کارشناسی ارشد در کانادا

برخی از دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند از کارشناسی ارشد برای تحصیل در این کشور برنامه‌ریزی می‌کنند. در واقع دانشجویی که دوره فوق لیسانس را در کانادا پشت سر گذاشته شانس بیشتری برای قبولی دکتری برای خود به وجود می‌آ‌ورد مخصوصا اگر قصد تحصیل در همان دانشگاه قبلی را داشته باشد. دانشجویان کارشناسی ارشد به این مقطع به عنوان یک پل برای رسیدن به دوره دکتری نگاه می‌کنند. برای بسیاری از دانشجویان این دغدغه وجود دارد که چگونه می‌توانند در یک دانشگاه کانادایی پذیرش بگیرند و این که روند ثبت نام چگونه است. گام اول برای رسیدن به هدف تحصیل در کانادا این است که با گرفتن پذیرش و ثبت نام در دانشگاه آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم با پاسخگویی به سوالات مربوط به تحصیل در دوره فوق لیسانس کانادا شما را به تحصیل در کانادا نزدیک کنیم. با تحصیل در دانشگاه کانادا می‌توانید زندگی در یک کشور توسعه یافته را تجربه کنید و در کنار تحصیل، با بازار کار این کشور نیز آشنایی پیدا کنید.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با آرمان بنارویی ؛ دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه یـورک کانادا

پادکست گفتگو با آرمان بنارویی ؛ دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه یـورک کانادا

تجربیـات اپلای کارشنـاسی ارشد در کـانـادا

رادیو تراست

موضوع: تجربیـات اپلای کارشنـاسی ارشد در کـانـادا

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دانشگاه‌های زیادی از متقاضیان ثبت نام به عمل می‌‌آورند اما برخی از دانشگاه‌ها که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم از اعتبار بیشتری در رنکینگ جهانی برخوردار هستند و اکثر دانشجویان درخواست خود را برای آن‌ها ارسال می‌کنند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • University of British Columbia
 • Royal Roads University
 • Thompson Rivers University
 • Brock University
 • Mount Allison University
 • University of Regina

بعد از انتخاب دانشگاه حتما چک کنید که دانشگاه جزء موسسات آموزشی مجاز در کانادا باشد. برخی از دانشجویان در همان مرحله اول یعنی انتخاب دانشگاه در دام موسسات کلاهبردار می‌افتند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کانادا

بعد از انتخاب دانشگاه باید با مراجعه به سایت دانشگاه از لیست مدارکی که دانشگاه از شما درخواست می‌کند و شرایط ثبت نام در دانشگاه اطلاع پیدا کنید. مدارک مورد نیاز در دانشگاه‌های کانادا با هم تفاوت چندانی ندارند. این مدارک معمولا عبارتند از:

 • اسکن مدرک کارشناسی، دیپلم و مقاطع تحصیلی قبلی
 • اسکن دوره‌های آموزشی که پشت سر گذاشته‌اید.
 • اسکن پاسپورت
 • نمرات امتحاناتی که پشت سر گذاشته‌اید.
 • مدرک مربوط به دریافت فاند پژوهشگری
 • توصیه نامه اساتید( البته در صورتی که چنین توصیه‌نامه‌ای داشته باشید)
 • مدرک زبان. معمولا تافل یا آیلتس مورد پذیرش است و حداقل نمره مورد نیاز برای ثبت نام نیز توسط دانشگاه تعیین می‌شود.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

با مدرک کارشناسی ارشد کانادا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که مدرک فوق لیسانس در کانادا فقط برای تدریس کارایی دارد درحالی که تدریس فقط یکی از موقعیت‌های شغلی است که برای دارنده این مدرک ایجاد می‌شود. آموزش‌های با کیفیتی که دانشجویان در طول دوره تحصیل دریافت می‌کنند آن‌ها را برای ورود به بازار کار کانادا و به دست گرفتن شغل‌ متناسب با رشته تحصیلی آماده می‌سازد. یکی از موقعیت‌های شغلی که برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در کانادا ایجاد می‌شود ارائه خدمات مشاوره‌ای به مدارس و موسسات آموزشی برای تنظیم برنامه تحصیلی است. حتی این امکان وجود دارد که از شما برای تولید محتوای کتب درسی دعوت به همکاری صورت بگیرد. همچنین ممکن است به سمت مدیریت مدارس دولتی و خصوصی منصوب شوید. علاوه بر موارد ذکر شده هزاران موقعیت شغلی دیگر در کانادا برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد وجود دارد. شما با در دست داشتن مدرک تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بیکار نخواهید بود به شرطی که از مهارت و تخصص کافی در رشته تحصیلی خود برخوردار باشید.

آیا به دانشجوی کارشناسی ارشد در کانادا حقوق پرداخت می‌شود؟

به دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا حقوق پرداخت نمی‌شود مگر این که دانشجو در یک پروژه با استاد خود همکاری داشته باشد. آنچه به عنوان دستمزد به دانشجو فوق لیسانس تعلق می‌گیرد ارتباطی به موقعیت او به عنوان دانشجو ندارد بلکه دلیل پرداخت این است که او به عنوان یک شخص دارای مهارت در پروژه همکاری داشته است. بسیاری از دانشجویان خارجی که در کانادا در مقطع فوق لیسانس تحصیل می‌کنند با استفاده از همین شیوه بخش زیادی از شهریه خود را پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا چه قدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا نرخ ثابتی ندارد و هر دانشگاه با در نظر گرفتن یک سری ضوابط، شهریه قابل پرداخت توسط دانشجو را تعیین می‌کند. معمولا رشته تحصیلی تاثیر زیادی در تعیین شهریه دارد مثلا تحصیل در رشته‌های پزشکی بسیار پر هزینه هستند. شهروند یا دانشجوی خارجی بودن هم یکی دیگر از عواملی است که دانشگاه‌ها آن را در تعیین شهریه دخیل می‌دانند.

 زمان ثبت نام برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

اگر قصد دارید برای ترم زمستان در دانشگاه مشغول به تحصیل شوید باید تا اول سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کرده باشید و برای شروع به تحصیل در فصل تابستان مهلت ثبت نام از اول ژانویه شروع می‌شود اما پایات مهلت در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بهتر است که 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی روند ثبت نام را شروع کنید. اگر در دانشگاه مورد نظر پذیرش شده باشید یک یا دو ماه بعد از بسته شدن سایت درخواست‌ها، نامه پذیرش برای شما ایمیل می‌شود.

اقدامات لازم برای بعد از دریافت نامه پذیرش

 • انجام اقدامات لازم برای بیمه سلامت. مبلغی که برای بیمه سلامت باید بپردازید بستگی به ایالتی دارد که برای زندگی انتخاب کرده‌اید.
 • انجام اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی. مراحل دریافت ویزا را باید بلافاصله بعد از دریافت نامه پذیرش شروع کنید.
 • خرید بلیط هواپیما بعد از دریافت ویزا
 • بعد از ورود به کانادا باید با طی کردن مراحل اداری در دانشگاه ثبت نام کنید تا شروع به تحصیل شما در آن ترم قطعی شود. معمولا در مرحله ثبت نام حضوری باید کپی مدارکی را که قبلا از طریق اینترنتی ارسال کردید به بخش اداری دانشگاه ارائه کنید. بنابراین اصل و کپی تمام مدارک را به همراه داشته باشید.

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *