اسپانسرشیپ والدین کانادا

اسپانسرشیپ والدین کانادا

ویزای اسپانسرشیپ کانادا ویژه والدین

عده بسیار زیادی از دارندگان اقامت کانادا و یا کسانی که شهروند این کشور به حساب می آیند، تمایل دارند که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را نیز به کانادا بیاورند و از طریق روش اسپانسرشیپ والدین، اقامت دائم کانادا را در اختیارشان قرار دهند. خوشبختانه، دولت کانادا به خوبی به این موضوع فکر کرده و راه های بسیار ساده و راحتی برای دارندگان اقامت دائم یا شهروندان این کشور در نظر گرفته تا والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را نیز به کانادا بیاورند.

نکته قابل توجهی که وجود دارد، این است که اسپانسرشیپ والدین و مهاجرت آن ها به کانادا از طریق این روش، بسیار شبیه به اسپانسرشیپ پدربزرگ و مادربزرگ است. این یعنی شما با داشتن شرایط زیر، می توانید اسپانسرشیپ والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برعهده بگیرید و مقدمات مهاجرت آن ها از طریق این روش را برایشان فراهم کنید.

 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • در زمان حمایت یا اسپانسرشیپ والدین خود ساکن کانادا باشید.
 • شهروند کانادا باشید و یا اقامت دائم این کشور را در اختیار داشته باشید.
 • بودجه کافی، تمکن یا توانایی مالی لازم و کافی را برای حمایت مالی از والدین خود و برطرف کردن نیازهای اولیه و اساسی آن ها در اختیار داشته باشید.

مراحل اسپانسرشیپ کانادا در یک نگاه!

بررسی شرایط اخذ ویزا

در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند حداقل شرایط موردنیاز برای اخذ ویزا را دارند. از جمله شرایط فرد اسپانسرشونده می توان به دارا بودن حداقل 18 سال سن، دارا بودن تمکن مالی موردنیاز، حضور در کانادا در زمان اسپانسرشیپ و داشتن کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نام برد. شرایط فرد اسپانسر کننده نیز بسته به این که همسر، والدین یا فرزند متقاضی باشد متفاوت خواهد بود

 

دریافت پکیج اپلای

این پکیج توسط اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان اسپانسرشیپ قرار داده می شود و شامل نقشه راه و چک لیست مدارک مورد نیاز هم برای اسپانسر و هم فرد حمایت شونده است و تمامی فرم های مورد نیاز که باید تکمیل شوند نیز در آن وجود دارد.

تکمیل پکیج

پس از دریافت این پکیج، باید تمامی اسناد و مدارک را طبق دستور العملی که در آن وجود دارد، جمع آوری و تمامی فرم ها را نیز تکمیل کرد.

پرداخت هزینه های مورد نیاز

این هزینه ها شامل هزینه پروسه اسپانسرشیپ، هزینه حق اقامت دائم کانادا و هزینه احراز هویت بیومتریک می شوند. البته، هزینه معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم جزو هزینه هایی هستند که گاهی اوقات و بسته به شرایط متقاضی، باید پرداخت شوند.

ارسال درخواست اسپانسرشیپ

شما هم از طریق ایمیل میتوانید درخواست خود را ارسال کنید و هم از طریق خدمات پیک. آدرس های مورد نیاز در دستور العملی که در پکیج اپلای وجود دارد، قید شده است.

ارسال اطلاعات تکمیلی

اداره مهاجرت کانادا گاهی اوقات در طول پروسه بررسی پرونده ی اسپانسرشیپ درخواست ارائه یک سری اطلاعات تکمیلی می کند که معمولا شامل احراز هویت بیومتریک، معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند.

درباره اسپانسرشیپ کانادا و ویزای اسپانسرشیپ کانادا بیشتر بدانید.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای اسپانسرشیپ والدین کانادا

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ والدین

دولت کانادا به افرادی که از طریق اسپانسرشیپ به وسیله ی یکی از اقوام یا بستگان درجه اول خود به کانادا مهاجرت کنند، اقامت دائم این کشور را می دهد. یکی از ارزش هایی که دولت کانادا به آن افتخار می کند، احترام و ارزش بسیار زیادی است که برای اتحاد خانواده ها قائل است. مسئولین این کشور عقیده دارند که مهاجران و خانواده های آن ها در کانادا، باید در کنار یکدیگر باشند تا انگیزه و اشتیاق زیادی به زندگی در این کشور داشته باشند.

در حال حاضر دو روش مختلف وجود دارد که شهروندان کانادا و یا افرادی که دارای اقامت این کشور هستند را قادر می سازد تا اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برعهده بگیرند تا بتوانند وارد کانادا شوند و در این کشور اقامت دائم داشته باشند. این دو روش شامل موارد زیر هستند:

 • برنامه اسپانسرشیپ والدین
 • برنامه اسپانسرشیپ پدربزرگ و مادربزرگ

افرادی که می توانند از طریق روش اسپانسرشیپ والدین به کانادا مهاجرت کنند

اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ در کانادا، این اجازه را به افرادی که به طور دائمی در این کشور اقامت می کنند، می دهد تا پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادربزرگ خود که نسبت خونی با آن ها دارند و یا فرزند خوانده آن ها هست را از طریق روش اسپانسرشیپ به کانادا بیاورند.

نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی که وجود دارد، این است که در صورت جدایی و یا طلاق والدین از یکدیگر، شما می توانید به عنوان فرد حامی، اسپانسرشیپ همسر، شریک زندگی، همسر عرفی و یا فرزند وابسته به پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادربزرگ خود را نیز برعهده بگیرید. نکته قابل توجه و بسیار مهم بعدی، این است که اگر شرایط مالی مساعدی داشته باشید و از توانایی و تمکن مالی کافی نیز برخوردار باشید، می توانید بیش از یک نفر یا یک زوج از این گروه را (به همراه همسر یا فرزندان وابسته به آن ها) حمایت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و خواندن چند مثال از شرایط مختلفی که ممکن است وجود داشته باشد، به این لینک مراجعه کنید.

درباره دعوت همسر به کانادا بیشتر بدانید.

شرایط اسپانسرشیپ والدین در کانادا

شرایط اسپانسرشیپ والدین در کانادا

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، شما برای این که بتوانید اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برعهده بگیرید، باید دارای یک سری شرایط بسیار ساده و پیش پا افتاده از قبیل داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم این کشور به همراه حداقل ۱۸ سال سن باشید. از سوی دیگر، بدیهی است که شخص اسپانسر شونده که می تواند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما (چه زوج و چه به تنهایی) به همراه افراد وابسته به آن ها (همسر، شریک زندگی، همسر شرعی یا فرزند وابسته) باشد نیز باید دارای یک سری شرایط باشد که در بخش زیر آن ها را مشاهده می کنید:

 • تهیه و تکمیل تمامی فرم ها، اسناد و مدارک مورد نیاز
 • هر نوع اطلاعات دیگری که ممکن است اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از آن ها درخواست کند از جمله:
  • انجام معاینات پزشکی
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
  • احراز هویت بیومتریک

شرایط اسپانسرشیپ والدین در خارج از استان کبک کانادا

برای این که اسپانسر و یا حامی فردی شوید تا بتواند به کانادا مهاجرت کند و اقامت دائم این کشور را به دست بیاورد، باید تعهد بدهید که برای یک بازه زمانی مشخص، حمایت مالی از افرادی که اسپانسر آن ها شده اید را ادامه خواهید داد. این امر، نوید دهنده یک تعهد در قبال پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ شما است. این تعهد، شما را به رعایت موارد زیر ملزم می کند:

 • ارائه پشتیبانی و حمایت مالی از عضو خانواده ی خود که اسپانسرشیپ وی را برعهده گرفته اید، برای یک مدت زمان معین (برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ: ۲۰ سال). این بازه زمانی از وقتی که آن ها اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند، محاسبه خواهد شد.
 • بازپرداخت هر کمک هزینه مالی (پولی که از دولت قرض یا وام گرفته شده) که عضو خانواده شما در آن بازه زمانی گرفته است. همچنین، شما و عضو مورد نظر خانوادتان باید درمورد یک سری مسئولیت ها که باید در طی دوره تعهدِ شخص اسپانسر برعهده وی باشد، به توافق برسید. ما اسم آن را توافق اسپانسرشیپ می گذاریم.

توافق اسپانسرشیپ به این معنا است که:

 • شما در طی مدت زمانی که مشخص شده است (۲۰ سال) تمامی نیازهای اولیه و اساسی پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود که اسپانسرشیپ وی را برعهده گرفته اید، برطرف خواهید کرد.
 • زمانی که در حال اپلای هستید و اقامت دائم کانادا را در اختیار والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود گذاشتید، آن ها باید تمامی سعی و تلاش خود را به کار بگیرند تا توانایی ساپورت و حمایت از خودشان به همراه افرادی که آن ها را همراهی می کنند، به دست بیاورند. شما باید یک فرم که شامل تعهد دو طرف نسبت به یکدیگر و توافق اسپانسرشیپ می شود را تکمیل کنید و به امضاء برسانید.

شرایط اسپانسرشیپ والدین در داخل استان کبک کانادا

به طور کلی، استان کبک نه تنها برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ، بلکه برای اسپانسرشیپ سایر اقوام و بستگان نیز یک سری شرایط منحصر به فرد و خاصی در نظر گرفته که فقط در همین استان وجود دارد و در دیگر استان های کانادا به آن ها نیازی نیست.

در این مورد به خصوص، در صورتی که شما واجد شرایط اسپانسرشیپ باشید، باید شرایط و نیازمندی های اسپانسرشیپ در استان کبک را نیز به دست بیاورید. وزارت مهاجرت استان کبک، درآمد شما برای اسپانسرشیپ را محاسبه، ارزیابی و بررسی خواهد کرد و در صورتی که شرایط لازم را در اختیار داشتید و واجد شرایط معرفی شدید، باید یک تعهد برای استان کبک نیز به امضاء برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط اسپانسرشیپ والدین در استان کبک به این لینک مراجعه کنید.

افرادی که واجد شرایط اسپانسرشیپ والدین در کانادا نیستند

افرادی که واجد شرایط اسپانسرشیپ والدین در کانادا نیستند

در صورتی که شما به عنوان شخص اسپانسر کننده، هر یک از شرایط زیر را در اختیار داشته باشید، واجد شرایط اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود در نظر گرفته نخواهید شد.

 • زیر ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • زمانی که برای اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود اپلای می کنید و یا زمانی که آن ها اقامت دائم کانادا را به دست می آورند، در این کشور حضور نداشته باشید.
  • زمانی که درخواست اسپانسرشیپ خود را به ثبت می رسانید و اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در حال تصمیم گیری درمورد پذیرش یا عدم پذیرش آن می باشد، آدرس سکونت دائمی شما باید در کانادا باشد.
 • شهروند کانادا و یا دارنده اقامت دائم این کشور نباشید.
 • دارای اقامت موقت کانادا باشید (از طریق ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار کانادا یا اجازه تحصیل یا کار به کانادا مهاجرت کرده باشید).
 • درخواست اقامت دائم کانادای شما هنوز در حال پیگیری شدن باشد و در پروسه صدور آن قرار داشته باشید.
  • فقط در صورتی می توانید اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برعهده بگیرید که در زمان اپلای برای انجام این کار، اقامت دائم کانادا را به دست آورده باشید.
 • اثبات توانایی یا تمکن مالی که به اداره مهاجرت کانادا ارسال کرده اید، نشان داده باشد که شما درآمد کافی برای حمایت از افرادی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ آن ها دارید را نمی توانید فراهم کنید.

همچنین، اگر شرایط زیر برای شما پیش آمده باشد نیز مجددا نمی توانید اسپانسرشیپ پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ خود برای مهاجرت به کانادا را برعهده بگیرید.

 • در بند، سلول یا زندان قرار داشته باشید.
 • بدهی خود به دولت کانادا را نپرداخته باشید. این بازپرداخت می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • وام مهاجرت
  • عدم پابندی به موارد قراردادی
  • دادگاه حکمی مبنی بر پرداخت به خانواده (شامل نفقه یا حمایت مالی از فرزند) را برای شما صادر کرده باشد.
 • به توافق اسپانسرشیپ قبلی خود در گذشته، عمل نکرده باشید (توافق های مالی که برای حمایت از سایر اعضای خانواده خود در گذشته انجام داده بودید).
 • اعلام ورشکستگی کرده باشید اما هنوز حکم خلع ید برایتان اجرا نشده باشد.
 • در حال دریافت کمک های اجتماعی دولت به دلایل دیگری به غیر از معلولیت و ناتوانی جسمی که منجر به از کار افتادگی و عدم توانایی کار کردن برایتان شده، باشید.
 • توانایی ماندن به صورت قانونی در کانادا را نداشته باشید و مجبور به ترک کردن این کشور باشید.

علاوه بر مواردی که در بخش فوق ذکر کردیم، ممکن است یک سری دلایل دیگر هم وجود داشته باشد که شما را قادر به پشتیبانی و حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود برای مهاجرت به کانادا نکند. به همین دلیل، ما در تراست به شما پیشنهاد می کنیم که برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی، حتما شرایط خود را با یک وکیل مهاجرت حرفه ای و با تجربه در میان بگذارید تا شرایط شما برای پشتیبانی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان را بررسی کند.

 وکلا و مشاوران تراست با سال ها تجربه در امور مهاجرت به کانادا از طریق روش های مختلف، بهترین، دقیق ترین و مقرون به صرفه ترین روش مهاجرت به کانادا را متناسب با شرایط شما برایتان انتخاب می کنند و همچنین، برای اسپانسرشیپ والدین نیز بهترین راهنمایی ممکن را در اختیارتان قرار می دهند تا بیشترین و بالاترین شانس ممکن برای موفقیت در این پروسه را به دست بیاورید.

درباره ویزای کانادا و ویزای همراه کانادا بیشتر بدانید.

مراحل اسپانسرشیپ والدین در کانادا

مراحل اسپانسرشیپ والدین در کانادا

در ابتدا، یک مرور سریع و کلی بر روی تمامی مراحل و قدم هایی که باید در این مسیر پشت سر بگذارید، خواهیم داشت و سپس، هر یک از آن ها را به طور مفصل شرح خواهیم داد تا جزئیات کاملی درمورد هر مرحله از اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود در کانادا به دست بیاورید.

 • فرم تمایل به اسپانسرشیپ را تکمیل و ارسال کنید.
 • یک دعوت‌نامه برای ثبت درخواست تکمیلی خود دریافت کنید.
 • پکیج درخواست خود شامل تمامی اسناد، مدارک و موارد دیگر را تهیه و جمع آوری کنید.
 • هزینه های درخواست خود برای پذیرش اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را پرداخت کنید.
 • درخواست کامل خود را به ثبت برسانید.
 • اطلاعات تکمیلی بیشتری که در طی این پروسه از شما درخواست می شود را در اختیار اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا قرار دهید.

مرحله اول اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

اولین قدم برای پذیرش اسپانسرشیپ پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ، تکمیل کردن فرم تمایل به اسپانسرشیپ در کانادا است. پس از این که فرم تمایل به اسپانسرشیپ را تهیه کردید و آن را با موفقیت به ثبت رساندید، یک صفحه در مقابل شما باز می شود که یک کد تاییدیه به شما نمایش می دهد. این کد تایید را باید نزد خود نگه دارید. زیرا بعدا برای بررسی این که آیا برای اپلای دعوت شده اید یا خیر، به آن نیاز پیدا خواهید کرد. در واقع، با این کد می توانید وضعیت اپلای خود را همیشه بررسی کنید.

پس از این که فرم تمایل به اسپانسرشیپ را ثبت کردید، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، اسپانسرها یا حامیان احتمالی را دعوت خواهد کرد تا به همان شکلی که فرم های تمایل به اسپانسرشیپ را دریافت کرده بودند، درخواست خود را تکمیل کنند. پس از این که درخواست ها بررسی شدند و موارد تکراری از بینشان حذف شدند، یک دعوت‌نامه از سوی IRCC به متقاضیِ اسپانسرشیپ ارسال خواهد شد. در اینجا، متقاضیان می توانند با استفاده کد تایید خود، بررسی کنند که آیا برای اپلای دعوت شده اند یا خیر.

اداره مهاجرت کانادا، اسپانسرهای احتمالی را از طریق ایمیل دعوت خواهد کرد. برای این که مطمئن شوید ایمیل آن ها را از دست نمی دهید، می توانید موارد زیر را بررسی کنید:

 • همان حساب کاربری ایمیلی که در فرم تمایل به اسپانسرشیپ استفاده کرده بودید را بررسی کنید.
 • پوشه اسپم حساب کاربری ایمیل خود را بررسی کنید تا اگر ایمیل IRCC در آنجا بود، آن را پیدا کنید.
 • در صورتی که آدرس ایمیل شما تغییر کرده است، اداره مهاجرت را در جریان قرار دهید و آدرس ایمیل جدید خود را در اختیار آن ها بگذارید.

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات تکمیلی درمورد فرم تمایل به اسپانسرشیپ والدین در کانادا، به این لینک مراجعه کنید.

نکته ۲: گاهی اوقات در برخی از مواقع سال ممکن است اداره مهاجرت کانادا، درخواست اسپانسرشیپ جدیدی قبول نکند (به دلایل مختلفی مثل تکمیل ظرفیت در آن سال و یا موارد دیگر). اما در صورتی که پذیرش اسپانسرشیپ را مجددا باز کنند، آن را در وب سایت رسمی و یا شبکه های اجتماعی مختلف خود مثل صفحه فیس‌بوک و یا حساب توییتر اعلام خواهند کرد. بنابراین، اگر اکنون امکان درخواست بسته است، مدتی دیگر مجددا سر بزنید.

مرحله دوم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

زمانی که اداره مهاجرت کانادا تعدادی از اسپانسرهای احتمالی را دعوت کرد تا درخواست خود را تکمیل کنند و به ثبت برسانند، اصطلاحا یک دور دعوت انجام شده است. بسته به تعداد درخواستی که به اداره مهاجرت کانادا ارسال شده، ممکن است بیش از یک دور دعوت انجام شود.

شما به عنوان متقاضی اسپانسرشیپ (حامی یا اسپانسر) باید در عرض ۶۰ روز درخواست خود را تکمیل کنید و آن را به اداره مهاجرت ارسال کنید. البته، تاریخ دقیق ددلاین شما برای انجام این کار، در دعوت‌نامه ای که به شما ارسال می شود، ذکر خواهد شد. در صورتی که شما درخواست خود را تکمیل کنید و بعد از اتمام ددلاین یا تاریخ معین به دست اداره مهاجرت برسد، آن را به شما برگشت خواهند داد. بنابراین، باید به موقع برای این کار اقدام کنید تا به موقع هم به دست اداره مهاجرت برسد. زیرا در صورت فرا رسیدن ددلاین و گذر از آن، دعوت‌نامه دیگری به شما داده نخواهد شد.

زمانی که IRCC شما را دعوت می کند، به صورت خودکار از لیست اسپانسرهای احتمالی خارج می شوید. همچنین، در صورتی که امسال دوعتنامه خود را دریافت کنید، اما بعدا تصمیم خود را تغییر دهید و بخواهید که سال آینده والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورید، باید وقتی که برای انجام این کار مصمم شدید، یک درخواست دیگر برای تمایل به اسپانسرشیپ تهیه و ارسال کنید.

مرحله سوم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

مرحله سوم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

برای اجتناب از تکمیل فرم های قدیمی که تاریخ مصرف آن ها گذشته و یا دچار تغییر شده اند، قبل از این که برای ثبت درخواستِ تکمیل شده ی خود دعوت نشده اید، درخواست خود را آماده نکنید. پکیج درخواست شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چک لیست اسناد و مدارک مورد نیاز برای شما (به عنوان اسپانسر یا حامی) و شخص اسپانسر شونده
 • فرم هایی که شما (به عنوان اسپانسر یا حامی) و شخص اسپانسر شونده باید تکمیل کنید و به ثبت برسانید
 • راهنمای دستور العمل برای کمک به شما و اعضای خانواده تان در پر کردن فرم ها به شکل صحیح و درست

قبل از تکمیل و ارسال فرم درخواست، راهنمای آن را به دقت بخوانید. چرا که هزینه پروسه اسپانسرشیپ و درخواست برای فرم های مورد نیاز آن قابل استرداد نیستند و حتی در صورت عدم توافق با درخواست اسپانسرشیپ نیز به شما برگشت داده نخواهند شد. برای کاهش خطرات و ریسک های احتمالی، حتما از موارد زیر اطمینان پیدا کنید:

 • قبل از این که برای اسپانسرشیپ اپلای کنید، اطمینان پیدا کنید که واجد شرایط برای انجام این کار هستید.
 • تمامی اعضای خانواده خود را به درستی لیست کنید و تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز برای آن ها را نیز به درستی جمع آوری کنید.
 • اطمینان پیدا کنید که تمامی اطلاعاتی که در درخواست شما وجود دارد، صحیح باشند.
 • مطمئن شوید که درخواست شما کامل و دقیق باشد.

نکته: در صورتی که شما به عنوان حامی یا اسپانسر، در استان کبک اقامت می کنید، می توانید با مراجعه به این لینک از مراحل و قدم های لازم برای پذیرفتن اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود در این استان، آگاهی و اطمینان پیدا کنید.

مرحله چهارم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

در این مرحله، باید پس از تکمیل پرونده، هزینه اپلای برای اسپانسرشیپ والدین خود را نیز پرداخت کنید. در اغلب موارد، این هزینه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هزینه پروسه اپلای برای اسپانسرشیپ برای خود شما به عنوان اسپانسر، فرد اسپانسر شونده و افراد وابسته به آن ها
 • هزینه حق اقامت دائم کانادا: ۵۰۰ دلار
 • هزینه احراز هویت بیومتریک: ۸۵ دلار برای یک نفر، ۱۷۰ دلار برای خانواده ها (بیشتر از ۲ نفر)

یک سری از هزینه های اضافی که ممکن است در این پروسه وجود داشته باشد نیز شامل موارد زیر می شوند:

 • هزینه معاینات پزشکی
 • هزینه گواهی عدم سوء پیشینه

نکته: راهنمای دستور العملی که توسط IRCC در اختیار شما قرار داده می شود، شما را از تمامی هزینه هایی که در این پروسه باید پرداخت کنید و ریز جزئیات آن ها آگاه می کند.

در جدول زیر، می توانید از هزینه اسپانسرشیپ والدین آگاهی پیدا کنید:

نوع هزینهشرح هزینهمجموع هزینه
اسپانسرشیپ والدین، پدربزرگ یا مادربزرگهزینه اسپانسرشیپ (۷۵ دلار)، هزینه پروسه اسپانسرشیپ (۴۷۵ دلار) و هزینه حق اقامت دائم کانادا (۵۰۰ دلار)۱۰۵۰ دلار
اسپانسرشیپ والدین، پدربزرگ یا مادربزرگ (بدون حق اقامت دائم کانادا)هزینه اسپانسرشیپ (۷۵ دلار)، هزینه پروسه اسپانسرشیپ (۴۷۵ دلار)۵۵۰ دلار
همسر، شریک زندگی یا پارتنر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگهزینه پروسه اسپانسرشیپ (۵۵۰ دلار) و هزینه حق اقامت دائم کانادا (۵۰۰ دلار)۱۰۵۰ دلار
همسر، شریک زندگی یا پارتنر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ (بدون حق اقامت دائم کانادا)هزینه پروسه اسپانسرشیپ (۵۵۰ دلار)۵۵۰ دلار
فرزند وابسته به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگهزینه اسپانسرشیپ (به ازای هر فرزند)۱۵۰ دلار

نکته: تمامی مبالغی که در جدول فوق مشاهده می کنید، به دلار کانادا ذکر شده است.

نکته ۲: تنها هزینه قابل برگشت در طی پروسه اپلای برای اسپانسرشیپ، ۵۰۰ دلاری است که برای حق اقامت دائم کانادا پرداخت می شود. بنابراین، در صورتی که درخواست اسپانسرشیپ شما پذیرفته نشد، هیچ یک از هزینه های دیگری که در این پروسه پرداخته اید، به شما برگشت داده نخواهد شد.

مرحله پنجم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

مواردی که تا کنون اشاره کردیم، به همراه هزینه های پروسه اسپانسرشیپ باید در عرض ۶۰ روز از زمان دریافت دعوت‌نامه انجام شوند. در صورتی که هر یک از شرایط زیر وجود داشته باشد، اداره مهاجرت درخواست شما را لغو خواهد کرد:

 • درخواست شما ناقص باشد (در صورت عدم ارائه اطلاعات کافی و لازم یا عدم پرداخت هزینه های این کار).
 • شما برای تکمیل درخواست خود دعوت نشده باشید.
 • اداره مهاجرت، درخواست شما را در مدت زمانی که در دعوت‌نامه شما معین کرده بود (ددلاینِ مشخص) دریافت نکرده باشد.
مرحله ششم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

مرحله ششم اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا

در طی پروسه اپلای برای اسپانسرشیپ والدین، ممکن است از فرد اسپانسر شونده درخواست شود که یک سری مدارک اضافی ارائه دهد. این مدارک، معمولا شامل موارد زیر می شود:

 • احراز هویت بیومتریک
  • زمانی که هزینه های احراز هویت بیومتریک پرداخت می شوند، اعضای خانواده شخص متقاضی نیز یک نامه دریافت خواهند کرد که از آن ها درخواست می کند آن ها نیز مراحل احراز هویت بیومتریک را انجام دهند.
  • وقتی که اعضای خانواده شخص متقاضی برای احراز هویت بیومتریک مراجعه می کنند، باید این نامه را نیز ارائه دهند.
  • آن ها ۳۰ روز فرصت دارند تا به نزدیک ترین محل برای احراز هویت بیومتریک خود مراجعه کنند.
 • انجام معاینات پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

درباره هزینه مهاجرت به کانادا و آسانترین راه مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

سوالات متداول

آیا من می توانم پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خودم را به طور دائمی به کانادا بیاورم؟

در صورتی که شما فرم تمایل به اسپانسرشیپ را تکمیل و ثبت کنید و برای تکمیل درخواست خود دعوت شوید، می توانید اسپانسرشیپ یا حمایت مالی از پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادربزرگ خود را بپذیرید تا اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. در صورتی که این کار را انجام دهید، باید: والدین و افراد وابسته به آن ها (که می توانند شامل همسر رسمی، شریک زندگی، همسر عرفی و یا فرزند وابسته به آن ها باشد) را از نظر مالی حمایت کنید و اطمینان پیدا کنید که آن ها به هیچ حمایت مالی دیگری از سوی دولت کانادا نیاز پیدا نخواهند کرد.

شرایط اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ چیست؟

● ۱۸ سال و یا بیشتر سن داشته باشید.
● شهروند کانادا باشید و یا اقامت دائم این کشور را در اختیار داشته باشید.
● اسپانسر یا حامی یکی از اعضای Family Class شوید.
● در زمان اپلای برای اسپانسرشیپ، در کانادا زندگی کنید.
● تعهدنامه لازم برای تهیه نیازهای اساسی زندگی فردی که اسپانسر وی شده اید را امضاء کنید.
● امضای یک توافق نامه با فردی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ وی را دارید که نشان دهد هر دو طرف مسئولیت ها و وظایف خود را می دانند و از آن ها آگاهی کافی و لازم را دارند.
● اثبات توانایی و تمکن مالی کافی برای برطرف کردن نیازهای اساسی فرد اسپانسر شونده به همراه افراد وابسته به وی که او را همراهی می کنند. ممکن است یک همسر یا پارتنر هم داشته باشید که در این صورت، مجموع درآمد هر دوی شما به عنوان تمکن مالی در نظر گرفته خواهد شد.
● اثبات وجود رابطه خونی و یا فرزند خواندگی بین شما به عنوان اسپانسر و فردی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ وی را دارید.

چه کسانی می توانند از طریق برنامه اسپانسرشیپ کانادا به این کشور مهاجرت کنند و مقیم دائم شوند؟

افرادی که فقط نسبت خونی یا فرزند خواندگی با پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ خود داشته باشند، می توانند آن ها را به کانادا بیاورند تا اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند. همچنین، فردی که اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برعهده می گیرد، باید مسئولیت افراد وابسته به آن ها را نیز بپذیرد. افراد وابسته به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، می توانند همسر، شریک زندگی، همسر عرفی (در صورت طلاق یا جدایی) و همین‌طور فرزند وابسته به آن ها باشند.

اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ تا چه مدتی باید ادامه پیدا کند؟

در صورتی که یک نفر، اسپانسرشیپ این گروه از اعضای خانواده خود را پذیرفت، تا ۲۰ سال در قبال آن ها مسئولیت خواهد داشت. هر دو طرف با امضای یک توافق نامه، به این عهد ۲۰ ساله پایبند خواهند بود. فرد اسپانسر یا حامی مسئول تهیه و فراهم کردن نیازهای اولیه والدین خود می باشد و در عوض، والدین نیز باید تلاش کنند که حمایت از خودشان را برعهده بگیرند.

میزان درآمد یا تمکن مالی فرد حامی برای اسپانسرشیپ والدین باید چقدر باشد؟

بر اساس قوانینی که برای اسپانسرشیپ والدین در کانادا تعیین شده است، شخص اسپانسر یا حامی موظف است که از وقتی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ وی اقامت دائم کانادا را به دست می آورند، تمکن یا توانایی مالی خودش را برای ۳ سال آینده ثابت کند. میزان توانایی یا تمکن مالی وی، بر اساس جدول زیر محاسبه می شود:

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اسپانسرشیپ والدین، پدربزرگ و مادربزرگ چیست؟

● تکمیل فرم IM 5476
● تکمیل فرم IM 0008
● مدارک و اسناد ازدواج
● گواهی طلاق
● پاسپورت
● کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا
● گواهی تولد
● دو قطعه عکس

پروسه اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، چقدر طول می کشد؟

بر اساس اعلام اداره مهاجرت کانادا، مدت زمان و پروسه کنونی اسپانسرشیپ والدین برای مهاجرت به کانادا، بین ۲۰ تا ۲۴ ماه است.

در اسپانسرشیپ والدین، تا چه مدتی در قبال آن ها مسئولیت خواهیم داشت؟

مدت زمان مسئولیت شما در قبال والدین یا پدربزرگ و مادربزرگی که از طریق روش اسپانسرشیپ به کانادا مهاجرت کرده اند و اقامت دائم این کشور را به دست آورده اند، در استان کبک، ۱۰ سال و در سایر استان های کانادا، ۲۰ سال است.

هر ساله چند نفر از طریق روش اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ به کانادا مهاجرت می کنند؟

دولت کانادا، بر اساس یک برنامه ریزی ۳ ساله که از سال ۲۰۲۰ آغاز شده است، قصد دارد هر سال به ۲۱ هزار متقاضی مهاجرت به این کشور از طریق روش اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، اقامت دائم بدهد. این هدف در سال ۲۰۲۰ عملی شد و طبق آن، در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نیز باید منتظر صدور ۲۱ هزار اقامت دائم کانادا برای متقاضیان مهاجرت به این کشور از طریق روش اسپانسرشیپ والدین باشیم.

صدور دعوت‌نامه اسپانسرشیپ والدین چقدر طول می کشد؟

همانطور که می دانید، برای اسپانسرشیپ والدین خود باید در ابتدا فرم تمایل به اسپانسرشیپ را ارسال کنید. پس از ارسال این فرم، چند هفته یا چند ماه بعد، دعوت‌نامه ای از سوی اداره مهاجرت کانادا دریافت خواهید کرد که دستور العمل و نقشه راهِ کامل پروسه ی اسپانسرشیپ را در اختیار شما قرار می دهد.
مدت زمان مورد نیاز برای صدور دعوت‌نامه اسپانسرشیپ را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد. زیرا شرایط هر کیس با کیس های دیگر متفاوت است و ممکن است به مدارک مختلفی برای این کار نیاز شود. همین تفاوت ها، باعث می شود که نتوان مدت زمان معین و دقیقی برای صدور دعوت‌نامه اسپانسرشیپ مشخص کرد.

دیدگاهتان را بنویسید