تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

کانادا جزء یکی از کشورهای جذاب در دنیا برای تحصیل در مقطع دکتری است. این جذابیت ریشه در عوامل مختلفی دارد. یکی از مهمترین دلایل آن برخورداری کانادا از دانشگاه‌های بسیار معتبر در دنیاست. همچنین شهریه‌ای که از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌شود نسبت به دانشگاه‌های اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. برخی از دانشجویان در کانادا موفق به دریافت فاند تحصیلی می‌شوند فاندی که به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد در دانشگاه‌های کانادا بسیار بیشتر از دانشگاه‌های اروپایی است. مقدار فاند به اندازه‌ای هست که دانشجو بتواند در کانادا زندگی کند این در حالی است که فاند پرداختی به دانشجویان در اروپا اصلا کافی نیست و همین امر کانادا را به یک کشور مهاجر‌پذیر از لحاظ علمی تبدیل نموده است. همچنین رواج فرهنگ‌های مختلف در کانادا شرایط را برای زندگی و تحصیل در این کشور مساعد نموده است. با گرفتن پذیرش از دانشگاه کانادا علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه معتبر تجربه زندگی در یک کشور پیشرفته نیز برای شما مهیا می‌شود.

روند درخواست تحصیل در مقطع دکتری کانادا

 • باید ابتدا رشته‌ای که قصد دارید در آن ادامه تحصیل بدهید انتخاب کنید. سپس دانشگاه و استاد مورد نظر خود را تعیین کنید. وقتی استاد راهنمای خود را انتخاب کردید و او نیز شما را به عنوان دانشجو پذیرفت باید نامه پذیرش استاد راهنما را برای دانشگاه ارسال کنید.
 • باید پروپوزال خود را که دربردارنده  هدف پژوهشی شماست مطابق با راهنمایی که در سایت دانشگاه قرار دارد برای دانشگاه ارسال کنید. در پوروپوزال باید توضیح دهید که هدف شما از انجام پژوهش چیست و پژوهشی که توسط شما انجام می‌گیرد چه قدر ارزش دارد. معمولا استاد راهنما با توجه به محتوای پروپوزال، دانشجوی خود را انتخاب می‌کند.
 • ارسال مدارک مورد نیاز برای دانشگاه.
روند درخواست تحصیل در مقطع دکتری کانادا

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفتگو با آرش ؛ تجربه پذیرش دکتری در کانادا

گفتگو با آرش ؛ تجربه پذیرش دکتری در کانادا

پذیرش تحصیلی در کانادا

رادیو تراست

موضوع: پذیرش تحصیلی کانادا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا

 • مدارک مربوط به سوابق تحصیلی. ممکن است دانشگاه از متقاضی درخواست کند مدارک به زبان انگلیسی ارسال شوند در این صورت از دانشگاه صادر کننده مدرک باید درخواست صدور مدرک به زبان انگلیسی را بنمایید.
 • توضیح مختصر در مورد تجربیات کاری
 • مقاله یا کتابی که توسط شما تالیف شده است. معمولا مقاله تاثیر زیادی در شانس پذیرش دارد چون اکثر متقاضیان از شرایطی مانند داشتن مدرک زبان برخوردار هستند بنابراین چاپ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی امتیاز بسیار خوبی برای متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا محسوب می‌شود.
 • نمونه‌ای از نگارش شما به زبان انگلیسی برای ارزیابی مهارت نگارشی. معمولا دانشجویان یک موضوع هنری یا مرتبط با انسان را انتخاب می‌کنند.
 • برنامه تحصیلی. هر متقاضی باید برنامه خود در طول دوره تحصیل در کانادا را برای دانشگاه مورد نظر، تشریح نماید.
 • مدرک زبان. معمولا مدرک تافل یا آیلتس را دانشگاه‌ها از متقاضی می‌پذیرند و حداقل نمره نیز توسط هر دانشگاه تعیین می‌شود.
 • برخی از دانشگاه‌ها در کانادا از متقاضیان درخواست می‌کنند برای مصاحبه حضوری در دانشگاه حاضر شوند.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

برای تحصیل در مقطع دکتری، دانشگاه‌های کانادا مبالغ متفاوتی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. در تمام دانشگاه‌های کانادا شهریه‌ای که دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند کمتر از شهریه دانشجویان بین‌المللی است اما دانشگاه تورنتو تنها مرکز آموزش عالی در کاناداست که شهریه یکسانی را از دانشجویان دریافت می‌کند به همین دلیل دانشجویانی که موفق به دریافت فاند تحصیلی نمی‌شوند سعی در پذیرش از دانشگاه تورنتو دارند. دانشجویانی که با دریافت فاند تحصیلی از استاد خود در دانشگاه ثبت نام می‌کنند از پرداخت شهریه معاف هستند.

ارزش مدرک دکتری از دانشگاه کانادا

مدرک دکتری برای اشخاصی ارزشمند است که قصد دارند با تحقیقات خود مرزهای دانش و فناوری را جا به جا کنند. فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری بر یک حوزه علمی، تحقیقات عمیقی را انجام می‌دهند و برخی از آن‌ها موفق به استخدام به عنوان هیات علمی در دانشگاه‌ها می‌شوند. در واقع باید بدانید که به مقطع دکتری نباید به عنوان یک سرمایه‌گذاری مالی نگاه کرد. حتما مطلع هستید که بسیاری از کار‌آفرینان و موسسین شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، مدرک دکتری ندارند اما ثروتمند هستند. اشخاصی باید به دنبال دریافت مدرک دکتری باشند که به علم علاقه دارند. البته این بدان معنا نیست که گرفتن مدرک دکتری از دانشگاه کانادا تاثیری در موقعیت شغلی ندارد اما اگر با هدف کسب درآمد بیشتر به این مقطع نگاه می‌کنید سخت در اشتباه هستید چون بدون مدرک دکتری هم می‌توانید به ثروت دست پیدا کنید اما برای رسیدن به موقعیت‌های علمی مانند تدریس در دانشگاه و یا ریاست مراکز علمی به این مدرک نیاز دارید.

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

کار کردن همراه با تحصیل در مقطع دکتری کانادا

دانشگاه‌ها در کانادا این اجازه را به دانشجویان در حال تحصیل در دوره دکتری می‌دهند تا بتوانند همزمان با درس خواندن در داخل یا خارج از محیط دانشگاه به انجام کار نیز بپردازند. در واقع بسیاری از دانشجویان برای تامین هزینه زندگی در کانادا نیاز به پیدا کردن شغلی پاره وقت دارند. اگر دانشجویی تمایل به کار کردن در خارج از دانشگاه داشته باشد می‌تواند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کند. همچنین دانشجویان در داخل دانشگاه نیز می‌توانند با پیمانکار خصوصی در رستوران و باشگاه ورزشی و یا با سیستم اداری دانشگاه همکاری داشته باشند. کار در حین تحصیل مستلزم برخورداری از شرایطی است:

 • باید دانشجوی تمام وقت باشید
 • تحت پوشش بیمه قرار بگیرید.

طول مدت تحصیل در مقطع دکتری کانادا

طول دوره تحصیل در مقطع دکتری کانادا 4 تا 6 سال است. به طور کلی دوره تحصیلی در مقطع دکتری بستگی زیادی به رشته تحصیلی و برنامه آموزشی دارد. همچنین رشته‌های آزمایشگاهی ممکن است دوره تحصیلی طولانی‌تری داشته باشند.

ساختار آموزش در مقطع دکتری کانادا

در کانادا دانشجویان از همان سال اول تحصیل تمرکز خود را بر کارهای پژوهشی قرار می‌دهند این در حالی است که در کشوری مانند امریکا دانشجویان در دو سال اول تحصیل دروس نظری را می‌گذرانند و بعد از آزمونی شبیه به آزمون جامع دکتری در ایران، فعالیت‌های پژوهشی خود را شروع می‌کنند. البته در برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون جامع هستند. در این آزمون، دانش عمومی دانشجو در رشته تحصیلی سنجیده می‌شود. دانشجویان دکتری در کانادا قبل از شروع به نوشتن پایان‌نامه، تحقیقات پژوهشی خود را انجام می‌دهند. بعد از پایان نگارش رساله، نتیجه تحقیق شما توسط یک گروه از اساتید که در جلسه دفاع نیز حضور دارند بررسی می‌شود. با دفاع از رساله دکتری مدرک تحصیلی برای شما صادر می‌شود. سال تحصیلی دانشجویان نیز از سپتامبر شروع می‌شود و تا آپریل ادامه می‌یابد.

دانشگاه‌های برتر کانادا برای مقطع دکتری

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

مهاجرت تحصیلی به کانادا با موسسه تراست

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است تا با یک تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ارزیابی در سایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله کافی است مدارک خواسته شده را به کارشناس مجموعه تحویل دهید. در حالی که با خیالی آسوده به سایر کارهای خود می رسید، مطمئن هستید که کارشناسان تراست پیوسته در حال پیگیری کارهای شما هستند

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل، و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. نکته جالب توجه این است که کارشناسان با تجربه تراست می توانند با توجه به شرایط شما، بیشترین مقدار ممکن از بورسیه تحصیلی را برای شما دریافت کنند. بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در ترم های بعدی را نداشته باشید.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت، با توجه به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود