هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ خبر خوب این است که تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. درست است! ارزان تر از آنچه فکر میکنید. وقتی صحبت از تحصیلات بعد از متوسطه می شود ، شهریه در کانادا به طور کلی از کالج ها و دانشگاه های استرالیا ، انگلیس و ایالات متحده پایین تر است.

این صفحه اطلاعات لازم برای درک هزینه تحصیل در کانادا از مقطع ابتدایی تا دبیرستان ، کالج ، دانشگاه ، تحصیلات تکمیلی ، مدرسه زبان و سایر موارد در اختیار شما قرار خواهد داد.

هزینه های تحصیل شما بیشتر از شهریه و سایر مخارج است. ما اطلاعات مربوط به حساب درآمد و خرج شما را تهیه کرده ایم که در برنامه ریزی برای سایر هزینه ها ، مانند هزینه های زندگی ، به شما کمک می کنیم.

هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا

مدرسه ابتدایی عمومی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزند خود را برای تحصیل به کانادا می فرستید ، لطفاً با مدرسه تماس بگیرید تا دریابید که آیا از دانشجویان خارجی شهریه دریافت میکنند یا خیر. بعضی اوقات ، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی ، مانند تیم های ورزشی یا مسابقات مدرسه ، هزینه های اندکی را برای فرزند شما می پردازند. بیشتر کودکان ناهار خود را به مدرسه می آورند ، با این حال ، برخی از مدارس برنامه های ناهارخوری یا ناهار گرم را ارائه می دهند که در آن ممکن است فرزند شما یک وعده غذایی بخرد.

هزینه مدرسه ابتدایی دولتی در کانادا

درست است که تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی (publicly-funded schools) در کانادا رایگان است، اما ممکن است از والدین برای ارائه کلاس های فوق برنامه، مانند کلاس های هنر و موسیقی هزینه ای در حدود 5 دلار الی 100 دلار در هر ترم تحصیلی دریافت شود. اما خبر خوب این است که اکثر مدارس دولتی در کانادا فاقد یک لباس واحد یا یونیفرم برای دانش آموزان هستند. بنابراین، والدین هزینه اضافی بابت لباس دانش آموزان پرداخت نمی کنند. در ادامه، هزینه شرکت در مدارس ابتدایی برای برخی از مناطق کانادا آورده شده است.

هزینه مدرسه ابتدایی دولتی در آنتاریو کانادا

در همه انواع مدارس دولتی در استان آنتاریو کانادا هیچ گونه هزینه ای از دانش آموزان دریافت نمی شود. عموماَ نیازی نیست تا دانش آموزان برای تهیه کتاب های درسی هزینه ای پرداخت کنند. اما هزینه تهیه لوازم آموزشی مانند دفتر، مداد و چسب و .. بر عهده والدین دانش آموزان است.

هزینه مدرسه ابتدایی دولتی در بریتیش کلمبیا کانادا

هزینه ی برای شرکت در مدرسه ابتدایی دولتی در بریتیش کلمبیا منطقه ونکوور دریافت نمی شود. مدارس دولتی در ونکوور معمولاَ در دو نوع پیش دبستانی تا مقطع 12 و مقطع هشتم تا دوازدهم هستند.  

هزینه مدرسه ابتدایی دولتی در آلبرتا کانادا

مدارس دولتی در استان آلبرتا کانادا از دانش آموزان بین المللی هزینه هایی را دریافت می کنند. با توجه به اینکه در کدام یک از شهرهای استان آلبرتا برای تحصیل در مدارس اقدام می کنید، شهریه نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، در منطقه ادمونتون، هزینه ارائه درخواست برای شرکت در برنامه های مدارس برابر با 250 دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه مدرسه ابتدایی خصوصی در کانادا

جالب است بدانید که تنها 5 درصد از دانش آموزان در مدارسی تحصیل می کنند که بابت تحصیل در آنها شهریه دریافت می شود. از جمله انواع مدارس خصوصی (school private) یا مدارس مستقل (independent school) در کشور کانادا می توان به مدارس خصوصی تک جنسیتی، مدارس مذهبی متعلق به یک گروه مذهبی خاص و یا مدارس مخصوص دانش آموزان دارای ناتوانی های خاص اشاره کرد. هزینه مدارس خصوصی معمولاََ با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند و نیز شهرت آنها ممکن است متفاوت باشد. اما بسیاری از مدارس ابتدایی خصوصی در کانادا اقدام به ارائه کمک هزینه های تحصیلی به دانش آموزان با استعداد نیز می کنند.

هزینه مدرسه ابتدایی خصوصی در کانادا

در مورد جزئیات هزینه ها در مدارس خصوصی در کانادا، باید خدمت شما عرض کنیم که مدارس خصوصی برعکس اکثر مدارس دولتی ابتدایی در کانادا، دارای یونیفرم های مخصوص خود هستند. بنابراین، هزینه تهیه یک یونیفرم یا لباس واحد برای دانش آموزان نیز، از یک مدرسه به مدرسه دیگر متفاوت است. هزینه اصلی تحصیلی دانش آموزان بیشتر شامل هزینه تهیه لوازم التحریر آنها است. نکته جالب توجه دیگر این است که شما لازم نیست نگران پرداخت هزینه کتاب های آموزشی باشید. چرا که مدارس اقدام به ارائه رایگان کتاب های درسی به دانش آموزان می کنند. اما در انتهای ترم و یا سال تحصیلی نیاز است تا کتاب های داده شده به مدرسه تحویل داده شوند. در این صورت، مدارس می توانند برای دانش آموزان دوره بعدی از کتاب های آموزشی مجدداَ استفاده کنند.

نکته دیگری که نیاز است مورد اشاره قرار گیرد این است که، برخی از مدارس در کانادا دوره های آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی را، از پیش دبستان تا مقاطع آمادگی برای ورود به دانشگاه های کانادا، به دانش آموزان ارائه می دهند. در حالی که برخی دیگر ممکن است به صورت ویژه گروه سنی و یا مقاطع تحصیلی خاصی را مورد هدف قرار داده باشند. بنابراین و در ادامه، ضمن معرفی برخی از مدارس خصوصی به همراه مشخصات و هزینه شرکت در آنها، گروه های سنی پذیرش شده در هر یک از مدارس نیز ذکر شده است.

هزینه مدرسه ابتدایی خصوصی در آنتاریو کانادا

از آنجایی که مدارس خصوصی در انتاریو کانادا هیچ گونه کمک های مالی از دولت دریافت نمی کنند، بنابراین معمولاَ دانش آموزان برای شرکت در این مدارس باید هزینه های آموزشی و شهریه در نظر گرفته شده را پرداخت کنند. به عنوان مثال، برخی از هزینه ها به همراه تعدادی از مشخصات برای چند مدرسه خصوصی در تورنتو کانادا، مرکز استان انتاریو، در جدول زیر آورده شده است. همچنین، برای مشاهده فهرست کامل مدارس ابتدایی خصوصی در استان آنتاریو کانادا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 برخی از مدارس خصوصی در تورنتو انتاریو به همراه هزینه تحصیلی سالانه

نام مدرسههزینه سالانه برای سال تحصیلی 2020/2021 میلادیمیانگین تعداد دانش آموزان در هر کلاسمحدوده سنی دانش آموزان در مدرسهزبان تدریس
مدرسه خصوصی دخترانهBranksome Hall34,650 الی 38,150 دلار کانادا174 الی 18 سالانگلیسی
مدرسه بین المللی آلمانی9,325 الی 14,350 دلار کاناداذکر نشده4 الی 14 سالانگلیسی و آلمانی
کالج پسرانه آپر34,135 الی 37,135 دلار کانادا205 الی 18 سالانگلیسی
مدرسه فرانسوی گیلز21,040 الی 25,545 دلار کانادا122 الی 14 سالانگلیسی و فرانسوی
مدرسه فرانسوی تورنتو20,360 الی 35,320 دلار کانادا182 الی 18 سالانگلیسی و فرانسوی
مدرسه بین المللی Walden16,200 الی 19,680 دلار کانادا183 الی 14 سالانگلیسی
مدرسه یورک33 هزار دلار کانادا184 الی 18 سالانگلیسی
مدرسه سانی بروک28,050 دلار کانادا184 الی 12 سالانگلیسی

هزینه مدرسه ابتدایی خصوصی در بریتیش کلمبیا کانادا

استان بریتیش کلمبیا در کانادا به دلیل ارائه برنامه های آموزشی بسیار با کیفیت به دانش آموزان بین المللی، از شهرت فراوانی برخوردار است.‌ در استان بریتیش کلمبیا کانادا، دانش آموزان از سن 5 سالگی در کودکستان ها و مدارس ابتدایی مشغول به تحصیل می شوند. جالب است بدانید که در حدود 350 مدرسه خصوصی در بریتیش کلمبیا کانادا و تقریباَ 1600 مدرسه دولتی در این استان کانادایی، خدمات آموزشی به دانش آموزان ارائه می دهند. با ارائه برنامه های تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت، برخی از مدارس خصوصی در کانادا اقدام به ارائه برنامه های تحصیلی برای دانش آموزان غیر انگلیسی زبان نیز می کنند. در جدول زیر،  فهرستی در رابطه با هزینه مدرسه خصوصی در بریتیش کلمبیا کانادا به همراه برخی از مشخصات این مدارس ارائه شده است:

برخی از مدارس خصوصی در بریتیش کلمبیا کانادا به همراه هزینه تحصیلی سالانه

نام مدرسهشهریه برای یک سال تحصیلیمیانگین تعداد دانش آموزان در هر کلاسمقطح تحصیلی ارائه شدهزبان تدریس
مدرسه خصوصی آبردین هال6,500 الی 43,250 دلار کانادا20- 18دبستان تا 12انگلیسی
آکادمی الکساندر16,500 الی  22,800 دلار کانادا16- 108 الی 12انگلیسی
آکادمی ArtsCalibre1,600 الی 6,250 دلار کانادا15پیش دبستانی تا 8انگلیسی
مدرسه خصوصی Aspengrove10,000 الی 41,400 دلار کانادامتغیر استدبستان تا 12انگلیسی
آکادمی کلارن16580 دلار کانادا10 الی 15پیش دبستانی تا 6انگلیسی
مدرسه خصوصی Glarea16,500 الی 18 هزار دلار کانادا15پیش دبستانی تا 5انگلیسی
مدرسه خصوصی Mulgrave17 هزار الی 25 هزار دلار کانادا14 الی 22پیش دبستانی تا 12انگلیسی
مدرسه خصوصی ملکه مارگارت13 هزار الی 61750 دلار کانادا16 الی 22پیش دبستانی تا 12انگلیسی

هزینه مدرسه ابتدایی خصوصی در آلبرتا کانادا

تعداد بسیار زیادی مدرسه خصوصی ابتدایی در استان آلبرتای کانادا و در مناطق کلگری، ادمونتون و بنف وجود دارد. در جدول زیر، هزینه برخی از مدرسه های ابتدایی خصوصی در آلبرتا کانادا به همراه برخی از مشخصات این مدارس خصوصی، آورده شده است:

برخی از مدارس خصوصی در آلبرتا کانادا به همراه هزینه تحصیلی سالانه

نام مدرسهشهریه برای یک سال تحصیلیمیانگین تعداد دانش آموزان در هر کلاسمقطح تحصیلی ارائه شدهزبان تدریس
مدرسه خصوصی Strathcona-Tweedsmuirدر حدود 16 هزار الی 24 هزار دلار کانادا18پیش دبستانی تا 12انگلیسی
آکادمی کلگریدر حدود 13 هزار الی 19 هزار دلار کانادا20- 16پیش دبستانی تا 12انگلیسی
مدرسه ریور ولی8,470 الی 15,040 دلار کانادا18- 12پیش دبستانی تا 6انگلیسی
مدرسه خصوصی پسرانه نورث پوینت13 هزار الی 15 هزار دلار کانادامتغیر استپیش دبستانی تا 10انگلیسی
مدرسه خصوصی Banbury9 هزار الی 15600 دلار کانادا10- 8پیش دبستانی تا 12انگلیسی
راندل کالج13,500 الی 19175 دلار کانادا15- 6پیش دبستانی تا 12انگلیسی

هزینه دبیرستان در کانادا

دبیرستان دولتی در کانادا برای ساکنین این کشور رایگان است. بسیاری از مدارس هزینه های دانشجوی خارجی را که میتواند از حدود8000 دلارکانادا تا 14000 دلارکانادا در سال باشد را پرداخت میکنند.

بعضی اوقات ، مدارس برای مشارکت در فعالیت های اضافی ، مانند تیم های ورزشی یا مسابقات مدرسه ، هزینه های اندکی را برای فرزند شما می پردازند. در دبیرستان ، بسیاری از دانش آموزان ناهار خود را به مدرسه می آورند ، با این حال ، برخی از مدارس برنامه های ناهارخوری یا برنامه ناهار گرم را ارائه می دهند که در آن ممکن است فرزند شما یک وعده غذایی بخرد. در ادامه به معرفی برخی از دبیرستان های خصوصی در تعدادی از استان های کانادا و هزینه شرکت در آنها می پردازیم.

هزینه دبیرستان خصوصی در آنتاریو کانادا

با توجه به اینکه یکی از شهرهای بسیار مهم و مشهور استان آنتاریو کانادا، شهر تورنتو است، در این قسمت هزینه برخی از دبیرستان های خصوصی در تورنتو انتاریو طبق جدول زیر آورده شده است:

هزینه برخی از دبیرستان های خصوصی در تورنتو کانادا

نام مدرسههزینه سالانه برای سال تحصیلی 2020/2021 میلادیمیانگین تعداد دانش آموزان در هر کلاسمحدوده سنی دانش آموزان در مدرسهزبان تدریس
کالج بین المللی کلینتون18300 دلار کانادا714 الی 18 سالانگلیسی
دبیرستان Keystone18800 دلار کانادا1214 الی 18 سالانگلیسی
کالج برونته23500 الی 26 هزار دلار کانادا1814 الی 18 سالانگلیسی
آکادمی بین المللی مک دونالد22500 دلار کانادا2014 الی 18 سالانگلیسی
موسسه بین المللی TAIE27 هزار دلار کانادا1217 الی 18 سالانگلیسی
آکادمی Blyth 25395 دلار کانادا814 الی 18 سالانگلیسی
کالج The Great Lakes20150 دلار کانادا2515 الی 18 سالانگلیسی
مدرسه رویال تورنتوبرای دریافت هزینه تحصیلی و شهریه ثبت نام در این دبیرستان به این لینک مراجعه کنید.1612 الی 18 سالانگلیسی

هزینه دبیرستان خصوصی در بریتیش کلمبیا کانادا

هزینه شرکت در دبیرستان های خصوصی استان بریتیش کلمبیا کانادا، در هر مدرسه با توجه به معیارهایی مانند امکانات، شهرت و محل قرارگیری دبیرستان، می تواند متفاوت باشد. همچنین، ممکن است برخی از هزینه های تحصیلی برای دانش آموزان خارجی در مقایسه با دانش آموزان مقیم کانادا متفاوت در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، هزینه شرکت در برنامه های مدارس غربی ونکوور بریتیش کلمبیا، برای سال های تحصیلی 2020-2021 میلادی و 2021-2022 میلادی در جدول زیر آورده شده است:

هزینه شرکت در برنامه های مدارس غربی ونکوور بریتیش کلمبیا

هزینه هامبلغ به دلار کانادا
ارائه درخواست600
هزینه شرکت در برنامه ها16000
بیمه خدمات درمانیرایگان

و یا به عنوان مثالی دیگر، دبیرستان BODWELL واقع در منطقه ونکوور شمالی، هزینه ارائه درخواست برای شرکت در دوره های این دبیرستان را برای تمامی دانش آموزان مبلغی برابر با 350 دلار کانادا، سپرده مالی برای دریافت خسارت های احتمالی را برابر با 1000 دلار کانادا و هزینه برای تهیه لباس مدرسه را نیز معادل با 1000 دلار کانادا اعلام کرده است. به علاوه، سایر هزینه های شرکت در این دبیرستان نیز به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

هزینه های شرکت در دبیرستان BODWELL برای دو ترم تحصیلی

هزینه هادانش آموزان غیر مقیم و بین المللیدانش آموزان دارای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا
شهریه23500 دلار کانادا21500 دلار کانادا
هزینه شبانه روزی19 هزار دلار کانادا17 هزار دلار کانادا
هزینه باشگاه800 دلار کانادا800 دلار کانادا
هزینه فناوری اطلاعات600 دلار کانادا600 دلار کانادا
هزینه های مرتبط با خدمات بیمه درمانی1075 دلار‌ کانادا
مجموع44975 دلار کانادا39900 دلار کانادا

همچنین، برای مشاهده فهرست کامل تمامی مدارس دولتی و خصوصی، از جمله دبیرستان های بریتیش کلمبیا در کانادا، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

هزینه دبیرستان خصوصی در آلبرتا کانادا

به عنوان مثال در شهر کلگری آلبرتا، هزینه تهیه کتاب، کمک وسایل آموزشی و حمل و نقل بر عهده دانش آموزان است. هزینه های اصلی تحصیلی برای دانش آموزان بین المللی در استان آلبرتا کانادا، مانند هزینه ارائه درخواست، شهریه و بیمه درمانی، برای شهر کلگری آلبرتا در سال های تحصیلی 2020-2021 میلادی و 2021-2022 میلادی، در جدول زیر آورده شده است:

هزینه دبیرستان خصوصی در کلگری آلبرتا

هزینه هامبلغ
ارائه درخواست250
شهریه برای دانشجویان بین المللی12500 دلار به ازای هر سال تحصیلی
بیمه خدمات درمانی اجباری500 دلار برای هر سال تحصیلی

هزینه مدرسه زبان در آنتاریو کانادا

هزینه شرکت در دوره های زبان در آنتاریو شامل هزینه ارائه درخواست، هزینه شرکت در دوره و هزینه های جانبی مانند تهیه کمک وسایل آموزشی است. به عنوان مثال، در جدول زیر برخی از هزینه های شرکت در دوره های زبان در تورنتو آنتاریو، آورده شده است:

هزینه شرکت در دوره های آموزش زبان در تورنتو آنتاریو

هزینه هامبلغ
ارائه درخواست100 دلار
هزینه سکونت285 دلار الی 325 دلار در هفته
هزینه وسایل آموزشی55 دلار
هزینه شرکت در دوره زبان انگلیسیدر حدود 300 دلار در هر هفته (کل دوره 20 جلسه است)

هزینه مدرسه زبان در بریتیش کلمبیا کانادا

هزینه مدرسه زبان در استان بریتیش کلمبیا کانادا شامل شهریه شرکت در جلسات، هزینه اسکان و هزینه های جانبی مانند هزینه ارائه درخواست می شود. به عنوان مثال، در جدول زیر برخی از هزینه های مدرسه زبان در ونکوور بریتیش کلمبیا آورده شده است:

هزینه شرکت در دوره های آموزش زبان در ونکوور بریتیش کلمبیا

هزینه هامبلغ
ارائه درخواست100 دلار به ازای هر نفر
هزینه سکونت برای دانش آموزان بالای 19 سالدر حدود 240 دلار الی 307 دلار در هفته
هزینه سکونت برای دانش آموزان 16 تا 18 سال294 دلار الی 306 دلار در هفته
هزینه تهیه وسایل آموزشی100 دلار
هزینه کلاس زبان تخصصی کسب و کار398 دلار در هفته (کل دوره 4 هفته است)
هزینه شرکت در دوره آمادگی آزمون  IELTS یا TOEFL یا TOEIC317 دلار در هفته برای 20 جلسه (کل دوره 4 هفته است)
هزینه شرکت در دوره انگلیسی عمومی از مقدماتی تا پیشرفتهدر حدود 300 دلار در هر هفته (کل دوره در 20 جلسه و در مدت 12 هفته است)

هزینه مدرسه زبان در آلبرتا کانادا

به عنوان مثال، هزینه شرکت در مدارس زبان در کلگری آلبرتا از 197 دلار الی 486 دلار است. دوره های متنوعی در مدرسه های زبان شهر کلگری کانادا و نیز منطقه ادمونتون آلبرتا وجود دارد که توصیه می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و هزینه هر دوره، به این لینک مراجعه کنید.

هزینه مدرسه زبان در کانادا

مدارس زبان اغلب به جای یک ترم تحصیلی ، دوره هایی را بر اساس تعداد معینی هفته ارائه می دهند. هزینه شهریه در مدارس زبان کانادایی توسط هر مدرسه تعیین میگردد.

در اینجا نمونه هایی از هزینه های مدارس زبان در برخی از کلان شهر های کلیدی کانادا اورده شده است(شامل هزینه مسکن و غذا نمیشود):

  • تورنتو:12هفته اموزش انگلیسی =3515دلار کانادا
  • شهر کبک:12 هفته آموزش زبان فرانسوی=3570دلار کانادا
  • ونکوور:12هفته آموزش زبان انگلیسی =4083دلار کانادا     
  • کلگری:12هفته آموزش زبان فرانسوی=3446دلار کانادا

هزینه کالج و هنرستان در کانادا

طول دوره های کالج متفاوت است ، بنابراین آنها اغلب از دانشگاه هزینه های کمتری دارند. برخی از برنامه ها شامل یادگیری همراه  کار است که ممکن است در حالی که در کانادا هستید ، درآمد کسب کنید.

شما کالج ها و هنرستان های با کیفیت بالا در سراسر کانادا ، از جمله شهرهای کوچکتر و شهرهایی که هزینه زندگی پایین تر باشد ، پیدا خواهید کرد. حتی شهرهای بزرگتر کانادا نسبت به بسیاری از شهرهای جهان نسبتاً مقرون به صرفه تر هستند.

شهریه دانشجویان خارجی در کانادا بسته به برنامه و مکانی که شما انتخاب می کنید متفاوت است. از ابزار جستجوی ما استفاده کنید تا برنامه کالج خود را پیدا کنید و محاسبه کنید که هزینه آن برای شما چقدر خواهد بود:

خواهید دید که برخی از مدارس شهریه رایگان ارائه می دهند ، در حالیکه برخی دیگر بسته به کالج و برنامه تحصیلی شما ، شهریه از حدود 2000 دلارکانادا تا 18000 دلارکانادا در سال متغیر است. این امر بستگی به این دارد که تحقیق کنید، بنابراین سعی کنید تا 3 کالج و مقصد را در یک جستجو مقایسه کنید. ابزار ما این کار را برای شما انجام می دهد.

همچنین خرج زندگی هزینه ها را بالا میبرد. ما دریافتیم که ، به طور متوسط ، هزینه زندگی برای دانشجویان کالج کانادایی تقریباً 12000 دلارکانادا است.

هزینه کالج و هنرستان در آنتاریو کانادا

میانگین شهریه برای یک سال تحصیلی در برنامه های کالج استان آنتاریو کانادا، برای دوره های کسب مدرک دیپلم مبلغی برابر با 2400 دلار، کسب گواهی برنامه های تحصیلات تکمیلی مبلغی برابر با 3600 دلار، کسب مدرک کارشناسی مبلغی برابر با 6100 دلار، وکسب مدرک از برنامه های مشارکتی مبلغی برابر با 5 هزار دلار است. همچنین، میانگین هزینه های مربوط به مواردی مانند بیمه خدمات درمانی، هزینه ثبت نام در باشگاه و هزینه مرتبط با فعالیت های دانشجویی در حدود 800 دلار است. به علاوه، میانگین هزینه تهیه کتاب و کمک وسایل آموزشی نیز در حدود 1300 دلار است.

هزینه کالج و هنرستان در بریتیش کلمبیا کانادا

کالج های دولتی و خصوصی متعددی در استان بریتیش کلمبیا وجود دارد که هر کدام هزینه های تحصیلی و شهریه های مشخصی را برای شرکت در دوره ها در نظر گرفته اند. در ادامه هزینه های تحصیلی برای برخی از کالج های استان بریتیش کلمبیا کانادا آورده شده است:

میانگین شهریه شرکت در دوره ها برای کالج های بریتیش کلمبیا کانادا

نام کالجدورهشهریه تحصیلی
موسسه فناوری بریتیش کلمبیادوره های تمام وقت7500 دلار در هر سال تحصیلی
دوره های دیپلمبین 6140 دلار الی 10240 دلار در هر سال تحصیلی
دوره های کارآموزی152 دلار در هر هفته
کالج Camosunمطالعات آکادمیک7420 دلار در هر ترم تحصیلی
کالج North Islandدوره های دانشگاهیدر حدود 13770 دلار در هر سال تحصیلی

هزینه کالج و هنرستان در آلبرتا کانادا

در جدول زیر، میانگین شهریه شرکت در دوره های مختلف برای برخی از کالج های واقع در استان آلبرتا کانادا آورده شده است:

میانگین شهریه شرکت در دوره ها برای کالج های آلبرتا کانادا

نام کالجدورهشهریه تحصیلی
کالج Portageدیپلمدر حدود 4369 دلار الی 5528 دلار
گواهی دورهدر حدود 2212 دلار الی 11047 دلار
کالج Lethbridgeدیپلمدر حدود 3 هزار الی 5 هزار دلار
کالج Lakelandتمام وقت12,940.80 دلار در سال تحصیلی 2020-2021 میلادی

هزینه دانشگاه در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

چه چیزی می تواند بهتر از گرفتن مدرک دانشگاهی در یک کشور زیبا باشد؟پیدا کردن یک برنامه معتبر که بتوانید از عهده آن بربیایید. بسیاری از دانشگاه های با کیفیت در شهرهای کوچکتر کانادایی یافت می شوند که هزینه زندگی پایین تر است. در بعضی مواقع ، شهرهای بزرگ کانادا از بسیاری از شهرهای جهان مقرون به صرفه تر هستند. از ابزار جستجوی ما استفاده کنید تا برنامه دانشگاه خود را پیدا کنید و محاسبه کنید که چه هزینه ای برای شما خواهد داشت:

همچنین می توانید مدارس و شهرهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. خواهید دید که هزینه های آن، هم برای  شهریه و هم برای هزینه های زندگی ، می تواند از شهری به شهر دیگر و استان به استان دیگر متفاوت باشد . بنابراین ، اگر بودجه محدودی دارید ، توصیه می کنیم طیف وسیعی از گزینه ها را جستجو کنید تا دانشگاه و جامعه مناسب را برای خودتان پیدا کنید.

برای اینکه ایده ای در مورد هزینه ها به شما ارائه دهیم ، ابزار جستجوی خود را در تعدادی از گزینه های کارشناسی ارشد در سراسر کانادا آزمایش کردیم.ما دریافتیم که شهریه از 1800 دلارکانادا در سال تا تقریبا  20000 دلارکانادا درسال برای یک مدرک تحصیلی متغیر است.

این ابزار همچنینن تخمینی از هزینه های برآورد شده برای کتاب و لوازم را به شما می دهد.

به همین ترتیب ، هزینه اقامت ، غذا و حمل و نقل محلی از شهری به شهری دیگر متفاوت است. ابزار جستجوی ما ایده خوبی درمورد هزینه ای که پس از انتخاب مدرسه خود می کنید به شما می دهد ، با این حال متوجه شدیم که هزینه های زندگی برای یک سال به طور متوسط در حدود 12000 دلارکانادا است.

چنانچه می خواهید جزئیات بیشتری از هزینه های تحصیل در کانادا بدست آورید و قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه ها و کالج های کانادا را دارید، مجموع هزینه تحصیل برای شرکت در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا بر اساس پارامترهای امتحان زبان آیلتس آکادمیک، شهریه دانشگاه، گواهی سرمایه پشتیبان (GIC)، هزینه درخواست ویزای تحصیلی، بلیت هواپیما، هزینه زندگی و بیمه اجباری خدمات درمانی دانشجویان، به طور میانگین مبلغی برابر با 47087 دلار کانادا برای دانشجویان ایرانی خواهد بود. دقت داشته باشید که این مبلغ به صورت میانگین در نظر گرفته شده است و هر کدام از این هزینه ها ممکن است با توجه به شرایط دانشجویان متفاوت باشند. در جدول زیر جزئیات این هزینه ها آورده شده است:

پارامترمیانگین هزینه های سالانه به دلار کانادا
امتحان آیلتس187
شهریه دانشگاه25000
هزینه سرمایه حمایتی10000
هزینه درخواست ویزا150
بلیت هواپیما1000
هزینه های زندگی10000
بیمه خدمات درمانی750

هزینه تحصیل رشته های مختلف در کانادا

شهریه سالانه تحصیل در رشته‌های مختلف در کانادا در جدول زیر بر حسب دلار کانادا ( C$ ) آورده شده است

رشته ی تحصیلیدوره ی کارشناسیتحصیلات تکمیلی
تعلیم و تربیت2087515764
هنر های تجسمی و نمایشی و فناوری های ارتباطی2512714737
علوم انسانی2867613667
علوم رفتاری و اجتماعی2764715032
حقوق و مطالعات حوزه های حقوقی3319217273
مدیریت بازرگانی و دولتی2668024493
مدیریت اجرایی ( EMBA )66665
MBA38950
زیست شناسی و فیزیک3153615421
علوم ریاضی، کامپیوتر و اطلاعات3301216647
مهندسی3370319301
معماری2645723992
کشاورزی، حفاظت و منابع طبیعی2620814452
دندان پزشکی5662122472
پزشکی32450
پرستاری2192216168
بینایی سنجی14014
داروخانه4096012876
دامپزشکی6332310099
سایر موارد بهداشتی، پارک ها، تفریح و تناسب اندام2462618551
خدمات شخصی، محافظتی و حمل و نقل20332

هزینه تحصیلات تکمیلی در کانادا

تحصیلات تکمیلی شما یک سرمایه گذاری حرفه ای هوشمند است. برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است ، و هزینه نسبتاً پایین زندگی ما این فرصت را برای دانشجویان خارجی مانند شما جذاب تر می کند. حتی شهرهای بزرگ کانادا از بسیاری از شهرهای جهان مقرون به صرفه تر است.

شهریه تحصیلات تکمیلی در کانادا بسته به برنامه و مکانی که انتخاب می کنید می تواند متفاوت باشد. از ابزار جستجوی ما استفاده کنید تا برنامه تحصیلات تکمیلی خود را پیدا کنید و محاسبه کنید که هزینه آن برای شما چقدر خواهد بود:

برای اینکه ایده ای در مورد هزینه ها به شما ارائه دهیم ، ابزار جستجوی خود را بر تعدادی از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در سراسر کانادا آزمایش کردیم. ما دریافتیم که شهریه می تواند از 2500دلار کانادا درسال تا تقریبا 18000دلار کانادا در سال برای یک مدرک کارشناسی ارشد متغیر باشد.یک مدرک دکترا ممکن است شما را 2500 تا 17000  دلار کانادا در سال به خرج بیندازد.

اگر بودجه محدودی دارید ، حتماً برنامه هایی را از استانها و مدارس مختلف مقایسه کنید. این ابزار همچنین تخمینی از هزینه های برآورد شده برای کتاب و لوازم را به شما می دهد.

هزینه اسکان ، غذا و حمل و نقل محلی از شهری به شهری دیگر متفاوت است. ابزار جستجوی ما ایده خوبی درمورد هزینه ای که پس از انتخاب مدرسه خودمی کنید به شما می دهد ، با این حال متوجه شدیم که هزینه های زندگی برای یک سال به طور متوسط در حدود 12000 دلارکانادا است.

هزینه صدور گواهینامه حرفه ای در کانادا

 شما برنامه های صدور گواهینامه حرفه ای را بصورت حضوری و آنلاین از طریق آموزش از راه دور پیدا خواهید کرد. برای یافتن برنامه مورد نیاز و هزینه تکمیل آن از ابزار جست و جوی کالج ها و دانشگاه های ما استفاده کنید.

هزینه برنامه های تبادل دانشجویی در کانادا

هزینه های برنامه های تبادل دانشجو بسته به سازمانی که برنامه ها و ساختار هزینه آنها را ارائه می دهد ، متفاوت است. شما ممکن است از یک مشاور آموزشی برای کمک به خودتان در یافتن یک برنامه مبادله برای فرزندتان برای حضور در مدرسه در کانادا استفاده کنید.

اگر شما علاقه مند به گذراندن  یک ترم یا سال در کانادا به عنوان دانشجوی کالج یا دانشجوی دانشگاه هستید ، از ابزار جستجوی ما برای یافتن برنامه ها و مدارس متناسب با آرزوهای شغلی خود استفاده کنید. این ابزار هزینه های شهریه و هزینه های زندگی را برای شما تخمین میزند.

هزینه آموزش آنلاین و از راه دور

هزینه های یادگیری آنلاین بستگی به این دارد که آیا این برنامه بخشی از دیپلم کالج ، لیسانس یا سطح تحصیلات تکمیلی است. بسته به موسسه و برنامه مورد نظر شما هزینه ها نیز می تواند متفاوت باشد. برای محاسبه هزینه های برنامه آموزش از راه دور خود از ابزار جستجوی ما استفاده کنید.

بورس های تحصیلی برای تحصیل در کانادا

ممکن است واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی در کانادا باشید. دولت کانادا ، استانها و سرزمین های ما و بسیاری از موسسات آموزشی بودجه دانشجویان خارجی را ارائه می دهند.

در جدول زیر، برخی از انواع بورسیه های تحصیلی که از طرف دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در کانادا در نظر گرفته شده، آورده شده است:

نام دانشگاهعنوان بورسیهمقدار بورسیه
دانشگاه مک گیلبورسیه ورودی3 هزار دلار الی 12 هزار دلار
دانشگاه آلبرتابورسیه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی9 هزار دلار
بورسیه ورودی برای دانشجویان مقطع کارشناسیحداکثر تا 40 هزار دلار برای 4 سال تحصیلی
دانشگاه مک مستربورسیه ورودی مقطع کارشناسی برای دانشکده مهندسی2 هزار دلار
جوایز دانشجویان ممتاز ورودی در مقطع کارشناسی دانشکده مهندسی3 هزار دلار
دانشگاه واترلوجایزه برای دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد2500 دلار در هر ترم تحصیلی (قابل پرداخت تا حداکثر 5 ترم تحصیلی)
بورسیه دانشجویان دکتری (OTS)40 هزار دلار در یک سال تحصیلی
دانشگاه وسترنبورسیه دانشجویان ممتاز کارشناسی8 هزار دلار در هر سال
دانشگاه دالهاوزیبورسیه دانشجویان بین المللی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی30 هزار دلار
دانشگاه مموریالبورسیه ورودی مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی4400 دلار الی 12 هزار دلار
دانشگاه اتاوابورسیه شرکت در دوره های دانشگاه1000 دلار الی 4 هزار دلار
دانشگاه یورکبورسیه ورودی دانشجویان بین المللی1000 دلار الی 4 هزار دلار
دانشگاه لاوالبورسیه دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی10 هزار الی 15 هزار دلار
بورسیه دانشجویان بین المللی مقطع دکتری30 هزار دلار

هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در کانادا

وقتی که بودجه خود را به عنوان یک دانشجوی خارجی در کانادا برنامه ریزی می کنید ، هزینه های مهمی برای در نظر گرفتن وجود دارد از جمله: مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل، بیمه سلامت،سرگرمی و تفریح و …

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

تمامی هزینه‌ها براساس دلار کانادا (C$) است.

هزینه رستوران در کانادا

توضیحمتوسط قیمتبازه ی قیمت
غذا ( رستوران ارزان قیمت )1710 – 30
غذای دو یا سه نفره ( رستوران متوسط )7050 – 120
مک دونالد109.78 – 12
کاپوچینوی معمولی4.252.5 – 6
پپسی / کوکا ( 330 سی سی )2.221.5 – 3
آب ( 330 سی سی )1.821.25 – 3

هزینه اقلام غذایی در کانادا

توضیحمتوسط قیمتبازه ی قیمت
شیر ( معمولی 1 لیتر )2.501.24 – 4.5
یک قرص نان سفید تازه ( 500 گرم )2.891.84 – 4.96
برنح سفید ( 1 کیلوگرم )3.761.99 – 8
تخم مرغ ( 12 عدد )3.462 – 5
پنیر محلی ( 1 کیلوگرم )12.646 – 39
فیله مرغ ( 1 کیلوگرم )13.316 – 20.66
گوشت گاو ( 1 کیلوگرم )15.117.99 – 25
سیب ( 1 کیلوگرم )4.121.65 – 6.59
موز ( 1 کیلوگرم )1.740.9 – 4
پرتقال (1 کیلوگرم )4.011.99 – 8
گوجه (1 کیلوگرم )4.181.99 – 6.61
سیب زمینی (1 کیلوگرم )2.870.88 – 5.49
پیاز (1 کیلوگرم )2.611 – 4.99
کاهو ( 1 پر )2.531.29 – 4
آب ( 1.5 لیتر )2.221 – 3.59
بسته سیگار 20 عددی1512.15 – 18.37

هزینه حمل و نقل در کانادا

توضیحمتوسط قیمتبازه ی قیمت
بلیط یک طرفه ( حمل و نقل محلی )3.252 – 4
هزینه حمل و نقل عادی ( ماهانه )9770 – 151.15
گرفتن تاکسی ( تعرفه عادی )43.30 – 6
تاکسی ( 1 کیلومتر تعرفه عادی )21.65 – 3.40
تاکسی ( 1 ساعت انتظار تعرفه عادی )3428.80 – 55
بنزین ( 1 لیتر )1.130.80 – 1.47
Volkswagen Golf 1.4 90 KW ( یک مدل اتوموبیل )2600022600 – 30000
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort ( یک مدل اتوموبیل )24304.0821000 – 28888

هزینه ماهانه تسهیلات عمومی در کانادا

توضیحاتقیمت متوسطبازه قیمت
پایه ای ( برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله ) برای آپارتمان 85 متری159.0485 – 301.07
1 دقیقه تعرفه محلی تلفن همراه ( پیش پرداخت بدون تخفیف و برنامه )0.360.10 – 0.50
اینترنت ( 60 مگ بر ثانیه یا بیشتر داده ی نامحدود ADSL / Cable )77.3658.14 – 115

هزینه ورزش و تفریح در کانادا

توضیحمتوسط قیمتبازه قیمت
باشگاه بدن سازی ( 1 نفر 1 ماه )50.2720 – 80
اجاره زمین تنیس ( 1 ساعت در آخر هفته )20.705 – 35
سینما ( اکران بین المللی 1 صندلی )1412 – 18

هزینه مراقبت از کودک در کانادا

توضیحاتمتوسط قیمتبازه قیمت
پیش دبستانی یا مهد کودک ( 1 روز کامل، خصوصی و ماهانه برای 1 کودک )977.29598.57 – 1600
دبستان بین المللی ( 1 نفر 1 سال )14190.386000 – 30000

هزینه کفش و لباس در کانادا

توضیحاتمتوسط قیمتبازه قیمت
1 جفت کفش چرمی مردانه ( رسمی )126.2275 – 200
یک شلوار جین ( لویس 501 یا مشابه )64.2530 – 100
یک لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای Zara, H&M و …45.2425 – 78.99
1 جفت کفش مخصوص دویدن نایک ( mid – Range )101.1965 – 150

هزینه ماهانه اجاره و خرید خانه در کانادا

توضیحاتمتوسط قیمتبازه قیمت
اجاره آپارتمان 1 اتاقه مرکز شهر1348.81791.47 – 2202.96
اجاره آپارتمان 1 اتاقه حاشیه شهر1105.80635.29 – 1792.51
اجاره آپارتمان 3 اتاقه مرکز شهر2142.781296.67 – 3655.95
اجاره آپارتمان 3 اتاق حاشیه شهر1771.341004.05 – 2826.32
خرید آپارتمان در مرکز شهر ( هر متر مربع )5966.162798.62 – 11907.23
خرید آپارتمان در حاشیه شهر ( هر متر مربع )4109.232152.78 – 9348.74

وام و حقوق در کانادا

توضیحاتمتوسطبازه
متوسط حقوق خالص ماهانه ( بعد از کسر مالیات )3248.88
نرخ سالانه بهره وام ( % ) به مدت 20 سال با نرخ ثابت3.56 %2.40 – 4.50

مقایسه هزینه تحصیل در کانادا با سایر کشورها

میانگین هزینه تحصیل در کشورهای مختلف از مقطع ابتدایی تا مقطع کارشناسی در شکل زیر آورده شده است. به شکلی که بر اساس آماری که سایت Stastista از هزینه های تحصیلی ارائه کرده است، برای تحصیل یک نفر از مقطع ابتدایی تا سطح کارشناسی در هنگ کنگ، مجموع هزینه تحصیلی مبلغی برابر با 132161 دلار است. این مبلغ بیشترین میزان هزینه تحصیلی در بین تمامی کشورها محسوب می شود. نکته جالب توجه در این نمودار این است که، کشورهای انگلیسی زبان امریکا، استرالیا و انگلستان که از نظام های آموزشی معتبری در جهان برخوردار هستند، در مقایسه با کشور کانادا هزینه های تحصیلی بیشتری دارند. به شکلی که هزینه تحصیل در کانادا 22602 دلار اعلام شده است، و این میزان در مقایسه با کشورهای مورد اشاره، کمترین هزینه تحصیلی را شامل می شود.

مقایسه هزینه تحصیل در کانادا با سایر کشورها

همچنین، میانگین هزینه تحصیلی برای شرکت در یک برنامه 4 ساله تحصیلی مانند دوره کارشناسی، برای دانشجویان بین المللی در کانادا، در مقایسه با برخی از کشورهای دیگر نیز کمتر است. در شکل زیر، هزینه تحصیل برای یک سال تحصیلی از دوره کارشناسی برای برخی از کشورها آورده شده است. همانطور که مشاهده می شود، مجموع هزینه سالانه زندگی و مجموع شهریه سالانه در کشور کانادا و برای دانشجویان بین المللی، در مقایسه با هزینه های مشابه در کشورهای استرالیا، امریکا و انگلستان کمتر است.

مقایسه هزینه تحصیل در کانادا با سایر کشورها

مقایسه میانگین هزینه یک سال تحصیلی در کانادا با کشورهای مختلف برای دانشجویان بین المللی، جهت شرکت در دوره کارشناسی

مقایسه میانگین شهریه های تحصیلی در کانادا با برخی از کشورها برای سال 2019 میلادی

کشورشهریه دوره های کارشناسیشهریه تحصیلات تکمیلی
کانادا27,159 دلار کانادا  16,497 دلار کانادا
ایالات متحده امریکا34,343 دلار کانادا39,186 دلار کانادا
انگلستان19,597 دلار کانادا30,390 دلار کانادا
استرالیا28,255 دلار کانادا29,043 دلار کانادا

همانطور که در جدول بالا نیز مشاهده می شود، شهریه شرکت در دوره های آموزشی برای کشور امریکا در مقایسه با 3 کشور دیگر بیشترین مقدار را دارد. در حالی که کشور انگلستان کمترین شهریه را در مقایسه با 3 کشور ذکر شده در مقطع کارشناسی دریافت می کند، کشور کانادا به عنوان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی محسوب می شود. همچنین، با تماشای فیلمی که در این لینک قرار دارد، می توانید اطلاعات بسیار خوبی از هزینه های تحصیلی و زندگی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بدست آورید.

مقایسه هزینه تحصیل در کانادا و امریکا

اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که “آیا هزینه تحصیل در کانادا کمتر است و یا در ایالات متحده امریکا؟” در این قسمت قصد داریم تا به مقایسه هزینه های تحصیلی در این دو کشور بپردازیم. چرا که هر دو کشور انگلیسی زبان، جزء مقصدهای پر طرفدار در جهان برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی محسوب می شوند. اما کدام یک از این دو کشور برای ادامه تحصیل ارزان تر است؟ در ادامه با ارائه برخی از هزینه ها برای دانشجویان خارجی در هر دو کشور، به مقایسه هزینه های تحصیلی می پردازیم.

مقایسه شهریه تحصیلی در کانادا و امریکا

کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، در برخی از موارد شهریه های تحصیلی ارزان تری را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. به شکلی که شهریه تحصیل در کانادا کمتر از کشورهایی مانند امریکا، استرالیا و انگلستان است. برای دوره های کارشناسی در کانادا، معمولاَ شهریه موسسات آموزشی از 5 هزار دلار الی 20 هزار دلار برای هر سال تحصیلی است. در حالی که برای شرکت در دوره های کارشناسی در امریکا، شهریه مورد نیاز حداقل مبلغی برابر با 23 هزار دلار در هر سال تحصیلی است. به شکلی که کشور امریکا، یکی از گران ترین کشورها برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

مقایسه هزینه اقامت در کانادا و امریکا

با توجه به اینکه در کدام منطقه از این کشورها مشغول به تحصیل بشوید، هزینه های سکونت و تهیه مسکن  نیز متفاوت هستند. در امریکا، مبلغ اجاره در حدود 500 دلار الی 3500 دلار در ماه است. اگر بخواهید در محیط دانشگاه سکونت داشته باشید، هزینه اسکان دانشجویی برای کالج های عمومی در حدود 9800 دلار در یک سال و مبلغی در حدود 11100 دلار  برای یک سال در کالج های خصوصی است.

مبلغ اجاره یک آپارتمان در کانادا در حدود 500 دلار الی 1500 دلار در ماه است. در حالی که هزینه اسکان در محیط دانشگاه بین 2300 دلار الی 6 هزار دلار در سال است. بنابراین، هزینه تهیه مسکن برای تحصیل در کانادا ارزان تر از هزینه تهیه مسکن در امریکا است.

مقایسه هزینه تهیه غذا در کانادا و امریکا

هزینه تهیه غذا از فروشگاه های امریکا در هر ماه، مبلغی در حدود 300 دلار الی 500 دلار برای یک دانشجوی بین المللی است. همچنین، هزینه تهیه غذا در دانشگاه های امریکا، در حدود 170 دلار الی 250 دلار در ماه است. در حالی که هزینه تهیه غذا از فروشگاه های کانادا، مبلغی در حدود 150 دلار الی 190 دلار در ماه است. هزینه تهیه غذا از برخی از دانشگاه ها نیز برای دانشجویان در کانادا، در حدود 4 هزار دلار در سال است. بنابراین، چنانچه قصد سکونت در خارج از محیط دانشگاه را داشته باشید، کشور کانادا در مقایسه با امریکا کشوری ارزان تر، از نظر هزینه های تهیه غذا برای ادامه تحصیل است. در نتیجه، می توان این گونه بیان کرد که به طور کلی کشور کانادا برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی ارزان تر است.

سوالات متداول

آیا سیستم آموزشی کانادا برای ادامه تحصیل مناسب است؟

در حقیقت می توان سیستم آموزشی در کشور کانادا را در کنار سیستم آموزشیِ کشورهایی مانند ایالات متحده امریکا، انگلستان و استرالیا، یکی از بهترین نظام های آموزشی در جهان دانست. اما بدون شک تفاوت هایی نیز بین سیستم های آموزشی در کشورهای ذکر شده وجود دارد. به شکلی که تقریباَ در هر سال، 5 دانشگاه برتر کانادایی در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان بر طبق نظام رتبه بندی Times Higher Education قرار می گیرند. بنابراین، کشور کانادا یکی از بهترین گزینه ها جهت ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی است.

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

شهریه تحصیل در دوره های مختلف به همراه هزینه های زندگی دو عامل بسیار مهم برای دانش آموزان و دانشجویان جهت تحصیل در موسسات آموزشی مختلف است. نکته قابل توجه در مورد کشور کانادا این است که هزینه های تحصیلی در موسسات آموزشی مختلف ممکن است تا حد زیادی متفاوت باشند. دلایل مختلفی برای این تفاوت وجود دارد که نوع موسسه آموزشی، میزان تقاضا برای شرکت در یک دوره و میزان درآمد مورد انتظار برای فارغ التحصیلان از یک دوره خاص، از جمله دلایل تعیین کننده در میزان هزینه های تحصیلی هستند.
اما به طور کلی ادامه تحصیل در یک دانشگاه معتبر و در مقاطع تحصیلی دانشگاهی، هزینه تحصیل بیشتری را در مقایسه با شرکت در یک دوره برای کسب مدرک دیپلم و در یک موسسه آموزشی کوچکتر نیاز دارد. به عنوان مثال، برای دانشجویان بین المللی، هزینه تحصیل در کانادا در کالج نیوبرانزویک به شکلی است که میزان شهریه کمتر از 10 هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود. این در حالی است که، دانشگاه مک گیل، با توجه به اعتبار بسیار بالای آکادمیک خود، برای ارائه یک مدرک کارشناسی شهریه ای در حدود 20 هزار دلار برای یک سال تحصیلی از دانشجویان درخواست می کند. این مبلغ برای دانشگاه تورنتو که بهترین دانشگاه کانادا نیز محسوب می شود، در حدود 50 هزار دلار در سال برای ارائه یک مدرک کارشناسی است.
برای اینکه دید بهتری از شهریه های تحصیلی در کانادا ارائه شود، به شکل تقریبی شهریه های تحصیل در این کشور در مقایسه با برخی دیگر از کشورها در جدول زیر آورده شده است:

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چگونه است؟

در کنار شهریه های تحصیلی برای شرکت در دوره ها، هزینه زندگی نیز یکی از اصلی ترین هزینه ها برای ادامه تحصیلی در کانادا محسوب می شود. به شکلی که در کشور کانادا، هزینه های زندگی در شهرهای مختلف تفاوت های زیادی دارد. به عنوان مثال، هزینه زندگی در استان نیوبرانزویک کانادا در مقایسه با هزینه های زندگی در مرکز شهر تورنتو بسیار کمتر است. هزینه های سکونت، تهیه غذا و حمل و نقل از جمله هزینه هایی زندگی هستند که باید در نظر گرفته شوند. برای مشاهده و مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا، می توانید به این لینک مراجعه کنید.
چنانچه نگران هزینه تحصیل در کانادا و هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا هستید، می توانید در کنار ادامه تحصیل در این کشور، اقدام به یافتن شغلی پاره وقت نمایید. چرا که در کشور کانادا دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا با توجه به شرایط تعیین شده، ساعاتی را در طول هفته به انجام کار پاره وقت مشغول شوند.

آیا دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند همرمان با تحصیل مشغول به کار شوند؟

بله. در حقیقت، یکی از دلایلی که کشور کانادا به عنوان مقصدی محبوب برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی از طرف دانشجویان خارجی در نظر گرفته می شود، همین است. با این وجود، محدودیت هایی نیز در مورد تعداد ساعت های کاری در هفته و نیز مکانی که دانشجویان در آنجا مشغول به کار می شوند، وجود دارد. اما بهتر است بدانید که، کشور کانادا یکی از بهترین شرایط را برای دانشجویان بین المللی، در رابطه با اعطای مجوز کار در هنگام تحصیل فراهم کرده است.
دانشجویان بین المللی می توانند در کشور کانادا به اندازه حداکثر تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. به شکلی که حتی در هنگام تعطیلات نیز، دانشجویان بین المللی اجازه کار به صورت تمام وقت را خواهند داشت. با این وجود، بهتر است همواره ویزای دریافت شده و مجوز تحصیلی را به همراه شرایط تعیین شده مورد بررسی قرار دهید.

آیا دریافت مجوز تحصیلی برای ادامه تحصیل در کانادا آسان است؟

فرآیند ارائه درخواست برای دریافت مجوز تحصیلی در کانادا، مانند برخی دیگر از کشورها به صورت آنلاین امکان پذیر است. در کشور کانادا، نیاز است تا تمامی دانشجویان بین المللی برای دریافت یک مجوز تحصیلی اقدام کنند. بدین منظور لازم است تا دانشجویان نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در کانادا را در اختیار داشته باشند. همچنین، ارائه مدارکی که نشان دهد دانشجو، توانایی حمایت مالی از خود را در هنگام تحصیل در کشور کانادا دارد نیز مورد نیاز است. به علاوه، از دانشجویان درخواست می شود تا اثبات نمایند بعد از اتمام مجوز تحصیلی کشور کانادا را ترک خواهند کرد.
همچنین، ممکن است مقامات اداره مهاجرت کانادا از دانشجویان درخواست نمایند که مدارک پزشکی مورد نظر را ارائه دهند. به خاطر داشته باشید که مجوز تحصیلی دریافت شده می تواند برای چندین ماه اعتبار داشته باشد. در نظر داشته باشید که در 5 ماهه اول از سال 2019 میلادی، کانادا 39 درصد از درخواست های صدور مجوز تحصیلی در این کشور را مردود اعلام کرده است. بنابراین، ضروری است که شرایط ذکر شده برای دریافت مجوز تحصیلی به همراه متقاعد نمودن افسر مهاجرت برای ترک کشور کانادا بعد از اتمام دوره تحصیلی را، در نظر داشته باشید.  

آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان اقامت در کانادا وجود دارد؟

این موضوع طبیعی است که بسیاری از دانشجویان ممکن است بعد از پایان تحصیلات، بخواهند در کانادا مشغول به کار شده و اقامت این کشور را دریافت کنند. خبر خوشحال کننده این است که کشور کانادا در مقایسه با کشورهایی نظیر استرالیا و امریکا شرایط را برای فارغ التحصیلان بین المللی برای دریافت اقامت دائم این کشور بسیار راحت تر کرده است. به شکلی که اکثر فارغ التحصیلانی که حداقل یک دوره یک ساله تحصیلی را در کانادا به پایان رسانده اند، می توانند برای دریافت مجوز کاری فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست خود را ارائه دهند. هزینه کلی برای دریافت این مجوز کاری در کانادا نیز برابر با 255 دلار کانادا در نظر گرفته شده است.
بنابراین، می توان این گونه بیان کرد که اختصاص هزینه تحصیل در کانادا، می تواند منجر به دریافت اقامت دائم این کشور بعد از فارغ التحصیلی شود. به شکلی که با دریافت مجوز کاری فارغ التحصیلی، می توان برای هر کارفرمایی، در هر منطقه ای از کانادا و در هر موقعیت شغلی در این کشور مشغول به کار شد! معمولاَ مدت اعتبار این مجوز کاری نیز به اندازه مدت زمان تحصیلی دانشجو در کانادا، و حداکثر به اندازه 3 سال در نظر گرفته شده است.  
برای دریافت اقامت دائم کانادا نیز، فارغ التحصیلان بین المللی می توانند از طریق برنامه های مختلف مهاجرت به کانادا اقدام کنند. به شکلی که فارغ التحصیلان با برخورداری از حداقل 12 ماه تجربه کاری در کانادا می توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست خود را ارائه دهند. کلاس تجربه کانادایی به عنوان یکی از برنامه های مهاجرتی در سیستم محبوب اکسپرس اینتری کانادا، برخی از برنامه های نامزد استانی کانادا و برنامه تجربه کبک برای متقاضیانی که از یکی از مراکز آموزشی در این استان فارغ التحصیل شده اند، از جمله برنامه های مهاجرتی مختلفی هستند که بعد از فارغ التحصیلی در کانادا، می توان از طریق یکی از آنها برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کرد.

آیا در هنگام تحصیل در کانادا شریک زندگی دانشجو اجازه کار در این کشور را دارد؟

بله. هنگامی که شما مشغول به تحصیل در کانادا هستید، همسر شما نیز می تواند برای دریافت یک مجوز کاری تمام وقت در کانادا درخواست خود را ارائه دهد.

آیا می توان همسر و فرزندان خود را از طریق دریافت مجوز تحصیلی به کانادا منتقل کرد؟

دانشجویان بین المللی می توانند همسر و فرزندان خود را در هنگام تحصیل در کانادا به این کشور منتقل کنند. افسران صدور ویزا تحصیلی کانادا، همراهان فرد متقاضی دریافت ویزا را نیز در نظر می گیرند. به یاد داشته باشید که ذکر کردن افراد خانواده شما در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا، می تواند بر تصمیم افسر صادر کننده ویزا تأثیر گذار باشد. در حالی که شما مشغول به تحصیل در کانادا هستید، همسر شما می تواند در این کشور مشغول به کار شده و فرزندان همراه شما نیز اجازه تحصیل رایگان در این کشور را خواهند داشت.

آیا با دریافت مجوز تحصیلی در کانادا اجازه تغییر برنامه تحصیلی و یا موسسه محل تحصیل را خواهم داشت؟

با دریافت یک مجوز تحصیلی در کانادا، می توانید برنامه آموزشی، مدرسه و محل تحصیل خود را در هر زمانی تغییر دهید. بدین منظور نیاز است تا طبق شرایط اعلام شده در مجوز تحصیلی اقدام نمایید.

آیا ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل در کانادا لازم است؟

به منظور تحصیل در کانادا نیاز است تا تسلط و میزان آشنایی خود را به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی نشان دهید. شرایط لازم در ارائه مدرک زبان برای دانشجویان بین المللی در موسسات آموزشی در کانادا متفاوت است. بنابراین، برای مشاهده جزئیاتدر مورد حداقل نمره مورد نیاز از امتحان های زبان، به سایت موسسه آموزشی مورد نظر خود مراجعه کنید.