اقامت پس از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

کانادا جزء ده کشوری است که دانشجویان خارجی پس از پایان دوره تحصیلی، به اقامت دائم در این کشور علاقه دارند. اگر شما هم جزء این دسته از دانشجویان هستید باید بدانید که پس از پایان تحصیل، از لحاظ قانونی مجاز به ماندن در این کشور نیستید مگر این که بتوانید یکی از اسباب قانونی مربوط به اقامت در کانادا را برای خود فراهم کنید. روش‌های متعددی وجود دارد که معمولا دانشجویان با استفاده از آن‌ها بعد از فارغ‌التحصیلی به زندگی خود در کانادا ادامه می‌دهند. ما قصد داریم در این مقاله راهکارهای مناسب را به شما ارائه کنیم.

لینک های مفید

اقامت پس از فارغ التحصیلی در کانادا

در صورتی که یک دانشجوی بین المللی در کانادا هستید و یا فارغ التحصیل شده اید و مدرک معتبری برای تکمیل دوره تحصیلی خود به دست آورده اید، نشان دهنده این است که دانش و آگاهی های شما اکنون در سطح بسیار بالایی قرار دارد و قطعا به زبان انگلیسی و فرانسوی هم در سطح پیشرفته ای حداقل در زمینه تحصیلی و رشته خود دست پیدا کرده اید. این موارد، برخی از پیش پا افتاده ترین نیازمندی های شروع یک زندگی در کانادا هستند و شما با به دست آوردن آن ها ثابت کرده اید که می توانید به خوبی خودتان را برای زندگی حرفه ای و کاری خود در این کشور آماده کنید. به همین دلایل، دولت کانادا هم تمایل زیادی دارد تا اقامت دائم این کشور را در اختیار شما قرار دهد. برای به دست آوردن این وضعیت، روش های مختلفی وجود دارد که در بخش های بعدی این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. اما به طور کلی، سه نوع اقامت در کانادا برای دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده وجود دارد که قصد داریم در این بخش به آن ها بپردازیم.

زمانی که دوره تحصیل خود در کانادا را به اتمام رساندید، مجوز تحصیل شما پس از گذشت ۹۰ روز از زمانی که آخرین دروس یا واحدهای خود را تکمیل کردید، منقضی خواهد شد و اعتبار خودش را از دست خواهد داد (حتی قبل از این که تاریخ انقضای تقویمی مجوز تحصیل شما فرا برسد). این در شرایطی است که دوره تحصیل شما زودتر از موعد و تاریخ انقضای تقویمی آن به اتمام برسد. اما قطعا شما هم دوست دارید که درست مانند عده بسیار زیادی از افراد دیگر، پس از به اتمام رساندن دوره تحصیل خود و فارغ التحصیلی هم در کانادا بمانید و به کار در این کشور بپردازید. در این صورت، باید این نکته را گوشزد کنیم که اگر در حال برنامه ریزی هستید که پس از اتمام دوره تحصیل خود نیز همچنان در کانادا بمانید، باید اطمینان پیدا کنید که یک وضعیت معتبر در این کشور داشته باشید. در ادامه بیشتر درمورد این موضوع توضیح می دهیم.

اخذ اقامت دائم کانادا بعد از پایان تحصیلات آسان است؟

اقامت پس از فارغ التحصیلی در کانادا به عنوان نیروی کار

برای این که بتوانید پس از تکمیل دوره تحصیل خود در کانادا به عنوان یک نیروی کار در این کشور بمانید، به مجوز کار پس از تحصیل و یا Post Graduate Work Permit نیاز دارید. PGWP یک مجوز کار ویژه برای کسانی است که تمایل دارند پس از فارغ التحصیلی هم همچنان در این کشور بمانند. جهت واجد شرایط بودن برای دریافت PGWP باید یک دوره آموزشی یا تحصیلی که حداقل به مدت ۸ ماه به طول انجامیده را در کانادا پشت سر گذاشته باشید. اگر این دوره کم تر از ۸ ماه باشد، واجد شرایط دریافت PGWP نخواهید بود. مدت زمان اعتبار مجوز کار پس از تحصیل نیز به مدت زمانی که دوره تحصیلی یا آموزشی شما به طول انجامیده، بستگی دارد. اما اگر این دوره بیشتر از ۲ سال طول کشیده باشد، شما واجد شرایط دریافت PGWP با اعتبار سه ساله خواهید بود. مدت زمان اعتبار Post Graduate Work Permit و یک سری اطلاعات دیگر درمورد آن را می توانید در جدول زیر به صورت خلاصه و جمع بندی شده مشاهده کنید. همچنین، برای کسب اطلاعات و جزئیات کامل درمورد PGWP نیز می توانید به این لینک مراجعه کنید.

طول دوره تحصیلکم تر از ۸ ماهبین ۸ تا ۲۴ ماه۲۴ ماه و یا بیشتر
مدت زمان اعتبارعدم امکان صدوربرابر با مدت زمان دوره آموزشیتا سقف ۳ سال
نام اختصاریPGWPPGWPPGWP
گروه هدفشرکت کنندگان در دوره های آموزشی شغلی یا مهارتی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان شرکت کننده در دوره های آموزش تکمیلی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا یا دوره های ۲ تا ۴ ساله دیگر
هزینه۲۵۵ دلار۲۵۵ دلار۲۵۵ دلار
کتاب بازار کار کانادا

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفت و گو با مهدی دکتـرای سیستم های انرژی از دانشگاه واتـرلو کانادا و مدیـر فنـی شرکـت Edgecom کـانـادا

پادکست گفت و گو با مهدی دکتـرای سیستم های انرژی از دانشگاه واتـرلو کانادا و مدیـر فنـی شرکـت Edgecom کـانـادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

اقامت پس از فارغ التحصیلی در کانادا به عنوان توریست

در صورتی که مدت زمان اعتبار مجوز تحصیل شما به زودی به اتمام می رسد و منقضی می شود، و تمایل دارید که پس از به اتمام رساندن دوره تحصیل خود و فارغ التحصیل شدن نیز همچنان به طور موقت به عنوان یک توریست، گردشگر، مهمان، بازدید کننده یا هر چیز دیگری که آن را صدا می کنید، در کانادا بمانید، باید برای دریافت Visitor Record اقدام کنید که اطلاعات تکمیلی آن در این لینک ذکر شده است. شما می توانید به صورت آنلاین و یا به صورت حضوری و از طریق پر کردن فرم های کاغذی درخواست تغییر وضعیت مهاجرت خود به توریست را به ثبت برسانید. نکته قابل توجه و مهمی که وجود دارد، این است که درخواست شما نباید بیشتر از ۹۰ روز پس از تکمیل دوره تحصیل شما و فارغ التحصیل شدن به ثبت برسد. در این صورت، مجبور به ترک کانادا هستید و فقط در شرایطی می توانید مجددا در این کشور اقدام کنید که ابتدا از این کشور خارج شوید و سپس، در خارج از مرزهای کانادا برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل و یا Post Graduate Work Permit خود اپلای کنید.

زمانی که وضعیت اقامت شما به توریست تغییر پیدا کرد و یا اصطلاحا Visitor Record را به دست آوردید، هر نوع درخواست جدیدی برای به دست آوردن مجوز کار و یا مجوز تحصیل باید در خارج از کانادا انجام شود. یعنی شما باید خاک کانادا را ترک کنید و سپس از یک کشور دیگر برای این کار اقدام کنید. این کار در دفاتر ویزای کشوری که تابعیت آن را در اختیار دارید، انجام می شود و می توانید هم برای مجوز کار و هم برای مجوز تحصیل خود از طریق این روش اقدام کنید. البته، متقاضیان ایرانی یا باید به سفارت کانادا در ترکیه مراجعه کنند و یا امارات.

 • نکته: پس از تغییر دادن وضعیت اقامت خود به Visitor Record نمی توانید برای به دست آوردن مجوز کار پس از تحصیل و یا همان Post Graduate Work Permit اقدام کنید.

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی

برخی از دانشجویان تصمیم می گیرند که برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند تا بتوانند برای همیشه به عنوان مهاجر در این کشور  بمانند. اغلب دانشجویان پس از این که دوره تحصیل خود را در UBC (دانشگاه بریتیش کلمبیا و یا همان The University of British Columbia) و یا سایر دانشگاه های دیگری که در سراسر کانادا وجود دارد به اتمام رساندند، برای دریافت Permanent Residence یا اقامت دائم کانادا اقدام می کنند. البته،‌ یک سری استثناء هم وجود دارد. مشاوران بین المللی دانشجویان در UBC و تعداد زیادی از دانشگاه های دیگری که در سراسر کانادا وجود دارد، بدون دریافت هیچ هزینه ای مشاوره و راهنمایی خود را در اختیار دانشجویان بین المللی که قصد دریافت اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی دارند، قرار می دهند. با این حال، این مشاوران متخصص دریافت PR کانادا نیستند و اغلب آن ها هم دریافت اقامت دائم را توصیه نمی کنند. اما شما برای این که یک مشاوره دقیق و کامل درمورد نحوه به دست آوردن PR پس از فارغ التحصیل شدن خود به دست بیاورید، می توانید فرم ارزیابی رایگان تراست را تکمیل کنید تا وکلا و مشاوران باتجربه و حرفه ای تراست با بررسی شرایط شما، بهترین راهنمایی ممکن را در اختیارتان قرار دهند.

شما می توانید برای آگاهی از راه و روش های به دست آوردن PR پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی به این لینک مراجعه کنید و فایل PDF کاملی که وجود دارد را به دقت بررسی و مطالعه کنید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق کار

بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کانادا، رویای ورود به بازار کار این کشور را در ذهن خود می‌پرورانند و به آن به عنوان مهمترین راهکار برای ماندن در کانادا فکر می‌کنند. اگر می‌خواهید به این رویا دست پیدا کنید باید ابتدا با ضوابط و مقرراتی که دولتمردان کانادایی برای متقاضیان اقامت پس از تحصیل از طریق کار وضع نموده‌اند آشنا شوید.

قبل از هر موضوعی شما باید بدانید که هیچ یک از مراکز آموزشی کانادا، دانشجویان بین‌المللی را مجاز به دریافت مجوز به منظور ورود به بازار کار کانادا پس از پایان دوره تحصیل نمی‌دانند. یعنی برای گرفتن مجوز اصلا نباید به دانشگاه مراجعه کنید.

 اشخاصی که در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کرده‌اند باید برای دریافت مجوزی تحت عنوان pgwp اقدام کنند. شما حداکثر تا 180 روز پس از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی می‌توانید برای دریافت مجوز مذکور اقدام کنید. ممکن است مدت زمانی که منتظر اعلام نمرات از سوی دانشگاه هستید مجوز دوره تحصیلی‌تان منقضی شود در این صورت می‌توانید یکی از این راه‌کارها را در پیش بگیرید.

 • دریافت گواهی میهمانی (visitor record)
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز دوره تحصیلی منقضی شود و شما هنوز در کانادا حضور داشته باشید باید بابت مدتی که به صورت غیرقانونی در این کشور به منظور دریافت مجوز pgwp اقامت دارید مبالغی را تحت عنوان جریمه بپردازید.

وقتی مجوز pgwp را دریافت کردید این سوال مطرح می‌شود که مجوز مذکور برای چه مدتی دارای اعتبار است. در پاسخ باید گفت که اعتبار این مجوز بستگی به طول دوره تحصیل شما در کانادا دارد. اگر کمتر از هشت ماه در کانادا تحصیل کرده باشید اصلا مجاز به دریافت pgwp نیستید. اگر برای مدت 8 ماه تا 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید معادل همان مدت به شما مجوز کار در این کشور داده می‌شود. مثلا اگر 9 ماه درس خوانده‌اید به شما مجوز انجام کار به مدت 9 ماه داده می‌شود. اگر مدتی بیش از 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید مجوز کاری که اعتبار 3 ساله دارد به شما اعطا خواهد شد.

مراقب باشید مدت اعتبار پاسپورت منقضی نشده باشد یا اگر مدت زمان زیادی تا انقضای آن باقی نمانده اقدامات لازم را انجام دهید در غیر این صورت مجوز کار صادر شده فقط تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر خواهد بود.

یکی از شرایط دریافت مجوز کار این است که شما به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشید. همچنین باید مدرک معتبر تحصیلی در دست داشته باشید و اگر هنوز مدرک مبنی بر فارغ‌التحصیلی از سوی مرکز آموزشی صادر نشده می‌توانید درخواست صدور گواهی موقت بنمایید.

اگر برای دریافت pgwp مجاز نیستید دو مجوز دیگر هم وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها برای اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام کنید.

 • مجوز کاری باز
 • مجوز کاری خاص کارفرما

مجوز کاری باز به شما این امکان را می‌دهد تا با هر کارفرمایی بتوانید کار کنید؛ اگر متقاضی دریافت مجوز کاری خاص کارفرما هستید باید نام کارفرمایی که قرار است با او کار کنید، مدت همکاری و محل کار را در تقاضای خود ذکر کنید.

یکی دیگر از مجوزهایی که با دریافت آن می‌توانید در کانادا مشغول به کار شده و به اقامت دائم در این کشور دست پیدا کنید مدرک CEC  نام دارد. این مدرک به اشخاصی داده می‌شود که 12 ماه به صورت تمام وقت یا پاره وقت در طی 3 سال قبل از درخواست مجوز، در کانادا کار کرده باشند. برای دریافت این مدرک باید به زبانی که انجام کار مورد نظر منوط به دانستن آن است تسلط داشته باشید. لازم است بدانید که در زمان ارائه درخواست برای گرفتن مجوز ذکر شده نباید مشغول به کار باشید.  مدرک مذکور برای کار در استان کبک صادر نمی‌شود.

شرایط اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

شبکه برنامه های مهاجرتی کانادا شامل چندین و چند فرصت بسیار خوب مختلف برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند، می باشد و موقعیت های مناسب زیادی نیز برای دادن اقامت دائم این کشور پس از طی کردن دوره تحصیل شان در اختیار این افراد قرار می دهد. در راس فرصت های پیش روی فارغ التحصیلان بین المللی که قصد اخذ اقامت دائم کشور کانادا را دارند، سیستم اکسپرس انتری فدرال قرار دارد که در بخش بعدی این مطلب به طور مفصل درمورد آن صحبت خواهیم کرد. اما فعلا تا همین حد توضیح می دهیم که Express Entry که به صورت اختصاری به صورت EE هم نوشته یا خوانده می شود، یک سیستم امتیاز بندی است که معیارهای زیادی در آن دخیل هستند. یکی از این معیارها که امتیاز افراد را می تواند مقدار زیادی در این سیستم افزایش دهد، تحصیل در موسسه یا مراکز آموزشی کانادایی و فارغ التحصیل شدن در یکی از آن ها است.

در شرایط دیگری که افراد به اندازه کافی واجد شرایط برای وارد شدن به Express Entry نباشند و یا امتیاز کافی برای دریافت دعوتنامه از طریق این سیستم را نداشته باشند، برنامه مهاجرتی کارفرما محوری به اسم آتلانتیک یا همان Atlantic Immigration Pilot وارد ماجرا می شوند که می توانند از مزیت هایی که در اختیارشان قرار می دهد، استفاده کنند. زیرا یک مسیر مجزای هموار برای فارغ التحصیلان بین المللی که دوره تحصیل خود را در کانادا پشت سر گذاشته اند، در نظر گرفته است. البته، باید اشاره کنیم که برنامه مهاجرتی آتلانتیک برای افرادی مثل ما ایرانی ها قابل استفاده نیست. اما هنوز هم جای نگرانی نیست، چرا که روش های مختلف زیاد دیگری هم وجود دارد که برای ما هم قابل دسترس هستند.

همانطور که ممکن است در جریان باشید، تمامی استان های مختلفی که در سراسر کانادا وجود دارند، بر اساس نیازهای خاص همان منطقه، یک برنامه مهاجرتی تعریف کرده اند که نیروهای کار بین المللی از خارج از این کشور را قادر می سازد که از طریق این برنامه های استانی، به کانادا مهاجرت کنند و سپس، با چند فرایند ساده، اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. بنابراین، دانشجویان و دانش آموزانی که از مراکز و موسسه های آموزشی کانادایی فارغ التحصیل می شوند نیز فرصت بسیار عالی و خوبی در اختیار دارند تا با استفاده از این برنامه های استانی، پس از اتمام دوره تحصیل خود نیز در کانادا بمانند و حتی اقدام به دریافت اقامت دائم این کشور کنند.

در رابطه با این موضوع، باید توضیح دهیم که استان انتاریو که از نظر اقتصادی، منابع طبیعی و فرصت های شغلی یکی از مهم ترین استان های کانادا نیز به شمار می رود، از نظر فراهم کردن فرصت های ویژه از طریق برنامه استانی ویژه این منطقه نیز در راس استان های این کشور قرار می گیرد. این استان دارای سه مسیر مهاجرتی مختلف می باشد که سه گروه مختلف از فارغ التحصیلان را هدف قرار داده است. اکثر برنامه های مهاجرتی استان های کانادا به داشتن پیشنهاد شغلی نیاز دارند. اما امتیاز ویژه برنامه استانی انتاریو این است که فقط یکی از این سه مسیری که اشاره کردیم، به پیشنهاد شغلی نیاز دارند. البته، در بخش های بعدی این مطلب توضیحات تکمیلی جامعی درمورد روش های دریافت PR در استان انتاریو برای فارغ التحصیلانِ متقاضی ارائه خواهیم کرد.

اکنون که شروع به صحبت کردن درمورد الزام وجود پیشنهاد شغلی و این که دو مسیر مهاجرتی استانی در انتاریو به این شرط احتیاج ندارند کردیم، باید اشاره کنیم که مسیر فارغ التحصیلان بین المللی در استان کبک نیز به پیشنهاد شغلی نیاز ندارد. البته، به شرطی که سطح زبان فرانسوی شخص متقاضی در سطح پیشرفته قرار داشته باشد که به احتمال زیاد، کسی که در این استان فارغ التحصیل شده، سطح زبان فرانسوی قابل قبول و بالایی هم داشته و یا در طی دوره تحصیل خود به این سطح دست پیدا کرده است. زیرا زبان رسمی اغلب مراکز آموزشی در استان کبک، فرانسوی است.

علاوه بر استان کبک، تعداد زیادی از استان های دیگر کانادا نیز مسیرهای استانی خاص خودشان را دارند که برای فارغ التحصیلان بین المللی در نظر گرفته شده است تا از طریق آن اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. برخی از این استان ها شامل بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، مانیتوبا، نوا اسکوشیا، نیو فاندلند و لابرادور می شوند که در انتهای این مطلب به طور مفصل درمورد هر یک از آن ها توضیح خواهیم داد. لازم به ذکر است که استان آلبرتا هم یک فرصت ویژه برای فارغ التحصیلان بین المللی فراهم کرده است تا پس از طی کردن دوره تحصیل و اخذ مدرک خود موفق به اخذ اقامت دائم کشور کانادا هم بشوند. البته، مسیری که آلبرتا برای این افراد در نظر گرفته، نسبت به سایر استان های دیگر کانادا متفاوت است. این مسیر، جریان فرصت های آلبرتا و یا Alberta Opportunity Stream نام دارد که برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیل آن ها در نظر گرفته شده است.

در بین استان های مختلف کشور کانادا که فرصت ها و مسیرهای مختلفی برای فارغ التحصیلان بین المللی در نظر گرفته اند، استان های نیو برانزویک و جزیره پرینس ادوارد، مسیر خاصی برای این افراد تعیین نکرده اند. اما با این حال، برنامه مهاجرتی آتلانتیک این دو استان را هم پوشش می دهد و متقاضیان می توانند از این طریق اقدام کنند.

لازم به ذکر است که برخی از استان هایی که نام بردیم، از فارغ التحصیلان بین المللی که قصد دریافت اقامت دائم این کشور پس از اتمام دوره تحصیل خود را دارند، درخواست می کنند که مجوز کار پس از تحصیل و یا همان Post Graduate Work Permit داشته باشند که به صورت اختصاری، PGWP هم گفته می شود. این مدرک بسیار ارزشمند و مهم، یک فرصت محدود تا سقف سه سال در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهد تا تجربه کاری مورد نیاز که برای واجد شرایط شناخته شدن برای اخذ اقامت دائم کانادا مورد نیاز است را به دست بیاورند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طرق سیستم اکسپرس اینتری

اداره IRCC تحت برنامه مهاجرتی Express Entry و با استفاده از سیستم جامع رده بندی و یا همان Comprehensive Ranking System که به صورت اختصاری CRS نیز گفته می شود، متقاضیانِ اقامت در کانادا را مورد ارزیابی قرار می دهد. این سیستم، بر اساس معیارهای مختلفی که شامل سن، مدارک تحصیلی، تجربه کاری، سطح زبان، پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای کانادایی (در صورت وجود)، انطباق پذیری و همینطور تمایل به کار و زندگی در کانادا، یک امتیاز منحصر به فرد به متقاضیان اختصاص می دهد و بر اساس امتیازی که به دست آورده اند، آن ها را رده بندی می کند. قرعه کشی Express Entry معمولا هر دو هفته یک بار انجام می شود و در هر قرعه کشی تعداد مشخصی از افراد دعوتنامه یا ITA کانادا را دریافت می کنند. به طور کلی، هر استان معیار و امتیاز مورد نظر خودش را در نظر می گیرید و حتی ممکن است افرادی که دارای ۳۰۰ امتیاز در پروفایل CRS خود هستند را نیز پذیرش کند. اما به طور کلی، در صورتی که امتیاز CRS بین ۴۴۰ تا ۵۰۰ باشد، امتیاز ایده آل و مناسبی برای دریافت ITA و بعد از آن PR کانادا در یکی از استان های بزرگ این کشور محسوب می شود. خبر خوب این است که کانادا امسال رکورد می زند. زیرا فقط در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی بیشترین تعداد دعوتنامه (۴۴ هزار و ۱۲۴ مورد) از زمان راه اندازی و شروع به کار سیستم Express Entry در سال ۲۰۱۵ صادر شده است. بخش قابل توجهی از این آمار در ماه فوریه ۲۰۲۱ به دست آمده است که در آن اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (ICRR) تنها در یک دوره، یک قرعه کشی شگفت انگیز انجام داد و از ۲۷ هزار و ۳۳۲ متقاضی مهاجرت دعوت کرد تا درخواست خود برای اقامت دائم در این کشور را ارائه دهند. لازم به ذکر است که پیش از این در بزرگترین قرعه کشی که تا به حال توسط IRCC در سیستم Express Entry انجام شده است، فقط ۵ هزار نفر دعوتنامه دریافت کرده بودند این میزان، تا کنون بالاترین رکورد بود که اکنون در ماه فوریه شکسته شده است.

Express Entry سیستم مهاجرت اقتصادی اصلی کانادا محسوب می شود که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این سیستم برای ارائه یک سری مزیت به دانشجویان فارغ التحصیل شده ی بین المللی طراحی شده است که دوره تحصیل خود را در کانادا به اتمام رسانده اند. بنابراین، می توان گفت اصلی ترین روش اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق این سیستم فراهم شده است. یکی از مهم ترین تغییراتی که از ابتدای ابداع این روش در آن ایجاد شده است، اضافه شدن ۳۰ امتیاز در پروفایل CRS برای افرادی بوده است که دوره تحصیل خود را در کانادا تکمیل کرده باشند. با این وجود، این افراد قبل از این که واجد شرایط برای دریافت دعوتنامه شناخته شوند، باید برای یکی از سه برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال نیز واجد شرایط تشخیص داده شوند و سپس وارد سیستم Express Entry شوند تا بر اساس سیستم جامع رتبه بندی و یا همان Comprehensive Ranking System واجد شرایط تشخیص داده شوند. از آنجایی که اداره IRCC با افت تعداد مهاجران مواجه شده است، از سال 2022 تعداد دعوتنامه های ارسالی به متقاضیان را دو برابر افزایش داده است تا حداقل بخش کمی از کمبودها و ضررهای ناشی از ویروس کرونا در سال 2020-2021 را جبران کند.

پس از این که وارد سیستم CRS شدید، دولت کانادا کاندیداهایی که بالاترین امتیاز را در این سیستم به دست آورده باشند، دعوت می کند تا درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنند. این فرایند معمولا هر دو هفته یک بار تکرار می شود و افراد جدیدی که واجد شرایط باشند، مجددا به صدر لیست می رسند. پس از این که افراد واجد شرایط شناخته شدند و بالاترین امتیاز را به دست آوردند، ۶۰ روز فرصت دارند تا درخواست خود را تکمیل کنند و اسناد و مدارک لازم را نیز فراهم کنند. دلیل این که چنین فرصت کوتاهی به افراد داده می شود هم این است که دولت کانادا تمایل دارد افراد هر چه زودتر این پروسه را تکمیل کنند و حداکثر تا ۶ ماه به این کشور برسند. در غیر این صورت، وقت سایر متقاضیان تلف خواهد شد. اکسپرس انتری داوطلبان جوانی را که دارای تجربه کار و تحصیل در کانادا هستند و از توانایی زبان در سطح بالایی برخوردار می باشند را هدف قرار داده است و بنابراین، به دانشجویان و فارغ التحصیلان کانادا فرصت عالی برای اخذ اقامت دائم این کشور می دهد.

بهتر است اکنون به برنامه هایی که تحت سیستم Express Entry فعالیت می کنند، نگاهی دقیق تر داشته باشیم و با جزئیات آن ها بیشتر آشنا شویم.

کلاس تجربه کانادایی

کلاس تجربه کانادایی و یا Canadian Experience Class به متقاضیان و دانشجویان بین المللی که به دنبال یک مسیر استاندارد و مناسب برای به دست آوردن اقامت دائم این کشور هستند، کمک کرده است تا پس از فارغ التحصیل شدن نیز به اقامت در این کشور ادامه دهند. کلاس تجربه کانادایی که به اختصار CEC نیز گفته می شود، بهترین روش برای به دست آوردن اقامت دائم کانادا برای این دسته از افراد به شمار می رود. این برنامه مهاجرتی به متقاضیانی که حداقل یک سال تجربه کار در کانادا دارند، اجازه می دهد که به طور دائم در این کشور اقامت داشته باشند.

پس از فارغ التحصیل شدن در کانادا باید برای به دست آوردن مجوز کار پس از تحصیل و یا همان Post Graduate Work Permit، وارد عمل شوید و یک سال تجربه انجام کار حرفه ای در این کشور به دست بیاورید و همچنین، از طریق یک آزمون معتبر مهارت های زبان خارجی خود را به اثبات برسانید و سپس، با یک امتیاز خوب وارد Express Entry شوید. در صورتی که امتیاز CRS شما کافی نیست تا برای اپلای کردن دعوتنامه دریافت کنید و واجد شرایط تشخیص داده شوید، می توانید با مراجعه به این لینک از چند نکته و روش برای بهبود امتیاز CRS خود آگاهی پیدا کنید.

کلاس نیروی کار ماهر فدرال

یکی دیگر از روش های رایج برای وارد شدن به استخر سیستم Express Entry، انجام این کار به عنوان یک نیروی کار ماهر فدرال است. کلاس نیروی کار ماهر فدرال یا همان Federal Skilled Worker Class که به اختصار FSWC نیز گفته می شود، دقیقا به همین منظور طراحی شده است. در صورتی که شما موفق به بدست آوردن تجربه کار حرفه ای برای مدت حداقل یک سال در کانادا نشده اید، اما این کار را در خارج از این کشور انجام داده اید و اسناد و مدارک کافی برای اثبات آن را نیز در اختیار دارید، می توانید از مسیر Federal Skilled Worker Class اقدام کنید تا وارد سیستم EE شوید.

اساسا شما با استفاده از این روش باید حداقل ۶۷ امتیاز در شبکه ای کسب کنید که سن، توانایی و سطح زبان، تجربه کار، این که تجربه کاری کافی دارید یا خیر و همینطور یک سری از فاکتورهای تطبیق پذیری معین دیگر برای شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. لازم به ذکر است که یکی از فاکتورهای سنجش تطبیق پذیر بودن شما، داشتن تجربه تحصیل در کانادا به شمار می رود.

 • لازم به ذکر است که یک روش دیگر برای وارد شدن به سیستم Express Entry هم وجود دارد که با اسم Federal Skilled Trades Class و یا به صورت اختصاری، FSTC شناخته می شود. این برنامه برای ارزیابی بازرگانان طراحی شده است که با توجه به این که به موضوع مورد بحث امروزمان ارتباط چندان زیادی ندارد، به آن نمی پردازیم. اما در صورتی که نسبت به آن کنجکاو هستید و تمایل دارید که اطلاعات بیشتری درمورد آن به دست بیاورید، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

به طور کلی، می توان گفت که در سطح فدرال، دولت کنونی کانادا شرایط مساعدی را برای فارغ التحصیلان بین المللی به وجود آورده است تا با استفاده از دانش و مهارت های خود که در طی دوره تحصیل در این کشور به دست آورده اند، قادر به مهاجرت کردن به کانادا باشند. از سوی دیگر، مساعد شدن شرایط نیز به متقاضیانی که اکنون در دوره تحصیل خود به سر می برند، کمک کرده است تا انگیزه و اشتیاق دو چندانی برای دریافت اقامت دائم این کشور به دست بیاورند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق برنامه گزینش استانی

درست مانند دولت فدرال کانادا، استان های این کشور نیز تمایل دارند که دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیل خود نیز همچنان در این کشور بمانند. در صورتی که فکر می کنید سیستم Express Entry و روش های وارد شدن به آن که در بخش قبلی توضیح دادیم، اکنون و یا حتی در آینده نیز مناسب شما نیستند، و یا در حال فکر کردن به روش های افزایش امتیاز CRS هستید تا بعدا واجد شرایط برای EE شناخته شوید، می توانید برنامه های گزینش استانی (PNPs) که در سراسر کانادا در دسترس هستند را نیز امتحان کنید.

زمانی که در حال فکر کردن به اخذ اقامت دائم کشور کانادا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی از طریق برنامه های گزینش استانی هستید، لطفا علاوه بر استانی که دوره تحصیل خود را در آن سپری کرده اید و در آن فارغ التحصیل شده اید، استانی که تمایل به زندگی و کار کردن در آن دارید را هم در نظر داشته باشید. چرا که نکته قابل توجه در این است که برخی از استان های کانادا این اجازه را به متقاضیان می دهند که حتی در صورتی که در یک استان دیگر فارغ التحصیل شده اند نیز اپلای کنند. البته، بدیهی است که برخی دیگر از استان های کانادا هم این اجازه را فقط به افرادی می دهند که در همان استان فارغ التحصیل شده باشند.

پس از این که سایر روش های اقامت پس از تحصیل در کانادا را نیز بررسی کردیم و شما کاملا از تمام روش های انجام این کار آگاهی پیدا کردید، روش های موجود در هر استان و شرایط هر یک از آن ها را نیز به تفکیک و با جزئیات کامل شرح خواهیم داد. پس همچنان با ما در تراست همراه باشید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق برنامه مهاجرتی آتلانتیک

برنامه مهاجرتی آتلانتیک به سه بخش کلی تقسیم بندی می شود. این سه بخش شامل موارد زیر هستند:

 • Atlantic International Graduate Program
 • Atlantic High-Skilled Program
 • Atlantic Intermediate-Skilled Program

همانطور که مشاهده می کنید، بخش اول برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی در نظر گرفته شده است که در یکی از چهار استان منطقه آتلانتیک کانادا تحصیل کرده باشند. این چهار استان شامل نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور به همراه جزیره پرینس ادوارد می شوند. این روش به فارغ التحصیلانی که در یکی از این چهار استان تحصیل کرده باشند، اجازه می دهد که با شرط داشتن شرایط مورد نیاز و لازم، به کانادا مهاجرت کنند. در ادامه از شما دعوت می کنیم که شرایط لازم برای استفاده از روش مهاجرتی آتلانتیک را مشاهده کنید.

 • داشتن یک پیشنهاد شغلی برای NOC های ماهر از گروه های شغلی A, B یا C برای مدت حداقل یک سال
 • به دست آوردن حداقل سطح ۴ در آزمون Canadian Language Benchmark برای زبان انگلیسی و یا آزمون Niveaux de Compétence Linguistique Canadiens برای زبان فرانسوی
 • یک مدرک تحصیلی، دیپلم، گواهینامه و یا مجوز انجام تجارت یا کارآموزی از یک موسسه آموزشی یا تحصیلی شناخته شده و معتبر با بودجه دولتی در یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا که حداقل دو سال طول کشیده باشد
 • دانشجوی تمام وقت بودن در کانادا برای مدت حداقل دو سال
 • اپلای کردن در طی حداکثر ۱۲ ماه پس از فارغ التحصیل شدن
 • زندگی کردن در یکی از چهار استان آتلانتیک برای مدت حداقل ۱۶ ماه در طی دو سال اخیر قبل از فارغ التحصیل شدن
 • داشتن یک ویزای معتبر و یا مجوز کار، تحصیل و یا انجام تجارت در کانادا
 • متقاضیان باید یک برنامه Settlement Plan را تکمیل کنند و به عنوان واجد شرایط برای استفاده از برنامه مهاجرتی آتلانتیک تایید شوند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در کانادا یکی از بهترین روش‌ها برای به دست آوردن اقامت دائم در این کشور است. اگر قصد گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادایی را دارید به ضوابط زیر توجه کنید:

 • باید 2 تا 5 سال قبل از درخواست اقامت، در کانادا به تجارت مورد نظر خود بپردازید.
 • باید از زمان حضور در کانادا و شروع سرمایه‌گذاری تا 5 سال بعد در این کشور حضور داشته باشید. البته اگر سفرهای زیادی انجام می‌دهید لازم نیست مدت زمان مذکور، متناوب باشد.
 • در حال حاضر تنها در ایالت کبک امکان سرمایه‎‌گذاری خارجی وجود دارد و برای این امر شما باید حداقل 1.5 میلیون دلار سرمایه داشته باشید. همچنین باید 800000 دلار نیز بابت سود‌آور نبودن سرمایه‌گذاری در طی 5 سال اولیه در نظر بگیرید. البته بازگشت اصل پول پس از گذشت 5 سال توسط دولتمردان در ایالت کبک تضمین می‌شود.
 • سن متقاضی دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری باید بین 18 تا 45 سال باشد.
 • باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید
 • باید در امتجان IELTS واجد شرایط شناخته شوید.
 • باید در استان کبک سکونت داشته باشید. بدین معنا که شما نمی‌توانید در استان کبک سرمایه‌گذاری کنید اما در استان دیگری اقامت داشته باشید.

برای متقاضیانی که شرایط سرمایه‌گذاری در استان کبک را داشته باشند و درخواست آن‌ها پذیرفته شود گواهی صادر می‌شود که به موجب آن به دولت فدرال جهت ارزیابی عدم سوء پیشینه، سلامت روان و سایر ضوابط معرفی می‌شوند. از امتیاز اقامت دائم در کانادا، تحصیل و درمان رایگان برخوردار می‌شوند.

سرمایه‌گذاری از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ نیز می‌تواند هدفتان برای اقامت دائم در کانادا را محقق سازد. لازم به ذکر است که شکست استارت‌آپ هیچ تاثیری بر اقامت شما نخواهد داشت.

درباره سرمایه گذاری در کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق کار بیشتر بدانید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

یکی دیگر از راهکارها برای به دست آوردن اقامت کانادا پس از پایان تحصیل در این کشور، ازدواج با یک شهروند کانادایی است. البته ازدواج به صورت اتوماتیک شما را به شهروند کانادا تبدیل نمی‌کند بلکه باید وارد یک پروسه برای دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا شوید. در روند دریافت مجوز اقامت در کانادا باید وجود شرایطی احراز شود:

 • ارائه مدرکی که ثابت کننده قانونی بودن ازدواج باشد.
 • همسر شما باید بیش از 18 سال داشته باشد و توانایی مالی او برای اداره زندگی احراز شود.
 • ضمانت بابت تامین مالی همسر بابت 3 سال بعد از گرفتن اقامت کانادا و ضمانت بابت تامین مالی فرزند بابت دوره 10 ساله پس از دریافت اقامت.
 • باید قبل از ارائه درخواست به مدت 1 سال و 95 روز در کانادا حضور داشته باشید.

در طول مدت اقدام جهت اقامت از طریق ازدواج  می‌توانید در کانادا حضور داشته باشید  و همسر شما در طول این مدت کفیل محسوب می‌شود. همچنین در خارج از کانادا نیز می‌توانید برای دریافت اقامت از طریق ازدواج اقدام کنید.

درباره اقامت کانادا و دعوت همسر به کانادا بیشتر بدانید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

اقامت پس از تحصیل در کانادا و هزینه‌های زندگی

بسیاری از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادایی قصد دارند به زندگی خود در این کشور ادامه بدهند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که اقامت در کانادا پس از پایان دوره تحصیل ممکن است کمی سخت‌تر از زندگی دانشجویی باشد. به این دلیل که با فارغ‌التحصیل شدن، از امتیازات دوره دانشجویی مانند پرداخت فاند از سوی دانشگاه و کار دانشجویی محروم می‌شوید. به همین دلیل پس از فراغت از تحصیل بایستی برای تامین مخارج زندگی در کانادا مشغول به کار شوید.

هزینه زندگی در کانادا پس از پایان تحصیل، به معنای شکل‌گیری یک زندگی مستقل است که تمام هزینه‌های آن باید توسط خودتان و بدون دریافت هیچ کمکی از سوی دانشگاه تامین شود. هزینه زندگی در کانادا بستگی زیادی به شهر و محله اقامت همچنین استایل زندگی شما دارد. در کانادا بیشتر درآمد شما صرف هزینه اجاره مسکن، خوراک و پوشاک خواهد شد.

در شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور هزینه اجاره مسکن بیشتر از دیگر شهرها است. بخشی از درآمد نیز بابت هزینه حمل و نقل صرف خواهد شد.

برخی از تازه واردین به کانادا به دنبال سکونت در شهرهایی ارزان هستند. ایرانیان کانادا برخی از شهرها را نیز به لحاظ وضعیت آب و هوایی برای سکونت انتخاب نمی کنند معمولا مهاجرین تازه وارد، اتاوا و هلیفکس را برای زندگی انتخاب می‌کنند. در این دو شهر هزینه‌های زندگی نیز به نسبت شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور کمتر است.

درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بیشتر بدانید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا و ویزای همراه

برخی از متقاضیان اقامت در کانادا قصد دارند پس از پایان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا به همراه خانواده، به زندگی خود در این کشور ادامه دهند. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که درخواست یکی از متقاضیان به منظور گرفتن اقامت کافی است. لازم است بدانید که به ازای هر یک از همراهان باید یک درخواست جداگانه تحویل داده شود اما می‌توانید تمام درخواست‌ها را به صورت یکجا ارائه کنید.

قبل از درخواست برای صدور ویزای همراه بهتر است مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. یکی از راهکارها برای دریافت ویزای همراه، ارسال نامه دعوت است. البته این نوع ویزا برای اشخاصی که به عنوان مهمان قصد حضور در کانادا را دارند صادر می‌شود. لازم به ذکر است که ارسال دعوتنامه به صدور ویزای همراه کمک می‌کند اما لزوما به معنای صدور ویزا نخواهد بود. به منظور صدور هر چه سریع‌تر ویزا، سعی کنید مدارک مورد نیاز را به طور کامل برای سفارت کانادا ارسال کنید. یکی از مدارک مورد نیاز برای اشخاص 14 تا 79 سال، اثر انگشت است. زمانی که درخواست ویزا را به سفارت ارائه می‌کنید باید هزینه مربوط به اثر انگشت را بپردازید. وقتی از سفارت برای شما نامه ارسال شد30 روز فرصت دارید تا اقدامات مربوط به انگشت نگاری را انجام دهید. امکان درخواست صدور ویزا به صورت اینترنتی وجود دارد. در این صورت باید اسکن مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید همچنین باید به وسیله کارت اعتباری، هزینه‌های لازم را پرداخت کنید.

اگر در کانادا حضور ندارید امکان درخواست صدور ویزای اقامت دائم را نخواهید داشت بلکه باید درخواست خود را با عنوان سند اقامتی- مسافرتی دائم مطرح کنید.

اگر می‌دانید که شرایط لازم برای دریافت ویزای دائم را نخواهید داشت یا قصد زندگی در کانادا به عنوان مقیم دائم برای مدت زمان طولانی را ندارید درخواست ویزای همراه خود را با عنوان TRV  مطرح نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که درصورت دریافت ویزا، همراهان نباید زودتر از شما به کانادا برسند. در واقع باید همراه با شما یا بعد از شما به کانادا سفر کنند. بعد از ورود به کانادا شما می‌توانید از لحاظ حقوقی، کفیل همراهان خود محسوب شوید. همراهان پس از ورود به کانادا در صورتی که قصد تحصیل یا ورود به بازار کار را داشته باشند باید مجوزهای قانونی را کسب نمایند. در واقع صدور ویزای همراه به معنای ایجاد حق برای تحصیل یا کار در این کشور نخواهد بود.

اگر پس از ورود به کانادا به عنوان همراه، قصد تحصیل در دانشگاه را دارید باید ویزای تحصیلی دریافت کنید و از شرایط دانشگاه مورد نظر برای پذیرش دانشجو اطلاع پیدا کرده و حتما مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه با توجه به ایالتی که دانشگاه در آن قرار گرفته کسب نمایید. با توجه به حضور شما در کانادا به عنوان همراه و عدم صدور ویزای اقامت دائم در بدو ورود، تحصیل در دانشگاه رایگان نخواهد بود و شما به احتمال زیاد ملزم به پرداخت شهریه هستید مگر این که بتوانید به عنوان دانشجوی دارای فاند تحصیلی در یکی از دانشگاه‌ها پذیرفته شوید.

اگر با ویزای همراه وارد کانادا شدید نمی‌توانید بدون دریافت ویزای کاری مشغول به فعالیت شوید. در واقع پس از ورود به کانادا باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

درباره ویزای همراه کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل بیشتر بدانید.

ویزای اقامت پس از تحصیل در کانادا

معمولا پس از پایان دوره تحصیل در کانادا، فارغ‌التحصیلان علاقه‌ای به ترک کانادا ندارند و اکثرا برای دریافت ویزای کاری اقدام می‌کنند. در واقع پس از پایان تحصیل، حضور در کانادا غیر قانونی است بنابراین باید قبل از فارغ‌التحصیل شدن برای دریافت ویزای کاری اقدام نمایید در غیر این صورت مجبور به ترک کانادا خواهید شد و باید در خارج از این کشور برای ویزای پس از تحصیل کانادا اقدام کنید. البته برخی از فارغ‌التحصیلان نیز قصد کار کردن ندارند و ممکن است برای دریافت انواع دیگری از ویزا اقدام کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اقامت پس از تحصیل در کانادا و ویزای کاری

اگر تمایل دارید که پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادا وارد بازار کار این کشور شده و برای اقامت دائم اقدام کنید باید از اواخر دوره تحصیل به فکر دریافت ویزای کاری کانادا باشید.

پادکست بشنوید!

گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی

صدور ویزای کاری پس از پایان تحصیل منوط به ارسال مدارک و احراز شرایطی از سوی سفارت کانادا است:

 • در طول مدت اقامت در این کشور مرتکب نقض قوانین و یا ارتکاب جرم نشده باشید.
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • پاسپورت معتبر
 • اگر با کارفرمایی در کانادا همکاری دارید باید نامه‌ای از سوی او به همراه آدرس محل کار برای سفارت ارسال کنید
 • مدرک زبان

ویزای مهمان در کانادا

برخی از فارغ‌التحصیلان قصد ورود به بازار کار کانادا را ندارند اما به هر دلیلی پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه ترجیح می‌دهند که در کانادا اقامت داشته باشند. بهترین راهکار برای این دسته از اشخاص درخواست صدور ویزای میهمان است.

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای میهمان پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

صدور این نوع از ویزا نیز مانند سایر ویزاها منوط به احراز شرایط و مدارکی است که باید برای سفارت کانادا ارسال شده و در مرحله مصاحبه حضوری نیز وجود شرایطی برای افسر مهاجرت اثبات شود:

 • صدور این نوع ویزا منوط به وجود میزبان در کاناداست. به این معنا که باید شخصی در کانادا شما را به عنوان میهمان خود پذیرفته باشد.
 • عدم ارتکاب جرم یا نقض قوانین در کانادا
 • داشتن پاسپورت معتبر

لازم به ذکر است که با درخواست برای صدور سوپر ویزا می‌توانید بیش از 2 سال در کانادا به عنوان مهمان حضور داشته باشید.

ویزای همراه در کانادا

ممکن است شخصی در کانادا ازدواج کرده و پس از پایان دوره تحصیل قصد اقامت در این کشور را داشته باشد. در این صورت باید از طریق ویزای همراه اقدام نماید. در چنین فرضی متقاضی صدور ویزای همراه ممکن است نه قصد کار کردن و نه قصد ادامه تحصیل داشته باشد بلکه فقط به دلیل ازدواج، کانادا را برای زندگی انتخاب نموده که در این صورت باید با ارسال مدارکی برای سفارت، درخواست صدور ویزای همراه بدهد

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای همراه پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

 • مدرک ثابت کننده ازدواج
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک از سوی همسر بابت تامین مالی شما در کانادا. از طریق ارائه حساب بانکی یا فیش دریافت حقوق این مورد قابل اثبات است.

اقامت پس از تحصیل در آلبرتا

استان آلبرتا هیچ روش خاص و ویژه خاصی برای ارائه اقامت دائم کانادا به دانشجویان بین المللی در نظر نگرفته است و این افراد می توانند روش های مختلفی را برای اقامت پس از تحصیل در آلبرتا انتخاب کنند. اما با این وجود، جریان فرصت های ویژه آلبرتا یا همان Alberta Opportunity Stream یک سری تدارکات ویژه برای فارغ التحصیلان بین المللی که مجوز کار پس از تحصیل یا همان PGWP دریافت کرده باشند، در نظر گرفته است. با توجه به این موضوع، علاوه بر تمام شرایط و مدارک لازم، دارندگان PGWP باید شرایط زیر را نیز در اختیار داشته باشند تا واجد شرایط تشخیص داده شوند.

 • در بازه زمانی ۱۸ ماه گذشته، سابقه و تجربه انجام کار تمام وقت به مدت حداقل ۶ ماه در آلبرتا داشته باشند.
 • شغلی که متقاضی به انجام آن مشغول بوده، باید به رشته تحصیلی و زمینه ای که در آن تخصص و مهارت به دست آورده است، ارتباط داشته باشد.
 • متقاضی باید از سوی یک موسسه یا مرکز آموزشی معتبر و قابل اطمینان در یکی از شهرهای استان آلبرتا اعتبارنامه ای داشته باشد که مورد تایید دولت این استان باشد.

با توجه به توضیحاتی که در این بخش خدمت شما ارائه شد، می توانیم بگوییم در صورتی که فارغ التحصیلان بین المللی از یک موسسه یا مرکز آموزشی معتبر در استان آلبرتا فارغ التحصیل شده باشند و همچنین، سابقه انجام یک فعالیت شغلی با استفاده از مجوز کار پس از تحصیل در این استان هم داشته باشند، می توانند از طریق جریان فرصت های ویژه آلبرتا برای برنامه گزینش استانی آلبرتا و یا Alberta Immigrant Nominee Program که به اختصار AINP نیز گفته می شود، اپلای کنند.

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان بین المللی که برنامه های تحصیلی خود را در استان های دیگر کانادا تکمیل کرده و به اتمام رسانده باشند، می توانند در صورتی که نوع دیگری از مجوز کار در اختیار دارند، برای دریافت اقامت پس از تحصیل در استان آلبرتا واجد شرایط شناخته شوند.

اقامت پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا

دسته بندی های فارغ التحصیلی محبوب در استان بریتیش کلمبیا که یکی از آن ها نیز هم راستای سیستم Express Entry می باشد (که از طریق این لینک می توانید اطلاعات بیشتری درمورد آن به دست بیاورید)، از متقاضیانی که در کالج ها یا دانشگاه های سراسر کانادا و در نقاط مختلف این کشور فارغ التحصیل شده باشند، با آغوش باز استقبال می کند؛ البته، تا زمانی که متقاضی یک پیشنهاد شغلی در بریتیش کلمبیا به دست آورده باشد و همچنین، سایر شرایط و نیازمندی های لازم دیگر برای این کار که در ادامه این بخش به آن ها خواهیم پرداخت را نیز در اختیار داشته باشد. این دسته بندی، افرادی را مورد هدف قرار داده است که در یکی از مراکز آموزش تحصیلات تکمیلی در سراسر کانادا فارغ التحصیل شده باشند. شرایط و نیازمندی های اصلی این دسته از افراد برای اقامت پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا شامل موارد زیر می شود:

 • یک مدرک تحصیلی یا دیپلم آموزشی معتبر از یک مرکز آموزشی کانادایی به دست آورده باشند که در طی ۲ سالی که به طول انجامیده، حداقل برای مدت ۶ ماه به صورت تمام وقت در آن تحصیل کرده باشند.
 • از یک کارفرمای ساکن در استان بریتیش کلمبیا یک پیشنهاد کاری نامشخص از شغل های لیست NOC Skill در سطح های O, A و یا B به دست آورده باشند. سایر شغل هایی که در این سه سطح قرار ندارند نیز ممکن است تحت شرایط ویژه و منحصر به فردی مورد پذیرش قرار بگیرند.
 • دستمزدی که برای انجام این کار پیشنهاد شده است، در تعادل با دستمزدهای غالب و رایج برای انجام کار در این استان باشد.
 • شخص متقاضی باید شرایط و نیازمندی های لازم که برای انجام این کار نیاز هست را در اختیار داشته باشد تا بتواند شغلی که به وی پیشنهاد شده است را به خوبی انجام دهد. اما نیازی به داشتن تجربه مرتبط با آن در گذشته ندارد.
 • همانطور که متقاضی باید دارای یک سری شرایط و نیازمندی های لازم باشد، کافرما هم باید با یک سری از معیارها و ضوابط سازگاری داشته باشد که شاید مهم ترینشان، داشتن مکان معینی برای انجام کسب و کار در داخل استان بریتیش کلمبیا باشد.
 • نسبت به شخص متقاضی باید چنین دیدگاهی وجود داشته باشد که وی توانایی تثبیت اقتصادی و حفظ شرایط کنونی آن در استان بریتیش کلمبیا را در اختیار دارد و به طور کلی، می توان روی توانایی ها و مهارت های شغلی وی حساب کرد.

این احتمال هم وجود دارد که اقامت پس از تحصیل در استان بریتیش کلمبیا از طریق برنامه گزینش استانی آن یا BC PNP و بدون در اختیار داشتن یک پیشنهاد شغلی هم امکان پذیر باشد. لازم به ذکر است که دسته بندی های بین المللی تحصیلات تکمیلی به فارغ التحصیلانی که دارای مدرک دکترا (PhD) و یا کارشناسی ارشد در زمینه های علوم طبیعی، کاربردی و یا بهداشتی هستند و دوره تحصیل خود را در یک مرکز آموزشی معتبر در بریتیش کلمبیا پشت سر گذاشته اند، کمک می کند تا اقامت دائم کانادا را از طریق سکونت در استان بریتیش کلمبیا به دست بیاورند. لازم به ذکر است که مجددا در اینجا هم مانند بخش قبل، یکی از این دسته بندی ها، هم راستای Express Entry است که شما می توانید با مراجعه به این لینک اطلاعات تکمیلی بیشتری از آن به دست بیاورید. این برنامه، یک سری از فارغ التحصیلان در موسسه های آموزش تکمیلی در بریتیش کلمبیا را قادر می سازد تا در این استان اقامت داشته باشند. برای اپلای از طریق این برنامه، نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی نیست. متقاضیان موفق، باید برای برخورداری از این برنامه شرایط زیر را در اختیار داشته باشند.

 • یک مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای واجد شرایط و معتبر را از یک موسسه تحصیلات تکمیلی شناخته شده و قابل اطمینان در یکی از رشته ها یا زمینه های تحصیلی معین طی دو سال قبل از زمان اپلای خود به دست آورده باشند.
 • علاقه و اشتیاق خود برای زندگی و اقامت در استان بریتیش کلمبیا را نشان دهند.
 • این توانایی و مهارت را در اختیار داشته باشند تا به بهبود اقتصاد بریتیش کلمبیا کمک کنند و آن را پیشرفت دهند.

اقامت پس از تحصیل در مانیتوبا

استان مانیتوبا با استفاده از جریان آموزش بین المللی و یا International Education Stream فرش قرمز را در برابر گروه دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی پهن کرده است. جریان International Education Stream یکی از بخش های برنامه گزینش استانی مانیتوبا و یا Manitoba Provincial Nominee Program است که به صورت اختصاری MPNP نیز گفته می شود. تحت این ابتکار عمل هایی که به آن ها اشاره کردیم، فارغ التحصیلان STEM (شامل رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) نیازی به در اختیار داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ساکن در استان مانیتوبا ندارند تا واجد شرایط تشخیص داده شوند. این در حالی است که سایر افرادی که در رشته های دیگر فارغ التحصیل شده اند، باید این شرط را داشته باشند و حتما از یک کارفرمای ساکن مانیتوبا پیشنهاد شغلی داشته باشند.

به طور کلی، می توان گفت جریان آموزش بین المللی یا IES که در بخش قبل هم به آن اشاره کردیم، به فارغ التحصیلان بین المللی اختصاص یافته است از دوره تحصیل خود را در کالج ها یا دانشگاه های این استان به اتمام رسانده اند. حال، متقاضیانی که از رشته های نام برده شده فارغ التحصیل شده باشند، نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارند. اما سایر رشته ها باید از یک کارفرمای ساکن در مانیتوبا پیشنهاد شغلی داشته باشند. همچنین، لازم به ذکر است که متقاضیان تحت جریان IES دیگر نیازی ندارند که قبل از اپلای برای یک موقعیت گزینش استانی یا MPNP تجربه کاری به مدت حداقل شش ماه در زمینه تحصیل خود در اختیار داشته باشند.

اقامت پس از تحصیل در نیوبرانزویک

در برنامه گزینش استانی نیوبرانزویک یا New Brunswick Provincial Nominee Program جریان یا مسیر منحصر به فرد و خاصی که فقط مخصوص به همین استان باشد، وجود ندارد. اما با این وجود، این استان یکی از استان هایی است که بخشی از برنامه مهاجرت آتلانتیک هستند که در بخش های قبلی این مطلب درمورد آن توضیح دادیم. علاوه بر این، مسیر بازار کار اکسپرس انتری یا Express Entry Labor Market Stream در برنامه گزینش استانی نیوبرانزویک می تواند دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که دوره تحصیل خود را در این استان تکمیل کرده باشند را اولویت بندی کند. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید.

اقامت پس از تحصیل در نیوفاندلند و لابرادور

دسته بندی فارغ التحصیلی بین المللی یا International Graduate Category در برنامه گزینش استانی نیوفاندلند و لابرادور یا Newfoundland and Labrador Provincial Nominee Program که به صورت اختصاری با اسم NLPNP نیز شناخته می شود، برای کسانی طراحی شده است که اخیرا پس از سپری کردن دوره تحصیل خود در یکی از مراکز آموزشی این استان فارغ التحصیل شده اند و Post Graduate Work Permit به دست آورده اند و همچنین، از یک کارفرمای ساکن استان نیوفاندلند پیشنهاد کاری دارند و یا در حال کار کردن تحت نظر چنین فردی هستند. لازم به ذکر است که افرادی که در کالج ها یا دانشگاه های استان های دیگر کانادا (خارج از استان نیوفاندلند) فارغ التحصیل شده باشند نیز واجد شرایط خواهند بود. متقاضیان برای این که واجد شرایط استفاده از این برنامه باشند، باید شرایط کلی زیر را در اختیار داشته باشند:

 • حداقل نیمی از دوره تحصیل خود را در کانادا تکمیل کرده باشند و همچنین، در یکی از کالج ها یا دانشگاه های معتبر و واجد شرایط این کشور که دارای بودجه دولتی هستند، فارغ التحصیل شده باشند.
 • در حین تحصیل در یک دوره آموزشی به صورت تمام وقت با فرصت پیشرفت و ادامه تحصیل، یک برنامه آموزشی، تحصیلی یا دیپلمی که حداقل دو سال به طول انجامیده است را تکمیل کرده باشند.
 • یک پیشنهاد شغلی تمام وقت در زمینه تحصیلی خود یا زمینه مرتبط با آن از یک کارفرمای ساکن در استان نیوفاندلند و لابرادور داشته باشند.
 • در عرض دو سال از زمانی که مدرک تحصیلی یا دیپلم خود را به دست آورده اند، برای برنامه گزینش استانی نیوفاندلند و لابرادور یا NLPNP اپلای کرده باشند.
 • دارای یک وضعیت قانونی برای انجام کار در کانادا باشند. این یعنی تابعیت کانادایی و یا مجوز کار پس از تحصیل برای مهاجرت به این کشور داشته باشند.
 • شرایط، مهارت، آمادگی و توانایی های لازم که برای انجام شغل مورد نظر نیاز هست را در اختیار داشته باشند و از اعتبار سنجی آن موفق بیرون بیایند.
 • انگیزه، شوق، تمایل و توانایی سکونت دائم در استان نیوفاندلند و لابرادور را داشته باشند و آن را به اثبات برسانند (یکی از روش های آن، فارغ التحصیل شدن در یکی از مراکز آموزشی این استان است).
 • بتوانند نشان دهند که منابع مالی مناسب و کافی را در اختیار دارند تا خودشان و افراد وابسته ای که همراهشان هستند را با موفقیت در استان نیوفاندلند و لابرادور سکونت دهند.
 • بتوانند نشان دهند که از توانایی و مهارت های کافی در یکی از دو زبان انگلیسی و یا فرانسوی برخوردار هستند تا وظایفی که کافرما برعهده آن ها می گذارد را متوجه شوند و انجام دهند.

علاوه بر این، فارغ التحصیلان در استان نیوفاندلند می توانند دسته بندی NLPNP Express Entry Skilled Worker را نیز در نظر داشته باشند. زیرا آن دسته از افرادی که سابقه تحصیل در این استان داشته باشند، از یک امتیاز ویژه برخوردار خواهند بود.

لازم به توضیح است که مقامات رسمی استان نیوفاندلند و لابرادور در تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۸ میلادی یک دسته بندی جدید به نام  International Graduate Entrepreneur Categor نیز راه اندازی کردند که هنوز اطلاعات چندان زیادی درمورد آن ارائه نشده است. اما انتظار می رود که به زودی جزئیات تکمیلی بیشتری درمورد آن منتشر شود. در حال حاضر نیازمندی های پایه و اولیه آن شامل موارد زیر می شوند:

 • برای مهاجرانی باز است که تمایل به راه اندازی، شروع، ملحق شدن و یا مدیریت یک کسب و کار در این استان دارند.
 • از دانشگاه Memorial University و یا College of the North Atlantic فارغ التحصیل شده باشند.
 • برنامه ای را تکمیل کرده و پشت سر گذاشته باشند که حداقل دو سال طول کشیده است.
 • دارای سطح ۷ در یکی از زبان های رسمی کانادا (فرانسوی یا انگلیسی) باشند.
 • حداقل یک سال تجربه مالکیت یک کسب و کار و یا مدیریت آن در این استان را داشته باشند.
 • متقاضیان باید قبل از این که برای اقامت دائم پس از گذشت حداقل یک سال کاندید می شوند، خودشان و کسب و کارشان را در یک مجوز کار موقت به ثبت رسانده باشند.
 • هیچ الزامی برای سرمایه گذاری از قبل وجود ندارد.

اقامت پس از تحصیل در نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا به خاطر احترام و ارزش بسیار زیادی که برای جذب دانش آموزان و دانشجویان قائل بوده است و همینطور ارائه روش های خلاقانه و نوآورانه ای که روی حفظ و ماندن آن ها در کانادا پس از فارغ التحصیل شدنشان تمرکز داشته اند، در بین تمامی استان های دیگر کانادا سرآمد بوده است. به دست آوردن اقامت دائم کانادا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که از موسسه ها یا مراکز آموزشی استان نوا اسکوشیا بیرون آمده اند، هیچ وقت قابل دسترس و امکان پذیرتر از امروز نبوده است. در حال حاضر برنامه گزینش استانی نوا اسکوشیا و یا Nova Scotia Provincial Nominee Program روش ها و جریان های مهاجرتی مختلفی را در نظر گرفته است که مزیت های آن ها شامل حال دانشجویان و فارغ التحصیلان در این استان نیز می شود. در ادامه جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار می دهیم:

 • داشتن تجربه قبلی برای تحصیل در استان نوا اسکوشیا، ۵ امتیاز برای واجد شرایط بودن در جریان Nova Scotia Demand: Express Entry به متقاضیان اضافه می کند. اما علاوه بر این، در صورتی که همسر و یا شریک قانونی شخص متقاضی نیز تجربه تحصیل در استان نوا اسکوشیا داشته باشد، ۵ امتیاز دیگر نیز به پروفایل متقاضی اضافه خواهد شد.
 • متقاضیان در جریان Nova Scotia Experience: Express Entry باید حداقل تجربه انجام یک کار تمام وقت برای مدت ۱۲ ماه (و یا معادل آن تجربه کار پاره وقت) در نوا اسکوشیا داشته باشند. البته، این تجربه کار باید دارای یک سری شرایط ویژه هم باشد. مثلا در عرض سه سال قبل از اپلای برای اقامت دائم کانادا به دست آمده باشد، یک کار ویژه باشد که نیاز به داشتن مهارت خاصی دارد و همچنین، از طریق مجوز کار پس از تحصیل یا Post Graduate Work Permit پس از تکمیل دوره تحصیل در نوا اسکوشیا به دست آمده باشد.
 • جریان NSPNP International Graduate Entrepreneur برای افرادی در نظر گرفته شده است که اخیرا در یکی از موسسه ها یا مراکز آموزش تکمیلی واقع در استان نوا اسکوشیا فارغ التحصیل شده اند و تا کنون یک کسب و کار در این استان راه اندازی کرده اند و یا خریده اند.

لازم به ذکر است که در استان نوا اسکوشیا یک برنامه ویژه دیگر هم وجود دارد که Nova Scotia Study and Stay نام دارد و گروه هدف آن هم صرفا دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی از کشورهای چین، هند و فیلیپین هستند. که با وجودی که برای ما ایرانی ها قابل دستیابی و استفاده نیست، اما جالب است که بدانید شهروندان کشورهایی که اشاره کردیم را در طی دوره تحصیلشان کاملا حمایت و پشتیبانی می کند تا به آن ها کمک کند که وقتی دوره تحصیل خود را به اتمام رساندند، یک سابقه موفق در این استان به دست آورده باشند تا زمینه ساز ایجاد فرصت های شغلی بسیار خوب برای آن ها در آینده باشد.

علاوه بر تمامی مسیرها و جریان هایی که در این بخش برای استان نوا اسکوشیا ذکر کردیم، باید خاطر نشان کنیم که این استان یکی از استان های آتلانتیک کانادا است و قطعا شامل برنامه مهاجرتی آتلانتیک هم می شود. پس، فرصت های این استان برای اقامت پس از تحصیل در کانادا بسیار زیاد است و مزیت بزرگی که دارد، این است که همه دانشجویان با هر ملیتی می تواند مسیر مناسب برای خودشان را در این استان پیدا کنند.

اقامت پس از تحصیل در انتاریو

برنامه گزینش استانی انتاریو یا Ontario Immigration Nominee Program که به صورت اختصاری با اسم OINP نیز شناخته می شود، این فرصت را در اختیار آن دسته از دانشجویان و فارغ التحصیلان در این استان قرار می دهد تا به طور دائم در آن اقامت کنند و به انجام یک شغل بپردازند. در ادامه جزئیات کاملی درمورد مسیرها و جریان های OINP در اختیارتان قرار می دهیم.

مسیر اول برای افرادی است که از یک کارفرمای ساکن استان اونتاریو پیشنهاد شغلی دارند. متقاضیان برای این که واجد شرایط استفاده از این جریان باشند، باید شرایط زیر را در اختیار داشته باشند:

 • یک پیشنهاد شغلی معتبر و تمام وقت تحت گروهای شغلی O, A یا B در لیست NOC به آن ها رسیده باشد که با شرایط دستمزد رایج در اونتاریو مطابقت داشته باشد.
 • یک مدرک معتبر در یکی از دانشگاه ها یا کالج هایی که بودجه خود را از دولت کانادا می گیرند به دست آورده باشند که دوره تحصیل آن حداقل دو سال به طول انجامیده و به صورت تمام وقت در آن تحصیل کرده اند.
 • حداقل نیمی از دوره تحصیل خود را در کانادا سپری کرده باشند.
 • در عرض دو سال پس از تکمیل دوره های آموزشی که در بالا اشاره شد، اپلای کرده باشند.

علاوه بر این، استان اونتاریو برای فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا (PhD) نیز شرایط متفاوتی را در نظر گرفته است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

جریان فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد

 • در یکی از دانشگاه های دولتی استان انتاریو در یکی از برنامه های مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشند و حداقل یک سال از دوره تحصیل خود را به صورت تمام وقت سپری کرده باشند.
 • دارای سطح ۷ در یکی از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی باشند.
 • در طی دو سال اخیر، حداقل برای مدت ۱۲ ماه یا ۱ سال در استان انتاریو اقامت کرده باشند.
 • بودجه کافی برای زندگی در انتاریو در اختیار داشته باشند.
 • تمایل به زندگی و کار کردن در انتاریو داشته باشند.
 • به صورت قانونی در انتاریو زندگی کرده باشند و یا در خارج از این استان سکونت داشته باشند. درخواست هایی که از هر کجای دیگر در خارج از کانادا ارسال شوند، پذیرفته نخواهند شد.
 • درخواست اپلای باید در عرض ۲ سال پس از تکمیل دوره کارشناسی ارشد و دریافت مدرک آن به ثبت رسیده باشد.

جریان فارغ التحصیلان دکتری

 • در یکی از دانشگاه های دولتی استان انتاریو در یکی از برنامه های مقطع دکتری فارغ التحصیل شده باشند و حداقل یک سال از دوره تحصیل خود را به صورت تمام وقت سپری کرده باشند.
 • تمایل به زندگی و کار کردن در انتاریو داشته باشند.
 • در صورتی که از داخل کانادا اپلای می کنند، باید به صورت قانونی در این کشور زندگی کرده باشند. برخلاف مقطع کارشناسی ارشد، امکان اپلای از خارج از کانادا هم وجود دارد.
 • درخواست اپلای باید در عرض ۲ سال پس از تکمیل دوره دکترا و دریافت مدرک آن به ثبت رسیده باشد.

اقامت پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد

مسیر یا جریان ویژه و خاصی برای دانشجویان بین المللی تحت برنامه گزینش استانی جزیره پرینس ادوارد یا Prince Edward Island Provincial Nominee Program در نظر گرفته نشده است. با این حال، این استان یکی از استان های آتلانتیک کانادا محسوب می شود. علاوه بر این، در صورتی که شما از یک موسسه آموزش تحصیلات تکمیلی معتبر در جزیره پرینس ادوارد فارغ التحصیل شده باشید و در حال حاضر هم به انجام یک شغل در این استان مشغول باشید، ممکن است واجد شرایط باشید تا از طریق International Graduate Stream در برنامه گزینش استانی جزیره پرینس ادوارد برای یکی از برنامه های نامزدی این استان اپلای کنید.

اقامت پس از تحصیل در کبک

استان کبک برنامه های مهاجرت اقتصادی خاص خودش را در اختیار دارد که کاملا از برنامه های فدرال یا برنامه های گزینش استانی (PNPs) مجزا هستند. متقاضیانی که از کالج ها یا دانشگاه های استان کبک فارغ التحصیل شده باشند و بتوانند دانش، مهارت و سطح زبان فرانسوی خود را به سطح Intermediate یا معادل آن برسانند و همچنین، تجربه انجام کار در این استان را داشته باشند، باید به دنبال اپلای از طریق Quebec Experience Program باشند. البته، لازم به ذکر است که در صورت تمایل برای استفاده از این روش، باید این نکته را هم در نظر داشته باشند که رشته های تحصیلی تعیین شده توسط دولت کبک در اولویت قرار دارند؛ همچنین، برنامه نیروی کار ماهر کبک یا Quebec Experience Program برای متقاضیانی که تجربه تحصیل و یا انجام دادن یک شغل در استان کبک داشته باشند، یک امتیاز ویژه در نظر گرفته است.

اقامت پس از تحصیل در ساسکاچوان

استان ساسکاچوان به دانشجویان و فارغ التحصیلان از مراکز آموزشی یا موسسه های سراسر کانادا کمک می کند تا از طریق جریان Saskatchewan Experience Stream که در برنامه گزینش استانی ساسکاچوان یا SINP قرار دارد، موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوند و در ساسکاچوان اقامت کنند. بنابراین، روش اقامت پس از تحصیل در ساسکاچوان را به دو بخش می توان تقسیم کرد که در ادامه درمورد آن ها توضیح می دهیم.

دانشجویانی که در یکی از مراکز آموزشی داخل استان ساسکاچوان فارغ التحصیل شده اند

 • متقاضی باید یک گواهینامه، دیپلم یا مدرک تحصیلی معتبر از یکی از مراکز آموزش تحصیلات تکمیلی که در استان ساسکاچوان واقع شده است، دریافت کرده باشد.
 • حداقل شش ماه متوالی (یا ۹۶۰ ساعت) سابقه کار استخدامی با حقوق مشخص در ساسکاچوان داشته باشد.
 • در گذشته یک Post Graduate Work Permit به دست آورده باشد.
 • یک پیشنهاد شغلی نامشخص به صورت تمام وقت در زمینه تحصیلی خود از طرف یک کارفرمای ساکن در استان ساسکاچوان داشته باشد؛ این شغل باید دارای سطح A ,B یا O در لیست NOC باشد، یک تجارت معین باشد و با زمینه تحصیلی شخص متقاضی مرتبط باشد.
 • دارای یک SINP Job Approval Letter باشد.
 • نشان دهد که مهارت و سطح زبان مورد نیاز در گروه شغلی NOC C را در اختیار دارد.

دانشجویانی که در یکی از مراکز آموزشی خارج از استان ساسکاچوان و در هر استان دیگری در سراسر کانادا فارغ التحصیل شده اند

 • متقاضی باید پس از تکمیل یک برنامه تحصیلی که حداقل ۸ ماه به طول انجامیده و به صورت تمام وقت تکمیل شده است، یک گواهینامه، دیپلم یا مدرک تحصیلی معتبر از یکی از مراکز آموزش تحصیلات تکمیلی که در استان ساسکاچوان واقع شده است، دریافت کرده باشد.
 • در گذشته یک Post Graduate Work Permit به دست آورده باشد.
 • سابقه حداقل شش ماه متوالی (یا ۹۶۰ ساعت) سابقه کار استخدامی با حقوق در ساسکاچوان داشته باشد.
 • یک پیشنهاد شغلی نامشخص به صورت تمام وقت در زمینه تحصیلی خود از طرف یک کارفرمای ساکن استان ساسکاچوان داشته باشد؛ این شغل باید دارای سطح A ,B یا O در لیست NOC باشد، یک تجارت معین باشد و با زمنیه تحصیلی شخص متقاضی مرتبط باشد.
 • یک SINP Job Approval Letter داشته باشد.
 • نشان دهد که مهارت و سطح زبان مورد نیاز در گروه شغلی NOC C را در اختیار دارد.

اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که قصد داشته باشند پس از تکمیل دوره تحصیل خود در مدارس کانادا نیز همچنان در این کشور بمانند، باید در یکی از استان های این کشور ادامه تحصیل دهند تا واجد شرایط برای استفاده از برنامه های گزینش استانی (PNPs) باشند و یا بتوانند وارد سیستم رتبه بندی اکسپرس انتری شوند. پس از این که ادامه تحصیل دادند و واجد شرایط استفاده از یکی از این دو روش شدند، می توانند از طریق جریان ها یا مسیرهایی که در برنامه های گزینش استانی سراسر کانادا وجود دارد، اقدام کنند و به اقامت پس از تحصیل در کانادا بپردازند.

اقامت پس از تحصیل در کالج های کانادا

به طور کلی، شرایط اقامت پس از تحصیل در کالج های کانادا شباهت بسیار زیادی به انجام این کار در دانشگاه های این کشور دارد. یعنی برای اقامت پس از تحصیل در کانادا تقریبا هیچ تفاوتی در فارغ التحصیل شدن از یک کالج یا دانشگاه وجود ندارد و فرقی نمی کند که شما مدرک خود را از یک دانشگاه به دست آورده باشید و یا یک کالج. چیزی که اهمیت دارد، این است که شما واجد شرایط استفاده از مسیرهای موجود در برنامه های گزینش استانی در هر یک از استان های این کشور شناخته شوید که در بخش های قبلی این مطلب این موضوع را به طور مفصل برای تک تک استان های این کشور توضیح دادیم.

اقامت پس از تحصیل در دانشگاه های کانادا

برای اقامت پس از تحصیل در دانشگاه های کانادا، معمولا تفاوتی بین مقاطع تحصیلی مختلف وجود ندارد. اما برخی از استان های این کشور از جمله انتاریو که در بخش قبل آن را به طور کامل شرح دادیم، برای فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مسیرهای مجزایی در برنامه گزینش استانی خود در نظر گرفته اند. انجام این کار دارای مزیت های دو طرفه برای نیروهای کار و کارفرمایان است.

مزیت آن برای نیروهای کار این است که می توانند دسترسی بهتری به موقعیت های شغلی مرتبط با مهارت های خود پیدا کنند و مزیت آن برای کارفرمایان هم این است که می توانند نیروهای متخصصی که دقیقا در زمینه مورد نظرشان نیاز دارند را جذب کنند.

به طور کلی، همه استان های کانادا شرایط مساعد و مناسبی برای اقامت پس از تحصیل در دانشگاه های این کشور فراهم کرده اند و فارغ التحصیلان معمولا به راحتی می توانند با بررسی شرایط خود، به اقامت پس از تحصیل در کانادا بپردازند و در این کشور بمانند. موضوع مورد توجه این است که برخی از استان های کانادا به قدری شرایط را تسهیل کرده اند که حتی در صورتی که متقاضیان در یکی دیگر از استان های کانادا فارغ التحصیل شده باشند نیز می توانند در آن استان اقامت کنند. نمونه بارز آن هم استان ساسکاچوان است که حتی به افرادی که در خارج از این استان فارغ التحصیل شده باشند نیز اجازه می دهد در این استان اقامت کنند.

بهترین شهرهای کانادا برای اقامت پس از تحصیل

پس از این که از نحوه اقامت پس از تحصیل در اکثر استان های کانادا اطلاع پیدا کردیم، اکنون وقت آن رسیده تا بدانیم کدام یک از شهرهای این کشور برای اقامت پس از تحصیل بهتر و مناسب تر هستند. آماری که توسط دولت کانادا منتشر شده است، نشان می دهد که اقتصاد این کشور در ماه جولای سال ۲۰۲۰ میلادی موفق به ایجاد ۴۱۹ هزار شغل جدید شده است. اما این تمام ماجرا نیست و شگفتی ها همچنان ادامه دارد. بررسی ها نشان می دهد که نرخ بیکاری این کشور هم از ۱۳ درصد به ۱۰.۹ درصد کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر انتظار می رود که پس از این که مرزهای این کشور به طور کامل باز شد و اقتصاد آن به وضعیت سابق خودش قبل از دوره پاندمی کرونا بازگشت، این نرخ باز هم به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. جالب است که بدانید اغلب شغل هایی که در کانادا به وجود آمده است، به استان های انتاریو (با اختصاص دادن ۱۵۱ هزار شغل به خودش)، کبک (با ۹۸ هزار شغل)، بریتیش کلمبیا (۷۰ هزار شغل) و همینطور آلبرتا (۶۸ هزار شغل) تعلق دارند.

بر اساس نتایج به دست آمده از آمار و ارقام در کانادا، شهر ابتسفورد میشن در استان بریتیش کلمبیا با داشتن نرخ بیکاری ۸.۸ درصدی، کم ترین نرخ بیکاری را در بین تمامی شهرهای مهم و بزرگ کانادا به خودش اختصاص داده است. علاوه بر این، گزارشی که در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ منتشر شده است هم نشان می دهد که شهر اتاوا (با نرخ بیکاری ۹ درصد) به همراه مونکتون (با نرخ بیکاری ۹.۱ درصد) به ترتیب جایگاه دوم و سوم را از این نظر در اختیار دارند. نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد، این است که استان های دریایی (شامل سه استان به نام های جزیره پرینس ادوارد، نیوبرانزویک و لابرادور به همراه نوا اسکوشیا) که در کشور کانادا وجود دارند، در طی پاندمی ویروس کرونا در سراسر دنیا، کم ترین نرخ از دست دادن شغل در سراسر کانادا را داشته اند.

اما شاید بپرسید که بیشترین فرصت های شغلی اکنون در کدام یک از شهرهای کانادا وجود دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید توضیح دهیم که با وجود ۷۰ هزار شغل جدیدی که در طی یک سال اخیر به اقتصاد استان بریتیش کلمبیا اضافه شده است و همچنین، با در نظر گرفتن نرخ بیکاری بسیار کمی که در این استان وجود دارد، می توان با اطمینان خاطر کامل گفت که در حال حاضر این استان دارای بیشترین فرصت های شغلی بالقوه برای افرادی است که در این استان تازه وارد هستند و قصد ادامه زندگی و اقامت پس از تحصیل در کانادا دارند. در این میان، شهر ابتسفورد میشن استان بریتیش کلمبیا که به عنوان پنجمین شهر بزرگ در سراسر کانادا هم شناخته می شود، دارای کم ترین نرخ بیکاری در بین تمامی شهرهای مهم و بزرگ این کشور می باشد.

لازم به ذکر است که ابتسفورد یک شهر بزرگ می باشد که در ناحیه غربی ونکوور واقع شده است. به طور عمده، این شهر به واسطه فعالیت های گسترده در زمینه کشاورزی، هزینه های زندگی کم تر نسبت به دیگر شهرهای بزرگ کانادا، هزینه پایینِ سوخت های فسیلی و بنزین و همینطور دانشگاه بریتیش کلمبیا که یکی از محبوب ترین دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی می باشد، معروف است. علاوه بر این، ابتسفورد پس از شهرهای مهم و بزرگی از قبیل ونکوور و تورنتو، بیشترین جمعیت مهاجر در کل کانادا را در خودش جای داده است. بنابراین، در صورت زندگی در این شهر، علاوه بر برخورداری از فرصت های شغلی زیاد، با ایرانی های زیادی هم ملاقات خواهید کرد و احساس غربت نخواهید کرد. مراکز خرید، فروشگاه های مواد غذایی و کافی شاپ و رستوران های ایرانی زیادی در این شهر وجود دارد. بزرگترین صنایع در شهر Abbotsford شامل کشاورزی، تولید، هوا فضا و به طور شگفت آوری صنعت فیلم می باشد. این شهر پروژه های فیلمبرداری زیادی را به خود جذب می کند و به همین دلیل نیز با اسم Abbywood معروف است.

در میان شهرهای بزرگی که در سراسر کانادا وجود دارد، ابتسفورد کم تر از همه ی آن ها در طی پاندمی بیماری COVID-19 شغل از دست داده است که همین امر نشان دهنده اقتصاد قدرتمند و وجود زیرساخت های قوی در این شهر می باشد. این موضوع می تواند به این دلیل باشد که عده زیادی از جمعیت این کشور به انجام فعالیت در صنایع کشاورزی و مواد غذایی مشغول به کار هستند. در ادامه این مطلب از شما دعوت می کنیم که لیست ۱۰ شرکت بزرگی که در این شهر استخدام انجام می دهند را مشاهده کنید.

 • University of British Columbia
 • SAP
 • Fortinet
 • Vancouver Coastal Health
 • Microsoft
 • Lululemon
 • Cactus Club Café
 • Paladin Security Group
 • Taisuco Canada Agriculture Corporation
 • Apple

راحت ترین استان های کانادا برای اقامت پس از تحصیل

کانادا به خاطر داشتن یک جامعه مهاجر پذیر، از محبوبیت زیادی برخوردار است. این کشور نه تنها همیشه با آغوش باز پذیرای مهاجران از سراسر دنیا بوده است، بلکه علاوه بر این، امکانات و تسهیلات بسیار خوبی هم در اختیارشان قرار داده که کاملا شبیه به رفتاری است که با شهروندان خود دارد. بنابراین، هیچ تبعیضی بین شهروندان و مهاجران قائل نمی شود. دولت کانادا قوانین و مقررات بسیار ساده و راحتی را برای مهاجران از سراسر دنیا طراحی و پیاده سازی کرده است تا در مرحله اول، نیروهای کاری ماهر و متخصص جوان را جذب و سپس شرایط را برای نگهداری و حفظ آن ها فراهم کند. علاوه بر این، تمام سعی خودش را به کار می گیرد تا تمامی موانع و مشکلات را از مسیر آن ها برطرف کند و ساده ترین شرایط را برایشان فراهم کند.

بهترین نمونه ای که می توانیم مثال بزنیم، سیستم Express Entry است که از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۱۵، یک دروازه محبوب و پرتردد در میان مهاجرانِ متقاضی برای دریافت اقامت دائم کانادا در زمینه های مختلف بوده است. از آن زمان تا به حال، اداره پناهندگی، مهاجرت و شهروندی کانادا (Immigration Refugees and Citizenship Canada) یا همان IRCC برای متقاضیان دریافت اقامت دائم کانادا، تعداد بسیار زیادی دعوتنامه برای اپلای (Invitation to Apply) یا همان ITA صادر کرده است که همانطور که در بخش های قبلی این مطلب اشاره کردیم، در سال 2022 قرار است یک رکورد شگفت انگیز در صدور ITA ثبت کند؛ همانطور که آمار صدور آن در سه ماهه نخست سال جاری به بیشترین مقداری که تا کنون بوده، رسید.

افراد متقاضی که قصد دریافت اقامت دائم کانادا را در سال 2022 میلادی دارند، برای این که با کم ترین دردسر ممکن و با راحتی کامل به این هدف ارزشمند دست پیدا کنند، باید تمامی مراحل و پیش نیازهای مهاجرت در یک استان به خصوص که دارای قوانین ساده و همینطور یک سیستم امتیاز محور می باشد را دنبال کنند و انجام دهند. ما در ادامه این مطلب یک لیست کوتاه از شش استان برتر کانادا برای شما آماده کرده ایم که نگاهی اجمالی به مناطقی دارد که بهترین و راحت ترین شرایط را برای متقاضیان علاقه مند به مهاجرت به این کشور فراهم کرده اند و همچنین، بروکراسی و پروسه های سخت و پیچیده اداری را هم از سر راه آن ها برداشته اند.

 • آلبرتا

این استان منحصر به فرد که مملو از منابع طبیعی از جمله نفت می باشد، لیست خاصی از مشاغل مورد نیاز و ضروری که فورا به آن ها نیاز داشته باشد، ندارد. این موضوع به این معنی است که نیروهای کار ماهر و افراد حرفه ای جوان که در انجام کاری تخصص و مهارت کافی دارند، با هر پیشینه و بکگراند کاری و تجربه ای که داشته باشند، می توانند برای برنامه Alberta Nominee اقدام کنند. علاوه بر این، آلبرتا این فرصت را نیز فراهم کرده است تا کسانی که امتیاز CRS آن ها به بالای ۳۰۰ رسیده است هم از طریق سیستم Express Entry اقدام کنند و دعوتنامه خود را دریافت کنند.

 • ساسکاچوان

یکی از مزیت های بزرگی که استان ساسکاچوان دارد، این است که برخلاف سایر استان های دیگر کانادا که فقط اقامت بستگان درجه یک شخص متقاضی یا نامزد اخذ اقامت دائم کانادا در ساسکاچوان را یک امتیاز برتری در CRS در نظر می گیرند، برای بستگان دورتر مثل پسر عمو یا پسر خاله هم این مزیت را حفظ می کند. استان ساسکاچوان دعوتنامه را از هر دو روش Express Entry و Occupation in Demand در اختیار افراد متقاضی قرار می دهد. جریان Saskatchewan Occupation in Demand برای آن دسته از متقاضیانی در نظر گرفته شده است که در سیستم EE پروفایل ندارند و در یک سیستم دیگر به نام Expression of Interest حضور دارند که به صورت اختصاری هم EOI نام دارد. متقاضیانی که بیش از ۱۰ سال تجربه کاری داشته باشند، شانس بسیار خوبی برای تضمین نامزدی خود از طریق برنامه گزینش استانی ساسکاچوان خواهند داشت.

 • انتاریو

استان آنتاریو در کانادا، قطب صنعت فناوری اطلاعات در این کشور به شمار می رود. متقاضیان مهاجرت که به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا هستند و به حرفه خود هم علاقه و اشتیاق زیادی دارند، می توانند با به دست آوردن تجربه کاری مناسب در زمینه های مختلفی در حوزه فناوری از قبیل هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، یادگیری ماشینی و همینطور سایر فناوری های روز دنیا، پیشنهادهای شغلی بزرگ و خوبی به دست بیاورند و یک تجربه کاری بسیار خوب برای خودشان دست و پا کنند.

 • کبک

بخش اعظم افرادی که اقامت دائم کانادا در این استان را به دست آورده اند، به زبان فرانسوی صحبت می کنند. با توجه به این موضوع، متقاضیان مهاجرت به کانادا که مهارت و دانش کافی در زبان فرانسوی دارند، شانس بسیار خوبی در اختیار دارند تا دعوت نامه اپلای برای برنامه گزینش استانی کبک و یا همان Quebec PNP Program به دست بیاورند. شما می توانید با مراجعه به این لینک اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

 • جزیره پرینس ادوارد

با توجه به لیست مشاغل آزاد این استان که باز می باشد، و همینطور تنوع گسترده و زیادی که بین مشاغل این لیست وجود دارد، یکی از مقصدهای محبوب مهاجران به شمار می رود. کارشناسان پیشنهاد می کنند متقاضیان حوزه های مختلف شغلی و مشاغل مختلف باید برای تأمین امنیت روابط عمومی در کانادا برای استان پرنس ادوارد اپلای کنند.

 • نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا چندین و چند سازمان مالی، شرکت و آژانس های مختلفی که در زمینه های گوناگون فعالیت می کنند را در خودش جای داده است که باعث می شود این منطقه از نظر اقتصادی شرایط ایده آل و بسیار مناسبی داشته باشد. نیروهای کاری که در استان نوا اسکوشیای کانادا فعالیت می کنند، قادر هستند که یک آینده روشن و درخشان برای خودشان به وجود بیاورند و همچنین، یک زندگی راحت و آسوده با امنیت بالا هم برای خانواده های خود به وجود بیاورند. به طور کلی، می توان گفت متقاضیانی که بکگراند و سابقه درخشانی در امور مالی و مدیریت آن ها دارند، می توانند استان نوا اسکوشیای کانادا را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای اخذ اقامت دائم کانادا در سال 2022 انتخاب کنند.

سریع ترین روش دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا

تا کنون درمورد تمامی روش های دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق تمام استان های این کشور با شما صحبت کردیم و روش انجام این کار برای هر یک از آن ها را نیز به صورت مجزا بررسی کردیم. اما اکنون وقت آن رسیده که به یک سوال مهم پاسخ دهیم و آن هم این است که کدام یک از این روش ها پس از تکمیل دوره تحصیل، سریع تر از بقیه ما را به اقامت دائم کشور کانادا می رساند؟ ما در این بخش از مطلب امروز خود سه روش برای دستیابی هر چه زودتر و سریع تر به اقامت دائم این کشور را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید مطالعه کنید.

برنامه گزینش استانی بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا یکی از بزرگ ترین استان های کانادا به شمار می رود که نقش بسیار پررنگ و مهمی در اقتصاد این کشور هم ایفا می کند. این استان همیشه از مهاجران استقبال خوبی انجام داده است و همواره تسهیلات آموزشی و تحصیلی، محیط زندگی امن و آرام، طرح های رفاه اجتماعی و فرصت های شغلی متعدد در زمینه های مختلف برای نیروهای کار متخصص و ماهرِ مهاجر فراهم کرده است که باعث شده یکی از محبوب ترین مقصدهای مهاجرت از سراسر دنیا شناخته شود. با توجه به فرایند سریع مهاجرت، اسناد و مدارک قابل دسترس و شرایط کلی مناسب برای تمامی متقاضیان، برنامه گزینش استانی بریتیش کلمبیا یا همان British Columbia Provincial Nominee Program که با نام اختصاری BC PNP نیز شناخته می شود، تبدیل به انتخاب اول متقاضیان برای مهاجرت به کانادا شده است.

بریتیش کلمبیا از هر نظر جزو یکی از برترین استان های کانادا شناخته می شود که در عین حال هم شرایط ساده و راحتی برای به دست آوردن اقامت دائم این کشور برای متقاضیان فراهم کرده است و حتی از افرادی که دارای حداقل ۲ سال سابقه کاری هستند نیز دعوت به عمل می آورد. لازم به ذکر است که در بعضی از دسته های شغلی در این استان، کارفرمایان به تجربه کار اجباری نیاز ندارند و افراد را ملزوم به داشتن آن نمی کنند.

برنامه نامزدی مهاجرت انتاریو یا برنامه گزینش استانی انتاریو

برنامه PNP استان انتاریو فرصت های درخشان و بزرگی را در اختیار متقاضیان اخذ اقامت دائم کانادا قرار می دهد و علاوه بر این، همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، یکی از راحت ترین استان های کانادا برای اخذ اقامت دائم به شمار می رود. این استان به دلیل داشتن قوانین و مقررات راحت، پروسه مهاجرت سریع و همینطور نرخ بالای صدور ITA برای متقاضیانِ مهاجرت به کانادا شناخته می شود. برنامه نامزدی مهاجرت انتاریو (OINP) به طور مداوم فرصت های شغلی متعددی در صنایع رایج و همینطور صنایع مدرن از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ایجاد می کند. علاوه بر این، استان انتاریو نیروهای کاری ماهری از زمینه های کاربردی مختلفی جذب می کند. برخی از این زمینه ها شامل خدمات اداری و مدیریت، پرستاری، امور مالی و مدیریت کسب و کار می شوند.

مقامات استانی در سراسر کانادا هر سال از طریق سیستم Express Entry با فاصله های زمانی معین و منظم، متقاضیان را به دریافت ITA دعوت کرده اند. بر اساس بررسی های انجام شده و افرادی که از این طریق دعوتنامه یا ITA کانادا را دریافت کرده اند، استان آنتاریو به عنوان قطب IT کانادا معرفی شده است. با توجه به این موضوع، کارفرمایان که در صنعت IT فعالیت می کنند، برای پیدا کردن کاندیداهای ایده آل و جوانی که شور و اشتیاق زیادی دارند، جست و جو می کنند تا فرصت های شغلی مختلفی را در اختیارشان قرار دهند. کاندیداها برای این که واجد شرایط دریافت ITA شناخته شوند، باید حداقل ۴۰۰ امتیاز در پروفایل CRS خود به دست بیاورند. اگر فکر می کنید که دستیابی به این امتیاز دشوار است، باید خاطر نشان کنیم که جای هیچ ناامیدی نیست. زیرا دستیابی به آن برای نیروهای کاری ماهر و متخصص کاملا امکان پذیر است و امتیاز غیر قابل دسترسی نیست. همچنین، حداقل امتیاز EE لازم برای رسیدن به صدر رده بندی در سایر استان های کانادا معمولا بین ۴۴۰ تا ۵۰۰ است.

استان نیوبرانزویک

اغلب روش های اقامت پس از تحصیل در کانادا که از طریق استان نیوبرانزویک قابل دسترس هستند، بسیار ساده و راحت می باشند و در کم ترین زمان ممکن اقامت کانادا را در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهند. استان نیوبرانزویک سریعا به متقاضیان واجد شرایط که قادر به برطرف کردن نیازهای ویژه اقتصادی و بازار کار در این استان باشند، پاسخ می دهد و نیازمندی های آن ها را برطرف می سازد. بنابراین، می توان گفت نیوبرانزویک یکی از ساده ترین استان های کانادا برای دریافت PR است. این استان فرصت های شغلی متعدد بسیار خوبی را به متقاضیانی که شرایط مورد نیاز کارفرمایان در حوزه های کاری مختلف و همچنین معیارهای مورد نظر آن ها را داشته باشند، ارائه می کند.

فرصت های شغلی که در این استان وجود دارد، شامل موقعیت های بسیار خوبی در زمینه های صنایع مدرن و سنتی هستند که از این دست می توان به خدمات اداری، ساخت و ساز، املاک و مستغلات، صنایع نفت، کشاورزی، جنگل داری، ماهیگیری، حمل و نقل و همینطور معدن اشاره کرد.

هزینه صدور ویزای کانادا

هزینه صدور ویزا برای تمام انواع ویزای کانادا تقریبا 200 دلار است. این هزینه برای هر شخص متقاضی باید به صورت جداگانه پرداخت شود.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

چطور می توانم پس از فارغ التحصیل شدن، اقامت دائم کانادا را اخذ کنم؟

برای این که پس از تکمیل دوره تحصیل خود نیز در کانادا بمانید، باید به صورت موقت در این کشور مشغول به کار شوید. برای کار کردن در کانادا پس از فارغ التحصلی نیز به یک مجوز کار نیاز دارید. تجربه کاری که در حین انجام این شغل به دست می آورید، ممکن است به شما کمک کند تا برای اخذ اقامت دائم کانادا واجد شرایط تشخیص داده شوید.

به دست آوردن اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیل شدن در کدام یک از استان های کانادا راحت تر است؟

انتاریو. برنامه گزینش استانی انتاریو یا OINP و یا OPNP فرصت های درخشان بسیار خوبی در اختیار متقاضیان اخذ اقامت دائم کشور کانادا قرار می دهد. با توجه به این موضوع، انتاریو به عنوان یکی از راحت ترین استان های کانادا برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل شناخته می شود. انتاریو که به عنوان بزرگ ترین استان کانادا (از نظر تراکم جمعیت) نیز شناخته می شود، به خاطر داشتن قوانین و مقررات ساده و راحت، پروسه مهاجرت سریع و بی دردسر و همچنین، نرخ بالای صدور ITA معروف است.

آیا می توانم پس از یک سال تحصیل در کانادا اقامت دائم این کشور را اخذ کنم؟

یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تکمیل دوره های آموزشی یا تحصیلی که یک سال طول کشیده اند، این است که پس از به اتمام رساندن دوره تحصیلی یا آموزشی خود، برای مجوز کار پس از تحصیل یا Post Graduate Work Permit اقدام کنید. انجام دادن این کار و اخذ PGWP نه تنها به شما کمک می کند تا تجربه کار در کانادا به دست بیاورید و با کارفرمایان این کشور و شرایط کاری آن ها آشنا شوید، بلکه کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا با به دست آوردن امتیازهای CRS بیشتر، پروفایل خود در سیستم Express Entry را نیز بهبود و پیشرفت دهید تا در آن ارتقاء پیدا کنید و به بالای رده بندی برسید.

دانش آموزان و دانشجویان چطور می توانند اقامت دائم کانادا را اخذ کنند؟

به طور کلی، دولت کانادا انتظار دارد که شما پس از تکمیل دوره تحصیل خود، این کشور را ترک کنید؛ مگر این که برای دریافت PR این کشور و یا مجوز کار اقدام کنید (این موضوع برای همه دانش آموزان و دانشجویان با هر ملیت و هر آداب و رسومی صدق می کند). دانشجویان و دانش آموزان بین المللی در انتاریو این امکان را در اختیار دارند تا با استفاده از دو روش یا مسیر مختلف برای اقامت دائم کانادا اپلای کنند:
1. کلاس تجربه کانادایی
2. برنامه گزینش استانی انتاریو

پس از فارغ التحصیل شدن در کانادا تا چه مدت می توانم در این کشور بمانم؟

مجوز کار پس از تحصیل یا PGWP برای آن دسته از افرادی در نظر گرفته شده است که فارغ التحصیل شده اند و یک برنامه آموزشی یا تحصیلی که حداقل به مدت ۸ ماه به طول انجامیده است را تکمیل کرده اند. این مجوز کار تا همان مدت زمانی که دوره آموزشی یا تحصیلی شخص متقاضی طول کشیده، اعتبار خواهد داشت و سقف اعتبار آن هم ۳ سال است. یکی از بهترین روش های اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام برای دریافت PGWP است.

دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی در کانادا تا چه مدتی پس از فارغ التحصیل شدن هم می توانند در این کشور بمانند؟

تا سقف سه سال. Post Graduate Work Permit این اجازه را به دانش آموزان و دانشجویان بین المللی می دهد که در کانادا بمانند و پس از فارغ التحصیل شدن و تکمیل دوره آموزشی یا تحصیلی خود نیز تا سقف سه سال در این کشور اقامت داشته باشند. فارغ التحصیلان بین المللی ممکن است پس از کار کردن در کانادا برای مدت یک سال واجد شرایط اپلای برای اقامت دائم این کشور شناخته شوند.

به دست آوردن اقامت دائم کانادا پس از تحصیل چقدر طول می کشد؟

سه سال. تعدادی از استان های کانادا از متقاضیانی که تمایل دارند پس از فارغ التحصیلی و تکمیل دوره آموزشی خود در این کشور بمانند، درخواست می کنند که PGWP داشته باشند. این مدرک، یک فرصت ویژه تا سقف سه سال به متقاضیان می دهد تا تجربه کار مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند.

آیا یک دانشجو می تواند در طول دوره تحصیل خود اقامت دائم کانادا را به دست بیاورد؟

دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل و تکمیل دوره های آموزشی مورد نظر خود در کانادا هستند، ممکن است بتوانند در حین دوره تحصیل خود و یا پس از تکمیل کردن آن برای به دست آوردن اقامت دائم کانادا اقدام کنند. البته، بدیهی است فقط در صورتی که شرایط و نیازمندی های لازم برای بهره مندی از یکی از برنامه های مهاجرت کانادا را در اختیار داشته باشند، امکان انجام این کار برایشان فراهم خواهد شد.

راحت ترین استان کانادا برای اخذ اقامت دائم کدام است؟

برخی از بررسی ها نشان می دهند که از نظر تسهیل شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم برای دانشجویان و دانش آموزان فارغ التحصیل شده، استان نوا اسکوشیا ساده ترین استان کانادا برای دریافت PR کانادا است زیرا روش های مختلف بسیار زیادی برای این کار در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

در حال حاضر کدام یک از استان های کانادا دارای بیشترین فرصت های شغلی است؟

در حال حاضر بیشترین فرصت های شغلی در بین استان های مختلف کانادا در کبک وجود دارد. نرخ بیکاری استان کبک ۴ درصد می باشد. اما قبل از آن بریتیش کلمبیا با نرخ بیکاری ۳.۸ درصدی و همینطور انتاریو با نرخ بیکاری ۳.۲ درصدی، از این نظر به ترتیب در رتبه های دوم و اول در بین تمامی استان های کانادا قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید