زندگی دانشجویی در کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا به عنوان یکی از کشورهای دارای تنوع فرهنگی، مردم دوست داشتنی و برخورد صمیمانه با خارجیان شناخته می‌شود. در حال حاضر دانشجویان بین‌المللی حدود یک پنجم کل جمعیت دانشجویی کانادا را تشکیل می‌دهند. این کشور همچنین توانسته است نظر جمعیت قابل توجهی از دانشجویان بین‌المللی را برای ادامه تحصیل در کانادا جذب کند. به همین دلیل شاهد افزایش روزافزون متقاضیان تحصیل در کانادا هستیم. بنابراین، در اینجا قصد داریم شما را با زندگی دانشجویی در کانادا آشنا سازیم.

لینک های مفید

ادامه تحصیل دانشگاه در کانادا

تحصیلات عالی در کانادا شامل کالج و دانشگاه می‌شود. هر کدام از این موسسات آموزش عالی فرصت‌های منحصر به‌فردی را برای یادگیری و رشد در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. در کالج یا مدارس فنی حرفه‌ای، زندگی دانشجو با یادگیری متمرکز بر حرفه‌ای خاص پر می‌شود و یادگیری به روشی کاملاً عملی انجام می‌پذیرد. در این مسیر تحصیلی، علاوه بر شرکت در کلاس‌ها، برای مثال اگر در رشته‌هایی مانند روزنامه‌نگاری تحصیل کنید، ویدیوهای شخصی خود را نیز باید تولید و ویرایش کنید؛ یا در صورت تحصیل در رشته‌ای مانند رشته دندان پزشکی در کانادا، روز خود را با بیماران نیز سپری خواهید کرد. در مجموع، زندگی دانشجویی در کانادا برای دانشجویان کالج تلفیقی از درس‌های نظری و عملی خواهد بود.

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا نیز لازم است در سخنرانی‌ها و آزمایشگاه‌ها، آموزش‌های نظری و ورک‌شاپ‌های مختص رشته‌ی خود شرکت کنند. زندگی دانشجویان در کانادا از تنوعی بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل تلفیقی از یادگیری و اجرای عملی آن را خواهید داشت؛ که دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می‌سازد.

استادان و مدرسان در ساعات خاصی در دسترس دانشجویان خواهد بود و به سوالات و درخواست‌های دانشجویان پاسخ می‌دهند. هر کلاسی حدأقل یک همیار تدریس یا آزمایشگاه نیز خواهد داشت تا زندگی دانشجویی در کانادا روال هموار و لذت بخش خود را طی کند. همیار تدریس یا آزمایشگاه معمولاً از میان فارغ‌التحصیلان رشته مورد نظر انتخاب می‌شود تا بتواند نقش همیار دانشجو در حل مشکلات درسی را نیز ایفا کند.

ادامه تحصیل دانشگاه در کانادا

درباره دانشگاه های کانادا و کالج های کانادا بیشتر بخوانید.

باید چه انتظاراتی از تحصیل در کانادا داشته باشیم

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا معمولاً در کلاس‌ها شرکت می‌کنند و اغلب اوقات خود را به پژوهش درباره پایان‌نامه یا رساله خود سپری می‌کنند. دانشجو تحت نظارت و راهنمایی اساتید، محققان و مدرسان نامدار کانادا به سرعت رشد خواهد کرد. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند به عنوان مدرس، محقق یا همیار آزمایشگاه نیز مشغول کار شوند.

زندگی دانشجویی در کانادا بخش بزرگی از تجربه شخص را تشکیل می‌دهد. کالج‌ها و دانشگاه‌ها شما را با دوستان و همکارانی آشنا می‌کنند که در تمام طول دوران زندگی حرفه‌ای خود می‌توانید رابطه ارزشمندی با آنها داشته باشید. همچنین می‌توانید از زندگی اجتماعی سرزنده دانشگاه لذت ببرید. برای این منظور می‌توانید به دیدار دوستان و صرف قهوه بروید، اوقات فراغت خود را در کلوب‌ها به سر برید، از امکانات شهری و برون شهری کانادا لذت ببرید یا در تعطیلات دانشگاهی با دوستان خود به مسافرت در کانادا بپردازید.

جذابیت های زندگی دانشجویی در کانادا

فرهنگ مردم کانادا تحت تأثیر سنت‌های انگلیسی و فرانسوی است. بنابراین می‌توانید در طول زندگی دانشجویی در کانادا با این دو فرهنگ ارتباط نزدیکی برقرار کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. اما استقبال تاریخی کانادایی‌ها از مهاجران، این کشور را به مکانی با تنوع فرهنگی بالا تبدیل کرده است. ورزش محبوب کانادا، ورزش‌های حرفه‌ای، به ویژه لیگ هاکی ملی است.

بسیاری از شهرهای کانادا میزبان رویدادهای ورزشی، محصولات سینمایی و کنسرتهای موسیقی بسیاری هستند. خوب است که گفته شود که بسیاری از هنرمندان کار خود را با اجرای برنامه‌هایشان در پردیس دانشگاه‌ها شروع می‌کنند.

دانشجویان بین‌المللی خاطرات بسیار لذت بخشی از دوران تحصیل در کانادا دارند. بسیاری از این موسسات آموزشی دپارتمان‌هایی را برای سکونت دانشجویان بین‌المللی در طول زندگی دانشجویی در کانادا فراهم آورده‌اند. آنها در این دپارتمان‌ها از حمایت‌های لازم، اسکان ایمن، حمل و نقل عمومی درون شهری، بیمه سلامت و تمام حمایت‌های مورد نیاز دیگر برخوردار می‌شوند.

درباره بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بیشتر بخوانید.

مزایای زندگی دانشجویی در کانادا

شهرت کانادا برای تحصیل را نمی‌توان انکار کرد. تحصیل در کانادا مزایای فراوانی برای دانشجو دارد. برای مثال می‌توان به برنامه‌های متنوع دانشگاه برای آشنایی و سازگاری دانشجویان اشاره کرد یا برنامه‌های مهاجرتی که برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده شده است تا به سادگی اقامت دائم کانادا را اخذ کنند.

همان طور که تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا افزایش می‌یابد، دولت و مدارس نیز برنامه‌های متنوعی را برای بهبود سطح زندگی دانشجویی در کانادا ترتیب می‌دهند. به این ترتیب هر سال شرایط دانشجویان بین‌المللی برای کار و زندگی در کانادا پس از پایان تحصیلات بیش از پیش تسهیل می‌شود.

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها برنامه‌های متنوعی را برای ادغام دانشجویان بین‌المللی در جوامع دانشگاهی مختلف ارائه می‌دهند. بسیاری از مدارس نیز کمک‌های مالی رقابتی را برای دانشجویان ممتاز بین‌المللی فراهم می‌آورند تا هرچه بیشتر به تحصیل در کانادا علاقمند شوند.

مزایای زندگی دانشجویی در کانادا

برای اطلاع از کمک هزینه دانشجویی در کانادا، روی لینک کلیک کنید.

پس دانشجویان بین‌المللی که در کانادا مشغول تحصیل هستند از چند نظر امتیازات فوق‌العاده برخوردارند:

 • بالاترین کیفیت تحصیلات در دانشگاه‌های درجه یک جهانی
 • زندگی پرجنب و جوش و محیط سرزنده دانشجویی
 • اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیلی

به دلیل امکانات فراوانی که دولت برای زندگی دانشجویی در کانادا فراهم آورده است، تعداد دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این کشور روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

درباره اینکه ویزای تحصیلی چیست، بیشتر بخوانید.

6 توصیه برای برخورداری از بهترین زندگی دانشجویی در کانادا

اگر به عنوان دانشجویی بین‌المللی در کانادا مشغول تحصیل هستید، به توصیه‌های پایین توجه کنید تا بهترین تجربه دانشجویی در این کشور را داشته باشید.

 • آمادگی لازم را برای زندگی در آب و هوای سرد داشته باشید

هرچند که کانادا فصل‌های مختلف سال را دارد، اما دمای هوا به ویژه در شمال این کشور به صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. پس بهتر است آمادگی لازم را برای روبرویی با سرما داشته باشید. هنگام شروع زندگی دانشجویی در کانادا، لباس‌های گرم مانند کلاه گرم، شالگردن و کت به همراه داشته باشید. پوشیدن چند نوع لباس در موقع تغییر آب و هوای کانادا در بیرون و داخل مجتمع‌های آموزشی ضروری است.

 • در امنیت بمانید

کانادا در مجموع کشور امنی است، اما باید تمام اصول زندگی ایمن را در هنگام اقامت در هر کشور خارجی رعایت کنید. در مورد دانشجویان بین‌المللی، ثبت‌نام در سفارت کشورتان ایده‌ خوبی است. همچنین، فراموش نکنید که اطلاعات تماس لازم را به بخش امنیت پردیس دانشگاهی خود تحویل دهید. در واقع، بسیاری از پردیس‌های دانشگاهی خدمات “به خانه برویم” را نیز ارائه می‌دهند. به این ترتیب هم می‌توانید بیشترین لذت از بودن با دوستان در طول زندگی دانشجویی در کانادا را تجربه کنید، و هم در حریم ایمن دانشگاه باقی بمانید.

درباره امن ‌ترین شهرهای کانادا بیشتر بدانید.

 • روابط خود را حفظ کنید

حفظ روابط خود با خانواده و دوستان برای دانشجویان بین‌المللی کانادا ضروری است. حتماً نمی‌خواهید که دلتنگی در کانادا را به لیست مشکلات خود در یک کشور خارجی اضافه کنید. همچنین، سعی کنید تا با تعدادی از دانشجویان در کلوب‌ها، اجتماعات مختلف و گروه‌های حمایتی ارتباط برقرار کنید. به این طریق می‌توانید شبکه‌ای از دوستان و آشناهای تازه را در شهر جدید خود ایجاد کنید.

 • امور مالی خود را سامان دهید

تنظیم امور مالی در طول زندگی دانشجویی در کانادا اهمیت ویژه‌ای دارد. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا دانشجویان را ملزم به پرداخت‌های فرعی، از ثبت‌نام تا بیمه سلامت و دندان، می‌کنند. همچنین احتمالاً باید هزینه‌هایی را برای رفت و آمد درون شهری در نظر بگیرید. پس مطمئن شوید که لیست کامل پرداخت‌های خود را تهیه کرده‌اید. البته می‌توانید لیست کامل مخارج را از دفتر امور بین‌الملل دانشگاه دریافت کنید، لیکن خود شما باید هزینه‌هایتان را تخمین بزنید. البته بسیاری اوقات بودجه کم یا اضافه خواهید آورد، ولی در هر حالتی نظم داشته باشید تا استرس مربوط به امور مالی را کاهش دهید.

6 توصیه برای برخورداری از بهترین زندگی دانشجویی در کانادا
 • زمان را مدیریت کنید

مدیریت زمان برای زندگی دانشجویی در کانادا حائز اهمیت است. اگر می‌خواهید بهترین تجربه‌ها را از زندگی دانشجویی خود در کانادا داشته باشید، زمان را به دقت مدیریت کنید.  شما نه تنها برنامه منظمی برای شرکت در کلاس‌ها و ورک‌شاپ‌ها خواهید داشت، بلکه باید برای شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه و رویدادهای اجتماعی نیز برنامه‌ریزی کنید.

 • درخواست کمک کنید

به کمک حتماً نیاز پیدا خواهید کرد. در هر موردی که نیاز به کمک دارید، حتماً درخواست کمک کنید. در طول زندگی دانشجویی در کانادا نیازهایی مانند آشنایی با سیستم آموزشی جدید، درک موضوعات جدید، آشنایی با منوی غذایی یا پیدا کردن راه‌های رفت و آمد به داخل شهر خواهید داشت.

نکته مهم این است کانادایی‌ها مردمانی صمیمی هستند. همچنین، هر دانشگاهی دفتری برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی دارد، پس می‌توانید بدون استرس هر سوالی را مطرح کرده و درخواست کمک کنید.

درباره اقامت پس از تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

5 دانشگاه برتر کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته است و تعداد زیادی از دانشگاه‌های سطح اول جهانی در این کشور حضور دارند. در واقع 30 موسسه آموزش عالی کانادا در بین بهترین‌های جهان هستند. برخورداری از بالاترین امکانات و تسهیلات آموزشی یکی از مزایای اصلی زندگی دانشجویی در کانادا است. در این بخش شما را با 5 دانشگاه برتر کانادا آشنا می‌سازیم:

 1. دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو دستاوردهای بزرگی را به دست آورده است. برای مثال می‌توان به اولین خانه نشریات آکادمیک کانادا، اولین دانشکده جنگلداری کانادا و کسب بهترین رتبه‌های جهانی اشاره کرد. این دانشگاه همواره یکی از دو دانشگاه برتر کانادا و در فهرست بهترین دانشگاه جهان در انواع رتبه‌بندی‌ها قرار داشته است.

درباره کالج های تورنتو بیشتر بدانید.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

قدیمیترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا نیز به حساب می‌آید. دانشگاه بریتیش کلمبیا دو پردیس دارد: یک پردیس در ونکوور و دیگری در کلونا. در مورد زندگی دانشجویی در کانادا برای دانشجویان این دانشگاه باید گفت که پردیس اصلی در ونکوور در نزدیکی چند ساحل قرار دارد و مناظر زیبایی از کوهستان‌های ساحل شمالی را از آنجا می‌توانید مشاهده کنید. دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز همواره یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا و دارای مقامهای برتر در رتبه بندیهای مختلف بین‌المللی بوده است.

 • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل تنها دانشگاه کانادایی است که در نشست اقتصادی جهانی دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشته است. این نشست متشکل از 26 مؤسسه آموزش عالی برتر از سراسر جهان است. این دانشگاه بیش از 300 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد و بیش از 31 هزار دانشجو از 150 کشور جهان دارد. بنابراین، زندگی دانشجویی در کانادا برای دانشجویان دانشگاه مک گیل طعم دیگری دارد. چون مک گیل یکی از دانشگاه‌های با بالاترین درصد دانشجویان بین‌المللی در کانادا است.

 • دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر در همیلتون آنتاریو قرار دارد و پردیس اصلی آن در 121 هکتار زمین احداث شده است. دانشجویان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه از 90 کشور جهان به مک مستر آمده‌اند و یکی از دانشگاه‌های به شدت بین‌المللی کانادا به شمار می‌آید.

5 دانشگاه برتر کانادا
 • دانشگاه مونترال

تنها دانشگاه فرانسوی زبان در بین 5 دانشگاه برتر کانادا، دانشگاه مونترال است. این دانشگاه، با بیش از 36 هزار دانشجو، دومین دانشگاه سراسر کانادا از لحاظ تعداد دانشجویان به حساب می‌‌آید. زندگی دانشجویی در کانادا برای دانشجویان این دانشگاه ویژه‌تر از دانشگاه‌های دیگر است، زیرا نه تنها فرهنگ فرانسوی آن را متفاوت می‌سازد، بلکه حدود یک چهارم دانشجویان دانشگاه مونترال را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

برای اطلاع از کالج های مونترال و رنکینگ دانشگاه های کانادا و ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا، روی لینک‎‌های مرتبط کلیک کنید.

بهترین دانشگاه‌ های کانادا در سال 2022

در این بخش لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا را به شما معرفی می‌کنیم. هر کدام از دانشگاه‌های پایین جایگاه خاص خود را در سیستم آموزشی کانادا و سیستم‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان دارند. زندگی دانشجویی در کانادا در هر کدام از دانشگاه‌های پایین می‌تواند هیجان‌ها و امتیازهای خاص خود را داشته باشد.

رتبه دانشگاهرتبه دانشگاه در کانادا در سال 2022نام دانشگاهاستانشهر
181دانشگاه تورنتوانتاریوتورنتو
342دانشگاه بریتیش کلمبیابریتیش کلمبیاونکوور
403دانشگاه مک گیلکبکمونترال
694دانشگاه مک مسترانتاریوهمیلتون
=735دانشگاه مونترالکبکمونترال
=1316دانشگاه آلبرتاآلبرتاادمونتون
=1457دانشگاه اتاواانتاریواتاوا
=2008دانشگاه کلگریآلبرتاکلگری
201-250=9دانشگاه واترلوانتاریوواترلو
201-250=9دانشگاه وسترن انتاریوانتاریولندن
251-300=11دانشگاه دالهاوزینوا اسکوشیاهالیفکس
251-300=11دانشگاه لاوالکبکشهر کبک
251-300=11دانشگاه کویینزانتاریوکینگستون
251-300=11دانشگاه سایمون فریزربریتیش کلمبیابرنابی
351-400=15دانشگاه مانیتوبامانیتوباوینیپگ
351-400=15دانشگاه ویکتوریابریتیش کلمبیاویکتوریا
401-500=17دانشگاه ساسکاچوانساسکاچوانساسکاتون
401-500=17دانشگاه یورکانتاریوتورنتو
501-600=19دانشگاه کارلتونانتاریواتاوا
501-600=19دانشگاه گولفانتاریوگولف
501-600=19دانشگاه مموریال نیوفاندلندنیوفاندلند و لابرادورسنت جونز
601-800=22دانشگاه کنکوردیاکبکمونترال
601-800=22دانشگاه لیک هدانتاریوتندر بی و اریلیا
601-800=22دانشگاه کبککبکشهر کبک
601-800=22دانشگاه ریرسونانتاریوتورنتو
601-800=22دانشگاه ویندزورانتاریوویندزور
801-1000=27دانشگاه نیوبرانزویکنیوبرانزویکفردریکتون
801-1000=27دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالیبریتیش کلمبیاپرنس جورج
801-1000=27دانشگاه رجیناساسکاچوانرجاینا
+100130دانشگاه لتبریجآلبرتالتبریج
بهترین دانشگاه‌ های کانادا در سال 2021

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا انتاریو

انتاریو نه فقط یکی از گرانترین استان‌های کاناداست، بلکه گرانترین شهرها، تورنتو و اتاوا، برای زندگی دانشجویی در کانادا در این استان قرار دارند. به همین دلیل زندگی دانشجویی در این استان نسبتاً پرهزینه خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی باید به طور میانگین 25 هزار دلار کانادا شهریه بپردازند. شهریه دانشجویان بین‌المللی تحصیلات تکمیلی نیز حدود 16 هزار دلار کانادا است که با توجه به رشته تحصیلی دانشجو می‌تواند مقداری متفاوت باشد. از سوی دیگر، علاوه بر شهریه دانشگاه، خرید کتاب و انواع اقلام مورد نیاز دانشجو از دیگر هزینه‌هایی است که باید پرداخت شوند. تخمین زده می‌شود که دانشجو برای این هزینه‌ها نیز در ماه مبلغ 750 دلار کانادا نیاز دارد.

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت انتاریو (اعداد به دلار کانادا هستند)

شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
تورنتو202075143
اتاوا112070103
هامیلتون105060101
گولف12606080
برلینگتون14958097

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا آلبرتا

زندگی دانشجویی در کانادا (آلبرتا) نسبتاً ارزانتر از سایر استان‌های این کشور است. شهریه‌ای که دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل خود بپردازند، با توجه به مؤسسه آموزشی آنها متفاوت خواهد بود.

نوع مؤسسه آموزشیشهریه (دلار کانادا)
کالجها9750 تا 26560
مؤسسات فنی11100 تا 18750
دانشگاه‌ها11780 تا 45208

تخمین زده می‌شود که هزینه شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در بهترین دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر باشد:

نام دانشگاهشهریه (دلار کانادا)
دانشگاه آلبرتا20395
دانشگاه کلگری12695
دانشگاه مونت رویال12200
دانشگاه اتاباسکا9320
مؤسسه فنی آلبرتای شمالی9000

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلبرتا نیز می‌تواند متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر به جدول پایین مراجعه کنید:

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت آلبرتا (اعداد به دلار کانادا هستند)

نام شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
کلگری97580103
ادمونتون7756594
سنت آلبرت6006573
کنمور5006080
مدسین هت5008071
هزینه زندگی دانشجویی در کانادا – آلبرتا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک

نوا اسکوشیا نه فقط کیفیت زندگی بالایی را ارائه می‌دهد، بلکه یکی از استان‌های مقرون به‌صرفه برای زندگی دانشجویی در کانادا نیز به شمار می‌آید. میانگین شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی در این استان حدود 24133 دلار کانادا است. همچنین شهریه مقطع تحصیلات تکمیلی به طور میانگین حدود 12000 دلار کانادایی برای هر سال است. این در حالی است که تمام دانشجویان بین‌المللی نیوبرانزویک باید به طور میانگین حدود 12480 تا 19090 دلار کانادا شهریه پرداخت کنند. علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، تخمین زده می‌شود که سایر هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا (نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک) در ماه حدود 700 دلار کانادا باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت نوا اسکوشیا (اعداد به دلار کانادا هستند)

شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
کلارکز هاربر150070145
استلرتون115060100
نیوگلاسکو95060101
پیکتو11006579
ولف ویل13508096

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت نیوبرانزویک (اعداد به دلار کانادا هستند)

شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
مونکتون20007563
سنت جان15006077
فردریکتون15006580
سنت جورج10305575
میرامیچی9009090

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا کبک

به طور میانگین هر دانشجوی بین‌المللی در کبک در هر ترم حدود 8200 تا 10500 شهریه پرداخت می‌کند. البته سایر هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا (کبک) را نیز باید به مبلغ یاد شده اضافه کرد. به طور میانگین، دانشجویان بین‌المللی این استان در سال حدود 17013 دلار کانادا دیگر نیز نیاز خواهد داشت.

درباره کالج‌ های کبک بیشتر بخوانید.

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت کبک (اعداد به دلار کانادا هستند)

شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
شهر کبک525 – 7006087
مونترال709 – 10506085
ساگونه485 – 1756068 – 70
شربروک430 – 4505574
گاتینو685 – 79050 – 6095

مونترال در شهرهای استان کبک، گرانترین شهر برای زندگی دانشجویی در کانادا به حساب می‌آید.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا – کبک

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا ساسکاچوان

ساسکاچوان خانه تعدادی از مؤسسات آموزشی مهم کاناداست. هزینه‌های لازمی که دانشجویان بین‌المللی باید بپردازند با توجه به رشته تحصیلی آنها در دانشگاه‌ها و کالج‌های این استان به صورت پایین است:

نام مؤسسه آموزشیشهریه (دلار کانادا)
دانشگاه ساسکاچوان17504
دانشگاه رجینا20200
اولین دانشگاه ملل کاناداحدود 20000
پلی تکنیک ساسکاچوان14143
کالج campionاز ساختار شهریه دانشگاه رجینا پیروی می‌کند

علاوه بر شهریه، سایر هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا (ساسکاچوان) در حدود 600 دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در 5 شهر متفاوت ساسکاچوان (اعداد به دلار کانادا هستند)

شهراجاره آپارتمان یک خوابههزینه 3 وعده غذا در روزهزینه ماهانه حمل و نقل
ساسکاتون9496583
رجینا10006092
پرنس آلبرت7506062
موس جاو7005565
یورکتون9005560

فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های کانادا

کانادا شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد. فرآیند پذیرش تحصیلی کانادا می‌تواند از هر دانشگاه تا دانشگاهی دیگر نیز متفاوت باشد، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از دانشگاه‌ها و زندگی دانشجویی در کانادا با مشاوران حرفه‌ای تراست در تماس باشید. ولی در هر حال باید اقدامات پایین را انجام دهید:

 1. رشته تحصیلی خود را تعیین کنید

کار خود را با تعیین رشته تحصیلی شروع کنید. توجه داشته باشید که تقریباً تمام رشته‌های دانشگاهی در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. چه دانشجوی کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی باشید، می‌توانید برای تحصیل در رشته‌های گوناگونی اقدام کنید. کانادا دارای شهرت جهانی برای ارائه رشته‌های متنوع دانشگاهی در حوزه‌های علوم انسانی، تجارت و علوم مختلف است.

 • مدارک مورد نیاز را آماده کنید

مدراکی که تقریباً تمام دانشگاه‌های کانادا از متقاضیان تحصیل خواهند خواست عبارتند از انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و نمونه کارهای گذشته. برای اینکه زندگی دانشجویی در کانادا را شروع کنید، به مدرک اتمام مقطع تحصیلی قبلی نیز نیاز خواهید داشت. همچنین، متقاضیانی که از کشورهای غیر انگلیسی زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنند، به مدرک زبان انگلیسی نیاز خواهند داشت.

درباره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

 • مدارک مورد نیاز ویژه هر دانشگاه را تهیه کنید

هر دانشگاه احتمالاً مدارک خاصی را از دانشجویان بین‌المللی درخواست خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است در این خصوص با مشاوران حرفه‌ای تراست تماس حاصل کنید تا مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را آماده سازید. در کانادا این دانشگاه است که مدارک مورد نیاز را برای متقاضیان تعیین می‌کند. بنابراین، دانشجویانی که قصد شروع زندگی دانشجویی در کانادا را دارند، لازم است با دانشگاه مورد نظر خود در تماس باشند.

درباره اینکه چگونه اپلای کنیم، بیشتر بخوانید.

 • درخواست خود را تحویل دهید

اغلب درخواست‌های دانشجویان بین‌المللی به صورت آنلاین تقدیم می‌شود. فرم درخواست هر دانشگاه معمولاً در وبسایت خود دانشگاه موجود است و معمولاً باید هزینه درخواست را نیز دانشجو پرداخت کند. پس از اینکه فرم درخواست را تحویل دادید، مدارک ضروری را نیز پیوست کرده یا آنها را به دانشگاه ایمیل کنید.

 • صبر کنید تا پذیرش شوید

دانشگاه‌ها نتیجه پذیرش را معمولاً در پایان فصل بهار اعلام می‌کنند. اگر می‌خواهید زندگی دانشجویی در کانادا را در یکی از دانشگاه‌های آزاد این کشور شروع کنید، معمولاً باید شهریه ترم اول دانشگاه را پرداخت کنید. در غیر این صورت دانشگاه نامه رسمی پذیرش، تأیید پذیرش برای اخذ ویزا و سایر اطلاعات و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا را برایتان ارسال خواهد کرد.

فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های کانادا

درباره اپلای با مدرک دانشگاه آزاد بیشتر بخوانید.

 • برای دریافت ویزا اقدام کنید

در صورت نیاز، پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا، فرایند درخواست ویزا را نیز شروع کنید. بدون ویزا نخواهید توانست وارد کانادا شده و زندگی دانشجویی در کانادا شروع کنید. اخذ ویزا نیز به حدود دو ماه زمان نیاز دارد و نیازمند ارائه چند مدرک مهم است، پس دیر اقدام نکنید.

 • وارد کانادا شوید

پس از اینکه پذیرش دانشگاه و ویزای دانشجویی خود را دریافت کردید، می‌توانید به کانادا سفر کنید. هزینه‌ زندگی در کانادا را با بودجه خود انطباق دهید. سرانجام زمان خرید بلیت هواپیمای کانادا رسیده است. پس از گذراندن این مراحل می‌توانید زندگی دانشجویی در کانادا را شروع کنید.

درباره هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

کار دانشجویی در کانادا

اغلب دانشجویان بین‌المللی کانادا تمایل دارند که در کنار تحصیل وارد بازار کار این کشور نیز شوند. دولت کانادا امکان کار را برای دانشجویان بین‌المللی این کشور فراهم آورده است. می‌توانید به صورت پاره‌وقت در کانادا مشغول فعالیت اقتصادی شوید و بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهید. البته باید گفت که کار دانشجویی، علاوه بر پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا، مزایای دیگری به شرح زیر دارد:

 • با بازار کار و فرهنگ مردم کانادا آشنا خواهید شد،
 • رزومه خود را تقویت خواهید کرد،
 • شبکه‌ای از آشنایان و دوستان جدید ایجاد خواهید کرد.

در کانادا دانشجویان از تمام حقوق سایر افراد در بازار کانادا برخوردار هستند. برای مثال می‌توان به حداقل دستمزد ساعتی اشاره کرد که برای دانشجویان و سایر افراد جامعه یکسان است. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که دانشجویان، طبق شماره سین نامبر کانادا که در هنگام ورود به کانادا دریافت می‌کنند، تنها به صورت پاره‌وقت اجازه کار دارند. این امر به سادگی از روی کارتی که شماره سین شما روی آن درج شده است، قابل تشخیص است.

بنابراین، بهتر است در دوران زندگی دانشجویی در کانادا بیشتر روی درس و مزایای زندگی دانشجویی تمرکز کنید. کار دانشجویی را فقط به عنوان روشی برای پوشش برخی هزینه‌های زندگی در نظر بگیرید. دولت کانادا پس از فارغ‌التحصیلی زمان کافی را برای کار در این کشور در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

اخذ اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیلات

یکی از درخواست‌های دانشجویان بین‌المللی کانادا امکان کار و زندگی در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی است. باید گفت که دولت کانادا به خوبی به این تقاضای عمومی دانشجویان پاسخ داده است. برای این منظور روش‌ها و مسیرهای مهاجرتی مختلفی برای اقامت دانشجویان در کانادا در نظر گرفته شده است.

پس از پایان زندگی دانشجویی در کانادا، دولت این کشور فرصت و زمان کافی را برای ورود به بازار کانادا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. در این مدت دانشجویان می‌توانند به صورت تمام‌وقت به کار پرداخته و تجربه کانادایی لازم را به دست آورند.

درباره تمدید ویزای تحصیلی کانادا و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بیشتر بخوانید.

پس از مدتی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق چند مسیر مختلف مهاجرتی اقدام کنند. برای آشنایی بیشتر با فرایند اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیلی با مشاوران حرفه‌ای مؤسسه تراست در تماس باشید. مشاوران تراست از اولین مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کانادا تا ورود و شروع زندگی دانشجویی در کانادا و تا اخذ اقامت دائم این کشور همراه شما خواهند بود.

کتاب بازار کار کانادا

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

زندگی دانشجویی در کانادا در حالت کلی چگونه است؟

مدارس و دانشگاه‌های کانادایی محیطی پویا و مفرح را برای دانش آموزان و دانشجویان خود فراهم کرده‌اند به طوری که شما با برنامه‌ای با تنوع بالا در این مراکز آموزشی روبرو هستید. زندگی دانشجویی و دانش آموزی در این کشور توام با شرکت در کلاس‌های ورزشی، آموزشی، آزمایشگاه‌ها و سخنرانی‌هایی است که هر کدام از آن‌ها با هدف رشد و پیشرفت علمی و اخلاقی برگزار می‌شوند.

زندگی دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا چگونه است؟

در این مقاطع تحصیلی که بیشتر روی مباحث پژوهشی و تحقیقاتی تمرکز دارد، دانشجویان بیشتر وقت خود را به مباحث علمی و بحث در مورد موضوعات علمی می‌گذرانند. همچنین، اساتید دانشگاهی که به عنوان اساتید راهنمای دانشجویان تلقی می‌شوند، برنامه‌های تحقیقاتی مناسبی برای دانشجویان خود دارند که آن‌ها را در جهت رشد علمی و پژوهشی درباره مباحث مرتبط آماده می‌کند.

آیا زندگی دانشجویی در کانادا مزیت‌هایی برای دانشجویان دارد؟

شما در این کشور با فرهنگ‌های مختلفی آشنا خواهید شد چرا که کانادا کشوری مهاجر پذیر است و بسیاری از جمعیت شهرهای بزرگ آن را مهاجران تشکیل داده است. فرهنگ کانادایی تلفیقی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی است که مزایای بسیاری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در کنار این موضوع، جاذبه‌های توریستی کانادا جزو بی نظیرترین نمونه‌ها بین کشورهای جهان هستند که کمتر نظیری بین بهترین کشورها از نظر گردشگری دارند.

بهترین دانشگاه‌ها از نظر زندگی دانشجویی در کانادا کدام‌ها هستند؟

برای اپلای تحصیلی بهتر است دانشگاه‌های رتبه برتر این کشور را انتخاب کنید که از نظر امکانات تحصیلی بهترین نمونه‌ها در جهان هستند. مراکز علمی مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل و مک مستر جزء بهترین‌ها در کانادا هستند.

آیا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان زیاد است؟

کانادا از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن به نسبت سایر مناطق جهان متعادل و حتی در بسیاری از موارد پایین‌تر است. به صورت میانگین، در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه تحصیل در این کشور بین ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار کانادا در سال است که این میزان در شهرهای ارزان آن پایین‌تر نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید