بهترین کشور برای تحصیل

بهترین کشور برای تحصیل

بهترین کشور برای تحصیل از نظر هر کس متفاوت است. بعضی از شما بهتر بودن یک کشور برای تحصیل را در سطح کیفیت آموزشی دانشگاه‌های آن کشور می‌دانید. ممکن است بهتر بودن برایتان به معنای ارزان‌تر بودن کشور برای تحصیل و زندگی باشد.

ویژگی‌های فرهنگی و سبک زندگی مردم یک کشور نیز می‌تواند برای شما عامل موثری برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل باشد. در این مقاله سعی شده است که بهترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور معرفی شوند و سیستم آموزشی هر کشور تشریح می‌شوند. با تراست همراه باشید.

بهترین کشورها برای تحصیل بر اساس رتبه بندی های جهانی

سایت یو ای نیوز یکی از مهم‌ترین مراجع رتبه‌بندی در زمینه‌های مختلف است. این سایت، بهترین‌ کشورهای دنیا برای تحصیل را در سال 2020 رتبه‌بندی کرده است. این رتبه‌بندی بر اساس تحقیقات و نظرسنجی‌های گسترده در سراسر دنیا انجام شده است و سه معیار با ارزش برابر برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در نظر گرفته شده‌اند. این معیارها عبارت هستند از:

 • دارا بودن سیستم آموزش عمومی به‌خوبی توسعه یافته
 • نظرات مردم درباره این که دانشگاه‌های یک کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند یا نه
 • ارائه آموزش با کیفیت ممتاز توسط یک کشور

بر اساس رتبه‌بندی یو اس نیوز، کشورهای زیر به ترتیب به‌عنوان بهترین کشورها برای تحصیل رتبه‌بندی شده‌اند.

ایالات متحده آمریکا بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. دانشگاه‌های ام آی تی، هاروارد، استنفورد و پرینستون تعدادی از معروف‌ترین دانشگاه‌های آمریکا هستند که همیشه رتبه بالایی‌ در رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه‌ها دارند. در ادامه نکاتی راجع به دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و سیستم آموزشی این دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند.

همچنین بخوانید: بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی آمریکا

موسسات آموزشی عمومی معمولا دانشگاه‌ها یا کالج‌های ایالتی هستند. این موسسات بیشتر بودجه خود را از ایالتی که در آن قرار دارند، دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، دانشگاه‌های خصوصی ایالات متحده بودجه اصلی خود را از دولت فدرال و ایالتی نمی‌گیرند و به جای آن، از خیرین بخش خصوصی حمایت مالی دریافت می‌کنند.

هنرهای لیبرال و آموزش خصوصی در دانشگاه های آمریکا

منظور از هنرهای لیبرال، امور دانشگاهی در حوزه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی است. بیشتر دانشگاه‌های آمریکا قبل از جای‌گیری دانشجویان در یک زمینه مطالعاتی خاص، آن‌ها را ملزم می‌کنند که طیف وسیعی از مباحث هنرهای لیبرال را انتخاب کنند. از رشته آکادمیک تخصصی اغلب به عنوان گرایش یاد می‌شود که معمولا در دو سال آخر تحصیل کامل می شوند و به اتمام می‌رسند.

اعتبارسنجی موسسات آموزش عالی آمریکا

دولت آمریکا یک وزارت علوم مرکزی ندارد که موسسات آموزش عالی آمریکا را کنترل کند. هر ایالت، آموزش را تا حدودی در منطقه خود تنظیم می‌کند ولی دانشگاه‌ها به‌ صورت قابل توجهی مستقل هستند. اعتبارسنجی سیستمی است که در آن موسسات آموزشی به صورت داوطلبانه موافقت می‌کنند که با همتایان خود ارزیابی شوند.

این سیستم تضمین می‌کند که این موسسات آموزشی به سطوح پایه‌ای کیفی در برنامه‌ها، امکانات و خدمات خود دست پیدا کنند. دو نوع اعتبارسنجی وجود دارد، اعتبارسنجی سازمانی و حرفه‌ای. اعتبارسنجی سازمانی به کل دانشگاه اعمال می‌شود در حالی که اعتبارسنجی حرفه‌ای تنها در زمینه‌هایی وجود دارد که شایستگی حرفه‌ای در آن‌ها وجود دارد؛ رشته‌هایی مانند مهندسی، پرستاری و تجارت.

سال تحصیلی دانشگاه های ایالات متحده آمریکا

بسته به دانشگاه، شروع سال تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا از اواخر ماه آگوشت تا اواسط سپتامبر ادامه دارد. سال تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا به دو شیوه سازماندهی می‌شود، به صورت ترم تحصیلی و به‌ صورت سه ماهه تحصیلی یا کوارتر.

بیشتر دانشگاه‌های آمریکا از سیستم ترمی استفاده می‌کنند که در هر سال تحصیلی دو ترم پاییز و بهار وجود دارد. هر ترم 16 یا 17 جلسه است. هم‌چنین ترم‌های تابستانی نیز در دانشگاه‌های آمریکا ارائه می شود که اختیاری هستند و زمان کوتاه‌تری نسبت به ترم‌های پاییز و بهار دارند.

بعضی از دانشگاه‌های ایالات متحده نیز از سیستم سه ماهه یا کوارتر استفاده می‌کنند که 4 دوره مطالعاتی 10 جلسه‌ای (یک سه ماهه) در طول یک سال وجود دارد. معمولا از شما انتظار می‌رود که در طول یک سال در سه کوارتر شرکت کنید اما می‌توانید با شرکت در هر چهار کوارتر، زودتر فارغ‌التحصیل شوید.

سیستم اعتباری دانشگاه های آمریکا

ساعت کاری و تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا بر حسب واحد درسی اندازه‌گیری می شود. عموما به درسی که برای آن 3 ساعت سخنرانی و تدریس یا بحث در هفته برگزار می‌شود، سه واحد درسی اختصاص داده می‌شود. یک واحد درسی در دوره کارشناسی به معنای یک ساعت تدریس و 2 ساعت کار کلاسی است. در حالی که یک واحد درسی در دوره کارشناسی ارشد به معنای یک ساعت تدریس و 5 ساعت کار کلاسی است.

میانگین واحدهای درسی اخذ شده در سطح کارشناسی حدود 15 واحد درسی در هر ترم است به این معنا که در هفته حدود 45 ساعت حضور در کلاس و مطالعه از دانشجو انتظار می‌رود. در سطح کارشناسی ارشد، میانگین واحدهای درسی اخذ شده حدود 9 واحد در هر ترم است که در هر هفته، 54 ساعت حضور در کلاس و مطالعه از دانشجوی این مقطع انتظار می‌رود.

معمولا زمانی که صحبت از واحدهای درسی به میان می‌آید، تصور عموم بر این است که منظور از واحد درسی، واحد درسی در سیستم ترمی است. هر واحد درسی در سیستم کوارتر برابر با دو سوم واحد درسی سیستم ترمی است. بنابراین دانشجویی که 30 واحد درسی سیستم ترمی را در طول یک سال می‌گذراند، همان حجم از کار و تحصیل را انجام می‌دهد که دانشجوی دیگری با گذراندن 45 واحد درسی سیستم کوارتر یا سه ماهه انجام می‌دهد.

کلاس‌ های دانشگاه های آمریکا

در بسیاری از کالج‌های کوچک آمریکا، میانگین اندازه کلاس‌ها تقریبا به اندازه جا دادن 15 تا 20 دانشجوست. کلاس‌ها اغلب به صورت بحث بین استاد و دانشجوها اداره می‌شود. در این کلاس‌ها از شما انتظار می‌رود که نقش فعالی در کلاس درس داشته باشید و منفعل نباشید. معمولا استادهای دانشگاه‌های ایالات متحده، بخشی از نمره درسی دانشجو را بر اساس کیفیت شرکت او در مباحث کلاسی تعیین می‌کند.

معمولا در کالج‌ها یا دانشگاه‌های بزرگ آمریکا، کلاس‌های بزرگ با تعداد 60 دانشجو و بیشتر برگزار می‌شوند و تدریس به شیوه سنتی انجام می‌شود. کلاس‌های مقطع کارشناسی در کالج‌ها و دانشگاه‌های بزرگ آمریکا اغلب به جای استادان توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به آن‌ها دستیاران آموزشی گفته می‌شود، برگزار می‌شود.

بریتانیا به عنوان رتبه دوم بهترین کشور برای تحصیل

آموزش بریتانیا به ویژه به دلیل کیفیت‌ استاندارهای تدریس شهرت زیادی دارد. سیستم آموزشی بریتانیا از مدلی پیروی می‌کند که کمی متفاوت‌تر از مدل‌های کشورهای دیگر است. در انگلیس، سیستم دبیرستان پس از 13 سال آموزش به پایان می‌رسد در حالی که در بسیاری از کشورها، دوره تحصیل در مدرسه 12 سال است.

سال تحصیلی استاندارد در انگلیس از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود و تا ژوئن یا ژولای ادامه پیدا می‌کند. بعضی از دوره‌های تحصیلی انعطاف‌پذیرتر هستند و تاریخ‌های مختلف را به عنوان تاریخ شروع پیشنهاد می‌دهند.  تعدادی از دانشگاه‌ها دوره‌های تحصیلی دارند که در ماه‌های ژانویه یا فوریه آغاز می‌شوند. برگزارکننده‌های دوره‌های تحصیلی پایه‌ای، تاریخ‌های شروع دوره ژانویه، مارس و سپتامبر را به دانشجویان ارائه می‌دهند که هر تاریخی را که مایل بودند، انتخاب کنند.

سیستم آموزشی بریتانیا به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود، آموزش ابتدایی، آموزش دبیرستان، آموزش پیش دانشگاهی و آموزش عالی. دانشجویان در پایان هر کدام از این مقاطع تحصیلی ارزیابی می‌شوند. مهم‌ترین ارزیابی در سن 16 سالگی یعنی زمانی که دانش‌آموزان برای دریافت گواهی پایان دوره دبیرستان مشغول به تحصیل هستند، اتفاق می‌افتد.

موقعی که دانش‌آموزان  گواهی پایان دوره دبیرستان را دریافت می‌کنند، می‌توانند انتخاب کنند که به دوره پیش دانشگاهی بروند و پس از آن وارد دانشگاه شوند. دانش‌آموزان بین‌المللی باید صلاحیت‌ها و نمره‌های معادل را داشته باشند که واجد شرایط ورود به مقطع کارشناسی شوند.

آموزش عالی در بریتانیا

بریتانیا دانشگاه‌های ممتاز و مطرحی مانند آکسفورد، کمبریج و ایمپایریکال کالج را در خود جای داده است. دانشگاه‌های بریتانیا هزاران دوره آموزشی عالی ارائه می‌دهند و شرایط و شایستگی‌های خااصی برای ورود به دانشگاه‌های بریتانیا در یک فضای رقابتی وجود دارد.

هر دوره آموزشی یا کورس تحصیلی در آموزش عالی انگلیس، شرایط ورود خاص خود را دارد. این الزامات برای این است که تضمینی وجود داشته باشد که مهارت و دانش متناسب را برای با موفقیت سپری کردن دوره دارید. در ادامه به معرفی دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های بریتانیا پرداخته می‌شود.

سال بین المللی اول در دانشگاه های بریتانیا

سال بین‌المللی اول یکی از دوره‌های با دقت طراحی شده برای دانش‌آموزانی است که صلاحیت زیادی برای ورود به سال پایه را دارند اما برای ورود مستقیم به به سال اول مقطع کارشناسی واجد شرایط نیستند. هدف این دوره این است که برای شما، دانش آکادمیک، مهارت‌های مطالعاتی و توانایی‌های زبان انگلیسی برای کسب موفقیت به عنوان یک دانشجوی سال دوم کارشناسی فراهم آورد.

به علت نوپا بودن، موضوعات خیلی کمی برای انتخاب در این مسیر سیستم آموزشی بریتانیا وجود دارد، ولی با این حال، هزاران دانشجو از این دوره فشرده برای ورود مستقیم به سال دوم دانشگاه استفاده می‌کنند. این کورس تحصیلی 12 ماهه است و معمولا 9 تا 12 ماژول در طول این دوره پوشش داده می‌شود.

مقطع کارشناسی در دانشگاه های بریتانیا

این مقطع با این هدف طراحی شده است که به شما کمک کند که درک جامعی نسبت به موضوعی خاص پیدا کنید. اگر به صورت تمام وقت این دوره را دنبال کنید، معمولا مدت 3 سال یا بعضا 4 سال طول می‌کشد که این مقطع را به پایان برسانید.

دوره پیش از کارشناسی ارشد در دانشگاه های بریتانیا

این دوره برای دانشجویانی طراحی شده است که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند. این کورس تحصیلی تجربه منحصر به فردی را فراهم می‌آورد و ترکیبی از آموزش زبان انگلیسی، تحقیق، مهارت‌های مطالعه و ارائه و کلاس‌های اختیاری استعداد تحصیلی است.

این دوره بر اساس نیازهای دانشجو، معمولا بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد و 3 تا 4 مقطع برای ورود در یک سال تحصیلی دارد. در بیشتر موارد، زمانی که دانشجویان در این دوره در دانشگاه‌های تعیین شده تحصیل می‌کنند، مدرسان دانشگاهی به دانشجویان کمک می‌کنند که بتوانند دوره و دانشگاه مناسبی را برای نحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های بریتانیا

مقطع کارشناسی ارشد برای آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند دانششان را روی یک گرایش خاص ادامه دهند و پس از اتمام دوره کارشناسی روی زمینه‌های مطالعاتی مورد علاقه‌شان تحقیق کنند، مناسب است. معمولا مقاطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های انگلیس، یک سال طول می‌کشد. بیشتر دوره‌های کارشناسی ارشد منتهی به مدرک مستر علمی (MS) یا مدرک مستر هنری (MA) می‌شود اما مدارک خاص‌تری مانند مستر مهندسی، مستر حقوق و مستر معماری نیز به دانشجویان اعطا می‌شود.

دوره پیش از دکتری در دانشگاه های بریتانیا

این دوره برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دوره دکتری را در انگلیس دارند، آمادگی‌های جامعی فراهم می‌کند. کلاس‌های زبان انگلیسی به همراه آموزش روش‌های تحقیق، تمرین مهارت مطالعه و جواز دوره دکتری در این دوره برگزار می‌شوند که تضمین کنند دانشجویی که در دوره دکتری تحصیل می‌کند، صلاحیت‌های لازم را داشته باشد.

دانشجویان در دوره پیش از دکتری با تمرین امتحانات ساختاربندی شده برای آزمون IELTS و گذراندن طیف گسترده‌ای از ماژول‌های تخصصی، بهترین آمادگی‌های ممکن را ورود به دوره دکتری کسب می‌کنند. ماژول جواز دوره دکتری که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که زمینه‌های تحقیقاتی‌شان را گسترش دهند، در نوشتن پایان‌نامه بسیار موثر است. کورس پیش از دکتری بر اساس ترجیحات و نیازهای دانشجو از 6 تا 9 ماه طول می‌کشد.

مزیت زبان انگلیسی در دانشگاه های بریتانیا

یکی دیگر از مزیت‌های دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس این است که برای تحصیل در این دانشگاه‌ها به جز زبان انگلیسی نیازی به یادگیری زبان دیگری ندارید. در بسیاری از دانشگاه‌های برتر در کشورهایی که زبان غیر انگلیسی در آن‌جا غالب است، ممکن است بعضی از دروس به زبان‌هایی غیر از انگلیسی تدریس شوند که این  مشکل در دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس وجود ندارد.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان رتبه سوم بهترین کشور برای تحصیل

کانادا کشوری است که به دلیل شرایط رفاهی و امنیتی مناسب، طرفداران زیادی برای تحصیل دارد. چندین دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کانادا هر ساله بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرند؛ دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه آلبرتا.

در یک نگاه!

آموزش دانشگاهی سطح جهانی دانشگاه های کانادا

11 دانشگاه از 250 دانشگاه برتر دنیا در کانادا قرار دارند، بنابراین عجیب نیست که دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سرتاسر دنیا علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باشند. موسسات آموزش عالی کانادا از دانشگاه‌های کوچک با محیط‌های آموزشی صمیمی تا دانشگاه‌های بزرگ تحقیقاتی با شهرت جهانی را شامل می‌شود.

96 دانشگاه عمومی کانادا، 15000 برنامه مطالعاتی ارائه می‌دهند. در مورد هزینه‌های تحصیل در کانادا می‌توان اظهار داشت که تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. راجع به محیط شهرهای کانادا برای تحصیل، باید به این نکته اشاره کرد که 3 شهر از 20 شهر دانشجویی برتر دنیا در کانادا قرار دارند. این شهرها عبارتند از: مونترال، ونکوور و تورنتو. کانادا یکی از کشورهای دنیاست که در رتبه بالایی از نظر تعداد دانشجویان بین‌المللی دارد.

برای اطلاع از لیست دانشگاه های کانادا بر روی لینک کلیک کنید.

برتری تحقیقات و فناوری دانشگاه های کانادا

از نظر تحقیقاتی نیز دانشگاه‌های کانادا رتبه خوبی دارند. فرهنگ تحقیقاتی غنی کانادا به جهت تاثیر در زمینه‌های پزشکی بالینی، زیست‌ شناسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، شیلات و جنگل‌داری، علوم زمین و محیط زیست، و اقتصاد و بازرگانی از میانگین کشورهای G7 فراتر رفته است.

برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های کانادا این فرصت را برای دانشجویان مهیا می‌کنند که در آزمایشگاه‌های تحقیقات و فناوری‌های پیشرفته آموزش ببینند.

برنامه‌ های تحصیلی دانشگاه های کانادا

بیش از 100 دانشگاه خصوصی و عمومی کانادا بیش از 15000 برنامه در همه سطوح تحصیلی ارائه می‌دهند که زمینه‌های مطالعاتی زیر را پوشش می‌دهند:

 • برنامه‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
 • گواهی‌های تایید حرفه‌ای
 • دوره‌های دیپلم و گواهی‌نامه‌ها
 • برنامه‌های شغل محور کوتاه مدت
 • آموزش و کارآموزی تعاملی

مدارکی که دانشگاه‌های کانادا به فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف اعطا می‌کنند، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است که این مدارک معادل با چنین مدارکی در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای مشترک‌المنافع مانند استرالیا و بریتانیاست.

دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های کانادا به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند. البته انتخاب با شماست و می‌توانید بنا هر کدام از این زبان‌ها که مایل هستید، دوره آموزشی را انتخاب کنید. هم‌چنین در دانشگاه‌های کانادا امکان تحصیل مجازی و از راه دور وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر صفحه رشته های پرطرفدار در کانادا را مطالعه کنید.

هزینه های دانشگاه های کانادا

بسیار از دانشگاه‌های با کیفیت کانادا در شهرهای کوچک‌تر  و شهرستان‌هایی قرار دارند که هزینه زندگی در آن‌جا پایین است. در بسیاری از مواقع، زندگی در شهرهای بزرگ کانادا نیز نسبت به بسیاری از شهرهای جهان، مقرون به صرفه‌تر است.

دانشگاه‌های بسیاری در شهرهای مختلف کانادا قرار دارند. هزینه‌های زندگی و شهریه‌های دانشگاه‌ها از شهری به شهر دیگر متفاوت است. می‌توانید این طیف گسترده از دانشگاه‌ها را جستجو کنید و بهترین دانشگاه و شهری را که با جیبتان هم‌خوانی بیشتری دارد، برای تحصیل انتخاب کنید.

درباره هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

آلمان به عنوان رتبه چهارم بهترین کشور برای تحصیل

آلمان علاوه بر این که دانشگاه‌های خوبی دارد، به ارائه آموزش رایگان شهرت دارد. هم‌چنین به دلیل وجود صنعت قوی و پیشرفته در این کشور، امکان مشغول شدن فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف به خصوص رشته‌های مهندسی در آلمان وجود دارد.

سیستم آموزش دانشگاهی آلمان

سیستم آموزش عالی کشور آلمان، به افراد واجد شرایط که تحصیلات دبیرستان خود را در آلمان یا در هر کشور دیگری گذرانده‌اند، اجازه تحصیل دانشگاهی را می‌دهد. موسسات آموزش عالی آلمان تحت قانون اساسی دارای استقلال هستند و در فعالیت‌هایی مانند اعطای بورس تحصیلی، تحقیق و تدریس به صورت مستقل عمل می‌کنند. موسسات آموزش عالی آلمان باید در امور اداری مانند امور دانشگاهی و دولتی با وزات لندر آلمان تطابق داشته باشند.

شرایط سیستم آموزش عالی آلمان

اولین مدرک تحصیلی در آموزش عالی آلمان، درجه کارشناسی است. دوره استاندارد تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، 6 ترم یا 3 سال تحصیلی کامل است. در دانشگاه‌های علوم کاربردی، مقطع لیسانس 6 یا 7 ترم طول می‌کشد که شامل کار عملی نیز است. در کالج‌های هنر و موسیقی آلمان، این مقطع حدود 8 ترم یا 4 سال تحصیلی به طول می‌انجامد. مقطع کارشناسی در آکادمی‌های حرفه‌ای 3 سال تحصیلی طول می‌کشد. مقاطع کارشناسی در دانشکده‌های فنی نیز 2 سال تحصیلی زمان می برد.

بر اساس نوع موسسه آموزش عالی ارائه دهنده آموزش عالی، عناوین مختلفی برای دوره کارشناسی وجود دارد:

 • کارشناسی هنر (B.A.)
 • کارشناسی علوم (B.Sc.)
 • کارشناسی مهندسی (B. Eng.)
 • کارشناسی حقوق (LL.B.)

عناوین کارشناسی صادر شده توسط دانشکده‌های هنر و موسیقی آلمان:

 • کارشناسی هنرهای زیبا (B.F.A)
 • کارشناسی هنر (B.A.)
 • کارشناسی موسیقی (B.Mus.)

عناوین کارشناسی صادر شده توسط موسسات آموزش عالی آلمان در زمینه آموزش:

 • کارشناسی آموزش (B.Ed.)

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان

دومین مقطع تحصیلات عالی آلمان، مقطع کارشناسی ارشد است. 2 تا 4 ترم برای اتمام مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان طول می‌کشد. در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و دانشکده‌های هنر و موسیقی، این دوره تحصیلی اغلب 4 ترم طول می‌کشد. در دانشکده‌های فنی آلمان، این دوره 3 تا 4 ترم به طول می‌انجامد.

برای تمام کردن مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید 300 امتیاز ECTS کسب کند که این امتیازات شامل امتیازت کسب شده در وضعیت‌های تحصیلی گذاشته نیز می‌شود. برای اتمام مدرک کارشناسی ارشد برای دانشجویی که دوره کارشناسی را با موفقیت گذرانده است، 360 امتیاز ECTS لازم است.

عناوینی که پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد به دانشجوهای دانشگاه‌های آلمان اعطا می‌شود، عبارت هستند از:

 • کارشناسی ارشد هنر (M.A.)
 • کارشناسی ارشد علوم (M.Sc.)
 • کارشناسی ارشد مهندسی (M. Eng.)
 • کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.)
 • کارشناسی ارشد آموزش (M.Ed.)

عناوینی که با تمام شدن مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده‌های هنر و موسیقی به دانشجویان داده می‌شود، عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (M.F.A)
 • کارشناسی ارشد هنر (M.A.)
 • کارشناسی ارشد موسیقی (M.Mus.)

عناوینی که پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های علوم کاربردی آلمان به دانشجویان این مقطع اعطا می‌شود، عبارت هستند از:

 • کارشناسی ارشد هنر (M.A.)
 • کارشناسی ارشد علوم (M.Sc.)
 • کارشناسی ارشد مهندسی (M. Eng.)
 • کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.)

مدارک کارشناسی ارشد وجود دارند که با اتمام تحصیل تخصصی و پیوسته به دست می‌آیند:

 • کارشناسی ارشد مدیریت (MBA)

مقطع دکتری در دانشگاه های آلمان

سومین مقطع در آموزش عالی کشور آلمان، مقطع دکتراست که هر ساله بسیاری از متقاضیان ایرانی این مقطع را برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند. از آن‌جایی که آلمان یک کشور صنعتی و پیشرفته است، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام مقطع دکتر در دانشگاه‌های آلمان، در صنعت این کشور مشغول به کار می‌شوند.

زمان استانداردی برای اتمام مقطع دکتری در آلمان وجود ندارد و کاملا وابسته به دانشجوی دکتری است. دوره دکتری آلمان شامل قسمت‌های زیر می‌شود:

 • تحقیقات مستقل
 • امتحان شفاهی/ دفاع از رساله دکتری

چند مسیر برای دریافت مدرک دکتری در آلمان وجود دارد که عبارتند از:

 • دکترای فردی و تحت نظارت
 • دکترای ساختاری
 • دکترای همکارانه (ترکیبی بین دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم کاربردی)
 • دکترای بین المللی
 • دکترای ویژه

فرانسه به عنوان رتبه پنجم بهترین کشور برای تحصیل

در دانشگاه‌های فرانسه، تعداد زیادی برنامه آموزش عالی ارائه می‌شود که برای دانشجویان خارجی که فرانسوی زبان یا غیر فرانسوی زبان هستند نیز در دسترس است. آموزش عالی فرانسه 2.5 میلیون دانشجو دارد که 12 درصد آن‌ها دانشجویان خارجی هستند. همه دانشجویان از آموزش‌های بسیار متنوع بهره‌مند می‌شوند و می‌توانند در هر مقطع و هر رشته‌ای تحصیل کنند.

بیش از 3500 موسسه آموزش عالی خصوصی و عمومی در فرانسه وجود دارد که شامل 72 دانشگاه، 25 پردیس چند موسسه‌ای، 271 دانشکده دکترا، 227 دانشکده مهندسی مجاز به اعطای عنوان مهندس به دانشجویان، 220 دانشکده مدیریت و بازرگانی، 45 دانشکده عمومی پسا دکترا، 22 دانشکده معماری و 3000 دانشکده و موسسه آموزشی خصوصی می‌شود.

در فرانسه بسته به دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی، سال تحصیلی از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود. در پابان اولین ترم، کلاس‌ها به صورت مختصر برای امتحان قطع می‌شوند. تعطیلات تابستانی در ماه می یا ژوئن و با پایان امتحانات ترم دوم شروع می‌شود. عموما این تعطیلات 2 ماه طول می‌کشند.

انواع کلاس ها در آموزش عالی فرانسه

در دانشگاه‌های فرانسه، مربیان و محققان دو نوع کلاس به دانشجویان ارائه می‌دهند:

 • کلاس‌های سخنرانی

در این نوع کلاس، استاد موضوعی را در فضای آمفی تئاتر برای 100 تا 1000 نفر ارائه می‌دهد. در این کلاس‌های غیر الزامی، جزوه‌ای توسط استاد نوشته می‌شود و بین دانشجویان توزیع می‌شود که برای امتحان پایان ترم برای دانشجویان منبع بسیار مفیدی است.

 • کلاس‌های آموزشی و کلاس‌های عملی یا آزمایشگاه‌ها

این کلاس‌های اجباری که با گروه‌های دانشجویی کوچک‌تری برگزار می‌شوند، با هدف به کارگیری و فهم نظری دقیق، مکمل کلاس‌های سخنرانی‌ هستند. ممکن است علاوه بر کلاس‌های آموزشی و کار عملی، دوره‌های کارآموزی شرکتی مورد نیاز دانشجویان باشد.

ارزیابی تحصیلی در سیستم آموزش عالی فرانسه به دو روش انجام می شود. ارزیابی مداوم، دانشی را که دانشجویان در طول یک سال یاد می‌گیرید، با آزمون‌های منظم برای هر درس می‌سنجد. هم‌چنین آزمون‌هایی وجود دارند که سالی دو بار در پایان هر ترم برای ارزیابی همه درس‌هایی که یاد گرفته‌اید، برگزار می‌شوند.

سطح زبان فرانسوی مورد نیاز برای دانشجویان خارجی دانشگاه های فرانسه

در دانشگاه‌های فرانسه اگر بخواهید دوره‌های تحصیلی را که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، انتخاب کنید، نیازی به دانستن زبان فرانسه ندارید. با این حال، دانشگاه مورد نظر ممکن است سطح زبان انگلیسی شما را بسنجد.

هم‌چنین اگر به عنوان دانشجوی خارجی بخواهید دوره‌های تحصیلی به زبان فرانسه را بگذارانید، باید مدرکی ارائه دهید که سطح مورد نیاز زبان فرانسه شما را تائید کند. می‌توانید با شرکت در یک آزمون زبان فرانسه مانند DELF، DALF، TCF یا TEF می‌توانید چنین مدرکی به دست آورید. دانشجویان خارجی که دیپلم دوره دبیرستانشان را در موسسات مرتبط با آژانس آموزش فرانسه در خارج از کشور دریافت کرده‌اند، از ارائه مدرک زبان فرانسه مستثنی هستند.

رتبه های بعدی بهترین کشور برای تحصیل

تاکنون 5 کشور برتر برای تحصیل معرفی شدند و سیستم آموزشی این کشورها توضیح داده شد. رتبه‌های ششم تا دهم بهترین کشورها برای تحصیل در سال 2020 از دیدگاه مرجع رتبه‌بندی معتبر یو اس نیوز به ترتیب کشورهای سوئیس، استرالیا، سوئد، هلند و دانمارک هستند.

همان طورکه اشاره شد، بهترین کشور برای تحصیل از دیدگاه هر فرد متفاوت است و هر کس عوامل خاصی را برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در نظر می‌گیرد. در لیست کشورهای برتر برای تحصیل که معرفی شد، معیارهای استانداردی در نظر گرفته شده است که ممکن است این معیارها، ملاک‌های شما برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل نباشد. پس برای این‌ که به دید بهتری برای انتخاب کشور ایده‌آل برای تحصیل برسید، معیارهای مورد نظر خود را در هر کشور جستجو کنید و این معیارها را یا کشورهای دیگر مقایسه کنید که بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید.

نتیجه گیری

عوامل بسیاری برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل وجود دارد و هر کس برای این انتخاب معیار خاص خود را دارد. سیستم‌های رتبه‌بندی‌ در دنیا وجود دارند که هر کدام طبق معیارهای خود بهترین کشورها را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. یکی از این سیستم‌های رتبه‌بندی، مرجع یو اس نیوز است.

در این مقاله 10 کشور برتر برای تحصیل در سال 2020 بر اساس رتبه‌بندی یو اس نیوز مورد بررسی قرار گرفت. هر کدام از این کشورهای ممتاز برای تحصیل دارای ویژگی‌هایی هستند که در مورد این خصوصیات، توضیحاتی ارائه شده است. اگر سوالات بیشتری در مورد بهترین کشور برای تحصیل دارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی تراست استفاده کنید.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

فعالیت موسسه مهاجرتی تراست، اختصاصا در حوزه مهاجرت به کانادا، شامل روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل کدام کشورها هستند؟

از بین بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل می‌توان به کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، سوئیس، هلند، و سوئد اشاره کرد.

بهترین کشورها برای تحصیل رایگان کدام کشورها هستند؟

از میان کشورهایی که تحصیل تقریبا رایگان را فراهم می‌کنند می‌توان به کشورهای آلمان، نروژ، استرالیا، فنلاند، جمهوری چک، فرانسه و بلژیک اشاره کرد.

کدام کشورها دارای بهترین سیستم آموزش عالی هستند؟

می‌توان گفت که کشورهای ایلات متحده آمریکا، سوئیس، دانمارک، انگلستان، سوئد، فنلاند، هلند و سنگاپور، کشورهایی هستند که بهترین سیستم‌های آموزش عالی را دارند.

بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های مهندسی کدام کشورها هستند؟

کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، استرالیا، انگلستان، کانادا، سنگاپور و سوئیس را می‌توان به عنوان بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های مهندسی در نظر گرفت.
تراست بسیار مفتخر است که متخصصان و وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین الان می‌توانید وقت مشاورۀ تخصصی با وکلای حرفه‌ای ما رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.