اقامت پس از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

کانادا جزء ده کشوری است که دانشجویان خارجی پس از پایان دوره تحصیلی، به اقامت دائم در این کشور علاقه دارند. اگر شما هم جزء این دسته از دانشجویان هستید باید بدانید که پس از پایان تحصیل، از لحاظ قانونی مجاز به ماندن در این کشور نیستید مگر این که بتوانید یکی از اسباب قانونی مربوط به اقامت در کانادا را برای خود فراهم کنید. روش‌های متعددی وجود دارد که معمولا دانشجویان با استفاده از آن‌ها بعد از فارغ‌التحصیلی به زندگی خود در کانادا ادامه می‌دهند. ما قصد داریم در این مقاله راهکارهای مناسب را به شما ارائه کنیم .

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق کار

بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کانادا، رویای ورود به بازار کار این کشور را در ذهن خود می‌پرورانند و به آن به عنوان مهمترین راهکار برای ماندن در کانادا فکر می‌کنند. اگر می‌خواهید به این رویا دست پیدا کنید باید ابتدا با ضوابط و مقرراتی که دولتمردان کانادایی برای متقاضیان اقامت پس از تحصیل از طریق کار وضع نموده‌اند آشنا شوید.

قبل از هر موضوعی شما باید بدانید که هیچ یک از مراکز آموزشی کانادا، دانشجویان بین‌المللی را مجاز به دریافت مجوز به منظور ورود به بازار کار پس از پایان دوره تحصیل نمی‌دانند. یعنی برای گرفتن مجوز اصلا نباید به دانشگاه مراجعه کنید.

 اشخاصی که در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کرده‌اند باید برای دریافت مجوزی تحت عنوان pgwp اقدام کنند. شما حداکثر تا 180 روز پس از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی می‌توانید برای دریافت مجوز مذکور اقدام کنید. ممکن است مدت زمانی که منتظر اعلام نمرات از سوی دانشگاه هستید مجوز دوره تحصیلی‌تان منقضی شود در این صورت می‌توانید یکی از این راه‌کارها را در پیش بگیرید.

 • دریافت گواهی میهمانی (visitor record)
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز دوره تحصیلی منقضی شود و شما هنوز در کانادا حضور داشته باشید باید بابت مدتی که به صورت غیرقانونی در این کشور به منظور دریافت مجوز pgwp اقامت دارید مبالغی را تحت عنوان جریمه بپردازید.

وقتی مجوز pgwp را دریافت کردید این سوال مطرح می‌شود که مجوز مذکور برای چه مدتی دارای اعتبار است. در پاسخ باید گفت که اعتبار این مجوز بستگی به طول دوره تحصیل شما در کانادا دارد. اگر کمتر از هشت ماه در کانادا تحصیل کرده باشید اصلا مجاز به دریافت pgwp نیستید. اگر برای مدت 8 ماه تا 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید معادل همان مدت به شما مجوز کار در این کشور داده می‌شود. مثلا اگر 9 ماه درس خوانده‌اید به شما مجوز انجام کار به مدت 9 ماه داده می‌شود. اگر مدتی بیش از 2 سال در کانادا تحصیل کرده باشید مجوز کاری که اعتبار 3 ساله دارد به شما اعطا خواهد شد.

مراقب باشید مدت اعتبار پاسپورت منقضی نشده باشد یا اگر مدت زمان زیادی تا انقضای آن باقی نمانده اقدامات لازم را انجام دهید در غیر این صورت مجوز کار صادر شده فقط تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر خواهد بود.

یکی از شرایط دریافت مجوز کار این است که شما به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشید. همچنین باید مدرک معتبر تحصیلی در دست داشته باشید و اگر هنوز مدرک مبنی بر فارغ‌التحصیلی از سوی مرکز آموزشی صادر نشده می‌توانید درخواست صدور گواهی موقت بنمایید.

اگر برای دریافت pgwp مجاز نیستید دو مجوز دیگر هم وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها برای اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام کنید.

 • مجوز کاری باز
 • مجوز کاری خاص کارفرما

مجوز کاری باز به شما این امکان را می‌دهد تا با هر کارفرمایی بتوانید کار کنید؛ اگر متقاضی دریافت مجوز کاری خاص کارفرما هستید باید نام کارفرمایی که قرار است با او کار کنید، مدت همکاری و محل کار را در تقاضای خود ذکر کنید.

یکی دیگر از مجوزهایی که با دریافت آن می‌توانید در کانادا مشغول به کار شده و به اقامت دائم در این کشور دست پیدا کنید مدرک CEC  نام دارد. این مدرک به اشخاصی داده می‌شود که 12 ماه به صورت تمام وقت یا پاره وقت در طی 3 سال قبل از درخواست مجوز، در کانادا کار کرده باشند. برای دریافت این مدرک باید به زبانی که انجام کار مورد نظر منوط به دانستن آن است تسلط داشته باشید. لازم است بدانید که در زمان ارائه درخواست برای گرفتن مجوز ذکر شده نباید مشغول به کار باشید.  مدرک مذکور برای کار در استان کبک صادر نمی‌شود.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در کانادا یکی از بهترین روش‌ها برای به دست آوردن اقامت دائم در این کشور است. اگر قصد گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادایی را دارید به ضوابط زیر توجه کنید:

 • باید 2 تا 5 سال قبل از درخواست اقامت، در کانادا به تجارت مورد نظر خود بپردازید.
 • باید از زمان حضور در کانادا و شروع سرمایه‌گذاری تا 5 سال بعد در این کشور حضور داشته باشید. البته اگر سفرهای زیادی انجام می‌دهید لازم نیست مدت زمان مذکور، متناوب باشد.
 • در حال حاضر تنها در ایالت کبک امکان سرمایه‎‌گذاری خارجی وجود دارد و برای این امر شما باید حداقل 1.5 میلیون دلار سرمایه داشته باشید. همچنین باید 800000 دلار نیز بابت سود‌آور نبودن سرمایه‌گذاری در طی 5 سال اولیه در نظر بگیرید. البته بازگشت اصل پول پس از گذشت 5 سال توسط دولتمردان در ایالت کبک تضمین می‌شود.
 • سن متقاضی دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری باید بین 18 تا 45 سال باشد.
 • باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید
 • باید در امتجان IELTS واجد شرایط شناخته شوید.
 • باید در استان کبک سکونت داشته باشید. بدین معنا که شما نمی‌توانید در استان کبک سرمایه‌گذاری کنید اما در استان دیگری اقامت داشته باشید.

برای متقاضیانی که شرایط سرمایه‌گذاری در استان کبک را داشته باشند و درخواست آن‌ها پذیرفته شود گواهی صادر می‌شود که به موجب آن به دولت فدرال جهت ارزیابی عدم سوء پیشینه، سلامت روان و سایر ضوابط معرفی می‌شوند. از امتیاز اقامت دائم در کانادا، تحصیل و درمان رایگان برخوردار می‌شوند.

سرمایه‌گذاری از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ نیز می‌تواند هدفتان برای اقامت دائم در کانادا را محقق سازد. لازم به ذکر است که شکست استارت‌آپ هیچ تاثیری بر اقامت شما نخواهد داشت.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

یکی دیگر از راهکارها برای به دست آوردن اقامت کانادا پس از پایان تحصیل در این کشور، ازدواج با یک شهروند کانادایی است. البته ازدواج به صورت اتوماتیک شما را به شهروند کانادا تبدیل نمی‌کند بلکه باید وارد یک پروسه برای دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا شوید. در روند دریافت مجوز اقامت در کانادا باید وجود شرایطی احراز شود:

 • ارائه مدرکی که ثابت کننده قانونی بودن ازدواج باشد.
 • همسر شما باید بیش از 18 سال داشته باشد و توانایی مالی او برای اداره زندگی احراز شود.
 • ضمانت بابت تامین مالی همسر بابت 3 سال بعد از گرفتن اقامت کانادا و ضمانت بابت تامین مالی فرزند بابت دوره 10 ساله پس از دریافت اقامت.
 • باید قبل از ارائه درخواست به مدت 1 سال و 95 روز در کانادا حضور داشته باشید.

در طول مدت اقدام جهت اقامت از طریق ازدواج  می‌توانید در کانادا حضور داشته باشید  و همسر شما در طول این مدت کفیل محسوب می‌شود. همچنین در خارج از کانادا نیز می‌توانید برای دریافت اقامت از طریق ازدواج اقدام کنید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج

اقامت پس از تحصیل در کانادا و هزینه‌های زندگی

بسیاری از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادایی قصد دارند به زندگی خود در این کشور ادامه بدهند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که اقامت در کانادا پس از پایان دوره تحصیل ممکن است کمی سخت‌تر از زندگی دانشجویی باشد. به این دلیل که با فارغ‌التحصیل شدن، از امتیازات دوره دانشجویی مانند پرداخت فاند از سوی دانشگاه و کار دانشجویی محروم می‌شوید. به همین دلیل پس از فراغت از تحصیل بایستی برای تامین مخارج زندگی در کانادا مشغول به کار شوید.

هزینه زندگی در کانادا پس از پایان تحصیل، به معنای شکل‌گیری یک زندگی مستقل است که تمام هزینه‌های آن باید توسط خودتان و بدون دریافت هیچ کمکی از سوی دانشگاه تامین شود. هزینه زندگی در کانادا بستگی زیادی به شهر و محله اقامت همچنین استایل زندگی شما دارد. در کانادا بیشتر درآمد شما صرف هزینه اجاره مسکن، خوراک و پوشاک خواهد شد.

در شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور هزینه اجاره مسکن بیشتر از دیگر شهرها است. بخشی از درآمد نیز بابت هزینه حمل و نقل صرف خواهد شد.

برخی از تازه واردین به کانادا به دنبال سکونت در شهرهایی ارزان هستند. ایرانیان کانادا برخی از شهرها را نیز به لحاظ وضعیت آب و هوایی برای سکونت انتخاب نمی کنند معمولا مهاجرین تازه وارد، اتاوا و هلیفکس را برای زندگی انتخاب می‌کنند. در این دو شهر هزینه‌های زندگی نیز به نسبت شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور کمتر است.

اقامت پس از تحصیل در کانادا و هزینه‌های زندگی

اقامت پس از تحصیل در کانادا و ویزای همراه

برخی از متقاضیان اقامت در کانادا قصد دارند پس از پایان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا به همراه خانواده، به زندگی خود در این کشور ادامه دهند. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که درخواست یکی از متقاضیان به منظور گرفتن اقامت کافی است. لازم است بدانید که به ازای هر یک از همراهان باید یک درخواست جداگانه تحویل داده شود اما می‌توانید تمام درخواست‌ها را به صورت یکجا ارائه کنید.

قبل از درخواست برای صدور ویزای همراه بهتر است مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. یکی از راهکارها برای دریافت ویزای همراه، ارسال نامه دعوت است. البته این نوع ویزا برای اشخاصی که به عنوان مهمان قصد حضور در کانادا را دارند صادر می‌شود. لازم به ذکر است که ارسال دعوتنامه به صدور ویزای همراه کمک می‌کند اما لزوما به معنای صدور ویزا نخواهد بود. به منظور صدور هر چه سریع‌تر ویزا، سعی کنید مدارک مورد نیاز را به طور کامل برای سفارت کانادا ارسال کنید. یکی از مدارک مورد نیاز برای اشخاص 14 تا 79 سال، اثر انگشت است. زمانی که درخواست ویزا را به سفارت ارائه می‌کنید باید هزینه مربوط به اثر انگشت را بپردازید. وقتی از سفارت برای شما نامه ارسال شد30 روز فرصت دارید تا اقدامات مربوط به انگشت نگاری را انجام دهید. امکان درخواست صدور ویزا به صورت اینترنتی وجود دارد. در این صورت باید اسکن مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید همچنین باید به وسیله کارت اعتباری، هزینه‌های لازم را پرداخت کنید.

اگر در کانادا حضور ندارید امکان درخواست صدور ویزای اقامت دائم را نخواهید داشت بلکه باید درخواست خود را با عنوان سند اقامتی- مسافرتی دائم مطرح کنید.

اگر می‌دانید که شرایط لازم برای دریافت ویزای دائم را نخواهید داشت یا قصد زندگی در کانادا به عنوان مقیم دائم برای مدت زمان طولانی را ندارید درخواست ویزای همراه خود را با عنوان TRV  مطرح نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که درصورت دریافت ویزا، همراهان نباید زودتر از شما به کانادا برسند. در واقع باید همراه با شما یا بعد از شما به کانادا سفر کنند. بعد از ورود به کانادا شما می‌توانید از لحاظ حقوقی، کفیل همراهان خود محسوب شوید. همراهان پس از ورود به کانادا در صورتی که قصد تحصیل یا ورود به بازار کار را داشته باشند باید مجوزهای قانونی را کسب نمایند. در واقع صدور ویزای همراه به معنای ایجاد حق برای تحصیل یا کار در این کشور نخواهد بود.

اگر پس از ورود به کانادا به عنوان همراه، قصد تحصیل در دانشگاه را دارید باید ویزای تحصیلی دریافت کنید و از شرایط دانشگاه مورد نظر برای پذیرش دانشجو اطلاع پیدا کرده و حتما مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه با توجه به ایالتی که دانشگاه در آن قرار گرفته کسب نمایید. با توجه به حضور شما در کانادا به عنوان همراه و عدم صدور ویزای اقامت دائم در بدو ورود، تحصیل در دانشگاه رایگان نخواهد بود و شما به احتمال زیاد ملزم به پرداخت شهریه هستید مگر این که بتوانید به عنوان دانشجوی دارای فاند تحصیلی در یکی از دانشگاه‌ها پذیرفته شوید.

اگر با ویزای همراه وارد کانادا شدید نمی‌توانید بدون دریافت ویزای کاری مشغول به فعالیت شوید. در واقع پس از ورود به کانادا باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

ویزای اقامت پس از تحصیل در کانادا

معمولا پس از پایان دوره تحصیل در کانادا، فارغ‌التحصیلان علاقه‌ای به ترک کانادا ندارند و اکثرا برای دریافت ویزای کاری اقدام می‌کنند. در واقع پس از پایان تحصیل، حضور در کانادا غیر قانونی است بنابراین باید قبل از فارغ‌التحصیل شدن برای دریافت ویزای کاری اقدام نمایید در غیر این صورت مجبور به ترک کانادا خواهید شد و باید در خارج از این کشور برای ویزای پس از تحصیل کانادا اقدام کنید. البته برخی از فارغ‌التحصیلان نیز قصد کار کردن ندارند و ممکن است برای دریافت انواع دیگری از ویزا اقدام کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اقامت پس از تحصیل در کانادا و ویزای کاری

اگر تمایل دارید که پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کانادا وارد بازار کار این کشور شده و برای اقامت دائم اقدام کنید باید از اواخر دوره تحصیل به فکر دریافت ویزای کاری باشید.

ویزای اقامت پس از تحصیل در کانادا

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی

صدور ویزای کاری پس از پایان تحصیل منوط به ارسال مدارک و احراز شرایطی از سوی سفارت کانادا است:

 • در طول مدت اقامت در این کشور مرتکب نقض قوانین و یا ارتکاب جرم نشده باشید.
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • پاسپورت معتبر
 • اگر با کارفرمایی در کانادا همکاری دارید باید نامه‌ای از سوی او به همراه آدرس محل کار برای سفارت ارسال کنید
 • مدرک زبان

ویزای مهمان در کانادا

برخی از فارغ‌التحصیلان قصد ورود به بازار کار کانادا را ندارند اما به هر دلیلی پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه ترجیح می‌دهند که در کانادا اقامت داشته باشند. بهترین راهکار برای این دسته از اشخاص درخواست صدور ویزای میهمان است.

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای میهمان پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

صدور این نوع از ویزا نیز مانند سایر ویزاها منوط به احراز شرایط و مدارکی است که باید برای سفارت کانادا ارسال شده و در مرحله مصاحبه حضوری نیز وجود شرایطی برای افسر مهاجرت اثبات شود:

 • صدور این نوع ویزا منوط به وجود میزبان در کاناداست. به این معنا که باید شخصی در کانادا شما را به عنوان میهمان خود پذیرفته باشد.
 • عدم ارتکاب جرم یا نقض قوانین در کانادا
 • داشتن پاسپورت معتبر

لازم به ذکر است که با درخواست برای صدور سوپر ویزا می‌توانید بیش از 2 سال در کانادا به عنوان مهمان حضور داشته باشید.

ویزای همراه در کانادا

ممکن است شخصی در کانادا ازدواج کرده و پس از پایان دوره تحصیل قصد اقامت در این کشور را داشته باشد. در این صورت باید از طریق ویزای همراه اقدام نماید. در چنین فرضی متقاضی صدور ویزای همراه ممکن است نه قصد کار کردن و نه قصد ادامه تحصیل داشته باشد بلکه فقط به دلیل ازدواج، کانادا را برای زندگی انتخاب نموده که در این صورت باید با ارسال مدارکی برای سفارت، درخواست صدور ویزای همراه بدهد

شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای همراه پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

 • مدرک ثابت کننده ازدواج
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک از سوی همسر بابت تامین مالی شما در کانادا. از طریق ارائه حساب بانکی یا فیش دریافت حقوق این مورد قابل اثبات است.

هزینه صدور ویزای کانادا

هزینه صدور ویزا برای تمام انواع ویزای کانادا تقریبا 200 دلار است. این هزینه برای هر شخص متقاضی باید به صورت جداگانه پرداخت شود.