالی والدین متکی بودند.

توجه کنید که تا قبل از پردازش درخواست فرزند شما باید این موارد را رعایت کند. اگر شما ساکن کانادا و یا سیتیزن آن هستید، فرزند شما نیز سیتیزن کانادا محسوب می‌شود، حتی اگر در کانادا متولد نشده باشد. البته برای این مورد باید در زمان تولد فرزند، شما سیتیزن یا  شهروند  کانادا باشید که در این صورت لازم نیست برای اسپانسرشیپ فرزندتان اقدام کنید زیرا او به عنوان اولین نسل متولد شده شما خارج از کانادا حساب می‌شود.

درصورتی که فرد از اول ژانویه 1947 تا شانزده آوریل 2009 خارج از کانادا از والدینی متولد شود که خود خارج از کانادا اما از والدین کانادایی متولد شده‌اند نیز نسل دوم متولد شده شما خارج از کانادا محسوب شده و سیتیزن کانادا به حساب می‌آید. اگر فردی از اول ژانویه 1947 توسط والدین کانادایی به سرپرستی گرفته شده نیز سیتیزن کانادا محسوب می‌شود.

اگر قصد دارید اسپانسر فرزند همسرتان (که از خون شما نیست) و یا فرزند مشترکتان با شریک زندگی خود بشوید توجه کنید که همسر و یا شریک را به عنوان متقاضی اصلی و فرزند را به عنوان فرد وابسته به برنامه معرفی کنید و حتی اگر خود فرزند دارای فرزند دیگری باشد او را به عنوان نوه به برنامه معرفی کنید.

اسپانسرشیپ همسر

 • باید حداقل دارای 18 سال به بالا باشد
 • ازدواج شما به‌صورت قانونی ثبت شده و دارای سند باشد

ازدواج نامتعارف اگر در کانادا انجام شده باشد قابل ‌قبول است در غیر این صورت در دسته ‌بندی ‌های common-law partner و conjugal partner (این مورد بین زن و مرد نیز وجود دارد) که ذکر کردیم قرار می‌گیرد:

شریک زندگی عرفی یا Common-law partner

 • باید حداقل 12 ماه متوالی و یک سال با هم زندگی کرده و جز به مدت خیلی کوتاه از هم جدا نبوده باشند
 • حداقل 18 سال به بالا داشته باشند

ازدواج های رسمی Conjugal partner

 • حداقل 18 سال به بالا داشته باشند
 • حداقل یک سال با هم بوده و تعهد ازدواج با هم را داده باشند. (از طریق برخی موارد مانند حساب بانکی بررسی می‌شود)
 • خارج از کانادا زندگی کرده باشند
 • اگر دو نفر به دلایلی مانند منع ازدواج مذاهب مختلف با هم یا قانونی نبودن ازدواج میان دو نفر با جنس مشابه در کشورشان نتوانسته‌اند زندگی و یا ازدواج کنند نیز در این دسته قرار می‌گیرند که باید این مورد را ثابت کنند

برای تأیید صلاحیت همسر، فرزند و شریک زندگی خود باید اسناد و فرم‌های مرتبط را به طور دقیق پر کنید و اطلاعات اضافی که از شما خواسته می‌شود مانند تست‌های پزشکی و یا انگشت‌ نگاری و عکس دیجیتال را انجام دهید.

اسپانسرشیپ والدین

 در حال حاضر اسپانسر کردن پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ کمی متفاوت است و متقاضی باید درخواست خود را در سیستم انتظار ثبت کند و فرم مربوط را تکمیل نماید و منتظر ارسال دعوت‌نامه در قالب ایمیل از سوی اداره مهاجرت باشد که در صورت دریافت آن 90 روز برای تکمیل پرونده زمان خواهد داشت. در حال حاضر این سیستم بسته و از ژانویه 2019 به مدت محدود باز خواهد شد. برای آگاهی از زمان بازگشایی می‌توانید در توییتر و یا فیس‌بوک صفحه اداره مهاجرت کانادا را دنبال کنید. در صورت عدم دریافت دعوت‌نامه باید برای سال بعد درخواست بدهید. در واقع فرد اسپانسر کننده باید فرزند یا نوه شخص متقاضی که از طریق رابطه خونی و یا فرزندخواندگی با آنها مرتبط باشد، فرد اسپانسر کننده باید بالای 18 سال بوده و باید تضمین دهد که به مدت 20 سال حمایت مالی آن‌ها را بر عهده بگیرد. در صورتی که والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ شما طلاق گرفته باشند می‌توانید در صورت ازدواج مجدد همسر او را اسپانسر کنید. در صورتی که درآمد شما کافی و برطبق قوانین اسپانسرشیپ باشد می‌توانید بیش از یک زوج را اسپانسر کنید.

 باید اطمینان حاصل کنید که آنها نیازی به کمک های اجتماعی دولت ندارند و در صورت استفاده از حمایت دولت اسپانسر کننده موظف به بازپرداخت آن است. برای این کار باید درآمد کافی داشته و چنانچه زوج باشید میزان درآمد شما با هم جمع زده می‌شود. اگر زوج در زمان اقامت دائم والدین جدا شوند طبق تعهدنامه همچنان موظف به حمایت مالی هستند. در کل اگر اسپانسر کننده قصد لغو برنامه اسپانسرشیپ را داشته باشد باید تا قبل از صدور اقامت دائم این کار را انجام دهد.

اگر قصد اسپانسر کردن پدر و مادر با هم را دارید، در صورت درخواست ، یکی از آنها (یا مادر یا پدر) به عنوان متقاضی اصلی معرفی می شوند و دیگری به عنوان وابسته تعیین می شود. اگر برادر یا خواهر دارید ، می توانید فقط درصورتی‌که فرزندان وابسته باشند ، آنها را در برنامه قرار دهید. اگر آنها بزرگ‌تر از محدوده سنی هستند یا همه شرایط را برآورده نمی کنند، نمی توانند به عنوان فرزندان وابسته به برنامه والدین اضافه شوند. آنها باید به تنهایی به کانادا مهاجرت کنند. بهتر است بدانید که شما نمی‌توانید پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ همسرتان را اسپانسر کنید.

والدینی که قصد ورود به کانادا را دارند باید پیش از اقدام حق ورود به کانادا را داشته باشند، تست پزشکی بدهند و گواهی سوءپیشینه از پلیس داشته و بیمه درمانی خریداری کنند، همچنین الزامات بیومتریک یعنی  انگشت نگاری و عکس دیجیتال را انجام داده باشند.

چنانچه در کبک زندگی می‌کنید، باید علاوه بر رعایت الزامات مهاجرتی کبک بعد از دریافت دعوت‌نامه، قراردادی را با دولت کبک امضا کنید. دولت کبک به طور مجزا درآمد شما را ارزیابی می‌کند.

در صورت دریافت دعوت‌نامه باید مراحل اسپانسرشیپ که در ادامه ذکر خواهیم کرد را طی کنید.

اسپانسرشیپ والدین

اسپانسرشیپ نزدیکان یا فامیل

حمایت مالی خواهر از برادر تابع شرایطی است که بسیار به‌ ندرت امکان استفاده از آن پیش می‌آید. به طور کلی حمایت مالی برای خواهر، برادر، عمه، خاله و یا عمو و دایی در موقعیت بسیار خاص اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید خواهر، برادر، خواهرزاده و یا برادرزاده را با شروطی خاص حمایت کنید. آن‌ها باید از طریق نسبت خونی یا فرزندخواندگی با شما در ارتباط باشند، مادر و پدرشان فوت شده باشد، زیر 18 سال سن داشته و مجرد باشند. دقت کنید که در صورتی که مادر و پدر یکی زنده باشند، در زندان بسر ببرند، توسط والدین دیگری به فرزندخواندگی قبول شده باشد، پدر و مادر فرزند را ترک کرده و یا معلوم نباشد که کجا هستند مشمول حمایت مالی نمی‌شوند.

میزان درآمد اسپانسر کننده LICO

در فرم ارزیابی مالی شما مشخص می‌کنید که آیا توانایی حمایت مالی از افرادی که اسپانسر می‌کنید دارید یا نه. شما برای اسپانسر کردن همسر، شریک زندگی بدون خانواده و یا در صورت داشتن فرزند وابسته‌ای که خودش فرزند دیگری نداشته باشد و فرزندانی که خودشان فرزند دیگری ندارند، باید توانایی مالی خود را اثبات کنید. شما باید سالانه درآمدی داشته باشید که بتواند حداقل نیاز خانواده و خودتان چه با شما زندگی کنند و چه نه تأمین کند. همچنین برای اسپانسر کردن یک شخص با اعضای خانواده‌اش و حتی کسانی که قبلاً اسپانسر کردید که بر طبق قرارداد باید تا مدت تعیین شده آن‌ها را حمایت کنید، باید درآمد کافی داشته باشید. در صورت نداشتن درآمد کافی برای اسپانسر کردن فرزند و یا والدین می‌توانید از همکاری همسر و یا شریک زندگی‌تان برای تأمین مخارج کمک بگیرید که البته باید در قرارداد به امضای طرفین رسیده باشد. توجه کنید که ساکنان کبک نیازی به تکمیل فرم درآمد ندارند. فرد اسپانسر کننده در صورتی واجد شرایط خواهد بود که حداقل درآمد او به مدت سه سال متوالی بیش از مقدار تعیین شده در جدول باشد. این جدول حداقل مقدار مشخص شده را به شما نشان می دهد. این مقدار همان (Low Income Cut-Off (LICO ضرب در ۳۰ درصد می‌باشد.

تعداد اعضای خانواده (اسپانسر شونده)حداقل میزان درآمد
1 نفر25.338 دلار
2 نفر31.544 دلار
3 نفر38.780 دلار
4 نفر47.084 دلار
5 نفر53.402 دلار
6 نفر60.228 دلار
7 نفر67.055 دلار
7 نفر به بالا برای هر شخص اضافه می‌شود:6.827 دلار

مراحل انجام اسپانسرشیپ

برای اسپانسر کردن فرزند، همسر و یا شریک زندگی، باید اسپانسر کننده برای اسپانسر کردن اقدام کند و بعد فرزند، همسر و یا شریک شما باید برای اقامت دائم درخواست بدهند؛ که باید این دو برنامه برای پردازش با هم ارسال بشود. شما باید چهار مرحله را برای اسپانسر کردن طی کنید.

 • دریافت پکیج برنامه

در قدم اول باید یک پکیج که شامل برنامه اسپانسرشیپ است و در آن لیست اطلاعات و اسناد لازم برای شما و افرادی که می‌خواهید حمایت مالی کنید، فرم‌هایی که باید هم شخص اسپانسر کننده و هم اسپانسر شونده تکمیل کنند و راهنمای کمک به شما و اعضای خانواده‌تان در پر کردن صحیح و دقیق فرم‌ها، وجود دارد. این راهنما در سایت IRCC قرار دارد. دقت کنید که پیش از تکمیل فرم باید به دقت راهنما را مطالعه کنید. هزینه درخواست و پردازش اسپانسرشیپ قابل استرداد نیست. بهتر است پیش از شروع تکمیل اطلاعات درخواستی از واجد شرایط بودن خود و اعضای خانواده برای اسپانسرشیپ مطمئن شوید، دقت کنید که برای درخواست اقامت دائم حتماً اطلاعات اعضای خانواده را وارد کنید چه با شما به کانادا بیایند و چه نه. این اعضا شامل همسر، شریک زندگی، فرزند وابسته و یا نوه است. همچنین، برای اینکه شما مقیم دائم شوید، باید تمام اعضای خانواده حتی اگر با شما به کانادا نمی‌آیند، معاینه پزشکی و بررسی‌های پیشین را نیز انجام دهند. در غیر این صورت اجازه ورود به کانادا به شما داده نمی‌شود و یا در صورت وارد نکردن اطلاعات اعضای خانواده در برنامه در آینده قادر به اسپانسر کردن آن‌ها نخواهید بود. در آخر از صحت اطلاعات وارد شده و پر کردن تمام مراحل اطمینان حاصل کنید.

 • تکمیل پکیج برنامه

در واقع پکیج برنامه شما زمانی کامل است که به تمام سؤالات خواسته شده جواب بدهید و تمام مدارک لازم را به همراه درخواست خود ارسال کنید. اگر ارسال مدارک را فراموش کنید، ممکن است درخواست شما برگردانده شود یا پردازش برنامه شما به تأخیر بیفتد و یا درخواست شما رد شود.

می‌توانید برای آگاهی از صلاحیت و واجد شرایط بودن پیش از شروع به وب‌سایت زیر بروید و به سؤالات خواسته شده پاسخ بدهید:

https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/c2c/eapp.do

 • پرداخت هزینه‌های برنامه

هزینه‌هایی که برای این برنامه پرداخت می‌کنید شامل:

هزینه پردازش برای اسپانسر کننده اسپانسر شونده و وابستگان، حق هزینه اقامت دائم (RPRF) و هزینه بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال می‌شود. با توجه به موقعیت شما گاهی باید علاوه بر این هزینه‌ها مقداری برای تست پزشکی و گواهی پلیس بپردازید. در جدول زیر هزینه‌های کلی برای اسپانسرشیپ را آورده‌ایم:

شرح پرداخت

مبلغ به دلار کانادایی

اسپانسر همسر و یا شریک زندگی با هزینه اسپانسرشیپ، اقامت دائم و پردازش برنامه

1.040 دلار

اسپانسر همسر و یا شریک زندگی بدون هزینه اقامت دائم

550 دلار

اسپانسر هر فرزند وابسته

150 دلار

هزینه بیومتریک (انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال) برای هر فرد

85 دلار

هزینه بیومتریک برای هر خانواده (2 نفر به بالا)

170 دلار

فرزندان وابسته نیازی به پرداخت حق هزینه اقامت دائم ندارند. توجه کنید که هزینه اسپانسرشیپ برای هر نفر 75 دلار و هزینه پردازش برنامه برای همسر و شریک زندگی 475 دلار و برای فرزند وابسته 75 دلار است.

 • ارسال درخواست

برای ارسال درخواست می‌توانید از خدمات ارسال و پیک استفاده کنید که در پیگیری برنامه به شما کمک می‌کند در غیر این صورت از ارسال عادی استفاده کنید. دقت کنید که در صورت کامل نبودن فرم‌ها و عدم پرداخت هزینه‌های ضروری درخواست شما برگردانده خواهد شد.

برای ارسال درخواست باید یک کپی از چک ‌لیست خود در بالای پکیج کامل برنامه قرار دهید تا پردازش ما در اسرع وقت انجام شود، اگر کسی که اسپانسر می‌کنید درخواست مجوز کار یا همان open work permit در کانادا را داده همه مدارک و اسناد شغل مربوطه و هزینه‌های جداگانه پرداختی برای مجوز شغلی را باید در برنامه قرار دهید. مدارک لازم باید شامل چک‌لیست، برنامه مجوز کار اوپن، پیج‌های شامل بارکد، مدارک پشتیبانی باشد. در ارسال درخواست از طریق پیک یا ارسال عادی توجه کنید که آدرس‌های درج شده را به درستی وارد کنید زیرا نسبت به فردی که اسپانسر می‌کنید آدرس‌های مختلفی برای ارسال وجود دارد. پیش از ارسال یک کپی از برنامه تهیه کنید. در جدول زیر آدرس‌های مربوطه را درج کردیم:

افراد مربوطه

آدرس ارسال درخواست

اسپانسر همسر، انواع شریک زندگی و فرزند وابسته که خارج از کانادا زندگی می‌کنند

CPC Sydney

P.O. Box 9500

Sydney, NS

B1P 0H5

اسپانسر همسر، شریک زندگی تحت قانون کانادا که در کانادا زندگی می‌کنند

CPC Mississauga

P.O. Box 5040, Station B

Mississauga, ON

L5A 3A4

در صورت ارسال درخواست از طریق خدمات پیک:

افراد مربوطه

آدرس ارسال درخواست

اسپانسر همسر، انواع شریک زندگی و فرزند وابسته که خارج از کانادا زندگی می‌کنند

CPC Sydney

49 Dorchester Street

Sydney, NS

B1P 5Z2

اسپانسر همسر، شریک زندگی تحت قانون کانادا که در کانادا زندگی می‌کنند

CPC Mississauga

2 Robert Speck Parkway,

Suite 300

Mississauga, ON

L4Z 1H8

 • ارسال اطلاعات اضافی در طول پردازش

در طول پردازش برنامه اسپانسر شونده‌ها باید اطلاعاتی را ارسال کنند که این اطلاعات شامل، اطلاعات بیومتریک، تست پزشکی، گواهی پلیس می‌شود.

اطلاعات بیومتریک پس از پرداخت هزینه آن برای اعضای خانواده نامه‌ای ارسال می‌شود تا برای انجام بیومتریک اقدام کنند و 30 روز برای آن از زمان ارسال مهلت دارند. گواهی پلیس که در واقع به نوعی سوءپیشینه فرد است باید برای تمام اعضای خانواده 18 سال به بالا انجام شود. هر گواهی از زمان صدور تا 1 سال اعتبار دارد. در طول پردازش شما موظفید هرگونه تغییر مانند، ازدواج، طلاق، تولد فرزند و وفات را اطلاع دهید.

مراحل اسپانسرشیپ برای ساکنان کبک

 ارسال درخواست حمایت مالی به دولت کانادا (به طور خاص مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا – IRCC).

 1. ارسال تقاضای تعهد به دولت کبک
 2. ارسال درخواست ویزا و اقامت دائم توسط شخص اسپانسر شونده و تکمیل فرم‌ها

برای ارسال درخواست تعهد خود، ابتدا باید از IRCC تأییدیه دریافت کنید که درخواست حمایت مالی را تأیید کند. بهتر است درخواست تعهد خود را از قبل تهیه کنید که شامل برنامه فرد اسپانسر شونده برای تأییدیه انتخابی با تمام مدارک لازم است. به‌گونه‌ای که آماده باشید به محض این‌که شما آن را به Ministère de l’Immigration, de la Francisation et de l’Intégration ارسال کردید، پاسخ خود را از IRCC دریافت کنید.

مهاجرت یک صلاحیت مشترک بین دولت‌های کبک و کانادا است. در مورد اتحاد خانواده (حمایت از یک خویشاوند نزدیک)، شخصی که مایل به حمایت از یک خویشاوند است باید الزامات هر دو دولت را برآورده کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اسپانسرشیپ ساکنان کبک به این لینک زیر مراجعه کنید:

پردازش درخواست

در صورتی که تمام اطلاعات شما تکمیل باشد و تمام موارد را رعایت کرده باشید پردازش درخواست شما و برنامه شروع می‌شود و برای شما یک کد درخواست، تصدیق رسید ارسال شده و سپس صلاحیت اسپانسر کننده و اسپانسر شونده بررسی می‎‌شود. اگر شما به عنوان اسپانسر کننده رد بشوید می‌توانید برای درخواست اقامت دائم خانواده درخواست بدهید. در صورتی که قصد کنسل کردن برنامه را داشته باشید می‌توانید هزینه‌های پرداختی دیگر را پس بگیرید، البته مبلغ پردازش برنامه که 75 دلار است قابل استرداد نیست.

اگر شما به عنوان اسپانسر کننده موردقبول واقع شوید، شرایط کسانی که قصد اسپانسر بودن آن‌ها را دارید بررسی می‌شود و نامه‌ای به شماره برنامه آن‌ها فرستاده می‌شود که بعد از دریافت آن باید برنامه را به اکانت آنلاین خود وصل کنند (گزینه مورد نظر در برنامه برای این کار وجود دارد) تا به سرعت با اداره مهاجرت متصل شده و اطلاعات را به‌روزرسانی کنند. اگر شما مسئول این کار هستید باید این کار را برای آن‌ها انجام دهید. سپس اسپانسر شونده‌ها باید اطلاعات اضافی که قبلاً گفتیم را تهیه و ارسال کنند.

اگر در کبک زندگی می‌کنید باید برای متقاضیان یک فرم مجزا و مخصوص تکمیل کنید و آن را با درخواست متقاضی برای اداره مهاجرت دولت کبک MIDI ضمیمه کنید. این لینک به شما برای دانلود فرم کمک خواهد کرد.

زمانی که درخواست اقامت دائم اعضای خانواده تأیید شود آن‌ها باید پاسپورت و کپی آن، 2 قطعه عکس، مدارک پرداخت حق اقامت دائم را ارسال کنند. بعد از تأیید اقامت دائم اعضای خانواده برای آن‌ها سندی مبنی بر تأیید اقامت دائم آن‌ها که به آن Confirmation of Permanent Residence می‌گویند ارسال خواهد شد. اگر افرادی که از آن‌ها حمایت مالی می‌کنید از کشورهایی هستند که شهروندان آن‌ها برای سفر به کانادا به ویزا نیاز دارند، در گذرنامه به آن‌ها ویزای اقامت دائم داده می‌شود. بعد از دریافت مدارک، خانواده شما می‌توانند به کانادا بیایند. اعضای خانواده قبل از انقضای مدارکشان باید با یک افسر مهاجرت در ورودی کانادا ملاقات کنند. افسر تصمیم نهایی را در اجازه اعضای خانواده برای اقامت دائم در کانادا می‌دهد. اگر اعضای خانواده در کانادا هستند نیز باید برای دریافت تأییدیه اقامت دائم خود با یک افسر مهاجرت ملاقات کنند. به آن‌ها نامه‌ای داده می‌شود تا قرار ملاقاتشان را تعیین کنند و به آن‌ها خواهند گفت که چه اسنادی را باید تهیه کنند. افسر، تصمیم نهایی را برای اقامت دائم اعضای خانواده خواهد گرفت.

در صورت رد درخواست برای اسپانسر شونده‌ها دلایل آن را به شما خواهند گفت تا در صورت لزوم تجدیدنظر کنید.

ورود به کانادا

زمانی که اعضای خانواده شما یا همان اسپانسر شونده‌ها وارد خاک کانادا می‌شوند باید به افسر مرزی اطلاعاتی را نشان بدهند:

 1. تأییدیه اقامت دائم Confirmation of Permanent Residence که برای آن‌ها ارسال شده است.
 2. پاسپورت و مدارک مسافرتی معتبر.
 3. ویزای اقامت دائم معتبر.
 4. تأییدیه کبک اگر قصد سکونت در کبک را دارند.

مدارک دیگری که قبل از سفر از آن‌ها خواسته شده تا همراه داشته باشند.

اگر اعضای خانواده در کانادا باشند همان‌طور که گفتیم باید با یک افسر مهاجرتی مصاحبه کنند که اصطلاحاً به آن مصاحبه لندینگ گفته می‌شود و از پیش مدارک لازمی که باید همراه داشته باشند را برای آن‌ها مشخص می‌کنند.

افسر مرزی تأییدیه اقامت و ویزای اقامت دائم را بررسی می‌کنند و از اعضای خانواده می‌خواهد تا صحت اطلاعات وارد شده در برنامه را تأیید کنند. اسپانسر شونده‌ها نیز موظف هستند که به افسر مرزی در مورد پول‌هایی که در قالب پول نقد، سهام، اوراق قرضه، حواله و چک‌های مسافرتی با خود دارند توضیح بدهند. سپس افسر مرزی اقامت دائم آن‌ها را تأیید کرده و اجازه ورود به کانادا را صادر می‌کند و برای ارسال کارت اقامت دائم آن‌ها به آدرس کانادایی داده شده اقدام می‌کند.

به دلیل آگاهی از مراحل و تکمیل فرم‌ها که نیاز به دقت زیادی دارد و همچنین مدارک لازم برای این پروسه بهتر است برای سرعت در این برنامه و تکمیل درست و دقیق فرم‌ها با وکلای ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

فامیل نزدیک شهروندان کانادا و یا افرادی که اقامت دائم کانادا دارند.

برای اینکه شخص بتواند از طریق برنامه اسپانسرشیپ خانوادگی اپلای کند، باید با اسپانسر کانادایی رابطه خویشاوندی زیر داشته باشد:

 • همسر قانونی، کامن لا (Common-law marriage)، و پارتنر کانجوگال (Conjugal Partner)
 • والدین، پدربزرگ و مادربزرگ
 • فرزندان تحت تکفل
 • خواهر، برادر، نوه، فرزندان خواهر و برادر که یتیم بوده، زیر 18 سال بوده و ازدواج نکرده اند.
 • فرزند خوانده زیر 18 سال
 • یکی از خویشاوندان، در صورتی که اسپانسر هیچ یک از فامیل ذکر شده در بالا و خویشاوندی که شهروند یا مقیم دائم کاناداست را نداشته باشد.
 • همسر قانونی و کامن لا (Common-law marriage)
 • فرزندان تحت تکفل
 • فرزندان تحت تکفل همسر قانونی و کامن لا
 • نوه‌های تحت تکفل
 • نوه‌های تحت تکفل همسر قانونی و کامن لا
 • تا روز ارسال درخواست اسپانسرشیپ خانوادگی کمتر از 19 سال سن داشته و مجرد باشد (و تا زمان ورود به کانادا همچنان مجرد باشد)
 • دانشجوی تمام‌وقت، در هر سن و با هر وضعیت تاهل که قبل از 19 سالگی تحت تکفل پدر و مادر بوده است (و یا قبل از 19 سالگی همسر قانونی و کامن لا (Common-law marriage) شده باشد)
 • قبل از 19 سالگی به دلیل ناتوانی به پدر و مادر وابستگی مالی داشته است

خیر. اما تمامی افراد تحت تکفل شخص اسپانسر شده باید گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کرده و معاینه شوند

اسپانسر باید بتواند نیازهای اساسی شخص اسپانسر شده و افراد تحت تکفل او را برطرف کند. این شرط در شرایط زیر چشم پوشی می‌شود:

 • شخصی که نیاز به اسپانسر دارد همسر قانونی و کامن لا (Common-law marriage) اسپانسر کانادایی است
 • شخصی که نیاز به اسپانسر دارد فرزند تحت تکفل اسپانسر کانادایی است

اسپانسر باید متعهد به برطرف کردن نیازهای اساسی اعضای خانواده شخص اسپانسر شده باشد. این نیازها عبارت‌اند از:

 • غذا، پوشاک، مسکن، و دیگر نیازهای اساسی زندگی
 • بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های چشم پزشکی که تحت پوشش خدمات بهداشت عمومی نباشد

اسپانسر در صورتی متعهد به برطرف کردن نیازهای اساسی شخص (اشخاص) اسپانسر شده می‌شود که شخص اسپانسر شده قادر به برطرف کردن این نیازها نباشد.

بله. البته فقط با همسر قانونی، کامن لا (Common-law marriage)، و کانجوگال (Conjugal Partner)

در صورتی که اسپانسر توانایی مالی کافی نداشته باشد، همسر قانونی و کامن لا اسپانسر می‌توانند ضامن مشترک شوند. در چنین شرایطی، توانایی مالی مشترک آن‌ها ارزیابی شده و در صورت قصور، ضامن مشترک مسئول خواهد بود. اگر سرمایه مشترک اسپانسر و ضامن مشترک همچنان کافی نباشد، درخواست اسپانسرشیپ خانوادگی رد می‌شود. شرایط توانایی مالی در صورتی که شخص اسپانسر شده همسر قانونی و کامن لا و یا فرزند تحت تکفل اسپانسر نباشد برقرار نخواهد بود.

علاوه بر توانایی مالی، اسپانسر باید معیارهای زیر را داشته باشد:

 • حداقل 18 ساله بوده و شهروند و یا مقیم دائم کانادا باشد
 • در کانادا حضور داشته باشد. شهروندان کانادایی که اسپانسر همسر قانونی و کامن لا و یا فرزندان تحت تکفل هستند نیازی به حضور در کانادا ندارند، البته تا زمانی که اسپانسر قبل از ورود اعضای خانواده اسپانسر شده به کانادا مراجعه کند
 • زندانی نباشد
 • ورشکسته نباشد
 • کمک‌های مالی از سوی دولت دریافت نکرده باشد مگر اینکه ناتوان باشد
 • اقامت دائم او لغو نشده باشد
 • متهم به آزار جنسی و یا آزار شخص اسپانسر شده در 5 سال قبل از درخواست نبوده باشد
 • نفقه همسر سابق و فرزند را پرداخت کرده باشد
 • تمامی اقساط وام های مهاجرت را پرداخت کرده باشد
 • و نباید اسپانسر اعضای خانواده‌ای شود که از زمان تعهد کمک‌های اجتماعی دریافت می‌کردند

اسپانسر و ضامن مشترک باید تعهدی امضا کنند مبنی بر اینکه نیازهای اساسی شخص اسپانسر شده را پس از ورود اشخاص اسپانسر شده به کانادا فراهم می‌کنند. هدف این تعهد اطمینان دادن به دولت کاناداست که اعضای خانواده اسپانسر شده نیازی به دریافت کمک‌های اجتماعی دولت ندارند. اسپانسرهای ساکن کانادا نیز باید همچنین تعهدی امضا کنند.

در صورتی که اعضای خانواده اسپانسر شده به کانادا آمده باشند خیر.

اسپانسر و ضامن مشترک تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

اسپانسر متعهد به امضای توافق نامه اسپانسرشیپ با شخص اسپانسر شده است. با امضای این توافق‌نامه، اسپانسر ملزم به تامین نیازهای اساسی شخص اسپانسر شده (اشخاص) بوده و شخص اسپانسر شده متعهد می‌شود که تمام تلاش خود را برای استقلال مالی انجام دهد.

اسپانسر و ضامن مشترک باید در صورت امکان مدارک زیر را تکمیل کرده و ارسال کنند:

 • درخواست اسپانسری و تعهد
 • توافق‌نامه اسپانسرشیپ
 • ارزیابی اسپانسرشیپ
 • پرسش‌نامه همسر قانونی/کامن لا
 • هزینه‌های بررسی دولت و در صورت امکان
 • فرم استخدام نماینده

مدارک زیر نیز ممکن است لازم شوند:

 • فرم اعلام قانونی ازدواج کامن لا (در صورتی لازم است که ضامن مشترک اسپانسر همسر کامن لا باشد)
 • اسناد ارزیابی اسپانسرشیپی اسپانسر که ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • اظهارنامه مالیاتی
 • اطلاعیه ارزیابی اداره درآمد کانادا
 • نامه کارفرما یا فیش حقوقی که نشان دهنده حقوق و مدت زمان استخدام شماست
 • اثبات دیگر درآمدها همچون درآمد حاصل از اجاره و حقوق بازنشستگی،
 • اثبات تعهدات مالی همچون وام‌های رهنی، مالیات بر دارایی/مدرسه/ وام های شخصی/اعتبارات، پرداخت نفقه و بیمه
 • مدارکی که نشان دهنده وضعیت اسپانسر در کانادا بوده و ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  • کارت اقامت دائم
  • گواهی سکونت
  • گواهینامه تولد در کانادا
  • کارت شهروندی
  • گواهی ثبت تولد خارج از کشور و گواهی حفظ شهروندی کانادا
 • مدارکی که رابطه با شخص اسپانسر شده را نشان می‌دهند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  • سند ازدواج
  • مدارک فرزندخواندگی
  • پاسپورت که نشان دهنده هویت والدین و فرزندان است
  • در صورت امکان، مدارکی که اثبات کنند تمامی ازدواج‌های پیشین و روابط کامن لا قبل از برقراری رابطه با همسر و شریک کامن لا اسپانسر شده تمام شده‌اند
  • مدارکی که نشان دهند اسپانسر که هم اکنون خارج از کاناداست قصد دارد همزمان با ورود شخص اسپانسر شده به کانادا مراجعت کند.

اگر اسپانسر ساکن استان کبک باشد، علاوه بر فرم‌های فدرال به مدارک مربوطه دولت کبک نیز نیاز خواهد بود.

درخواست اقامت دائم کانادا و فرم اطلاعات بیشتر در مورد خانواده و در صورت امکان فرم استخدام نماینده. همسر قانونی، کامن لا، و کانجوگال شخص اسپانسر شده و تمامی فرزندان تحت تکفل 18 ساله و بیشتر باید فرم Schedule 1 را پر کرده و ارسال کنند. اگر شخص اسپانسر شده همسر قانونی و کامن لا بوده باید پرسش‌نامه همسر/پارتنر اسپانسر شده را تکمیل کند. متقاضیانی که مقصد آن‌ها استان کبک است باید فرم درخواست گواهی انتخاب کبک را پر کنند. تمامی اشخاص اسپانسر شده باید گواهی معاینه پزشکی توسط پزشک انتخابی اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا را ارسال کنند.

مدارک زیر نیز ممکن است لازم باشند:

 • مدارک قانونی همچون
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تولد
 • فرم ثبت‌نام خانوار
 • پاسپورت معتبر و کارت شناسایی
 • مدارکی که رابطه با اسپانسر را نشان می‌دهند
 • سند ازدواج
 • گواهی تولد
 • فرم ثبت خانوار

اگر قرار است درخواست در خارج از کانادا بررسی شود اسپانسر باید درخواست اسپانسرشیپی را به مرکز رسیدگی به پرونده‌های مهاجرت کانادا واقع در میسیساگا، آنتاریو ارسال کند. اگر قرار است در داخل کانادا به درخواست رسیدگی شود، اسپانسر باید درخواست اسپانسرشیپی را به مرکز رسیدگی به پرونده‌های مهاجرت کانادا واقع در وگرویل، آلبرتا ارسال کند.

اگر قرار است درخواست خارج از کانادا بررسی شود، درخواست شخص اسپانسر شده

 • همراه با درخواست اسپانسرشیپی به مرکز رسیدگی به پرونده‌های مهاجرت کانادا واقع در میسیساگا، آنتاریو ارسال می‌شود. زمانی که اسپانسر تایید شود، درخواست شخص اسپانسر شده به اداره صدور ویزای مهاجرت کانادا واقع در خارج کانادا فوروارد می‌شود.

اگر قرار است در داخل کانادا به درخواست رسیدگی شود، درخواست شخص اسپانسر شده

 • همراه با درخواست اسپانسرشیپی به مرکز رسیدگی به پرونده‌های مهاجرت کانادا واقع در وگرویل، آلبرتا ارسال می‌شود. زمانی که اسپانسر تایید شود، درخواست شخص اسپانسر شده بررسی خواهد شد.

شخص اسپانسر شده ساکن کانادا که همسر قانونی، کامن لا، کانجوگال، و فرزند تحت تکفل اسپانسر است می‌تواند از داخل کانادا اپلای کند. علاوه بر این، به دلایل بشر دوستانه و شفقت‌آمیز، دیگر اشخاص اسپانسر شده می‌توانند از داخل کانادا اپلای کنند. اما، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا باید متقاعد شود که اشخاص اسپانسر شده نمی‌توانند منتظر فرایند بررسی درخواست خارج از کانادا شوند چون متحمل سختی می‌شوند.

اشخاص اسپانسر شده در صورتی می‌توانند در طول مدت انتظار برای دریافت ویزای مهاجرت در کانادا کار کنند و یا درس بخوانند که درخواست اسپانسرشیپی توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تایید شده باشد. و سپس به آنها مجوز کار باز و مجوز تحصیلی اعطا می‌شود. البته، در صورتی که شخص اسپانسر شده با مجوز کار معتبر و یا مجوز تحصیلی در کانادا باشد، می‌تواند در مدت زمان پردازش درخواست در کانادا به کار و تحصیل ادامه دهد.

در موارد خاص، اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا مایل به ملاقات حضوری با اشخاص اسپانسر شده و اسپانسر آنهاست زیرا نگران صحت روابط خانوادگی ذکر شده هستند.

درخواست اسپانسرشیپی همسر قانونی، کامن لا، کانجوگال، و فرزندان تحت تکفل اولویت اداره صدور ویزای مهاجرت کانادا است و چنین درخواست‌های اقامت دائم کانادا زودتر از دیگر درخواست‌ها بررسی می‌شوند.

برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدر/مادربزرگ‌ها سالی یک‌بار اجرا می‌شود. این برنامه به افراد اجازه می‌دهد تا شهروندان و ساکنان دائمی کانادا از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ خود حمایت مالی کنند تا قادر به آمدن به کانادا باشند. اینجا شما را با نحوه‌­ی کار با برنامه آشنا می­‌کنیم:

 • مرحله‌­ی1،  اگر واجد شرایط اِسپانسر شدن هستید، باید فرم علاقه به اِسپانسر شدن را  ارسال کنید. این فرم از 13 اکتبر تا 3 نوامبر سال 2020 در دسترس است، بنابراین هر فردی که می­‌خواهد، می‌­تواند یک فرم را ارسال کند.
 • مرحله‌­ی 2، پس از بسته شدن فرم آنلاین، ما موارد ارسالی فرم را بررسی و موارد تکراری را حذف می­‌کنیم. ما اسپانسرها را به صورت تصادفی انتخاب و دعوت می­‌کنیم تا اقدام به حمایت مالی از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ خود کنند. دعوت‌­نامه­‌ها را ایمیل و وضعیت دعوت را در سایت‌­مان ارسال می­‌کنیم. در سال 2020، ما از حامیان مالی بالقوه دعوت می‌کنیم تا برای دعوت‌­نامه@­ها درخواست دهند.
 • مرحله 3: اگر از شما برای پر کردن درخواست‌نامه دعوت شده است، ما باید بسته درخواست­تان را با مهلت تعیین شده در دعوت‌نامه­‌تان دریافت کنیم.

 به منظور جلوگیری از استفاده از فرم­‌های منسوخ، برنامه‌­تان را آماده نکنید، مگر اینکه از شما برای پُر کردن درخواست‌نامه دعوت شود.

در سال 2019، هدف ما دریافت 20،000 برنامه کامل است.

اگر واجد شرایط هستید، باید فرم آنلاین علاقه‌مندی به اسپانسرشیپ را پر کنید تا نشان دهد که شما علاقه‌مند به حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود هستید. فرم علاقه به حامی مالی بودن از ظهر 13 اکتبر تا 3 نوامبر 2020 در دسترس خواهد بود. ما اسپانسرها را به صورت تصادفی انتخاب و دعوت می­‌کنیم تا اقدام به حمایت مالی از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ خود کنند. اگر ما از شما برای اسپانسر بودن دعوت کنیم، 60 روز فرصت دارید تا درخواست حمایت مالی را ارائه دهید. مهلت ارسال درخواست اسپانسرشیپ را می‌­توانید در دعوت‌نامه‌­تان مشاهده کنید.

شما به عنوان اِسپانسر باید ثابت کنید که درآمد کافی برای حمایت از همه افرادی دارید که وقتی اِسپانسرشان شدید مسئولیت مسائل مالی آن‌ها را بر عهده دارید. این شامل خودتان هم می‌­شود. اگر از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است، باید میزان درآمدتان از 3 سال قبل از تاریخ ارائه‌ی درخواست را در نظر بگیرید. ما نمی­‌توانیم این را ارزیابی کنیم که آیا شما الزامات درآمد را تأیید می­‌کنید یا نه تا زمانی که درخواست‌­تان را ارائه دهید (در صورت دعوت شدن).

 • توجه: از آنجا که برنامه امسال دیرتر اجرا شده است، از حامیان مالی دعوت می­‌شود که در اواخر سال درخواست دهند، بنابراین ما انتظار داریم که در اوایل سال 2021 (احتمالاً ژانویه و فوریه) برنامه‌­ها را دریافت کنیم. به همین دلیل، درآمد اسپانسرها را در سال‌های مالیاتی 2020، 2019 و 2018 ارزیابی خواهیم کرد.

ما می‌دانیم که ممکن است اعلامیه ارزیابی (NOA) خود را تا قبل از پر کردن درخواست‌نامه دریافت نکنید. بنابراین، برای پروسه‌­ی 2020، اگر اعلامیه ارزیابی 2019 و 2018 خود را همراه داشته باشید و اعلامیه‌­ی ارزیابی 2020 خود را به محض دسترسی ارائه دهید، درخواست شما را می­‌پذیریم. اگر در هر استانی به جز کبک زندگی می­‌کنید، این جدول برای شما کاربرد دارد. اگر در کبک زندگی می‌­کنید، وزارت مهاجرت کبک درآمدتان را ارزیابی می­‌کند.

درآمد لازم برای 3 سال مالیاتی درست قبل از روزی که درخواست­‌تان را ارائه می‌دهید (تقاضانامه‌­ی حامیان مالی در 2021)

201820192020تعداد افرادی که در قبال آن‌ها مسئول هستید
$40,379$41,007$32,8992 نفر
$49,641$50,414$40,4453 نفر
$60,271$61,209$49,1064 نفر
68,358$69,423$55,6955 نفر
$77,095$78,296$62,8146 نفر
$85,835$87,172$69,9357 نفر
$8,740$8,876$7,121اگر تعداد افراد بیش از حد است؛ برای هر نفر این مبلغ را اضافه کنید

از آنجا که ممکن است بیماری کویید 19 روی بسیاری از حامیان مالی تاثیر گذاشته باشد، درآمد مورد نیاز برای سال مالیاتی 2020 به اندازه‌­ی 30 درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین، هر یک از حامیان مالی خانواده که الزامات درآمد را در نظر گرفتند، قادر خواهند بود مزایای منظم بیمه اشتغال را در محاسبات درآمد خود به جای مزایای ویژه­‌ی بیمه‌­ی اشتغال برای مالیات سال 2020 حساب کنند.

توجه: این تأثیری روی نیازهای درآمد سال مالیاتی 2019 و 2018 ندارد.

شما به عنوان اِسپانسر باید ثابت کنید که درآمد کافی برای حمایت از همه افرادی دارید که وقتی اِسپانسرشان شدید مسئولیت مسائل مالی آن‌ها را بر عهده دارید. ما به این بُعد خانواده می­‌گوییم، یعنی تعداد افرادی که مسئول آن‌ها خواهید بود.

برای محاسبه­‌ی بُعد خانواده‌­تان، این موارد را در نظر بگیرید:

 • خودتان
 • همسر یا شریک عرفی­‌تان
 • فرزندان وابسته­‌تان
 • فقط تعداد فرزندان وابسته‌­تان را محاسبه کنید
 • برای فرزندان کوچک‌تر، از وقتی که بدنیا آمدند، تعدادشان را محاسبه کنید (به مثال 2 مراجعه کنید)
 • فرزندان وابسته همسرتان
 • فقط تعداد فرزندان وابسته را محاسبه کنید
 • برای فرزندان کوچک‌تر، از وقتی که بدنیا آمدند، تعدادشان را محاسبه کنید (به مثال 2 مراجعه کنید)
 • هر شخصی که ممکن است در گذشته اِسپانسر افرادی بوده که الآن شما مسئولیت آن‌ها را بر عهده دارید
 • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که می­‌خواهید از آن‌ها و افراد تحت تکفل آن‌ها (همسر یا همسر و فرزندان وابسته) حمایت مالی کنید؛ باید این افراد را هم در نظر بگیرید:
 • هر کودک وابسته‌ای که با والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان به کانادا نمی­‌آید
 • والدین، همسر یا مادربزرگ و پدربزرگ‌­تان، حتی اگر به کانادا نخواهند آمد
 • والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌­تان که از همسرشان جدا شدند

در اینجا مثال‌هایی برای کمک به شما در محاسبه‌ی بُعد خانواده‌­تان ذکر شده است:

مثال 1

جولی از مادر و ناپدری خود حمایت مالی می­‌کند. شوهر جولی، دیوید، با امضای درخواست‌نامه به او در تأمین نیازهای مالی کمک خواهد کرد. جولی و دیوید، 2 فرزند کوچک، 5 و 7 ساله دارند. ناپدری جولی یک دختر 15 ساله به نام دالیا دارد. دالیا با پدرش به کانادا مهاجرت نکرد. تعداد خانواده جولی 7 است:

 • جولی
 • شوهرش دیوید
 • 2 فرزندش
 • مادر و ناپدری­اش
 • دالیا دختر ناپدری­اش
 • از آنجا که دالیا کودک وابسته‌­ی واجد شرایط است، حتی اگر به کانادا مهاجرت نکند، جزئی از خانواده محسوب می‌شود

قبل از اینکه جولی فرم علاقه خود به حامی مالی شدن را ارسال کند، جولی و همسرش باید این کارها را انجام دهند:

 • جدول درآمد را بررسی کنند تا ببینند نیازهای مالی 7 نفر چیست
 • اطلاعات مالیاتی آن‌ها را در 3 سال گذشته بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که حداقل میزان درآمد هر 3 سال گذشته را در نظر می­‌گیرند

مثال 2

جوآن و لیز در سال 2019 بچه‌دار شدند. جوآن می­‌خواهد از مادرش حمایت مالی کند. لیز توافق‌نامه را امضا نمی­‌کند. مادر جوآن، همسر یا فرزندانی در خانه ندارد. برای سال­‌های 2019 و 2020، تعداد اعضای خانواده جوآن 4 نفر است:

 • جوآن
 • همسر لیز
 • فرزندش
 • مادرش

برای سال­‌های 2019 و 2020، جوآن باید بررسی کند که آیا با درآمدش می­‌تواند 4 نفر را از نظر مالی تأمین ­کند یا خیر. برای سال 2018، تعداد خانواده­‌ی جوآن 3 نفر بود:

 • چون‌که فرزند جوآن هنوز به دنیا نیامده است، کودک در آن سال جزو تعداد اعضاء محاسبه نمی­‌شود.

برای سال 2018، جوآن باید بررسی کند که آیا درآمدش نیازهای 3 نفر را تامین می­‌کند یا نه.

مثال 3

رایان و آنه در سال 2019 ازدواج کردند. آن‌ها در سال 2020 بچه‌دار شدند. رایان می­‌خواهد از مادربزرگ و پدربزرگش حمایت مالی کند. پدربزرگ و مادربزرگ رایان هیچ فرزند وابسته‌ای ندارند.

اگر رایان می‌­خواهد در سال  2021 از پدربزرگ و مادربزرگش حمایت مالی کند، رایان و آنه باید به میزان درآمد در سال‌های 2020، 2019 و 2018 توجه کنند. در سال 2018، تعداد خانواده رایان 3 نفر بود:

 • رایان
 • مادربزرگ و پدربزرگش

در سال 2019، تعداد خانواده رایان 4 بود:

 • رایان
 • مادربزرگ و پدربزرگش
 • همسرش آنه

در سال 2020، تعداد خانواده‌ی رایان 5 نفر بود:

 • رایان
 • مادربزرگ و پدربزرگش
 • همسرش آنه
 • فرزندش

هرچند، آنه در سال 2018 جزو تعداد اعضای خانواده محسوب نمی‌شد، وی مجبور است که مدارکی از میزان درآمدش را برای سال­‌های 2020، 2019 و 2018 ارائه دهد، چون او یکی از امضاء کنندگان توافق‌نامه است.

بله، تغییر در سن افراد تحت تکفل روی تعهدات مالی تأثیر می­‌گذارد. از تاریخ 24 اکتبر 2017، مدت زمان تعهد (مدت زمانی که شما از نظر مالی مسئولیت فردی را بر عهده می‌گیرید) برای فرزندان وابسته تغییر کرده است:

 • اگر فرزند وابسته‌­تان هنگام اقامت دائم کمتر از 22 سال سن داشته باشد، شما به مدت 10 سال پس از اقامت دائم وی یا تا 25سالگی از لحاظ مالی مسئولیت وی را بر عهده دارید
 • اگر فرزند وابسته‌تان هنگام اقامت دائم 22 ساله یا بیشتر باشد، سه سال پس از اقامت دائم، مسئولیت مالی وی بر عهده‌­ی شماست

بله، اگر بخواهید ممکن است از بیش از یک نفر حمایت مالی کنید. اگر از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است، می­‌توانید از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ خود حمایت مالی کنید. به منظور انجام این کار، باید درخواست‌­های جداگانه‌ای را ارسال کنید برای هر شخصی که از او حمایت مالی می‌کنید. ما به هر درخواست به صورت جداگانه رسیدگی خواهیم کرد. باید میزان درآمد را برای همه افرادی که از آن‌ها حمایت مالی می­‌کنید و افراد تحت تکفل آن‌ها در نظر بگیرید. دعوت‌نامه قابل انتقال نیست. به عنوان مثال، شما نمی­‌توانید از دعوت‌نامه برای حمایت مالی از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ همسرتان استفاده کنید یا آن را به یکی از دوستان یا اعضای دیگر خانواده بدهید.

اگر همسرتان هم می­‌خواهد از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود حمایت مالی کند، باید به ما بگوید که می­‌خواهد جداگانه از آن‌ها حمایت مالی کند و یا اینکه ببیند از او درخواست کمک شده است یا نه.

نه، شما فقط می­‌توانید از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ­‌تان حمایت مالی کنید.

اگر می‌­خواهید درخواست‌­نامه­‌ی اقوام­تان را امضا کنید، همسرتان باید کسی باشد که دعوت‌نامه را به عنوان حامی مالی دریافت کرده است.

حتی اگر برای ارسال تقاضانامه دعوت‌نامه دریافت کنید، این کارها را نمی‌­توانید انجام دهید:

 • از دعوت‌نامه‌­تان برای اسپانسر شدن اقوام­تان استفاده کنید.
 • از دعوت‌نامه‌­ی خود استفاده کنید تا فردی باشید که تقاضانامه‌­ی اقوام را امضا می­‌کنید.
 • دعوت‌نامه‌­تان را به همسرتان منتقل کنید تا حامی والدین یا مادربزرگ و پدربزرگش شود.

برای به‌روزرسانی ایمیل‌تان

ایمیل جدیدتان را به این آدرس ایمیل کنید. لطفا این موارد را در ایمیل بنویسید:

 • کد تأیید
 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • کشور محل تولد

مطمئن شوید که تا وقتی که اطلاعات­‌تان را به‌روزرسانی می­‌کنیم، آدرس ایمیل قدیمی­‌تان را هم بررسی کنید.

برای به‌روزرسانی سایر اطلاعات

جدا از آدرس ایمیل‌­تان، نمی‌­توانید اطلاعات­‌تان را بعد از اینکه فرم علاقه به اسپانسر بودن را ارائه کردید، به‌روزرسانی کنید. اگر از شما دعوت کردیم، با اطلاعات به روز شده، تقاضانامه‌­تان را تکمیل کنید. به منظور کمک به ما در تطبیق درخواست­‌تان در رابطه با فرم علاقه به اسپانسر بودن، به این موارد توجه کنید:

 • نامه‌ای که در مورد هر نوع تغییر توضیح می­‌دهد
 • اثبات تغییرات

به‌روزرسانی درخواست‌­تان

اگر از شما دعوت شده است و قبلاً تقاضانامه‌­تان را ارسال کردید، می­‌توانید با ارسال درخواست از طریق فرم وبسایت‌­مان اطلاعات‌­تان را به‌روزرسانی کنید.

برای تهیه کپی الکترونیکی می­‌توانید از اسکنر، موبایل یا دوربین دیجیتالی استفاده کنید. سند خود را اسکن کرده یا از آن عکس بگیرید. وقتی که فرم اِسپانسری را تکمیل کردید، اگر از شما دعوت به ارسال تقاضانامه شده است، مطمئن شوید که همان وضعیتی را که با درخواست خود ارسال کردید در سند کانادا بارگذاری کنید.

فقط می­‌توانید 1 پرونده را در فرم علاقه به اِسپانسری ارسال کنید. اگر باید هر دو طرف گذرنامه یا وضعیت­‌تان را در سند کانادا ارائه دهید، هر دو را در 1 پرونده ذخیره کنید. اگر نرم افزار ویرایش عکس ندارید، ساده‌­ترین راه برای انجام این کار ذخیره هر دو تصویر در یک فایل Word است. حداکثر حجم پرونده 2 مگابایت است. اگر پرونده­‌تان از 2 مگابایت بیشتر است، برای بارگذاری سندتان باید حجم فایل را کاهش دهید و فرم علاقه به اسپانسری را ارائه دهید. ما این قالب­‌های فایل را می­‌پذیریم:

 • PDf (سند قابل حمل)
 • JPG, TIFF, or PNG ( تصویر)
 • سند Microsoft Word

نام فایل فقط می‌­تواند شامل حروف انگلیسی، فرانسوی، اعداد، فاصله‌ها، خط فاصله و این حروف باشد: / * ،. : \\ () * #؛ @

نامی که برای پرونده گذاشتید و جایی که آن را ذخیره می‌­کنید را یادداشت کنید تا بعداً به راحتی فایل را پیدا کنید. به منظور جلوگیری از تأخیر در پردازش، از واضح بودن تصویر و شفافیت اطلاعات اطمینان حاصل کنید.

اسنادی که ما به عنوان اثبات وضعیت شما در کانادا قبول می­‌کنیم

یکی از این مدارک اثبات وضعیت را ارسال کنید:

 • کارت اقامت دائم (هر دو طرف).
 • هر دو طرف را به 1 تصویر یا پرونده تبدیل کنید.
 • سابقه‌ی سفر، فقط اگر کارت PR دریافت نکرده باشید.
 • تأیید اقامت دائم IMM 5292 یا IMM 5688.
 • گواهی یا کارت تابعیت کانادا (هر دو طرف)؛
 • هر دو طرف را در 1 تصویر یا پرونده ترکیب کنید.
 • شناسنامه کانادایی.
 • اگر در کبک متولد شدید، ما فقط یک گواهی تولد از  Directeur de l’état را می‌پذیریم.
 • گذرنامه­‌تان (صفحاتی که شماره گذرنامه، تاریخ صدور و انقضا، عکس، نام، نام خانوادگی، مکان و تاریخ تولد را نشان می‌دهد).
 • گواهی امن وضعیت.

ما اسناد منقضی شده را می­‌پذیریم. اگر از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است، نیازی به تمدید سند خود برای تکمیل فرم علاقه به اِسپانسر مالی شدن یا ارسال تقاضانامه­‌ی حمایت مالی ندارید. نسخه­‌ی کپی را زودتر از موعد آماده کنید و از محل ذخیره‌­ی آن در رایانه یا موبایل­‌تان اطلاع داشته باشید.

اگر نمی‌­توانید وضعیت‌تان را در سند کانادا یا گذرنامه در فرم علاقه به اِسپانسر شدن بارگذاری کنید، چه کاری باید انجام دهید:

اگر در تهیه یا بارگذاری سندتان به فرم علاقه به اِسپانسر شدن مشکلی دارید:

 • صفرها را به عنوان شماره سند وارد کنید
 • نامه‌ای را بارگذاری کنید که توضیح می‌دهد چرا نمی‌­توانید گذرنامه یا اثبات وضعیت خود را در سند کانادا ارائه دهید. توضیح نامه‌­تان باید در یکی از این فرمت‌­ها باشد:
 • PDF  (سند قابل حمل)
 • JPG، TIFF یا PNG (تصویر)
 • سند DOC یا DOCX (Microsoft Word document)

اگر از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است، باید این کارها را انجام دهید:

 • توضیح نامه را در درخواست‌­نامه‌­تان وارد کنید
 • یک کپی از اثبات وضعیت خود در سند کانادا را ارائه دهید

در فرم علاقه‌مندی به اسپانسر شدن، باید شماره گذرنامه یا وضعیت‌­تان را در سند کانادا ارائه دهید. اگر از شما برای پر کردن درخواست‌نامه دعوت شده است، مطمئن شوید که همان سندی را ارسال می‌­کنید که با درخواست‌­نامه‌­تان ارسال کردید. اگر شماره سند مطابقت نداشته باشد، ما درخواست‌­تان را نمی­‌پذیریم.

توجه: اگر پاسپورت غیر کانادایی را با فرم علاقه به اسپانسر شدن ارسال کردید و از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است، هنگام اقدام به واجد شرایط بودن برای حمایت مالی، باید اقامت دائم داشته باشید. در این صورت، هنگام اَپلای باید این کارها را انجام دهید:

 • یک کپی از گذرنامه خارجی که ارسال کردید
 • یکی از اسناد زیر

ما از این برای تأیید وضعیت‌­تان در کانادا استفاده می­‌کنیم.

مثال‌های زیر را مشاهده کنید که در آن می‌­توانید وضعیت­تان را در سند کانادا پیدا کنید:

 • شناسنامه کانادایی
 • کارت تابعیت کانادا
 • گذرنامه
 • تأییدیه اقامت دائم
 • کارت اقامت دائم
 • سابقه­‍‌ی پرواز

شناسنامه کانادایی

آلبرتا

شناسنامه کانادایی
 • ارائه‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 عدد دارد:
  • با 4 عدد (سال تولدتان) و یک خط تیره آغاز می­‌شود
  • بعد آن 2 عدد به همراه یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

بریتیش کلمبیا

شناسنامه بریتیش کلمبیا
 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط تیره آغاز می‌­شود
  • بعد آن 2 عدد به همراه یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

مانیتوبا

شناسنامه مانیتوبا
 • ارائه‌­ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط تیره شروع می‌­شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

نیوبرانزویک

شناسنامه نیوبرانزویک
 • ارائه‌­ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می­‌شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

نیوفاندلند و لابرادور

شناسنامه نیوفاندلند و لابرادور
 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می­‌شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

نورث وست تریتوریز

شناسنامه نورث وست تریتوریز
 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط تیره شروع می‌­شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

نوا اسکوشیا

شناسنامه نوا اسکوشیا
 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می‌­شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

نوناووت

 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می­‌شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

انتاریو

شناسنامه انتاریو
 • ارائه‌­ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط تیره شروع می‌­شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

جزیره پرنس ادوارد

 شناسنامه جزیره پرنس ادوارد
 • ارائه‌­ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می­‌شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

کبک

شناسنامه کبک
 • حاوی 13 عدد است
 • ما فقط گواهی­‌های تولد صادر شده توسط Directeur de l’état را می‌­پذیریم

فرت ساسکاچوان

شناسنامه فرت ساسکاچوان
 • ارائه‌­ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط تیره شروع می­‌شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط تیره قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

یوکان

شناسنامه یوکان
 • ارائه­‌ی شماره ثبت
 • به ترتیب 12 شماره دارد:
  • با 4 عدد (سال تولد) و یک خط فاصله شروع می‌­شود
  • پس از آن 2 عدد و یک خط فاصله قرار می­‌گیرد
  • و در انتها 6 عدد نوشته شده است

گواهی یا کارت تابعیت کانادا

 • ارائه شماره گواهی
 • شماره گواهی در پشت گواهی تابعیت‌­تان به همراه توضیحات نوشته شده است
 • به ترتیب 8 حرف دارد:
  • با حرف A شروع می­‌شود
  • با 7 عدد به پایان می‌رسد

اگر گواهی یا کارت تابعیت کانادا ندارید، می­‌توانید فوراً درخواست کارت شهروندی دهید یا سوابق شهروندی را جستجو کنید.

پاسپورت کانادایی

پاسپورت کانادایی
 • ارائه­‌ی شماره­‌ی پاسپورت یا گذرنامه­‌ی کانادایی
 • این شماره را می­‌توانید در صفحه اطلاعات گذرنامه، گوشه بالا سمت راست یا گوشه پایین سمت چپ پیدا کنید
 • 8 حرف دارد و به ترتیب شامل حروف و اعداد به این صورت است:
  • با 2 حرف شروع می­‌شود
  • با 6 عدد به پایان می‌رسد

تأیید اقامت دائم (IMM 5292 یا IMM 5688)

 • سند را ارائه دهید
 • دارای 10 حرف است و شامل حروف و اعداد به ترتیب زیر است:
  • با حرف T شروع می‌­شود
  • با 9 عدد به پایان می‌رسد

کارت اقامت دائم

 • ارائه‌­ی شماره شناسه
 • به ترتیب 8 عدد دارد:
  • با 4 عدد و یک خط فاصله آغاز می­‌شود
  • با 4 عدد به پایان می‌رسد

سابقه ­پرواز

 • فقط در صورت عدم دریافت کارت اقامت دائم، از این سند به عنوان مدرک وضعیت خود در سند کانادا استفاده کنید
 • تعداد سابقه پرواز را ارائه دهید
 • این مدرک با حرف W شروع و 9 عدد بعد آن نوشته می­‌شود

گواهی امن وضعیت

گواهی امن وضعیت
 • شماره ثبت را ارائه دهید

بعد از موفقیت در ارسال فرم علاقه به حامی مالی شدن، صفحه‌ای با شماره تأییدتان مشاهده می‌کنید. این شماره را نزد خود نگه دارید. بعداً می‌­توانید از آن استفاده کنید تا بفهمید از شما دعوت شده است یا نه. ما همچنین به منظور تأیید دریافت فرم مورد علاقه‌­تان برای حمایت مالی، نامه‌­ای به شما ارسال می‌کنیم. شما باید آن را ظرف 24 ساعت پس از ارسال فرم دریافت کرده باشید. حتی اگر بعد از ارسال موفقیت‌آمیز فرم، ایمیل ما را دریافت نکردید، این کارها را انجام دهید:

همان حساب ایمیل را که در فرم علاقه به اِسپانسر شدن استفاده کردید را بررسی کنید. پوشه‌­ی سطل آشغال ایمیل­‌تان را بررسی کنید تا ببینید ایمیل ارسالی ما در آنجا است یا نه.

اگر آدرس ایمیل اشتباه به ما دادید:

اگر فکر می‌­کنید آدرس ایمیل‌­تان را در فرم علاقه به اِسپانسر شدن اشتباه وارد کردید، از ما بخواهید آن را به­‌‌روزرسانی کنیم. وقتی که شروع به دعوت اِسپانسرها می­‌کنیم تا درخواست نامه‌شان را ارسال کنند، به آدرس ایمیل صحیح شما نیاز داریم تا با شما ارتباط برقرار کنیم.

دعوت‌نامه برای درخواست‌نامه پر کردن:

ما پس از بررسی موارد ارسالی و حذف موارد تکراری، دعوت‌نامه­‌ها را برای اَپلای کردن ارسال می‌کنیم. درصورتی‌که از شما دعوت کنیم یک درخواست نامه‌­ی کامل را ارسال کنید، برای شما ایمیل ارسال خواهیم کرد. وقتی شروع به ارسال ایمیل برای اسپانسرهای احتمالی­‌مان کنیم، این موارد را اعلام خواهیم کرد:

 • سایت اینترنتی
 • حساب توییتر
 • صفحه فیس‌بوک

اگر از شما برای این کار دعوت شده باشد، ما یک ایمیل برای اطلاع‌رسانی به شما ارسال خواهیم کرد. همچنین، هنگام ارسال دعوت‌نامه برای درخواست‌نامه پر کردن، وضعیت هر شماره تأیید را در وب سایت خود ارسال می‌­کنیم. هرکسی که فرم علاقه‌­مندی به اِسپانسر شدن را ارسال کند، یک شماره تأیید دریافت می‌­کند. شماره تأیید خود را جستجو کنید تا بفهمید از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است یا خیر.

خیر. پس از بسته شدن فرم، موارد ارسالی را بررسی و موارد تکراری را حذف می­‌کنیم. ما از حامیان مالی بالقوه دعوت خواهیم کرد تا درخواست­شان را مثل فرم علاقه به اِسپانسری ارسال کنند. وقتی از گروهی از حامیان مالی بالقوه دعوت می­‌کنیم تا یک درخواست‌­نامه‌­ی کامل را ارسال کنند، این را دور دعوت می‌نامیم. با توجه به تعداد درخواست‌نامه‌­های کاملی که دریافت می‌­کنیم، ممکن است بیش از 1 بار افراد را دعوت کنیم.

همه افرادی که برای پر کردن درخواست‌نامه دعوت شدند، در مهلت تعیین شده در دعوت‌نامه خود، یک درخواست‌­نامه­‌ی کامل ارسال نمی‌­کنند. به همین دلیل، ما مجبور هستیم به جای پذیرش تعداد درخواست‌­نامه‌­های ارسالی، فرم‌­های علاقه­‌مندی بیشتری را بپذیریم. برای سال 2020، از حامیان مالی برای دریافت 10،000 درخواست‌­نامه­‌ی کامل دعوت خواهیم کرد.

اگر شماره تأیید دارید، قبل از دعوت شدن برای ارسال یک درخواست‌­نامه‌­ی کامل، درخواست­نامه‌­تان را آماده نکنید. ما هر بار که از افراد دعوت می‌­کنیم، وضعیت هر دعوت را در وب‌­سایت خود قرار می‌­دهیم. شماره تأیید خود را جستجو کنید تا بفهمید از شما برای درخواست‌نامه پر کردن دعوت شده است یا خیر. اگر دوست دارید که والدین و پدربزرگ و مادربزرگتان به کانادا بیایند، سوپر ویزا گزینه­‌ی دیگر محسوب می­‌شود. والدین و پدربزرگ و مادربزرگتان ممکن است واجد شرایط درخواست سوپر ویزا برای یک بار اقامت به مدت حداکثر 2 سال در کانادا باشند.

اگر برای حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان دعوت‌نامه‌­ای برای شما ارسال کردیم، مراحل ارسال شده در ایمیل را دنبال کنید. مطمئن شوید که این کارها را انجام می­‌دهید:

ما باید بسته کامل درخواست‌­نامه‌­تان را قبل از مهلت تعیین شده در دعوت‌نامه دریافت کنیم. این یعنی که ما برنامه را قبل از این تاریخ دریافت کردیم.

 از استفاده از فرم­‌های منسوخ اِجتناب کنید: قبل از دریافت دعوت‌نامه، درخواست‌نامه‌تان را آماده نکنید.

در این صورت درخواست‌­تان قبول نمی‌­شود:

اگر از شما برای ارائه‌­ی درخواست‌نامه دعوت شده است، درصورتی‌که آن را در تاریخ 28 ژوئن یا قبل از آن دریافت کنیم، آن را به صورت کامل می­‌پذیریم. اگر درخواست­‌تان را پس از مهلت مقرر دریافت کنیم، درخواست‌­تان رد می­‌شود.

به منظور کمک به شما در تأمین نیازهای مالی برای حمایت مالی از والدین و مادربزرگ و پدربزرگ­تان، ضامن‌­تان می­‌تواند همسر یا شریک عرفی‌­تان باشد. اگر شریک عرفی­تان ضامن‌تان است، باید فرمی را برای تأیید وضعیت قوانین مشترک به همراه درخواست‌نامه ارسال کنید. صرف نظر از اینکه چه مدت ازدواج کردید یا در یک رابطه عرفی هستید:

 • همسر یا شریک عرفی­تان می­‌تواند ضامن­‌تان باشد
 • ضامن­تان باید پیش از تاریخ درخواست­‌نامه‌­تان مدرکی مبنی بر اثبات درآمدتان در مدت 3 سال ارائه دهد

همسر یا شریک عرفی­‌تان به عنوان ضامن باید این کارها را انجام دهد:

 • موقعیت مالی وی متناسب با شما باشد
 • موافقت کنند که برای مدتی از لحاظ مالی نیازهای اصلی افرادی که از آ‌نها حمایت مالی می‌کنند را تأمین می‌­کنند

اگر این تعهدات انجام نشود، شما و ضامن­تان به یک اندازه مسئول هستید.

تعهد فعلی: به درخواست­‌نامه­‌ی حمایت مالی اشاره دارد که در حال حاضر آماده می­‌کنید.

تعهدات قبلی: به درخواست‌­نامه‌­ی حمایت مالی اشاره دارد که به عنوان یک حامی مالی یا ضامن در آن شرکت داشتید یا درگیرش بودید، جایی که به متقاضیان در پاسخ به درخواست نامه، اقامت دائم داده می‌­شود. درخواست­‌هایی که رد شدند یا  هرگز ارسال نشدند به عنوان تعهدات قبلی در نظر گرفته نمی‌شوند.

تعهدات هنوز هم در حال انجام است:

 • درخواست‌­نامه‌­ی حمایت مالی تأیید شد
 • افرادی که از آن‌ها حمایت مالی کردید یا ضامن­شان شده‌اید، تا به علت درخواست­‌نامه حمایت مالی، اقامت دائم را بدست آورند
 • تعهد هنوز منقضی نشده است

بله، می­‌توانید درخواستتان را با استفاده از هرگونه خدمات پیک محلی یا اصلی ارسال کنید. آن‌ها به شما کمک می­‌کنند تا درخواست­‌تان را پیگیری کنید. همچنین می‌­توانید از ایمیل استفاده کنید. نمی‌­توانید بسته­‌تان را دستی تحویل دهید یا از خدمات تحویل غیر از پیک مانند تاکسی استفاده کنید. درخواست‌­نامه­‌ها باید بصورت جداگانه بسته‌بندی شوند. از خدمات پیک­تان اطمینان حاصل کنید:

 • شماره پیگیری دارد
 • پیک، درخواست‌­تان را به آدرس نوشته شده تحویل می­‌دهد
 • بارنامه باید امضا شود تا بدانید درخواستتان تحویل داده شده است. با این روش می‌توانید بسته‌­تان را پیگیری کنید

اگر برنامه‌­تان پیچیده باشد، ممکن است پردازش برنامه‌­تان بیشتر از زمان پردازش معمول باشد.

 • درخواست­‌نامه‌­ی شما ممکن است پیچیده‌­تر باشد اگر:
 • اطلاعات تماس روی پرونده (آدرس، تلفن، ایمیل) منسوخ شده است و ما نمی‌­توانیم با شما یا یکی از اعضای خانواده تماس بگیریم
 • ما اسناد بیشتری را درخواست کردیم و آن‌ها به موقع یا اصلاً ارسال نشدند
 • از زمان ارسال درخواست تا الآن افراد وابسته به شما 18ساله شدند
 • از زمان درخواست، افراد وابسته‌ای را به زندگی‌تان اضافه کردید
 •  از زمان درخواست‌­تان، افراد وابسته ازدواج کرده و یا صاحب فرزند شدند
 • شما اسناد قانونی را برای تأیید تغییر در وضعیت تأهل یا حضانت فرزند ارائه کردید
 • از شما یا اعضای خانواده‌­تان خواسته شد که مجدداً یک معاینه­‌ی پزشکی ارسال کنید زیرا یک آزمون منقضی شده است (امتحانات هر شخص باید همزمان باشد)
 • از شما یا یکی از اعضای خانواده برای مصاحبه دعوت شد
 • شما یا یکی از اعضای خانواده واجد شرایط نیستید
 • بررسی سابقه برای شما یا اعضای خانواده هنوز در حال انجام است

 برای اطلاع از نحوه پرداخت هزینه­‌های خود به بخش پرداخت هزینه­‌های خود مراجعه کنید. گزینه­‌های پرداخت‌­تان به موارد زیر بستگی دارد:

 • شما از کجا هزینه را پرداخت می­‌کنید
 • برای انجام چه کاری هزینه می­‌کنید

نه. شما نمی‌­توانید شخصاً درخواست‌­تان را برای حمایت مالی تحویل دهید. وارد شدن به اداره‌ی بررسی برای عموم آزاد نیست و ما تحویل حضوری را نمی­‌پذیریم.

درباره­‌ی نحوه­‌ی پست کردن درخواست­‌تان برای ما اطلاعات کسب کنید.

برای تبدیل شدن به یک حامی مالی، باید قول دهید که از افرادی که حامی مالی آن‌ها هستید برای مدتی از نظر مالی حمایت­ کنید. ما این قول را یک تعهد می‌­نامیم.

“مدت زمان تعهد” مدت زمانی است که شما از نظر مالی مسئولیت فردی را بر عهده دارید که او را از نظر مالی حمایت مالی می­‌کنید. مدت زمان تعهد از روزی شروع می‌­شود که شخص حامی به صورت دائم مقیم کانادا می­‌شود.

مدت تعهد به موارد زیر بستگی دارد:

شما هنوز هم از لحاظ مالی مسئول هستید، اگر:

 • رابطه شما با شخصی که از او حمایت مالی کردید، تغییر می­‌کند (به عنوان مثال، طلاق یا جدایی)
 • شخصی که از او حمایت مالی می­‌کنید، شهروند کانادا می‌­شود
 • وضعیت مالی شما بدتر می­‌شود (به عنوان مثال، از دست دادن شغل یا بدهی)
 • شما درخواستی برای حذف درخواست‌­نامه‌­ی حمایت مالی خود برای ما ارسال کردید و ما آن را پس از اقامت دائم فردی دریافت کردیم که حامی وی بودید
فردی که حامی وی هستیدمدت تعهد برای همه‌­ی استان‌ها بجز کبک
همسر، شریک حقوقی3
کودک وابسته (بیولوژیکی یا فرزندخوانده) یا کودکی که در کانادا زیر 22 سال به فرزندی پذیرفته شود10 سال
کودک وابسته 22 ساله یا بیشتر3
والدین و پدربزرگ و مادربزرگ20
خویشاوندان دیگر10

مدت تعهد در 24 اکتبر 2017 تغییر کرد تا با محدودیت سنی جدید برای فرزندان وابسته مطابقت داشته باشد. سن فرزندان تحت تکفل از زیر 19به زیر 22 سال تغییر پیدا کرد.

فردی که حامی وی هستیدمدت تعهد برای همه‌ی استان‌ها بجز کبکمدت تعهد برای کبک
همسر، شریک عرفی33
فرزند زیر 13 سال1010 سال یا تا 18سالگی
فرزند 13 تا 19 سال33 سال یا تا 22 سالگی
فرزند بالای 19 سالتا 22 سالگی3 سال یا تا 22 سالگی
والدین و پدربزرگ و مادربزرگ2010
خویشاوندان دیگر1010

 به صورت کلی، بسیاری از پیک­‌ها، بسته‌­ها را به صندوق­‌های پستی تحویل نمی­‌دهند. با این حال، ما با بسیاری از پیک­‌ها توافق کردیم و آن‌ها می‌­دانند که کجا می‌­توانند درخواست‌­ها را به صندوق پستی ما تحویل دهند. اگر آدرس دیگری را در برگه پیگیری خود مشاهده کنید، ممکن است درخواست شما هنوز به مکان مناسب تحویل داده شده باشد.‌

برای تأیید اینکه آن‌ها بسته را به آدرس مناسب تحویل دادند باید با خدمات پیک خود تماس بگیرید.

اگر سرویس پیک‌­تان تأیید کرد که اشتباهی مرتکب شده و به همین دلیل، نمی­‌توانید به موقع درخواست‌­تان را برای حمایت مالی از پدر و مادر و مادربزرگ و پدربزرگتان ارائه دهید، این کارها را می­‌توانید، انجام دهید:

 • نامه­‌ای از خدمات پیک دریافت کنید که اشتباه آن‌ها را تصدیق می‌­کند
 • آن نامه را همراه با درخواست دوباره ارسال کنید

شریک عرفی­تان:

 • به طور قانونی با شما ازدواج نکرده است
 • می­‌تواند از هر دو جنسیت باشد
 • 18 سال یا بیشتر سن دارد
 • حداقل 12 ماه متوالی با شما زندگی کرده است، به این معنی:
 • شما یک سال به صورت مداوم با هم زندگی کردید، بدون اینکه هیچ مدت طولانی از هم جدا باشید
 • اگر هر کدام از شما خانه‌­تان را ترک کردید به این علت بوده است:
 • تعهدات خانوادگی
 • مسافرت کاری
 • مدت زمان دوری‌­تان از هم باید کوتاه و موقت باشد

وقتی حداقل یک شریک تصمیم به پایان دادن به رابطه می­‌گیرد، ما زندگی مشترک را تمام شده در نظر می‌­گیریم.

 مواردی که می‌­توانند به عنوان اثبات رابطه‌ی عرفی مورد استفاده قرار گیرند، عبارت‌اند از:

 • مالکیت مشترک املاک مسکونی
 • قرارداد اجاره مشترک
 • صورت حساب‌های مشترک، مانند:
 • گاز
 • برق
 • تلفن
 • حساب­‌های مشترک
 • اسناد مهم برای هر دوی شما که آدرس مشابه دارند، مانند:
 • گواهینامه رانندگی
 • سیاست‌های بیمه
 • مدارک شناسایی

 برای اثبات واقعی بودن رابطه شما نیازی به درج همه این موارد نیست. ما ممکن است مدرک دیگری را نیز در نظر بگیریم. از چک لیست سند یا document checklist استفاده کنید تا بدانید چه چیزی را باید با درخواست‌­نامه‌­تان ارسال کنید.

ما عکس، صورت‌حساب تلفن یا نامه را برنمی­‌گردانیم. فیلم یا CD ROM ارسال نکنید. ما اسناد اصلی مانند گواهی ازدواج و گذرنامه را برنمی‌­گردانیم. با این حال، باید فتوکپی‌­های مجاز را ارسال کنید، مگر اینکه چک لیست از شما درخواست ارائه­‌ی اصل مدارک را داشته باشد.

 18 سال. از 10 ژوئن 2015، ما از درخواست حمایت مالی برای همسران زیر 18 سال اِجتناب می‌کنیم. کلیه متقاضیان باید هنگام دریافت درخواست­‌نامه، حداقل 18 سال سن داشته باشند.

 هنگام ارائه بسته­‌ی درخواست­‌تان باید گواهی پلیس را ارائه دهید. برای اطلاع از اینکه چه گواهی هایی باید ارائه دهید، بسته­‌ی درخواست­‌نامه را مشاهده کنید.

 نه. ما این نوع ازدواج‌­ها را تشخیص نمی­‌دهیم. اگر یک یا هر دو طرف به صورت فیزیکی در مراسم حضور نداشته باشند، ما ازدواج را به رسمیت نمی­‌شناسیم. شما ممکن است از این قانون معاف باشید، اگر:

 • درخواست‌­تان قبل از 10 ژوئن 2015 دریافت شده است
 • شما عضو نیروهای مسلح کانادا هستید. ازدواج ممکن است به رسمیت شناخته شود، اگر:
 • به دلیل محدودیت­‌های سفر کاری، نمی­‌توانید از نظر فیزیکی در مراسم ازدواج خود حضور داشته باشید
 • ازدواج در خارج از کانادا انجام شده
 • ازدواج در کشوری ثبت شده است که ازدواج با وکالت، یک کار قانونی است

شما می­‌توانید حامی همسر یا فرزند خود برای زندگی در کانادا باشید، اگر:

 • شهروند کانادایی هستید
 • فرد در کانادا به عنوان یک شهروند هندی ثبت شده است
 • اقامت دائم دارید

درباره مراحل و الزامات حمایت مالی از همسر یا فرزندتان اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر برای مدت کوتاهی به کانادا می‌­روید، بهتر است بدانید که همسر یا فرزندتان می­‌توانند با شما بیایند یا نه.

بله. اگر در کبک زندگی می‌­کنید، وزارت امور مهاجرت، Ministère de l’Immigration و de la Diversité et de l’Inclusion فرم­‌های دیگری را برای پر کردن برای شما ارسال می‌کند.

 اگر شروع به پردازش درخواست­‌تان کنیم، نامه یا ایمیل را با شماره‌­ی درخواست­‌نامه برای شما ارسال می‌­کنیم. ما تا زمانی که درخواست­‌تان را باز نکنیم و کامل بودن آن را بررسی نکنیم، ایمیل تأییدیه ارسال نمی­‌کنیم. بین تاریخی که درخواست شما را دریافت می­‌کنیم و تاریخی که آن را باز می­‌کنیم، ممکن است تأخیر وجود داشته باشد. درخواست‌­تان برگشت داده می­‌شود، اگر:

 • درخواست ناقص است
 • هزینه‌ها پرداخت نشده
 • درخواست بعد از توقف یا اِتمام برنامه دریافت می‌­شود

نکاتی برای پیگیری درخواست­‌تان

اگر درخواست‌­تان را ایمیل کنید:

از خدمات پیک استفاده کنید که هنگام تحویل به امضا نیاز دارد. خدمات پست به شما تأییدیه تحویل ارائه می­‌دهد و به شما امکان می‌دهد که بسته‌­تان را پیگیری کنید. برای برخی از درخواست‌­نامه‌­های کاغذی، می‌­توانید وضعیت برنامه و پیام‌­های خود را به صورت آنلاین دریافت کنید. می‌­توانید این کار را با ارتباط دادن یک درخواست به یک حساب آنلاین انجام دهید.

اگر در یک مرکز درخواست ویزا درخواست دهید:

مرکز درخواست ویزا VAC خدمات پیگیری را ارائه می­‌دهد که به شما می­‌گوید چه زمانی درخواست‌­تان توسط ما دریافت شده است.

اگر بصورت آنلاین اقدام کنید:

پس از ارسال درخواست، صفحه تأیید را مشاهده خواهید کرد. همچنین، ایمیلی دریافت خواهید کرد که از شما می­‌خواهد حساب­تان را بررسی کنید. پیام تأیید با شماره تأیید در حساب­تان خواهد بود. شماره تأییدتان را نگه دارید. لطفاً توجه داشته باشید که دریافت ایمیل پس از ارسال درخواست ممکن است چند ساعت طول بکشد.

به منظور جلوگیری از رد یا تأخیر درخواست، اطمینان حاصل کنید که:

 • به درستی تمام فرم­‌های درخواست‌­نامه را پر و امضا کنید
 • تمام اسناد ذکر شده در چک لیست را قرار دهید
 • هزینه­‌های خود را پرداخت کنید و رسید را همراه با درخواست‌­تان ارسال کنید
 • حق اقامت دائم 500 دلار کانادا را از قبل پرداخت کنید، یا به محض دریافت نامه، هزینه­‌ها را پرداخت کنید

بعد از درخواست‌­تان:

 • با توجه به نوع درخواست‌­تان، می‌­توانید درخواست کاغذی­‌تان را به حساب آنلاین­‌تان ارتباط دهید. به این ترتیب، می‌­توانید اطلاعات مربوط به وضعیت درخواست‌­تان را به‌روزرسانی کنید. ببینید به کدام نوع درخواست لینک می­‌دهید
 • اطلاعات تماس‌­تان را به روز نگه دارید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، با شما تماس خواهیم گرفت
 • از این فرم وب برای گزارش تغییرات مانند تولد، ازدواج یا تغییر در شغل استفاده کنید
 • اگر به اطلاعات یا اسناد بیشتری از شما نیاز داریم، سریع پاسخ دهید و دستورالعمل را دنبال کنید

قبل از اینکه فرزند وابسته را در درخواست‌­نامه‌­تان بگنجانید، از ابزار آنلاین ما استفاده کنید تا مطمئن شوید واجد شرایط هستند. در صورت انجام این کار، شما دستورالعمل­‌های خاصی را در مورد نحوه قرار دادن آن‌ها در درخواست­‌نامه­‌تان مشاهده خواهید کرد یا درخواستی را برای ما ارسال می‌­کنید تا افراد وابسته به خود را به درخواست‌­نامه­‌ی موجود اضافه کنیم.

برای قرار دادن فرزندانتان در درخواست نامه­‌:

برای پر کردن صحیح فرم­‌ها و ارائه هزینه‌­های دقیق برای افراد وابسته، دستورالعمل­‌های راهنمای درخواست‌نامه‌­ی خود را دنبال کنید تا فرزندتان را در درخواست‌­نامه‌­تان بگنجانید.

 برای افزودن فرزندتان به درخواست­‌نامه­‌ی موجود:

شما باید درخواستی را برای اضافه کردن فرزندتان برای ما ارسال کنید. وقتی درخواست­‌تان را دریافت کردیم، از طریق پست الکترونیکی یا ایمیل به شما خواهیم گفت که چه اسنادی را باید ارائه دهید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد که این موارد را برای ما ارسال کنید:

 • فرم‌­های جدید – ما به شما خواهیم گفت که کدام یک را پر کنید
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه‌­های افراد وابسته‌­تان
 • اسناد حمایتی مانند اثبات درآمد، شناسنامه، گواهی پزشکی یا گواهی پلیس

برای کاهش تأخیرها، لطفاً اطلاعات مورد نیاز برای بررسی فرزند وابسته‌­تان در اسرع وقت برای ما ارسال کنید.

اگر فرزندتان در کانادا مورد پذیرش قرار نگیرد، ممکن است درخواست‌­تان را رد کنیم.

اگر پردازش درخواست­‌تان به پایان رسیده باشد و قبلاً اقامت دائم گرفتید، نمی­‌توانید به درخواست‌­نامه‌­تان فرزندی را اضافه کنید.

 تنها در صورت پس گرفتن درخواست­‌تان، می­‌توانید بازپرداخت کنید. اگر درخواست­‌تان را پس بگیرید، باید درخواست جدیدی ارائه دهید. قبل از انجام این کار، بررسی کنید که آیا فرزندتان به عنوان یک فرد تحت تکفل واجد شرایط است یا نه.

 بله. زمان رسیدگی به درخواست شما طولانی‌­تر خواهد شد، زیرا ما باید درخواست شما را برای اضافه کردن افراد وابسته بررسی کنیم و ببینیم که آیا فرزندتان واجد شرایط ورود به کانادا با شما است یا خیر. به منظور کاهش تأخیرها، اطلاعات مورد نیاز برای بررسی کودک وابسته­‌تان را در اسرع وقت برای ما ارسال کنید. اگر می­‌خواهید که درخواست­‌نامه­‌تان با تأخیر مواجه نشود، روش­‌های دیگری وجود دارد که افراد وابسته شما به کانادا می­‌آیند :

در 24 اکتبر 2017، محدودیت سنی افراد تحت تکفل از زیر 19 سال به زیر 22 تغییر کرد. اگر فرزندی بیش از 22 سال سن داشته باشد، می‌­توانید از او حمایت مالی کنید:

 • آن‌ها تا قبل از 22 سالگی برای حمایت مالی به والدین خود وابسته بودند؛
 • آن‌ها به دلیل شرایط روحی یا جسمی قادر به تأمین مالی خود نیستند.

 با استفاده از ابزار آنلاین ما بررسی کنید که آیا فرزندتان شرایط وابستگی را دارد یا خیر.

نه. نمی­‌توانید یک فرزند وابسته را به درخواست­‌نامه‌­ی خود اضافه کنید. با این حال، می‌­توانید از فرزندتان حمایت مالی کنید، اگر:

 • شما از نظر مالی واجد شرایط هستید
 • فرزندتان به عنوان یک فرد وابسته واجد شرایط است (مطابق با محدودیت سنی و شرایط لازم برای فرزندان وابسته)

 از 24 اکتبر 2017، فرزندان زیر 22 سال به شرط اینکه ازدواج نکرده باشند یا در رابطه نباشند،  تحت عنوان افراد تحت تکفل واجد شرایط هستند. فرزندان 22 ساله یا بیشتر در صورت داشتن هر دو شرایط به عنوان افراد تحت تکفل واجد شرایط هستند:

 • آنها تا قبل از 22 سالگی برای حمایت مالی به والدین خود وابسته بودند
 • آنها به دلیل شرایط روحی یا جسمی قادر به تأمین مالی خود نیستند

شما می‌­توانید از ابزار آنلاین ما استفاده کنید تا ببینید فرزندتان واجد شرایط وابستگی است یا خیر.

 این بستگی به جایی دارد که درخواست در حال انجام است.

 • اگر ما درخواست حامی مالی را شروع نکردیم: همه هزینه­‌ها را پس خواهید گرفت.
 • اگر درخواست حامی مالی را شروع کنیم: هزینه حمایت مالی 75 دلار کانادا را پس نخواهید گرفت. تمام هزینه‌­های دیگر را پس خواهید گرفت.
 • اگر پردازش درخواست حامی مالی را به پایان رساندیم، اما درخواست اقامت دائم برای شخص حامی مالی را شروع نکردیم: هزینه حمایت مالی 75 دلار کانادا را پس نخواهید گرفت. تمام هزینه‌­های دیگر را پس خواهید گرفت.
 • اگر پردازش درخواست حامی مالی را به پایان رساندیم و درخواست اقامت دائم را برای شخص حامی مالی شروع کردیم: در صورت وجود، حق اقامت دائم (490 دلار کانادا برای هر نفر) را پس می­‌گیرید.
 • اگر درخواست­تان رد شد: هزینه‌­ای دریافت نمی­‌کنید.

درخواست­تان را با استفاده از فرم وب‌سایت برای ما ارسال کنید.

در قسمت متن، موارد زیر را وارد کنید:

 • اسم­تان
 • تاریخ تولدتان
 • آدرس کامل­تان
 • تاریخ ارسال درخواست‌­نامه
 • شماره شناسه مشتری­‌تان (در صورت موجود بودن)
 • نوع درخواست(به عنوان مثال، حمایت مالی از همسر)
 • دلیل کناره­‌گیری

در فرم وب، این موارد را بارگذاری کنید:

 • یک کپی از رسید پرداخت الکترونیکی
 • یک کپی از هر دو طرف رسید پرداخت

توجه: اگر قبل از اینکه لغو درخواست‌­نامه را دریافت کنیم، اقوام تحت حمایت شما اقامت دائم داشته باشند، نمی­‌توانیم درخواست‌­تان را لغو کنیم. شما باید به تعهدات­‌تان در زمینه­‌ی حمایت مالی احترام بگذارید.

هنگامی که برای اقامت دائم درخواست می­‌دهید، باید تعداد تمام اعضای خانواده را در درخواست نامه‌­تان اعلام کنید، حتی اگر آن‌ها به کانادا نمی‌­آیند. این افراد عبارت‌اند از:

 • همسر
 • فرزندان وابسته
 • فرزندان فرزند وابسته

معمولاً این اعضای خانواده باید مورد بررسی کیفری و امنیتی و معاینه پزشکی قرار بگیرند. این امر به این علت است که ما تمام اطلاعات لازم را در اختیار داریم برای اطمینان از اینکه اعضای خانواده‌­تان شما را فاقد صلاحیت ندانند. در اکثر اوقات، افراد مجاز به حمایت از اعضای خانواده‌ای نیستند که هنگام اقامت دائم آنها، اعلام نشده و مورد بررسی قرار نگرفتند.

از 9 سپتامبر 2019، ما یک طرح آزمایشی 2 ساله داریم که در آن شما می­‌توانید از اعضای خانواده‌ه­ای که اعلام نشده یا مورد بررسی قرار نگرفتند، حمایت مالی کنید. این سیاست به شما اجازه نمی‌­دهد که از اعضای خانواده خود که صلاحیت مهاجرت به کانادا را ندارند، حمایت مالی کنید. افرادی که از آن‌ها حمایت مالی می­‌کنید، هنوز باید تمام ویژگی­‌های واجد شرایط بودن را داشته باشند و ثابت کنند که در کانادا مورد پذیرش قرار می­‌گیرند. تمام هزینه‌­های درخواست‌­نامه هنوز اِعمال می‌­شود.

وقتی کسی تقاضای اقامت دائم می­‌کند، باید همه اعضای خانواده وی اعلام شود و بیشتر آنها هم باید مورد بررسی قرار بگیرند. این یعنی که از لحاظ کیفری و امنیتی بررسی شوید. ما برای اطمینان از اینکه اعضای خانواده آن‌ها را واجد شرایط اقامت دائم نمی‌­کنند، به این اطلاعات نیاز داریم.

شما می‌­توانید واجد شرایط پروژه‌­ی آزمایشی باشید، اگر:

 • شما درخواست می­‌کنید که به عنوان همسر یا فرزند وابسته حمایت مالی شوید
 • هنگامی که اسپانسرتان به صورت دائم اقامت گرفت، به شما اعلام نشد یا مورد بررسی قرار نگرفت
 • به عنوان یک پناهنده اسکان داده شدید
 • پس از دریافت حمایت پناهندگی در کانادا
 • به عنوان وابسته به یک پناهنده اسکان داده شده
 • پس از حمایت به عنوان همسر یا فرزند وابسته

این طرح آزمایشی فقط برای اعضای خانواده‌ای اعمال می­‌شود که حامی مالی­شان واجد شرایط مهاجرت به کانادا نیست.

شما واجد شرایط نخواهید بود اگر:

 • در صورت اقامت دائمی حامی مالی، مورد بررسی قرار نگرفتید:
 • در یک گروه اقتصادی (از جمله به عنوان یک مراقب)
 • بعد از حمایت در خانواده به غیر از همسر، شریک زندگی یا فرزند (به عنوان مثال، پدر و مادر/ مادربزرگ و پدربزرگ و افراد تحت تکفل آنها، سایر اقوام)
 • در گروه مجوز دار
 • به عنوان یک متقاضی در کانادا بر اساس دلایل انسانی و دلسوزانه

یا

 • شما می‌­توانستید حامی مالی خود را واجد شرایط مهاجرت به کانادا نکنید، مثلاً:
 • اگر اسپانسرتان به عنوان همسرتان مهاجرت کرده است
 • اگر اسپانسرتان هنگامی که از طریق حمایت برنامه‌ی اسپانسرشیپ والدین به کانادا آمده، ازدواج کرده یا در رابطه‌ی عرفی قرار داشته است
 • از طریق برنامه‌­ای به کانادا آمدند که مجبور بودند مجرد باشند، و هیچ فردی به آن‌ها وابسته نباشد

سیاست عمومی فقط در این موارد استفاده می‌­شود:

 • درخواست‌­های جدید
 • وقتی که ما قبل از اعلام سیاست عمومی درباره‌­ی آنها تصمیم نهایی نگرفتیم

اگر درخواست­تان در حال انجام است:

اگر در حال انجام یک درخواست هستید و عضو خانواده­‌تان برای پروژه آزمایشی واجد شرایط است، نیازی به هیچ کاری ندارید. اگر درخواست­‌هایی که قبلاً ارسال شدند در پروژه‌­ی آزمایشی مورد تایید قرار گرفتند، درخواست­‌هایی را بررسی خواهیم کرد.

اگر درخواست­تان قبلاً رد شده باشد:

اگر قبلاً درخواست دادید و این درخواست رد شده است، می­‌توانید یک درخواست جدید برای حمایت مالی از آنها ارائه دهید، اگر:

 • واجد شرایط حمایت مالی هستند
 • واجد شرایط پروژه آزمایشی هستند

 اگر همسر یا فرزند وابسته‌­تان واجد شرایط حمایت مالی و طرح آزمایشی هستند، می‌­توانید از 9 سپتامبر 2019 برای حمایت مالی از آن‌ها اقدام کنید.

در این طرح آزمایشی، روند ویژه‌­ای برای حمایت از اعضای خانواده وجود ندارد. شما فقط می‌توانید با استفاده از پروسه‌­ی عادی برای حمایت از همسر یا فرزندتان اقدام کنید.

اگر با در خواست شما موافقت نشود، این به معنی پایان کار نیست. شما فقط توسط صلاح دید یکی از افسران سازمان مهاجرت مورد تایید قرار نگرفته‌اید و می‌توانید به این رای در دادگاه عالی مهاجرت کانادا اعتراض دهید. دقت کنید که در این وجود یک وکیل برای بررسی موشکافانه قوانین، گزارش‌ها و طرح مناسب اعتراض‌نامه بسیار در موفقیت شما تأثیر بسزایی خواهد داشت. برای این گونه اقدامات قضایی، تراست دارای وکلای خبره و با تجربه‌ای است که دارای مجوز وکالت در تمامی حوزه‌های قضایی کانادا هستند.

دفاتر وکالتی تراست هم در ایران و هم در کانادا دایر است. ما در تمامی مراحل برای کمک به شما آمادگی داریم. در این مورد، وکلای مستقر در ایران می‌توانند برای تنظیم مستندات و پیگیری مراحل قانونی، با تنظیم وکالت نامه‌ی محدود، اقدامات اداری را با شفاف‌ترین حالت و سریع‌ترین شکل انجام دهند.

توجه کنید که پاسخ شما منفی است. نه تراست و نه هیچ یک از شرکت‌های مهاجرتی رسمی قادر به هیچ تغییر در روال‌های قانونی سازمان مهاجرت کانادا و سفارت‌ها نیستند. ممکن است شما با موارد زیادی از پیشنهادهایی مبنی بر سرعت بخشی به روال بررسی درخواست و یا تضمین 100% اخذ ویزا رو برو شده باشید که باید بدانید تمامی این تبلیغات خلاف واقع است. مراقب کلاه‌بردارانی در امر مهاجرت باشید که با ادعاهای واهی و غیر واقع‌گرایانه برای شما تبلیغ می‌کنند.

خیر، ویزای اسپانسرشیپ خانواده برای اعطای اقامت دائم و شهروندی به خانواده شما است. شما به غیر از این، برای دیدارهای کوتاه مدت می‌توانید از ویزای سوپر ویزا، که دائمی نیست و اجازه‌ی کار ندارد، و همین طور ارسال دعوت‌نامه برای ویزای توریستی اقدام کنید.

بعد از تکمیل برنامه و ارسال درخواست باید گواهی پلیس را برای خود و اعضای خانواده بالای 18 سال آماده کنید.

برای مثال در سال 2019، 20.000 برنامه اسپانسر والدین دریافت شده است. طبق تغییرات جدید قرعه‌کشی در انتخاب برنامه‌ها منتفی شده و بر اساس ترتیب زمانی فرم‌های دریافت شده، دعوت‌نامه صادر خواهد شد.

حمایت مالی خواهر از برادر تابع شرایطی است که بسیار به‌ندرت امکان استفاده از آن پیش می‌آید. به طور کلی حمایت مالی برای خواهر، برادر، عمه، خاله و یا عمو و دایی در موقعیت بسیار خاص اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید خواهر، برادر، خواهرزاده و یا برادرزاده را با شروطی خاص حمایت کنید. آن‌ها باید از طریق نسبت خونی یا فرزندخواندگی با شما در ارتباط باشند، مادر و پدرشان فوت شده باشد، زیر 18 سال سن داشته و مجرد باشند. دقت کنید که در صورتی که مادر و پدر یکی زنده باشند، در زندان بسر ببرند، از طرف والدین دیگری به فرزندخواندگی قبول شده باشد، پدر و مادر فرزند را ترک کرده و یا معلوم نباشد که کجا هستند مشمول حمایت مالی نمی‌شوند.

با توجه به شروط لازم اسپانسر کننده چنانچه او 18 سال به بالا داشته باشد، دارای اقامت دائم کانادا و سیتیزن کانادا باشد، درآمد کافی برای حمایت مالی را داشته باشد می‌تواند برای اسپانسر والدین ثبت‌نام کند.

بعد از ازدواج همسرتان باید برای شرکت شما در برنامه تکفل مالی (اسپانسرشیپ) شما اقدام کنند. فعلاً مدت زمان لازم برای رسیدگی به درخواست‌های برنامه اسپانسرشیپ عبارت است از 12 ماه بعد از ارسال درخواست. برای یادگیری زبان انگلیسی به دلیل هزینه یادگیری ارزان‌تر در ایران بهتر است همان‌جا زبان را یاد بگیرید. بعلاوه در صورتی که میزان آشنایی شما با زبان انگلیسی قابل قبول باشد بعد از ورود به کانادا سریع‌تر و بهتر می‌توانید شغل مناسبی را برای خودتان پیدا کنید.

گرفتن گذرنامه کانادایی در حال حاضر تأثیری در وضعیت اقامتی والدین ندارد. البته بعد از رسیدن به سن 18 سال در صورت داشتن سایر شرایط لازم فرزند شما می‌تواند از طریق برنامه اسپانسرشیپ برای گرفتن کارت اقامت دائمی شما اقدام کند.

برای تمام برنامه‌های مهاجرتی معیارهای مشخصی وجود دارد و بنابراین «شانس» یا «رندوم» واژه درستی در انتخاب نیست. البته امکان اینکه نظر افسران مهاجرت با هم متفاوت باشد وجود دارد و در ضمن، سیاست (policy) مهاجرتی کانادا به طور دائمی در حال تغییر است. برای مثال گفته شده که در انتهای سال گذشته به خاطر تعداد زیاد شهروندان ایرانی که با ویزای توریستی وارد کانادا شده و درخواست پناهندگی دادند تعداد رد شدگان درخواست ویزای شهروندان ایرانی در انتهای سال گذشته افزایش پیدا کرد. از نظر اشخاصی که اطلاعات کافی دربارۀ تغییر سیاست‌های مهاجرتی ندارند البته اقدامات انجام شده ممکن است شانسی یا «رندوم» تلقی شود.

معمولاً داشتن تمکن مالی کافی برای حمایت یکی از مواردی است که از نظر افسران مهاجرت مثبت تلقی می‌شود برای مثال اگر چند فرزند در کانادا برای اقامت والدین خود اقدام کنند با مجموع درآمدشان می‌توانند نظر افسر مهاجرتی را جلب کنند.

استفاده از برنامه تکفل مالی (اسپانسرشیپ) برای بیشتر از یک نفر امکان‌پذیر است البته به این شرط که شخصی که تکفل مالی را به عهده می‌گیرد علاوه بر تمکن مالی، شرایط قانونی دیگر را نیز داشته باشد. حداقل درآمدی که اسپانسر کننده باید داشته باشد بر اساس درآمدی که با حروف اختصاری انگلیسی (LICO) شناخته می‌شود محاسبه می‌شود و البته بعد از تعیین این مبلغ، بر اساس نوع تکفل مالی محاسبات پیچیده‌ای باید انجام شود

از آنجا که مدارک لازم برای اثبات ازدواج شامل، گواهی ازدواج و اثبات ثبت ازدواج با مقامات دولتی (محلی، استانی، ایالتی یا کشور) می‌شود، پس به احتمال زیاد مورد قبول واقع خواهد شد.

خیر. در مورد تحصیلات در کالج یا دانشگاه درست نیست و در صورت انتخاب برنامه مناسب تحصیلی، امکان دادن درخواست برای گرفتن کارت اقامت دائمی کانادا یا کمک به والدین برای کسب اقامت دائمی کانادا از طریق برنامه تکفل مالی (اسپانسرشیپ) وجود خواهد داشت.

درآمد شما برای مدت سه سال متوالی باید اثبات شود و این اثبات درآمد باید برای خود شما که متقاضی تکفل مالی والدینتان هستید انجام شود.

بعد از ازدواج با شخصی که اقامت کانادا را دارد اگر مدارکی که برای ازدواج و شرایط ازدواج لازم است از نظر قانون کانادا قابل قبول باشد همسر شما می‌تواند برای درخواست اقامت دائمی شما از طریق برنامه اسپانسرشیپ اقدام کند. البته برای انجام این کار باید شرایط قانونی مورد نیاز در این درخواست فراهم ‌شده باشد. در صورت موفقیت در این درخواست، شما هم کارت اقامت دائمی کانادا را خواهید گرفت که کانادا مانع سفر به ایران نخواهد شد چون شما پناهنده نخواهید بود.

به دنیا آمدن فرزند در کانادا تنها برای دریافت شناسنامه و گذرنامه کانادایی است و در گرفتن اقامت دائم تأثیری ندارد. در صورتی که فرزند به دنیا آمده به 18 سالگی برسد و شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند از طریق اسپانسرشیپ برای اقامت والدین اقدام کند.

 در مورد حمایت مالی شریک زندگی بر طبق حقوق عرفی (کامن لا پارتنر – Common-law marriage)، مدت زمان دوازده ‌ماهه برای اثبات رابطه زندگی مشترک مورد نیاز خواهد بود: بنابراین مدت دوازده‌ ماهه‌ای برای مورد اخیر مورد نیاز خواهد بود و نه برای اثبات رابطه زناشویی با همسر.

Load More