کارشناسی ارشد در کانادا

برخی از دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند از کارشناسی ارشد برای تحصیل در این کشور برنامه‌ریزی می‌کنند. در واقع دانشجویی که دوره فوق لیسانس را در کانادا پشت سر گذاشته شانس بیشتری برای قبولی دکتری برای خود به وجود می‌آ‌ورد مخصوصا اگر قصد تحصیل در همان دانشگاه قبلی را داشته باشد. دانشجویان کارشناسی ارشد به این مقطع به عنوان یک پل برای رسیدن به دوره دکتری نگاه می‌کنند. برای بسیاری از دانشجویان این دغدغه وجود دارد که چگونه می‌توانند در یک دانشگاه کانادایی پذیرش بگیرند و این که روند ثبت نام چگونه است. گام اول برای رسیدن به هدف تحصیل در کانادا این است که با گرفتن پذیرش و ثبت نام در دانشگاه آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم با پاسخگویی به سوالات مربوط به تحصیل در دوره فوق لیسانس کانادا شما را به تحصیل در کانادا نزدیک کنیم. با تحصیل در دانشگاه کانادا می‌توانید زندگی در یک کشور توسعه یافته را تجربه کنید و در کنار تحصیل، با بازار کار این کشور نیز آشنایی پیدا کنید.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با آرمان بنارویی ؛ دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه یـورک کانادا

پادکست گفتگو با آرمان بنارویی ؛ دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه یـورک کانادا

تجربیـات اپلای کارشنـاسی ارشد در کـانـادا

رادیو تراست

موضوع: تجربیـات اپلای کارشنـاسی ارشد در کـانـادا

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دانشگاه‌های زیادی از متقاضیان ثبت نام به عمل می‌‌آورند اما برخی از دانشگاه‌ها که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم از اعتبار بیشتری در رنکینگ جهانی برخوردار هستند و اکثر دانشجویان درخواست خود را برای آن‌ها ارسال می‌کنند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • University of British Columbia
 • Royal Roads University
 • Thompson Rivers University
 • Brock University
 • Mount Allison University
 • University of Regina

بعد از انتخاب دانشگاه حتما چک کنید که دانشگاه جزء موسسات آموزشی مجاز در کانادا باشد. برخی از دانشجویان در همان مرحله اول یعنی انتخاب دانشگاه در دام موسسات کلاهبردار می‌افتند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کانادا

بعد از انتخاب دانشگاه باید با مراجعه به سایت دانشگاه از لیست مدارکی که دانشگاه از شما درخواست می‌کند و شرایط ثبت نام در دانشگاه اطلاع پیدا کنید. مدارک مورد نیاز در دانشگاه‌های کانادا با هم تفاوت چندانی ندارند. این مدارک معمولا عبارتند از:

 • اسکن مدرک کارشناسی، دیپلم و مقاطع تحصیلی قبلی
 • اسکن دوره‌های آموزشی که پشت سر گذاشته‌اید.
 • اسکن پاسپورت
 • نمرات امتحاناتی که پشت سر گذاشته‌اید.
 • مدرک مربوط به دریافت فاند پژوهشگری
 • توصیه نامه اساتید( البته در صورتی که چنین توصیه‌نامه‌ای داشته باشید)
 • مدرک زبان. معمولا تافل یا آیلتس مورد پذیرش است و حداقل نمره مورد نیاز برای ثبت نام نیز توسط دانشگاه تعیین می‌شود.

مراحل اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

با مدرک کارشناسی ارشد کانادا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که مدرک فوق لیسانس در کانادا فقط برای تدریس کارایی دارد درحالی که تدریس فقط یکی از موقعیت‌های شغلی است که برای دارنده این مدرک ایجاد می‌شود. آموزش‌های با کیفیتی که دانشجویان در طول دوره تحصیل دریافت می‌کنند آن‌ها را برای ورود به بازار کار کانادا و به دست گرفتن شغل‌ متناسب با رشته تحصیلی آماده می‌سازد. یکی از موقعیت‌های شغلی که برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در کانادا ایجاد می‌شود ارائه خدمات مشاوره‌ای به مدارس و موسسات آموزشی برای تنظیم برنامه تحصیلی است. حتی این امکان وجود دارد که از شما برای تولید محتوای کتب درسی دعوت به همکاری صورت بگیرد. همچنین ممکن است به سمت مدیریت مدارس دولتی و خصوصی منصوب شوید. علاوه بر موارد ذکر شده هزاران موقعیت شغلی دیگر در کانادا برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد وجود دارد. شما با در دست داشتن مدرک تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بیکار نخواهید بود به شرطی که از مهارت و تخصص کافی در رشته تحصیلی خود برخوردار باشید.

آیا به دانشجوی کارشناسی ارشد در کانادا حقوق پرداخت می‌شود؟

به دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا حقوق پرداخت نمی‌شود مگر این که دانشجو در یک پروژه با استاد خود همکاری داشته باشد. آنچه به عنوان دستمزد به دانشجو فوق لیسانس تعلق می‌گیرد ارتباطی به موقعیت او به عنوان دانشجو ندارد بلکه دلیل پرداخت این است که او به عنوان یک شخص دارای مهارت در پروژه همکاری داشته است. بسیاری از دانشجویان خارجی که در کانادا در مقطع فوق لیسانس تحصیل می‌کنند با استفاده از همین شیوه بخش زیادی از شهریه خود را پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا چه قدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا نرخ ثابتی ندارد و هر دانشگاه با در نظر گرفتن یک سری ضوابط، شهریه قابل پرداخت توسط دانشجو را تعیین می‌کند. معمولا رشته تحصیلی تاثیر زیادی در تعیین شهریه دارد مثلا تحصیل در رشته‌های پزشکی بسیار پر هزینه هستند. شهروند یا دانشجوی خارجی بودن هم یکی دیگر از عواملی است که دانشگاه‌ها آن را در تعیین شهریه دخیل می‌دانند.

 زمان ثبت نام برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

اگر قصد دارید برای ترم زمستان در دانشگاه مشغول به تحصیل شوید باید تا اول سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کرده باشید و برای شروع به تحصیل در فصل تابستان مهلت ثبت نام از اول ژانویه شروع می‌شود اما پایات مهلت در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بهتر است که 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی روند ثبت نام را شروع کنید. اگر در دانشگاه مورد نظر پذیرش شده باشید یک یا دو ماه بعد از بسته شدن سایت درخواست‌ها، نامه پذیرش برای شما ایمیل می‌شود.

اقدامات لازم برای بعد از دریافت نامه پذیرش

 • انجام اقدامات لازم برای بیمه سلامت. مبلغی که برای بیمه سلامت باید بپردازید بستگی به ایالتی دارد که برای زندگی انتخاب کرده‌اید.
 • انجام اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی. مراحل دریافت ویزا را باید بلافاصله بعد از دریافت نامه پذیرش شروع کنید.
 • خرید بلیط هواپیما بعد از دریافت ویزا
 • بعد از ورود به کانادا باید با طی کردن مراحل اداری در دانشگاه ثبت نام کنید تا شروع به تحصیل شما در آن ترم قطعی شود. معمولا در مرحله ثبت نام حضوری باید کپی مدارکی را که قبلا از طریق اینترنتی ارسال کردید به بخش اداری دانشگاه ارائه کنید. بنابراین اصل و کپی تمام مدارک را به همراه داشته باشید.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

برای پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا به کدام مدارک نیاز است؟

مدارک هویتی، اسکن ترجمه شده مدارک تحصیلی، توصیه نامه، انگیزه نامه و مدرک زبان از جمله مدارکی است که شما باید به دانشگاه ارائه دهید. بهتر است قبل از هر گونه اقدامی وب سایت دانشگاه مربوطه و رشته مورد نظر را بررسی کنید تا از تکمیل بودن مدارک خود مطمئن شوید.

مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در کانادا چقدر است؟

دوره‌های فوق لیسانس در این کشور نیز مانند سایر مناطق جهان شامل دوره‌های دو ساله یا یک ساله هستند. معمولا، دانشجویان در دوره‌های دو ساله کارشناسی ارشد پذیرش می‌گیرند که معادل دوره دو ساله در ایران است.

هزینه کارشناسی ارشد در کشور کانادا چقدر است؟

دوره‌های کارشناسی ارشد در این کشور دارای نرخ ثابتی نیست و این میزان ممکن است برای رشته‌های مختلف تفاوت داشته باشد. این میزان معمولا برای رشته‌های دانشگاهی در حدود ۲۰ هزار دلار در سال است که ممکن است برای بعضی از رشته‌های خاص این مبلغ تا ۴۰ هزار دلار نیز برسد. همچنین، در بسیاری از رشته‌ها و در دانشگاه‌ها هزینه دوره‌های کارشناسی ارشد پایین‌تر از ۱۵ هزار دلار نیز است.

بهترین زمان اقدام برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد کانادا چه زمانی است؟

بهتر است حداقل شش ماه قبل از شروع ترم‌ها اقدام به ارسال مدارک و پذیرش کنید. در این صورت مطمئن خواهید شد که در وقت مورد نظر می‌توانید اقدام به دریافت ویزا کنید و به موقع در کلاس‌ها حضور پیدا کنید. با مراجعه به وب سایت هر یک از دانشگاه‌ها می‌توانید زمان بندی مناسب برای اپلای دانشجویان بین المللی را مشاهده کنید.

پس از دریافت نامه پذیرش کانادا باید چه اقداماتی را انجام داد؟

با دریافت نامه پذیرش اولین اقدام شما باید دریافت ویزای تحصیلی باشد. شما باید مدارک مورد نظر اداره مهاجرت را جمع آوری کرده و درخواست خود را در وب سایت آنلاین آن به ثبت برسانید. پس از فرآیند بررسی مدارک شما، طی یک الی دو ماه جواب ویزای تحصیلی مشخص خواهد شد که می‌توانید برای بلیط هواپیما و سایر امور اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *